Modern, ruim gebouw aan de Hooigracht gistermiddag in gebruik gesteld BOUWPUT WERD VALKUIL Aan zandzuigen in hei Zweiland komt ihans definiiief 'n eind ONTMOETING IN HET THEATER osier VRIJDAG 30 SEPTEMBER »0O DE LEIDSE COURANT LDM tapt uit een ander vaatje MODERNE KUNST- DOOR KLEINTJES „Let op de kleintjes" is de titel van een tentoonstelling van schilder-, teken- en knutselwerk dat klein kin derhanden in het seizoen 19591960 op de Amsterdamse clubs van speel tuin- en kinderverenigingen hebben gewrocht. Met deze tentoonsteling wordt mede bedoeld te doen zien in hoeverre het juist is dat moderne kunst „verbasterend klodder werk" produceert en dat een kind het beter doet. De tentoonstelling staat onder auspiciën van de Amsterdamse jeugdraad. De kleine kunstwerkjes zullen van 8 tot 19 oktober te pronk staan in de etalages van enige win kels van een groot magazijn. Op de Ierse zee op ongeveer 20 mijl ten noordwesten van Holyhead aan de westkust van Engeland is de Scheveningse motorlogger Sch. 50 „Jacob" vannacht in ernstige moei lijkheden gekomen door machine- schade. Het schip kwam rond te drijven in slecht weer met windkracht 7. De schipper vroeg om onmiddellijke sleepbootassistentie. Mevrouw Elivera Doud, de moe der van president Eisenhowers echt genote, is in de ouderdom van 82 jaar te Denver overleden. Met één Van Nelle's .Afternoon* theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! VAN NELLE's „Afternoon" THEEBUILTJES De burgemeester van Leiden, te vens president-commissaris van de Leidse Duinwatersmaatschappij heeft gistermiddag aan de Hooigracht hoek Ir Driessenstraat het nieuwe kan toorgebouw van de LDM officieel in gebruik gesteld. Het waren practische en aestheti- sche redenen die leidden tot het ver plaatsen van de centrale der LDM van het Stationsplein, (Haverzaklaan) naar de Hooigracht. Het wederop- bouwplan voor het Stationsplein vroeg aanpassing aan de nieuwe bouwstijl van dit plein. s' Allereerst werden de bedrijfsgebouwen aan de Haverzaklaaan, waarin zich werk plaatsen, magazijnen, garages en dienstwoningen bevonden, ontruimd en gesloopt. De werkplaatsen werden ondergebracht in een deel van het fabrieksgebouw van voormalig T. en D. Werkplaatsen en kantoor, en tech nische dienst zijn echter organisato risch zó verbonden dat ook spoedige overplaatsing van het overig deel van de LDM noodzakelijk was. Vereniging tot bevordering van de opleiding tot instrumentmaker Leidse Instrumentmakersschool Uitslagen examen 1960 A metaal (leerling instrumentma ker). Geslaagd: H. C. v. Amersfoort, Wageningen; G. M. C. v. Beek, Gel drop; J. H. J. Berger, Boskoop; G. F. Bergveld, Amsterdam; M. Bou- man, 's-Gravenhage; G. Q.' J. van Cromvoirt, Zoeterwoude; J. ten Don kelaar, Rijnsburg; H. Groot, Voor burg; S. Hamminga, Amsterdam; M. N. Hoogland, Amsterdam; C. G. Hij- stek, Badhoevedorp; W. L. v. Kamp, Leiden; S. Kooistra, Wassenaar; W. Korner, 's-Gravenhage; J. Krins, Waddinxveen; M. Langezaal, Lei den; A. H. A. v. d. Meer, Rijpwete- rin; G. M. Mulders, Aarlanderveen; J. A. M. v. Oorschot, Oss; P. Oost veen, Vlaardingen; J. J. Rooy, 's-Gra venhage; R. Scheltema, Amsterdam; H. G. Schouwink, 's-Gravenhage; H. Simons, Amsterdam; J. F. Slegten- horst, Wassenaar; J. H. Suvaal, Rot terdam; C. Veefkind, Apeldoorn; G. G. A. v. Veghel, Eindhoven; P. A. v. d. Velden, 's-Gravenhage; J. J. Verbiesen, Wageningen; M. Ver schoor, Hoogeveen; M. R. Verschuur, Amersfoort; S. F. M. T. Vlek, Lei den; J. A. M. Wasserman, 's-Graven- hage; J. W. v. d. Wel, Oegstgeest; J. A. v. d. Werff, Stadskanaal; P. Werk hoven, Amsterdam; G. W. Zonder van, Landsmeer. 