Jongveekeuring te Hazerswoude PeekgCloppenburg herenmode-tip Overhemden 1 11. VRIJDAG 30 SEPTEMBER I960 DE LEIDSE COURANT Gisteren werd onder gunstige weersomstandigheden op het terrein achter het K.I.-station „Vita Nova" te Hazerswoude de jaarlijkse jong veekeuring van de Fok- en Contro levereniging „Al Beter" te Hazers woude, gehouden. Op deze keuring werden ook nu weer zowel dieren van het zwartbont als van het blaar- kopveeslag aangevoerd. Gemiddeld lag o.i. de doorsneekwaliteit bij het laatste veeslag even hoger dan bij de bonten, al waren er ook bij de laat ste verschillende goede kopdieren aanwezig. Ook nu weer troffen wij, en dit bij beide veeslagen, meermalen de te genstelling tussen type en massa aan. Het is zeker niet zo, dat deze twee dingen niet samen kunnen gaan, de laatste is zelfs het doel der huidige fokkerij, maar in een gebied waar de doelbewuste fokkerij bij een bepaald veeslag nog in de kinder schoenen staat doet deze tegenstel ling zich toch nog al eens voor. Vooral by de zwartbonten was dit gisteren ook weer het geval, en dit plaatst de jury dikwijls voor moeilijke beslissingen. Het is de Friese veefokkerij geweest die in het verleden en ook in het heden, aan type en adel in het exterieur der dieren bijzondere waarde heeft gehecht. Zij is daarbij tot bijzonder hoge prestaties gekomen, die haar, we mogen wel zeggen een wereld naam hebben bezorgd. Zij vormt vandaag de dag het fundament van de gehele Nederlandse zwartbontfok- kery. Mede direct via de misschien meest beroemde stam der Friese fok kerij die der Adema's van te Hart- werd, deed zij ook haar intrede in de Noord-Hollandse fokkerij, en ook deze laatste vindt vandaag de dag practisch gesproken geheel haar ba sis in de Friese fokstallen. De N. Hollandse fokkerij richt zich even meer dan de Friese zuiver op ruimte en melkrijkheid in de koeien, steeds weer echter zoekt zij voor haar eigen ontwikkeling en vooruitgang steun in de Friese fokkerij. Deze Friese fokkerij bouwt zoals gezegd in de eerste plaats wat het exterieur betreft op het type der die ren. Een type waarvan men vele ja ren lange t>ractische waarneming tot de overtuiging is gekomen dat zich hierin het beste melkrijkheid, soli diteit en bespiering, zo fokzuiver mogelijk laten verenigen. Een waar neming die zeer scherp is geweest en dit steeds nog moet zijn, en die dit Drama in Hoorn Man durfde niei uit brandend gebouw te springen In een werkplaats voor minder- valide arbeiders te Hoorn is donder dagmorgen brand ontstaan. De der tigjarige Jaap Kerkwijk uit de Gas fabriekstraat te Hoorn werd zodanig met brandwonden overdekt, dat hij is overleden. De 20-jarige Wil God- vliet uit Hem werd met ernstige brandwonden naar het ziekenhuis overgebracht. Een jongeman, C. Schuteizer, raakte bij een sprong uit het raam aan de achterzijde van de werkplaats lichtgewond. Op de eer ste verdieping waren enige arbeiders bezig met het onderdompelen van tafelpootjes in een grote pot met celluloselak. Ondanks het rookverbod staken twee arbeiders omstreeks kwart voor tien een sigaret op. Een vonk viel in de grote pot met lak, die daardoor in brand vloog. Bij een poging de brandende pot naar bui ten te slepen struikelden de 2 man nen op de trap met het gevolg dat het vuur zich zeer snel verspreidde. De genoemde slachtoffers hebben te lang gewacht met het verlaten van de eerste verdieping. De heer God- vliet