Diamanten echtpaar Dongelmans-Karreman Dokier audia (177) Diamanten professie van Maria Imelda SCHUVEl* CITROEN ZONNEBOOM 2 Buurmannen vieren gouden arbeidsfeest VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 13 ALPHEN AAN OEN RIJN NAGESLACHT VAN 8o KINDEREN Het echtpaar Dirk Dongelmans en Elisabeth Dongelmans-Karreman wo nende aan de rrins nenunksuaai xóü t/o het Sint Josepiipension te Al phen aan den Rijn, hoopt maandag 17 oktober zijn diamanten huwe lijksfeest te vieren. De heer Dongelmans is op 9 april 1879 te Montfoort geboren; mevrouw Dongelmans is in Leiden geboren en wel op 8 september 1881. In de jaren dat de heer Dongelmans hoofdzake lijk in de sleutelstad zijn werk vond, leerden zij elkaar kennen. In Leiden is het echtpaar gehuwd. MOOISTE GESCHENK Het echtpaar werd gezegend met 15 kinderen. Negen van de kinde ren zijn nog in leven. Zij hebben samen 57 kinderen. Het diamanten echtpaar is voorts in het gelukkige bezit van nog 15 achterkleinkinde ren. De kinderschare noemen de heer en mevrouw Dongelmans-Kar- remans het mooiS'te geschenk van hiin leven. Mevrouw Dongelmans heeft zich steeds met liefdevolle toe wijding gegeven aan haar gezin. Tot op de dag van heden leidt ze zelf nog haar huisgezinnetje en haar zorgen gaan nog onverminderd uit naar haar echtgenoot, haar kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinde ren. Die vinden er regelmatig in haar huisje aan de Rijn, waar het proper en gezellig is een toevluchts oord. Zowel de heer Dongelmans als mevrouw mogen zich verheugen in een lichamelijke en geestelijke ge zondheid. Beiden vertellen bijna tot in de kleinste bijzonderheden van vroeger en klaar en helder staat hun voor de geest hoe het allemaal vijf tig, zestig en meer jaren geleden ge weest is. heeft hij doorgebracht in de steen fabrieken, soheepswerven en in vee houderijbedrijven. Het langste, on geveer 17 jaar heeft de heer Don gelmans als schipper gewerkt voor de betonindustrie F. B. Bos aan de Woubrugseweg te Alphen aan den Rijn. Het was toen nog de tijd van de trek- en duwschuit. Slechts bij heel sterke wind hielp een zeiltje een handje mee. Zo liep en voer hij door het ganse land. Een van zijn eerste werkkringen was de scheeps werf aan de Spanjaardsbrug te Lei den van de firma Boot. Daar ver diende hij tien cent per uur en da gen zolang als het maar voor het be drijf nodig was. Van acht-urige werk dagen durfde men toen zelfs niet eens te dromen. De heer Dongelmans huldigde al tijd het standpunt dat hij, behalve aan zijn vrouw, aan niemand en niets getrouwd was. En zo kon het wel eens voorkomen, dat hij snel over stapte van het ene bedrijf naar het andere als hij daardoor zijn finan ciële positie maar kon verbeteren. Geleide loonpolitiek kende men toen nog niet en dus was er ook op dit terrein wel eens een concurrentie- golf waar te nemen. Zo kree? de heer Dongelmans, toen hij bij Boot werkte, spoedig de kans van zijn le ven om vijf cent per uur méér te gaan verdienen, dat is goed uitgere kend een verbetering van vijftig pro cent. Hij is toen ook rap overgestapt naar eer. nieuwe baas voor wie in Leiden een scheepswerf en haven zou worden gebouwd. -Hij heeft voorts nog gewerkt bij een schoor steenbouwer, De Ridder en Co aan het Haagse Schouw; kwam daarna naar de Steenfabriek in Zwammer- dam, de steenfabriek F. P. Bos te Al phen aan den Rijn en werkte het laatst in actieve dienst bii de aanne mer A. den Ouden in zijn huidige