TWEELINGEN TWEE AAN TWEE Plassengebied ontwikkelde zich tot tuinbouwdorp Koe oorzaak van dodelijk ongeluk DINSDAG 27 SEPTEMBER I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 TER AAR Bij het zilveren jubileum van burgemeester Hogenboom maar behield landelijk karakter Br zijn gelegenheden of voorval len, die er toe leiden, dat plaatsen of personen In meer dan gewone mate in de belangstelling komen. Dit is op het ogenblik in Ter Aar het geval, door het feit dat de bur gemeester op 1 oktober a.s. zijn zil veren ambtsjubileum gaat vieren. Hierdoor komt de persoon van de burgemeester in de belangstelling, maar evenzeer de gemeente, waar van hij burgemeester is. Daarom was het interessant met de jubilerende burgemeester een gesprek te hebben, niet over zijn jubilé, maar over de ontwikkeling van de gemeente Ter Aar. En als men een gesprek over dit onderwerp voert, dan is het eer ste punt dat Ter Aar vanouds reeds is een landelijke gemeente. En de burgemeester stelt dan graag vast, dat dit landelijk karakter tot nu toe is bewaard gebleven. Verwerking Ter Aar is een gemeente, die mo menteel ruim 5200 inwoners heeft en een oppervlakte van circa 1950 ha. De bevolking beleefde nimmer een zeer snelle groei zoals dat in plaatsen met veel industrie het ge val kan zijn. De bevolkingsaanwas van de laatste 25 jaren beweegt zich rond de getallen van 1000 tot 1200. In de oude tijden, eeuwen terug, is in deze omgeving door boomstorting een groot veengebied ontstaan. Van daar dat door het vervenen, wat vroeger hoofdzaak was, in deze ge hele omgeving een plassengebied ontstond. De meeste dezer plassen zijn nu vruchtbare polders met uit stekende weidegebieden. Denken we aan de Wassenaarse-polder, de Vier- ambachtspolder, de Korteraarsepol- der en Middelpolder enz. Van deze polders bleven de Langeraarse plas sen als natte polder bestaan. Wel werd in de vorige eeuw een conces sie gegeven tot droogmaking van de Korteraarse en Langeraarse polder maar de laatste werd niet droogge maakt. Een feit waarover iedere lief hebber van natuurschoon zich slechts oprecht kan verheugen. Dit plassen gebied, dat ongerept bleef is karak teristiek voor de gemeente. Zonder deze plassen zou Ter Aar niet Ter Aar meer zijn. De samenstelling van de gemeente is moeilijk. Er is ner gens een centrum. Eigenlyk vormen vier dorpskernen de gemeente. Het zijn Langeraar, Korteraar, Aardam en Papenveer. Tuinbouwgebied Over dit alles vertelde de burgemees ter en hjj kwam zodoende vanzelf op de ontwikkeling van Ter Aar als tuinbouwgebied. Deze ontwikkeling moet reeds dateren uit de 18e eeuw. Jarenlang werden de producten door een binnenmarkter verkocht, totdat men is overgegaan tot het stichten van een veiling. De tuinbouw heeft jarenlang de bekende veense pro- dukten als teelt gehandhaafd. Totdat de crisis der dertiger jaren hierin verandering bracht. Er zullen wei nig plaatsen zijn aan te wijzen die zo van de economische crisis van die jaren te lijden hadden als Ter Aar. Door de burgemeester werden hier over herinneringen opgehaald, die duidelijk maken, dat er toen door de overheid wel een zeer moeilijke tijd werd doorgebracht. De steun van Rijk of Provincie bestond niet, en hulp door de gemeente was slechts mogelijk via de armenwet. Een aller ongelukkigste toestand. Want zij, die hulp nodig hadden waren zeker geen armen in de zin dier wet. En daarbij kwam nog, dat de gemeente-begro ting slechts een bedrag toestond van 8.500,—. Na de oorlog is er mede door de hulp van het Waarborgin- stituut voor de Veenstreek een to tale ommekeer gekomen. Door de overschakeling van koudegrond naar glasbedrijven is in Ter Aar weer 'n behoorlijke mate van welvaart ge komen. Een belangrijke factor tot deze vooruitgang is zeer zeker ge weest het totstandbrengen van een veiling. Dit is uit de slechte tijd nog