Woordensteekspel eindigde remise NZH koopt tram Le den-Wassenaar- Den Haag voor t. 850.000 maar de spoorbomen bleven een half uur gesloten Aarden van elektrische apparaten MAANDAG 10 OKTOBER 1960 DE LEIDiSE l'! Deze winter kolen slechts 20 ct. duurder per hl. De onderhandelingen tussen het ministerie van economische zaken en de federatie van steenkolenhandela ren over het al of niet mogen door berekenen van de gestegen lonen in de kolenprijzen hebben als voorlo pig resultaat een compromis opge leverd. Het compromis houdt in, dat de kolenhandelaren de 15 ct. per hl., welke reeds op de zomerpryzen nl. van mei tot september was gelegd, nog niet behoeven terug te betalen. Hiermede zal, met instemming van minister De Pous, gewacht worden tot de resultaten bekend geworden zijn van het rentabiliteitsonderzoek in de kolenhandel. Enige maanden zullen hier wel overheen gaan. De winterprijzen mogen echter niet uitgaan boven het gemiddelde van de vorige winter, ondanks de ge stegen loonkosten. De kolenhandelaren hadden de prij zen, reeds verhoogd met 15 ct., met 35 ct per eenheid willen verhogen: het normale verschil tussen zomer en winterprijzen. Plus 40 excellentie! Om een uur vanmiddag arriveerde op de Hogewoerd een kraanwagen, met behulp waarvan onderaannemers van de firma Van Beekum, sloper uit Alkmaar, de rails uit het wegdek scheurden. Op andere plaatsen van de stad waren arbeiders inmiddels doen de de bovenleiding van de Leldse stadstram (Zaliger Gedachtenis) op te ruimen. De koperen leiding werd los gemaakt en in stikken geknipt. Het zal niet lang duren of geen enkel ucterlijk kenmerki zal nog aan de tram doen denken. Alleen de herinne ring en wat foto's blijven. Van de heer De Ronde, directeur-se cretaris van de NZH vernamen wij hedenmorgen dat de NZH de gele tram Leideir—.WassenaarDen Haag van de HTM zal kopen, voor 850.000. Zoals wij reeds eerder in het voor uitzicht hebben gesteld, op gezag van de NZH-directie, wordt deze tram lijn op 1 januari 1962 vervangen door een busdienst. Hiermede zal dan op die datum ook de gele, tram uit het stadsverkeer van Leiden (Haarlem merstraat) verdwenen zijn. De posi tieve beslissing, die door de Raad van Beheer van de HTM dezer dagen is genomen, zal nog bekrachtigd moeten worden door de burgemeester en wethouders van Den Haag. Naar de heer Pijl, directeur van de Haagse Tramweg Maatschappij ons meedeelde, hangt het van een beslis sing van B. en VV. van Den Haag af of de gemeenteraad van de residentie stad uiteindelijk zijn fiat aan dit be sluit moet geven. De heer Pijl sprak eveneens twijfel uit over het bedrag dat door de NZH-directie als ver koopsprijs werd genoemd. De NZH-directie daarentegen ver klaarde, dat de verkoop van de tram lijn feitelijk „in kannen en kruiken" is en dat genoemd bedrag van 850.000 juist is. Omstreeks 11.00 uur vanmorgen is ter hoogte van het kanaleneiland in Utrecht een schuit, geladen met oud ijzer, in het Amsterdam-Rijnka naal gezonken. De enige opvarende, de 23-jarige F. H. uit Vleuten, kon zwemmend de wal bereiken. De schuit werd met nog een an dere door een sleepboot getrokken, toen passerende mosselschepen een enorme golfslag teweeg brachten. Ten gevolge hiervan zonk de oud ijzer-schuit. Het scheepvaartverkeer vindt normaal doorgang. WARMOND Veiligheid voor alles. 7fl(£fan V PINDAKAAS Het is nog maar steeds een naar geval met de beruchte spoorwegover gang in Warmond. Natuurlijk moet veiligheid voor alles, gaan, maar als dat moet betekenen dat evenals vanmorgen weer eens gebeurde reizigers per bus, fiets, auto, brom fiets of te voet niet minder van vijf en dertig minuten in de stromende regen moeten wachten vooraleer zij hun reis konden voortzetten, dan wordt er toch wel wat erg veel van het geduld en het humeur gevraagd. Wij vragen ons af of dat nodig was geweest. In die periode gingen ze ven treinen voorbij, maar soms met een tussenruimte van tien minuten; naar ons gevoelen voldoende tijds ruimte om de weg aan beide zijden van de spoorbomen schoon te vegen. Forenzen misten weer eens hun trein en kwamen te laat op 't