»Bernarda« Wereldschaak-olympiade te Leipzig met 40 deelnemende landen Aloude Perzische wet staat geen vrouw op troon toe Da m spel 'J)e Zingende Zwammen WOENSDAG 12 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT RAG1NA 11 SPORT VOETBAL JAAP VAN DER LECK -trainer van D.O.S.- op „non-actief Het bestuur van DOS nam gister avond in een bestuursvergadering het besluit de trainer Jaap van der Leek te ontheffen van zijn werkzaamheden voor een voorlopige periode van drie maan den met behoud van volledig salaris, al dus een communiqué van het bestuur van de Utrechtse vereniging, dat verder ieder commentaar weigerde te geven. De heer Van der Leek deelde ons des gevraagd mede, zelf in het duister te tasten omtrent de motivering van het besluit van het DOS-bestuur om hem drie maanden „buitenspel" te plaatsen. „Ik heb reeds eerder een onderhoud gehad met de voorzitter van DOS. de heer Berendse en een bestuurslid, maar alles was dermate verwarrend, dat ik het bestuur heb gevraagd mij schrifte lijk een en ander mede te delen. Dat dit gebeurd is ziet u en het enige wat ik nog weet is, dat het bestuur mij binnen kort zal berichten op welke gronden men tot dit besluit is gekomen", aldus de heer Van der Leek. Pool-zwendel in Tsjecho-Slowakije Een Volksrechtbank te Praag heeft een aantal prominente sportlieden veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van een tot zes jaiar in ver band met onregelmatigheden ten aanzien van de Tsjechische Staats- pool. De sportlieden ijshockey spelers, voetballers en een worste laar hadden door onderlinge» af spraken tevoren al de uitslagen van de wedstrijden van de Staatspool vastgesteld. De diverse sportbonden hebben de overtreders vervallen ver klaard van hun titels van „meester in de sport". Van dertig ijshockey spelers, 30 voetballers, 13 worste laars, twee tafeltennis-spelers en een wielrenner zijn voorts de sport-ac- tiviteiten beknot. Wedstrildprobleem no. 102S Auteur: G. Geerlings, Leiden le publikatie Bobby Evans Zal zij haar positie kunnen verstevigen Vervolg van pag. 12 De keizerin heeft meer plichten te vervullen dan men zou denken. Haar gewone schema, dat thans natuurlijk wat bekort is, omvat bijvoorbeeld het beantwoorden van zo'n vijfhonderd brieven per week en het toestaan van 'n twaalftal audiënties per dag. Zij praat en beantwoordt vragen van tien tot één uur en van vijf tot zeven uur, Iedere dag behalve donderdag en vrij dag. Toen de keizerin mij verliet na het Interview ging zij bijvoorbeeld naar 35 leden van een volleybalvereniging die een kampioenschap had behaald. Naast al deze bezigheden moet de keizerin ook gastvrouw zijn bij alle of ficiële recepties. Zy moet voorts ver schijnen bij verschillende stedelijke activiteiten in Teheran, ziekenhuizen |en weeshuizen bezoeken, liefdadige [organisaties bijstaan, olietankers do- ,pen en met de sjah verschijnen als hij krooneigendommen verdeelt aan boeren, die deze gronden pachten. Als de sjah op reis is brengt de kei zerin haar vrije tijd veelal door in haar studio. Om hier binnen te ko men, moet zelfs myn echtgenoot toe stemming vragen" heeft ze mij ver teld. In deze studio schildert ze name lijk. (waarvoor ze veel talent moet hebben), ze speelt daar piano (haar lievelingscomponisten zyn Chopin en Beethoven) en ze leester er boeken, meestal over kunst. In de zomermaanden verhuist kei- rïn Farah Diba naar een ander paleis in de bergen, de Saad Abad (woon plaats van het geluk), waar het koe ler is. De afgelopen zomer hield de keizerin zich hier vaak bezig met het breien van babykleertjes. Nooit verwacht Dit alles heeft Farah Diba nooit van haar leven verwacht. Zy is name Ink een kind van één van zyn "dui zend families" van