aan te merken als een belangrijk verkregen goed. Verder is er de mogelijkheid ontstaan om in eigen omgeving voldoende vakontwikke ling te verkrijgen door het totstand komen van de R.K. Lagere Tuin bouwschool, in 1948. Later is daar nog bijgekomen de R.K. Landbouw- huishoudschooL Bij dit alles heeft de overheid een taak gehad en ook de Jubilerende burgemeester droeg het BURGEMEESTER HOGENBOOM VAN TER AAR IN ZIJN WERK KAMER zijne bij aan deze gelukkige vooruit gang. Wegenprobleem Maar zoals begrijpelijk brengt de ze vooruitgang weer nieuw proble men met zich. De toegangswegen tot de Coöp. Tuinbouwveiling zijn lang niet voldoende, om niet te zeggen zeer onvoldoende. Een waarlijk bran dend probleem. De Commissaris der Koningin heeft dit ook als een ur gente zaak aangemerkt bij zijn be zoek van vorige week woensdag. Er is wel een gelukkige tegenstelling tussen dit bezoek en het onverwach te bezoek van Koningin Wilhelmina en prinses Juliana in 1933, toen deze kwamen om zich op de hoogte te stellen van de noden van de streek. Noden die aparte problemen oprie pen. Nu zijn er weer problemen, maar nu komen zij voort uit voor uitgang en welvaart. Naast de tuin bouw is er een vrij belangrijke over gang naar bloementeelt ontstaan. Dit is zodanig gegroeid dat omzet van tuinbouw en bloemen elkaar maar weinig toegeven. De burgemeester had nog niet alle optimisme verlo ren ten aanzien van het veilen van bloemen in Ter Aar. Met hetgeen we schreven over de moeilijke tijd der crisis in de derti ger jaren, en de vooruitgang der na oorlogse jaren is het duidelijk, dat de veranderingen, die Ter Aar te aanschouwen geeft, dateren uit de ze tijd. Door de crisis en oorlogs jaren was er in veel zaken een gro te achterstand ontstaan. Met het in halen van deze achterstand was een zeer grote investering gemoeid. Maar tot nu toe was er nog moge lijkheid omdat er beschikt kon wor den over een niet onaanzienlijke sal- di-reserve. Deze zijn nu opgesou peerd, zo vertelde burgemeetesr Ho genboom en hoewel de financiële toestand der gemeente gezond is, wordt er toch met verlangen uitge zien naar.de hogere uitkering uit het Gemeentefonds. Deze is wel in het vooruitzicht gesteld, maar tot nu toe is het nog wachten. Een belangrijke verbetering is tot stand gekomen ten aanzien der wegen. In Langeraar werd ongeveer de helft gereconstru eerd, en men ip begonnen, zij het nog maar in geringe mate, met de tweede fase. Het Kerkpad, zou er een weg of pad zijn in de gemeente waarover zoveel is gesproken als over het Kerkpad, is van zeer slecht geworden tot een der best ver zorgde wegen der gemeente. De Kerkweg werd gereconstrueerd, met de reconstructie der Korteraarseweg werd een begin gemaakt. De straat verlichting wordt vernieuwd, maar in etappen. De eerste is klaar en men hoopt met de tweede etappe spoe dig te beginnen. Dit is de grootste etappe en dan komt altijd het finan ciële probleem om de hoek gluren. Het wegenprobleem wordt nog te gengehouden door de provinciale plannen, maar er zitten andere za ken b.v. bruggenbouw mede aan vast. Toekomstplannen Plannen voor de toekomst zijn er genoeg. Noemen we slechts de bouw van een nieuw raadhuis, aanleg van een zwembad, verbindingsweg Korte- raar-Fapenveer, verdere reconstruc tie van wegen, verdere afwerking der nieuwe straatverlichting, bouw van Chr. en R.K. Kleuterscholen resp. te Aardam en Papenveer, be moeienis met de bouw van een nieu we tuinbouwschool enz. Dan de uit breidingsplannen om te voorzien in de bouw van woningen. In het uit breidingsplan Aardam werden Girca 100 woningen gebouwd, uitbreidings plan Langeraar 55, Papenveer onge veer 40. In totaal werden na de oor log 195 woningen gebouwd. In voor bereiding is een uitbreiding der plan nen. Dit zal voorzien in de mogelijk heid om nog te bouwen, te Aardam en Papenveer. Als de