Zilveren raadsleden - de heren Geerlof en Ruijssenaars - gehuldigd Kantonnier J. v. d. Kooy nam afscheid «vau&r? aserü-sse soa sa Gezondheidscentrum wordt uitgebreid ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 12 DIERENDAG: een dier is geen mens. Dat wordt maar al te veel vergeten. Daarom is het heus geen weldaad, wanneer men de dieren altijd behandelt alsof het men sen waren. Neem nu zo'n ruige Shetlandse pony. Die hoort heus niet in een warme stal thuis. Die kan tegen de kou, beter dan tegen de warmte. En voeren alsof het een paard was mag ook al niet. Bij ponies is het oppassen geblazen met het voeren. Maar dat wordt veel vergeten. En dan is de dierenli efde helemaal geen liefde meer. ALPHEN AAN DEN RIJN gemeenschap moesten wij ons zelf veroveren. Voor de daarby ontvan gen steun, voor de samenwerking met de colleges, raadsleden en amb tenaren sprak de heer Ruijssenaars een woord van dank. Tot slot dankte de heer Ruijsse naars allen voor het hem geschon ken vertrouwen. Ook de heer Geerlof sprak een Gisteravond, vóór de aanvang van wethouders, de gemeentesecretaris dankwoord. Met veel genoegen heeft de gemeenteraadsvergadering, heb- en de raad de heer Ruijssenaars een sPr« zich gedurende de 25 jaar ge- ben b. en w., alsmdee de leden van electrisch scheerapparaat en aan de wyd aa? het gemeentelijk werk, dat de gemeenteraad, officieel aandacht heer Geerlof een aktetas. Dankwoorden 1 ziJn dankwoord uitte de heer de gemeente 'n stedelijk beeld geeft. Voor zover het is na te gaan was Ruijssenaars, die de nestor is van de Op het maatschappelijk en sociaal deze gebeurtenis uniek in de geschle- raad, zijn dankbare gevoelens, dat vlak is een niet geringe verbetering denis van Alphens gemeentebestuur, hij heeft kunnen medewerken aan de bereikt, evenals in de industriële sec- De heer Ruijssenaars is destijds vele veranderingen ten goede in de tor. Het verheugde spreker aan dit gemeente. De plaats als zetel °1,ae WnimMon Kiiarooo her besteed aan het zilveren raadslid maatschap van de heren A. F. Ruijs senaars (KVP) en W. Geerlof (AR). hij mooi, veel omvattend en belang rijk noemde. Er is in Alphen een uitbreiding op schier elk terrein dat toe overgaan, ten einde het personeel toch enigszins tegemoet te komen in zijn verlangens. Riool- en straatbelasting. Langdurig heeft de raad voorts ge discussieerd over het voorstel van b. en w. tot heffing van riool- en straat belasting. De voorzitter lichtte nader toe, dat de openbare scholen hier buiten zul len vallen teneinde de bijzondere scholen niet te duperen. De heer Gesman vond het een on billijk voorstel. Hij kan zich met de heffing van deze belastingen niet verenigen. Slechts een kleine groep draait er voor op. De lasten zullen het zwaarst drukken op de kleine huiseigenaren. Spr. zag liever dat de gemeente zou zorgen voor een slui tende begroting. De heer Duin vond het voorstel uit een oogpunt van bestuurskunst geen gelukkige maatregel om in 1961 tot verhoging over te gaan, terwijl dan juist de rijksoverheid naar beasting- verlaging wil streven. Het is overi gens een zakelijke belasting en in dien er niet aan te ontkomen is, zal het moeilijk zijn een uitzondering hiervoor te maken ten gunste van de kleine woningbezitters. De heer De Ruiter merkte op, dat belastingheffingen de betrokkenen altijd onaangenaam treffen. Het lo zen op openbare wateren zal binnen kort wel over moeten zijn. De rege ring steekt daar spoedig een stokje voor. De voorzitter antwoordde, dat de gemeente er niet aan zal kunnen ont komen tot heffing van riool- en straatbelasting over te gaan. Het is noodzakelijk en er wordt op aange drongen. Zich tot de heer Gesman richtend merkte spr. op, dat hy het gemakelijk kan zeggen: „zorg maar voor een sluitende begroting", maar de heer Gesman moest