VAN HET TAFELTENNISFRONT Docos versloeg Treffers met 8-2 eerste nederlaag tegen WIBO Sport in 't kort Schaakspel DINSDAG 4 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 G. Bakker ongenaakbaar Docos had deze week 2 wedstrijden te verwerken, nl. zaterdagavond tegen Treffers (le competitiewedstrijd) en zondagmiddag tegen Wibo (halve finale bekerwedstrijden). Het resultaat was verrassend goed: een eclatante zege op Treffers en een minimale nederlaag te gen de Nederlandse kampioen Wibo. De wedstrijd tegen Treffers bestond uit een aaneenschakeling van „schuif- partljen". Dit is overigens niet te ver wonderen. Zowel de 3 Docosspelers als hun Veense tegenstanders zijn pure ver dedigers. Logisch dan ook, dat men slechts sporadisch een der partijen in de aanval zag. Zoals de score doet ver moeden was Docos sterker. Verscheidene winstpartijen werden echter met uiterst klein verschil behaald. Bovendien deed de tijdlimiet (20 min.) de wedstrijden soms voortijdig beëindigen. G. Bakker was weer niet te genaken: duidelijke overwinningen op l'Ami en N. Heemskerk, terwijl ook Jacques v. Ruiten kansloos was, hoewel Bakker aan hem één game moest afstaan. Jacq. v. Ruiten was het ook, die voor de beide Trefferspunten zorgde door zowel W. v. Steenbergen als Jacques v. Veen te ver slaan. Met een Docos-zege in het dub belspel kwam de eindscore op 82. Misschien nog beter dan deze over winning was de 45 score, welke Docos tegen Wibo bereikte. Mogelijk had Do cos in deze wedstrijd zelfs tot winst kunnen komen. Jacq. v. Veen maakte het Jan Hoogendoorn nl. zo lastig, dat deze na een 1311 achterstand in de 3e game slechts moeizaam tot een 2117 zege kon komen. Frans Stulemeyer, be faamd „prikker", zorgde voor een Haag se ouverture door Jacques van Veen na 3 games te overtroeven. Vervolgens liet S. Bronsgeest een wat trage en niet goed op dreef zijnde Steenbergen (de zware partijen van de vorige avond nog in de benen?) van het bekende kastje naar de muur lopen en won gemakkelijk (02). Een ieder was hierna verbaasd over het gemak waarmede Gerard Bak ker Jan Hoogendoorn. toch nog altijd een speler van grote klasse, klopte (2110; 2116). Nu dient gezegd te worden, dat Hoogendoorn het deze mid dag echt niet trof door 3 verdedigers tegen zich te krijgen. Deze bij uitstek verdedigende speler, die er klaarblijke lijk niets voor voelde tot een langdurig en zenuwslopend schuifspel over te gaan was daardoor genoodzaakt in de aanval te gaan. Hij deed dit wèl hard. maar niet steeds zuiver. Zeker tegen. Bakker, Ned. record voor Marius Bos Tijdens de regionale atletiekwedstrij den, die zondag op de sintelbaan aan het Olympiaplein in Amsterdam werden ge houden. verbeterde Marius Bos (Vlug en Lenig, Den Haag) met een overwin ning in 24.sec. het Nederlands record op de 200 meter horden. Het oude re cord stond met 24.2 sec. sinds 4 oktober 1959 op naam van Eef Kamerbeek. Tijdens de internationale sluitingswed strijden die zondag in Parijs werden ge houden won Gerda Kraan een wedstrijd over 1000 meter in 2 minuten 49.1 sec.,- tweede werd de Frangaise Nicole Goul- lieux, die tot 2.50.6 kwam. Bij het hoog springen bezetten Nel Zwier en Dini Hobers met resp. 1.61 m .en 1.58 m. de eerste en de tweede plaats. Jocelyn Delecour behaalde een dubbele overwinning: 100 m. in 10.4 en de 200 meter in 21 sec. Don Bragg sprong 4.60 meter met de polsstok en Max Truex was met 8.44.6 de snelste op de 2 mijl. WIM ESAJAS ZET PROCES DOOR Op Wim Esajas, de atleet die sliep toen hij tijdens de olympische spelen moest starten voor de 800 meter, is dit weekeinde druk uitgeoefend om de rech terlijke procedure, die hy aanhangig heeft gemaakt tegen