uitbreidings plannen te Langeraar gerealiseerd worden zal het bestaande nu volge bouwde plan worden doorgetrokken tot aan de sportterreinen van Altior, achter de kerk om. Er zal daar plaats zijn voor de bouw van 168 woningen. De sportverenigingen hebben van de burgemeester flinke steun ondervon den. Voor verbetering der terreinen van Altior en TAW werden belang rijke bedragen geschonken of als renteloos voorschot verstrekt met gemeentelijke garantie. Zo ook voor de aanleg van een landijsbaan. De culturele verenigingen zullen even eens overtuigd zijn, dat de burge meester begrijpt hoe belangrijk cul tuurbevordering is voor de bevol king. Tijdens het bestuur van bur gemeester Hogenboom is de gemeen te veel verfraaid. Vol lof liet hij zich uit over het college van B. en W. door goede verstandhouding en ijver. Zomede over het ambtenaren corps en de technische dienst Moei lijkheden zijn vooral om juist te be palen welke van de" wensen en plan nen dienen te prevaleren. Is het de weg langs de Keetsloot? of misschien de aanleg van een zwembad? Het is niet eenvoudig om de juiste volg orde van alle plannen te bepalen. Dit jubileum van dè burgemeester is even een rustpunt om alles van ver leden en toekomst te bezien. Maar zeker is, dat ook de komende jaren van de burgemeester en zijn mede bestuurders veel gevraagd zal wor den. Moge God hen de kracht hier toe schenken. Viering jubileum Zaterdag zal het jubileum worden gevierd. Zo juist kregen we kennis van het programma. Om 9 uur wordt de dag begonnen met een plechtige H. Mis tot intentie van de jubilaris. In de parochiekerk van de H. Ha- drianus te Langeraar, 11 uur buiten gewone vergadering van de raad, waarbij het gehele personeel der ge meente aanwezig zal zijn. Kwart over één, zanghulde door de schoolkinderen in de veilinghal met begeleiding door de R.K. Mu ziekvereniging Arti et Religioni. 15.00 uur: Officiële receptie in het parochiehuis te Langeraar. Aanbie ding van geschenken van burgerij en verenigingen. Deze bijeenkomst is alleen voor genodigden. Aanslui tend daarop van 5 uur tot half zes receptie ten gemeentehuize. Des avonds te 8 uur feest voor alle ge meentenaren in de veilinghal. Pro gramma: Cabaret Annoviteiten. In de pauze muziek door de band „Thei Rainbowers". Tot besluit Wilhelmus' met begeleiding door Arti. Deze feestavond is gratis toegankelijk voor eidere gemeentenaar boven de 16 jaar. Wel moet men zich voorzien van een toegangskaart, te 'verkrij gen op de adressen aangegeven in het feestprogramma. Allen worden vriendelijk verzocht die dag de vlag uit te steken (zonder wimpel). OMZS WOENSMO-TtP Alleen geldig woensdag 28 sept aj. Kleuterjack Gezellige ruitdesslns. Jack en capuchon geheel met teddy gevoerd. 3 jaar nu 22«^® kL st p. m. Haarlemmerstraat 143 - Leiden Eilandjes voor de nieuwe bussen in Leiden In Frankrijk bestaat een broederschap van mannen uit het wijn vak, de beken de „Conseil des Echansons Paris". Het doel van deze broe derschap is de reputatie en de kwaliteit van de goede wijn te beschermen. De leden mogen, indien zij aan bepaalde eisen vol doen, de titel Maistre Echanson voeren. Dit be tekent letterlijk „meester schenker". Vroeger hadden de Franse koningen namelijk 'n hof schenker, die voor de wij nen en spijzen zorgde, het beheer over de kelders voerde en zorg droeg voor de kwaliteit van alles, wat op de koninklijke dis ver scheen. De Maistres Echansons van vandaag staan niet in dienst van Zijne Majesteit de Koning, maar van Zij ne Majesteit Het Publiek. De titel Maistre Echanson hebben zij uit oude tijden overgenomen en als ere- Tevens zullen enige voor aanstaande personen tot Compaignon worden be noemd. In Frankrijk werden o.a. de heer Louis Guichet- Broederschap van ,Meester(wijn)schenkers' naam aanvaard. Sinds enige tijd heeft de „Conseil des Echansons a