25 Jaar geleden viel Mussolini Abessinië aan Eichmann vroeger voor Jood uitgescholden Dames Verkeer eist 1809 doden De man, die een volk uitmoordde ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Hoe hij als Nazi omhoog klom Adolf Eichmann, de Nazi-bandiet, die de dood van meer dan vijf miljoen Joden op zijn geweten heeft, is thans de gevangene van het volk, dat hij wilde vernietigen. Eenzaam zit hij op het ogenblik in een donkere cel in Jaffa in Israël. Daar wacht de man met de flaporen, haviksneus, kaal hoofd en gedrongen gestalte op zijn straf voor de ontelbare gruweldaden, die hij tijdens de tweede wereldoorlog tegen de Joden heeft bedreven. Vijftien jaren heeft hij zich schuil kunnen houden in Argentinië, maar geoefende Israëlische speurders hebben de massamoordenaar, die in Argen tinië leefde onder de schuilnaam van Ricardo Klement, kunnen ontmas keren. Een onvoorzichtigheid van zijn vrouw heeft tot zijn arrestatie geleid Eichmann's leven begon 54 jaar geleden in de Duitse industriestad So lingen in het Ruhrgebied. Zijn vader was een goed huisvader en een gelovig protestant. Zijn moeder overleed toen Adolf vier jaar oud was. Het was een normaal gezin, waar men het bestaan van anti-semitisme nauwelijks kende. Na de dood van Adolfs moeder verhuisde de familie naar de stad Linz In Oostenrijk. De kleine Eichmann - een rustige en tengere jongen - ging hier naar school. De jongen las ontzettend veel en hij keek nauwelijks om naar zijn vriendjes. „Hij was de enige jongen in de klas, die geen bijnaam had" zegt een klasgenoot van hem, die thans. ambtenaar in Israël is. „Hij was eenzaam en hield zich altijd afzijdig. We noemden hem altijd bij de achternaam, nooit bij zijn voornaam," zo weet deze ambtenaar zich verder nog te herinneren. Op school was hij geen held dien wonende in Salzburg in Oosten rijk. Hitier besloot een grote Nazi show van de huwelijksplechtigheid te maken. HEYDRICHS ASSISTENT Spoedig na zijn huwelijk werd Eichmann een van de assistenten van de beruchte SS-generaal Rein- hardt Heydrich, die een jaar later bij een aanslag in Tsjecho-Slowakije werd vermoord. Eichmann kreeg van Heydrich de opdracht de „vernieti ging van de Joden" met de grootste spoed voort te zetten en toen Hey drich zag, dat zijn jonge assistent zijn opdracht zeer nauwgezet uitvoer de, werd hij al spoedig bevorderd tot hoofd van het Gestapo-bureau voor Joods onderzoek. In deze func tie raakte hij o.m. bevriend met ge neraal Ernst Kaltenbrunner, die na de oorlog wegens ontelbare oorlogs misdaden werd opgehangen. De con ferentie in München, waar de Britse premier Chamberlain zijn veel be kritiseerde poging deed Adolf Hitler van zijn oorlogszuchtige plannen af te houden, hield de uitvoering van de plannen van Heydrich en Eich mann nog even tegen, maar helaas niet voor lang. In Duitsland en de geannexeerde gebieden werden op spoedig geen paspoorten meer aan de Joden verstrekt, zodat zij h!et land niet meer op normale wijze konden verlaten. Ook troffen zij tal van maatregelen om het vluchten van de Joden tegen te gaan. Eichmann kon echter niet verhinderen, dat honder den Duitse Joden via de z.g. Siegfried- lijn een goed heenkomen konden vin den naar Frankrijk. Rabbi Frank F. Rosenthal. ,Tot mijn grote verbazing de Ver. Staten woont, maar in die tijd in Mannheim verblijf hield, werd hiervoor een keer door Eichmann op zijn bureau ontboden. „Eichmann vroeg mij bij die gelegenheid hoeveel Joden wij uit de omgeving van Mann heim en Baden hadden laten ont snappen", aldus de Rabbi Frank F. Rosenthal. „Tot bijn