»Bernarda« Tweede Kamerlid vindt Japanse film niet beledigend She Zingende Zwammen I 65 visie op televisie maandag 10 oktober 1960 DE LEIDSE COURANT Moderne Diogenes Deskundigen van een Amerikaanse vliegtuigfabriek hebben een „druk- pak" ontworpen voor hen, die zich op de maan moeten ophouden. Grap pig is, dat het „maanpak" op zijn pootjes kan staan. De ruimtevaarder rust dan uit door op een zitje plaats te nemen, dat in de aluminium ton is ingebouwd. Jammer, dat Diogenes dit nooit heeft mogen beleven. ALLEEN MAAR ONBENULLIG „Over de Japanse film „Blanke huid en gele commandant" kunnen wij, die deze film gezien hebben, be paald niet beledigd zijn." Dit zei gis termiddag het Tweede Kamerlid jhr. mr. M. van der Goes van Naters (p.v.d.a.) op Schiphol, toen hij, samen met 11 andere Nederlandse parle mentsleden terugkeerde uit Tokio, waar men de jaarlijkse internationa le parlementaire conferentie bijwoon de. Het Kamerlid meende, dat de film een dergelijk onbenullig karakter heeft, dat er zeker geen afspraken om konden worden afgezegd. „Ik vermoed dan ook niet," zo zei jhr. mr. Van der Goes van Naters, „dat de Nederlandse ambassadeur in Tokio een officieel protest zal indie nen. Wel geloof ik, dat hij stappen zal ondernemen bij de Amerikanen, teneinde te voorkomen, dat Ameri kaanse diplomatendochters in de toe komst nog aan dergelijke films hun medewerking zullen verlenen." Bij het bezoek aan de bioscoop, waar de bewuste film werd ver toond, werd de Nederlandse delega tie vergezeld door de Nederlandse ambassadesecretaris in Tokio, mr. dr. M. J. Meijer, wiens vrouw zelf in het kamp „Campile" op Celebes gevan gen heeft gezeten. Volgens mr. Van der Goes van Naters verklaarde de heer en mevrouw Meijer na afloop van de film, dat de toestanden, zoals ze op het witte doek worden ver toond, precies in overeenstemming met de waarheid zijn. De comman dant, die in de film „verleid wordt door Nederlandse vrouwen", werd ook in werkelijkheid door de Neder landse rechters vrijgesproken. „Ove rigens zijn het slechts 4 van de 1800 vrouwen, die in het kamp waren, die een slechte indruk geven. De an dere 1796 maken een zeer waardige indruk," zo zei jhr. mr. Van der Goes van Naters, „terwijl het juist de Ja panse bewakers zijn, die zich met hun minderwaardige praktijken de gramschap van het bioscooppubliek op de hals halen." (Van onze t.v.-medewerker) Rustig weekeinde Jet Last en Bruce Lowe waren zondag de grote gasten in het Avro- programma. Men heeft er met genoe gen naar kunnen zien en horen. Het zelfde geldt beide hoofdnummers van hetgeen de NVRV zaterdag heeft ge bracht. Onder de titel „Marinade" werd een lichtvoetig, ietwat flauw divertissement geboden, voorafge gaan door een kleine muzikale ko medie en gevolgd door de korte maar gezellige familiefilm „Vader weet 't beter." Rest ons nog te vermelden dat Nico de Vliet bij de Avro de wacht van Willem O. Duys heeft overgenomen voor wat betreft de Flits-rubriek. Zo te zien, is dit pro gramma-onderdeel er niet op achter- Uit gegaan. Komende uitzendingen Vanavond begint de Avro met een nieuwe rubriek „Pers in persoon", waarin journalisten hun visie op het actuele gebeuren zullen geven. Een nabootsing van de Westduitse t.v.? Dinsdag draait de film „Boomerang", het verhaal over een gepijnigd man. Woensdag brengt de KRO van alles wat, onder meer een t.v.-één-acter van Jef Heydendael. Vooraf zal H.M. de koningin een woord van bezinning spreken op de verkeersonveiligheid en zal A. van Domburg een inleiding houden op de 4ezer dagen uit te brengen Nederlandse film van Fons Rademakers „Makkers staakt uw wild geraas". Voor de donderdag kondigen we alvast aan het blijspel „Nina", dat eerder in de schouwburg is opgevoerd en waarvan we ons her inneren, dat het voor jeugdige kij kers minder geschikt is. Voor wie het nog niet wisten: er is een kleine wijziging gekomen in de dagen waar op het weerbericht wordt uitgezon den. Expo-hal ook voor t.v. Als prinses Irene