woonplaats. HULPPOLITIE litie. Het politiekorps in Alphen, toen nog gehuisvest in het oude raadhuis, was slechts enkele mannen sterk en men kon dus een sterke as sistent best gebruiken. Het was voor namelijk om de nachtelijke uren te doen van des avonds 10 tot des mor gens 3 uur. En de heer Dongelmans deed het omdat zijn dagtaak er niet door in het gedrang kwam en voor zijn groeiend gezin de bijverdienste bijzonder welkom was. Nog is de heer Dongelmans geen man in ruste. Hij werkt nog vrij regelmatig in het boerenbedrijf van de heer J. Bunnik aan de Kortsteek- terweg. Hij verricht daar alle voor komende werkzaamheden, houdt zich aan de acht-urige werkdag en ont vlucht zelfs de hooibouw niet. Hij geniet overigens de vrijheid om te komen werken als hij er zelf zin in heeft. En dat heeft de heer Dongel mans, arbeidslustig als hij is, nog elke dag HARDE WERKER Zijn moedig gedrag tijdens de mo bilisatie van 19141918 was in die De heer Dongelmans is een man dagen de burgerlijke autoriteiten van het sterke geslacht, een ijverig niet ontgaan. Zodra was hij niet ge- werker, die nimmer voor het zwaar- demobiliseerd of de burgemeester ste karwei uit de weg is gegaan. Het kwam persoonlijk hem vragen om merendeel van zijn werkzaam leven hulpdiensten te verlenen bij de po- Maandag 17 oktober a.s. hoopt de eerwaarde zuster Maria Imelda ,in de wereld mejuffrouw Hendrika de Bruin, van de Congregatie van Sint Joseph te Amersfoort, in het Sint Josephpension voor bejaarden te Alphen aan den Rijn. waar zij sedert 1944 werkzaam is in de huishoude lijke dienst, haar diamanten profes- siefeest te vieren. De bewoners van het pension en haar medezusters zullen het bijzon dere feest donderdag 6 oktober a.s. vieren; voor de familie is het feest op zondag 16 oktober, eveneens in het Sint Josephpension. Zuster Imelda is 25 maart 1878 te Nieuwkoop (Z.H.) geboren. Op 20 augustus 1898 deed zij haar intrede in het Moederhuis van de Congrega tie van de zusters van Sint Joseph te Amersfoort waar zij ruim twee jaar later werd geprofest. Sedert 1926 is ziuster Imelda ach tereenvolgens Moeder Overste ge weest te Harderwijk, Ressen-Bemmel en Gent. Op de jubileumdag 17 oktober wordt des morgens om 10 uur in de Sint Bonifaciuskerk te Alphen aan den Rijn een H. Mis van dankbaar heid'tot hun intentie opgedragen. Op de woensdagen 5 en 12 okto ber wordt van 3-5 uur thuis gelegen heid geboden het echtpaar geluk te wensen en voorts op de feestdag zelf, eveneens van 3-5 uur en wel in „Avifauna" waar het feest overigens in intieme kring met de kinderen zal worden gevierd. ALPHEN AAN OEN RIJN L.T.B. VERGADERDE De R.K. land- eir\ tuinbouw jongens hebben o.l.v. de heer Theo Vergeer in hotel „Toor" de eerste bijeenkomst gehouden van het nieuwe seizoen. In deze bijeenkomst heeft kape laan M. J. A. Huiberts als opvolger van kapelaan C. J. Heijnen, in zijn nieuwe functie van moderator, ken nis gemaakt met de agrarische jeugd. Moderator Huiberts gaf zijn visie op de doelstelling van de LTJ en noemde deze jeugdstandsorganisatie een goed instituut, dat door zijn vele ontwikkelingsmogelijkheden de geest kan scherpen. De LTJ verwaarloost in geen geval de vakbelangen der le den, maar zij bevordert in de eer ste plaats de leden geestelijke onaf hankelijk te maken. Probeer zelf de oplossing te vinden op vele vragen. De bron daartoe is de LTJ. Van het samengesteld winterpro- gramma noemen wij enkele hoogte punten: een praatavond met de mo derator