Benoemingen en Parochie vierde 75-jarig bestaan wijdingen Glorieuze ontvangst voor verloofden van St. Martinuskerk Bisdom Rotterdam Hei zilveren feest van „Si. Adelbert" DE MUZIKANTEN FIETSTEN VOORBIJ Jacht in de bossen op pïezter-rijders HET TROMMELEN MOE MAANDAG 26 SEPTEMBER 1960 DC LEIDSE COURANT PAGINA t NOORDEN Gisteren gingen wij met de Noor- densc katholieken naar de St. Mar tinuskerk. Aan niet-ingewijden zou het zeker voorbij gegaan zijn, dat de kerkgangers vandaag intiem het 75- jarig bestaan van hun kerk gingen vieren. Was er helaas geen vlag, die een wo groot feest aankondigde, bui ten, binnen in het kerkgebouw wa ren er geen kosten en moeiten ge spaard om 't priesterkoor zo smaak vol mogelijk te versieren. Wij namen plaats op het koor en bewonderden de prachtige nieuwe tegelvloer, die door de parochianen bij gelegenheid van dit feest aan hun kerk was geschonken. ■oewel dit grote geschenk van circa ƒ13.000— in korte tijd werd bekostigd, wist de kleine parochie gemeenschap in diezelfde tijd hun kerk nog te voorzien van een nieuwe verlichting, enige kostbare paramen ten en 6 goud-kleurige altaargordij nen. Inderdaad blijkt hier aldus de pastoor ,dat er met de psalmist gezegd kan worden: „De ijver voor Gods Huis heeft U verteerd". Om half 11 begon de plechtige Hoogmis. Pastoor Van de Sman, ge assisteerd door de oudste en jongste priesterzoon der parochie, omringd' door vele misdienaars, begon het H. Offer, dat werd meegevierd door alle aanwezigen op diep-liturgische wij ze, zoals zij zich dit hadden eigen ge maakt gedurende de voorafgaande „Eucharistische Week". Na de wisselende Gregoriaanse getzangen begon het grote parochie- koor haar vreugde uit te jubelen in de 3-stemmige Missa Pontificalis van Perosi. Deze manifestatie was wel 't hoogtepunt in de lof, die Noorden aan haar Schepper bracht. De 35 kinderstemmen, in hechte harmonie met het mannenkoor, ondersteund door een prachtig orgelspel van de heer N. Haak, moeten, onder de su blieme leiding van de dirigent de heer A. Voorn wel dét hebben weer gegeven, wat de grote componist Perosi gevoelde, toen hij zijn lof aan God toonzette. Noorden kan trots zijn op haar kerkkoor, dat op fees ten als deze zoveel méér eer en hul de kan brengen aan God dan in an dere parochies. In de volgende lezingen viel het ons op, dat de woorden van Paulus in zijn brief aan de Ephesiërs nu zo van toepassing waren, als hij zegt, dat tenslotte alle eer Hém toekomt in de kerk en wel van geslacht tot geslacht. Dit woord hebben de ka tholieken van Noorden vandaag be waarheid: Hem ter eer was alles, alle geschenken, alle bloemen en kaarsen, alle zang, alle moeite, om dat Hij zo velen gedurende 75 jaren heeft gekoesterd in zijn genade. Gedurende de volgende Eucharis tische Viering zong het koor het Credo, Sanctus en Agnus Dei, waar van de kindersoli wel heel mooi wer den vertolkt en de organist prachtig begeleidde. Na de feestmis klonk tenslotte nog een geweldig Alleluia door de St. Martinus met een vers, dat door de dirigent speciaal voor deze gelegen heid was gemaakt en waarin een hulde werd gebracht aan het Gods huis: Hoog boven rietland1, kassen en welden, Ryst driekwart eeuw reeds deez' tempel, o Heer, 't Noordens volk zinge eeuwig Uw eer! 's Avonds sloot een plechtig Lof de feestdag af. Noorden had feest gevierd, en heeft dit waardig gedaan. Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Naaldwijk (H. Adrianus) de weleerw. heer C. J. de Leede; tot ka pelaan te Zoeterwoude (St. Jans Ont hoofding) de weleerw. heer G. A. J. Hermans; voorts heeft de Bisschop gisteren de diakonaats wij ding toege. diend aan de eerwaarde heren: J. I. M. v. Adrichem; H. A. v. Es; L. F. de Groot; A. J. C. Huket; L. H. J. M. Halkes; H. v. d. Hondel; C. L. M. Hoogeweegen; M. J. Houdijk; M. L. v. d. Leeden; K. M. v. d. Made; Th. G. G. Mudde; J. W. M. Olsthoorn; A. J. P. Spruit; J. G. J. Straathof; J. P. J. Zijerveld, allen studenten van het Theologicum te Warmond; tevens heeft de bisschop de vier lagere