Perzië, niet adel lijk of buitengewoon rijk maar met een geschiedenis van legerofficieren en staatslieden. Zij is ook een zgn "Sayed", een directe afstammelinge van profeet Mohammed. Haar groot vader was namelijk een Mohamme daans priester in de rang van bis schop. Haar vader, een kolonel in het Perzische leger, stierf toen Farah ne gen jaar oud was. Hy was opgevoed aan de Franse militaire academie te St. Vyr en wenste, dat zijn dochter ook in Frankryk opgevoed zou wor den. Zij ging ook naar Parijs. Zy stu deerde er voor architectuur en gedu rende de twee jaar, die zij daarvoor doorbracht, op de school voor Schone Kunsten in Parijs, behoorde zy altijd tot de eersten van de klasse. Haar plan was naar Theran terug te keren en gebouwen te ontwerpen, die de ou de traditionele Perzische styk zou ver enigen met de efficiency van het wes ten. Soraya Hoe staat het met Farah's toe komst als keizerin van Perzië? Veel hangt daarby natuurlyk af van haar nakomelingschap. Als de keizerin het geluk mocht hebben een zoon ter wereld te brengen, zal haar toekomst ongetwijfeld geen vraag meer zijn. Indien het eerste kind een meisje mocht zyn dan hopen wij dat het tweede een jongen mag zijn zei een hoffunctionaris mij. Als moeder zal de jonge keiierin haar positie ongetwijfeld automatisch verstevigen zowel bij de sjah als bij het volk. De aanwezigheid van het kind moet toch van meer betekenis voor de sjah zijn als zy'n herinnering aan Soraya, zo menen velen in Te heran. Trouwens er wordt beweerd, clat (li houding van de sjah tegenover Sora ya de laatste tijd nogal is veranderd. Kortgeleden werd bijvoorbeeld offici eel aan het liof meegedeeld, dat de sjah een duidelyk ongenoegen had uitgesproken' ovei de manier waar op zy zich heeft gedragen in Rome en aan de Riviera. Vertrouwen Het moederschap zal mogelijk ook een verandering ten goede brengen in de algemene houding van het volk te genover de jonge keizerin, zo meent men in regeringskringen. Men heeft wel eens beweerd, dat er „geen pu blieke opinie bestaat in Perzi' maar alleen een publieke emotoe". De ze emotie nu, zo meent men, zal over de jonge keizerin stromen by de geboorte van een kind, of dat nu een jongen is of een meisje. De keizerin, die rustig doorgaat haarzelf te vormen tot wat de sjah nodig heeft als zyn vrouw en tot wat het volk verwacht van zyn keizerin, schynt vertrouwen te hebben in haar toekomst. De sleutel van haar ver trouwen ligt misschien in het zo op rechte antwoord, dat zij gaf, toen ik haar vroeg "Wat vindt u het aardig ste en het minst aardige van de taak van een keizerin?" Vroeger was ik pad vindster", zei ze. "Ik vond dit vooral leuk omdat het een organisatie was, die diensten verrichtten voor mensen Thans heb ik de volle gelegenheid mijn land te die nen. Maar wat ik niet prettig vind dat zyn de onwaarheden en de vleieryen van sommige mensen, die my gun sten willen afdwingen BOBBY EVANS omkooppoging Het bestuur van de Londense eerste divisieclub Chelsea heeft Bobby Evans, de Chelsea-speler die onlangs in een Engelse krant toegaf dat hij het vorig seizoen een speler van Everton gepoogd heeft om te kopen, ter verantwoording geroepen. Evans heeft al verklaard, dat hij een grondig onderzoek wenst in deze kwestie, zodat hij een volledige ver klaring kan geven voor hetgeen is gebeurd. Het bestuur van Chelsea heeft inmiddels alle feiten aan de Football League doorgegeven, Het League-bestuur zal vandaag (woens dag) bijeenkomen om de omkooppo ging te behandelen. Op maandag 17 oktober a.s. wordt te Leipzig een begin gemaakt met de z.g. „Schaak-Olympiade", de 14e in de reeks, die in 1927 begon en die tussen 1939 en 1950 onderbroken moest worden. Niet minder dan 41 landen zullen volgens