als gespreksleider; enkele ontwikkelingsavonden over b.v. vee artsenijkunde, wellevendheid en be leefdheidsvorming gezamenlijke bij eenkomst met de LTM), een toneel avond en een contactavond met de jongeren organisaties van de Holl. Mij. v. Landbouw en de CJBTB. Voorts zal het volgend jaar het derde lustrum feestelijk worden gevierd. Moedercursus Voor de door het Wit Gele Kruis georganiseerde moe dercursus bestaat grote belangstel ling. Dit bleek overduidelijk bij de eerste les waarbij de heer F. S. I. Knaapen, secretaris van het WGK, een inleidend woord sprak. Hij verwelkomde op de eerste plaats zuster De Greeuw, die na een ziekteperiode van drie jaar, voor het eerst weer aan het werk is gegaan in haar Woongemeente. Spr. sprak de hoop uit. dat zuster De Greeuw spoedig haar taak volledig zal kun nen opnemen en zich zal mogen ver heugen in een langdurige goede ge zondheid. Voorts gewaagde de heer Knaa pen van de plannen tot stichting van een wijkgebouw, waarbij de voor keur zou worden gegeven aan de grond, waarop momenteel nog de houten noodkerk staat van de Pius X parochie. De moederoursus wordt in die pa rochie gegeven. LEIDERDORP Eersie lusirum van Leiderdorp se Harmoniekapel Ter gelegenheid van het eerste lus trum van de Leiderdorpse Harmo niekapel zal vrijdagavond 7 oktober op het Burgemeester Brugplein een taptoe worden gehouden, waaraan 6 muziekkorpsen met pl.m. 200 muzi kanten zullen deelnemen. De Leiderdorpse Harmoniekapel werd op 7 oktober opgericht door enige oud-leden van het oude „De vote", dat praktisch ter ziele was. Met steun van burgemeester en me vrouw v. Diepeningen werden de eerste moeilijkheden overwonnen. Tot directeur werd benoemd een lid van de Kon. Militaire Kapel, de heer J. Boelhouwer. Steun ondervond de kapel ook van de plaatselijke indus trie. Mevrouw v. Diepeningen vorm de een damescomité en organiseer de een bazar, waardoor het mogelijk werd aan de leden uniformen uit te reiken. Bij deze gelegenheid werd burgemeester v. Diepeningen het ere voorzitterschap aangeboden. Fotoclub Daguerre Op de ge houden clubavond werden de voor de onderlinge wedstrijden ingezon den zwart-wit foto's en kleurendia's beoordeeld en geklasseerd. De uit slag was: zwart-wit beginners: 1 mevr. v. Zanten 23 p. 2 H. v. Pola- nen 21 p., 3 en 4 Wijling en Lim burg 20 p.; gevorderden: 1 J. Bloe- mendaal 23 p., 2 H. v. Zanten 19 p., 3 F. Viertelhausen 18 p.; kleuren dia's: 1 H. v. Zanten 42 p., 2 P. v. d. Sterre 41 p., 3 S. J. Spaans 40 p. Gemeentelijk studiefonds Ge zien het toenemend aantal aanvra gen om een bijdrage uit de gemeen tekas in de kosten van bepaalde stu dies en de te verwachten to^.iame hiervan, in verband met de uitbrei ding van de gemeente, gevoelt het college van B. en W. de behoefte op dit punt over een regeling te kun nen beschikken. Een tweede reden hiervoor is de bepaling in de rege ling van het Prov. Studiefonds, in houdende dat een aanvraag uit dit fonds kan worden geweigerd als ook niet de gemeente financiële steun verleent. Doel van het fonds is fi nanciële steun te verlenen aan in gezetenen voor het volgen van on derwijs aan bepaalde inrichtingen of bij opleiding voor een beroep. Geen toelage wordt verstrekt voor leerplichtige kinderen. Voor een toe lage komen in aanmerking, zij die in de gemeente woonachtig zijn en niet of slechts gedeeltelijk in staat zijn de studiekosten zelf te betalen en blijk gegeven hebben van vol doende begaafdheid. Uit het