Koningin Juliana doet beroep op het Nederlandse volk Verantwoordelijkheid en sportiviteit in 7t wegverkeer Bid- en boetedagen voor de wereldvrede Goud voor vaderlandse „Pot" Matroos van „Baltika'' vroeg asiel WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 TOESPRAAK VOOR RADIO EN T.V. Ter gelegenheid van de bezinning op de verkeersveiligheid heeft koningin Juliana vanmorgen voor radio en televisie een toespraak gehouden De Koningin zeide: „Alle verkeer neemt toe, alle middelen van vervoer nemen toe. Het aantal ongelukken wordt voortdurend groter, en de strijd daartegen wordt intenser. Wat van dit alles neemt het sterkste toe? Op het ogenblik komen de ongelukken flink opzetten in dit vreselijke gevecht om de weg. In de laatste vijf jaren bij elkaar zijn er door verkeersongevallen uit ons midden door de dood heengegaan meer dan achtduizend personen, dat is een getal, gelijk aan heel de bevolking van Bolsward. En ernstig gewond werden daarbij ruim honderddertienduizend mensen, een aantal ongeveer gelijk aan heel de bevolking van Arnhem of Breda. Daarbij is 1960 nog niet inbegrepen, maar dit zal waarschijnlijk een bijzonder zwart jaar blijken te zijn. rechten te staan. De weggebruiker heeft zeer zeker zijn rechten en zijn plichten, maar hij komt slecht te recht, als hij alleen aan zijn eigen recht denkt: zijn plichten zijn im mers hetzelfde als de rechten van de anderen. Het is altijd in het leven het beste om de wijste partij te zijn, speciaal waar er risico in het spel is. Want, wat moet men in de eerste plaats handhaven: zijn recht, of zijn leven, plus dat van anderen? Als men de wijste partij - en dus eigen recht niet boven alles - heeft gekozen, dan blijft men van schuld gevoel gevrijwaard, en kan men bo vendien nog vaak de fouten van an- GROOT LEED Om met Vondel te spreken: Wie cal d'ellende en 't jammer noemen. Want wie zal ooit beschrijven wat er op de weg gebeurd is - wat er omgegaan is in alle mensen die bij een ongeluk betrokken zijn geweest, en in het bijzonder in hen; die het ons niet meer navertellen? Sommi gen zijn bij verrassing door de dood overvallen, anderen hebben zichzelf niet geteld en hun leven gegeven om een kind, of een mens te redden. Wij denken aan het ontzaglijke leed dat in zoveel levens ontstond. Ook denken we aan het afschuwe lijke zelfverwijt, waarmee sommigen moeten verder leven, omdat ze het instrument zijn geworden om het le ven van een ander te beëindigen of te ruïneren. VERANTWOORDELIJKHEID Ja, wij zijn op de wereld om elkaar bij te staan en wij willen ons graag verantwoordelijke wezens voelen. Dan moeten wij toch niet vergeten wat de prijs kan zijn voor het zich laten verleiden tot onsportieve din gen, zoals bijvoorbeeld een welis waar heerlijk gevoel van snelheid te hebben - maar daar waar dat niet verantwoord is - of een record te halen op de weg - wat toch nooit zuiver is omdat de weg~geen circuit is, of te grote haast hebben: wie gauw wil aankomen kan trachten wat eerder op pad te gaan - of ook een eigenwijs niet meespelen met de algemene spelregels van het verkeer. Bovendien is het altijd onverstandig, zichzelf te overschatten of zijn auto of motor of bromfiets, of om zo maar aan te nemen dat alle anderen goed rijden en wel verstandig en voor zichtig zijn. SPORTIEF Het is eigenlijk alleen maar spor tief, om onderweg steeds de anderen te respecteren, ook in hun tekort komingen, en om zich geheel op het verkeer te concentreren, en om ook niet op weg te gaan, tenzij men voelt dat men dat kan doen. Het is ook dom, alleen op zijn Bejaarde wielrijder overleed na ongeval Gisteravond omstreeks vijf uur is ln Den Haag op de Laan van Eik