34 afgewezen; 3 op gegeven. B metaal (gezel instrumentmaker). Geslaagd: R. J. Berkeljon. 's-Gar- venhage; J. H. Berkhout, Arnhem; P. C. Bloot, Katwijk a. Zee; J. A. v.d. Bovenkamp, Barneveld; H. Braak- hekke, Oegstgeest; J. H. F. Grondel, Leiden; G. H. Hermans, Noordwijk; P. Th. Kea, Amsterdam; J. C. G. Mol, Amsterdam; J. E. Nelemans, 's-Gra venhage; L. Neve, Ede; W. W. J. Per- quin, Tilburg; W. J. v. Riet, Leiden; H. Schiks, Utrecht; J. A. M. v. Vel- zen, Roelofarendsveen; D. W. Wijk- mans, Leiden. 15 afgewezen. C metaal (meester instrumentma ker). Gesalagd: J. Beekman, 's-Gra- venhage; D. A. de Jong, Delft; G. Selier, Leiden. 1 afgewezen. A Glas (leerling glasblazer). Ge slaagd: J. Alting, Haarlem; T. A. v. Bruggen, Leerdam; M. de Bruin, Leerdam; P. Buninga, Muiden; B. J. Erades, Leiden; A. Homma, Amster dam; R. Hoogeman, AmsterdamG. J. de Keyzer, Delft; P. Knieriem, Dordrecht; A. J. v. Kooten, Leerdam (met lof); P. C. A. de Moei, Haar lem; J. Schalk, Amsterdam; D. Schook, Leerdam; Ch. H. Smeekes, Amersfoort; M. M. Verhaegh, Eind hoven; E. O. M. Wassenaar, Haar lem. 4 afgewezen. B glas (gezel glasblazer). Ge slaagd: F. J. v. Eek, Purmerend; L. J. v. d. Holst, Wassenaar. 10 afgewe- zen. C glas (meester glasblazer). Ge slaagd: B. Kret Leiden; J. G. Souren, Heerlen. 2 afgewezen. A optiek (leerling glasslijper). Ge slaagd P. M. Verbarendse, Leidschen- dam. 2 afgewezen. B optiek (gezel glasslijper); 1 afge wezen. De verhuizing in de afgelopen pe riode heeft hoge eisen gesteld aan het personeel van het bedrijf, dat moeite moest doen om het peil van de ver zorging in stand te houden. Een en ander is thans achter de rug, de LDM heeft een prachtig, ruim en modern gebouw betroxken, dat in alle opzichten zeer gunstig bij de oude behuizing afsteekt. De burgemeester dankte en felici teerde directeur en medewerkers. r Ruim. Het nieuwe LDM-gebouw is een schepping van de Leidse architect Schutte en werd gebouwd door de Katwijkse aannemer v. d. Bent. Een bijzonderheid van dit moderne ar chitectuur in een overigens bejaard stadsdeel is de fundering. Heijen durfde men niet aan, met het oog vooral op het naburige hofje. Daarom is als fundament een ste vige betonnen kelder gebouwd, die het gehele gebouw draagt. Voordeel was, dat men tevens onder het ge bouw nu de beschikking heeft over een zeer ruim sousterrain, waaronder meer de archiefruimten, een afreken- lokaal en een reserveruimte, die nog bestemming kan krijgen, aanwezig zijn. Entrée. De entrée van dit „glazen ge bouw" is een van de indrukwekkend ste delen van dit aesthetisch verant woorde geheel. De bezoekers staan hier om te be ginnen oog in oog met een aquarium gevuld met voortreffelijk Leids duin water en niet-Leidse vissen. De directeur van de LDM, ir. P. C. Lindenbergh, gaf in een rede waar in hij tevens van waardering voor zijn medewerkers gewaagde, een be schrijving van het gebouw. Op de be gane grond komt het contact met de cliënten tot stand via de loketten. Hier zijn onder meer de kantoor ruimten en de machinale boekhou ding gevestigd. Op de eerste verdie ping bevinden zich vier