maar aange ven hoe dat te bereiken. De straat- belasting loopt al sinds 1946 af zonder tussentijdse verhoging te hebben on dergaan; de rioolbelasting dateert van 1950 en werd eenmaal, in 1955, verhoogd, terwijl alles intussen vele malen duurder is geworden, zo o.a. de huishuren. Wethouder Van den Berg bracht in het midden, dat op de duur nie mand aan deze belastingen zal kun nen ontkomen. Wat de rioolbelas- tin g betreft zal in de kortste tijd iedereen tot betaling ervan worden verplicht, ook de genen de tot dusver gewend zijn op openbare wateren of op polderw?teren te lozen. De raad benoemde schriftelijk tot leden van de commisise van advies voor de toepassing woonruimtewet de heren H. v. d. Akkef, W. Geerlof, G. Gesman, A. F. Ruijssenaars, allen le den van de raad en de heer J. J. Goedhart, niet-raadslid en tot plaats vervangende leden de heren W. van Beijeren, niet-raadslid en de heer J. v. d. Lee, raadslid. De heer J. Verleng, niet-raadslid heeft gedurende drie jaar het voor zitterschap van deze commisise waar genomen. Hij heeft nu voor deze functie bedankt. De overige voorstellen werden z.h.s. en zonder discussie van enig belang, aanvaard. (Advertentie). ALPHEN AAN OEN RIJN AANBESTEDING WERKPLAATS MINDER VALIDEN Vrijdagmorgen is in het gemeente huis onder leiding van de directeur van gemeentewerken, ir. Buijsert, aanbesteed de bouw van een werk plaats voor minder valide werk krachten. Er bestond voor deze aan besteding niet alleen grote belang stelling van de zijde van de aanne mers (24), ook de wethouder van sociale zaken, de heer A. J. Dekker en de direkteur van sociale zaken de heer S. Hofland met de bedrijfslei der van de werkplaats gaven blijk van hun belangstelling. J. C. van der Sande, 's-Hertogen- bosch 320.000; N.V. Samenwerking te Utrecht ƒ310.000; Koot's aanne mingsbedrijf, Zeist 306.000; Bruno Lintvoet, Amsterd. ƒ306.000; Bouw bedrijf Nebo te Rotterdam 300.000; Bouwbedrijf Bakker n.v., Amster dam 299.200; Gebr. Stekelenburg te Utrecht 299.000; Fa. Huygen te Zut- phen ƒ298.000; Jansens Aannemings bedrijf te Arnhem 295.000; Gebr. van Veen te Utrecht ƒ294.200; N.V. Bovrie te Santpoort 290.000; fa. van der Velde en de Jong, Leiderdorp ƒ271.429; Fa. Strijk te Oegstgeest ƒ259.500; fa. Adriaansen en v.'d. Berg te Herpen ƒ258.500; J. Hilge- man, Linschoten ƒ257.000; Hilgeman, Linschoten ƒ255.000; fa. J. van Wie- ringen te Alphen 254.500: 'Bouwbe- bedrijf S. Tromp, Alphen ƒ251.000; Gebr. den Ouden, Alphen ƒ249.500; van Beijeren en Snel te Alphen 249.000; A. van Doorn te Den Haag 248.700; H. Oudenes te Alphen 240.000; Bouwmaatschappij Woer den te Woerden 237.800; fa. J. van Noort en Zn te Benthuizen 235.000. De gunning is in beraad gehouden. JAARVERGADERING L.T.M. Onder leiding van mejuffrouw A. van Niekerk is in hotel „Toor" de jaarvergadering gehouden van de LTM. De secretaresse, mejuffrouw L. Menken, heeft in haar jaarverslag o.m. de welgeslaagde viering van het eerste lustrum in de parochie van 't Zwaantje gememoreerd; de Afrika Alarm Actie is heel best geslaagd; zij bracht in de afdeling ruim ƒ400 op; het vertrek van de aalmoezenier, ka pelaan C. J. Heijnen, met betrekking waartoe de secretaresse hartelijke en waarderende woorden heeft vastge legd om de prettige samenwerking. Mejuffrouw R. Pennings heeft, dank zij haar voorzichtig beleid, 75,- kunnen overhouden, welk bedrag wel rechtstreeks gekozen op de lijst van ben mogen geven. Ook de heer Geer lof was dankbaar voor de ondervon- ALPHEN AAN DEN RIJN de Katholieke Staatspartij. HIJ kwam gemeenteraad is ons aangewezen, voort uit de arbeiderskringen - typo- maar de plaats als vertegenwoordi- graaf was zijn vak evenals de heer ger van het gemeentebesturu m de den sympathie en medewerking. Geerlof, die echter voor de eerste maal met