woensdag de ope ningsplechtigheid verricht bij de in gebruikneming van de enorme Expo- hal te Hilversum, zal de Vara dat rechtstreeks uitzenden. Van 20.05 tot 20.15 uur zal men deze plechtigheid kunnen beluisteren. In de omroep bladen kon dit deel van de uitzen ding niet meer worden aangekon digd. Aansluitend aan deze plechtig heid zal de Vara rechtstreeks het eerste deel uitzenden van het con cert, dat het Radio Filharmonisch Orkest, onder leiding van Dean Dixon en met medewerking van de pianist Ludwig Hoffmann in deze hal zal geven. Arts aan vergiftiging overleden De heer P. J. M. Fizaan, arts in Vleuten, is in het Sint Anthoniuszie- kenhuis te Utrecht aan de gevolgen van een voedselvergiftiging overle den. Dokter Fizaan is 59 jaar oud geworden. Ongeveer twee maanden geleden was de familie Fizaan in Frankrijk met vakantie, toen alle leden van het gezin ziek werden als gevolg van het eten van ondeugdelijke leverpastei uit blik. Ondanks ziekte- en pijnverschjjn- selen keerde het gezin per auto, die door de vader bestuurd werd, naar huis terug. Dokter Fizaan werd na dien in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand werd langzamerhand beter, totdat zaterdag de ziekte on verwacht een fatale keer nam. Dokter Fizaan was lid van het hoofdbestuur van het Wit-Gele Kruis en lid van Provinciale Staten van Utrecht voor de K.V.P. HOORNBRUG RIJSWIJK STREMT VERKEER Aan de Hoornbrug te Rijswijk in de grote verbinding Den HaagRot terdam is zondagmiddag om half vier een klein defect opgetreden, waar door het brugdek niet meer op het wegdek aansloot Aan de brug worden op zondag reparaties ten behoeve van de scheepvaart verricht, omdat het ver keer over de Vliet dan stilligt. Tijdens deze werkzaamheden om stonden moeilijkheden, waardoor de brug open noch dicht kon. Vrij snel ontstonden van beide zijden flinke verkeersopstoppingen. In tien minu ten tijds had de Rijswijkse verkeers politie de situatie echter weer in de hand- Door omleggingen kon men het verkeer weer op gang krijgen. Motor vloog tegen neergelaten slagboom Zondagavond omstreeks kwart over acht is een motorrijder in volle vaart tegen d*> neergelaten slagboom van het Nederlands-Belgische grens- kantoor Kanne ten zuiden van Maas tricht gereden. De beide berijders van de motor werden tegen de grond geslin«*_>rd terwijl de motor op eigen kracht nog een zestig meter doorschoot. De be stuurder, de 23-jarige F. R. M. S., automonteur te Amsterdam, werd naar het ziekenhuis St. Annadal 'e Maastricht vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De duo rijder, J. H. uit Maastricht, had vrij. wel geen verwondingen en kon naar huis terugkeren. PREDIKANT VAN WESTERHAAR VERVANGEN Op dringend advies van de kerke- raad van Westerhaar heeft de Ned. Hervormde predikant van Wester haar ds H. van Dijk, gisteren de be diening overgelaten aan vervangers, die de kerkeraad na een langdurige vergadering op zaterdag uit En schede en Almelo had opgeroepen. Het besluit van de kerkeraad is ge nomen naar aanleiding van de ont stemming, die de verklaring van ds Van Dijk over de bevolking van Westerhaar in deze plaats heeft ge wekt. Van deze verklaring, die was afgelegd tegenover een ambtenaar van de reclassering, is deze week tij dens het proces inzake mishandeling van een jongen door een in Mexico geboren inwoner van Westerhaar donderdag door de politierechter in Almelo gebruik gemaakt. Roofoverval - uit geldgebrek - verzonnen De roofoverval van maandagavond vorige week :n Papendrecht waarbij de echtgenote van de eigenaar van een bloemenmagazyn door een man neergeslagen zou zijn, blijkt verzon nen. Gebleken is namelijk, dat de 28- jarige J. C. het verhaal uit haar duim heeft gezogen. De politie had direct na de aangifte al argwaan, al leen al omdat de vrouw niet uit haar bewusteloosheid te wekken was als zij ondervraagd moest worden en dat wel was als de dokter kwam. De vrouw had een signalement opgege ven van iemand die bij haar gekocht had en die haar neergeslagen zou hebben. Die man is opgespoord maar wist van de prins geen kwaad. Het motief van de valse aangifte is geld gebrek. Alkmaar vierde 8 oktober Het jaarlijks feest van Alkmaars ontzet begon vrijdagavond met een lampionoptocht van 6000 kinderen door de rijk geïllumineerde en ver sierde binnenstad. Het feest begon zaterdag met een reveille, gevolgd door een aubade door 1000 kinderen aan de burge meester voor net stadhuis. 