en Duinen, nabij de Mient een ver- keersongeval gebeurd, waarbij de 69-jarige heer J. van der Meer uit de Schaarsbergenstraat in Den Haag het leven heeft verloren. De heer Van der Meer die daar op een fiets reed, kwam in botsing met een bestelauto, bestuurd door de 18-jarige D. P. van A. uit de Kruisbessenstraat in Den Haag. Ten gevolge hiervan kwam de heer Van der Meer te vallen waarbij hij zwaar aan het hoofd werd gewond. Hij moest in het ziekenhuis Zuid wal worden opgenomen,, waar hij een uur later overleed. Daar de juiste toedracht van het ongeval de politie nog niet duide lijk is, verzoekt zij een ieder die in lichtingen hierover zou kunnen ver strekken, zich met haar in verbin ding te stellen. ZWARE STRAF GEëlST TEGEN MAN, DIE OP AGENT INREED Twee jaar en zes maanden gevan genisstraf heeft de officier van Jus titie bij de rechtbank te Arnhem, mr. A. J. J. Pfeil, geëist tegen de 49-ja- rige veehandelaar W. J. van Wijk te Weurt wegens poging tot doodslag jegens een politieman. De verdachte zou, dronken achter het stuur van zijn auto zittend, op de politieman zijn ingereden. De offi cier eiste ook verbeurdverklaring van de auto en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De veehandelaar reed op de onheilsdag slingerend langs de weg. Een agent poogde hem aan te houden, maar in plaats van te stop pen, gaf de verdachte gas. Hij zou de agent tegen de grond hebben gere den als deze niet snel opzij was ge sprongen. Uitspraak over veertien dagen. deren opvangen. Dat geeft een beter soort voldoening dan een onzuiver wegrecord. De grote weg lijkt bij uitstek DE plaats, waar men sportief zou moe ten zijn. Rijden met auto, motor of bromfiets is immers een heerlijke sport - met zijn eigen moeilijkheden, die opgelost moeten, en met zijn eigen eer, die er mee behaald kan worden. Waarom dan is men op de weg zo vaak niet sportief? BESCHAVING Als men de aantallen verkeerson gelukken afleest, hoe er in een land gereden wordt, dan spijt het mij ontzaglijk te zien, dat Nederland niet tot de kopgroep der besten be hoort en zelfs nog wel een eind daarachter komt. Als de beschaving' van een land ergens uit zou kunnen blijken, dan zou het toch wel zijn uit het gedrag op de weg. Hier nu blijkt keihard een gebrek aan besef bij ons, dat we het hier voor elkaar een VEILIG land moeten maken om in te wonen. Laten we steeds tegen onszelf zeg gen: Ken jezelf, Ken je auto, Kijk uit naar de anderen want ik ben mijn broeders hoeder. Voor wat hoort wat De dank van een zakkenroller Een automobilist in Beieren, een advokaat, nam een dezer dagen een lifter mee in z'n auto. Goed en wel was hij met z'n passagier op weg of hij beging een ver keersovertreding, werd deswege door een agent aangehouden en ging op de bon. De stemming was er niet beter op geworden; min of meer ge prikkeld door de tegenslag zette hij de reis voort. De lifter voelde zeker iets van medely- den en van dankbaarheid. Enke le kilometers verder stopte hij namelijk de automobilist iets in de handen. Toen deze het bewijs van medelijden (of dankbaar heid) eens nader beschouwde, bleek hethet zakboekje van de verbaliserende polite-agent te zijn. En het zakboekje bevatte natuurlijk óók het door de agent genoteerde adres van de advokaat. „Dat is uit dank voor het meenemen" zei de zakken roller, die inderdaad een zak kenroller bleek te zijn: pas ont slagen uit de gevangenis. Heden en morgen Vandaag en morgen worden in heel Nederland en in geheel de wereld bid- en boetedagen gehouden om de vrede in de wereld af te smeken, door gebed en offer, op de eerste plaats door persoonlijke inkeer en, zoals de Nederlandse bisschoppen in haar jl. zondag