EEN SMEERPOETS Sowjet-unie industrie- is zeer geïnteresseerd in en landbouwproducten Oude man verbrand DINSDAG 27 SEPTEMBER 1980 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Gestolen monstrans - na 3'/2 jaar - teruggebracht De kostbare zilveren monstrans, die op 31 mei 1957 uit de St. Catha- rinekerk te Eindhoven werd gesto len, is dezer dagen door een onbe kende tussenpersoon teruggebracht. De monstrans, die tijdens een aan bidding toen een moment nie mand anders in de kerk was werd ontvreemd, bevatte het Allerheilig ste, dat de dief in de 3Vt jaar onaan geroerd heeft gelaten. Alleen het kruisje van de mon strans was licht beschadigd, waar schijnlijk omdat men het voorwerp in een te kleine koffer heeft willen Kan een redacteur van een dag- krant als de vrijgesproken chef, ver. proppen. De Eindhovense zilversmid blad verantwoordelijk worden ge- klaarden gisteren als getuigei. a dé- Wijnhoven heeft het kruisje her steld, indien hij een artikel en/of charge in feite verantwoordelijk te steld. Het zilverwerk was in uitste eën foto zonder voorkennis van zijn zjjn voor de openbaarmaking. De of- kende staat gebleven, superieuren aan de zetterij afgeeft, ficier van Justitie was daarentegen iflPntiteit zowel van de terwijl achteraf blijkt, dat iemand van mening, dat H de aansprakelijke van de bemiddelaar kon de- zich door deze publicatie in eer en persoon is, nu diens superieuren de nlelemans Sets mededele? goede naam voelt aangetast? foto niet /ooraf hebben gezien. Hij 5**£^ehe8£"en Tk kan en Over deze vraag zal de appellen- achtte het vonnis van de kanton- ambtsgeheim en 1 Kan kamer van de Amsterdamse recht- rechter juist gewezen en vroeg be- bank zich op 10 oktober a.s. uitspre- vestiging daarvan, ken als zij vonnis wijst in de zaak In Milaan wordt op het ogenblik een grote internationale technische ten toonstelling gehouden. 1500 exposanten tonen hier de laatste snufjes uit 22 landen - op alle mogelijke gebieden. Een aantrekkelijk vervoermiddel van-de-toekomst is deze aero-scooter welke niet op wielen loopt doch op een luchtkussen drijft. Wie is verantwoordelijk? Redakteur, die foto plaatste van „roofoverval",in hoger beroep tegen vonnis Om geld te doen 0 daar niets over meedelen". Vandaag is de gehele dag aanbid ding gehouden in de Sacramentska pel, terwijl vanavond een processie wordt gehouden en een mis uit dankbaarheid wordt opgedragen. Met het lijnvliegtuig van de KLM tegen de 29-jarige Amsterdamse jour nalist, redacteur in dienst van een landelijk dagblad, A. H., die in be roep was gekomen tegen een vonnis De raadsman, mr W. Broertjes, gaf van de Amsterdamse kantonrechter. de achtergrond van deze appèlzaak. Deze veroordeelde H. een jaar gele- ».De geportretteerde is niet gegriefd den tot ƒ15 boete (eis 75) wegens of beledigd door publikatie van deze overtreding van de auteurswet. Zijn volmaakt onherkenbare foto, het is chef, de heer P. van D. werd vrij- hem om geld te doen. Hij wenste gesproken. een strafvonnis om la.-gs civiele weg -te trachten een vergoeding te krij- Foto van „roofoverval" Êen- Hij is begonnen met het vragen van een schadevergoeding van 20.000 Zowel H. als zijn chef waren ver- gulden en was bereid te zakken tot volgd, omdat zij in hun dagblad een 5000,zo :;ei de raadsman. „Deze _00 foto hadden geplaatst van de* bank- man misbruikt uw rechtbank voor jut Moskou zijn zondagavond 32 le- loper G. B. die op 25 juli 1957 in deeen civiele procedure". Pleiter stel- 'den van de Nederlandse economische drukke Paleisstraat een roofoverval de als zijn „axioma", dat redacteuren missie, die gedurende twee weken op zichzelf had gefingeerd, waarvoor terzake nooit vervolgd kunnen wor- een bezoek aan de Sowjet-Unie heeft hij in januari 1958 was veroordeeld den, omdat deze* met het bekend gebracht op Schiphol teruggekeerd, tot anderhalf jaar gevangenisstraf, maken, publiceren of verspreiden In november van dat jaar werd de van beledigende artikelen en/of fo- De overige 29 leden van het gezel man voorwaardelijk in vrijheid ge- to's nooit iets hebben te maken. schap zijn reeus zaterdag terugge steld. In december daaraanvolgend kwam het dagblad uit met een arti kel over de pensionering van een Amsterdamse rechercheur, voorzien van een foto van deze politieman in gezelschap van de bankloper. Deze laatste voelde zich benadeeld door de hernieuwde publikatie van zijn por tret. De kantonrechter was van me