800 Kin deren namen daarna deel aan een gecostumeerde optocht en de Mari nierskapel van de Koninklijke Ma rine maakte een muzikale rondgang door de stad. Bij de officiële herclen- king in het Victoriepark, welke ook door deputaties uit Leiden en Gro ningen werd bijgewoond, hield het lid van de gemeenteraad de heer G. Hoytink een herdenkingsrede. De hoofdschotel van het program ma was de grote optocht die onder de naam „Spiegel der wereld" was ontworpen en geregisseeerd door Toon Noyons. Aan deze optocht ver leenden 900 personen, waaronder vier muziekkorpsen en twee drum bands, hun medewerking. TRIESTE VOETBALWEDSTRIJD Het twaalfjarige jongetje P. Kaai man'uit'Brummen is op een onbe waakte overweg van de lijn Arnhem- Zutfen bij Dieren door een trein ge grepen. De jongen fietste zondagmiddag om twee uur naar het voetbalveld bij Dieren, waar zijn drie grote broers J., W. en D. Kaatman in de wed strijd Oeken (Brummen)Sportclub Dieren zouden meespelen. In zijn aandacht voor wat op het veld gaan de was lette de jongen niet op de aanstormende trein en werd gegre pen. Het zwaar gewonde kind is in zeer ernstige toestand per ambulance naar een ziekenhuis te Arnhem vervoerd. De voetbalwedstrijd werd niet uit gespeeld. De 78e damesbeurs in Den Haag is vrijdagavond met een korte toespraak van Alex de Haas namens de directie van de Damesbeurs ge sloten. Het aantal bezoekers steeg tot 123.670 (v. j. 120.379). Zevender tig procent hiervan waren mannen. 40+ VOOR MINISTER TOXOPEUS Een deputatie van drie vrouwelij ke agenten uit Amsterdam heeft za terdagavond de minister van binnen landse zaken, mr Toxopeus, bij zijn vertrek naar Nw Guinea op Schip hol een onverwachte verrassing be zorgd. Toen de bewindsman met en kele familieleden, die hem uitgelei de deden, de ICA-hal van het vlieg veld binnentrad werden terstond fplle lampen voor televisie- en film opnamen op hem gericht en in die zee van verblindend licht traden de drie vrouwelijke agenten naar voren. De middelste bood hem namens de drie politiebonden een 40+ kaasje aan. Mr. Toxopeus, die zich de ontstem ming van de Nederlandse politie op de hals heeft gehaald met de door hem voorgestelde inconvenienten- regeling, accepteerde het kaasje spertief, dankte de aanbiedsters en zei: „Het geschenk is even duidelijk als veelzeggend". Naar bekend houdt de inconve- menten-regeling een opslag van 40 in, maar de politiebonden, die zich op het rapport-Boot beroepen, mer.en recht te hebben op een ver hoging voor het personeel van min stens 80. cent per kilogram. Het bestuur van het productschap meent echter, dat er minstens een prijsverschil van 30 cent per kg. dient te zijn, wil er eni ge kans bestaan, dat de voorraden koelhuisboter vóór eind maart 1961 kunnen worden afgezet. Aetherklanken Pakje roomboter weer 4 cent duurder Het produktschap voor zuivel heeft zaterdag in Utrecht besloten de bin nenlandse toeslag op verse boter te verlagen van 80 tot 64 cent met in gang van 11 oktober. De prijs per pakje verse boter gaat daardoor vier cent omhoog en wordt dan ongeveer 84 a 86 cent. De prijs voor koelhuis- boter wordt 30 cent per kilo of ruim zeven cent per pakje lager, dan die van verse boter. Het besluit, dat het produktschap jl. woensdag nam om de toeslag op verse boter met tien cent per kilogram te verlagen en zo de prijs per pakje op 83 cent te bren gen en die voor een pakje koelhuis- boter op 75 cent, had niet de in stemming van minister Marijnen, die het meer verantwoord achtte de prijs voor koelhuisboter op 79 cent per pakje te stellen en het verschil tussen verse en koelhuisboter op 20 .