voorkeurstemmen, uitge sproken van arbeiders-kiezers, in de gemeenteraad werd gebracht. Bei den hebben zich voor het Alphens gemeentelijk leven verdienstelijk gemaakt en traden daarnaast scherp in het openbaar door hun bemoeiin gen in en door middel van de sociale stands- en vakorganisaties. Gemeenteraad sprak over werkclassif icatie en riool- en straatbelasting Onder voorzitterschap van burge- van de inhoud van de desbetreffende Gedurende r.iijn burgemeester- meester Z. Bruins Slot is gisteravond nota, merkte de heer Duin op zor- schap heb ik u beiden leren kennen jn de raadszaal een openbare verga- gen te koesteren m.b.t. de uitvoering als bestuurders, die met een open dering van de gemeenteraad gehou- van het voornemen. Het plan bezit oog en met een eigen visie op de den, die wegens ziekte niet werd bij- ongetwijfeld enkele goede ideeën, dingen, de ontwikkeling van deze gew0ond door het lid H. Brokaar. De maar hij verwacht dat het geheel op gemeente volgen en bereid zijn me- voorzitter van de raad wenste de heer niets zal uitlopen. Een gemiddelde j. j- J-" Brokaar spoedig herstel van gezond- toeslag van 8 pet. zal het merendeel heid toe. de de verantwoordeylkheid te dra gen van besluiten, soms van ingrij pend karakter, om deze ontwikke ling te stimuleren en vrij baan te geven, aldus richtte burgemeester Z. Bruins Slot zich tot de jubilaris sen in de gemeentelijke politiek. Werkclassif icatie. De heer Duin (P. v. d. A.) heeft der betrokkenen misschien kunnen bereiken, enkele zelfs iets meer, maar de gedachte manier om tot vaststel ling van beter te geraken zit vol voet angels en klemmen. Om in termen te spreken zoals in Spreker merkte voorts op, dat de ge- met genoegen kennis genomen van de nota voorkomen, antwoordde de meente vooral na de tweede were - streven van ^et gemeentebestuur voorzitter: u heeft het uitstekend renS\ep!"dleSonüvtkkelfng'"mei"allé te bereiken voor de handarbeiders in premie aan interrumpeerde de facetten daaraan verbonden dienst van de gemeente, in de vorm heer Duin slagvaardig.... Op een dag als deze is het alles- van de invoering van werkclassifica- Ook het college geeft dit geval zins de moeite waard in grote trek- tie en het verlenen van prestatiebelo- zorgen, gaf de burgemeester toe, ken na te gaan wat er allemaal wel ning. Maar, kennis genomen hebbend maar wij moeten er nooodgedwongen veranderde, mede om te zien waar- toe al de jubilarissen hun steun heb ben verleend. De bevolking groeide van 18 X tot rond 25.000; het aan tal woningen van 4100 tot rond 6000 heel Alphen-west werd gebouwd. Als een bescheiden herinnering aan de gepasseerde mijlpaal bood de burgemeester aan elk der jubila rissen namens de gemeente, een si garettendoos met inscriptie aan. De echtgenoten van de heren Ruijsse naars en Geerlof, die de huldiging in de raadszaal bijwoonden, kregen een doos bonbons. De jubilarissen werden namens de raad toegesproken door de heer L. C. Slootjes. Spr. schetste de tijds omstandigheden in de dertiger ja ren toen de beide jubilerende raads leden hun intrede in de gemeente politiek deden. Er heerste een we reldcrisis en ontwrichting op schier elk gebied, welke moeilijkheden in het openbare leven ook aan Alphen niet zijn ontgaan, en welke hun weerslag vooral vonden in de arbei derskringen. In vele zaken hebben zij waardevolle bijdragen geleverd als raadsleden in het algemeen belang. De heeT Slootjes uitte hiervoor zyn erkentelijkheid en bood namens de instanties een financiële verbetering „Maar er zit voor mij toch geen Tijdens een gistermiddag in hotel Cenrtaal belegde bijeenkomst heeft de kantonnier-opzichter bij de dienst Aarkanaal, de heer J. van der Kooi, wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd afscheid geno men van het overige personeel van deze dienst. De