Octobermaandstrijd tegen de honger in de wereld Wereldovervloed en nooddruft moeten elkaar vinden fPro Ecclesia' voor de heer P. C. Heemskerk CUBAANS TEMPERAMENT Dr B. R. Sen, chefstal in de strijd tegen de honger Opkomende pijn en armen WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANTPAGINA 6 Nederlands aandeel in de wereld- strijd tegen „zwarte" en „witte" hon ger, de strijd tegen het tekort aan voedsel bij 2 miljard wereldburgers en het tekort aan voedsel met vol doende levenskrachtige bestanddelen, is gistermiddag in Den Haag als noodzakelijkheid gepropageerd door woordvoerders van een grootscheep se actie. „De anti-honger actie (AHA) is be doeld voor hen, die de menselijke ge rechtigheid, het menswaardig be staan missen, waarvoor ook het Ne derlandse volk verantwoordelijkheid moet dragen", betoogde mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst. Hij voerde het woord als vice-voor- zitter van de Stichting Nederlandse Organisatie voor Internationale Bij- veerfig jaar kerk- collectani ie Warmond Vandaag vierde de heer P. C. Heemskerk zijn veertig-jarig jubi leum als collectant in de parochie kerk van de H. Matthias te War mond. Daartoe was een bijeenkomst belegd in Hotel „De Zon", waar pas toor J. Th. A. M. Gussenhoven de jubilaris mededeling deed van diens onderscheiding met het pauselijk erekruis ,',Fro Ecclesia et Pontifice" Bij deze plechtigheid was ook aan wezig burgemeester jhr. me. L. von Fisenne die deze gelegenheid te baat nam de heer Heemskerk te danken voor zijn buitenkerkelijke werk in het belang van de Warmondse ge meenschap. In een hartelijke toespraak tot de jubilaris, die met een grote schare familieleden het feest vierde bracht pastoor Gussenhoven hem dank voor zijn getrouwheid aan het ambt dat hij veertig jaar heeft vervuld. De heer Heemskerk is de enig overge blevene van de oprichters van het college van kerkcollectanten- veer tig jaar geleden. Drie maal is scheepsrecht, aldus de pastoor, in het college zowel als in uw familie. Reeds twee leden van het college dragen een onderschei ding, ook reeds twee van uw fami lieleden en het was de pastoor een bijzonder voorrecht* de heer Heems kerk mede te delen, dat ook de ju bilaris was onderscheiden met het gouden erekruis „Pró Ecclesia et Pontifice". Nada'. de pastoor het eremetaal bij de jubilaris had opgespeld sprak burgemeester von Fisenne een har telijk woord van gelukwens tot de heer Heemskerk en het college van collectanten. Spr. wilde deze gele genheid tevens te baat nemen om hem ook te danken namens het ge meentebestuur en de Oranjevereni ging voor het vele werk dat de heer Heemskerk zo vele jaren heeft ver richt ten behoeve van de viering van de Warmondse feesten en de hard draverij. Spr. wenste hem nog vele goede jaren toe, nu hij de familie boerderij en Warmond binenkort zal gaan verlaten. Tenslotte sprak nog de heer G. Flint, voorzitter van het college van collectanten, woorden van geluk wens tot de jubilaris waarna een feestlied werd gezongen en de vie ring in intieme kring begon. VOORSCHOTEN De heer C. Ve'hey - direc eur 0. W. - 25 jaar in overheidsdienst Onder grote belangstelling her dacht de heer C. Verhey, directeur van Openbare Werken gisteren het feit, dat hij 25 jaar in gemeente dienst was. Dit feestelijk gebeuren vond in de raadszaal plaats. Burgemeester de Kool complimen teerde de heer Verhey namens het college van B .en W. Spr. noemde de jubilaris een zeer bedachtzaam man, wiens taak en functie de laatste ja ren wel zeer omvangrijk geworden is. De burgemeester wees er op dat 't goed is even de pas te markeren, even te rusten en dit moment beleven en dan weer vooruit, tot een grotere ontplooiing van energie. De ervaring is een waarborg voor deskundigheid. De overstelpende be langstelling moge een bewijs zijn van grote waardering. Spr. bracht de jubilaris dank voor de