Middelhuis sprak over de huidige loonvorming Unilever was laks bij onderzoek naar Plania-ziekie Het was een rode uitslag heren Chefarine.4 Minstens 14 miljoen in 1980 Geen heilloze cirkelgang van lonen en prijzen OOK EEN MINISTER MOET SPAREN OP ZEE GEBOREN WOENSDAG 28 SEPTEMBER I960 DE LEIDSF. O i g I A zó' de overheid in JVlinisterwijziging in het ding met de Unilever in haar moei- a mg lijkheden „mee opgetrokken is". m^rn^rinPhPQIlllT Oud-minister Suurhof (P.v.d.A.) IllCIl VI IlIvUvOlul L was van mening, dat de overheid de waarheid „er uit had moeten wrin- De interpellatie over de Planta-af- concludeerde hij, een beraald zuur gen", nu de Unilever in gebreke faire, die gistermiddag in de Twee- in verwerkt, dat in het lichaam niet bleef. Men had straffer op kunnen de Kamer werd gehouden heeft wel wordt afgebroken. Tal van gezond- treden nu er zó veel op het spel drie zaken duidelijk gemaakt: heidsdienster hebben in het verle- stond. de autoriteiten voor de volksge- den tegen het werken met deze zu- zondheid hebben de waarheid over ren gewaarschuwd. Schade de in de margarine verwerkte emulgator stukje voor beetje uit Werking Minister Beerman ging nader in de leiding van de Unilever moe- op de vragen van de heer De Ruiter ten trekken; Dr Lamberts noemde de verwer over de schaderegeling. Wie deze Het verband tussen het gebruik king in de Planta dan ook onverant- schaderegeling accepteert, aldus de van margarine en de waargeno- woordelijk. De heer De Ruiter gaf minister, sluit inderdaad de weg men ziekte-verschijnselen staat niet zoveel om de samenstelling van naar de justitie voor zich zelf af. De voor honderd procent vast; de emulgator als wel om zijn wer- heer De Ruiter en anderen hadden van de vijf gemelde sterfgevallen king. Hoe die werking precies is in gevraagd, waarom zo lang gewacht is bij sectie op de stoffelijke over- het menselijk lichaam kon dr Van was niet inbeslagneming van de be schotten gebleken, dat bij vier de Rooy niet zeggen. Het wetenschap- smette Planta. Hij herinerde aan de doodsoorzaak op de eerste plaats pelijk onderzoek is nog gaande. erwtensoep-vergiftiging in Friesland, niet de Planta-ziekte was. Wel weet men dat de emulgator waar wel onmiddellijke inbeslagne- „voorkeur" heeft voor de vrouwen ming was gevolgd. Natuurlijk, aldus Minister Van Rooy, die evenals de en dan in het bijzonder voor de blon- minister Van Rooy, want daar had- interpellant, de socialistische huis- dines. Het aantal geconstateerde den we te maken met een bacterio- arts dr J. H. Lamberts een uitgebreid ziektegevallen is n.l. bij vrouwen logische verontreiniging, die zuive- overzicht gaf van de gebeurtenissen, driemaal zo groot als bij mannen, ring van de fabriek noodzakelijk heeft duidelijk doen uitkomen, dat Hoe groot het getal ziektegevallen maakte. De heer De Vreeze (KVP) de burocratische instelling van het precies geweest is wist de minister vroeg de minister om een nota als administratief apparaat van de Uni- niet te zeggen. De eerste week lag het onderzoek beëindigd is. Dan pas lever in belangrijke mate verant- di-t aantal tussen de 50.000 en de zal de Kamer een afgerond oordeel woordelijk moet worden gesteld voor 100.000. Na de oproep van de artsen kunnen vormen. Moties bleven daar- de moeilijkheden bij het onderzoek, zijn daar nog 15.507 meldingen bij- na uit. In dit verband merkte de bewinds- gekomen. Zekerheid besta; man op, dat de grootste concerns wat betreft hun efficiënte administratie- nn min methode nog wel iets van de over heid kunnen leren. De minister be stede hieraan aandacht omdat hij de objectiviteit niet uit het oog wilde verliezen. Hij wilde n.l. aannemen Ik maö met nadruk betogen, aldus en vrijwel alle afgevaardigden mr- R°°y» dat deze vermengin- volgden hem in dit voorbeeld - dat Sen welke uit een oogpunt van ge- de leiding van het Unilever-concern zondheidszorg als te goeder trouw heeft gehandeld. Het