heer J. W. de Ridder, chef yan deze dienst der Provinciale Waerstaat, sprak vriendelijke woorden van dank voor de wijze waarop de heer Van der Kooij meer dan 40 jaar de belan gen van het Aarkanaal heeft ge diend. De heer P. C. J. ^f. Czerwinski, re ferendaris bij de provincie, sprak mede namens de leden van Gedepu teerde Staten een dankwoord voor de trouw en het plichtsbesef van de scheidende kantonnier. Namens het onderhoudspersoneel van het Aarkanaal sprak een col lega, de heer Oudhof, woorden van dank, waarbij hij een schemerlamp aanbood en een fraaie plant. Voorts spraken nog de heer P. Meijer als collega en de heer K. M. van Buu- ren, namens de ambtenarenbond „Eensgezindheid", waarbij de laatste twee raadsleden, de heren A. F. Ruijssenaars (KVP) en W. Geerlof (AR), gehuldigd met hun 25-jarig lidmaatschap van de raad. Op de foto v.l.n.r. mevrouw Geerlof, de heer Geerlof, mevrouw Ruijssenaars en de heer Ruijssenaars dank bracht voor het innen van de gelden in deze afdeling. Tenslotte dankte de heer Van der Kooij voor de vriendelijke woorden en de geschenken daarbij aangebo den. heel hard nodig zal zijn om het aan staand winterprogramma te kunnen realiseren. De nieuwe aalmoezenier van de LTM, kapelaan M. J. A. Huiberts, maakte zijn entree en sprak een kort woord. Jongen aangereden Gistermid dag omstreeks vier uur, is de 5-ja- rige voetganger J. P. v. Rijn op de wegsplitsing 's Molenaarsweg-Gnep- hoek overreden door een carrier, die bestuurd werd door de Alphenaar A. D., op het moment toen het ventje, zonder op het verkeer te letten, vóór een stilstaande auto plotseling de rijweg overstak. Hoewel men aanvankelijk de vrees koesterde, dat het jongetje ernstig lichamelijk letsel had opgelopen, bleek het ongeval achteraf nogal te zijn meegevallen, al achtte dr. Blau- wendraad van Koudekerk aan den Rijn overbrenging van het slachtof fertje per ambulanceauto naar het Academisch ziekenhuis te Leiden wenselijk. Schaken ASC Voor de eerste ronde van de wintercompetitie van de Alphense schaakclub, werden ge speeld de partijen: Ir. N. Buysert A. W. Hooijer 1—0; voor groep 1: L. KantebeenD. Posthuma 01. De partijen: P. de JongW. v. d. Roest en A. KooyA. Post werden afge broken in betere stellingen voor W. v. d. Roest en A. Kooy. Groep 2: J. KempenJ. G. Kardol '/iL. KleiwegP. J. Wijnbeek Vi. Groep 3: A. J. MijsG. H. Knook 01; J. DenthJ. de Bruin 10; A. v. d. KempJ. v. Loos 10. Voor de zomercompetitie verloor J. Lemkes van A. L. Wagenaar. Voor de afvalwedstrijd verloor A. Koele- man van J. v. d. Wijngaard. Laatst genoemde heeft nu 2 punten. A. Kooy of A. Koeleman kan ook nog 2 punten krijgen, waardoor een be slissingspartij noodzakelijk zou zijn. A. L. Wagenaar heeft nog steeds de beste kansen de beker te winnen in de zomercompetitie. OUDE-WETERING Rijkssubsidie voor La ere Technische School In de begroting van het Departe ment van Ondersvijs Kunsten en We tenschappen wordt o.m. voorgesteld over te gaan tot subsidiëring van een aantal dagscholen voor lager nijver heidsonderwijs. Hieronder wordt ook genoemd de R.K .dagschool voor techniek en ambacht (z.g.n. lagere technische school) te Oude Wetering, gemeente Alkemade. ROELOFARENDSVEEN Najaarsschouw Veender- en Lijken polder buiten de bedijking Zoals re^ds eerder is medegedeeld, zal de najaarsschouw worden gehouden op donderdag 6 oktober a.s. Naar van de zijde van he polder bestuur wordt vernomen is het de bedoeling, dat op die dag alle sloten in de polder intensief op vastzittend en drijvend slootvuil zullen worden gecontroleerd. Men wordt verzocht het slootvuil niet alleen los te steken, maar tevens op te vissen. Er is op ge wezen, dat de Keur van de polder de mogelijkheid biedt om terstond een boete op te leggen, indien de sloten niet of onvoldoende zijn schoonge