de heer Glans voor lopig niet door te zetten. Het Surinaam se Olympische Comité, waarin de heer Glans zitting heeft, verzochtt Esajas per telegram de procedure aan te houden, totdat de heer Glans een schriftelijk rap port over deze kwestie heeft opgesteld. In overleg met zijn advocaat heeft Wim Esajas besloten geen gehoor aan dit verzoek te geven. Hij is er name lijk niet geheel van overtuigd of het desbetreffende telegram inderdaad van het Surinaamse Olympische Comité dus niet van de heer Glans afkomstig is en verder heeft hij reeds eerder dui delijk laten uitkomen, dat zijn actie niet is gericht tegen het Surinaamse Comi té, maar tegen de heer Glans persoon lijk. UITSLAGEN NTTB Ereklasse: WiboWibo 2. Wibo 2 te ruggetrokken; NedlloydPSV 64' AMVJAMVJ 2 9—1; Treffers—Maas stad 5—4: ElanBatswingers 2—8; Scyl- laSmash 55. Hoofdklasse B: DocosTreffers 82; AVGAPovac 37: Nedlloyd 2—Olym- pia 46; DTTCBatswingers 2 82; Smash 2—UBTV 2 6—4. Overgangsklasse G: AMVJ 3AVGA 2 37; Nedlloyd 3Scylla 2 64; Tref fers 2—TYBB 2—8; Smash 8—Disnie 5—5. die momenteel ontegenzeggelijk bij de Nederlandse topspelers gerekend mag worden, had hij hiermede weinig suc ces. Wim v. Steenbergen kon tegen Stule meyer niet imponeren. De Wibo-speler was sterker, won de partij en bracht de stand op 13. De volgende match Van VeenHoogendoorn vormde het hoog tepunt van deze middag. Hoogendoorn bemachtigde de le game (25—27), v. Veen de 2e en in de beslissende game bleef Hoogendoorn, zoals reeds eerder vermeld, na een aanvankelijk achter stand. zijn jeugdige tegenstander met 2117 de baas. G. Bakker had geen moeite met Brons- geest. wiens aanval op de granieten ver dediging van Bakker volkomen stuk liep (24). Wim v. Steenbergen gaf J. Hoogendoorn hierna uitstekend partij, snoepte hem de 2e game af, maar kwam in de 3e game „lengten" tekort. De stand was toen 25. wat betekende dat de overwinning aan Wibo niet meer kon ontgaan. In de bekerwedstrijden wordt immers geen dubbelspel gespeeld. In de 2e slotpartijen heeft Docos door even zovele overwinningen de nederlaag tot 45 weten te beperken. Allereerst bracht J, v. Veen grote vreugde bij de Docosaanhang en diepe smart (plus wat boosheid) bij Bronsgeest door deze spe ler te verslaan. Het overwicht van v. Veen in de laatste game was frappant. Het duel BakkerStulemeyer scheen een groot sluitstuk te gaan vormen. Niets was minder waar. Stulemeyer was niet in staat zijn tegenstander ook maar een ogenblik in moeilijkheden te bren gen. Bakker won, ook in letterlijke zin, spelenderwijs. Hiermede had Docos een bijzonder eervol resultaat tegen het Ne derlandse kampioensteam bereikt. Het lijdt geen twijfel, dat Docos in de Hoofdklasse-competitie hoge ogen gaat gooien naar het kampioenschap met mogelijke promotie naar de ereklasse. De wedstrijd tussen de Docos en Wibo- dames had,( zoals verwacht, een nogal eenzijdig verloop. Eén uitzondering echter: Ria Bakker verraste een ieder door niemand minder dan G. Leurs te kloppen. Tr. Ham en A. v. Cassel kwa men ondanks goed tegenspel niet tot winst. Eindstand 18. SCYLLA—SMASH 5—5 Evenals in het vorige competitie sei zoen, opende ook thans weer het eerste team van Scylla het ereklasse program ma met een gelijkspel. Het bezoekende Smash uit Amsterdam, waande zich op 25, met nog drie partijen te spelen reeds zeker van de overwinning, toen de Leidenaars in een enthousiast slotof- fensief slaagden langszij te komen en zodoende nog een puntte uit deze ont moeting wisten weg te kapen. Hoewel de aanvankelijke achterstand zou wijzen op een duidelijke Leidse minderheid, tonen de vele partijen, die pas in de laatste fase werden beslist wel aan, dat