Y?0**en. beschouwd, slechts aan het iij. licht. znn peknmen als resultaat van Foto de interpellant, de heer Lamberts (midden), in gesprek met de heren Burger (links) en Posthumus (rechts) Overheid niet tijdig verstrekken van bepaalde W gekomen als resultaat van inlichtingen kan worden toegeschre- bet onderzoek van de geneeskundige ven aan de ingewikkeldheid van de fïhSpir administratie onderzoek in de fabriek aan geen administratie. medewerking ontbroken. beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! Geen haast De objectieve houding van de mi nister belette hem echter niet een aantal feiten op tafel te leggen, die" toch wel zonneklaar aantoonden dat meermalen van de zijde van het con cern niet de gewenste ha-st is be tracht met het verstrekken van alle voor het onderzoek benodigde gege vens. Op korte termijn is dan ook een wijziging van het margarinebe sluit te verwachten. De overheid zal dan meer invloed op de fa bricage van margarine kunnen uitoefenen. De concentratie van- bepaalde concerns in de levens middelensector zal eveneens on derwerp van studie worden. Een van de afgevaardigden iau reeds opgemerkt dat men 55 maal van margarine kan veranderen voor men een aader soort margarine op tafel heeft. Vergif Toevoeging van chemische midde len in de voedingsindustrie was een van de kernpunten van het debat. Van verschillende zijden werd op de fevaren gewezen. Dr Lamberts deel- e in dit verband onder meer mede, dat de bewoner van een grote stad per jaar ongeveer twee tot drie kilo vergif via zijn voedsel in het lichaam krijgt. De samenstelling van de toe gevoegde emulgator bleef voor velen een raadsel. De formule door de Unilever zorgvuldig geheim gehou den was nu bekend en circuleerde door de Kamer. Voor de leek was deze formule onbegrijpelijk, er ston den veel c's en veel h's in. hetgeen minister Van Rooy deed opmerken, dat zij een Christelijk-Historisch ka rakter had. Een C.H. afgevaardigde, de heer De Ruiter, die 30 jaar schei kunde doceerde w:st er blijkens zijn mededelingen dan ook wel het een en ander van. Met dr Lamberts, wiens hobby de bio-chemie is, pro beerde hij te analyseren. Er was, zo De minister verzette er zich te gen, lat de overheid tekort zou zijn geschoten. De Justitie is van T G Cl G VI D11 VIGII Gil het begin af p de hoogte ge- I" J houden. Justitie zal nu nagaan Q|*|GD of er strafrechtelijke overtredin- 3 r1 gen zijn begaan. (Advertentie) In 1980 zal ons land volgens de laatste ramingen minstens 14 miljoen inwoners hebben. Per vierkante ki lometer wonen in Nederland reeds thans 352 personen. Gebleken is, dat de bevolkingsspreiding sinds 1950 harmonischer geworden is. De af stroming uit het noorden loopt terug. In het oosten schommelt het migra tiesaldo om het evenwicht en in het zuiden is de balans omgeslagen naar vestigingssaldi. Dit steunt de ver wachting, dat een evenwichtiger ver deling van bestaansbronnen en be volking over het land in de lijn van de mogelijkheden ligt. Deze gegevens zijn te vinden in een regeringsnota over ruimtelijke De voorzitter van de Katholieke Arbeiders Beweging, de heer J. A. Middel huis, heeft gisteravond in een radio-uitzending van de KRO de zienswijze van de KAB over de huidige loonpolitiek gegeven. Na herinnerd te hebben aan het jarenlang streven van de KAB naar 'n nieuwe loonpolitiek, waar mee vorig jaar een begin is gemaakt, legde de KAB-voorzitter er de nadruk op, dat ondanks de huurverhoging en de melkprijs verhoging en de daar voor gegeven compensaties de lonen zeer behoorlijk zijn gestegen, zonder dat de kosten van levensonderhoud omhoog zijn gegaan. Reeds thans, aldus de heer Middelhuis, komen collectieve arbeidsovereenkomsten voor de tweede maal aan de beurt voor loonsverhoging. Het komende jaar zal dat aantal naar zijn mening geleidelijk sterk gaan groeien. Bij die normaal aflopende collectieve contracten zal telkens óók over de lonen gesproken