975 zwanedons pyjama's LOONSTATEN De Gaulle krijgt toenemende oppositie Aanslagen in Algerië Niet angst maar liefde tot God de grond-toon W. WÏÏtschut overleden persoon H. P. Veldhuyzen net meisje OPKOMST EERSTE OEFENING MAANDAG 10 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT I ".(UNA 5 Grenoble was koel Hier moet mammie onze schoenen kopen! Krijgen wij lekker een verrassing De meeste verslaggevers en amb tenaren, die De Gaulle op zijn zon dag beëindigde tiende provinciale tournée hebben vergezeld, menen het eerste verzet van de arbeiders tegen het bewind van De Gaulle te hebben bemerkt sinds hij ruim twee jaar geleden aan de macht kwam. In Savoye werd hij zaterdag uit bundig begroet, maar vrijdag in Gre noble, waar hij zijn voornaamste toe. spraak hield, waren er maar 7 a 8000 mensen naar hem komen luisteren, wat weinig is in verhouding tot an dere plaatsen van gelijke grootte. Meer betekenis wordt nog gehecht aan het feit, dat in de fabrieken, die De Gaulle in Grenoble heeft bezocht, bijna 6.000 arbeiders gehoor gaven aan de oproep van hun vakbonden om het presidentiële bezoek te nege ren. De opdracht De Gaulle's bezoek te boycotten s niet alleen van de com munistische vakverenigingen geko men, maar ook van de socialistische en de katholieke. De oorzaak is waarschijnlijk te vinden in het feit, dat de kosten van levensonderhoud met twaalf percent gestegen zijn sinds de invoering, in januari 1959, van het plan tot stabi lisering van de valuta. Er is niet ge noeg gedaan om de kleine loontrek kers tegemoet te komen. Verder schijnt er ook onder de arbeiders te leurstelling te heersen over het voort duren van de oorlog in Algerië. De burgemeester van Grenoble, een Bomaanslagen hebben het afgelo pen weekeinde in Algerije één dode en talrijke gewonden geëist. In Bone, werd zaterdag een Britse zeeman van het fregat „Chirchster" gedood en vijf van zijn scheepsmak kers gewond, toen een Algerijnse rebel een handgranaat in een café in de benedenstad van Bone wierp. Bij de aanslag werden 17 mensen ge wond. Nauwelijks vierentwintig uur la ter werd op slechts enkele meters van de herberg, die druk bezocht werd door zeevarenden, door een Al gerijn opnieuw een handgranaat ge worpen, waarbij ruim tien mensen werden gewond. Ook in een café te Tiemcen werd een bomaanslag gepleegd. Hierbij werden 16 mensen gewond van wie ten minste negen ernstig. In Constantine werd een Algerijn gearresteerd die een handgranaat in een kegelzaal had geworpen, waar door éen man ernstig en vier ande ren licht gewond werden. Gaullistisch parlementslid, heeft de president openhartig gezegd, dat de zaken niet goed gaan in Algerië. De Gaulle zei zich daarvan bewust te zijn. Als het parlement deze maand weer bijeenkomt, zal De Gaulle bloot staan aan veel kritiek, o.a. van so cialisten en conservatieven die hem tot voor kort hebben gesteund. AFP meldt, dat twee van de voor naamste Franse partijen, de radicaal- socialistische partij en de M.H.P., tij dens congressen aan het eind van de afgelopen week ten aanzien van het merendeel van de grote vraagstukken van het ogenblik een zodanig stand punt hebben ingenomen, dat zij zich in feite bij de oppositie hebben ge