voorgelezen brief schreven, door een levenshouding ln liefde tot God. Deze bid- en boetedagen worden gehouden om gehoor te geven aan de aansporingen van de H. Maagd, toen Zij 43 jaar geleden in Fatima ver scheen. In de stad Leiden en belendende parochies worden vanavond en mor gen de volgende kerkdiensten ge houden: St. Lodewijk: woensdagavond half 8 rozenhoedje, waarna het Allerhei ligste tot middernacht blijft uitge steld. Donderdag te half 8 rozen hoedje: te 9 uur gezongen H. Mis ter ere van het Onbevlekt Hart van Ma- Herensingel: beide avonden te half 8 rozenhoedje. Hartebrug: woensdag nachtmis te 12 uur. Donderdag na de gezongen H. Mis van 9 uur uitstelling van het Allerheiligste. Beide avonden te u. rozenhoedje. St. Petrus: Beide avonden Lof met rozenhoedje te 7 uur. Woensdagav. 8.15 uur kruiswegoefening en om half 10 avondmis. Haagweg: Beide avonden Lof met smeekgebeden te 7.30 uur. St. Antonius: Beide avonden Lof met smeekgebeden te 7.30 uur. Oegstgeest: Beide avonden Lof met rozenhoedje te 7.30 uur. Haagse Schouw: Belde avonden te 7.30 uur Avondmis. Meerburg: woensdag'te 12 uur ge zongen Nachtmis ter ere van het On bevlekt Hart van Maria; nachtelijke aanbidding hoofdzakelijk voor man nen, tot 's morgens 7 uur. Beide avonden Lof met rozenhoedje. Tuindorp Ooslzaan thans door Hemelwaler geplaagd Laagste gedeelte liep onder Vele inwoners van het in februari j.l. tengevolge van een dijkdoorbraak geteisterde Tuindorp Oostzaan, in Amsterdam, zijn in de afgelopen nacht wakker geschrokken toen zij bemerk ten, dat het water opnieuw hun wo ningen binnendrong. Het waren met name de bewoners in de lager gele gen gedeelten van het tuindorp, in de omgeving van de Kometensingel, die een herhaling van de ramp in het begin van dit jaar vreesden. Hun schrik maakte echter plaats voor een gelaten toezien, toen de gealarmeerde politie constateerde, dat het hemelwater ditmaal de oor zaak was. De riolen konden de enor me regenval sinds gisteravond elf uur niet meer verwerken, waarna en kele straten en tuintjes in de omge ving van de Kometensingel blank kwamen te staan. Omstreeks twee uur drong het water zelfs vele wo ningen binnen, waar de bewoners onmiddellijk maatregelen namen om hun gloednieuwe spulletjes in veilig heid te brengen. Een putzuiger van de gemeenterei niging werd gehaald, doch moest on- verrichterzake terugkeren, omdat de capaciteit van deze l.OOO-literzuiger niet opgewassen bleek tegen de hoe veelheid water. Het waterpeil in het getroffen gebied van het tuindorp is sinds februari jongstleden nog niet normaal geweest. Laagste gedeelte liep onder. Het water bereikte zijn hoogste stand in de achter de Oostzanerdijk gele gen Kometensingel. Een tiental laag gelegen woningen en winkels liepen onder water. Dit, tussen de Oostza nerdijk en het Orionplantsoen gelegen laagste gedeelte van Tuindorp Oost zaan, werd in februari j.L ook het zwaarst getroffen. Toen stond het wa ter tot de dakgoten, nu stond het nergens hoger dan 15 cm. De straten en tuintjes waren tijdens de ergste regenval een egale watervlakte. Via schutsluizen trachtte publieke wer ken vannacht het bedreigde stadsge deelte te ontlasten. De alleenwonende, Twee jongetjes in Woeidén verdronken bijna 79-jarige heer Schaft, Kometen singel 152, werd omstreeks 2 uur door de politie uit zijn slaap gewekt en geëvacueerd. Het water stond in zijn laaggelegen woning tot knie hoogte. Een motorspuit van de brand weer pompte later de woning leeg. De meeste bewoners van het tuin dorp hebben van de wateroverlast weinig gemerkt, ze sliepen reeds toen de zware regenval dinsdagavond omstreeks half twaalf begon. Deson danks waren vele mensen de hele nacht in de weer met het graven van geulen en het bouwen van dammetjes voor de deuren van hun woningen en winkels. 