Paris" ook een Nederland se sectie. Op woensdag 5 oktober 1960 worden in het stad huis te Breda negen Ne derlandse slijters-wijnhan delaren als Maistre Echan son geïntroniseerd. Perere, Chef van het Pro tocol van de Kardinaal aartsbisschop van Parijs en Abbé Roger Guichar- don, hoofdredacteur van het weekblad „Le Pèlerin" als Compaignon geïntroni seerd. behoorden Zijne Excellen tie Dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Eco nomische Zaken; de heer J. Lorand, Handelsraad van de Franse Handelsat taché; Dr. W. G. Haije, ra- dioloog-specialist te Rot terdam; Zijne Excellentie Drs. G. C. Stubenrouch, staatssecretaris van Onder wijs, Kunsten en Weten schappen; H. J. Vermeu len, arts Voorschoten en Mr. P. J. M. Leinarts, se cretaris van de Federatie van Slijtersorganisaties. Dit jaar, op 5 oktober a.s., zal de titel Membre Com paignon worden verleend aan: Mr. Dr. R. M. A. A. Geuljans, burgemeester van Breda en aan de schrijvers Bertus Aafjes, Henri Knap en Edmond Nicolas. Géén laatste rit 9 oktober wordt een histori sche datum voor Leiden: de blauwe tram verdwijnt gedeel telijk uit het stadsbeeld. Op de Rijnsburgerweg is de dienst ge meentewerken reeds voorzorgs maatregelen aan het nemen. De vluchtheuvels langs de tram baan moeten verdwijnen om plaats te maken voor eilandjes tussen rijweg en fietspad. Deze verkeersheuvels zijn nodig, daar de reizigers anders het gevaar van fiets en bromfiets moeten trotseren bij het in- en uitstap pen. Zoals bekend zal niet alleen de NZH stadstramlijn door een bus worden vervangen, maar ook de verbinding Katwijk en Noord wijkLeiden vi ce-versa. Het is overigens niet de bedoe ling van de NZH de laatste rit op zaterdag 8 oktober met enig feestelijk of plechtig vertoon te rijden. Bij de opheffing van de lijn AmsterdamZandvoort heeft de maatschappij leergeld betaald; nadat er voor duizen den gulden schade was aange richt aan de voertuigen. Vele maanden na de „slooprit" werd de directie nog opgebeld door lieden, die hun geweten wilden ontlasten en bereid waren, or namenten, lampen en andere souveniers bij de portier van het hoofdgebouw te Haarlem in te leveren. 9 oktober zal een deel van de tramremise aan de Rijnsburger weg als „overnachtingsplaats" voor de bussen in gebruik geno men worden. Met een beetje overdrijving zouden we de Sint Michael school te Hazerswoude-Dorp een tweelingenschool kun nen noemen. Maar liefst acht tweelingen zitten daar in de diverse klassen, terwijl een van de onderwijzers, de heer Doeleman, zelf één van een tweeling is. We vonden het daarom aardig van dit zeker niet vaak voor komende verschijnsel een foto te plaatsen. U ziet daarop v.l.n.r. staand: de heer Doeleman, Kees en Marjan Stol wijk, en Jan en Nico Zwetsloot; Sjaantje en Dorie v.d. Werf. Op him hurken hiervoor zittend: Cocky en Lia Timmermans en Marjo en Joke Lourier. Op de eerste rij v.l.n.r.: Tilly en Bartje Pannebakker, Tommy en Paul de Boer en Joke en Jan Louwers. Een los op de rijbaan lopende koe heeft gisteravond op de Prinses Bea- trixlaan in Rijswijk een ernstig verkeersongeval veroorzaakt, waar bij de 24-jarige scooterberijder J. D. Koopstra zo ernstig werd gewond, dat hij in de afgelopen nacht in het ziekenhuis „Bethel' in Delft is over leden. Zijn duo-passagiere werd ern stig gewond ter verpleging opgeno men. De heer Koopstra, die in Rijswijk woonde en aan de technische hoge school te Delft werktuigkunde stu deerde, had bij de val een zware hersenschudding en ernstige, hoofd wonden opgelopen. Zijn dtiopassa- giere, de 23 jarige mejuffrouw W. D. van W. uit Delft, liep een gecompli ceerde beenbreuk en een hoofdwond op. Bij de botsing kreeg de koe een grote wond aan de linkervoorpoot. Het dier is op advies van de veearts naar het slachthuis overgebracht.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4