BLEEKWATER dat bleekt pus VAN NIEUW- GUINEA BEVLOEIINGSSYSTEEM VAN 2000 JAAR OUD visie op televisie Posfzegelaktie voor 't misdeelde kind begint dinsdag a.s. VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 MASKERS Een belangwekkende tentoonstelling te Delft Ten der oudste cultuuruitingen *-1 van het menselijk geslacht, de meest gangbare nog steeds bij de huidige zogenaamde primitieve vol ken, is het maken van maskers. In de meeste culturen heeft het mas ker, naast een zuiver artistieke dus uit het oogpunt van kunst be zien vooral een religieuze en so ciale betekenis. De kunstwaarde, zowel als de uiting van het godsdienstige en de gemeenschapszin, verschilt van volk tot volk niet alleen, maar dik wijls ook van groep tot groep. We vinden ze in Afrika en bij hoog- geciviliseerde volken als de Chine zen en de Japanners, maar ook bij de Papoea's van Nieuw-Guinea, een mensenras, dat zowel negroïde als Semitische kenmerken vertoont. De maskerkunst vertoont verder niet alleen verschillen naar mate van de bevolking zelf maar ook naarmate van de geografische ge steldheid van het land van her komst. Het levenspatroon, verbon den met de bodem waarop en waar van de primitieven leven, brengen hun kunstenaars en ambachtslieden tot uitdrukking in hun produkten. Van de voortbrengselen der bodem bedienen zij zich: hout en planten- zaden, veren en boomvezels, schel pen en dierenbeenderen. Soms zelfs menselijke beenderen. Dikwijls in een vormgeving en een kleurscha kering, die „modern" aandoet en soms weinig afwijkt van twintig- ste-eeuwse westerse plastieken. In het Delftse museum „Het Prin- senhof" is een niet grote, maar wel belangwekkende tentoonstel ling van maskers uit Nieuw-Guinea ingericht. De aanleiding hiertoe was het lustrum van de Vereniging van Vrienden van het Ethnogra- fisch Museum van Delft. Hond vijf tig maskers, eigendom van het Am. sterdamse Tropenmuseum, het Mu seum voor Volkenkunde te Leiden, of afkomstig uit een particuliere verzameling, bieden een interessant^ overzicht van deze oeroude volks-*- kunst. Die kunst is inderdaad ^1 zeer oud, de tentoon gestelde voorwerpen zijn dat over het algemeen niet. Het tropische, veelal vochtige klimaat tast de grond stoffen spoedig aan, zodat aan de voorwerpen slechts een betrekkelijk kort bestaan is beschoren. Maar steeds weer worden er mannen gevonden die ze maken vol gens het traditionele patroon, aangevuld met persoon lijke kenmerken, al naar gelang het doel waarvoor ze zijn bestemd. De motieven verschillen zoals gelegd-- van ge bied tot gebied. De Mimika-papoea's^ lévend in een rivierenrijk gebied, maken maskers van rotan, touw en gras. De Asmat-papoea's bedienen zich van hout, de Marind-Anim, die aan de kusten wonen, ontlenen hun versieringsmotieven aan krokodil of hagedis. Maskers worden gebruikt bij de voorvadercultus of bij de iniatie-ceremoniën (waarbij de jongen tot man wordt „gewijd"). Ook bij geheime rituele plechtighe den bedienen de papoea's zich van maskers. Ook die nen ze wel uitsluitend als versiering, grote aan de gevels van de z.g.n. mannenhuizen waar geen vrouw toegang heeft kleinere als haardracht by de dansen Soms beelden zij gestorvenen uit of zijn ze gesneden als onderdeel van sacrale fluiten, instrumenten die bij rituele plechtigheden dienst doen. \7anzelfsprekend is ook de artistieke waarde heel verschillend en er bestaat een grote afstand tussen de zeer primitieve weefsels met gras en de strak ge stileerde koppen van hout of klapperschalen; tussen de kalkwitte versieringen en het soms fraai afgestem de kleurengamma, tussen wat vage aanduidingen en een geraffineerde vormgeving. y/-.- Van touw geknoopt masker uit het Asmat-gebied (Z. W.-Nw.