grote verbazing bleek hij toen buitengewoon goed te zijn ingelicht over onze activiteiten. Hij ging te keer als een bezetene. Hij beschouwde mij als een stuk vuil, als een stinkend ondier." Rabbi F. Rosenthal werd later ge arresteerd, maar hij heeft er nog het leven kunnen afbrengen. Hij zal ongetwijfeld als één van de getui gen optreden in het proces tegen Adolf Eichmann. EXPERIMENTEN Alvorens Eichmann zijn duivelse plannen uitvoerde onderzocht hij al les nawkeurig en alles was daarbij ondergeschikt aan zijn streven het Joodse volk zo snel mogelijk uit te roeien. Zo „experimenteerde" hij eerst geruime tijd met speciale gas- wagens, die hij „ghetto-autobussen" noemde, maar het systeem werkte niet snel genoeg volgens Eichmann. Hij liet daarop gaskamers ontwer- Het „geheime" wapen Een vroegere foto van Eichmann (on geveer 19,40) in de uniform van de SS. Muziek maakt Uw leven rijker Ongekend» mogelijkheden met het eleetronlteh» am+> rlkaanse Baldwin orgel Door productie van 275 atulu per dag duizenden guldent goedkoper Baldwin 2 klavieren met pedaal vanaf f 4895.- Cmlnent electr- I klavier, f 495.-. f 795,-. f 1295.- Credlet-tervlce 49 maandelijkse termijnen VRAAGT BROCHURE VAN NEOERLANDS GROOTSTE ORGEICOLLECTIE Bodegraven, Tel. 01726-2188 Vrijdag zijn manschappen van de hulpverleningsdienst van het ministerie van binnenlandse zaken onder leiding van commandant A. Drent erin geslaagd het geheimzinnige voorwerp, dat eergisteren in een weiland in Heelsum terechtkwam, aan de oppervlakte te brengen. Het bleek een vliegtuig-oefen-bom te zijn. Het projectiel, dat ongeveer twaalf kilogram weegt, is een zogenaamde 25-ponds bom, een massief stuk metaal zonder lading. pen, waarmee hij duizend mensen tegelijk kon ombrengen. Hij gelaste zijn ondergeschikten in de beruchte concentratiekampen zelfs kijkgaten in de gaskamers aan te brengen. Hij wilde zichzelf namelijk overtuigen of alles verliep zoals hij dat wenste. En Adolf Eichmann toonde zich te vreden. Helaas, het gas werkte goed; ruim vier miljoen Joden kwamen op CA.r handen ruw of schraal HAMFA-GFIPIIr.b.».,! t Advertentie) VOOR JOOD UITGESCHOLDEN. Een andere mede-scholier van Adolf Eichmann weet zich nog te herinne ren, dat Adolf Eichmann eens op de speelplaats voor Jood werd uitge scholden. Hij vluchtte toen naar huis om daar in een hoekje te gaan hui len „Er waren slechts twee Joodse kinderen in onze klas, ikzelf en een andere jongen", zo vertelt deze mede scholier van Eichmann. „We werden vaak lastig gevallen, maar Eichmann deed daar nooit aan mee. Hij verde digde ons echter ook niet. Toch had hij niets tegen ons. Het ontbrak hem alleën aan moed om te vechten. Eich mann was namelijk allesbehalve een held onder de scholieren". (In Oos tenrijk werden de Joden reeds lastig gevallen vóór Hitier aan de macht kwam) Als jongen van zestien jaar had Adolf Eichmann dank zij zijn Joodse vrienden relaties met Joodse fami lies. Zij waren zeer vriendelijk voor hem en hij at er dikwijls. Later ging hij ook Hebreeuws studeren. Hij maakte voorts studie van de Joodse gewoonten, de Joodse cultuur en van het Zionisme. Hij raakte daarmede zelfs zo goed op de hoogte, dat zijn latere Nazi-superieuren zich wel eens afvroegen, hoe een niet-Jood in staat kon zijn zoveel Joodse uitdrukkingen te gebruiken in zijn schrijf- en spreek taal. Toen men Eichmann eens naar de oorzaken daarvan vroeg, zei hij, dat hij in de omgeving van Jeruza lem was geboren.... HIJ KREEG BELANGSTELLING Toen Hitier een keer een bezoek bracht aan Linz kreeg Eichmann plotseling belangstelling voor