is uiteindelijk in half-bewuste- loze toestand naar beneden gespron gen. Het slachtoffer, de heer Kerk wijk, heeft lange tijd voor het raam gestaan, hij durfde kennelijk niet te springen. Het stoffelijk overschot vond men een half uur later dicht bij het raam. Vrouw dweilde benzine op en vloog in brand In de Minstreel 35 in Den Haag is gistermiddag om tien over half vijf de woning van het gezin De Werk, bestaande uit man, vrouw en acht kinderen, door brand geheel ver woest. De vrouw is met ernstige brandwonden in een ziekenhuis op genomen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat benzinedampen in een kamer, waarin een elektrisch kacheltje stond, binnendrongen. De motor van de heer des huizes was n.l. in de gang omge vallen. De uit de tank gelekte ben zine drong door tot de voorkamer. Toen de vrouw des huizes bezig was de benzine op te dweilen, verspreid den de benzinedampen zich in de voor-, maar ook in de achterkamer, waar het kacheltje stond. In minder dan geen tijd stond het huis in lichter laaie. De vrouw rende brandend de tuin in. Zij is zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen. Ook haar jongste dochtertje zeven jaar) spoedde zich al gillend naar de tuin, waar zij via de haag naar de buren snelde. De drie kinderen, die boven in het huis waren, konden op tyd on gedeerd het huis verlaten. De gealarmeerde brandweer, die met groot materiaal uitrukte, was de brand vlug meester. Door het snel om zich grijpende vuur was het echter onmogelijk iets van de huisraad en de inboedel te redden. alleen kon en nog kan zijn, wanneer zij gevoed worden door 'n grote ma te van liefhebberij. Waardoor 't ook mogelijk geweest is dat het steeds weer de vooraanstaande Friese fok kers waren die het aangedurfd heb ben om wanneer nodig ter instand houding van het door hen gewenste en in de practijk beproefde type, ge bruik te maken van stieren die, ge zien o.a. hun afstamming t.a.v. de praductievererving even minder ze kerheid ten gunste beloofden. Aldus werd een fokrichting ont wikkeld waarbij de productiviteit op de voorgrond stond, doch waarbij op soliditeit en bespiering terdege werd gelet, echter zodanig dat het exte rieur waaraan in verband met dit laatste de voorkeur werd gegeven, de productiviteit niet in de weg stond. Men moet nooit vergeten dat melkrijkheid en bespiering slechts in beperkte mate samen kunnen gaan en dat bij meer bespiering dus be- vleesdheid, de melkrijkheid gemak kelijk in het gedrang komt. Het is de grote verdienste van de Friese fokkers geweest dat zy consequent tezocht hebben naar dat exterieur, at type koe, waarin zich deze eigen, schappen in de hoogst mogelijke mate wèl laten verenigen. Wanneer men dan ziet tot welk een fraaie prestaties zy[ in dezen ge komen zijn, mag het dan een wonder heten dat daar waar getracht wordt leiding aan de fokkerij te geven, zo als dus b.v. op jongveekeuringen, zo veel mogelijk aan die dieren de voor keur gegeven wordt, die in meer dere of mindere mate in hun gehele bouw als van dit zelfde type verto nen? De practijk is daarbij dat het type en deze adel gemakkelijker ge vonden worden bij de kleinere die ren. Zo komt het dan dat op keuringen in jonge fokgebieden, dikwijls de kleinere en fijnere dieren naar vo ren komen, niet omdat zij deze laatste eigenschappen bezitten, maar omdat zij in meerdere mate het ge wenste type bezitten. Uiteraard