Korenbond „De Rijnstreek" zong veertig jaar Gods lof Arbeiders mogen zonder vergunning werkgever niet verlaten VRIJDAG 7 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 Verwonderd over zijn eigen gein Wanneer een ..miljardair' ;eft de wereldpremière plaatsgevonden van de film „Le Milliar- met in de hoofdrollen Yves Montand en Marilyn Monroe. Foto: ;le vakbroeders en -zusters, die Yves Montand kwamen felicite ren, bevond zich ook de actrice Judy Garland. Max Tailleur is weer terug in ons land: gistermiddag betrad hij na zijn wereldreis, op Schiphol weer de va derlandse bodem, waar zijn echtgenote, vele vrienden en bekenden aanwezig waren om hem te verwelkomen. De kunstenaar Eppo Doeve, die een kalender („een jaar gein van het Rembrandtplein") heeft ontworpen, was ook op Schiphol om een van de eerste exemplaren aan te bieden. Het geschenk werd dankbaar aanvaard en direct met interesse door de heer en mevrouw Tailleur bekeken. IN ZUIVER GREGORIAANS""^ SOMS BLIJKT een bevlieging een vruchtbare inspiratie te zijn; niet zelden groeit „een aardig idee" uit tot een soliede beweging, waarvoor velen hun beste en meest toegewijde krachten inzetten. Deze gedachten bekropen ons toen de tijd naderde, dat de Korenbond „De Rijnstreek" zijn veertigjarig bestaan ging herdenken. Veertig jaren is het nu geleden, dat de zangkoren van de parochies Zoeterwoude Dorp, de Meerburg, Ha- zerswoude Dorp, Hazerswoude Rijndijk, Hazerswoude Groenendijk en Hoogmade besloten tot oprichting van een korenbond. En vanwaar deze coördinatie, zult u zich afvragen? Welnu, geheel en al uit waardering voor de edele zangkunst, die van het Gregoriaans in het bijzonder. Gregoriaanse gezangen steeds puur der en soepeler uit te doen voeren. Deze opzet mogen wij thans volko men geslaagd noemen: „De Rijn streek" heeft het twintig, dertig, ja veertig jaar onbedreigd uitgehou den. Vierdaagse cursus opende de ogen [Pater dr. Cecilianus Huigens ver zorgde in' het Patronaatsgebouw bij de Meerburg een vierdaagse cursus in de Gregoriaanse zang. De heren zangers luisterden met open oor en mond en ontdekten plotseling, hoe weinig zorg er over het algemeen aan de uitvoering van deze kerke lijke muziek bij uitstek wordt be- sieed. „We doen eigenlijk vaak maar wat aan", zo werd er beschaamd ge dacht, „valt hier iets aan te doen?" Het antwoord hebben de heren zelf gegeven, zij hebben zich eens gezind gehuld onder de beschutten de mantal van een bond, die zich ten doel stelde in onderlinge vriend schappelijke en zuivere naijver de Secertaris Kaptein still going strong Na die bewuste vierdaagse cursus moest het er dus van komen. Het voorzitterschap werd toegedeeld aan pastoor P. M. de Vetten van Hazers woude en secretaris werd de heer N. P. Kaptein, „omdat die zo dicht in de buurt van de voorzitter woon de", heete het in het verslag van de eerste bestuursvergadering op 17 november 1920. De heer Kaptein is overigens nog steeds secretaris, wel het duidelijkste bewijs, dat het in- de-buurt-van-de-voorziter-wonen meer een toevallige bijkomstigheid is geworden en dat de heer Kaptein eenvoudigweg niet meer gemist kon worden. Hij is de man geweest, die de bond tot de dag van heden heeft helpen schragen, zodat de glorie van de achtste lustrumviering ook zijn glorie is. In 1920 begon hij de re gels in het notulenboek te vullen en hij doet dit met niet aflatende ijver nog in 1960. De overige werkers van het eer ste uur waren pater Vincentius (Groenendijk), kap. J. Niekel (Zoe terwoude Dorp), C. J. de Jong (Zoe terwoude D.), W. Hoogzaad (Meer burg), Jac. Heemskerk (Hazerswou de Rijndijk), A. J. Verkley (Groe nendijk) en Jac. van Tol Gzn (Hoogmade), wier bestuurszetels in middels door anderen zijn ingeno men. De bond wilde gelijk van start gaan de geestelijke belangen stonden immers voorop met een retraite, maar de gelegenheid tot terugtrekken in beslotenheid be stond er het eerste jaar niet wegens volboeking. Het jaar daarop werd de schade evenwel ingehaald. De eerste bestuursvergadering werd besloten met een poging tot het bijslijpen van de Latijnse uitspraak. Dat deze po ging succes heeft gehad kon men nadien constateren in de kerken, waarvan de koren bij de bond wa ren aangesloten. Echt Gregoriaans Nadien heeft de Korenbond „De Rijnstreek" gefloreerd; op tijd wer den de onderscheiden lustrums ge vierd, „niet pompeus of fanfare-ach- tig, maar op echt Gregoriaanse wijze „zo lezen we ergens in de notulen van weleer. Op zondag Gaudete in het oorlogs jaar 1940 werd het vierde lustrum gevierd, op de dag, waarop de Kerk haar kinderen aanspoort zich te ver blijden in den Heer, „ten allen tij deHet werd een hoogtijdag voor de Korenbond, er werd heer lijk gezongen en de thans overleden directeur van de Kathedrale Koor school van Haarlem, dr. A. I. M. Kat, ving zijn gehoor met een be geesterende en uitermate boeiende voordracht. De Korenbond bleef ondanks de beslommeringen in de moeilijke oor logsjaren fris van geest en enthou siast in zijn activiteiten. In 1942, in april, werd een zangavond georga niseerd die, alle ongunstige ver voersmogelijkheden ten spijt, zeer goed werd gezocht. Op deze avond was het, dat de oud-president /an de Nederlandse St. Gregoriusvere- niging, pastoor Beukers, zijn toe hoorders weer een hart onder de riem stak. Van 12 december 1943 tot 25 juli 1945 echter wordt in het no tulenboek der bond taal noch teken vernomen; het samenkomen was zo goed als onmogelijk geworden. MAAR KORT na de bevrijding kwam „De Rijnstreek" weer tot leven. Men wilde weer zingen. Jos Vrancken kwam met zijn 40 zangers uit Den Haag naar Zoeterwoude om in het patronaat een uitvoering te geven. Ze waren van harte welkom, maar de gastheren maakten zich toch wel wat zorgen, want de heren ble ven ook eten. Er werden in die da gen trouwens toch enkele aansla gen gepleegd op de kas van de bond en de portemonnaie van de zangers. Vooral de viering van het 25-jarig bestaan dreigde grote gaten te zullen slaan. Een exclusief Lof Op de feestdag, 25 november 1945, werd een Lof gezongen, waarvan de liederen speciaal waren gecompo neerd door de organist Albert de Klerk, kosten 500. De dag zelf werd per persoon begroot op 14.50 De Vlaamse schrijver dr. Ernest A. J. Claes, bekend door zijn werk „De tot 17.50. Begrijpelijk was er schrik Witte", hoopt op 24 oktober aanstaande te Brussel zijn 75ste verjaardag te allerwege. 't Zwaantje zou verstek gedenken. Eind oktober zal tevens een nieuw werk van dr. Claes het licht moeten laten gaan bij het feest in getiteld „TV en de Witte"» nntrnnast. wwtrnamaliilr Hi nar gezellige avond. Het was gelukkig „samen uit, samen thuis", het diner ging niet door en na het Lof werd alleen een kopje koffie gedronken. De werkelijkheid bleek toch wel even anders te zijn, want we ci teren weer de notulen van de heer Kaptein „na zoveel goeds en schoons te hebben genoten van gees telijke aard, moeten we ook ons li chaam een feestelijk onthaal gun nen". In het Patronaatsgebouw stond warempel een welverzorgd diner te wachten, verzorgd door kok W. Dol le uit Zoeterwoude. Iedereen was erover in de wolken. Zo gingen de jaren verder. Het zesde lustrum werd bescheiden ge vierd en de voorzitter, pastoor W. M. Boin van het Zwaantje, werd op gevolgd door deken D. Bont. Koren kwamen en koren gingen (Boskoop en Reeuwijk schaarden zich onder de Goudse vanen van de St. Grego- riusvereniging). Door de examen commissie van de bond werden vele examens van aspirant-leden afgeno men; veel jonge zangers deden on derlegd hun intrede in de bond. In 1958 werd deken P. Juffermans tot voorziter benoemd, een feit, waar van de deken aanvankelijk geheel onkundig was, maar welke benoe ming hij toch gaarne wilde aanvaar den. De heer Kaptein is dus nog steeds secretaris en penningmeester is de heer J. M. L. Wesselingh, Ha zerswoude. In het dagelijks bestuur zitten enslotte twee afgevaardigden van elk der aangesloten koren. Onder zijn leiding maakt „De Rijn streek' zich thans op om zondag 9 oktober a.s. te Zoeterwoude het veer tigjarig bestaan te gaan vieren. Om half vier s middags wordt 'n Hoog mis gezongen in de dekenale kerk op het dorp, waarna een bijeenkomst volgt in het Parochiehuis. De com missie van voorbereiding heeft nog heel wat in petto, maar dat zal op de dag zelf wel blijken. „rVE RIJNSTREEK" kan met vol- U doening terugzien op een wel besteed bondsleven gedurende deze veertig jaren. Goede zangers zingen graag het hoogste lied; welnu, die van Korenbond „De Rijnstreek" van d" St. Gregoriusvereniging hebben daartoe het volste recht. Met onver minderde ijverslaanzijde b„bmDo minderde ijver slaan zij de weg naar het gouden lied in dat, naar wij ho pen, over tien jaar gezongen zal wor den ad majorem Dei gloriam, uit liefde tot het Gregoriaans en tot stichting van ons allen. Scheepswerf in geljjk gesteld In kort geding heeft de president van de Bredase rechtbank, mr. J. Schellenbach, gistermorgen twee ar beiders, C.B. uit Oudenbosch en W. V. uit Hoeven in het ongelijk gesteld en opgedragen het werk bij hun oude werkgever te hervatten. Voorts werden de mannen veroordeeld tot betaling van de kosten zijnde onge veer 160,per man. De arbeiders hadden zonder vergunning van het arbeidsbureau hun dienstverband met de scheepswerf „De Noord" in Alblasserdam beëindigd. Zij konden op een melkfabriek in Rotterdam en de Suikerfabriek in Zevenbergen meer verdienen. Binnen drie dagen na heden zullen ze weer bij de scheepswerf moeten beginnen op straffe van een dwangsom van ƒ30,- per dag wanneer ze in gebreke blij- Loonproblemen Namens de scheepswerf „De Noord" als eiseres trad op mr. F. Salomon- son. Hij betoogde, dat de moeilijk heden voortvloeien uit de huidige loonproblemen. Het ontslag nemen zonder vergunning van het arbeids bureau neemt hand over hand toe, zodat de directie van de scheepswerf wel tot dit korte geding moest be sluiten. De beide arbeiders hadden geen raadsman. V. vertelde 78 te hebben verdiend op de werf, bij de suikerfabriek in Zevenbergen kon hij als kraanmachinist in vaste dienst tot 113,per week komen. B.was via een bemiddelaar uit Oudenbosch op de melkfabriek in Rotterdam 107,— per week gaan verdienen, terwijl hij op de werf 68 per week had. "Tc deed het voor vrouw en kin deren, zei hij. Het arbeidsbureau had hem een ontslagvergunning gewei gerd. V. was niet om een ontslag vergunning gaan vragen, om dat naar zijn mening die toch geweigerd zou worden. De president zei dat de ar beiders zich evenals de werkgevers aan de spelregels moeten houden. Omdat geen nieuwe argumenten van betekenis in het midden waren ge bracht werd eiseres in het gelijk ge steld. De raadsman van de scheeps werfdirectie deelde nog -nee de di rectie te zullen vragen de kosten niet op de arbeiders te verhalen wanneer zij weer aan het werk gaan. Telefoongidsen worden tiaag afgeleverd Het tempo waarin de nieuwe te lefoongidsen de abonné's bereiken heeft aanleiding gegeven tot ont stemming. Dit wordt opgemerkt in een brief die de Amsterdamse Ka mer van Koophandel gistermiddag heeft gezonden naar de directeur- generaal van de PTT. De trage af levering brengt grote bezwaren voor de telefoonabonné's mee, zo zegt de kamer. Nog steeds is een deel van de Amsterdamse telefoongebruikers niet in het bezit van de nieuwe gids, verschenen in juni 1960. Dat voorts van de vier in uitzicht gestelde in terlokale gidsen er tot dusver slechts twee zijn verschenen schept zeer uitzonderlijke moeilijkheden, nu in zovele netten de telefoonnummers ingrijpend zijn of worden gewijzigd. De kamer betreurt het zeer dat met de overgang op het thans in uitvoe ring zijnde systeem van gidsen zo geruime tijd is gemoeid. De kamer vraagt de directeur-ge neraal maatregelen te nemen om aan deze bezwaren van de gebruikers te gemoet te komen. TWEE JAAR VOOR VERDUISTERING. Wegens verduistering van f 82.000 is de 34-jarige filiaalhouder van een Amsterdamse rijwielfabriek, A. J. H. K. uit Haarlem, door de rechtbank aldaar veroordeeld tot een gevange- nistraf van twee jaar met aftrek van voorarrest (eis drie jaar gevangenis straf) In de periode van juni 1957 tot zijn aanhouding in maart 1960 verkocht verdachte radiotoestellen, wasmachi nes, bandrecorders, televisietoestel len en koelkasten en het hiervoor ont vangen bedrag van 82.000 stak h\j in eigen zak. De 38-jarige artiest J. L. S., die 3000.van de filiaalhouder heeft ontvangen, werd wegens heling ver oordeeld tot negen maanden gevan- nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. Deze artiest werkte tijdelijk bij de filiaalhouder. TRUCK SLOEG OM De 55-jarige J. P. uit Dordrecht is gisteravond op de rijksweg tussen Dordrecht en Dubbeldam aangereden door een truck op het ogenblik, dat zij deze weg wilde oversteken. De stuurder van de truck, de 26-jarige L. de N. uit Rotterdam, week sterk naar links uit, waardoor zijn wagen op de linkerzijde van de rijbaan te recht kwam en omsloeg. Een personen into, bestuurd door de 40-jarige R. B. uit Amsterdam, die achter de truck aankwam, reed over de op de weg liggende vrouw heen. Zij was op slag dood. De chauffeur van de truck werd licht gewond. WAPEN VAN DONA FABIOLA het patronaat, voornamelijk diner Dit is het wapen van Dona Fabiola, de verloofde van koning Boudewfjn, zoals het in Madrid is ontworpen voor reproduktie op de versieringen en dergelijke.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 13