Feest voor een honderdjarige in Leiden Auto op lichtmast op Rijnsburgerweg WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT 'n Goed idee Morgen met het hele gezin voor schoenen naar.*. Rumoerige toeschouwers 80 Familieleden bijeen en bezoek van burge meester en echtgenote Wel tachtig familieleden, kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen en achter-achter-kleinkinderen waren gisteren aanwezig op de honderdste verjaardag van mevrouw Mensje de JongGuyt in het Ger. rusthuis „Groenhoven" aan de Witte Rozen straat. De verwachtingen van mevrouw De JongGuyt met betrekking tot deze voor haar en voor geheel Leiden zo unieke dag waren hoog gespan nen. Het is een prachtige dag gewor den voor de feestvierende Katwijks- gekapte hoogbejaarde. Een mengeling van feestelijk ge wijde zang waarde reeds om half ne gen mevrouw De JongGuyt was nog op haar kamer door het op an dere dagen zo stille rusthuis. Een koortje van het personeel was oor zaak van deze vroege aubade. De grote drukte kwam een paar uur la ter. Het begon met een ontvangst van de honderdjarige door de bewo ners en bewoonsters in de conversa tiezaal. De geestelijke verzorgers van het rusthuis, ds. J. de Boer en ds. K. Dronkert, waren beiden aanwe zig, terwijl wat later een deputatie van de Ger. gemeente en kerkeraad onder leiding van de gereformeerde predikant haar opwachting kwam maken. In zijn kwaliteit van voorzitter van het Stichtingsbestuur, bracht de heer •H. A. Mulder de felicitaties van dit bestuur, dat in de middaguren vrijwel voltallig aanwezig was, over. Deze dag, aldus spr., is niet alleen een hoogtepunt in het leven van de hon derdjarige en haar familie, doch ook voor het gehele tehuis. Een kolossale taart en een fles eau de cologne wer den namens dit bestuur aangeboden. Aangezien mevr. De Jong reeds zeventien jaar een „Leidse" is, ver schenen in de loop van de middag ook de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote op deze verjaarsvisite. Een grote schaal, met prachtig fruit, brachten zij mede. Hoewel de honderdjarige, gelet op haar doof heid, deze dag vrijwel niet aan de conversatie kon deelnemen haar 80-jarige dochter, mevr. L. v. d. Plas —De Jong praatte daarentegen het hoogste woord uit was het haar aan te zien, dat het haar goed deed zoveel familie en belangstellenden rond haar te zien. Eerst laat in de middag keerde de rust in „Groenho ven" terug en zocht mevr. De Jong Twee foto's geven een goed beeld van de feestelijkheden rond de hon derdjarige in het gereformeerde rusthuis te Leiden. Het achter-achter kleinkind, de anderhalf jarige Nelleke v. d. Plas uit IJmuiden heeft haar toevlucht gezocht mij mevr. Van Kinschot, terwijl de burgemeester de 3-jarige Huiberta Kuyt uit Katwijk op de knie heeft. een diep gelovig mens de stilte van haar kamer weer op, om God te danken voor Zijn trouwe zorgen, nu al een eeuw aan haar bewezen. Jongerenkontakt groei naar de wortels van stevige bomen „Leven wij jongeren?" was de zeer algemene titel van een dis cussieavond in de Romanuszaal te Leiden van het Leids Jongerenkon takt. De titel werd zelfs zó algemeen geacht en weinig-zeggend (alléén biologisch al stond het immers vast, dat de aanwezigen leefden) dat men al spoedig zich dieper in vraagstuk ken van deze tijd groef en de wor tels vond van zeer gedegen bomen. Drie Leidenaars hadden tot taak het gesprek te activeren en zij zul len tot hun voldoening gemerkt heb ben, dat de jongeren inderdaad tot een actief gesprek bereid waren. Zij sprongen met veel elan van het ene onderwerp over op het andere, zo als: eenzaamheid, het vragen van erkenning, begrip tussen ouders en kinderen, een verl(ie)oofde jongen en meisje samen op .vacantie, kle ding in de kerk, de zondagspreek, 't huwelijksgeluk, overgang van lagere school naar fabriek, oorlogsdreiging, en vele andere gedachtensferen, die voor een belangrijk deel het leven van de jongeren, en waarlijk niet alleen van hen, bepalen of beïnvloe den. Het was wel duidelijk, dat men de grens jongegren-ouderen niet te scherp kan trekken: dat ouderen jong genoeg kunnen