Itisso ONZE KiNDËRËN EN WIJ.... WEG VLEKKEN Een mantel met karakter ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 16 ms «o moeizame aanmaken van een kachel wordt door een Engelse uitvinding kinderlijk makkelijk ge- door middel van het hierbij afgebeelde apparaat, dat het midden houdt tussen een föhn en een miniatuur straalmotor, wordt hetelucht van rond 800 graden cel sius in de kachel geblazen. Zonder stof of narigheid deze binnen de minuut Het apparaat wordt ge voed via het normale lichtnet van de woning. Botersmokkelaar snel berecht Voor de politierechter te Breda rft gisteren terecht gestaan Chr. uit St. Willibrord, die op 23 sep tember j.L in St. Willebrord betrapt werd bij het smokkelen van boter. De smokkelaar, die al maanden door de velddienst van de douane in de gaten werd gehouden, omdat hij dik wijls in België verbleef werd vorige week vrijdag gesignaleerd bij Breda achter het stuur van een verdacht uitziende vrachtauto. Hij werd ach tervolgd en in St. Willebrord liet de man de auto uitrijden waarna hij er uit sprong. De auto kwam terecht in een voortuin langs de weg en H. wist te ontsnappen. Twee dagen geleden werd hij aan gehouden. Na aanvankelijk ontken nen, bekende hij 825 kilo roomboter via Wernhout naar België te hebben willen smokkelen. De officier van Justitie zei, dat H. ook nog in andere boterzaken een rol had gespeeld. Daarmee rekening houdend werd de eis vijf weken ge vangenisstraf, waarvan drie weken voorwaardelijk met drie jaar proef tijd, verbeurdverklaring van de auto en de boter en onmiddellijke gevan genneming. De verdediger, mr B. Krion uit Breda, noemde H. slechts een kleine smokkelaar, die het slachtoffer zou zijn geworden van de mannen, die echter de schermen blijven. De straf werd 28 dagen gevangenisstraf, waarvan achttien voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en verbeurdverklaring van de auto en VOLOP BLOEMEN en gezonde planten met de boter. Onmiddellijke gevangenne-l ming acht' de politierechter nietl noodzakelijk. BERIJDER VAN SCOOTER I OMGEKOMEN In de nieuwe Haagse wijk Maria- hoeve is een scooter aangereden door een bestelauto. De bestuurder van deB|0emen-mestkegeltjes scooter is later op de dag overleden -1 in de Ursulakliniek te Wassenaar. Het ongeluk, op de kriusing van de Reigersbergenlaan, de Diamanthorst en de Vlaskamp, gebeurde doordat de bestuurder van de bestelauto geen voorrang aan de scooter verleende. Het slachtoffer is de 20-jarige R. A. Exter uit Den Haag. Zijn 21-jarige duopassagier D. J. uit Den Haag is gewond. Dit is het 42ste dodelijke verkeers ongeval van dit jaar in Den Haag. Meststoffenmengsel 6-13-18. Ontheffing nr. 513 Bloeibevorderend Organisch; daardoor wortelverbranding uitgesloten. Gemakkelijk en hygië nisch in het gebruik. Tentoonstelling in Delhi van Maskers uit Nieuw-Guinea Hedenmiddag is in het Delftse mu seum „Prinsenhof" een tentoonstel ling van maskers uit Nieuw Guinea geopend door dr. P. H. Pott, directeur van het Museum voor Volkenkunde te Leiden. De niet zeer grote maar interessen- Lees de ETISSO bloementip „Margriet" en vraag ook r de speciale mesttabletten v cactussen. ME Dl CA - 's HERTOGENBOSCH (Advertentie) te tentoonstelling is ingericht ter ge legenheid van het eerste lustrum van de Vereniging van vrienden van het Delfts; Ethnografisdh Museum. Wij komen op deze tentoonstelling, die geopend blijft tot 14 november as., nog nader terug. Nieuw Academisch Ziekenhuis in Amsterdam Dit is een luchtfoto van het nieuwe Academisch zieken huis van de vrije universiteit te Amsterdam in aanbouw. Men hoopt het ziekenhuis - dat een capaciteit heeft van ongeveer 750 bedden - in 1964 in gebruik te kunnen nemen. De 150 meter lange gevel, waartegen men kijkt, behoort aan het verpleeghuis. Links van het gebouw komt nog een grote polikliniek, (luchtfoto ANP) Het moet niet zó Piet (die Juist uit school komt): Moeder, nu heeftU Hans alweer met mijn speelgoed laten spelen kijk eens, die nieuwe auto heeft •en grote deuk. Moeden Ach Ja, dat zou toch wel spoedig gebeurd zijn. Het is echt niet aardig van Je dat je kleine Hans nooit je speelgoed wilt lenen. Moeden Nee Hans, je mag niet met Piet's auto spelen. Kom, dan gaan we je eigen speelgoed opzoe- Warm gekleed de winter tegemoet Uit de keuken geklapt We hebben in onze weekmenu's al vaak tips gegeven om ook eens met minderbekende groenten en groentevruchten op tafel te ko men! Zo hebt U inmiddels mis schien al een heerlijke paprika rijstschotel gemaakt of waagde U het zelfs om Uw groenteslaatje met wat reepjes paprika zo'n apart fijn smaakje te geven! Maar kwam U er ook al toe om Uw kalfslapjes met paprika tot iets heel bijzonders te maken? De paprika's en ook de champignons, die we er by nodig hebben, zijn er nog. De kans om Uw huisgenoten iets verrukkelijks voor te schotelen is dus nog niet verkeken! Maak dus zondag eens „Hongaarse kalfslapjes". ZONDAG: grape fruit, Hongaarse kalfslapjes, doperwten, aardappe len, hazelnotenvla. MAANDAG: koolrolletjes met kaas, gebakken aardappelen, fruit of de traditionele hutspot met klapstuk. DINSDAG: gehaktballetjes, snijbo nen, aardappelen, gevulde sinaas appelen. WOENSDAG:: eieren in kerriesaus, aardappelpurèe, witlofsla, flens jes. DONDERDAG: stamppot andijvie, speklapjes, yoghurtgrapefruit- cocktail. VRIJDAG: haring met mayonaise, aardappelen, spercieboontjes, rijsttaart. ZATERDAG: paprikaspaghettischo- tel met sla, fruit HONGAARSE KALFSLAPJES 4 Kalfslapjes zouten, door bloem halen en in 60 gr. boter bakken. Wat zilveruitjes, 100 gr. gesneden champignons, 2 in reepjes gesneden paprika's en een scheutje wijn er bij doen en alles tesamen gaar smo ren. De jus met room afmaken en voor het opdienen gedeeltelijk over de lapjes gieten. RIJSTTAART »/t 1. Melk, 100 gr. rijst, vanil lestokje, 50 gr. boter, 25 gr. bloem, 100 gr. suiker, 50 gr. gepelde, fijn gehakte amandelen, 2 eidooiers, iets zout. Van de melk met het vanillestok je en de rijst een dikke brij koken, deze goed laten afkoelen en het va nillestokje eruit halen. De boter tot room roeren, de ei dooiers, de suiker, de gezeefde bloem, de amandelen en iets zout erbij doen, de rijstebrij erdoor mengen, deze massa voorzichtig door het stijfgeslagen eiwit schep pen, in een goed beboterde en met bloem bestoven springvorm doen en in een warme oven 1 uur bak ken. PAPRIKA SP AGHETTI- 8CHOTEL 100 Gr. spekblokjes in 20 gr. bo ter bakken, 6 rode en groen papri ka's er in reepjes gesneden bij doen en 10 min. meesmoren, 250 gr. to maten in stukjes snijden en in het spek- en paprikamengsel zacht ma ken en daarna vermengen met 400 gr. gaargekookte spaghetti. Zo nodig met wat zout en peper op smaak afmaken, op een schotel stapelen en bedekken met wat kaassaus. De rest van de kaassaus er apart bijgeven. Kaassaus: een gladgebonden saus maken van 3 dl. bouillon, 1 dl. melk, 40 gr. bloem en 40 gr. boter en van het vuur af met 100 gr. ge raspte kaas vermengen; eventueel met aroma, peper en zout op smaak afmaken. De Nederlandse couturier Dick Holthaus ontwierp bovenstaande kameelkleurige wintermantel met 1. Zorg er voor, dat vers gemorste vloeistoffen eerst zoveel mogelijk worden opgenomen met een lepel, een spons, de stompe kant van een mes, of met vloeipapier. Strooi daarna direct wat zout op de vlek om verder uitlopen te voorkomen. 