schaard. ."'TV' im* Betogers in Rome verbranden Oostenrijkse vlag Een duizendtal jongelui heeft maan dag in het centrum van Rome gede monstreerd tegen de campagne die in Oostenrijk wordt gevoerd voor aan sluiting van Alto Adige bij Oosten rijk. Op de trap van het parlements gebouw is een Oostenrijkse vlag ver brand. De meeste betogers waren studenten. KORTE golf In Noord-India hebben overstro mingen, na een week van zware re genval, een veertigtal doden geëist. De stad Lucknow wordt bedreigd door het sterk gestegen water van de Gomti. Ruim 100 huizen zouden ingestort zijn. In verscheidene ge bieden worden de mensen geëvacu eerd. In de afgelopen vier dagen zijn in het district Kanpoer 28 men sen om het leven gekomen. Een toestel van de Falcon Air ways is op het vliegveld Southend in Engeland bij de landing veronge lukt doordat de remmen niet werk ten. Het viermotorige vliegtuig, dat met 71 Britse vakantiegangers en een bemanning van vijf Majorca kwam, kwam op een spoorlijn tot stilstand. Er brak geen brand uit, zodat ieder een er veilig uitkwam. De Chinese overheid heeft de burgers aangeraden zuinig met hun kleding om te gaan en oude kleren niet weg te doen, voordat zij hele maal versleten zijn. De katoenoogst is slecht als gevolg van de weers omstandigheden. Aan de kleermakers is verzocht de stof zo zuinig mogelijk te snijden. In New York is zondag een bom ontploft in de buurt van een biblio theek. Een week geleden ontplofte een bom op Times Square, niet ver van de bibliotheek. Zes mensen wer den toen gewond. De politie vermoedt, dat de ont ploffingen het werk zijn van een krankzinnige. Instorting van huizen tengevolge van stortregens heeft vorige week in de Indische staat Oettar Pradesj zestien mensenlevens geëist. De meubelfabriek n.v. „Friso" te Bergschenhoek heeft zaterdag morgen tengevolge van een grote brand voor enige honderdduizenden guldens schade opgelopen. Vier gro te loodsen werden verwoest. In een loods bevond zich een groot aantal goederen bestemd voor de export en transport in eigen land. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De oudste directeur van de Ga- zelle-rijwielfabriek te Dieren, de heer J. Breukink, is zaterdagavond op 73-jarige leeftijd vrij plotseling in het ziekenhuis te Velp overleden. Wegens zijn verdienste als hoofd bestuurslid gedurende 25 jaar en voordien als vice-voorzitter van de RAI, werd hem de Leonard Lang- penning toegekend. Een groot, modem kantoren en winkelcomplex, het zg. verzamel gebouw „Rotterdam-Zuid", zal za terdag a.s. geopend worden door mr G. E. van Walsum, burgemeester van Rotterdam. Het complex is gelegen aan het Zuidplein en heeft een to tale inhoud van 120.000 m3. 89 Kan toorruimten en 19 winkels zullen plaats bieden aan grote firma's en een bankinstelling. Voorts bevat het gebouw 15 flats voor personeel en een ondergrondse garage voor 150 wagens. Een autobotsing op de rijksweg onder Boxtel heeft aan de heer J. H. Rooyakkers uit Eindhoven het leven gekost. De heer R. wilde een voor hem rijdende vrachtauto pas seren doch op hetzelfde moment na derde uit tegenovergestelde richting een zware Duitse vrachtauto. De fa tale botsing ontstond in dichte mist. Het slachtoffer