zul len bij deze dieren stieren gezocht moeten worden die behalve het ge wenste type ook voldoende ontwik keling vertonen, want de fokker, be. landt anders maar al te gemakkelijk bij te kleine dieren. Maar daarvoor heeft men met fokkerij te doen. De echte fokker weet te aanvaarden dat het een werk van vele rundergene raties is, aleer hij zijn doel, dat hem duidelijk voor ogen moet staan, zal weten te benaderen. Het is gemakkelijk genoeg dus op jongveekeuringen de best ontwikkel de, breedste en zwaarste en best ver koopbare jonge dieren op de voor grond te plaatsen. Dat de Zuid-Hol landse fokker echter, in dit geval met name de zwartbont fokker in de Rijnstreek, zal veel meer nog, dan tot nu toe bereid moeten, zijn te let ten op het type der dieren, wil hij althans met zijn fokkerij iets posi tiefs bereiken, en wel de Zuid-Hol landse zwartbontfokkerij in de toe komst niet steeds verder op die in de leidinggevende streken aijhter ra ken. Wij hebben gemeend dit zeker niet nieuwe geluid nog weer eens naar voren te moeten brengen. Ook giste ren namelijk moest het weer enkele malen gebeuren dat een dier met meer type, doch zelf zeker niet af, en tevens aan de lichte kant, ge plaatst werd boven verschillende an dere best ontwikkelde en behoorlijk correct gebouwde dieren met veel belovende melktekens, waarin het gezochte type en de adel even ont brak. Daarmee wil niet gezegd zijn, dat de jury de practische bruikbaar heid van deze dieren niet weet te waarderen, het is slechts haar taak te trachten dus, voor zover de aan wezige dieren dit toelaten, de te volgen fokrichting aan te geven. De grote invloed van een goede opfok willen we in dit verband nu maar laten rusten. Aangaande de belangrijkste uit slagen van de gisteren gehouden keuring het volgende. Kampioen bij de blaarkop kalveren werd Elza 25 V Alfred van H. van Dorp te Ha zerswoude, een niet te zwaar kalf van best type met goed kruis. De zelfde eigenaar had ook de reserve- kampioene Ietje 7 V Alfred, een goed ontwikkeld kalf, eveneens van zeer goed type, weinig minder dan de kampioene. Bij de pinken ging hier de hoog ste eer naar Koosje 5 V. Reina' van Johan v. Barend en H. Koret te Zoe- terwoude, goed behang en pink van mooi type, met fraaie kop, kruis kan nog iets rechter. Van Dorp o.a. pre senteerde in Dientje 10 V. Alfred weer de reserve-kampioene, goed van type, iets 7 'inuer in kop en ho rens. Bij de kalveren zowel als bij de pinken werd Van Dorp v.n. met uni forme knap goedsoortige groepen Al fred dochters la. Bij de kalveren- groepen kregen de iets minder uni forme wel edele groep van M. Roest v.n. en de voldoende uniforme be hangen en ruime doch iets minder edele groep van Gebr. Groen te Ha zerswoude, eveneens een eerste prijs. Bij de groepen pinken ging ook nog een eerste prijs naar de groep van H. Roest v.n. Bij de zwartbonte kalveren kwam als kampioene uit de bus de gelijnde en mooi diepe Meta 21 V. Geanster Eduard van N. H. A. Kaptein te Ha zerswoude. Van dezelfde eigenaar was ook de reserve-kampioene Nel lie 27 V. Linde, een gesloten typisch nog niet te diep kalf, waar wellicht niet minder toekomst in zit dan in de kampnoene. Als kampioene bij de pinken kwam naar voren Erna V. Opperhans Ma- rius van J. C. Wesselingh te Hazers woude; een dier met adel, gelynde rug maar gesloten voorkant en spre kende kop; in haar goede type kan zij iets meer rek hébben, terwijl