werk; afspraken konden niet worden na gekomen, omdat men meer dar een half uur na de afgesproken tijd ar riveerde; wij spraken iemand die naar een rij-examen moest en na tuurlijk de examinator gevlogen zou vinden. Wèg vijf gulden. En zo kun nen we doorgaan. (Advertentie) BIOSCOPEN. Casino: „Een nacht van 100 ang sten", 18 jaar. Lido: „Petrus, de grote visser" 14 jaar. Luxor: „De zaak M.", alle leef- Even voor zijn vertrek naar Nieuw Guinea kreeg minister Beerman zater dagochtend uit handen van een charmante agente van politie namens alle Amsterdamse collega's een kaasje aangeboden, waarop op niet mis te ver stane wijze de aanduiding „40-f" aangebracht. De minister aanvaardde het Declamatiewedstr. op „Genesiusdag" voor Zuid-Holland ie Den Haag Enkele maanden geleden hebben tijden, wij ons door een officiéél persoon in Studio: „Middle of the night", vol- Warmond laten vertellen dat nog dit wassenen. jaar de zo langzamerhand onhoudba- Trianon: „Onze man in Havana", 18- re toestand zou worden verbeterd. jaar. Nog dit jaar? Het zal wel Sint Jut- Rex: „De held van Pork Chop temis worden! Hill", 18 jaar. Tram „net leeg" wordt door andere geramd In Amsterdam boorde zich gister avond bij het eindpunt een motorwa gen van lijn 3 in het achterbalcon van een vooroprijdende tram van de zelfde lijn. De bestuurder wist zijn leven te redden door bijtijds van de motorwa gen te springen. Zes passagiers, waaronder een da me met ernstige verwondingen aan de pols, zijn naar het ziekenhuis overge bracht, doch later konden, op een na, alle gewonden het ziekenhuis verla- ten. Alleen de 46-jarige mevrouw H. S.—S. moest met een ernstig ver wonde rechterarm voor verdere be handeling in het ziekenhuis blijven. De trambestuurder is inmiddels ook uit het ziekenhuis ontslagen. Naar het zich liet aanzien had hij een shock op gelopen. Hij werd opgenomen. Ach teraf schijnt die shock wel meegeval len te zijn. Het mag een gelukkig toeval heten, dat het voorste tramstel geheel leeg was. De achteroprij dende motorwagen verdween met het gehele voorbalcon in het achterbalcon van de voorste wagen. De gevolgen hadden catastro- phaal kunnen zijn. De politie zal de wagens aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen. Het tramverkeer moest geruime tijd worden omgelegd en ondervond enige tijd vertraging. Honderdste geboortedag Alphons Ariëns te Enschede herdacht De electrische stroom kiest altijd de weg van de minste weerstand. Wanneer er aan een apparaat een defect is, waardoor b.v. de isolatie (het omhulsel) onder spanning komt te staan, en we raken het apparaat op een gegeven ogenblik met de handen aan, dan is het klimaat voor een (ernstig) ongeluk gunstig. Is 'n apparaat niet geaard, dan kiest de stroom zijn weg door het lichaam naar de aarde en dit kan fataal zijn. Juist om die ongelukken te voor komen, verbindt men het toestel met de aarde door een goed en deskundig aangebrachte leiding. De electrische stroom vindt deze weg door de aar de nl. gemakkelijker dan die door het lichaam van een mens. Aarding van een apparaat wil dus zeggen dat de massa, dat zijn de niet stroomvoerende delen, door een, extra draad met de aarde is verbon den. Huiskamer of keuken. Niet alle apparaten behoeven ge aard te worden, want alhoewel ons lichaam een geleider is, zijn we dik wijls door een volkomen isolerende (d.i. geen stroom doorlatende) stof van de aade gescheiden nl. door on ze rubber of plastic zolen. Verder kunnen we als isolatie ook rekenen vloerkleden en houten vloeren. De in een huiskamer gebruikte appa raten leveren derhalve niet zo'n groot gevaar op. Dat wil nu ook weer niet zeggen, dat met deze toestellen niet voorzichtig omgesprongen moet worden; integendeel met alle elec trische apparaten moeten we de grootste voorzichtigheid betrachten. Denk dus steeds na bij wat u doet. De grootste vijand en een vijand die altijd op de loer ligt is het vocht. Water is nl. een uitstekende geleider en biedt zeer weinig weerstand, zo dat de conclusie voor de hand ligt. Apparaten welke voor aarding in aanmerking komen, zijn dus die welke