was 28 jaar oud. Na het ongeval onstond nog een ket tingbotsing. Vier auto's, die voor het ongeval waren gestopt, werden door een vrachtauto als een harmonica in elkaar gedrukt. De bestuurder van de vrachtauto heeft de opstopping waarschijnlijk te laat opgemerkt. Persoonlijke ongevallen deden zich hierbij niet voor. Op de weg Nijmegen-Gennep is vrijdagavond de heer L. v. d. Beek WERELD-BID-EN BOETEDAGEN In alle kerken is gisteren het vol gend herderlijk schrijven voorgelezen over de Wereldbid- en Boetedagen 12 en 13 oktober. In de meimaand van dit jaar ont vingen overal ter wereld de bis schoppen een rondzendbrief van de bisschop van het Portigese bisdom Leiria. In dat bisdom ligt de bekende be devaartsplaats Fatima. De inhoud van die brief komt in het kort hier op neer: De wereld leeft in grote spanning. Er is zorg over het behoud van de vrede, ongerustheid over de activi teit van het communistische blok en over de zorgwekkende groei van het mrterialisme. In deze sfeer van onze kerheid is het alleszins verklaarbaar, dat de bisschop van Leiria zeer veel verzoeken ontvangt om te stimuleren dat de gebed- en boetedagen, die in Fatima ontstond na de verschijnin gen van O.L. Vrouw, wordt uitge breid. Hij nodigt zijn medebroeders in het bisschopsambt uit, om hun ge uit Malden door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. De verongelukte, die van een visite bij buren naar huis terugkeerde, was bijziende en heeft de auto blijkbaar niet opgemerkt. De miniatuurstad „Madurodam" in Den Haag, die zondag 9 oktober is gesloten, heeft in het seizoen 1960 766.301 bezoekers getrokken, waar van ruim 66 procent volwassenen. In 1959 bezochten 756.271 personen „Madurodam". Vooral het buiten lands bezoek was belangrijk hoger dan het vbrig jaar. De laatste buitenlandse missio naris, die zich nog in Noord-Vietnam bevond, de Franse Dominicaan pater Lena, is uit Noord-Vietnam gewezen. Pater Lena was pastoor van de pa rochie van de H. Dominicus in Ha noi. Na de evacuatie in juli 1955 zijn er drie R.K. bisschoppen en 22 pries ters in Noord-Vietnam achtergeble ven. Allen hebben het land moeten verlaten. lovigen aan te sporen tot deelname aan wereldbid- en boetedagen, en wel op 12 en 13 oktober a.s. Hij vraagt dat de dagen, samen met de den pelgrims in Fatmia, door bijzon der gebed en boete eerherstel zullen geven voor het kwaad, en Maria's voorspraak zullen inroepen om van God een bewust christelijk leven, Ruslands bekering en een hechte vre de te verkrijgen. En hij spreekt zijn vertrouwen uit, dat de christenen zich tot deelname zullen laten leiden niet in de eerste plaats door gevoelens Van angst en onrust, maar ook door het inzicht, dat in onze tijd een werke lijke terugkeer naar God nodig is, niet alleen van de hele maatschappij, maar ook van ieder persoonlijk. Dierbare Gelovigen, de hier uitge sproken bezorgdheid is alleszins ge grond. Ook u zult daarvan overtuigd zijn en u zult daarom, evenals Wij, graag instemmen met het initiatief van deze wereldbid- en boetedagen. Wij moeten op 12 en 13 oktober bij zonder bidden en boeten voor de grote intenties, die Maria ons in Fa tima heeft voorgehouden. Maar hoe zal ons gebed zijn? Van uit een