-Guinea). Een ritueel masker, een gestorvene voorstellend. Eigendom van Rijksmuseum voor Vol kenkunde te Leiden. Volgens de te Beiroet verschijnen de krant „Het Oosten" wil men in Libanon een ondergronds irrigatie systeem van tien km lang, dat nog uit de Romeinse tijd dateert, weer in gebruik nemen. Deze foggara (ondergronds irriga tiesysteem) is door luchtfotografie ontdekt. Op luchtfoto's van 't grens gebied in Noord-Libanon, bjj 't dorp El Qaa, vertoonde zich namelijk een serie ronde aftekeningen vanaf de rivier Oronte naar de vlakte van Qaa. Bij nader onderzoek vond men in derdaad een serie van 250 putten met een diepte van vijf a vijftien meter, onderling verbonden door 'n tunnel van twee-en-een-halve meter hoog en twee meter breed. De put ten dienden voor het verwijderen van rotsgesteente uit de waterloop en herstellingen. Deze foggara is tweeduizend jaar buiten gebruik ge weest, maar volgend jaar,.na de no dige opruiming en herstellingen, hoopt men er weer profit van te kunnen trekken. Volgens deskundi gen zal deze oude foggara beter vol doen dan het moderne systeem, dat men voor bevloeiing van de genoem de vlakte had voorgesteld. Van boombast gemaakt masker uit het Mepeo-gebied, Papuagolf (Austr. Nw.-Guinea). Eigendom van Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. KRO op donderdag. Het programma, dat de KRO don derdagavond zijn kijkers bood, was gevarieerd samengesteld. De serie documentaires over het kerkgebouw bleef niet beperkt tot bedehuizen van de katholieke kerk, maar behandel de deze keer een protestantse kerk. Zelfs de samenstelling op dit vierde deel van „Het huis van God en ona" was in handen gelegd van een pre dikant, hetgeen ons wel genoegen deed. In een directe reportage heeft men kennis kunnen nemen van het juryrapport over toekenning van de t.v. prijs „Prins Bernhardfondt", waarover men elders meer kan le zen. Wat de kijker bovendien kreeg toegemeten, was een kijkje in het raadhuis van Hilversum, de prach tige stichting van architect W. Du- dok. De avond werd afgesloten met „De brug der zuchten, een t.v. spel door de tooneelgroep „Theater", naar een toneelstuk van Thomas Muschamp. Het was een vrij luch tige comedie met 'n serie hachelijke problemen, door erkende tonelisten onder vaardige regie van Lo van Hensbergen op de beeldbuis ge bracht. Rest ons nog te vermelden, dat in het daags tevoren gegeven jeugdprogramma van de KRO door Bert Brugman's marionetten inder daad spapnende avonturen van de bekende Marten Toonder onder de titel „Tom Poes en het echoputje" hebben gebracht. Het behoeft nie mand te verbazen, dat ook ouderen van deze nieuwe serie weten te ge nieten. VARA op woensdag. Ook de Vara had een goedgeko zen programma. De bereisde dr. L. Ruim twee miljoen heeft de kin- man Sweater I Sp«ekmee.ter Ek«eda? hyTo* derpostzegelactie het vorig jaar op- trman. Er is keus tussen 3 pr(Jzcnde juperlatieven bij de hand gebracht. Dat is voor «en dergelijke grappige kinderkasten van parman- ^Me^htS'1 en^opweXnd2'g? -- "8 musicerende jongens en meisjes sproken ovcr de provincie Zeeland. van F.ep Westendorp, één met vier jn em nieuwe „Rent gij het der„„et„„l reeft er niet. „nd.r* bmt™8|w°on mooie yogelkaarten land?.. zal hy ln de kimende maan- derpostzegel geeft er niets anders van H. Rol en eén met vier Kerst-en den uitsluitend de Nederlandse pro- Mif de kinder- Nieuwjaarskaarten van de vier an- vincies bespreken. Het echtpaar :re kunstenaars. Kees Brusse en Mieke Verstraete hebben enkele „Kronkels" van Si- a Hl' iS' ,ev6na!? vorige jaren, met mon carmiggelt aan de man ge- Het bewijst eens te meer hoe het de bedoeling, dat de bestellingen bracht. De auteur zelf gaf een pret- doel waaroD deze actie zich richt meteen. worden betaald. De kinde- tjge toelichting. Het forum „Welbe- doel, waarop deze actie zich richt, ren noteren op hun lijsten alleen de schouwd" bleef deze keer beneden het Nederlandse volk ter harte gaat: orders - de betaling komt pas later, de maat. Kwam dat door de beide een beetje vreugde voor het op de ...