een gelijkspel toch wel ver diend is. Van de ne"gen enkelspelen werden er zes in drie games beslist. Verkerk verloor bv. in drie games van Habes, maar Van Zoelen won met bijna de zelfde cijfers, ook in drie games van Schoonemeyer (11). Kenter ver loor in twee games (2117, 2117) van Van der Laken, maar hij won in twee games van Van Zoelen (1321, 15—21). Van der Laken was met twee overwin ningen de grote man bij Scylla, terwijl Van Zoelen en Verkerk ieder éénmaal scoorden. Habes en Kenter wonnen ieder twee maal'en Schoonemeyer was met één zege 'de zwakste. Deze overwinning, te gen Van der Laken, was ook nog een bijzonder avontuurlijke. De Leidenaar had de eerste game met 21—18 regelma tig gewonnen en stond in de tweede met 2015 schijnbaar onbereikbaar. Wat hem toen overkwam, zal wel altijd duister blijven. Hoe dan ook, Schoone meyer slaagde erin tot 2020 te komen, voordat Ven der Laken weer tot scoren kwam. Toen was hij echter al zijn zelf vertrouwen kwijt en moest op 2224 de game afgeven. In de derde game was het alles Smash wat de klok sloeg en Schoonemeyer kreeg met 521 zijn wel verdiende, onverwachte zege. Verkerk leek de Amsterdamse rol te willen overnemen. Tegen Schoonemeyer verloor hij de eerste game (1021), kwam de tweede achter met 1016, zelfs 1520, en nu voltrok zich bij de Am sterdammer het zelfde wat zich bij Van der Laken had voorgedaan. Verkerk kwam gelijk en won met 22—20. Alléén deed de Amsterdammer in de derde game verwoede pogingen om alsnog te zegevieren. Het lukte bijna! Verkerk kwam achter met 814, maar via 18 18 en 21—19 kwam alles voor Leiden toch nog tot een gelukkig einde. Op 45 voor Smash moest de dubbel beslissen over een Amsterdamse zege of een puntenverdeling. Het werd een ge lijkspel! Met 15—21, 21—16, 23—21 trok ken de Scyllanen aan het langste eind. 5—5. Ditmaal althans!! Scylla 2 in de overgangsklas ging in Amsterdam op bezoek bij Nedlloyd 3. De verzekeraars liepen vrij snel uit met slechts Van der Voort om hen te stui ten (5—1). Toen won Karamoy van Ha gendoorn (25). Anker verraste door een drie games zege op de tot dan toe ongeslagen Eveleens (35). Van der Voort knalde de Vries van de tafel (45) en te midden van kabels en ca mera's voor de televisie uitzending van de ereklas wedstrijd NedlloydPSV, trad het Leidse dubbel Van der Voort- Karamoy aan om tegen Hagendoorn- Eveleens een gelijkspel te forceren. Het lukte bijna! Op 16—21, 18—20, lag de zege en de puntenverdeling voor het grijpen, maar de Scylla combo draaide nog niet goed. Smash nivelleerde, 20 20, en maakte 2523. De laatste game ging ook naar Nedlloyd dat daarmede een 64 zege had behaald. T.T.C. BARONIE Junioren. Afgelopen zaterdag zijn er door de Alphense teams twee belang rijke wedstrijden gespeeld. Het A-team speelde tegen Treffers A en verloor met 54. Dit lag zeker niet aan Martien Wessel, die deze middag alle drie z'n partijen wist te winnen, zelfs tegen John v. Ruiten. Rinie won een wedstrijd. Het B-team was al evenmin gelukkig en verloor van kanshebber ATTC (A) met hoge cijfers: 90! v. d. Heyden, in goede vorm, speelde tegen Heemskerk zelfs in drie games, maar kon het toch niet bolwerken en ook deze partij werd verloren. Programma: zaterdag 8 okt.: Baronie ATOV B; Baronie BTreffers B. TREFFERS Voor de herenteams is de bekercom- petitie ten einde gekomen. Met beide een 6—3 nederlaag werden hun de illu sie voor de halve finales ontnomen. Het A-team verloor met 63 van RTC A. Loek Koek speelde in prima vorm en won 2 partijen. Jan de Prie zorgde voor het derde tegenpunt. Tref fers B verloor van de le klasser Sala manders D. De in topvorm spelende Herman Klein, die al zijn partijen in