het kruis even ruimer en markanter kan zijn afgewerkt. De reservetitel be landde bij Nellie 19 V. Kielewierster Stilma van N. H. A. Kaptein; de pink van goed type, kan nog even vaster in de lende. Op la bij de groepen kalveren kwam het vlot uniforme en behoor lijk typische vijftal van N. H. A. kaptein v.n. Voldoende typisch doch iets minderregelmatig was de lb groep van L. Verkley te Hazers woude. Bij de groepen pinken was het J. C. Wesselingh v.n. die zijn vol doende uniforme groep ruime en be hoorlijk sterke dieren op la ge plaatst zag, terwijl de meer type ver tonende doch iets minder uniforme groep van J. A. Duindam te Hazers woude op lb eindigde. I. C. H. CAZEMIER. De uitslagen waren: „Zwartblaar" klasse 1. Bernadotte, eig. H. Roest, 2de pr.; Alfred v. Rienburg, eig. A. v. Dorp, 2e pr. Klasse 2. Nora eig. M. Roest, le pr.; Lena 8, eig. M. Roest, lb pr.; Annie 10, eig. A. v. Dorp, 2a pr., Klaase 3. Dina 19 eig. A. v. Dorp, la pr. Elza 24 idem lb pr. Ella 8, eig. idem, 2a pr. Hennie, eig. idem 2b pr. Klasse 4. Elza 25 eig. A. v. Dorp la pr. Ietje 7, eig. idem lb pr. Ber tha 8 eig. Fa. gebr. Groen lc pr. Lena 8 eig. idem ld pr. Hennie 18 eig. A. v. Dorp le pr. Koosje 10 lf pr. Eig U. Roest. Meta 10. Eig. Fa. gebr. Groen 2a pr. Hendo 7 eig. M. J. Kompier 2b pr. Saartje 4 eig. ge br. Groen 2c pr. Naaitje 5, eig. M. J. Kompier 2d pr. Klasse 5. Arda 75, eig. H. Roest la pr. Truus 47, eig idem 2b pr. Mieke 11 eig. gebr. Groen lc pr. Guusta 7 eig. idem 2a pr. Lina 26, eig. H. Roest 2b pr. Koosjell, eig id. 2c pr. Klasse 6. Dientje 10. Eig. A. van Dorp la pr. Trientje 5 eig. idem lb pr. Beatrix 24, eig. M. Roest lc pr. Arda 72, eig. H. Roest 2a pr. Clara 5 eig. gebr. Groen 2b pr.Annie 7, eig. M. Roest 2c pr. Klasse 7 (pinken). Dina 18 eig. A. v. Dorp la pr. Koosje 8 eig. H. Roest lb pr. Koosje 9 eig. idem lc pr. Ida 32 eig. M. Roest 2a pr. Dina 18 eig. A. v. Dorp 2b pr. Clazien 24 eig. M. RoesF2c pr. Lina 24 eig. H. Roest 2d pr. Paula 16, eig. gebr. Groen 2c pr. Klasse 8, Groepsklasse kalveren van een eigenaar (hiervoor was door het gemeentebestuur van Hazers woude een wisselbeker beschikbaar gesteld). Deze werd na een spannen de kamp gewonnen door een groep van A. van Dorp te Hazerswoude. De groep van H. Roest werd lb en de groep van fa. gebr. Groen werd lc. Klasse 9. (groepen pinken van een bedrijf). Ook hier was de heer A. v. Dorp weer la, lb H. Roest, 2a M. Roest, 2b Firma Gebr. Groen. Zwartbont veeslag: Klasse 1 was geen 1ste en tweede pr. toegekend. Klasse 2: Agnes 31, eig. C. Th. de Jong la, Nora 7, eig. L. C. van Vliet lb. Klasse 3. Emma 46, eig. N. H. A. Kaptein la, Boterbloem 7, eig. D. Reyneveld 2a, Agnes 32, eig. C. Th. de Jong 2b. Klasse 4. Nellie 23, eig. N. H. A. Kaptein la, Emma 41. eig. idem lb, Bep 21, eig. C. Th. de Jong 2a, Lut- sche 6, eig. D. Reyneveld 2b, Jeanne 9, eig. Th. Verkley 2c. Klasse 5. Roza 7, eig. Th. Verkley la, Beatrix 21, eig. idem lb, Joukje 3, eig. J. A. Duindam 2a, Bep 23, eig. C. Th. de Jong 2b. Klasse 6. Meta 21, eig. N. H. A. Kaptein la; Nellie 27, eig. idem lb; Nellie 26, eig. idem lc; Antje 16, eig. idem ld. Klasse 7 (pinken). Erna, eig. J. idem lb; Toos 17, eig. idem 2a; Cor- ry's Adma 13, eig. idem 2b; Gonda 12, eig. Tha Verkley 2c. Klasse 8 (pinken). Mina 2, eig. J. A. Duindam la; Grietje 26, eig. J. C. Wesselingh lb; Hilda 41, eig. idem lc; Dina 25, eig. idem 