de laatste berichten te Leipzig vertegen woordigd zijn. De sterkste van deze zijn: Rusland, Zuid-Slavië, de Verenigde Sta ten. Argentinië. Hongarije. Oost- en West-Duitsland, Tsjechoslowakije, Bul garije, Roemenië. Engeland, Spanje en Nederland. Het Nederlandse team beschikt in dr. M. Euwe, J. H. Donner, H. Bouwmees ter, Lod. Prins, H. Kramer en K. Lan- geweg over sterke troeven en maakt stellig een uitstekende kans om door te dringen tot de finale groep van 12, waarvoor wij hierboven de meeste ge gadigden opsomden. Indrukwekkend is het team van de Russen dat bestaat uit: Tal, Botwinnink, Keres. Kortsjnoi, Smyslov en Petrosian. Het schijnt on denkbaar, dat deze ploeg de wereldtitel voor landeploegen van vier spelers niet zou winnen. Dat zou dan sinds 1952 de vijfde achtereenvolgende maal zijn. De omstandigheid, dat voor het eerst in de geschiedenis meer dan 40 landen deelnemen, is er oorzaak van, dat de indeling der voorgroepen ditmaal niet op dezelfde wijze zal kunnen geschie den als in de voorafgaande drie-vier „Schaak-Olympiade" het geval was. Mo gelijk zal het congres van de wereld schaakbond. dat thans te Leipzig in ver gadering bijeen is, nog een speciale maatregel treffen om de indeling in voorgroepen en de overgang tussen de voorgroepen en de finales zo effectief mogelijk te doen zijn. Hierbij is het be langrijkste punt. dat de duur van het toernooi ondanks het gestegen aan tal deelnemende landen onder geen voorwaarde langer mag duren dan voor heen het geval was. In elke wedstrijd komen aan weers zijden vier spelers tegenover elkaar. Elk land mag dagelijks bepalen welk viertal op die dag zal uitkomen, doch de onder linge volgorde der 6 beschikbare spelers moet gedurende de gehele „Olympiade" ongewijzigd blijven. Indien de ploeg van Rusland, welke wij hierboven gaven, volledig verschijnt, zullen te Leipzig o.m. de wereldkam pioen (Tal), de drie oud-wereldkam- pioenen (Botwinnik, Smyslov, Euwe) aan de strijd deelnemen. Onder de deelnemende landen zijn er vier welke voor het eerst aan het door de wereldschaakbond (F.I.D.E.) geor ganiseerde wereldkampioenschap voor landenploegen deelnemen, nl. Albanië, Malta, Monaco en Indonesië. Voor laatstgenoemd land zal vermoedelijk de in ons land welbekende Indonesische student Tan uitkomen. Een ronde wordt steeds van 16-21 uur gespeeld. De daaruit voortkomende af gebroken partijen worden op de daarop volgende dag tussen 9 en 13 uitgespeeld. Gisteren werden in Vrnjacka Banja (Zuid-Slavië i de afgebroken partijen uit de tiende, elfde en twaalfde ronde van het zonetoernooi voor dames gespeeld. Mevrouw Heemskerk won van Assenova (Bulgarije) terwijl de partijen: Tran- mer (Eng.)—Lazarevic (Z.-Slavië) en Rinder (W.-Old)Jovanovic (Z.-Slavië) opnieuw werden afgebroken. De stand luidt nu: 1. Chaude de Silans 7 pnt; 2. en 3. Akst en Heemskerk 6'/s pnt: 4. Lazarevic 6 pnt en 3 afg. part.; 5. Piberl 6 pnt; 6. Rinder 5</s pnt; 7. Tranmer 5 pnt; 13. Vreeken 2'/« pnt. Zwart: 1, 5. 7, 8. 10. 12/14, 16. 18. 21. 27, 30, 31 en 34. Wit: 19, 22/24, 29. 32, 35, 38/40, 43/45 en 50. Wit speelt en wint. Oplossingen van alle problemen over de maand oktober kunnen worden inge zonden tot uiterlijk 6 november a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. PROBLEMEN Hieronder volgen nog een drietal vraagstukken van de heer Dubbeldeman, welke eveneens het oplossen waard zfjn. Ook deze problemen zijn speciaal voor deze rubriek samengesteld. Wij zien ook gaarne de oplossing tegemoet. HET Sjah kon Soraya niet behouden sjah immers plotseling zou sterven, zou zijn jongere broer sjah worden maar hiervoor zou een stemming in het parlement nodig zyn en hierby verwachtte men nog al moeiiykheden. Het zou volgens