ruime winst om wist te zetten, moest lijdelijk toezien hoe zijn teamgenoten (door Vrouwe Fortuna benadeeld) vele partijen op 't nippertje verloren (Uit slag: 63). Het damesteam vocht zich voor de verliezersronde in de finale. PIT '54 B werd met een 72 nederlaag naar huis gestuurd. Riny Klein won al haar partijen. De finales worden gehou den op een nog te bepalen zaterdag avond. De junioren deden het deze week niet zo best. Het le team won met 54 van Baro nie I. Wessel won drie partijen. Het 2e team bevocht een ruime overwinning op Effect A (8—1). Dick v. d. Meer liet hier een steekje vallen. Treffers C ver loor met 54 van Effect B. Theo v d. Meer won hier drie partijen. Het programma voor zaterdag a.s. (alles uit): Pit '54 ATreffers A; TOV CTreffers B; Baronie BTreffers C. Zaterdag zullen eveneens twee debu tanten-teams tegen de Baronie spelen. Hiervan is de opstelling: team A: Her man v. Ruiten, Jos v. d. Zwet en Jos Koek. Team B: Koos Reinders, Jan v. Rijn, Ben Schouten. Bij verhindering zo spoedig mogelijk melden. Vertrek (per fiets) 2 uur van de zaal. P.I.T. *54 Het eerste damesteam had tegen Sportief B niet over geluk te kla gen en bereikte deze week de halve fi nale van de verliezersronde. Het 2e damesteam werd helaas in de halve finale door Treffers A uitgescha keld. waarbij Joop Vreeswijk de eer had om voor een 7-2 einduitslag te zorgen. Het le juniorenteam leed weliswaar tegen TOV A een 6-3 nederlaag, maar voor Bert v. d. Helm was het weer een prachtige prestatie, dat hij ook deze 3 eerste klassers onder de duim hield. Het meisjesteam tenslotte debuteerde met een nederlaag tegen WIBO. Programma voor de komende week. zaterdag: jongens PIT '54 ATreffers A, PIT '54 B—Effect '54 B, PIT '54 C—Ef fect '54 A. Zondag: meisjes Wilhelmus A—PIT '54 A. De training is deze week weer nor maal op donderdag en zaterdag, waarbij op een algemene belangstelling wordt gerekend. OLYMPISCHE SPELEN Drie weken na de olympische spelen te Rome hebben de organisatoren de cijfers van bezoekersaantallen en re cettes bekend gemaakt. In totaal zijn 1.449.365 toegangskaarten verkocht voor een gezamenlijke waarde van 2.650 miljard lire. dat is ruim 16 miljoen gulden. De gedetailleerde cijfers van de bezoekers zijn: Openingsceremonie: 57.382 toeschou wers, sluitingsceremonie: 54.599, atletiek: 448.338, voetbal 252.073, zwemmen en waterpolo: 181.432, paardesport 84 845, boksen 83.519, baskettball 76.312, gym nastiek 41.400, schermen 32.655, wielren nen 29.266, worstelen 26.729, hockey 23.604,roeien 23.179, moderne vijfkamp 10.065, gewichtheffen 8.008, kano 7.627, schieten 3.718, zeilen 3.233. WIELRENNEN Jo de Haan won Parijs-Tours Jo de Haan uit Klaaswaal heeft zon dag voor een schitterend succes gezorgd, door als eerste Nederlander de weg wedstrijd Parijs-Tours, de laatste klas sieker van het Franse wielerseizoen, te winnen. Ook de tweede plaats was voor een Nederlander, namelijk Michel Stol- ker, die pas in de eindspurt het hoofd boog. nadat hij zich 5 km. voor de fi nish tezamen met de Haan op onweer staanbare wijze uit de 20 renners tel lende kopgroep had losgemaakt. De prestatie van de Haan en Stolker krijgt nog meer relief wanneer men be denkt, dat zich in deze kopgroep cracks bevonden als de Fransman André Dar- rigade, de Italiaan Defilippis, de Belg Planckaert, de Ier Elliott etc. Merk waardig was, dat de Haan als laatste coureur de sprong van het peloton naar de leiders had gemaakt. ACTUEEL, SENSATIONEEL, EMOTIONEEL 'N BOFALS U HET TE PAKKEN KRIJGT 1 (Advertentie). Onze landgenoot Daan de Groot is in het bezit gekomen van de armband Sa- velkoul. De Amsterdammer veroverde dit kleinood, dat