ning, dat de dagbladredacteur dien de te worden aangemerkt als de da der van de openbaarmaking. Zowel de hoofdredacteur van de Minister Van Rooy: Ook komend jaar overspannen arbeidsmarkt „Dringend geboden" is het volgens minister Van Rooy (Sociale Zaken en Volksgezondheid), in de sociale politiek inflatoire tendenzen van de hoogconjunctuur af te remmen. Zo als uit de memorie van toelichting op zijn begroting blijkt, heeft de bewindsman daarbij vooral het loon en het werkgelegenheidsbeleid op het oog. Dat de geregistreerde werk loosheid vergeleken bij het verleden jaar nog aanzienlijk is gedaald, zelfs tot beneden een redelijk minimum, „noopt tot behoedzaamheid". De over spanning van de arbeidsmarkt zal in 1961 wel aanhouden, verwacht mr. Van Rooy. Mocht in 1961 blijken, dat het be drijfsleven meer behoefte heeft aan buitenlandse arbeiders, dan zqu vol gens de bewindsman weer een be roep op hen kunnen worden gedaan, zoals dit kortgeleden met de Italia nen is gebeurd. Globaal genomen zijn de ervarin gen met het gedifferentieerde loon- beleid tot dusver zeker gunstig ge weest, volgens de bewindsman. Hij legt er de nadruk op, dat tussen augustus 1959 en juli 1960 de kosten van levensonderhoud nauwelijks zijn gestegen, terwijl de ndex van de regelingslonen in de nijverheid het transport en de landbouw een stij ging van tien procent vertoonde. Tweehonderd arbeiders, in hoofd zaak lassers en ijzerwerkers van de afdeding nieuwbouw, bij de werf Wilton Feyenoord te Schiedam zijn gisteren in staking gegaan. De aanleiding tot de staking was een kwestie van voorschot op de tarief betaling. De interpretatie van de werkne mers inzake de voorschriften van deze tariefbetaling is anders dan die der directie. Nederlandse economische missie terug uit Moskou Bij een zomerhuisje aan het Pa- terswoldse meer is gistermorgen de 79-jarige W. F. Reinders uit Gronin gen door verbranding om het leven gekomen. De man was bezig afval te verbranden, waarbij hij petroleum heeft gebruikt, die waarschijnlijk op zijn 'kleding terecht is gekomen. De de kleren te doven in 't meer, maar man heeft nog getracht zijn branden- voor hij de waterkant bereikte is hij Ineengezakt. BOERDERIJBRAND. Een felle brand heeft vanmorgen om ongeveer half vijf een boerderij, bewoond door de familie G. Moed te Alteveer (gem. Ontwedde) in de as gelegd. De schuur van de boerde rij was vol koren en hooi. De heer en mevr. Moed en hun acht kinderen, va riërend tussen twee en veertien jaar, gen. konden zich op tijd in veiligheid bren- Drie kalveren konden worden ge red. De inboedel ging geheel verloren. De boerderij brandde totaal af. De eigenaar van de boerderij, de heer M. Baars, alsmede de bewoners waren gedeeltelijk tegen brand verze kerd. De brandweer van Stadskanaal be streed het vuur. De oorzaak van de brand is onbekend. king gekomen. Op een vraag of de uitbreiding van handel tussen de Sowjet-Unie en Nederland, op dit moment paste in de door ons land ge voerde politiek, antwoordde de heer Hupkes „juist wanneer de verhou dingen tussen bepaalde landen poli tiek misschien minder goede ligt, kan de handel een stimulerende kracht zijn om de partners nader tot elkaar te brengen". De heer Hupkes ver/ólgde: „In het bijzonder hartelijke gesprekken, die wij met de Sow jet-autoriteiten heb ben gevoerd is de politiek dan ook volkomen terzijde geschoven". Ook verklaarde hij dat van Russische zij de niet de eis ge teld is, dat de han- dalsbalans tussen de beide landen precies in evenwicht moet zijn. Hij geloofde wel, dat tijdens het bezoek reeds enige zakelijke con tracten waren ai0c_.oten, maar de voornaamste uitbreiding moest vol. gens hem, volgen uit het onderzoek, dat de Nederlandse delegatieleden thans zullen instellen. Opbrengst kinderpostzegels Uitkering aan kruisverenigingen Namens het Nederlandse Comité voor Kinderpostzegels zal een aan tal kruisverenigingen binnenkort een bijdrage uit de kinderpostzegelactie ontvangen. Het geld is bestemd voor de inrichting van de voor de kinder - hygiène bestemde gedeelten van nieuwe wij kgebouwen en consulta tiebureaus. In de provincie Zuid- Holland zullen kruisverenigingen het Wit-Gele, het Groene- en het Oranje-Groene Kruis van de plaatsen Benthuizen, Asperen, Kou dekerk, Meerkerk, Naaldwijk, Lisse, Oostvoorne, Schoonrewoerd, Har- dinxveld, LeiderdorpKatwijk a. d. Rijn, Zwijndrecht, Warmond, Vlaar- dingen, Kethel en Noordwijkerhout