het nationaal-socialisme. Hij las ijverig alle redevoeringen en verklaringen van Hitier. Zelf heeft Eichmann daarvan verteld. „Ik voelde iets in me veranderen toen ik die redevoe ringen las. Be verbaasde mij over mijn vriendschappelijke omgang met Joden. Ik meende, dat ze mij had den bedrogen en was ervan overtuigd, dat Hitier gelijk had, toen hij zei, dat de Joden tegen de staat intri geerden en dat zij de oorzaak waren van de moeilijke tijden, die wij door maakten". Van die slechte tijden merkte Adolf Eichmann overigens maar weinig want hij verwierf zich een goedbetaalde betrekking als vertegenwoordiger bij een oliemaatschappij. In 1931, toen hij 25 jaar oud was, wag hij echter Adolf Echmann, een officiële foto op 7 juni j.l. in een Israëlische gevan genis genomen. al zo door alle shows van de Nazi's geïmproviseerd, dat hij zich als lid van nationaal-socialistische beweging aanmeldde. Hij ontving lidmaat schapskaart no. 899895. Een bijzonder actief lid was hij de eerste tijd niet. Hij verdiende een goed salaris en bij de besteding daar van ging een ruim deel naar de café's. Ook kocht hij al spoedig een prach tige motor om er in vrije uurtjes mee uit toeren te gaan. Bij een van die uitstapje ontmoette hij een keer een groep Nazi-gespuis. Eichmann keek er aan de kant van de weg met wel gevallen naar totmen hem een fikse aframmeling bezorgde. De Na zi's meendeh namelijk, dat hij een Jood was! STROO'PLIKKER EN SADIST. Van een teruggetrokken, schooljon gen en een jongeman, die aanvan kelijk nauwelijks 'n rol van beteke nis speelde in de nat.-soc. be weging was Adolf Eichmann een ras echte Nazi geworden. Er was zelfs een „grote carrière" voor hem wegge legd, omdat hij alles aan de hand van het boek van Hitier „Mein Kampf" uitvoerde waardoor bijzon der de aandacht op hem viel. Hij had het voorkomen van een typisch Duit se ambtenaar: een strooplikker te genover zijn meerderen en een sa dist voor zijn minderen. Zijn eerste „opratiegebied" was Passau, vlak bij de Oostenrijkse grens. Later werd hij overgeplaatst naar een regiment van de SS in Da chau en hij maakte toen ook deel uit van de beruchte SD. Heinrich Himmuer, de leider van de SS, zorgde er voor, dat Eichmann overgeplaatst werd naar Berlijn om op het hoofdkwartier van de SD zich nog meer te specialiseren voor zijn taak: uitroeiing van het Joodse volk. Hij moest zijn Yiddisch opfrissen en opnieuw Hebreeuws studeren. Ofschoon men bij de SS en SD niet bijzonder kwistig was in het rondde len van promoties, was Eichmann een buitenbeentje. Hij werd namelijk spoedig bevorderd tot sergeant-ma joor en daar hij nu verzekerd was van een goedbetaalde militaire loop baan, besloot hij te trouwen. Zijn bruid was Veronica Liebel, afkom stig uit Sudeten-Duitsland doch na- OP 3 OKT. I935 IN DE OCHTENDUREN van 3 ok- tobef 1935 vijfentwintig jaar geleden dus onderbraken vrijwel alle Europese radiozenders hun pro gramma om een extra-bericht om te roepen. Italiaanse troepen waren Abessinië vanuit het noorden en zui den binnengerukt en op twee fron ten werd hard gevochten. Dit bericht kwam niet onverwacht er hadden de laatste maanden reeds een voelbare spanning in het oude Europa geheerst maar on danks alles hadden velen toch ge hoopt, dat Benito Mussolini, de Ita- laanse dictator, het in Oost-Afrika niet op een oorlog zou laten aan komen. De radioluisteraars, die 25 jaar geleden hun toestel op radio- Rome of een andere Italiaanse zen der afstemden, hoorden daverende marsmuziek, onderbroken door flit sen van de redevoering, welke Mus solini de dag tevoren