toekomt aan de snel ste achtervolger op de Antwerpse win- terbaan, zaterdagavond door de race over 5 kilometer tegen, de Belg Maurits Joosen in een overwinning om te zetten. De Groot maakte een tijd van 6.19.0 te genover Joosen 6.24.6 en veroverde hier mee het befaamde kleinood, dat door Leo Proost zonder strijd ter beschikking was gesteld. Wielrenner Paul brak sleutelbeen opnieuw. De Nederlandse amateurwielrenners Piet van der Touw en Rinus Paul heb ben tijdens wedstrijden op de Antwerp se wielerbaan een ernstige val gemaakt. In de halve finale van een sprintwed strijd, waarin zij tegen elkaar uitkwa men, gingen beiden onderuit. Van der Touw, die bewusteloos bleef liggen, werd per auto naar Den Haag ge bracht, waar hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Daar bleek dat een been splinter van zijn elleboog was afgebro ken en in zijn bovenarm was terechtge komen. Een operatieve ingreep is nood zakelijk. Paul was eveneens zeer onfortuinlijk. Nog net hersteld van een sleutelbeen breuk tijdens de Olympische Spelen brak hij dit sleutelbeen opnieuw. LEIDSE REN- EN TOERVER. SWIFT In de ronde van Eindhoven, werd Bertus Zoet le bij de amateurs. Gerben Karstens werd le bij de nieuwelingen in de ronde van het Witte Dorp te Rot terdam, bij de adspiranten werd Fred Leemans 2e te Rotterdam. Bij een ama teurswedstrijd te Den Dungen (N.B.) werd Nol Kloosterman 2e. De uitslag van de trainingsrit werd: A en B klasse. 48 km.: 1. W. v. d. Berg tijd 1.17.30; 2. Fred Leemans: 3. W. de Jong; 4. A. Wolswijk; 5. B. v. Kempen. C klasse, 38 km.: 1. B. Odijk, tijd 56 min. 35 sec.; 2. C.'v. d. Hulst; 3. W. Warmerdam; 4. Schraverius; 5. B. Kerk vliet* 6. N.N.; 7. P. de Jong; 8. Wessel- man; 9. E. v. d. Werf; 10. Chrispijn. TURNEN De op het laatste ogenblik door hel uitvallen van Joost Blits verzwakte Ne derlandse herenturnploeg heeft zater dag in St. Gillis bij Brussel de landen- wedstrijd tegen België met 267.45 tegen 264.35 punten gewonnen. Behalve bij het onderdeel ringen, waarin de Belgen uit blonken, bleven de Nederlanders op alle overige onderdelen in de meerderheid, zij het dan dat de verschillen soms zeer gering waren. De Nederlandse ploeg bestond uit Wil ly Jaegers, Jaap van der Sande. Gerard Salle, Klaas Boot, Rob den Broeder en Nico Valkenburg. In het persoonlijk klassement bezette de Nederlandse kampioen Willy Jae gers, die al ruim een half jaar in Lu xemburg woont en daar wordt getraind door Stoffels, ondanks enkele misluk kingen de eerste plaats met 55.55 pnt. De Nederlandse jeugdturnploeg (dames) die op 15 oktober a.s. te Alblasserdam tegen Saarland uitkomt is als volgt sa mengesteld: Fransje van Deursen (Brun- hilde-Leiden), Nel van Bekkumf de Halter-Alkmaar), Nel van Zetten (PP- Zoetermeer), Ellie van Wieschen (Spar- ta-Dordrecht). Lenie Scholten (Hercu- les-Enschede. Julia Polvliet( Volharding -Goes) en reserve Ko Valken (Kralingen -Rotterdam). BILJARTEN STERK BEZET DRIEBANDEN- TGURNOOI Van 6 tot en met 9 oktober a.s. wordt in Antwerpen een zeer sterk bezet drie- bandentournooi gespeeld. De deelnemers zijn: Hennie de Ruyter en Bert Teege- laar (beiden Nederland). Vingerhoedt en Ceulemans (beiden Beigië), Tiedtke (Did.), Scherz (Oostenrijk), Siguret of Hanoun (Frankrijk) en Domingo (Sp.). De Delftse eerste divisieclub DHC zegevierde zondag in een wedstrijd te gen een Nederlands amateursbondsteam met 3-0. De ruim 2500 toeschouwers heb ben op het veld van het sportpark aan de Brasserskade geen goede wedstrijd gezien. Voor de rust waren beide par tijen van gelijke kracht en het was te danken aan linkshalf Michels (Quick- Den Haag) van de amateurs, die een voorzet van de DHC-llnksbuiten