fonds worden jaarlijks studiebeurzen ver strekt tot een maximum van 500,- per beurs. Deze verordening willen B. en W. op 1 januari 1961 in wer king doen treden. Instelling onderscheidingen B. en W. vinden het een gemis, dat zij niet beschikken over een vorm waar in zij uiting kunnen geven aan dank en waardering ten opzichte van per sonen, die zich op uitzonderlijke wij ze voor de gemeente verdienstelijk hebben gemaakt. Zij willen daarom een instituut instellen met de vol gende onderscheidingen: a) het ere burgerschap der gemeente Leider dorp; b) de erepenning der gemeen te Leiderdorp. Apotheek Per 1 januari 1961 zal aan dè Hoofdstraat 47 een apotheek worden gevestigd. Hiermede zal aan de bestaande toestand, waarbij de Leiderdorpse artsen zelf de medicij nen klaarmaken, een einde komen. WASSENAAR BROMFIETSER NA ONGELUK OVERLEDEN In het Haagse gemeenteziekenhuis is gisteren de 69-jarige heer M. J. C. van de Woude uit Wassenaar overle den aan de gevolgen van een ver keersongeluk dat hem maandag was overkomen. Op de hoek van de Meppelweg en de Maartensdijklaan in Den Haag verleende hij met zijn bromfiets geen voorrang aan een personenauto en werd aangereden. Met ernstige verwondingen werd hij in het ziekenhuis opgenomen. DUBBEL GESTOOKTE NV DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ LFIDFN (Advertentie) Zonnebloemen kunnen tot vier meter lang worden, zo schrijven de geleer den. Wanneer dus een dergelijke bloem de lengte heeft gehaald van 3.50 meter, mag zij gerust tot de groten onder haar soortgenoten wor den gerekend. In de tuin van de fa milie Schouten aan de Meidoornstraat te Leiden staat zo'n exemplaar van deze formidabele afmeting. Uit een klein zaadje, dat daat maar bij toeval terecht Is gekomen, heeft zich in en kele maanden een bloem ontwikkeld, die beter met de naam „boom" aan geduid zou kunnen worden. Om goed de lengte uit te laten komen, was de 9-jarige Marianne Bootsma, die voor haar leeftijd ook geen kleintje is, xo vriendelijk zich met de bloem te laten vereeuwigen. (Foto: „De Leidse Courant".) ALPHEN AAN DEN RIJN Maandag 3 oktober zal het bij twee bewoners in de Willemstraat feest zijn. Die dag zal de heer S. Binnen- kamp gedenken dat hy 50 jaar ge leden als krullenjongen in dienst trad bij het aannemingsbedrijf van wij len de heer L. Gesman aan de Ouds- hoornseweg, thans de firma Gesman en Zoetemeijer. De heer Binnen- kamp is reeds tal van jaren een zeer gewaardeerd uitvoerder bij genoem de firma en onder zijn leiding zijn reeds tal van grote gebouwen, scho len en kazernes gebouwd. Dit gou den feest zal dinsdagavond in ge bouw „Nabij" worden herdacht, na dat de avond tevoren de heer Bin- nenkamp met zijn familie in gebouw Rhenania een intiem feest zal heb ben. Het toeval wil, dat ook de buur man van de heer Binnenkamp, name lijk de heer W. Wiggemansen, even eens 50 jaar geleden aan het werk ging, bij de machinefabriek van de heer J. Ottens in de Hoofdstraat. Ook de heer Wiggemansen bleek aan deze eerste baas voldoende te hebben, van daar dat ook hij maandag zijn gouden arbeidsjubileum mag vieren. De heer Wiggemansen is metaal- draaier en heeft als zodanig op zijn draaibank reeds tal van exclusieve werkstukken vervaardigd. Zijn vak manschap is bij collega's en klanten van de firma Ottens bekend. Maandagmorgen zullen de here» Ottens en het personeel de nodige aandacht aan dit jubileum schenken.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 13