dienstwonin gen; één voor de concierge en diie voor personeelsleden Hierdoor is het mogelijk, dat ook na het officiële sluitingsuur van het kantoor meldin gen behandeld kunnen worden. Te vens is er, zo deelde de directeur mede, een meldingspost aan de Ka- naalweg. Koel, helder water Uw water is goedLindenbergh, zei gisteren de commandant van de brandweer tot de directeur van de Leidse Duinwatermaqt- schappij, die „de beste afnemer" van de LDM werd genoemd. Ge regeld krijg ik gasten op bezoek, die bij mij komen om thee te zetten met het goede Leidse duinwater. Dat de belangstel lenden in de cantine van het nieuwe LDM gebouw hiermee instemden bleek later uit de ge sprekken tijdens de receptie, waarin staaltjes vermeld werden van „vreemdelingen" die naar Leiden komen om enige flessen met het kostelijke LDM-water te vullen. De receptiegasten gister middag dronken zélf overigens iets anders dan koel duinwater. Sinds 1888 is de LDM aan het Sta tionsplein gevestigd geweest. Dat er in 82 jaar geschiedenis van de LDM veel veranderd is in hy giënisch opzicht bewees een kaart van de gevallen van cho'era en ly- phus in Leiden sinds 1864, die bq de verhuizing in het archief werd ge vonden. De hoogte van de getallen maakt van dit arenieïstuk een veringwekkend document. Dr. Linden bergh overhanui^de net als aanuvii- lcen aan de gemeente. Eerder al had hij van de burgemeester als aan denken een kristallen schaal ontvan gen. De heer Zwart sprak namens de erkende waterfitters te Leiden en bood de levende have van het aqua rium als geschenk aan. Voorts voerde het woord, de commandant van de brandweer en BB, de heer S. W. Ha gendoorn, namens de collega's van 't instituut van Hoofden van Dienst te Leiden, die een barometer aan bood. Dc bijeenkomst vond plaats in de ruime -kantine op de tweede verdie ping van het gebouw en werd bijge woond door burgemeester van Lei den en de wethouders Drijber en Stolp, door burgemeesters van plaat sen, die bij de LDM zijn aangesloten, hoofden van dienst van de gemeente Leiden en vele anderen. Donderdagochtend zijn in Enschede 'n drukkerij en een garage door 'n instorting volkomen verwoest. De druk kerij was boven de garage gevestigd. Het pand is in een circa vijf meter diepe bouwput gestort. Een arbeider moest met hoofdwonden naar een ziekenhuis worden overgebracht. De totale schade wordt geschat op meer dan 200.000 gulden. HOOGHEEMRAADSCHAP RIJNLAf D: Bij aanvang van de Verenigde ver gadering van 't Hoogheemraadschap van Rijnland, gisteren te Leiden ge houden, herdacht de dijkgraaf Ba ron van Hardenbroek, in leven hoofdingeland van Rijnland, alsmede Prof. Mr. van der Pot, die van 1910- 1921 het Hoogheemraadschap als se cretaris diende. Met voldoening werd kennis geno men van het feit, dat op de vorig jaar na lange onderhandelingen ge troffen overeenkomst Rijnland-Woer den, thans de vèreiste besluiten van Fremier Nehroe van India en mevrouw Roosevelt ont moetten elkaar in een theater in New York, waar de première ging van de film „Sunrise at Oampobello", hoger gezag zijn gevolgd, zodat aan de verscheidenerlei overoude rege lingen op dit punt thans een defini tief einde is gekomen en Rijnland ingaande 1960 jaarlijks ƒ60.000,- van het Groot-Waterschap van Woerden zal ontvangen voor de lozing van het overtollige Woerdense water op Rijnland. Akkoord werd gegaan met bevor