angsthouding? Of vanuit een overdreven optimistische verwach ting, dat ons gebed tastbare resulta ten zal en móét hebben? Het is heel menselijk, en dus ook begrijpelijk, dat het door deze gedachten wordt ge leid. Maar in de H. Schrift kunnen we leren, hoe ons bidden moet samen gaan met volbrengen van de wil van onze Vader, die in de hemel is Wan neer wij God iets vragen, dan moeten wfj goed weten dat God met onein dig meer recht óns kan vragen. Wat is dan ons antwoord? Alleen maar dat wij in angst en nood zitten? Of kunnen wij dan wij zen op een levenshouding die ge tuigt van liefde tot God of van ern stige wil om tot Hem terug te keren? Gods liefde, Gods H. Wil: wat bete kent zij in ons leven? Deze vraag moeten we eerlijk onszelf stellen, en ook eerlijk bt antwoorden. Pas dan zullen we kunnen bidden en boeten, zoals Maria in Fatima 't ons vraagt Niet de angst of menselijke verwach ting, maar de grootte van onze liefde geeft ons gebed waarde voor God. Utrecht, 1 oktober 1960. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr dr J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft be noemd tot kapelaan te Haarlem (H. H. Elisabeth en Barbara) de wel- eerw. heer H. A. Stam; tot kapelaan te Halfweg de weleerw. heer W. C. J. Ruigrok; tot kapelaan te Amster dam (H. Pius X) de weleerw. heer Th. J. Pankras, die kapelaan was te Uitgeest. Oud-voorz van Kath. Onderwijzersverbond Te Arnhem is zondag, na een kort stondige ziekte overleden de heer Willem Wiltschut, oud-voorzitter van het Katholiek Onderwijzers-verbond. De heer Wiltschut werd 30 december 188G te Rotterdam geboren en zou dus dit jaar 80 jaar geworden zijn. Behalve voorzitter van het K.O.V. is de thans overledene ook voorzitter geweest van de federatie van Neder landse onderwijzers. Voorts schreef hij een aantal lees- en rekenboekjes. De begrafenis zal woensdag a.s. plaats vinden op het r.k. kerkhof „Moskowa" te Arnhem. Marktberichten ROTTERDAM, 10 okt. Vee Aan voer 1957; 1062 koeien, 895 varkens. Koeien 300-325, 260-300, 250-260; var kens 175, 173, 170. Koeien aanvoer iets kleiner, handel kalm, prijzen le kwaliteit iets stijver, verder onver anderd, prima's boven notering; var kens aanvoer even minder, handel vlot, prijzen hoger, prima vleesvar kens boven notering, slachtzeugen v. 150-52. Hiermede vervullen wij de droeve plicht ken nis te geven dat in volle vrede is ontslapen, mijn geliefde vrouw, onze lieve zorgzame moe der Lena van der Meij geboren BRANDT in de leeftijd van 35 jaar. W. VAN DER MEIJ Oegstgeest, 9 oktober 1960 Nassaulaan 52 De begrafenis is bepaald op donderdag 13 ok tober a.s. om 2 uur op de begraafplaats bij de „Groene- of Willibrordkerk" te Oegstgeest. Liever geen bezoek. Voorzien van de H.H. Sacramenten der Ster venden overleed, na een langdurige ziekte, geheel overgegeven aan Gods H. Wil, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgroot moeder, zuster en be huwdzuster JOHANNA MARIA KALLENBERG Weduwe van Johannes Bernardus de Groot op de leeftijd van 75 jr. KINDEREN EN KLEINKINDEREN Leiden. 9 okt. 1960 Huize St. Maarten St. Jacobsgracht 1 Corresp.