„HU HPÉINNEET ZICH NIETS MEefZ EN HU HieC, OMf*T HU NI6T VVWT HILVERSUM 402 M. 7.09—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaanvooruit, lezing. 12.00 Middagklok nood klok. 12.03 Ben je zestig? 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lich te muz. 14.00 Gram. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Mr. R. A. Gonsalves: Nederlands Nieuw- Gulnea: De Baliemvallei I. 18.00 Dansmuz. 18.20 Kaarten op tafel, act. gesprek. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 Gram. 20.30 Cursus Democratie. 21.00 De Schaduw, hoorsp. 22.25 Boek- bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Nouveau- té's. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagsluiting. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleu ters. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land en tuindbo.meded. 12.33 Lichte mu ziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Metropole ork. 13.55 Beursber. 14.00 Kamermuz. 14.25 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met naald en schaar, lezing voor de vrouw. 15.30 Sopraan en piano. 16.00 Voordr. 16.15 Gram. 16.30 Voor de kinderen. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous Parle, gesproken brief. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Quizprogr. 22.00 Viool en piano. 22.30 Nieuws, beursber. v. New York en meded. 22.45 Journ. 23.00 Swing expres. 23.30 Cabaret. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Film. 20.40 Einde. door A. SCHMIDT id 't Was heus geen inbeelding van hem geweest, er was geen twijfel aan, Lola had hem al die tijd boven ande ren uitverkoren. Hij had vreugde in haar ogen gelezen als ze elkaar ont moetten, haar stem was warmer ge worden, haar hele optreden was veranderd. Onopvallend had ze 't al tijd zo weten te schikken dat er ge legenheid was elkaar te spreken. Met een toevallige opmerking, zoals: morgen gaan we hier of daar heen deze of die avond gaan we naar de schouwburg, gaat u er soms ook naar toe? had ze hem een wenk gegeven. Zo was 't ook haar werk geweest dat de Rappolds hem had den ontvangen. En dat hij naar dat feest was gegaan, kwam ook omdat zij dat had gewild. Want als 't alleen aan hem had gelegen, zou hjj 't zeker afgezegd hebben. Nu hij zich dit alles weer voor de geest haalde, kon hij niet begrijpen, dat ze zich met Andres Hollweg verloofd had! Want geen ogenblik twijfelde Hans Lukas er aan of Lola zou alleen uit liefde haar ouderlijk huis en haar vaderland willen opge ven. Alleen uit liefde zou zij in staat zijn deze man naar een vreemd land te volgen. En juist deze liefde, die ze dus al die tijd al in haar hart ge dragen moest hebben, deed haar kokette spel met hem dubbel onbe grijpelijk en lelijk lijken. Hoe had ze gekund, met het beeld van een ander in haar hart! Hij was blijven staan, had zijn hoed afgenomen en liet de koele avondlucht over zijn verhit voor hoofd strijken. De maan verborgen achter een wazige nevelslier, over goot het landschap met een onzeker dromerig licht, en in het dal waarop Hans Lukas vanaf het weideveld langs de bosrand waar hij stond, neer zag, lag het dorp St Johann, een verzameling kleine huisjes sa mengedrongen om een spits kerk torentje. Alles was wit. Daken, vel den, bomen, wegen alles lag onder een dik pak sneeuw begraven, en van de diepe, intense stilte van deze heldere winteravond ging een ge wijde stemming uit alsof 't reeds kerstavond was. Van lieverlede voelde Hans zich rustiger worden. Zijn laatste gesprek met Lola kwam hem weer in de ge dachten. Wat was ze lief en vol be langstelling geweest; tenminste in het begin. Maar toen was haar hou ding plotseling veranderd en haar boze woorden en koude ogen hadden hem doen terugdeinzen alsof ze hem geslagen had. En hoe hij ook gepie kerd had om te trachten haar hou ding te begrijpen, tot dusver was hem dat niet gelukt. Maar nu ineens meende hij een verklaring