deze adviseurs leiden tot een situatie, waarin de dynastie ernstig in gevaar zou kunnen komen gezien de sterker wordende groep, die van Perzië graag een republiek te maken. Mohammedaanse leiders dwongen De voor Nederlandse begrippen merkwaardigo wens in Perzië naar een mannelijke troonopvolger vindt zijn oorsprong in een aloude wet, die verbiedt, dat een vrouw de troon be stijgt. In 2500 jaar, sinds Cyrus de Grote het Perzische ryk stichtte in 600 v. Chr. bleef deze wet gehand haafdDe tegenwoordige sjah van Perzië, Mohammed Rcza Pahlavl (thans 41 jaar), was twintig toen hy zyn eerste vrouw, Fawzia, de zuster van Faroek (die toen koning was van Egypte) huwde. Ofschoon het zoge naamd een politiek gearrangeerd hu welijk was, kon men toch zeggen dat het huwelijk gelukkig was. Het huwe- iijkheid hield slechts negen jaren stand Slechts één kind werd geboren en wel prinses Shahnaz. De scheiding werd uitgesproken in 1948 deels uit bezorgdheid wegens het uitblijven van een troonopvolger, deels, naar men zegt, omdat koning Faroek ér toe dwong. De dikke en weinig populaire koning Faroek wilde van zyn vrouw scheiden en hy d acht, dat het Egyptische volk minder woe dend zou zijn als ook een andere Mo hammedaanse vorst van zyn vrouw scheidde Drie Jaar na de scheiding ontmoet te de sjah van Perzië Soraya Esfan- diara, de dochter van een Perzische diplomèiat en hij huwde haar spoedig daarna. Hun verhouding was innig en hartstochtelijk en betrof een liefde h et eerste gézicht Maar hu nhuwelijk werd helaas niet gezegend met kin deren en de politieke adviseurs van de sjah werden naarmate een troon opvolger uitbleef steeds duideiyker in het uitenv an hun mening, dat er een troonopvolger moest komen. Als de WIELRENNEN DE ZESDAAGSE VAN BERLIJN Vanmorgen bij de neutralisatie was de stand in de zesdaagse van Ber lijn: 1. Nielsen-Lykke (Den.) 223 pnt.; 2. Bugdahl-Junkermann (Dld.( 124 pt.; op één ronde: 3. Van Looy-Peter Post (België-Nederland) 313 pnt.; 4. Bugdahl-Junkermann (Did.) 124 pt-; 5. Arnold-Patterson (Austr.) 259 pnt. De overige koppels volgden op twee of meer ronden. TURNEN Het Koninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond heeft contact gezocht met de Oostenrijkse Turnbondvoor een uit en een thuiswedstrijd. Dé eerste ont moeting wordt op zondag 30 oktober a.s. in Linz gehouden. Over de revanche ontmoeting zijn de besprekingen nog gaande. Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, Nieuw- Vennep. LADDERWEDSTRIJD Deze week vraagstukken welke uit blinken door schoonheid der problema tiek. Onder no. 1022 een mooie construc tie, waar het hier in verwerkte motief op verdienstelijke wijze herschapen wordt. Heel mooi is, hoe schijf 32 haar taak vervult. Wedstrijdprobleem no. 1022 Auteur: J. A. Pennings, Den Bosch le publikatie Zwart: 7, 10/13, 15, 19, 24, 29, 30, 35, 40. Wit: 20/22, 28, 32, 37/38, 41, 43, 44. 50. Wit,speelt en wint. vervolgens zien'wij ö'nze van oltds be kende medewerker, de heer Geerlings aan het werk. Een probleem met veel slagwerk, waarbij het oplossen grote voldoening zal schenken. Zwart: 8/10, 15, 18, 19, 21. 26. 29 en dam op 24. Wit: 16. 20, 27, 31, 35/37. 40, 43/45 en 50. No. 3 Zwart: 4, 10, 11, 13, 15, 16. 23. 30. 35 en 36. Wit: 21. 25/27. 31. 34. 37. 