6 Weken geleden deden ze hetzelf de, toen een wolkbreuk Tuindorp Oostzaan trof. Een uit Zeeland af komstige middenstander, die in 1953 de Zeeuwse watersnood meemaakte, was vannacht voor de negende maal in 6 jaar bezig om met emmers en ander materiaal zijn winkel leeg te hozen. De bewoners, die hun hui zen nog nauwelijks hebben hersteld van de watersnood in februari, vra gen zich af waarom de gemeente geen kans ziet de riolering te verbeteren. „We doen wat we kunnen, maar het is een moeilijk probleem", zei hoofd ingenieur Koot van de afdeling riole ringen van publieke werken, die met zijn medwerkers vannacht de nood zakelijke maatregelen nam. Om streeks 5 uur zakte het water aan zienlijk toen het voor een ogenblik even droog was. AFSTANDBAKENS Vier Nederlandse koks, de heren W. E. L. te Mey, A. L. Verleun, A. L. A. Brauwers en F. J. G. den Ouden hebben in Frankfort aan de Main de hoogste onderscheiding bij een, twaalf landenploegen omvattende, culinaire wedstrijd gewonnen, name lijk de grote prijs der IKA in goud met lof der jury. Voorts brachten zij vier gouden medailles en twee ere prijzen mee naar huis. De ploeg was uitgezonden door de samenwerkende ondernemersorgani saties in het horecabedrijf naar de in Frankfort gehouden tiende interna tionale „Kochkunstausstellung" en is gisteravond in Nederlatnd terugge keerd. De landenwedstrijd bestond uit de verzorging van een koud buffet van twintig schotels, terwijl in de tweede helft van de week van 2 tot 9 okto ber. een der zes keukens van het vierhonderd zitplaatsen tellende In ternationale restaurant werd be mand, De Nederlandse keuken bleek zo in trek, dat elke dag de twee ge brachte gerechten het eerst waren uitverkocht. Naast de landenwedstrijd werden, in de acht dagen die de tentoonstel ling duurde, door 416 koks van ve lerlei nationaliteit 3660 schotels in gezonden. De vaktentoonstelling, die 40.000 m2 en meer dan 400 stands be vatte, werd door 225.000 personen be zocht. Onstuitbare zandauto zaaide paniek Als een onstuitbaar projectiel da verde dinsdagmorgen een volbeladen zandauto door de straten van Berg- schenhoek, tot schrik en ontsteltenis van de moeders van tientallen kinde ren, die juist op weg waren naar school. Het werd een ware paniek- tocht. Het was aan de tegenwoordig heid van geest van de chauffeur te danken, dat zij niet uitgroeide tot een drama. Door onophoudelijk te claxoneren kon hij namelijk voorkomen, dat een van de verschrikt uiteenstuivende kinderen werd geraakt. Materieel was de schade groot. De zandauto, waarvan de remmen wei gerden. botste namelijk tegen een ge parkeerde wagen, vernielde een eta lageruit, vloog vervolgens door het hek van de hervormde kerk en be landde tenslotte met een enorme klap tegen een boom. Toen was zij alleen nog maar een hoop verwron gen staal. De chauffeur kreeg enkele lichte verwondingen. GEORGANISEERD OVERLEG IN AMBTENARENZAKEN. De centrale commisise voor geor ganiseerd overleg in ambtenarenza ken heeft in haar vergadering o.a. overeenstemming bereikt over voor stellen met betrekking tot een op zet voor, algemeen in de rijksdienst, geldende richtlijnen op het stuk van loonbepalende nevenfactoren in het kader van de werkclassificatie en de daarmede samenhangende inpassings problemen. elkaar te houden. Jaanimets verklaarde: „Het Rus sische volk worden niets dan leugens, leugens en nog eens leugens verteld. Er zijn andere opvarenden die, nu ik ontsnapt ben, ook zullen proberen weg te komen. De helft van de be manning, misschien nog meer zou, als