had gehouden en waarin hij de Italiaanse agressie tegens Abessinië had aangekondigd. „Ik weiger te geloven", zo riep Mussolini uit, „dat het Franse en Engelse vólk hun bloed willen ver gieten en Europa op de weg naar de afgrond willen brengen om een Afri kaans land te verdedigen dat alge meen als barbaars en dé gemeen schap der beschaafde volken on waardig is. Wij hebben veertig jaar geduld gehad met het barbaarse Abessinië, dat thans de rekening krijgt gepresenteerd .Laat niemand de illusie koesteren dat men ons klein zal krijgen". MUSSOLINI SPRAK over de „his torische rechten", welke de Ita lianen in Abessinië gingen opeisen Hij doelde er waarschijnlijk op dat de Italianen reeds in 1870 in dat Afrikaanse land waren verschenen. Vanuit de havenstad Assab hadden zij hun invloed geleidelijk naar het noorden uitgebreid, tot zij in 1888 bij verdrag het recht kregen zich in Erythrea te vestigen. De Italianen toonden zich echter wrede kolonisa tors en in 1896 brak er een opstand uit, waarin de Italianen het onder spit dolven. Abessinië werd onafhan kelijk, maar Italië kon deze neder laag niet verkroppen. Zij waren er dan ook als de kippen bij toen de regent van Abessinië, Ras (vorst) Tafari die zich in 1928 na een staatsgreep tot Negus liet kronen hun een handelsverdrag aanbood. Italië steunde de centrale macht van de Negus, maar voorzag tegelijker tijd de omstandige Abessijnse leen mannen van geld. In 1934 werden er steeds meer Italiaanse troepen naar Erythrea en finmaliland gezonden, terwijl de mi- Haile Selassie, Negus van Abessinië litaire attaché bij het Italiaanse ge zantschap in de hoofdstad Addis Abeba met veel geld een vijfde co lonne opbouwde, die bij het uitbre ken van de vijandelijkheden in 1935 reeds ongeveer 200.000 man sterk was. C* EN GROTE MEEVALLER was het voor Mussolini, dat de Franse minister Laval een bekwaam, doch weinig principieel politicus, die na 1940 een verradersrol in Frankrijk zou spelen die in ja nuari 1935 naar Rome kwam, de Ita liaanse dictator in bedekte termen te verstaan gaf, dat hij wat Frank rijk betreft in Abessinië zijn gang kon gaan. Hoewel Engeland in sep tember 1935 beducht voor de Ita liaanse dreiging in de Middellandse Zee zijn vloot in die wateren ver sterkte en ook troepen in Egypte versterkingen zond, ging Mussolini op 3 oktober 1935 tot de aanval over. De Volkenbond kwam onmiddellijk bijeen en verklaarde het fascistische Italië tot agressor, maar de door de ze vredesorganisatie toegepaste sanc ties bleken weinig effectief te zijn, niet in het minst omdat nazi-Duits- land op 21 oktober 1935 de Volken bond verliet en Mussolini in het ge heim zoveel mogelijk steunde. Ramp zalig was het verder, dat er geen olie-sancties werden toegepast en zo moest Abessinië het in wezen zelf klaren met de Italiaanse agressors. ÖEEDS OP DE EERSTE oorlogs- dag bleek, dat de onvoldoende bewapende en uitgeruste Abessijnse troepen geen partijen waren voor de uitstkend bewapende en getrain de Italianen. Gesteund door jacht vliegtuigen en bommenwerpers de troepen van Haile Selassie moes ten het in wezen zonder luchtmacht stellen wisten de aanvallers reeds binnen veertien dagen de beide ste den Adoea en Absoem te veroveren. Hoewel verschillende stamhoofden naar de Italianen overliepen en de Abessijnen zich vrijwel alleen bij nacht konden verplaatsen, aange zien de Italiaanse luchtmacht over dag alle verbindingslijnen voortdu rend bombardeerde en mitrailleerde, kwam de Italiaanse opmars reeds na enkele weken vrijwel tot stilstand. Mussolini zond maarschalk Badoglio naar