40 en 42/44. Van dit probleem verdient nog ver meld te worden, dat dit gemaakt is op een probleem van de heer Pennings, dat geplaatst is onder no. 888. Hoewel no. 3 wat aan waarde gezakt is mag het er toch zijn. Voor alle drie geldt: wit speelt en wint. CORRESPONDENTIE L. C. te M„ problemen in dank ont vangen; er zijn weer meesterstukjes bij! J. v. d. B. te R„ J. L. te L„ dank voor uw opmerking. Bij de oplossing komen wij hier nader op terug. INT. PROBLEEMWEDSTRIJD (Leidse Courant) Sjah kon scheiding niet voorkomen Gedreven door zijn liefde voor So raya deed de sjah alles om een schei ding te voorkomen. Hij poogde o.m. zodanige wetswijzigingen door te voe ren, dat Soraya hem eventueel zou kunnen opvolgen. Toen dat mislukte stelde hij voor zijn dochter aan te wij zen als eventuele troonopvolgster maar op geen enkele wyze kon hy de hoge Mohammedaanse leiders aan zyn kant krygen. Deze godsdienstige leiders hebben nog steeds een grote invloed, vooral by de talrijke boeren in Perzië. Zy haalden by hun argumentatie de woor den van profeet Mohammed aan: "De stam, die een vrouw als leider aan stelt, zal verloren gaan!" Soraya stel de toen nog pogingen in het werk de jonge neef van de sjah tot kroon prins en troonopvolger te benoemen maar dit lukte al evenmin. In een laatste wanhoopspoging om Soraya te behouden vroeg de sjah of zy er mee akkoord kon gaan, dat hy een tweede vrouw nam want de Mo hammedaanse wet staat een man vier vrouwen toe Maar Soraya kon dit voorstel met accepteren en op 14 maart 1958 liet de sjah zich toen "met voorbygaan van mijn eigen gevoelens en ten behoeve van de staatsbelan gen" van Soraya scheiden (COPYRIGHT KING FEATURES NEW YORK). door 13) Hans wendde zich tot Steinmeier wiens roes voorbij scheen te zijn en die nu slap en gebroken op zijn stoel hing. „Wanneer ik u een betrekking zou kunnen bezorgen, meneer Stein meier, zou u die dan aannemen, en zou ik er dan op kunnen rekenen dat u die plichtsgetrouw zoudt vervul len?" Steinmeier was met een ruk over eind geschoten. „Of ik die zou aan nemen Met beide handen, meneer; graag, heel graag, wat voor betrek king 't ook zou zijn. Ik wil niets lie ver dan hard werken en u hoeft zeker niet bang te zijn dat ik dan zou gaan drinken. O, als ik weer werk mocht hebben, zodat ik zelf mijn gezin zou kunnen onderhou den I Voor mij bestaat er dan geen café, meneer. Daar kunt u van op aan". „Goed", zei Hans terwijl hij op stond. „Dan zal ik zien wat ik voor u doen kan; als ik slaag, kom ik 't u nog wel vertellen". Steinmeier begon hem warm te be danken, maar Hans weerde hem on geduldig af. „Laat maar, laat maar. Ten eerste heb ik nog niets gedaan, en ten tweede is 't vanzelfsprekend dat ik doe wat ik kan. Dat is toch eenvoudig Christenplicht". Steinmeier zag hem met grote ogen aan. „Vanzelfsprekend? Als alle mensen eens zo dachten! Maar nie mand weet beter dan ik hoe weinig er dat zijn". HOOFDSTUK VIII Lola Zeiler was dezelfde mening toegedaan als haar verloofde: zo snel mogelijk trouwen en dan weg, naar het nieuwe leven in Amerika waar ze van al dat kleinsteedse ge doe verlost zou zijn, en waar ze ten minste zou kunnen leven zoals ze dat zelf wilde zonder zich te be kommeren over de mening van an deren. „Jullie leven hier nog allemaal in de negentiende eeuw", had ze op een keer ongeduldig en geringschat tend opgemerkt. „Al die omslag voor zo'n huwelijk hopeloos sentimen teel. Trouwen is toch per slot van rekening niets bijzonders; 't gebeurt honderden keren per dag, hoor. En Amerika ligt heu? niet op Mars; we zien elkaar gauw genoeg weer te rug". „Maar 't is toch in ieders leven een ernstige stap", had tante Betty tegengeworpen. „Ernstig?" had Lola gelachen. „Och, waarom eigenlijk? Andres en ik vatten 't luchtig op, hoor. En we maken er ook vast niet zo iets ge wichtigs van. Voor ons is 't alleen een verstandige overeenkomst: ik krijg daarginds een vooraanstaande positie en dat is iets waarnaar ik altijd verlangd heb; en Andres krijgt een vrouw die cachet aan zijn huis geeft en die op zijn feesten' een voornaam stempel drukt; en dat is voor zijn zaken van groot belang. Een vrouw die door haar optreden reclame kan maken voor