wij dingen toegediend aan: G. Th. Al kemade, J. A. Ammerlaan, A. J. van der Beek, D. L. Beljaars, P. J. L. M. Bosman, Th. A. van Damme, L. V. A. v. d. Geer, J. J. I. M. Jacobs, M. J. M. Jagerman, B. J. M. Lansdaal, P. G. v. d. Meer, P. W. J. Noordermeer, G. A. M. Pieterse, F. C. J. de Valk, J. G. M. v. d. Ven, A. G. Zevenho ven, allen studenten aan het Theo logicum te Warmond voor het bis dom Rotterdam. BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM De bisschop van Haarlem heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan de z.e. heer A. T. J. Goossens, pastoor van de parochie van O. L. Vr. van Altijddurende Bijstand te Santpoort en aan de z.e. heer M. M. Nolet, als pastoor van de parochie van de H.H. Martelaren van Gorcum te Amsterdam. Benoemd werden de volgende z.e. heren: tot pastoor te Santpoort J. A. Ettinger, te Breezand J. W. Rede- ker, te Nes a. d. Amstel Th. W. M. v. d. Lugt, te Amsterdam (H.H. Nic. en Barbara) C. M. Klaver, te Lan- gendijk Th. J. M. H. Wanna, te Oude- Schild A. Th. v. d. Burgt, die kape laan was te Aerdenhout, te Amster dam (H.H. Mart. v. Gorcum) W. Burghout, te Wieringen Th. J. Steen- land, die kapelaan was te Haarlem (H.H. Elis. en Barbara). De bisschop heeft de z.e. heer H J. van Nobelen, kapelaan van de par. van de H. Agnes te Amsterdam, de stichting opgedragen van een nieu we parochie te Hilversum, onder de bestaande parochie van de H. Vitus, en aan de z.e. heer Th. Ph. v. d. Heyden, kapelaan van de par. van O. L. Vr. Rozenkrans te Amsterdam, de stichting van een nieuwe paro chie in de wijk Zuider-Amstelkanaal te Amsterdam. Het stralende paar gToet de samengestroomde Belgen, die zich verdringen op de Grote Markt voor het stad huis van Brussel. Waarschuwing van Episcopaat Bezinning op de ontwikkeling van onze hedendaagse maatschappij en een gewetensonderzoek naar eigen actieve deelneming aan dit ontwik kelingsproces hebben de viering van het 25-jarig bestaan van St. Adelbert gekenmerkt. St. Adelbert omvat met haar 4000 leden een groot deel van de katholieke leiders uit alle gele dingen van het maatschappelijk le ven en is over 39 afdelingen in het land verspreid. De vraag of de katholieke intellec tuelen werkelijk deelnemen aan de hedendaagse ontwikkeling, heeft de voorzitter mr F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst zaterdag aan de orde gesteld. Baron van Voorst zei- de met openhartigheid, zij het in vragende vorm, dat de katholieke intellectuelen nog lang niet voldoen, de deelnemen aan tal van belangrij ke werkzaamheden. De voorzitter van Adelbert vroeg zich af of de in schakeling van de leek in onze Kerk niet versneld zou kunnen worden, om aldus de priesters vrijer te ma ken voor de eigenlijke zielzorg. Hij zou het zeer op prijs stellen, indien ook de gedachtenwisseling tussen geestelijkheid en leken meer op gang kwam: van beide zijden heeft men wel een en ander te zeggen en te vragen. Tenslotte stelde hij opnieuw het vraagstuk aan de orde van de aan wezigheid van katholieken in niet- katholieke organisaties, opdat „de katholieken hun inbreng in het poli tieke, sociale en culturele leven be ter kunnen behartigen". Op de feestelijke vergadering van zaterdag, welke o.a. werd bijge woond door premier De Quay en de ministers Cals en Van Rooy, de staatssecretarissen dr Veltkamp en mr Bot, de commissaris van de ko ningin, dr Prinsen en de rectores magnifici van Nijmegen en Tilburg, heeft prof. dr A. G. M. van Melsen, hoogleraar te Nijmegen en voorzitter van het Thijmgenootschap met na druk gevraagd om een juist en open begrip van onze eigen tijd. In Den Bosch Is saterdagavond een grote taptoe gehouden. Onder de deelnemende korpsen bevond rich ook een renllca van het wielrijders-muziekkorps, zoals dat voor de tweede wereldoorlog bestond. De wielrijders, in de bekende groen-grijze uniformen, oogstten 'n hartelijk applaus bij hun ongewone voorstelling. Vier jeugdige Amsterdammers, in queerde veiligheidshalve een groot leeftijd variërend van 20 tot 22 