tijd (llVi jaar) in de gemeente Voorschoten doorgebracht: In die tijd is er ontzettend veel werk geweest. De burgemeester betrok ook mevr. Verhey in de gelukwensen evenals de kinderen en overhandigde de be kende enveloppe. Namens het gemeentepersoneel sprak de heer Zandee, die de groei van de gemeentelijke diensten releveerde. Hij bood de jubilaris 'n fototoestel en een boekenbon aan. De groepscommandant van de Rijkspolitie, de heer van Dijk, was erkentelijk voor de goede samenwer king tussen de Rijkspolitie en de dienst Openbare Werken. In het bij zonder was hij tevreden met de huisvesting van het politiebureau. Bloemen vergezelden zijn felicitatie. Het korps vrijwillige brandweer, bij monde van zijn commandant, de heer Lekkerkerker, droeg eveneens zijn steentje bij tot de verhoging van de feestvreugde. De heer Lekkerker ker hoopte nog eens mét de heer Ver hey voor de tekening van een mooie brandweerkazerne te staan. De heer Niersman sprak namens de plaatselijke aannemèrs zijn waarde ring uit voor de grote eerlijkheid van de jubilaris. Het persoonlijk contact van de aannemers met de directeur openbare werken noemde spr. een groot voordeel. De heer Bakkers complimenteerde namens de bond van hoofden van Gemeentewerken en verder als secre taris van de kringZuid-Holland en als lid van de kring Zuid-Holland- Noord van dezelfde bond. De heer Verhey bedankte tenslotte voor de goede wensen. Hij sprak ook zijn dank uit jegens zijn ouders, die hem in de gelegenheid hadden ge steld te studeren in de tijd van zijn volontairsschap. Maandagavond heeft de Voorscho- tense vrijwillige brandweer afscheid genomen van de heer H. Schippers, die wegens gevorderde leeftijd had bedankt. Burgemeester L. de Kool bedankte hem voor de goede dien sten, die hij jarenlang aan de Voor- schotense gemeenschap had betoond De ondercommandant van de brand weer, de heer D. P. Yperlaan vierde zijn 12j/2 jarig jubileum. Hij werd hiervoor gehuldigd en ontving uit De man die het initiatief nam tot de anti-honger-actie, is iemand op wie de hongersnood eenmaal zo'n diepe, ellendige indruk heeft gemaakt, dat sindsdien heel zijn leven door de bestrijding van deze gruwel wordt beheerst. Binaj Ranjan Sen, de 62-jarige directeur-generaal van de Voedsel- en Landbouw Organisatie, werd in 1942 benoemd tot voedselcom- missaris voor Bengalen, toen India getroffen werd door een der verschrikkelijkste explosies van hongersnood in zijn geschiedenis. De wereldoorlog was oorzaak dat slechts weinigen in Europa hier enige weet van hadden De grote hongersnood begon met een typhoon in september 1942 in zuidelijk Bengalen Duizenden mensen werden door de storm in zee geslingerd, honderdduizenden dieren kwamen om. In december bombardeerden de Japanners Calcutta bij hun invasie in Birma. De hongersnood die van deze ellende het gevolg was, maakte bijna een miljoen slachtoffers. „De grootste tragedie", zo zei hij vele jaren later, „was het feit dat er voldoende voedsel binnen de grenzen van India was. Doch een der redenen waarom dit de getroffen gebieden niet kon bereiken, was het ontbreken van een distributie-apparaat." Het jaar daar op werd dr. Sen benoemd tot directeur-generaal voor de voedsel voorziening van heel India en was hij verantwoordelijk voor de be voorrading van 375 miljoen mensen. Dr. Sen kreeg zijn opleiding in Calcutta en aan de universiteit van Oxford en trad in 1922 in overheidsdienst, waarbij vooral de voed selvoorziening zijn aandacht kreeg. Na de wereldoorlog kwam hij. in diplomatieke dienst en vertegenwoordigde zijn land als ambas sadeur in Italië, Joego-Slavië, de Verenigde Staten en Mexico. Tussen 1949 en 1953 was hij hoofd van India's delegatie bij de Ver. Naties en nam hij deel aan de conferenties van de Economische en Sociale Raad en de Voedsel en Landbouw Organisatie, van welke laatste hij in 1949 vice-voorzitter