kunnen worden en waar mogelijk zullen deze kunnen worden verhoogd. Daarnaast zullen de vakbonden actie voeren voor de vrije zaterdag om ook daardoor de Nederlandse werknemers te voeren naar het peil van de werknemers in de andere Europese landen. KAB doet aan dat spel niet mee Die ontwikkeling dreigt naar het oordeel van de heer Middelhuis thans ernstig verstoord te worden door het drijven naar tussentijdse herziening van lonen en collectieve arbeidsovereenkomsten, die nog lo pende zijn. Vooreerst omdat daaruit in korte tijd een loonbeweging groeit die veel lijkt op 'n loonronde en die ongetwijfeld het prijspeil in bewe ging brengt en daarmee naar zijn mening heilloze cirkelgang van lo nen en prijzen van vroeger terug brengt. Daarnaast omdat de nieuwe loonpolitiek, die eindelijk een wer kelijke verbetering van de lonen bracht, tot mislukking wordt ge- Minister Toxopeus heeft gisteren met een goede daad - een worp in een grote spaarpot - het nieuwe kantoor gebouw van de Spaarbankvereniging „Zutphen" geopend. Deze gebeurtenis kreeg extra glans, omdat dit ge bouw het vijftigste nieuwe hoofdkantoor van een spaar bank na de oorlog is, hetgeen beslist als een cimpliment aan de Nederlandse spaarzin kan worden beschouwd. doemd. De KAB, zo. zei de heer Mid delhuis, heeft daarom in het belang van alle Nederlandse werknemers gemeend aan dit spel niet te moeten meedoen. Zij heeft deze mening in de Stichting van de Arbeid vertolkt en aangedrongen op andere verbete ringen voor de werknemers waarvan thans geen heilloze gevolgen te duch ten zijn. Nu is er volgens hem, de kans voor vele bedrijven om einde lijk eens een goed begin te maken met de bezitsvorming. Als er meer ruimte is, dan kan deze vooral daar voor worden gebruikt. Regeling per bedrijfstak Daarbij is, aldus de heer Middel huis, ook te denken aan een bedrijfs- taksgewijze raamregeling, die de tot standkoming van winstdelingen in de verschillende ondernemingen be spoedigt. Ook de arbeidstijdverkor ting en de verbetering van pensioen regeling kunnen met kracht worden nagestreefd. De KAB-voorzitter zei voorts, dat er in de Stichting van de Arbeid wel enig verschil van mening is; niet echter over de vraag of een in kort tijdsbestek zich voltrekken de loonsverhoging over vrijwel de gehele linie schadelijk zou zijn voor ons land en speciaal voor de werk nemers. Indien het mis gaat betalen, naar zijn mening, vooral de werkne mers het gelag in de vorm van werk loosheid en hogere prijzen. De KAB, zo zei hij, acht het mede tot zijn ver antwoordelijkheid dit te voorkomen. De stakingen, die er kort geleden zijn geweest in het westen van ons land, worden door sommigen gewe ten aan de vrijere loonpolitiek, aldus de heer Middelhuis, die er aan toe voegde, dat dergelijke stakingen ook ruimschoots hebben plaatsgevonden onder de vroegere geleide loonpoli tiek. Deze acties en stakingen zijn naar zijn mening in wezen het werk van een klein groepje gewiekste ex tremisten, die hier hun onzalig spel bedrijven met de welvaart, zoals zij het elders in de wereld doen met de armoede van miljoenen. Meestal weten deze geschoolde agi tators van de communisten enkele goedgelovige leden van de bonafide vakcentralen in het zogenaamde ac tiecomité te krijgen terwijl zij het in wezen zijn die aan de touwtjes trek ken. De vraag, aldus de heer Mid delhuis, waarvoor wij thans staan is deze: wie in Nederland zullen lei ding geven aan de besteding van de welvaart? Of dat de wettige rege ring zal zijn, en op ander niveau de organisaties van werkgevers en werknemers, ofwel, dat een handje vol gewiekste communistische leiders dankzij de goedgelovigheid van ar beiders en kortzichtigheid van som mige werkgevers erin zullen slagen de welvaart kapat te staken. De naaste toekomst zal het leren, aldus de heer Middelhuis, die besloot met de mededeling, dat de KAB voort gaat met op weloverwogen en ver antwoorde wijze te