bv. in een keuken, waar door gaans veel met water wordt omge gaan, gebruikt worden. Bovendien zijn keukens voorzien van stenen vloeren, en vaak vochtig door de waterdamp. Ze vormen dus 'n zeer goede geleider. Rubberzolen geven hier zelfs geen absolute beveiliging. Aanraken levensgevaarlijk. Ijskasten en wasmachines zijn dus, indien ze niet geaard zijn le vensgevaarlijke dingen, waarvoor niet genoeg gewaarschuwd kan wor den. Het is om deze reden, dat er ge zocht zal moeten worden naar een nog betere geleider en die kunnen we vinden in een koperen draad, die dan echter zodanig gemonteerd moet zijn, dat de massa van de motor in directe verbinding met de aarde staat. Mochten dan de niet stroom voerende delen van een wasmachine onder spanning komen te staan, dan kiest de stroom weer de weg van de minste weerstand en dat is die door die koperen draad en niet door het menselijk lichaam. De meest logische -oplossing is extra draad, die in het snoer ver- de aarding te laten lopen via een werkt is (dus met drie-aderige snoer) over het stopcontact langs een spe ciale voor dit doel aangelegde lei ding naar de aarde. Dezp draad nu behoeft niet geïsoleerd te zyn. Niet de waterleiding. De waterleidingbuis is een goede geleider en daarom was het voor heen ook gebruikelijk de geleider op een dergelijke buis te solderen of jury: weinig bezieling „Bezieling hebben we nog gemist", aldus het jurylid, pater A. Heiwig, ss.cc., leraar aan het Damiaan-col- lege te St. Oedenrode, gistermiddag in het gebouw „De Vereniging" te Den Haag, waar door het Werkver band Katholiek Amateurtoneel Zuid Holland de Genesiusdag werd ge houden. Op deze dag was de hoofd schotel een declamatiewedstrijd voor deelnemers uit geheel Zuid Holland waarvoor vrij veel belangstelling be stond. Er waren ook deelnemers uit Leiden en omgeving; géén van hen „viel in de prijzen". Pater Heiwig verklaarde, dat de jury, waarin ook zitting had mevr Froukje de Waard, zich niet aan de indruk kon onttrekken, dat het „een hoofd" was die doorgaans tijdens de met een of meer deugdelijke klem men vast te zetten. We moeten er nu evenwel rekening mee houden, dat lang niet alle waterleidingbuizen meer geschikt zijn, want er worden reeds vele buizen van plasitc ge bruikt voor de waterleiding. En plas tic is geen geleidend materiaal. U zult er in dit geval goed aan doen een metalen pijp in de grond te drijven, liefst zover, dat hij 't grond water raakt, en op deze pijp de aarddraad vast te solderen of te klemmen. Mocht u dus een ijskast wasma chine of electrische wringer gebrui ken, die nog niet geaard is, ga hier toe dan direct over. Spreek met een vakman, hij heeft het zo voor elkaar en al mocht dit een paar gulden kos ten, u kunt er uw leven mee sparen. declamaties sprak en niet een mens. Uit het feit, adt de meeste voor- darchtkunstenaars van de ene been op het andere wiebelden en ande ren onafgebroken naar één punt aan het plafond bleven staren, bleek wel, aldus het jurylid, dat men zich niet van het onderwerp meester had ge maakt, dat men er niét helemaal achter stond. Zoals een schilder, die een reproductie gaat wrochten van een beroemd schilderij, het niet zal nalaten een studie van de schilder, die hij gaat copiëren, te maken om daarna als het ware het meesterwerk te herscheppen, zo dient aan decla- mator(trice) zich een gedicht en zijn maker te veroveren. „Doet hij dit niet dan is hij geen declamator maar een zegger". In deze voordrachtswedstrijd werd de eerste prils gewonnen door mej. J. v. d. Oever uit Den Haag met het gedicht „Thebe" van Gerrit Achter berg. De declamaties stonden overi gens op hoog peil; men waagde zich zelfs aan gedichten als „Ossip Zad- kinde" van Lucebert. Op deze Genesiusdag heeft pater Piron o.e.s.a. een lezing gehouden over „de achtergronden van onze liefhebberij" en voerde de Haagse groep „Elck wat wils" onder regie van de heer Ben van Hest een ge slaagde eenacter op: „Een reisje naar Biaritz". De heer Joh. Kortink, waar nemend voorzitter van het provin ciaal bestuur van het WKA, die waarschijnlijk de vorig jaar afgetre