2a; Ger- radina 33, egi. C. J. Verkley 2b. Klasse 9 (pinken). Nellie 19, eig. N. H. A. Kaptein la; Nellie 20, eig. idem lb; Tini 12, eig. J. C. Wesse lingh 2a; Gonda 13, eig. Th. Ver kley 2b; Beatrix 20, eig. idem 2c. Klasse 10 (pinken). Nel 10, eig. J. A. Duindam la; Hilda 43, eig. J. C. Wesselingh lb; Dina 26, eig. idem; lc; Maartje 43, eig. idem 2?; Meta 17, eig. N. H. A. Kaptein 2b. Klasse 11 (pinken). Hennie 4, eig. J. A. Duinlam la; Amalia 22, eig. N. H. A. Kaptein lb; Esther 53, eig. J. C. Wesselingh 2a. Klasse 12. Groepsklasse kalveren van één eigenaar. N. H. A. Kaptein la (die tevens de wisselbeker won van de gemeente Koudekerk a. d. Rijn); Th. Verkley lb; J. A. Duin dam 2a; D. Reyneveld 2b. Klasse 13, groepsklasse pinken van één eigenaar. J. C. Wesselingh la; J. A. Duindam lb; C. J. Verkley 2a pr. De kampioenprijzen werden be haald van het zwartblaar veeslag van de kalveren Elza 25 van A. v. Dorps; reservekampioen werd Ietje 7, eigenaar ook A. van Dorp. Van de pinken Koosje 8, eig. H. Roestkamp; Dientje 10, eig. A. van Dorp reservekamp. Zwartbontveeslag: Meta 21, eig. N. H. A. Kaptein kampioen; Nellie 27, eig. idem reservekamp. Pinken: Erna, eig. J. C. Wesse lingh, kampioen; Nellie 19, eig. N. H. A. Kaptein, reservekampioen. deze zaterdag Speciale aanbieding met 3 extra„plus"punten s:8 no-iron zo gewassen-snel droog Polyester böord en manchetten dubbele levensduur Adelborst «en merk met P C garantie 90 Scala-Ter lenka geheel polyester 13.*° (Advertentie) ZOETERWOUDE Afscheid van kap. C. J. de Leede Gisteravond waren velen gekomen naar het Don Boscohuis om afscheid te nemen van kapelaan C. J. de Lee de, die benoemd is tot kapelaan in de parochie van de H. Adrianus te Naaldwijk. De voorzitter van dePro- pagandaclub, de heer J. Paardekoo- per, opende de bijeenkomst met de chr. groet en gaf daarna het woord aan de weleerw. heer Huisman, oud kapelaan van de parochie Meerburg, die wegens afwezigheid van de Hoogeerw. Heer Juffermans, Deken, enige weken heeft geassisteerd in de par. Zuidbuurt. Deze meende, dat de deken wel verrast zal zijn, als hij bij zijn terugkomst een nieuwe ka pelaan aantreft. Spreker is er van overtuigd, dat kapelaan De Leede in deze parochie veel plezier heeft ge had met zijn werk. Ook de parochia nen waren blij met hun kapelaan en vinden het jammer, dat hij nu reeds moet vertrekken. Namens de kath. Raad van Over leg dankte de heer Q. H. Onderwa ter de kapelaan voor alles wat tot stand is gekomen, mede door 't werk van kapelaan De Leede. Het hoofd der R.K. jongensschool, de heer J. W. Vink, wees op het godsdienstonderwijs, dat vroeger in de kerk werd gegeven en thans in de schooL Hierdoor wordt het con tact tussen de priester en de kinde ren zo veel groter. Namens de RKSV SJZ en de Ta- feltenrüsver. PIT sprak de heer L. v. d. Geest, die zei, dat het een groot gemis zal zijn voor beide verenigin gen als de kapelaan er niet meer is. De heer A. H. J. Paardekooper wees er op. dat een jaar geleden in de parochie Zuidbuurt nog geen jeugdbeweging be6tond, doch dank zij de kapelaan kunnen we nu con stateren, dat de jeugdbeweging ruim 150 leden telt. Alles staat nog wel in de kinder schoenen en daarom had spreker gaarne gezien, dat de kapelaan ook de voltooiing had kunnen bijwonen. De voorzitter, de heer J. Paarde kooper, vond het jammer, dat de kapelaan weg gaat, maar wees er op, dat hij vertrekt naar