maakt. Het is in ieders belang dat de pol dersloten althans eens per jaar be hoorlijk worden schoongemaakt. Gemeenteraad van Voorschoten overleg vraagt om het Gezondheids centrum zo doeltreffend mogelijk te maken. Toen hei op stemming aan kwam, bleek dat de heer Lamboo zijn fractiegenoten in deze zaak niet wilde volgen, zodat het voorstel Rombouts met 12 tegen 3 stemmen werd verworpen. Het Gezondheids centrum wordt dus verbouwd vol gens opgave dooi b. en w verstrekt, nadat burgemeester De Kool nog verklaard had. dat het raadsbesluit van januari tot verbouwing zo lang uitgesteld was omdat G.S. dit besluit niet eerder wilden goedkeuren dan nadat de raad de voorgestelde be grotingsbezuinigingen had bekrach tigd. Woningbouw gaat door. Dr Pels (p.v.a.a.) h^d het college enige vragen gesteld inzake de moei lijkheden welke ontstaan' zijn door het dreigende faillissement van de aannemer welke aan een complex van 72 woningwetwoningen is be gonnen. In antwoord op deze vragen kon de voorzitter mededelen dat het college alles in het werk gesteld heeft om de bouw doorgang te doen vinden en dat deze stagnatie beslist de kwaliteit van de huizen niet on gunstig beinvloeden kan. Op de op merking van dr Pels dat er thans geen bouwvakarbeiders aan deze reeds half gereed zijnde woningen werken en alleen schilders daar aan wezig zijn, kon de voorz geen be vestigd of ontkennend antwoord ge ven, maar de burgemeester beloofde dit te onderzoeken en het enige vaststaande op dit ogenblik is, dat de aannemer surseance van betaling ge vraagd heeft en dit onderzoek zal plaats vinden. De heer Van der Werff (p.v.d.a.) vroeg bijzondere aandacht voor het wateroverlast dat de bewoners van een gedeelte van Vlietwijk ondervinden. Het schijnt daar gewoon te zijn, dat de schuur tjes in het watei staan, soms zelfs vijftien c.m. hoog. De overige raadsvoorstellen wer den zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan het begin der ver gadering werd de heer G. J. Riet mulder (p.c.) als raadslid beëdigd. De mededeling van het college van b. en w. van Voorschoten aan de raad betreffende de uitbreiding van het Gezondheidscentrum deed ir. Rombouts (k.v.p.) met een voorstel komen ter verdaging van deze me dedeling met een maand, waardoor nader overleg gepleegd kan worden met de betrokkenen over een even tuele grotere uitbreiding. De heer Rombouts zag de voorgestelde ver bouwing, de vergroting van de ge projecteerde wachtkamer, het maken van een slaapkamer voor een inwo nend zuster en uitbreiding van de conciërgewoning, als te eng opgezet in verband met de sterke uitbrei ding der gemeente. In januari van dit jaar kwam een voorstel van b. en w. ter tafel voor een nog kleine re uitbreiding en thans moet deze uitbreiding alweei gewijzigd wor den, aldus spr. Er is reden genoeg om aan te nemen, dat het Gezond heidscentrum spoedig weer te klein zal zijn. De heer De Groot (v.v.d.) was van mening dat het college deze zaak niet goed voorbereid heeft en drong aan op stichting van een tweede Ge zondheidscentrum in Vlietwyk. Wet houder Dekker (p.c.) kon medede len dat de Stichting Gezondheidszorg reeds grond gevraagd heeft om te komen tot een dependance in Vliet wijk, ter ontlasting van het Gezond heidscentrum. Bovendien is deze verbouwing een wens van het be stuur van de Stichting Gezondheids zorg en deze is voldoende bekend met de behoeften waaraan het hui dige Gezondheidscentrum moet vol doen. Ir Rombouts (k.v.p.) bleef bij zijn standpunt en diende het voorstel tot verdaging in, waarbij hij gesteund werd door zyn fractiegenoten, de he ren Fortanier en v. d. Hulst. De heer Fortanier (k.v.p.) zei te spreken na mens zijn gehele fractie terwyl hy betoogde dat de k.v.p. niet tegen verbouwing is, maar alleen nog meer

Leidse Courant | 1960 | | pagina 12