werken aan zo danige maatregelen, dat de werkne mers werkelijk deel krijgen aan de beschikbare welvaart. Op grond van haar verleden vraagt zij hiervoor vertrouwen. Op de Laan van Meerdervoort bij de Tasmanstraat is gistermiddag de 81-jarige Hagenaar G. Mosselveld aangereden door een auto toen hij de rijweg overstak. De man is ter plaatse overleden. ordening aan de Tweede Kamer. In een motie-Andriessen vroeg deze ka mer op 11 december 1957 naar een dergelijk document. De regering verklaart hierin, dat zij een spreidingsbeleid zal voeren met betrekking tot de ruimtelijke ontwikkeling van het land in het belang van de Nederlandse metro pool (de Randstad) en van de ge bieden daarbuiten. Zij denkt zich de verdere ontwik keling van de randstad voor de spe cifieke taak van dit gebied, daar naast het stimuleren van probleem gebieden alsmede het bevorderen van een grotere bevolkingsopname in de overige gebieden buiten de randstad. Het mysterie van de verdwenen auto opgelost Na een dag nauwgezet speurwerk heeft de recherche van het Amster damse politiebureau Lodewijk van Deijsselstraat „het mysterie van de verdwenen auto" opgelost. Het mys terie ontstond in de afgelopen nacht, toen een rode sportwagen op de Velserweg een geparkeerde auto ramde. De sportauto draaide enkele malen om zijn eigen as en verdween daarna met de beide inzittenden ('n man en een vrouw) in het water langs de weg. Deze feiten werden overigens pas in de loop van de dag bekend, want de vrouw die „iets bad gehoord" en „twee personen" op de weg had zien lopen, had ver zuimd de politie te waarschuwen. De eigenaar van de aangereden auto liet er, toen hij vanochtend zijn beschadigde auto zag, geen gras over groeien. Hij waarschuwde meteen de politie, die evenwel van de sport wagen geen spoor meer kon vinden. Bij stukjes en beetjes is het mys- Nooit moor angst voor die schroeiende vnurmll die opstijgt vanuit Uw maag soms tot hoog in de keel. Ben oi twee Bennies blossen Uw xnnrbrand onmiddellijk. Kood 'n pakje Rennies. steek er al tijd een paar bij U, uit voorzorg, voor Uzelf en voor Uw disgenoten. Rennies kunt U onopgemerkt inne men, zonder water of wat ook gewoon laten smelten op de tong. En ze zijn nog lekker ook. (Advertentie) terie daarna opgelost. Eerst vond men in het water een wieldop (merk M. G.), een sleepkabel, een lantaarn en een raam. Maar van de auto ont brak elk spoor. Toen werd duidelijk dat de inzit tenden na het ongeluk een kraan wagen hebben gecharterd, die de sportwagen heeft opgetakeld. Ook de inzittenden vertrokken met de noor derzon. De wieldop en de bloedspo ren zijn de eigenaar evenwel nood lottig geworden. De beschadigde sportauto vond de politie gisteravond terug in een Amsterdamse garage, waarna de eigenaar bezoek kreeg van een hoofdagent. Hij maakte pro ces-verbaal op omdat de mysterieu ze „brokkenmaker" na een aanrij ding is doorgereden. De man zal dan tevens een verklaring moeten afleg- len voor zijn vreemde gedrag. VERKEERSONGEVAL Vanmorgen is de 56-jarige brom fietser W. Hendriks uit Veenendaal bij een botsing met een personen auto op de hoek Dr. De Visserstraat- Klaas Katerstraat in Veenendaal om het leven gekomen. Het slachtoffer, dat eei> vrouw en een kin dachter. laat, overleed onmiddellijk na de botsing. Toen de „Seven Seas" de haven van Montreal verliet - met bestemming Bremen - stond Pjotr nog niet op de passagierslijst. Hij kondigde zich aan toen het schip midden op de Atlantische Oceaan voer. Met de hulp van dr. Werner Ludwig, de scheepsarts (midden) verliep alles echter prachtig en nu is het maar de vraag wie er trotser op Pjotr is: zijn moeder, mevr. Zozistawa Materna of kapitein Heinrich Oltmann, die Pjotr op zijn schin de eerste kreetjes hoorde slaken. Mevrouw Materna was op weg naar België om familie te bezoeken. Zij is Poolse van origine, doch emigreerde naar Canada.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7