zijn om over alles en nog wat te twijfelen, terwijl jongeren volwassen genoeg bleken afgeronde antwoorden op kwellen de vragen te weten. Het was een interessante ontmoeting 13 decem ber doen de jonger enhet nog eens over. CONGRES LEIDSE ZEE- AQUARIUMHOUDERS IN NOORD- WIJK Zaterdag a.s. wordt door de afde ling Leiden van de vereniging van zee-aquariumhouders (Biologia Ma- ritima) in Noordwijk-binnen 'n con gres georganiseerd, waarop deelne mers uit het gehele land verwacht worden. De bijeenkomst begint om half drie in café-restaurant De Beurs, Voorstraat 123, Noordwijk. De heer F. de Graaf, hoofd van de zee-aqua rium-afdeling van Artis, zal 'n lezing met kleurendia's houden over „Een reis naar Ceylon". Laatste show van V. D. 11TEDEROM was de belangstelling groot in de foyer van Vroom Dreesmann, waar men gistermor gen en-middag nog een laatste blik op de laatste wintermode kon wer pen. We zijn het intussen wel een beetje ééns geworden met de som bere modekleuren, na al die kijkjes op de wintermode. De vele combi naties en nuances zijn bijzonder mooi en doen toch wel echt warm aan. De vier mannequins toonden aller eerst enkele pantalons, waarbij een leuke blouse of warme pullover werd gedragen o.m. een succesvolle combinatie van suède met tricot. Rokken van raffia-weefsel, kamga- ren of tinneroi. De draion-blouses hierbij werden met een ceintuurtje over de rok gedragen. Rok en 3/4- mantel van hetzelfde materiaal xs voor dit seizoen een gevierde com binatie. De grote collectie mantels waren op enkele na allen gegarneerd met bontkragen. Bijzonder aardig was een lichtgroene mantel met ge schulpte rand rond de heup en gro te afneembare bontkraag. Voor ja ponnen wordt zeer veel jaquard ver werkt, zowel in wol als zijde. Tus sendoor kregen we al iets van de mode voor het komend voorjaar te zien, nl. een japon met bijpassende mantel van terlenka, ditmaal voor het eerst in een dessin. De show werd besloten met enkele korte avondja ponnen, waaronder een schattig jurk je van lila georgette geheel op taf- zijde gewerkt. Het bruidje dat we toch eigenlijk op geen enkele show willen missen droeg een voetvrij- kanten toiletje. fi.M-B.-fi. Ook de tuincomplexen „Nut en Genoegen" aan de Spaarndammerdijk (in de Overbrakerbinnenpolder) en van de volkstuinvereniging Sloter- dijk, respectievelijk 25 en 17 ha. groot, hebben ernstige overlast on dervonden van de hoge waterstand als gevolg van de hevige regenval. Deze terreinen, plus het omringende weiland, kwamen onder water te staan. Op „Nut en Genoegen", waar nog een tiental gezinnen woont, stond in de cantine annex winkel het water bijna 20 cm hoog. Via de „vijf maal acht" werd de machinist van het gemaal aan de Haarlemmer- trekvaart uit zijn bed getrommeld om de pompinstallatie in bedrijf te stellen. Vanochtend zakte het water langzaam. Leidse agenda WOENSDAG 12 OKTOBER. Genootsch. Ned.-Eng. Lezing rest. „De Doelen". Aanvang 8 uur nm. V.O.L.A. Lezing. Café-rest. Zomer- zorg. Aanv. 8 uur nm. WOENSDAG 12 OKTOBER Natuurvriend ledenvergadering in „De Loge", Steenschuur 6, aanvang 8 uur n.m. Rozenkranskruistocht. St. Petrus- kerk, aanvang 6.45 uur. DONDERDAG 13 OKTOBER „Con Amore", uitv. Bach-cantate en Requiem van Mozart. Stadsge hoorzaal, 8 uur n.m. V.V.V. Leiden. Algem. ledenver gadering in „Het Gulden Vlies", aanvang 8 uur. K O Filmavond in het Casino theater, 7 uur en 9.15. Rode Kruis. Bijeenkomst in „De Doelen" ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan. Aanv. 6 uur. LTB - kring Leiden alg. vergade ring. Café „Pe Valk", 7.30 u. n.m. VERON. 8 uur bijeenkomst in Re- hoboth. VRIJDAG 14 OKTOBER „St. A lbert". Mr. J. Derks: Is televisie alleen voor de massa? 8.15 u. n.m. in „Het Gulden Vlies". Kynol. ver. ,Jlijnland". Lezing over anatomie in „Zomerzorg", 8 uur n.m. Oudercomité Pacellischool. School Damlaan, aanvang 8.15 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. BIOSCOPEN. Casino: „Een nacht van 100 ang sten" 18 jaar. Lido: „Petrus, de grote visser" 14 jaar. Luxor „De zaak M.P.", alle leef tijden. Studio: „Middle of the night", vol wassenen. Trianon: „Onze man in Havana", 18- jaar. Rex: „De held van Pork Chop Hill". 