voor dit alles te zien; ook voor het flirten dat ze voordien met hem gedaan had om hem daarna als een waardeloos vod toornig van zich af te werpen. Haar liefde voor Hollweg kon juist heel goed de reden van dat alles zijn. Thuis had ze veel over die uitvin ding van hem horen praten, en nu had ze gehoopt en gewenst dat die haar toekomstige echtgenoot ten goede zou komen. Ze had gewild dat hij het aanbod van Hollweg aange nomen had en diens compagnon was geworden. Daarom had ze dus, uit liefde voor Hollweg, g°tracht hem te boeien; maar toen ze hoorde, dat hij dit aanbod afgeslagen had, was haar woede en teleurstelling zo hoog op gevlamd, dat ze hem onheus beje gende. Deze uitleg luchtte Hans sterk op; het viel hem altijd moeilijk slechte motieven bij anderen te veronder stellen en zeker bij haar. Het was dus toch liefde geweest. En liefde is iets heiligs, ook al doet ze zich soms voor als zelfzuchtigheid. Langzaam begon hij de heuvel af te dalen in de richting van St. Jo hann. Het was rustig en stil in hem geworden en hij voelde zich nu in harmonie met de vredige natuur om hem heen. Hij had er zich bij neer gelegd dat Lola aan Hollweg de voorkeur had gegeven nu hij een verklaring had gevonden voor haar eigenaardige gedragslijn tegenover hem. Plotseling deed de gesmoorde kreet van een vrouw hem opschrikken uit zijn dromerijen. Zonder er acht op te slaan waar hij liep, had hy de eerste huizen van het dorp bereikt, hij zag in het maanlicht de glanzen de straatweg voor hem uit, overgo ten met een rossige gloed door het licht dat uit verscheidene ramen straalde. Verward en verschrikt keek hij om zich heen. Waar was die ang stige kreet vandaan gekomen, en wat kon er de oorzaak van zijn? Daar hij hoorde een half-onderdrukt snik- ken. Snel ging hij op het geluid af en kwam zodoende aan een armoe dig huisje in een zijstraat. Zoals meestal op het land was de deur niet afgesloten; hij duwde hem open en kwam in een smal, donker gangetje waarin door een half open kamer deur licht viel. Vanuit die kamer klonk het wanhopig snikken van een vrouw. Met één stap was hij binnen waar hem een schouwspel trof dat hem even verstard deed blijven staan. Midden in de kamer stond een boom van een kerel met een opgezet rood gezicht en de wezenloze, waterige ogen van een dronkaard. Met de rechterhand hield hy oen nog jonge, doodsbleke vrouw die van haar stoel gesleurd, half knielend aan zijn voe ten lag, bij de haren vast en schudde haar hoofd heen en weer terwijl een dreigend gebalde linkervuist omhoog geheven werd. Tegen een der muren stond een bed waarin drie van angst bevende kinderen ontzet toekeken, en het ehel toneel werd verlicht door de oog oplaaiende vlammen van een open houtvuur en een aan het pla fond hangende petroleumlamp. Diep verontwaardigd sprong Hans op de man toe en greep de voor een kiap omhoog geheven arm stevig vast „Laat die vrouw los!" riep hij gebiedend uit. „Wat bezielt je, man. Laat haar onmiddellijk los!" Totaal verbluft liet de man het haar los en wankelde een stap ach teruit. Het volgende ogenblik richt te zijn woede zich even wei in nog heviger mate tot de binnengedron gen vreemdeling, „Waar bemoei je je -nee, jij mooie meneer! Dit is mijn huis en hier ben ik de baas. Ik, Joseph Steinmeier. En als ik ruzie met m'n vrouw wil maken, gaat dat geen sterveling wat aan, begrepen." brulde hij Hans toe. „D'r uit, jij; mijn huls uit, vreemde snoeshaan". Maar Hans bleef rustig staan; op zijn gezicht was een mengeling van verontwaardiging en medelijden te lezen. „Mijn beste man", zei hy, „zo lang er hier een vrouw geslagen wordt, denk ik er niet aan kalm weg te gaan. Wat kan ze voor verschrik kelijks gedaan hebben om een der* gelijk ruw optreden te verdienen?" De vrouw die intussen was opge staan en half bevend op een stoel was neergezonken, antwoordde zacht jes: „Ik heb niets gedaan. Hy wil alleen geld van me hebben en dat heb ik niet".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3