een bedrag ontvangen. MR DR VAN RHIJN STAATSRAAD. Bij K.B. is met ingang van 1 okto ber 1960 benoemd tot lid van de Raad van State mr. dr. A. A. van Rhijn, te 's-Gravenhage. BOERDERIJ AFGEBRAND. De afgelegen boerderij van de heer J. P. de Vries in de buurtschap Bui- tenstvallaat onder Drachten is zon dagavond door nog niet opgehelderde oorzaak volkomen afgebrand. De buren van de familie De Vries ontdekten te 18.45 uur dat er rook sloeg uit de schuur. Zij waarschuw den de familie De Vries en hielpen huisraad en vee in veiligheid te bren gen. De heer De Vries waarschuwde de Drachter brandweer, doch de eerste spuit kwam op een verkeerde wég uit en liep vast op een dijkje. De tweede spuit bereikte de boerderij. Er viel toen niets anders meer te doen dan nablussen. De gehele hooi- voorraad, een melkmachine en een hooiventilator gingen verloren. De totale schade wordt geschat op 100.000 gulden. De boerderij was te gen brand verzekerd. Schotel van de (winier)dag keerd of zijn doorgereisd naar andere Oosteurop&se landen. Bij de aankomst op Schiphol werd de leider van de missie, de heer J. W. Hupkes, directeur van de Kon. Mij de Schelde i.v. te Vlissingen, op gewacht door een schare journalis ten. „Ik geloof zo zeide de heer Hupkes dat de resultaten van ons bezoek ten opzichte van het gestelde doel: te onderzoeken of uitbreiding van de handel tussen de Sowjet-Unie en Nederland mogelijk is, zeer gun stig zijn. De haniel zal inderdaad op allerlei gebied, over en weer uit te breiden zijn" De heer Hupkes zei te geloven, dat dit vooral voor de in dustrie en de land- en tuinbouwsec tor geldt. De missie is ruim een week in Moskou geweest en heeft daar vele bezoeken gebracht aan Russische be drijven en instellingen. Het was de heer Hupkes hierbij opgevallen, dat onder het personeel een natuurlijke discipline heerst. In een suikerwer- kenfabriek, waar 70 procent van de werknemers vrouwelijk was, ging het werk gewoon door, toen de 70 buitenlandse hertn hun rondgang maakten. De heer Hupkes zeide dat dit een grote indruk op hem gemaakt had. Over de stad zelf zei de heer Hup kes, die er reeds zeven keer geweest is: grote indruk hebben op mij ge maakt de enorme uitbreiding van Moskou met grote nieuwe woning complexen en de veel ruimere mate, waarin de consumptie-goederen in Moskou thans te krijgen zijn". De tweede week heeit de missie onder andere in Leningrad doorge. bracht ,waar ook ontvangsten gege ven werden en bezoeken gebracht werden aan industrieën. Daarna heeft een gedeelte van de missie een be zoek gebracht aan Charkov, terwijl de anderen weer naar de Russische hoofdstad terugkeerden. Het was de heer Hupkes opgevallen, dat de Rus sische topfunctionarissen die, zoals hij zei „toch ook heel erg veel te doen hebben", zoveel tijd beschik baar stelden voor ontvangsten en ge sprekken met de Nederlandse dele gatie. Gesprek met minister Zaterdag heeft de heer Hupkes een onderhoud van een uur gehad met de Russische minister van buiten landse handel. Ook in dit gesprek In Londen is een nieuwe schotel-slee gedemonstreerd. De glijders zijn te was de wens tot'uitbreiding van het verstellen door middel van twee kleine hendels. De slee is zodoende bul- handelsverkeer nog eens tot uitdruk- tengewoon goed wendbaar. Bovendien kan men afremmen. WERELD MIS SIETOTO. In de Wereldmissietoto hebben twee deelnemers het goede getal inge vuld. Het zijn de lotnummers 125350 A en 134201 B. Voor de drie andere series is op nieuw door notaris Kroman getrok ken. Hierbij kwamen als pr ij sloten naar voren de lotnummers 73743 C, D en E. Textiel en zeeppoeder Nieuwe strijd tegen cadeaustelsel Geen lekke banden meer! De „Mitex", de federatie van mid denstands textieldetaillisten gevormd uit de drie bonden, heeft een nieuwe actie in voorbereiding ter bestrij ding van het cadeaustelsel. Werd in 1958 door de textielhandel goedkope koffie in de verkoop gebracht, waar bij tegen alle verwachting in in Ne derland voor vijftien miljoen gulden werd omgezet, thans wil men zich ke ren tegen de textiel-cadeau-acties van de wasmiddelenindustrie. Als de wasmiddelenindustrie textielproduc ten levert, dan leveren wij wasmid delen, zo werd er namens de drie bonden gezed. En deze wasmiddelen, die niet uit Nederland zullen worden betrokken, wil men evenals destijds de koffie tegen de allerlaagste prijs ter beschikking stellen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7