een parochie, waaruit nu 40 jongens voor priester studeren. Wat dit betreft is Naald wijk ons ver voor. Kap. de Leede zei, dat het goed is, dat een standbeeld van steen is. Spreker heeft thans het gevoel een standbeeld te zijn. Spreker heeft wel tegen deze avond opgezien en ge dacht: „Wat zullen ze weer gaan lie gen". Het is echter nog al meegeval len. Spreker heeft gemerkt, dat het gesprokene ook gemeend was. Hierna werd gelegenheid gegeven persoonlijk afscheid van de kapelaan te nemen, waarvan door alle aanwe zigen gebruik werd gemaakt. SJ.Z. Na de succesvolle viering van het 15-jarig bestaan van zondag jl. voor de afd. voetbal maakt het bestuur weer grote voorbereidingen voor de grote feestavond met 'n Knal Bal-na voor de dames van de Afd. gymnastiek, de donateurs van de sportvereniging, en alle andere be langstellenden. Deze grote feestavond is zondagavond te 7.15 uur in het Parochiehuis. WARMOND BESCHERMING BEVOLKING. Na een rustperiode van enkele maanden heeft de organisatie van de bescherming bevolking alhier haar werkzaamheden hervat. Daartoe was in hotel „De Stad Rome" een bijeen komt belegd, waarvoor, als steeds grote belangstelling bestond. De bij eenkomst stond onder leiding van het hoofd van de zelfbeschermings- dienst, de heer K. Beumer. Een spe ciaal woord van welkom richtte spr. tot de burgemeester, van wien het bekend is, dat het doel van de B.B. hem ten zeerste interesseert. In zijn terugblik over het afgelopen jaar wees spreker op de bereikte resulta ten welke zeker te danken zijn aan een trouw bezoek van de bijeenkomst en de gehouden oefeningen. Hij ver trouwt er op dat ook in het komende seizoen een ieder zal begrijpen dat het bezoeken van de oefeningen een eerste vereiste is om zijn functie in de B.B. naar behoren te kunnen ver vullen. Hierna werd door de burgemees ter overgegaan tot het uitreiken van de 5-jaren-sterinsignes, alsmede de in signes ter aanduiding van bewezen vaardigheid, aan de navolgende per sonen: het insigne overhandigd voor 5 jaren dienst als vrijwilliger: Th. J. Leenen hoofd brandweerploeg. D. Roest, motordry ver, C. M. van Bakel plaatsvervangend hoofd EHBO-ploeg, Th. G. H. Welsink lid EHBO-ploeg, J. Landman, hoofd reddingsploeg, G. H. Beugelsdyk, plaatsvervangend hoofd reddingsploeg, H. A. Heivoort, C. Kortekaas, J. Schrier, leden van de reddingsploeg. Het vaardigheidsdiplo ma aan de heren K. Beumere hoofd van de zelfbescherming, tevens blok hoofd, Th. J. Leenen, G. E. v. d. Weerdt, W. Landban, D. Roest, F. de Winter, C. M. van Bakel, G. J. Prins, Th. Welsink, J. Landban. G. Beu- gelsdij.k Heivoort, M. C. Kool,, J. Schrier en F. Steen voorden. Hierna bracht de administrateur van de B.B., de heer H. Roels, een woord van dank aan de heer Beumer en andere groepsleiders voor de door hen gegeven opleidingen. Hierna werd overgegaan tot samenstelling van de nieuwe ploegindeling en het verde len van de diverse functies, terwijl ook mededeling werd gedaan van het komende oefenschema. afbetalingsschuld op auto's bedraagt naar schatting momenteel 18 miljard dollar. Daarnaast is het gewoonte ra dio's, televisietoestellen koelkasten, wasmachines en andere duurzame gebruiksvoorwerpen in termijnen te betalen. Vakantiereizen op afbetaling zyn eveneens in de mode geraakt. Zelfs de concurrerende spoorwegen ver lenen hier medewerking aan. Ook complete huwelijksreizen worden reeds op „gemakkelijke