Afrika met het nadrukkelijk bevel de opmars te hervatten. Axoum de heilige stad van de Abessijnen, viel in oktober nog in Italiaanse han den, maar daarna stokte de Italiaan se opmars, mede door het moeilijk begaanbare terrein opnieuw. Zware regens maakten later operaties op grote schaal onmogelijk en eerst in januari 1936 werden de gevechten hervat. QESTEUND DOOR HONDERDEN jacht- en bombardementsvlieg tuigen gingen in de eerste week van januari ongeveer 300.000 Itali anen op drie fronten tot de aanval over. De Abessijnen verdedigden zich fanatiek, maar zij vochten een verloren strijd. Bovendien onder mijnden verraders het moreel van de strijdende troepen, terwijl de Ita lianen zich verder niet ontzagen om gifgas tegen de weerloze burgerbe volking te gebruiken. Er steeg een kreet van afschuw in de beschaafde wereld op en overal werden demon straties gehouden, maar Mussolini legde alle protesten bij zich neer cn liet zelfs Roode-Kruis ambulances bombarderen, we/ironder de Neder landse. In het voorjaar van 1936 rukten de Italiaanse troepen in geheel Abessi nië snel op. In april viel de Italianen Dessië, het hoofdkwartier van Haile Selassie in handen, waarna de Ne gus naar Engeland vluchtte. Daarna stortte de Abessijnse tegenstand snel ineen. Begin mei werd Addis Abeba door de Italianen genomen en was de strijd in Abessinië praktisch ten einde. Op 1 juni werden Abessinië, Erythrea en Somaliland samenge voegd tot de kolonie „Africa Oriën tale Italia". deze verschrikkelijke wijze om het leven door zijn toedoen. Een „bilolo- gische vzrdelging van de Joden", zo als Eichmann het noemde. In ons land werden 110.900 van de 140.900 Joden gedeporteerd naar de concentratie kampen, waarvan er na de bevrijding slechts ongeveer 6.000 terugkeerden. Hoe meer tijd Eichmann aan het duivelse werk in de gaskamers be steedde, hoe zenuwachtiger hij werd, hebben getuigen verteld. Zijn han den begonnen meer en meer te trillen en zijn ogen waren vaak met bloed doorlopen. Vaak ging hij ook diep in de nacht naar Berlijn om zich daar vol te gieten met alcohol. Zijn optreden werd echter voortdurend onmenselijker. Toen de ondergang van het „Nazi rijk" dreigde, belegden vele hoogge plaatste Nazi's hun geroofde geld, voor een groot deel afkomstig van de ter dood gebrachte Joden, in het bui tenland. Eichi^ann deed dit echter niet. Het is van hem bekend, dat hij grote sommen gelds liet overmaken op de Duitse Rijksbank om de geld verslindende oorlogsmachine verder te helpen draaien. (In een volgend nummer: „Hoe Eichmann in Argenti nië gearresteerd werd"). DENK ER EENS OVER NA A LS UITVLOEISEL van een vorig jaar door prinses Wil- helmina gelanceerde gedachte, zal het Nederlandse volk op 12 oktober a.s. op de een of andere wijze worden betrokken in een nationale bezinning op de ver keersonveiligheid. In kerken, op scholen en universiteiten, in be drijven en kantoren en via ra dio, pers en televisie zullen alle Nederlanders die dag worden opgewekt zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid in het verkeer tegenover de mede mens. Bezinning over de zware tol die het verkeer jaarlijks eist (1800 doden en tienduizenden gewonden), bezinning dus op 't sociaal gedrag van alle wegge bruikers. De dag van bezinning valt sa men met het congres van het Verbond voor Veilig Verkeer, dat op verzoek van de regering gestalte gaf aan de gedachten van prinses Wilhelmina. Waar schijnlijk zal koningin Juliana zich op 12 oktober via radio en televisie tot het Nederlandse volk richten.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9