-adres: Haarlemmerweg 49b Rozenkransgebed maandag- en dinsdag avond te 7 uur in de kapel van Huize St, Maarten. De H, Uitvaartdienst wordt opgedragen woensdag 12 okt. a.s. in de kapel van huize St. Maarten te 9 u., waar na de begrafenis te 10.30 uur op de r.k. be graafplaats „Zijlpoort". Net betrouwbaar (45 jr), zoekt een andere werkkring. Borg kunnen de storten. Br. onder no. 7426 bur. v.d. blad. ARTS PRAKTIJK HERVAT Gevraagd voor direct Automatiek „HET POORTJE" Steenstraat 15 Te koop: VOLKSWAGEN 1957, origineel, en. Des kundig onderzoek toege staan. C. M. Wijsman, Mo leneind 3, Rijnsburg, telef. 01718—3712. pick-up 55.000 km. gelopen.' Net dagmeisje Sevraagd, v.g.g.v. Aanmel- en tussen 67 uur of na telefonische afspraak. Pie terskerkhof 34, tel. 21212. 3? 1 kamer te huur aan geboden in Leiden. Br. onder no. 7446 bur. v.d. bl. 5? Woningruil. Woning te Alphen a. d. Rijn ruilen voor woning te Leiden of een te Leiden ruilen met woning in - Voorburg of Rotterdam. Br. onder no. 7445 bur. v. d. blad. Heden overleed tot on ze grote droefheid, na een langdurig lijden Sesterkt door net H. acrament der Zieken, onze lieve man, vader, broer en zwager JACOBUS ZWIRS Echtgenoot van Anna Maria Lebesque in de leeftijd van 54 jr. A. M. Zwirs Lebesque Simon Annie en Frans Oudenbosch: Jan m.s.f. Lia Riet Jos Louis Piet Sjaak Trees Ter Aar, 8 oktober 1960 Westkanaalweg 36 De H. Requiemmis zal worden opgedragen op dinsdag 11 oktober a.s. 's morgens 9.30 uur in de parochiekerk v d. H. fiadrianus te Lan- geraar, waarna do be grafenis op het r.k. kerkhof aldaar. Rozenkransbidden: vanavond om 7 uur in de parochiekerk te Lan- raar. Tot ons leedwezen ge ven wij kennis van het overlijden van onze meteropnemer-incas- seerder, de heer JACOBUS zwnts in de leeftijd van 54 jr. De trouwe wijze waar op hij steeds zijn plicht vervulde, zal bij ons in dankbare herinnering blijven. Directie en personeel N.V. Lugdunum Ter Aar, 8 okt. I960 ma staat m. garantie Singer handnaaimaohine, in goede staat, met garan tie 35.-. Herenstraat 23, Leiden, tel. 32027. DAGEN: Zacht, warm zwanedons! Een heerlijke stof voor pyjama's In de gure hollandse herfst... Prachtig blpempatroon, geheel gepaspeld, revers of opstaand kraagje naar keuze. Vier kleurstellingen met lila, geel, turkoois en rose... maten 42-48. Normale prijs 13.90, slechts 2 dagen véél voordeliger: J LEIDEN <2 Jongeman (20 jaar, geen student) zoekt ka mer met pension ln Lei den. Br. onder no. 6898 bur. v. d. blad. 3? Aang. een z.g.a.n, kin derwagen, merk v. Delft, kleur geel, uitneembare bak. opvouwbaar. Pieters kerkhof 2a, Leiden. Gevraagd: leerkracht wiskunde voor 1 of 2 bij lessen per week (3e klas mlddelb. school). Br. on der no. 7449 bur. v. d. bl. 3? Aangeboden: door ac countantskantoor klein gedeelte van te drukke praktijk. Br. onder no. 7449 bur. v. d. blad. VERLOVINGSRINGEN Alle moderne modellen HORLOGES De beste merken GER0 CASSETTES V. d. Water Haarlemmerstraat 207 SLAGERIJ FLINKE BEDIENDE gevraagd, zelfstandig kun nende werken. Wegens gebrek aan opvol- fZ 10 Rijlessen 60 min voor 47 50, in nieuwe Peu- geot 403. Erkende bonds- autolij school „Joop Groe nendijk", p.a. J. J. Bemel- man, Morsweg 135. Leiden tel. 01710—31283. 