18 jaar. iini De ijshockeyspelers bereiden zich ook in Zweden al druk voor op het komende seizoen. Toen de ijshockey-ploeg „Djurgarden" uit Stockholm in het Johanneshov-stadion ging oefenen, zaten er twee wel heel ongewone bezoekers op de tribune, namelijk twee vossen. Eerst sloegen de vossen de oefenwedstrijd rustig gade (foto rechts). Plotseling kregen de dieren ruzie over een beslissing van de scheidsrechter (foto links boven) en schreeuwde de een de ander op bitse toon toe, dat hij nog niet rijp was om als toe schouwer een wedstrijd van grote mensen te volgen (foto links onder). Sevenumse moordzaak Sorieerproef levert bewijs De arrestant in de Sevenumse moordzaak heeft nog steeds geen be kentenis afgelegd. De officier van Justitie te Roermond meent echter intussen, dat nagenoeg alle twijfels over de schuld van de arrestant zijn weggevallen. Een speurhond heeft bij een gis teren gehouden sorieerproef tot drie maal toe Van B. aangewezen als de man, die het laatst de schop heeft gehanteerd, waarmee het lijkje van Hans Hermans zou zijn begraven. OOK WATEROVERLAST IN GELDERSE VALLEI De enorme regenval van de afge lopen nacht heeft verschillende be ken in de laag gelegen Gelderse val. lei op vele plaatsen buiten hun oevers doen treden. De rijksweg tussen Apeldoorn en Voorthuizen stond dins dagavond op sommige plaatsen blank. Thans staan tussen Lunteren en Barneveld nog 'erschillende weilan den onder water. In het laagste ge deelte van het waterschap van de Beek bij Amersfoort is het het ern stigst. De heemraad Van Donselaar uit Amersfoort vertelde dat, het daar in jaren niet zo erg is geweest. Het water van de hoger gelegen gebie den van de West-Veluwe stroomt het krachi naar dit lagere gedeelte. In het iets hoger gelegen dorpje Achteveld is de situatie wat gunsti ger. Daar zijn slechts enige zijbeken buiten hun oevers gegaan. De Esvel- der beek kan het water thans nog, zij het met moeite, verwerken. Bij de buurtschap De Glind staan de be ken geheel vol; ook hier treden op sommige plaatsen de b"ken reeds buiten hun oevers en verschillende weilanden staan gedeeltelijk blank. In deze omgeving verwacht men ech ter, dat de abnormale hoge water stand binnen enkele dagen zal zijn weggewerkt, als tenminste het Val leikanaal bij Amersfoort, waar de beken op uitmonden, het overtollige water op tijd kan verwerken. Prins in Engeland Z.K.H. prins Bernhard is gisteren, na een verblijf van enige dagen in Madrid, op het vliegveld van Londen aangekomen. Hij heeft de Fokker Friendship zelf bestuurd. De prins zal in Engeland een privé bezoek afleggen. GOEDKOPE VERVAARDIGING KERNWAPENS Ook in Nederland Naar het A.N.P. in welingelichte kringen in Den Haag verneemt heb ben de Amerikaanse autoriteiten zich ook tot Nederland gewend terzake van de geheimhouding van het ultra- een trifugeproces. In ons on* land wordt aan de ont wikkeling van dit procédé gewerkt dooi prof. dr J. F-istemaker van de Amsterdamse universiteit Het werk verkeert nog in het onderzoeksta- d'um, en de industriële toepassing za nog wol geruime tijd op zich laten wachten. Tegen half twaalf heeft een vrij ernstig verkeersongeval op de Rijns burgerweg, ter hoogte van de Ma- riënpoelstr. plaats gevonden, waar bij weliswaar vrij ernstige schade ls opgelopen doch wonder boven won der vielen geen persoonlijke onge lukken te betreuren. Op genoemd tijdig naderde uit de richting van Oegstgeest een Mer cedes van de Eltax. Waarschijnlijk tengevolge van het natte weer is de wagen in een slip geraakt. Vast staat, dat de heer Schutte, de chauf feur, de taxi niet meer kon houden. De wagen maakte een halve slag en kwam terecht tegen een lichtmast. De bestuurder werd uit de wagen geslingerd en kwam een eind verder op het fietspad terecht. De chauffeur had geen ernstige verwondingen op gelopen .Hij zit tenminste weer thuis. De wagen werd volkomen ver nield. De auto bevatte geen passa giers. De foto geeft een overzicht van de ravage.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7