betalings condities" verzorgd. Men vraagt zich in gemoede af, tot welke sociale wantoestanden 't afbetalingssysteem in de V. S. zou kunnen leiden. Tot dusver is dit erg meegevallen. Maar wat zal er gebeu ren, wanneer de Amerikaanse eco nomie een terugslag ondervindt (waar alle kans voor is) en er bij voorbeeld grote werkloosheid zou ontstaan? Wanneer het economisch klimaat werkelijk door een depres sie geteisterd zou worden, hoe moe ten velen dan hun schulden aflos sen? Het aantal werklozen in de V. S. is reeds gestegen. Men verwacht, dat dit getal langzaam zal toenemen. En onder die omstandigheid fronst men toch wel zijn voorhoofd als men denkt aan de grote schulden, die ve le Amerikanen hebben. Tot dusver mag het afbetalingssysteem in de V.S. nog niet zoveel 'brokken heb ben gemaakt. Maar zal dit zo blij ven? Ton verduisterd? De directie van de Recticel Rubber- company in Kesteren, heeft bij de Utrechtse recherche aangifte gedaan van valsheid in geschrifte, die zou zijn gepleegd bij de Utrechtse Ban denonderneming (UBO( waardoor 't bedryf in Kesteren voor ruim 100.000 gulden benadeeld zou zyn. Naar aanleiding van deze aangifte zijn twee verdachten aangehouden, de 42-jarige chef van de technische dienst van de UBO, een zekere S., en de 45-j. rubberbewerker G. In middels heeft G. een bekentenis af gelegd. De 34-jarige produktie-chef B., die in augustus reeds wegens ver duistering ten nadele van de UBO, samen met elf andere personeelsleden werd gearresteerd heeft verklaard ook in deze zaak valsheid in geschrif te te hebben gepleegd. Huwelijksreizen op afbetaling Het mag dan waar zijn, dat de gemiddelde Amerikaan een veel ho ger salaris heeft dan de gemiddelde Nederlander, toch wordt er in geen enkel land zoveel op afbetaling ge kocht als ln het land van de „big business". Nimmer heeft de afbeta lingsschuld in de V. S. zulk een om vang gehad als thans het geval is. In tien jaar is de afbetalingsschuld van de Amerikanen van plm. 15 mil jard tot meer dan 40 miljard dollar gestegen. Vooral de auto's worden veelal op de pof gekocht De totale Grenswijziging Haarlem vóór verkiezing Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer be treffende de toevoeging van het grondgebied der gemeente Haarlem- merllede en Spaarnwoude, Haarlem en Haarlemmermeer. De uitbreidingsplannen voor Haar lem, aldus de memorie van toelich ting zijn inmiddels nagenoeg gereali seerd of in uitvoering genomen, be halve het plan voor Haarlem Zuid oost, genaamd Schalkwijk. Deze plannen hebben een totale capaciteit van rond 10.000 woningen. Ongeveer 4000 hiervan kunnen bin nen de grenzen van Haarlem worden ondergebracht, de overige 6000 zul len moeten worden gesitueerd op aansluitende terreinen, tihans deel uitmakende van het territoir der ge meenten Haarlemmerliede en Spaarn woude. De minister van binnenlandse za ken zegt, dat hij bepaald van me ning is dat door vereniging van het, na de gebiedsoverdracht aan Haar lem, resterende deel van Haarlem merliede en Spaarnwoude met Haar lemmermeer, de gewenste krachtige „groene buffergemeente" zal worden verkregen tussen Haarlem en Am sterdam. Voorts meent de minister, dat nu in dit geval de eerstvolgende gemeen teraadsverkiezingen binnen een jaar na de datum van herindeling op 1 juli 1961 zullen worden gehouden het de voorkeur verdient niet tot het houden van tussentijdse raadsverkie zingen over