Stallen verkeerd beoordeelde en in eigen doel schoot, dat de Delftenaren b(j de rust een 1-0 voorsprong hadden. Na de rust is DHC voortdurend in de aanval ge weest, hetgeen resulteerde in twee doelpunten, gescoord door middenvoor Zeegers. Het Belgische B-elftal heeft zondag te Luxemburg met 4-2 gewonnen van Luxemburg. Bij de rust leidden de Bel gen met 2-1. De eredivisieclub Alkmaar heeft zondagmiddag met 4-2 gewonnen van een Nederlands militair elftal. De rust stand was 1-1. De Rotterdamse ere-divisieclub Sparta heeft zaterdagmiddag voor 6000 toeschouwers in een vooral na de rust matte wedstrijd een overwinning met 4-1 (rust 3-0) behaald op Alajuense (Costa Rica). Zaterdagavond is in Charleroi de voetbalwedstrijd Olympic Charleroi te gen Fortuna '54 (Geleen) gespeeld. Do Nederlanders zegevierden met 3-1 nadat de rust met gelijke stand: 1-1 was in gegaan. SCHAKEN HET ZONE-TOURNOOI VOOR DAMES IN ZUID-SLAVlë Het zone schaaktournooi voor dames in Vrnjacka Banja (Zuid-Slavië) is gis teren voortgezet met de partijen van de zevende ronde. De resultaten waren: Ivanova-Tranner afgebroken; Nepher- Heemskerk 1-0; Piberl-Chaude de Si- lans afgebroken; Lazarevis-Vreeken 1-0; Jovanovic-Bruce 1-0; Asnova-Akst af gebroken. De stand luidt nu als volgt: 1. Laza- revic 5 punten; 2. Akst 4 plus 1 afge broken partij; 3. t.m. 5. Asenova, Piberl en Ivanova 3Vï plus 1 afgebroken par tij; 6-7 Tranner en Chaude de Silans 3 plus 1 afgebroken partij; 8-9 Heems kerk en Rinder 3 punten; 10. Jovanovic 2</t punt; 11. Bruce 2 punten; 12-13 Vreeken en Nepher l»/t punt. Pf6e4; 13. Pbl—c3, Pc6—a5; 14. Lb3— c2, f7—f5; 15. e5xf6 e.p., Le7xf6; 16. Pc3xe4, d5xe4; 17. Lc2xe4, Lb7xe4; 18. Telxc4, c7c5. Schmid vervolgde hier met Lele3 maar Tal doet het weer eens anders). 19. Te4g4!. c5xd4; 20. Lelg5 (Plotseling krijgt het spel een geheel ander beeld). A B C U E F (5 H Stelling na 18c7e5. 20d4d321. Lg5xf6, Dd8xf6; 22. Ddlxd3, Df6xb2 (Het materieel evenwicht is hersteld, maar wit beschikt over een kansrijke opstelling zijner stukken); 23. Dd3d5t, Kg8—h8; 24. Talel, Ta8d8. En nu komt Tal pas recht in zijn element; 25. Tg4f4ü (wit wijkt niet. maar houdt het initiatief) Db2b4; 26. Tf4xf8t, Td8xf8: 27. Tel— e6, Db4f4 (met de duidelijke bedoe ling via cl en weer f4 eeuwig schaak te houden of Pf3 te veroveren, na g3), 28. Te6xa6, Df4—clt; 29. Kgl—h2. Del— f41; 30. g2g3! (dus toch) Df4—c4 (vooral niet direct Dxf3 wegens Dxf3 en op Tf8xf3 volgt Ta8 mat!) 31. Dd5—d2, Pa5b7; 32. Ta6a7, Pb7c5 (men zou veronderstellen dat zwart er beter op geworden is maar33. Pf3e5!, Dc4fl! Stelling na 33Dfl. HET De Spaanse partij is een van de oud ste openingen. Ze komt reeds voor in het „Göttinger Handschrift" (1490). Ruy Lopez bespreekt deze opening in zijn boek: „Libro des Anedrez (1561) en in de Romaanse en Angelsaksische landen noemt men deze opening niet „Spaans" maar „Ruy Lopez". Talloos vele malen is deze opening toegepast, grondig on derzocht, en men zou verwachten, dat voor de meesters geen geheimen meer zouden schuilen in het „Ruy Lopez". Maar geheimen blijven er in het schaak spel en juist dat schenkt steeds die bij zondere bekoring. In het toernooi te Leuzerheide (Clare Benedict toernooi) 1956 werd tweemaal een variant toegepast, eenmaal met succes, de tweede keer zonder. En duskwam vier jaar later wereld kampioen Tal om te bewijzen, dat bo ven de uitgebroede, huisvlijt weten schap, toch nog altijd de speler zelf de partij zijn loop kan geven. Wit: Tal. Zwart: Lehmann. (Landenwedstrijd Hamburg 1960). 1. e2e4, e7e5; 2. Pgl—f3, Pb8—c6; 3. Lfl—b5, a7a6; 4. Lb5—a4. Pg8— f6; 5. 