dering van een reglementswijziging, beogende de Rijnlandse verkiezingen, o.m. om administratieve redenen, te verschuiven van de zomer naar de herfst. Eveneens verkregen de instem ming van de vergadering nadere plannen van Gedeputeerde Staten tot opheffing van het waterschap De Elleboogse en Stompwijkse Verlaten (onder Zoetermeer en Leidschen- dam), gepaard gaande met over dracht van de taak van dit lichaam aan Rijnland. De oplossing van deze reeds lang in overweging zijnde taak werd vergemakkelijkt, nu inmiddels door Rijnlands toedoen aan de scheepvaart in de Verlatenwaterin- gen een einde is gekomen. Daardoor kon thans overeenstemming worden bereikt op die basis, dat de lokaliteit de kosten draagt nodig om de situa tie op eenvoudige wijze aan de res terende plaatselijke belangen aan te passen en dat Rijnland voor den ver volge de behartiging van deze wa terstaatkundige belangen van een deel van zijn gebied op zich neemt. Het bedrag van genoemde kosten 30.000,-) komt ongeveer overeen met de gekapitaliseerde huidige om slag van het waterschap en zal in een tienjarige annuïteit naar rato van him oppervlakte worden opgebracht door de drie polders, welke tezamen het Verlatenwaterschap uitmaken. Voorts werd besloten tot enige no dige restauratie van de fraaie verga derzaal in het Gemeenlandshuis van Rijnland. Aan Gedeputeerde Staten zal wor den voorgesteld de wedden van hoog heemraden aan te passen aan het huidige peil van honorering van be stuursfuncties. Tot hoofdingelanden wegens het gebouwd eigendom werden toegela ten de heren G. Ejjken te Halfweg (aftredend), W. Timmers te Rijnsa- terwoud© en mr. A. J. O. Baron van Tijde'ijke aanbieding Bij aankoop van één der onderstaan de artikelen ontvangt U GEHEEL GRATIS een BORRELGLAASJE met gouden rand. SPAANSE WIJN COSTERA per fles 2.55 FRAMBOZEN BESSENWIJN per liter 2.55 ADVOCAAT „WITTE KIP" per fles 4.25 3 OKTOBER DE GEHELE DAG GEOPEND!!! Steenstraat 8 Telef. 21361 Herenstr. 8 Haarlemmerstr. 204 (Advertentie) Wassenaer van Catwijck te Velsen- N.; als hoofdingelanden-plaatsver vangers werden toegelaten de heren M. Immink te Nieuw-Vennep (aftre dend), J. de Vries Jzn te Leimuiden, H. de Vroomen te Lisse en Mr. R. C. Baron Snouckaert van Schauburg te Wassenaar. De vergadering nam voorts enkele besluiten van meer huishoudelijke aard. Tijdens de rondvraag werd uit de vergadering wederom de kwestie van het zandzuigen in het Zweiland ter sprake ge bracht. Verwacht mag worden, dat na afloop van de thans lo pende provinciale vergunning op ,1 oktober a.s. aan het zandzui gen definitief een einde zal ko men. Mededeling werd gedaan van door het dagelijks bestuur aan Gedeputeerde Staten uitge bracht advies om geen verdere uitbreiding van de zandwinning toe te staan, waarbij er op is aangedrongen dat de vergun- ningswoorwaarden inzake vol doende terugstorten van bagger specie in de zandvutten stipt worden gehandhaafd. Een vliegtuig van de Verenig de Arabische Republiek, een Vis count met 23 mensen aan boord, wordt op weg van Genève naar Ro me vermist. Het toestel van de lucht vaartmaatschappij „Misr Air" zou gisteren omstreeks de middag in Rome hebben moeten landen. Het laatste bericht van het vliegtuig werd ontvangen toen het vloog in het ge bied van Elba, waar op dat ogenblik een storm woedde.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7