was. In 1955 werd hij benoemd tot ambassadeur in Japan, welke functie hij twee jaar later opgaf om directeur-generaal van de FAO te worden. Zijn hoofdkwartier is in Rome gevestigd. handen van de burgemeester de oor konde van 121/* jaar trouwe dienst en de daarbij behorende medaille. De commandant de heer J. Lekker kerker liet zich bij deze gelegenheid niet onbetuigd. Zowel voor de heer Schippers als de heer Yperlaan had hij woorden van waardering en er kentelijkheid. Na het korte officiële gedeelte bleef men in de hal van Cultureel Cen trum, waar de bijeenkomst plaats vond nog geruime tijd gezellig bijeen. WASSENAAR Verbouwing Architect J. de Haan heeft namens de heer B. C. v. Ommeren het verbouwen tot villa van het voormalige .Sophiekehuis" aan de Buurtweg opgedragen aan de firma P. van Rooyen te kouof griep, blustUsnel uit metde veelzijdig samengestelde PHiHIPnJfrl Koker 50 tabl. 90 et - 25 tabl. 60 ct (Advertentie.» BROMFIETSER OMGEKOMEN Gisteravond omstreeks negen uur is de 26-jarige fabrieksarbeider G. Scholte uit Musselkanaal met zijn bromfiets op de Viaductstraat in Ter Apel in botsing gekomen met een bejaarde wandelaar, de heer H. Penning. De heer Scholte, die kwam te vallen, werd zo ernstig aan het hoofd gewond, dat hij enkele uren later in het ziekenhuis van Emmen is overleden. De heer Scholte was gehuwd en laat één kind achter. Bij hotel Theresa in New York, waar premier Fidel Castro met zijn gevolg logeert, komt het geregeld tot botsingen tassen voor- en tegenstanders. De politie moet dan ook vaak ingrijpen om een grotere rel te voorkomen. Foto: een potige agent heeft een demonstrante stevig beetgepakt, die luid keels om Fidel Castro schreeuwt. Wij zijn bevoorrechte mensen. Wij hebben brood. Wfj hebben onze eigen bakker. Iemand, die elke dag bij ons aanbelt om het brood te overhandigen. Elke dag. De meeste mensen zijn niet zo bevoorrecht. De meeste kinderen leren niet hapje voor hapje brood eten. Omdat er geen brood voor hen is. Dat wil zeggen: er is wel tarwe, rogge, rruais en doera genoeg; er is genoeg grond om te verbouwen. Maar de mo gelijkheden en kansen zijn zó verdeeld, dat. in feite miljoenen mensen en miljoenen kinderen brodeloos zijn. Elke dag. Onze wereld lijdt voor een groot deel honger. Vruchtbare streken worden niet bewerkt. De mensen kunnen het niet. Zij mis sen de middelen en de kracht. Omdat ze brodeloos zijn, blijven ze werkeloos. Elke dag. Dit gaat ons aan. Wij met ons wit en ons bruin brood, onze luxe broodjes en banketstaven, wij zijn geroepen om ons brood met de armen van deze wereld te delen. Want de armen van onze wereld zijn van ons afhan kelijk. Of hun kinderen nog eens ooit brood zullen kunnen eten, is een vraag die niet zij, maar wij kunnen beantwoorden. Wie gaat met ons over dat antwoord nadenken? Elke dag? Het gewone straatbeeld voor de reiziger in praktisch alle landen in het Verre Oosten. Kind met zijn be delnap je vraagt om voedsel. stand (NOVTB) voor alle groeperin gen binnen deze stichting en voor al degenen, die de Nederlandse afdeling van de voedsel en landbouworganisa tie van de Ver. Naties (FAO) voor zorg voor de medemens heeft opge roepen. Tien tot 15 miljoen dollar wil de wereldactie tegen honger en kommer in grote wereldgebieden jaarlijks be steden in een periode van vijf jaar en heeft daarvoor 2000 projekten aangewezen. Voor dit najaar is ver betering van de graanverbouw in het Midden-Oosten op het programma gezet. De aanstichter tot deze hulp verlening is directeur-generaal van de FAO, de Indiër dr. B. R. Sen, wiens land een van de gebieden is, waar men tegenover de overvloed van geïndustrialiseerde staten, nood druft en honger van miljoenen men sen stelt. „Nederland is de eerste, die aan de plannen, die sinds 1 juli van dit jaar concreet op conferenties ter tafel werden gebracht, daar werkelijke vorm gaat geven", zei