zij kon, nu direct willen dros sen en nooit terugkomen. Elke Russische zeeman is een spion, die opdracht heeft uit te zien n«ar militaire objecten vliegvelden en an dere dingen die voor de Russische re gering van nut kunnen zijn. Iedere keer als een Russische zeeman de wal op gaat, kijkt hij daar naar uit en over alles wat nieuw is brengt hij verslag uit. Jaanimets beweerde reeds drie jaar geleden het plan te hebben opge vat om te vluchten. DIT ZUNZE DAN! 1200KM NIEUWE R'JKSWEGEN, 3TUNNELS EN 5 BRUGGEN Ontworpen rijkswegen A Ontworpen tunnel 0 Ontworpen brug Wat gaan we in 15 jaar doen aan ons overbelaste wegennet? De kaart geeft een beeld van de belangrijkste projecten. Van de bruggen zijn die bij Zwolsehoek en over het Haringvliet wel de belangrijkste. De brug bij Zwolsehoek krijgt in grootte zelfs de afmetingen van de Moerdijkbrug. In 1965 zal de nieuwe brug, naar berekend is, gereed zijn. En natuurlijk de Coentunnel in Amsterdam! In 1964 moet hij klaar zijn. WERKZAAMHEDEN AAN ONZE WEGEN IN 1961 De vijfjarige J. W. van Oosten uit Woerden, naar wie sinds maandag middag half twaalf op grootscheepse wijze door politie, gemeentewerklie den, brandweer en vrijwilligers werd gezocht, is dinsdagavond om half ne gen levenloos opgeh aald uit de ha ven, waar hij vermoedelijk in de vrij steile berm heeft gespeeld en onge merkt in het water is geraakt. Dit betekent, dat er op maandag in Woerden twee kinderen zijn overle den tengevolge van te water raken. De driejarige Teunis Benschop, die maandagmiddag op het nippertje uit de modder van de half gedempte Oude Rijn in Woerden kon worden gered, is namelijk gisteren ook overle den. De kleine had door dit modder bad zoveel giftige stoffen binnenge kregen, dat ook een algehele verwis seling van bloed het leven van het kind niet meer heeft kunnen redden. U kent natuurlijk de afstandsba kens, die geplaatst worden om het verkeer te waarschuwen voor een beweegbare brug of spoorwegover gang (bewaakt of onbewaakt). Deze rechthoekige witte bakens met een afgeschuinde bovenkant zijn voorzien van rode balken en wel 1, 2 of 3 stuks. Iedere balk geeft een afstand van 80 meter aan tot het object waarvoor wordt gewaarschuwd. Het eerste baken heeft 3 schuine rode balken en staat dus 3 x 80 meter 240 meter voor de brug of overweg. Het tweede baken met twee balken staat op 160 meter en het derde ba ken met één balk op 80 pieter vóór het object. Met het afnemen van het aantal rode balken neemt het gevaar dus toe. Vooral indien het zicht be perkt is door mist of zware regen waarschuwt de A NV1" U extra op uw hoede te zijn als U he. eerste baken in zicht krijgt. Een matroos van het Russsiche schip „Baltika", waarmee premier Chroesjtsjef naar New York is ge reisd, heeft politiek asiel in de Ver. Staten gevraagd. De vluchteling is de 29-jarige Vic tor Jaanimets, afkomstig uit Estland. De man. die met vier andere opva renden van de „Baltika" in New York was gaan winkelen, zag kans zich bij de autoriteiten te melden toen de anderen inkopen deden. Vol gens Amerikaase bladen had de be manning van de „Baltika" opdracht gekregen in groepen van vijf de wal op te gaan, kennelijk om een oogje op Het volgend jaar zit men ook niet stil. Met de werken, die op het kaartje staan aangegeven, zal men ln 1961 aanvangen. Het duurste werk is de brug bij Brlenenoord (Rotterdam), kosten 17 miljoen gulden. Het werk, dat het *er?L»o de toekomst grijpt, is de weg Belgische grens - Eindhoven-Venlo. j6 j .?erced rijn- In het kader van verlichting van rijkswegen, zal dit Jaar de rijksweg Amsterdam-Laren onderhanden genomen worden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3