0—0. Lf8e7; 6. Tfl—el, b7—b5; 7. La4b3. d7—d6; 8. c2—c3, 0—0; 9. h2h3. Lc8b7 (met deze zet zijn we in de z.g. Leuzerheide-varlant aange land. De volgende negen zetten werden eveneens in Leuzerheide tussen Schmid en v. Scheltinga gespeeld); 10. d2d4, e5xd4; 11. c3xd4, d6—d5; 12. e4—e5. i |S HH Hl 4 n m M W: m m l I i R w w B C D F H H~ 34. Ta7f7ü (dekt f2 en valt teven» beslissend aan); 34Pc5e6; 35. Tf7xf8t, Pe6xf8; 30. Dd2—f4! Pf8—e6; 37. Df4—f7. h7—h6; 38. PeS—g6t, Kh8— h7; 39. Pg6e7ü En zwart gaf op. Er dreigt Dg8 mat. De enige uitweg, nl. 39. Dxh3t (40. Kxh3, Pg5f) 40. Kgl, h5; 41. Pf5 en verliest! Geen maximum snelheid Volgens sommige berichten zou de minister van Verkeer cn Waterstaat, drs. H. A. Korthals, besloten hebben voorlopig geen maximumsnelheid in te voeren op de autosnelwegen in ons land. Dat betreft dus de vier- en zes- baanswegen waarover ons land in tussen nog maar in beperkte mate beschikt. Zesbaanswegen hebben we alleen tussen Den Haag en Rot terdam en tussen Rotterdam en Dordrecht. Aannemende dat bedoelde berich ten juist zijn is de minister met zijn beslissing dus afgeweken van het advies van de commissie Veiligheid Wegverkeer welke enige tijd gele den op de invoering van een maxi mumsnelheid juist heeft aangedron gen. »Bernarda door 6) Tante Betty kon nog steeds haar huissleutel niet vinden. „We kunnen hier toch niet de hele nacht blijven staan, wel?" meende Lola ongeduldig. „Ik ga gewoon bel len, totdat er iemand wakker wordt". Ze bukte zich al om op de tast het schelknopje te vinden, toen er on verwachts hulp verscheen. „Hallo, wat is dat hier voor een damesbijeenkomst in het holst van de nacht?" riep een montere jonge stem achter hen. „Ha, tante en de kuikentjes! Kunt u het huis niet in? Natuurlijk de sleutel vergeten, hé? Maar goed dat ik de mijne nog heb!" Het was Kurt Zeiler, de enige zoon des huizes, een knappe jongeman van even twintig, met donkerblond haar en blauwe ogen. Zijn gezicht zag er een beetje opgeblazen uit.... van de wijn, wist tante Betty. „Ziedaar, de poort van het para dijs is geopend, treedt binnen dames en heren, geen fooien, alles gratis en voor niets. Eerste klas bedden, prima drank, de heerlijkste dromen, wat wilt u nog meer!" „Zo, Kurt, je schijnt je weer aar dig vermaakt te hebben", onderbrak tante Betty hem, met 'n verwijtende klank in haar stem. „Heb je weer gedronken?" „Ik? Maar tantetje, wat denkt u wel! Ik ben zo nuchter als een par lementslid bij zijn begrotingsspeech. En wijn, daar kan ik wel tegén. Maar vermaakt heb ik me zeker. Prima, prima, mensen". „Waar ben je dan geweest?" „Nou, hoor eens even.... daar moet ik eerst een goed over naden ken. Eerst in de Olifant, voor 't sou per, toen in de opera. Ja, twee acten, hoor, toen werd het vervelend en ven ik naar de bar gestevend. Wat toen ook weer?O,-ja, naar het cabaret en toen zijn we naar die tent van Pigisch gegaan. Dat wil zeggen: in de keuken, want de zaak was na tuurlijk al gesloten. Die Pigisch is toch een beste kerel: hij had een ge zellig hoekje ingeruimd, waar we nog wat konden gokken". Tante Betty zag de jongeman met onverholen afkeuring aan. „En dat gedraaf van de ene tent naar de andere, zoals jij dat dan be lieft te noemen, heet dan amusement, als ik het goed begrijp. Vind je het dan niet zonde van het geld dat je daarbij over de balk gooit? Als ik jou was, dan zou ik me schamen!" Met gemaakt berouw omhelsde hij zijn tante en sloot haar mond met een kus. „Nou alsjeblieft niet preken, tante! Dat is héél ouderwets en bovendien helpt 't geen zier. En schamen doe ik me helemaal niet. Waarvoor zou ik? Omdat ik jong ben, en van het le ven wil genieten? Dat is toch mijn goed recht! Waarvoor beul ik me anders af in de