te gaan. Vluchtelingen probleem in Oostenrijk Het vluchtelingenprobleem blijft Oostenrijk zorgen baren. Van de meer dan 130.000 Hongaren, die in de herfst van 1956 naar Oostenrijk uitweken, vertoeven er nog 9350 in dat land, van wie 1535 nog steeds in kampen. Het grootste deel van de binnengekomen Hongaren heeft zich in het Oostenrijks maatschappelijk leven ingevoegd. De omstandigheden van de „oud-vluchtelingen" zouden echter nogal te wensen overlaten. Men hoopt overigens, dat de voor genomen opheffing van de kampen met behulp van het hoge commis sariaat voor de vluchtelingen van de V. N. binnen afzienbare tijd een feit kan worden. Daarnaast vormen de vluchtelin gen uit Zuid-Slavië een probleem apart, daar de mogelijkheden van emigratie voor deze mensen niet be vredigend zyn. In de eerste helft van dit jaar konden slechts een 1300 Zuidslavische vluchtelingen naar Australië en Canada emigreren, ter wijl in dezelfde periode een 2800 nieuwe vluchtelingen uit Zuid-Sla vië in Oostenrijk aankwamen. Dik wijls gaat het daarbij niet om echte politieke vluchtelingen, maar om mensen die hun levensomstandighe den denken te kunnen verbeteren en soms ook om personen die zich aan strafbare feiten hebben schuldig gemaakt en aan vervolging willen ontkomen. Aan de Zuidpool Op 15 oktober zal van dc Ameri kaanse ZuidpoolbasLs Mcmurdo Sound een expeditie naar de Ame rikaanse Amundson-Scott basis op de geografische pool vertrekken. In het kader van het verdrag voor weten schappelijke uitwisseling zal een Russische geleerde aan deze expedi tie worden toegevoegd. De expedi tie zal omstreeks 1 februari by de pool aankomen. Een Amerikaanse geleerde, Gilbert Dewart van het technologisch insti tuut van Californië, zal deelnemen aan een Russische expeditie van de basis Mimy naar de „pool der on toegankelijkheid" het punt op het Zuidpoolgebied, dat het verst van alle kusten vandaan ligt de Sow- jetbasis Lazaref aan de prinses As- trid-kust. De expeditie wordt ondernomen in het kader van het project „Deep freeze 1961" van de Amerikaanse marine. Behalve de leider dr Albert Crary, gaan zeven Amerikaanse des kundigen en de Russische glacioloog Svendelt Yevtesef mee. Men wil o.m. de dikte van de ijskorsten meten en onderzoekingen doen op meteorolo gisch en magnetisch gebied. De te rugreis naar Mcmurdo Sound, ca. 1600 km, gaat per vliegtuig. De Noor Roald Amundsen was de eerste mens, die de Zuidpool bereik te, in december 1911. Sindsdien zijn slechts twee expedities ondernomen, een Engelse onder leiding van Hil lary en Fuchs in 1957 en een Rus sische twee jaar later. Amerikanen Cuba op Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdag medegedeeld, dat de /.merikanen in Cuba de raad hebben gekregen hun vrouwen en kinderen naar de Ver. Staten terug te zenden in verband met de houding van de Cubaanse regering tegenover de Ver. Staten en de behandeling van Amerikanen door deze regering in de laatste maanden. Volgens het ministerie zijn er, af gezien van het personeel bij officiële Amerikaanse instanties, ongeveer 4.500 Amerikanen in Cuba. Een ambtenaar van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat de Cubaanse politie in de loop van dit jaar meer dan veertig Amerikaanse staatsburgers heeft „aangehouden en gekweld", onder wie een aantal journalisten ca leden van het ambassadepersoneel.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5