2. Behandel de vlek zo spoedig mogelijk. Oude vlekken hechten zich vast aan het goed en zijn moeilijk te verwijderen. 3. Probeer een vlekkenmiddel al tijd eerst op een staaltje, of aan de binnenkant van zoom, zak of kraag; blijkt de stof niet tegen het middel bestand te zijn, zoek dan een tin der middel. 4. Ga de soort vlekken na, voor dat een verkeerd middel gekozen wordt. Voor vetvlekken moeten vet- oplossende middelen worden ge bruikt b.v. tetra of benzine (buiten werken) 5. Neem geen verschillende mid delen door elkaar, probeer zonodig pas een ander middel als het vorige zorgvuldig verwijderd is of althans goed droog is. 6. Plaatselijke behandeling van vlekken dient alleen dan te ge schieden wanneer de stof niet te vuil is, anders ontstaan er krin gen. Waneer in goed wasbare stof fen vlekken voorkomen, is het be ter deze stoffen niet te ontvlekken, maar ze te wassen. Met goede syn thetische wasmiddelen bereikt u doorgaans al veel, mits u er vlug bij bent. 7. Sommige kleine spatten kun nen reeds verwijderd worden door wrijven en borstelen. Neem hier voor indien mogelijk een lapje van dezelfde stof of gebruik de binnen kant van de zoom om te wrijven. 8. Stoffige wollen kleding kunt u afborstelen met lauw water, even tueel met ammonia (1 lepel op een flinke kom lauw water). Sla de borstel na het indopen goed uit en borstel daarna, zoveel mogelijk met de draad mee. Blijft er dan nog een vlek over, dan neemt u het hiervoor bestemde vlekkenmiddel. 9. Altijd goed nabetten met schoon water en droogbetten met een doek. Als de vlek verdwenen is, dan zonodig glad- en droog strijken aan de verkeerde kant. Witte stoffen evt. bleken. 10. Weet u niet hoe of waardoor de vlekken zijn ontstaan, of vindt u ze in onbetrouwbare stoffen, be gin er dan niet zelf aan, maar ver trouw de stof toe aan een goede chemische wasserij en wijs deze wasserij speciaal op de vlekken. Door ondeskundige behandeling wordt de vlek vaak van kwaad tot erger. DE TIJD van de man tels is weer aangebroken. Oh zeker, ook in de zomer behoren wij een mantel te dragen om er correct ge kleed uit te zien, maar dat neemt niet weg, dat velen van ons in dit jaargetijde maar heel weinig zo'n kle dingstuk dragen. Daaren tegen dwingen herfst en winter ons wel tot het dragen van een mantel en daarom mogen we die tijd van het jaar wel het spe cifieke mantelseizoen noe men. Velen van ons zullen dit nieuwe seizoen met een nieuwe mantel voor de dag willen komen. En zij zullen reeds overal hun ogen de kost gegeven hebben, om zich te oriën teren omtrent dat wat de mode ons deze keer brengt. Uiteraard hebben de couturiers weer eens ex tra hun best gedaan en we zien deze keer over het algemeen een prachtige collectie najaars- en win terjassen. Een van die Juweeltjes nemen wij hier eens nader onder de loupe. Het is een mantel vervaardigd van Shetlandwol in een zacht grijze tint waarbij de ran den, te weten die van de voorsluiting, van de mou wen en de zakken, met een donkerder kleur grijs zijn maar'fuïüfrtL'." uUd *,°"der kraag' «kt'mlsachien wat raar. het óntbrek.n J. opvallende eenvoud, de gedistingeerde kleuren en e™ ag' hee" dC2e "lantel karakter. Over het alge- deze hSffh ",aar,,w,eln'f klcdin«s'ukkan met deze eigenschap, maar i k! besh!"- Hii gee" de draa8ster persoonlijkheid en 1, f?" "",rd"e°- Het ls ean kledingstuk dat licht van ge- wicht is, doch lekker warm zit. e j fïwu»?del, draagt hlerbU een PrachtI* decoratief halssnoer, doch in *men *r goed ?an doen ,n de kraagloze hals een leuke, treff el ijk staan I 8laDkft vrouwen zal zo'n mantel voor- (Nadruk verboden). A

Leidse Courant | 1960 | | pagina 16