fabriek? Waarom verdienen we geld? Toch zeker al leen om het weer uit te geven!" „Jongen, je houdt er vreemde fat soensbegrippen op na", begon de oude vrouw weer, nu werkelijk hele maal ontdaan. Maar ze hield gelijk weer op, want Kurt was haar al voorbij en de trap opgelopen om zijn zusters in te halen. „En, meiskes, was het gezellig bij de Rappolds?" vroeg hij fluisterend, om de oude heer Zeiler niet te sto ren, wiens slaapkamer vlakbij lag. Bemarda antwoordde niet en Lola haalde haar schouders op. „Zo gézellig als het maar in een klein nest in de provincie kan zijn. Met Berlijn, Parijs of Londen is het natuurlijk niet te vergelijken Waarom ben je eigenlijk ook niet gekomen. Je was toch uitgenodigd?" „Ik heb me verontschuldigd wegens „zaken", 't Is me daar veel te vervelend met al die gesprekken over geleerde -ismen. En die schil der-, mode- en doktersdames, die daar het grootste woord voeren, in teresseren me helemaal niet. Nee, dan liever van die kleine meisjes. Als ik uitga wil ik ongedwongen kunnen praten, begrijp je". „En dat doe je dan ook dagelijks". „Natuurlijk. Om tien uur naar kooi gaan is niks voor mij. Dat doe ik wel als ik opa ben". Ze stonden nu aan het eind van de gang en wachtten op tante Betty om haar goedenacht te wensen. Eindelijk kwam ze er aan.... ademloos. „Nou, kinderen, welterusten dan en slaap maar goed uit. Ik zal jullie wel bij papa excuseren, als jullie niet aan het ontbijt zijn". Ze kuste de beide meisjes vluchtig en verdween in haar slaapkamer. Ook Kurt verdween naar beneden, waar hij zijn kamer had. Zwijgend betraden de meisjes Lo la's kamer, die naast die van Bemar da lag. Bij andere gelegenheden gin gen de twee bij thuiskomst nog een half uurtje zitten napraten in een gezellig hoekje. Vooral Bernarda hield van die nachtelijke gesprekken, want hoe verschillend ze ook was van haar zuster, ze hield toch ziels veel van haar. Maar vandaag bracht ze het niet verder dan een korte groet en wilde gelijk naar haar ka mer. „Zeg, blijf je niet even?" vroeg Lola verwonderd. „Heb je zo'n haast om in bed te komen?" „Het is laat en ik ben moe". „Moe? En ik zou het liefste nog eens werkelijk uitgaan. Nou ja, als je moe bent, ga dan maar. Maar toch moet ik je nog even één nieuwtje vertellen. Je zult ervan staan te kij kenIk heb me vanavond ver loofd met Hollweg! Maar zeg het voorlopig nog aan niemand, want hij moet morgenvroeg op reis en hij kan pas over vier dagen met papa spre ken. Binnen een maand vieren we bruiloft". Bernarda had zich geschrokken omgewend en staarde haar zuster wezenloos aan. „Je hebt je verloofd....? En met Hollweg?" stamelde ze fluiste rend. „Ja. Verwondert je dat zo erg? Dat had je toch wel kunnen zien aanko men". „Nee, dat had ik nooit kunnen denken. Dat had ik nooit voor mo gelijk gehouden", zei Bernarda met veel nadruk. „Ik had integendeel verwacht dat alleen Hans Lukas een mogelijke kandidaat zou zijn ge weest". „Hans Lukas?" Lola lachte koud- spottend. „Hoe kom je.déér nu bij! Zo dom zie ik er toch niet uit? Die vent is een uitgesproken stommerik". „Maar je hebt toch verwachtingen bij hem gewekt". „Hij zwermde om me heen, net als een dozijn anderen, meer niet". „Maar hij houdt van je". „Dat mag hij, als hij er plezier in heeft. Dat gaat mij toch niet aan?" Bernarda was doodsbleek gewor den. Een donkere blik voer in haar ogen. Ze liep op haar zuster toe en riep heftig uit: „Tot vandaag heb ik alleen maar gedacht dat je opper vlakkig en gedachtenloos was, Lola. Maar je bent gemeen, ja, gemeen en harteloos". Ook Lola's ogen schoteh vuur. „Is dét je gelukwens bij mijn ver loving?" Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 13