de onder nemingen van haar man, is tegen woordig een belangrijke factor in de zakenwereld", sprak ze met een gedecideerdheid alsof ze die bewe ring grondde op een jarenlange er varing. Tante Betty had gezwegen. Sinds haar verloving bracht Lola derge lijke uitspraken met een dusdanige beslistheid naar voren dat haar fa milie er verder maar het zwijgen toe deed, zo vreemd stonden ze te genover dergelijke opvattingen. En vooral tante Betty kreeg het gevoel alsof de wereld op zijn kop stond. Maar de grootste schok kreeg die te verduren op een avond dat An dres Hollweg bij de Zeilers gedineerd had en Lola na tafel verkondigde dat ze de derde januari hadden vastgesteld voor het huwelijk. Tan te Betty ging er eens gezellig voor zitten en begon over de receptie en het bal dat ze geven moesten te' spreken en over het déjeuner-dina- toire en over de gasten die geïnvi teerd zouden worden. Lola en haar aanstaande man keken elkaar eens aan en begonnen tegelijkertijd te lachen. „Wat valt daar nu over te lachen?" vroeg tante Betty verbouwereerd. „O, tantetje! Die oyderwetse plan nen van u", lachte Lola. „Dacht u heus dat wij van plan zijn ons nog met al dergelijke onzinnige gebrui ken uit de oude doos te gaan op houden. We denken er eenvoudig niet over". „O ja maar, hoe moet het dan?" stamelde het oude dametje verbluft. „Nou luistert u maar. Op 3 janu ari komt Andres me om tien uur afhalen. We rijden naar het stadhuis laten ons trouwen, gaan naar het station waar we wat eten, en rei zen 's-middags door naar Hamburg. De volgende dag vaart het schip af en dat is dan het einde van de ge schiedenis voor zover het Europa betreft". Tante Betty zat haar verstard aan te kijken, niet in staat een woord uit te brengen. Ook de heer Zeiler had nu de wenkbrauwen gefronst. „Jullie trouwen dus niet in de kerk?" vroeg hij kort. „Welnee, papa. Waarom? 't Doel waar 't om gaat wordt op het stad huis volkomen bereikt. Veel een voudiger, hoor". Toen het bruidspaar even later de kamer uit was gegaan om nog wat nieuwe kleren van Lola te keuren, wendde tante Betty zich onmiddel lijk tot haar broer. „Maar Engelbert, dat zul je toch niet goed vinden! Niet eens in de kerk trouwen! 't Is ongehoord. Zijn we dan geen christenen meer? In dit opzicht moest je Lola toch dwin gen te doen wat juist en behoorlijk is". Met een bezorgd gezicht schudde Zeiler langzaam het hoofd. „Als de innerlijke overtuiging ontbreekt, heeft dwang geen enkele waarde, lieve Betty. Dat zou alleen een holle komedie opleveren. Als Lola vindt dat voor haar een burgerlijk huwe lijk voldoende is, zullen we haar he laas haar gang moeten laten gaan. Er is zoveel" verzuchtte hij, „wat wij afkeuren". „Maar wat voor zegen kan er op een huwelijk rusten wanneer „Zegen?" onderbrak hij haar met onverhulde bitterheid. „Geloof je nu heus dat de tegenwoordige jeugd nog enige waarde hecht aan zegen of wijding? Heb je nog niet begrepen dat de wereld blijkbaar geen God meer nodig heeft? Net zoals ze geen hart en geen moraal meer nodig heeft. De enige zegen waarnaar ze vragen zit in hun geldbuidel en die is er alleen maar om vermaak en plezier zonder maat of doel te ver schaffen". gezeten, schoof haar hand in die van Bernarda, die er zwijgend bij had haar vader als om hem te kalme ren. Onmiddellijk sloot de zijne er zich stevig om heen. „Jij niet, neen, jou bedoel ik niet, kind", mompelde hij. Daarna richt te hij zich op en zei: „Speel liever wat voor ons. Bernarda; iets dat me boven dit aardse materialisme kan uittillen". Bernarda stond op en ging naar de vleugel. Even bleef ze peinzend voor zich zitten kijken, dan sloeg ze de eerste akkoorden van de Eroica aan.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 11