baron van Voorst tot Voorst. „Dit houdt in een beroep op de Nederlandse bevolking om zich ervan bewust te zijn dat niet de organisators, maar het volk zelf, deze campagne moet dragen. Hier zijn geld en verantwoordelijkheids besef nodig". Met deze proclamatie van de Ne derlandse actie, die met medewerking van alle kerken en alle sociale, maat schappelijke en standsgroeperingen wordt gevoerd, werd een actie-week van 24 tot 31 oktober aangekondigd, waarin het collectebusje zal worden gepresenteerd, terwijl voor degenen, die mochten worden overgeslagen het gironummer 100200 zal open staan, om aldus ook bij te dragen aan de 20.000 dollar, die de regering reeds heeft geschonken. In de komende jaren zullen de media van de publieke opinie en alle groeperingen van sociaal karakter worden benaderd met de vraag tot acties, om de fondsen te vergaren ter vervulling van concrete behoeften. Deze behoeften aldus prof. dr. E. de Vries, voorzitter van de NOVIB en gedelegeerde op diverse inter nationale voedselconferenties, laten zich uitmeten in het feit, dat 3 van de 5 mensen in onze wereld sterven van honger en ondervoeding omdat tweederde deel van de wereldbevol king niet voldoende deelt in de op brengst. In grote delen van Azië en het Midden-Oosten beschikt een sterk gegroeide bevolking over minder voedsel per hoofd dan in het crisis jaar 1938. Vooral in de politiek gespannen wereld van vandaag moet, zei prof. de Vries, duidelijk worden gemaakt, dat bij deze anti-honger actie 't oog merk niet politieke beïnvloeding is, maar „begrip en erkenning tussen de noodlijdende bevolkingen en de ge- industrialiseerde". „Het is", zei hij, „een strijd voor de menselijke waar digheid, en daarom niet zonder meer gericht tegen het lichamelijke nood van de honger. „Het is een dienst aan de bevolking". Wereldorganisaties, kerken, reli gieuze wereldleiders en staatslieden en niet te vergeten koningin Ju liana en prins Bernhard hebben hun warme en daadwerkelijke sym pathie hieraan gegeven, aldus prof. de Vries. Verbetering graanverbouw Midden-Oosten. De wereldactie wordt in dit najaar gericht op een projekt voor verbete ring van de graanverbouw in het Midden-Oosten, een meervoudig pro jekt, dat 3 miljard gulden kost en waarin o.m. tien Nederlandse des kundigen zullen bijdragen tot uit voering van de agrarische-technolo- gisehe plannen, die na 7 jaar onder zoek zijn opgesteld. De regeringen van de betrokken 11 landen (van Lybië tot Pakistan) zullen steun ont vangen voor de bouw van zéadhoe- ven, waarin de veredeling van graan soorten, hun selectie en landbouw kundige toepassingen zullen worden ondernomen, gepropageerd en ge bruikt ten nutte van meer opbrengst per hectare en meer basisvoedsel voor de noodlijdende bevolkingen in deze streken. Dit projekt betekent in grote mate een structurele verande ring in het gebruik van het land, waar veeteelt en landbouw in feite nog roofbouw plegen op een ver schralende en verwoeste bodem. De regeringen van deze landen ont vangen hiermee een stimulans om het gehele voedselproduktie-proces van hun gebied te verbeteren en vol doende voedsel te verschaffen aan hun bevolking. De andere projekten, die in het 5-jarenpLan van de anti-campagne zijn opgenomen, omvatten ook acties, van welke het oogmerk is een doel matiger en economischer gebruik van I voedsel en goederen te bevorderen. Vóór dit alles moet echter een offen sief tegen de acute honger worden ondernomen, aldus prof. de Vries. In een brochure, die de Nederlandse actie vergezelt, luidt het dat deze campagne ,,'n uitdaging is aan de be zittende wereld om te helpen, aan de arme wereld om zich volledig in te spannen teneinde de gesel van de honger en het tekort aan technische otwikkeling te bestrijden. Samen kan enorm veel worden gedaan om dit doel te bereiken".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6