èn veilig! Oit etiket op de fles Loda bleekwater ie een garantie voor constante en uitnemende kwaliteit. Dóór het Kind - Vóór het Kind „inzameling" een bijzonder hoog be drag - temeer omdat wie aan de kin voor terug krijgt dan postzegel, zonder kans op een land huis, een automobiel of een zeiljacht. een of andere manièr misdeelde kind. Het lichamelijk gehandicapte kind zo goed als het geestelijk misdeelde - het zieke en het zwakke kind zo goed als het kind, dat sociaal be dreigd wordt en niet kan opgroeien OPBRENGST Zy2 MILJOEN? Twee miljoen gulden is een groot bedrag. Maar voor het kind in nood is het niet veel meer dan een drup-- onderwerpen, die men kennelijk niet zo belangrijk achtte, namelijk over de jonge kunstenaars en over het feit dat men tegenwoordig zo jong trouwt? Enthousiasme was er be paald niet bij. Komende uitzendingen. Zoals reeds aangekondigd, zijn van- in de omgeving waar het eigenlijk avond bij de Avro Perry Como en hoort, i» het gezin. pel op een Bloeiende plaat. Er wordt Jan Bru^e aan de taur£ veel voor dat kind gedaan, maar er avond-amusement komt van de MASSALE ACTIE zou veel meer gedaan kunnen en NCRV, ook al weer met de nodige t wr j verscheidenheid. Bij de Vara zijn moeten worden. Laat iedere Neder- zondagavond dr Jef Laat en Bruce Niet in de laatste plaats is het lander bedenken, als straks de kiel- Low te gast. Vooraf, in de namid- succes van deze in haar soort wel ne ambassadeurtjes van het misdeel- da* ka". rterï van sport in meest grootscheepse actie te danken internationaal verband, aan de schooljeugd. Aan de kinderen de klnd aan de deur komen, dat het dus, die het beter getroffen hebben hier niet gaat om een bedelpartijtje in het leven dan hun in de schaduw Een Spidobootje, Voorwaarts II ,de Pubheke liefdadigheid genaamd is te Lobith aan de Duitse trekken zij er in de maand'oktober maar om een prachtig particulier grens door een motorschip, de „He- met tienduizenden op uit. om onder initiatief van heel het volk, een 8ecor" overvaren en gezonken. De het motto: „Dóór het Kind - Vóór a lwee opvarenden wisten zich zwem- het Kind" in iedere stad en in ieder ^root goed; waarop de burger trots mende te redden. De Duitse rivier dorp aan iedere Nederlander hun kan gaan. Misschien, dat dan die politie heeft een onderzoek inge- dringend beroep te doen. En het zou ruim twee miljoen dit jaar groeien Üteld- *Het °ngfluk 6beurdf doordat wel vreemd moeten lopen als ook "ijoen au jaar groeien de motor van de voorwaarts II plot- - tot twee-en-een-half miljoen? seling uitviel. levende kameraadjes. Alle jaren Van touw geknoopt masker uit het Mimikagebied (Zuid-westkust van Nieuw Guinea). De hiermee ge tooide figurant stelt een gestorvene voor. Eigendom van Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden. Er hangt op de tentoonstelling b.v. een masker (cat. nr. 16), dat waarschijnlijk gediend heeft tot versiering van een mannenhuis. Het materiaal bestaat uit hout, .mensenhaar, schelpen en varkensslagtanden; de kleu ren zijn oranje, bruin, zwart en blauw. Met z'n strenge doch gelijk bizarre stilerint is het een werkstuk, dat fascineert door de hooghartige uitdrukking van het ge zicht. De maker van dit masker moet een begenadigd kunstenaar zijn geweest. Dan wijzen we ook op een houten masker (cat. nr. 15), dat onweerstaanbaar doet denken aan een modern Europees clownsmasker; ook het rood-en-witte masker van rotan en boombast (cat. nr. 6), sterk herinnerend aan een vissenkop en af komstig uit het Leidse Museum voor Volkenkunde. En voorts op het prachtige masker (cat. nr. 20), de voor stelling van een gestorvene, in de kleuren wit, zwart en rood, met de verbijsterde uitdrukking op het lang gerekte gelaat. De fraaie, door dr S. Kooijman, conservator van het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, samenge stelde catalogus is een goede leiddraad bij een bezoek aan de tentoonstelling (die tot 15 november geopend blijft). Maar ze is van blijvende waarde, omdat ze in klein bestek veel wetenswaardigs vertelt van deze vorm van oerkunst. dit jaar dit beroep niet werd ver staan. Als de huismouders, in het gelukkige besef, dat haar kinderen veilig geborgen en goed bezorgd zijn, niet graag zouden willen geven wat ze te