jaar, bekenden aan de politie te Ede, waar dolkmes dat een van hen droeg. Na eerst een dreigende houding te het nummer van de wagen te note ren. Onderzoek door de politie bracht al spoedig aan het licht dat de aan rander bewoner was van het woon wagenkamp te Beverwijk. Hij werd gearresteerd op het moment dat hij een bioscoop verliet. ze werden aangehouden, dat zij in hebben aangenomen sloegen de man de nacht van zaterdag op zondag in nen plotseling op de vlucht. De jacht- Amsterdam een aan een Zaandamse opziener, die niet gewapend was, radiohandelaar toebehorende bestel- d0Ch de situatie ter plaatse goed auto hadden gestolen. kent, meende, dat ze wel ergens op Twee hunnner waren eerst zater- Bennekomseweg uit zouden ko- dagavond uit de cel van een Am- men en dat bleek juist. sterdams burean ontslagen, waarin JunnUncuhnn Hij trof hen daar, waarna de ach- "'kdr:.k0^'ar„e,.d:rkenSChaP te- tervolgmg opnieuw begon. Ze ren- Méér treinen Alphen-Gouda In de winterdienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die 2 okto ber aanstaande ingaat, is een groot zondagmorgen per bromfiets door het Sysseltse bos surveilleerde ont- niet al te moeilijk. Hij bleef ze op recht gekomen waren. md^oriAnnrntr "SSSMS men. Voor Zuidholland is bepaald, dat de treinen van de dienst Rotterdam va aas ui uci vv/ca tkaa vaii aacaa wao Dordrecht meer dan voorheen zul- antwoordden ze ontkennend, waarna moeilijkheden meer op, ook al niet *en 8a*n stoppen in Barendrecht: in ze zich uit de voeten maakten. omdat op dat moment een radiowa- de Rotterdam op werkdagen Dp iachton7iener vertrouwde deze 2en van de politie arriveerde, die om 8.40 uur en in de richting Dor- gèng van zaken niet, temeer niet door een voorbijganger die de jacht drecht dagelyks om 8.44, 12.44 en 20.15 dekte de bestelauto op een bospad. ol *7iStZ De vier jongemannen bevonden rich vennoeld" in de nabijheid van de wagen. Op de held mel verder konden vraag of het voertuig van hen was De arrestatie leverde daarna geen toen hij merkte, dat de uitlaat van gezien had, was gewaarschuwd, de auto nog warm was. Hij besloot de jongelui op te sporen, en vond ze buiten het bos, op de Zuider Paral lelweg. Hij hield ze aan en confis. uur. Ter completering van de half- uurdienst RotterdamMaassluis zal dagelijks om 22.18 uur nog een trein uit Rotterdam CS vertrekken. Op werkdagen gaat uit Alphen aan den Rijn om 7.00 uur een trein naar Gouda rijden. In Gouda hebben de Een bewoner van het woonwagen- kamp te Beverwijk is gegrepen vier Den Haag en Rotterdam De uur nadat hii een mcirie ??ndagavon/.reinen Gouda (vertrek Aanrander spoedig achterhaald Zondag is de viering van het zil veren jubileum van St. Adelbert en twintig uur nadat hij een meisje 9„ A, ,on voortgezet met een gedialogeerde uit de Zaandamse Havenbuurt had „;55 uur),_G|J|J |u?len ^rtaan Mis in de kapel van het Begijnhof. E. van Dodewaard zelf droeg die het nummer van de auto noteer de H. Mis op. In de middagvergade- den, waarin de aanrander en een ring heeft hij namens het Neder- metgezel de vlucht namen. het station Rotterdam Hofplein. In het Rode-Xruisziekenhuis te De 44-jarige heer A. J. Schults is ernstig gewond geraakt bij de ont- _ia xii ue van net ucgijiuuti. aangerand. De arrestatie kon &e- nmnireiprron j„_ De bisschop van Haarlem, mgr. dr „bieden dank zij een paar jongens De°Pljdelijke de trein, dienst Den Haag HSRotterdam Hof- ue umiieu. Beidé P1"" wordt opgeheven in ver- landse Episcopaat een gelukwens mannen boden te Zaandam aan de m'beeindigen van de uitgesproken in tegenwoordigheid deuren dekens te koop aan. Nadat IIy van de pauselijke internuntius mgr. zij in de Finsestraat aangebeld had- G. Beltrami, van de ministers dr den, werden zij door de dertienja- Klompé, mr Cals en mr Van Rooy rige Heleentje Haak opengedaan die BBBBf en van de staatssecretarissen Stu- verklaarde, dat zij alleen thuis was. Zierikzee is overleden de 62-jarige benrauch en mr Bot en vertegen- Het meisje ging weer naar de zol- heer M. J. Scheffers. