S)c Ccid6e0oii^ant watersnood in Frankrijk Hei,vermis,e vliegtuig Drie doden bij botsing Labour zwaait verkeerde kant uit Geen coniaci Eisenhower-Chroesjisjef Neutralen trekken resolutie in Teveel verwaterende amendementen VLIEGRAMP IN AMERIKA 135,- Wisselvallig «p DONDERDAG 6 OKTOBER 1960 52ste JAARGANG No. 15136 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Cocktailparty: storm in een glas sherry Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20828 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal Franco p.p. f 8Advertent. 17 ct p. ma, Telefoontjes f 1,50. De plaats van bet wrak van het Viscount-toestel van de Egyptische luchtvaartmaatschappij „Misrair", dat sinds 29 september werd vermist, is door twee patrouillevaartuigen van de Italiaanse marine en 'n hef- schroefvliegtuig van de politie ge vonden. Het toestel blijkt dertig km ten noordoosten van Piombino, ter hoogte van het eiland Elba, in zee te zijn terechtgekomen. Het wrak zelf is nog niet gevon den. Slechts de plaats waar 't vlieg tuig is neergestort is vastgesteld door de ontdekking van een grote olie vlek. Deskundigen hebben vastge steld, dat de olie uit de diepte opgestegen was en motorolie is. Pas na een grondiger onderzoek kan ech ter met zekerheid gezegd worden, of deze olie ook afkomstig is van 't Egyptische toestel. Als het resultaat van dit laatste onderzoek positief is, zullen de modernste technische mid delen aangewend worden om de zee bodem onder de plek, waar het Egyptische toestel vermoedelijk neer gestort is, te onderzoeken. Het zal dan ook niet gemakkelijk zijn het wrak op te sporen, daar de zeer modderige zeebodem bezaaid is met talrijke wrakken van vliegtuigen, die in de oorlog zijn neergeschoten. Stuwdammen dreigen te scheuren Foto: in Argenton Sur Creuse (midden-Frankrijk) waden de bewoners door het water. Twee mannen leunen, of er helemaal niets aan de hand is, op een hekje, (telefoto) nengestroomd. In dit stadje zijn 5000 mensen dakloos. In Brive wordt het aantal daklozen op 7000 geschat. In sommige geteisterde streken is al 'n tekort aan brood en melk. De bur gemeester van Brive heeft de bevol king van deze stad verzocht geen rauwe groenten te eten of ongekookt water te drinken. Hij is bang voor een epidemie. Zoals bekend, verlenen Nederland se militairen gelegerd in La Cour- tine, hulp in het overstroomde gebied door het vrijmaken van de wegen. Zij ruimden puin en stenen op en plaatsten zandzakken langs de wegen om het water tegen te hou den. In La Courtine zelf, dat 40 km ten zuiden van het getroffen gebied ligt, is alles normaal. Ook het gebied van Bordeaux met zijn wijngaarden wordt door het wa ter bedriegd. Het water in de bene denloop van de Dordogne stijgt snel. 7) In uitgestrekte gebieden van 'n zeven-tal staten in India worden de te velde staande oogsten door zwer men sprinkhanen bedreigd. Er is één zwerm van ruim dertig kilometer lengte gesignaleerd. Tientallen steden en dorpen in Midden- en Zuidoost-Frankrijk zijn deze week door watersnood geteis terd, toen de rivieren de Correze, de Creuse en de Lot tengevolge van zware regenval buiten hun oevers traden. Volgens de laatste semi- officiële cijfers zijn er negen doden te betreuren. Zes mensen worden vermist. De schade zou ruim 24 mil joen gulden bedragen. Dambreuk vormt nu het grootste gevaar; in de getroffen acht departementen zijn 29 stuwdammen. De politie en de burgerlijke auto riteiten meenden woensdag, dat het ergste voorbij was, maar in de loop van de dag is het weer gaan regenen. Het dal van de Creuse, dat onder de dam van Chantegrelle ligt, is ge deeltelijk geëvacueerd. Een deel van de schoor van de stuwdam is bezwe ken en in de dam zelf is 'n scheur gekomen. Ook de dam van Rochebut wordt bedreigd door het water van de sterk gezwollen Cher. Het water van de Correze is in tussen de kathedraal van Tulle bin- Pacifistische resolutie aangenomen Het congres van de Britse Labour- pary in Carnborough heeft woensdag middag een resolutie aangenomen, waarin eenzijdige Engelse atoomont wapening wordt bepleit. De aanvaarding van deze resolu tie betekent een nederlaag voor partijleider Gaitskell, die handha ving van de Engelse atoombewape ning en trouw aan de NAVO voor staat. De resolutie, afkomstig van de „Amalgamated Union of Engineers", werd aangenomen met 3.303.000 tegen 2.896.000 stemmen. Zij bepleit het eenzijdige staken van proeven met kernwapens, het vervaardigen en op slaan benevens het stationeren op Engelands grondgebied van atoom wapens. Een resolutie van het partijbestuur over de defensiepolitiek werd met 3.339.000 tegen 3.042.000 stemmen ver worpen. Gaitskell verklaarde, dat wanneer óf de Sowjet-Unie óf de westelijke landen eenzijdig afstand zouden doen van atoomwapens, „zij zich aan el- kaars genade zouden overleveren." Engelands uittreding zou het einde van de Noord-Atlantische Verdrags organisatie kunnen betekenen, zo voegde hij hier aan toe. Gaitskell herinnerde er aan, dat de NAVO werd opgericht, omdat de Verenigde Staten, Engeland en de West-Euro- pese landen zich „terecht" bedreigd voelden. „Ik weet, dat er mensen zijn, die de Amerikanen graag zouden zien vertrekken. Zij waren anders blij ge noeg, toen zij in 1942 kwamen". Gaitskell werd vooral om deze op merking luide toegejuicht. Gaitskell had heftig, met het zweet op zijn voorhoofd, zijn politiek ver dedigd, en gewaarschuwd dat hij en de meerderheid van de fractie zich te weer zullen stellen tegen elke aanval op het beleid van het partij bestuur. Er ontstond beroering in de zaal, toen hij suggereerde, dat de kwes tie, waar het in werkelijkheid om ging, niet het defensiebeleid maar het leiderschap van de partij was. Gaitskell liet er geen twijfel aan bestaan dat hij voor zijn positie zal vechten. Hij heeft de steun van het overgrote deel van de 250 leden van zijn fractie, van het partijbestuur en van de algemene raad van de T.U.C., het vakverbond. Reacties. De op de jaarvergadering van de Britse Labourpartij aangenomen re solutie over eenzijdige Britse kern ontwapening heeft de Franse socia listen geschokt. De partij van Mol- let is gekant tegen een eenzijdige ontwapening. De stap van de Britse Labourparty in de richting van het pacifisme is gedaan in een tijd, waarin de andere socialistische par tijen in Europa zich in de tegenover gestelde richting bewegen. Bekend is, dat de Westduitse socia listen dit jaar omgezwaaid zijn van Drie mensen zijn woensdag om het leven gekomen, toen een lijnbus van de BBA en een voor personenvervoer ingerichte vrachtwagen onder St&m- pershoek met elkaar in botsing waren geraakt. De vrachtauto heeft geen voorrang verleend. Foto: de voor personenvervoer ingerichte vrachtauto, waarin twee mensen om het leven kwamen. pacifisme naar een defensiepolitiek, die in feite niet verschilt van die van de bondsregering. In kringen van bondskanselier Audenauers christen-democratische party werd het besluit van Labour betreurd, omdat hierdoor de com munistische druk op het Westen zou worden versterkt. Het Russische persbureau Tass zei over de resolutie: „Het grootste deel van de Britse Labourpartij heeft de politiek van de rechtse party leiders een vernietigen de slag toegebracht". De Londense liberale „News Chro nicle" schrijft, dat het geen zin heeft om te verhelen, dat de party zich in een wanhopige situatie bevindt. Of de Labour Party het zal overleven, hangt alleen af van de mate, waarin Gaitskell en zijn vrienden vastbeslo ten zijn de strijd tot het einde toe vol te houden. In Engeland is een lichtgewicht wasbaar smokingjasje in de handel dat op warme dagen met de binnen zijde naar buiten, als witte smoking kan worden gedragen. De nationale M Bolletje/' Elf uur in kelder onder lift vereniging van kleermakers heeft dit Oil nummer bestaat uit 12 pa(Wi jasje tot „het beste kledingstuk van het jaar" gekozen. HET DEBAT IN DE ASSEMBLéE In de loop van het debat in de Al gemene Vergadering waren allerlei wijzigingen van de resolutie der neu trale vijf voorgesteld. Zo wilde de minister van buitenlandse zaken van Een veertienjarige leerling-bestel- Premier Nehroe van India heeft de resolutie van vijf neutrale landen, ^ïonn1''^ Ier is gistermiddag om twaalf uur in waarin hervatting van het overleg tussen Chroesjtsjef en Eisenhower oIo w de kelder onder de paternoster-lift wordt gevraagd, ingetrokken. U treft het, met uw f 135,- als eerste maatregel het contact tus sen Eisenhower en Chroesjtsjef zou waar hij door gevallen moet zyn. Hy hun contacten moeten vernieuwen, niet in overeenstemming met de feiten, is naar het gemeenteziekenhuis Zuid- omdat er geen verbreking der contacten, diplomatieke, officiële of andere, wal overgebracht. is geweest, aldus de Indische premier. van he' centrale postkantoor aan de De resolutie was ingediend door India, Indonesië, Ghana, de V.A.R. en „„rden he™ teld mct wêglaUng van Waldorpstraat in Den Haag gevallen Zuid-Slavië. wornen nersteia, met weglating van vënSU^n°nBeVeer e" UUr UD* bUj" Het beSl?S' 'ot int--<*kuig na beraad tussen de v«f indieners geno- eDeWA°rstJalisc™^?nisterTreswlni ven liggen. men, nadat de Assemblee na een lang debat besloten bad de verwijaing Menzies wilde de namen ^eglaten Gisterenavond om kwart over elf naar personen uit de resolutie te schrappen, zodat alleen de hoop werd hechts snreken van een hervat- vond de portier van het gebouw de uitgesproken, dat Amerika en de Sowjet-Unie het overleg zouden hervat- ti yan het top-overleg van de vier vermiste jongen daar met drie been- *®n. j grote mogendheden zo spoedig als breuken. Hy was nog by kennis De Indische minister van defensie, Menon, zei, dat hierdoor de zaak be- praktisch mogeliik was. Daartegen kon zich de toedracht van het lachelijk A r®c« verzetten zich president Nkroemah ongeluk niet veel herinneren. Nehroe zei, dat door de veranderingen het voornaamste doel van de reso- pv... tv,;.,...*®.. vnnr v N Vermoedelyk heeft de knaap ty- lutie niet tot uiting komt. De resolutie in haar gewijzigde vorm mist de aaneeiegenheden van Saoedi-Arabië dens het horizontaal wisselen van de „passie, energie en dynamiek die de toestand, naar wij dachten, vereist." D 6 lift in de kelder een luikje geopend, Bovendien is de resolutie, wanneer zij zegt dat de V.S. en de Sowjet-Unie £en„ zonder verwijl bijeenkomen." De Indische minister-president, Nehroe, zei dat Menzies niet begre pen heeft wat de kern van de resolu tie is. De vyf landen waren zich er van bewust, dat deze resolutie niet tot een oplossing kon leiden, maar misschien kon zy het ijs hier en daar wat doen smelten. De tijd is niet ge schikt voor besprekingen over de kern van de vraagstukken, maar als er niets wordt