missen,hebben. „De slag om de kinderpostzegel" begint deze keer op 11 oktober en eindigt op zaterdag de 15e oktober. Dinsdag, na afloop van de normale ochtendschooltijd, komt het kinder- leger massaal in het geweer. De kin deren van lagere en middelbare scholen, van vakscholen en gymna sia, van alle kleur en confessie ko men de orders noteren voor de zak jes met kinderpostzegels en de map jes met prentbriefkaarten. De zegels kosten één gulden-vijftig, de mapjes kaarten een gulden. Wie een zakje zegels koopt, steunt het prachtige kinderbeschermingswerk met 66 cent want hij koopt voor 84 cent fran- keerwaarde: zes postzegels van 12 ct en drie van 4 cent. ONTWERPERS De prentbriefkaarten zijn dit jaar ontworpen door Fiep Westendorp, H. Rol, mevrouw A. Horodisch-Gar- LANGERAAR Echtpaar C. van Dam-Hogervorst viert 55-jarig huwelijksfeest De 81-jarige heer G. Brienesse is in het Apeldoornse Julianazieken- huis overleden, nadat hy byna twee weken geleden met kolendampver giftiging werd opgenomen. Zijn 89- jarige echtgenote, die ook in het ziekenhuis moest worden opgeno men, kon genezen naar huis terug keren. De 22-jarige B. Stevens uit An- geren werd in de nacht van zondag op maandag op de Ubbergseweg door een personenauto aangereden. De jongeman werd tegen de grond ge slagen en liep zware inwendige kneu zingen op. Hij werd naar het Cani- siusziekenhuis overgebracht, waar hij gisteren aan de gevolgen is overle den. WOONWAGENS BLIJVEN De president van de Rechtbank te Utrecht mr. J. J. Plugge, heeft uit spraak gedaan in een kort geding tussen de gemeente Amersfoort en drie woonwagenbewoners, H. Baum, H. Kabalt en H. Terpstra, aan wie een standplaats was ontzegd in het Amersfoortse woonwagenkamp aan de Middelhoefseweg. De gemeente Amersfoort had namelijk in haar po litieverordening opgenomen, dat er niet meer dan zestig wagens in het kamp mogen staan. De woonwagen bewoners, die het kort geding aan hangig maakten, werden door de president in het gelyk gesteld. Een door de gemeente Amersfoort gestel de eis, dat de woonwagenbewoners geen standplaats buiten het kamp mogen innemen op straffe van een dwangsom van vijftig gulden per dag, werd niet ontvankelijk ver klaard. Het echtpaar C. van Dam-Hooger- vorst hoopt a.s. woensdag 12 okt. 't 55-jarig huwelijksfeest te vieren. Dit zeldzame jubileum gaat natuurlijk niet ongemerkt voorbij. Er is zelfs alle reden voor een blijde viering, want zowel de bruid als de bruide gom zijn nog zeer vitaal. De bruide gom, die 79 jaar is, zou men zeker deze hoge leeftijd niet geven. En al geniet hij reeds vele jaren een wel verdiend pensioen toch blijft hij nog in het volle leven staan .Nog altijd is hij gemeente-bode gebleven èn elke week kan men hem nog bezig zien met het innen der huren van de gemeente-woningen. Ook als bo de voor de KVP is hij bovendien nog een yverig propagandist voor de ka tholieke politieke organisatie. Al meerdere malen mochten we over de bruidegom schrijven als ver dienstelijk lid van het zangkoor, waarvoor hij bij zijn gouden jubilé werd onderscheiden met het gouden ere-kruis Pro Ecclesia et Pontifice. In het begin van dit jaar vierde hij zijn zestigjarig zangersjubileum. Zijn stem werd toen nog vastgelegd op de grammofoonplaat en hij werd be noemd tot ere-parochiaan. Nog altijd is hij voor het koor onmisbaar, voor al door zijn dienst in de week. Ook als dirigent van Arti en ander mu ziek- of zangverenigingen verwierf hij een bekendheid. De bruit} is 85 jaar en hoewel nog zeer kras doet zij het nu toch rus tiger aan. En dat kan ook, want haar dochter zorgt wel, dat moeder zich niet druk behoeft te maken. Het echtpaar heeft 5 kinderen, waarvan er drie gehuwd zijn. Verder zijn er 22 kleinkinderen. De feestdag begint met een H. Mis in de parochiekerk en verder hoopt men het vieren met een gezellig familiefeest. Door de vele relaties, die dit echtpaar heeft, zal het hun vast niet aan belangstel ling ontbreken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9