den voorzitter, de heer Coli, zal op volgen, zei in zijn openingswoord, dat méér amateurtoneelverenigingen van de dienst en adviezen van het WKA gebruik kan maken, dat tot nu het geval is. Trambotsing in Amsterdam eist zes gewonden De honderdste geboortedag van mgr. Alphons M. A. J. Ariëns is gisteren te Enschede herdacht met een grote manifestatie, waaraan duizenden ka tholieken uit geheel Twente hebben deelgenomen. Tot de gasten behoor den kardinaal Alfrink, mgr. dr. C. Kramer, verdreven bisschop van Luanfa en voorzitter van de aarts bisschoppelijke rechtbank, die gere geld te Utrecht bijeenkomt in verband met het proces inzake de zaligverkla ring van mgr. Ariëns, de commissaris der koningin in Overijssel ir. J. B. G. ridder De van der Schueren, burge meester W. Thomassen van Enschede, mr. R. J. J. Lambooy, burgemeester van Hengelo en vele anderen. Des middags werd in de Twente- hallen een massale bijeenkomst ge houden, waar pater Paternus de Rooij o.f.m. het „geestelijk gelaat" schetste van mgr. Ariëns, die als sociaal voor man en drankbestrijder naast zijn herderlijke taak een stempel heeft gedrukt op de maatschappelijke ont wikkeling van zijn tijd. Na de bijeenkomst in de Twente- hallen defileerde een lange stoet Twentenaren, die vaandels en kran sen met zich voerden, naar het mo nument van mgr. Ariëns aan het De Ruyterplein. Hier werden kransen neergelegd door kardinaal Alfdimk, de burgemeester van Enschede, de commissaris van de koningin, verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorgansaties, alsmede door deputaties van verenigingen, die door mgr. Ariëns in de tijd, dat hij te En schede werkzaam was, zijn opgericht. Des avonds werd in de garage van de Twentse Electrische Tramweg- maatschappij door kardinaal Alfrink een mis gecelebreerd. Zondagavond heeft op de Insulindeweg te Amsterdam een ernstige botsing plaats gehad tussen twee tramstel len van lijn 3. Hierbij vielen vier min of meer ernstig gewonden en enkele lichtgewonden. De beide tram wagens nadat zij uit elkaar waren getrokken. DIE OUDE BLAUWE tram kan na vele jaren trouwe dienst nog steeds geen rust vinden. Zo waren een aantal jongelui die kennelijk teleurgesteld waren door de stunt van de NZH zaterdag naar de remise in Lei den getrokken, gewapend met alle mogelijke werktuigen om alsnog een paar souvenirtjes te bemachtigen. Van de kant van de NZH kregen ze echter een warm onthaal en enkelen wer den zelfs aan de politie overge leverd. Wij waren toen getuigen van de „liefdesbetuigingen" van twee heren voor de gepensioneerde tram. De ene „minnaar" was een van de directieleden van de NZH, die als een getergde leeuw zijn bezit verdedigde en met een vertoornd gelaat ;n andere vu rige tram-„minnaar" de deur (van de remise) wees. Er volgde toen tussen deze heren een kos telijk steekspel van woorden, dat wij u niet willen onthouden. Het ging zo ongeveer als volgt: „Mijnheer, wat doet u hier?", met flink de nadruk op het werkwoord doen. En dan het ontwijkende antwoord van de ander: „O, ik kwam even kijken wat er met de tram gaat gebeu ren". De camera in zijn handen had echter geen duidelijker be wijs kunnen zijn voor zijn ware (onschuldige) bedoelingen. De getergde wilde echter geen re delijk argurient aanhoren en antwoordde: „U bent hier op particulier terrein, waar u zelfs geen recht hebt u te bevinden. De gehele ochtend reeds poogt men hier binnen te dringen". En het antwoord van de dui delijk beledigde partij: „Pardon, ik geloof niet bepaald de indruk te wekken hier binnen te dringen". Zo ging deze hoogst beleefde, maar ijskoude woor denwisseling nog een tijdje door, tot de heren afscheid namen, beiden echter overtuigd van hun gelijk. Hoe fel ze ook voor hun mening uitkwamen tot een handgemeen zou het nooit zijn gekomen, zelfs niet tot een ru zie. We zijn immers beschaafd, niet waar? Maar elkaar eens even met enige welgekozen woorden om de oren slaan, dat mag toch wel, wanneer je zó op recht van de tram houdt. Zij lichtten beiden de hoed toen zij heengingen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4