gedaan om het proces van verslechtering tegen te houden, zal contact op later tijdstip nogmoei- lyker zijn. Vlak vóór de verdaging van de vergadering werd bekendgemaakt, dat Argentinië, Noorwegen en Ja pan nog een amendement op de vyf- landresolutie wilden indienen. Zij zouden erop willen aandringen dat de grote landen op korte termyneen topconferentie beleggen, maar deze landen niet met name willen noe men. Daar al deze wyzigingen het ka rakter van de resolutie aantastten, besloten de vyf indienende landen tot intrekking. CHROESJTSJEF VOOR DE TELEVISIE Premier Chroesjtsjef zal zondag avond optreden in een discussie programma van de Amerikaanse te levisie, dat gewoonlyk 3 uur duurt. Direct na dit programma zal een groep journalisten zyn opvattingen bespreken en analyseren. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrydigavond. Opgemaakt te 11.15 uur) VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlyke bewolking met hier en daar een bui. En van nacht plaatselyk mist Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. U hebt vele mogelijkheden om ineens f 135,- uit te gevea Moor géén enkele manier weegt op tegen deze unieke kan» om voor f 135,- een costuum van klasse te kopen, 'n Speciale aanbieding die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK COSTUUM 7 Okt.: zon op 06.50; onder 19.05; maan op 19.30; onder 09.28. Hoogwaterstanden 7 Okt: vm. 4.43; nm. 5.03. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren In de haven van Boston is een Amerikaanse Lockheed Electra, een passagiersvliegtuig met turbo-prop aandrij ving, met 71 mensen aan boord neergestort. Reeds tientallen doden zijn geborgen en nog steeds gaat het ber gingswerk voort Een helikopter en een scheepje met redders bij de wrakstukken van het ramp-vliegtuig. (telefoto) De internationale bond voor dierenbescherming heeft dinsdag te Antwerpen besloten, reddingsbriga den naar Kongo te zenden om te zorgen voor huisdieren, die daar door vluchtelingen onverzorgd zijn achtergelaten. De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het weer in onze omgeving wordt nu grotendeels beheerst door een lagedrukgebied, dat zyn centrum na bij de westelyke ingang van het En gelse Kanaal heeft. Randstoringen van dit lagedrukgebied trekken door Frankryk in noordelyke richting naar de Noordzee. Een zone, waarin nu en dan regen voorkomt, strekt zich dientengevolge uit van Marseil le tot aan Den Helder. De afgelopen nacht heeft het vooral in het Rhóne- dal en omgeving zwaar geregend. In Grenoble viel 44, in Istres 38, en in Lyon 36 mm. De regenzone valt on geveer samen met het koufront van het lagedrukgebied. Dit verplaatst zich langzaam naar het oosten. In verband hiermee neemt de kans op opklaringen geleidelijk toe. Het weer blyft echter wisselvallig. Er zullen morgen ook plaatselyk buien voor komen. max. min. HELSINKI geh. bew. 11 3 STOCKHOLM geh. bew. 11 9 OSLO zw. bew. 9 7 KOPENHAGEN onbew. 17 8 ABERDEEN zw. bew. 13 3 LONDEN mist 19 10 AMSTERDAM regen 18 13 BRUSSEL regen 16 13 LUXEMBURG zw. bew. 16 11 PARUS zw. bew. 16 11 BORDEAUX weerlicht 18 9 GRENOBLE regen 22 12 NICE niet ontg. 19 16 BERLIJN mist 21 9 FRANKFORT zw. bew. 21 10 MüNCHEN mist 20 5 ZüRIOH geh. bew. 20 8 GENèVE regen 18 11 LOCARNO regen 15 12 WENEN onbew. 19 12 INNSBRUCK zw. bew. 22 9 BELGRADO zw. bew. 24 15 ATHENE L bew. ROME zw. bew. 25 16 AJACCIO zw. bew. 25 16 MADRID zw .bew. 17 9 MALLORCA h. bew. 10 LISSABON h. bew. 19 14 Korreltje Rijkdom strekt velen tot verder!

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1