3T Iedereen is enthousiast als wij uw matras over- trekken met damast Een één-pers v.a 19 50: twee- Eers. v.a 26 50 Smit» edden- en tapijtenmaga zijn, Mare 98, Vrouwen- steeg 9, tel 23913. enz. vernieuwen onder ga. rantie. ook no-iron Smits overhemden- en kousenre^aratiebedrijl Nieuwe Riin 94. tel. 25391 3F Leert D.A.F. rijden Eenvoudiger, goedkoper inl. bij Gebr v. Ulden. D.A.F -dealer. Verdamstr 6 tei 23041. m Biermans Automobielbedrijf, Oude Singel 66. Leiden, telef. 3r Brommers - motor, anther, 2 versn. 95.-; Rap 2 versn. 115.-; Berini M21 125.-; CZ 150 c.c. 200.-; Jawa Junior 1955 325.-. Beide motoren prima. In ruil snelbrommer moge lijk. Racefiets 65.-. Pas teurstraat 17. tel. 34434. B.z.a. een werkman, met alle werkzaamheden op de hoogte; liefst in Voorschoten, Br, onder no. 0922 bur: v. d. blad. Officiële Publikatie Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 11 oktober 1960 voor EERSTE oefening onder de wapenen komen wordt een aantal KXTRA-treinen ingelegd. Deze dienstplichtigen MOETEN van deze treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijdstip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende sta tion aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming GEEN gebruik kunnen maken van een van dc hierna genoemde EXTRA-trei- nen, moeten ingevolge hun lastgeving reizen met de EERSTVOLGENDE reisgelegenheid na 06.59 uur. Extra treinen: NijmegenBergen op Zoom: Nijmegen v. 9.50; 's Hertogenbosch v. 10.35; Tilburg v. 10 57; Breda v. 11.18; Roosendaal v. 11,41; Bergen op Zoom a. 11.54. LeeuwardenBergen op Zoom: Leeuwarden V. 8.50; Heerenveen v. 9.11; Steenwijk v. 9 29; Meppel v. 9.42; Zwolle v. 10.03; Amersfoort v. 10.56; Utrecht v. 11.24; 's Hertogenbosch v. 12.04; Tilburg V. 12.22; Breda v. 12.38; Berger; op Zoom a. 13.07. Groningen Vught: Groningen v. 8.43; Assen v. 9.03; Hoogeveen v. 9.23; Zwolle a. 9.54, v. 10.11; Harderwijk v. 10.45; Amersfoort v. 11.17; Utrecht v. 11.36; 's Hertogon- bosch v. 12.15; Vught a. 12.20. Zwolle—Roermond: Zwolle v. 10-17; Deventer v. 10.44; Zutphen v. 11.07; Arnhem v. 11.94; Nijmegen v. 11.53; Blerick v. 12.52; Venlo v. 12.56; Roermond a. 13.20. AmsterdamBer gen op Zoom: Amsterdam C.S. v. 10.32; Sloterdijk v. 1038; Haarlem v. 10.51; Leiden v. 11.09; Den Haag H.S. v. 11.22; Delft v. 11.30; Schiedam v. 11.38; Rotter dam C.S. v. 11.46; Blaak v. 11.50; Zuid v. 11.54; Baren- drecht v. 12.01; Dordrecht v. 12.16; Lage Zwaluwe v. 12.28; Bergen op Zoom a. 12.59. RotterdamEindho ven: Rotterdam C.S. v. 10.32; Blaak v. 10.36; Zuid v. 10.40; Barendrecht v. 10.46; Zwündrecht v. 10.53; Dor drecht v. 11.00; Lage Zwaluwe v. 11.11; Breda v. 11.23; Gilze Rijen v. 11.33; Tilburg v. 11.43; Boxtel v 11.50; Eindhoven a. 12.10. Rotterdam—Amersfoort: Rotter dam C.S. v. 9.04: Noord v. 0.12; Gouda v. 9.27, Utrecht v. 10.02; Amersfoort a. 10 20; Amsterdam—Eindhoven: Amsterdam C.S. v. 9.34; Mulderpoort v. 9 41; Amstel v. 9.46; Utrecht v. 10.17; 's Hertogenbosch v. 10.56; Vught v. 11.03; Eindhoven o. 11.25 Den Haag—Ede; Den Haag S.S. v. 9.21; Voorburg v. 9.26; Gouda v. 9.44; Utrecht V. 10.19; Ede/W. a. 10.47. Prijs 10 oent per stuk. Bij grotere afname reductie Nieuwste model. N.V. DE LEIDSCHE COURANT PAPENGRACHT 32-34 LEIDEN

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5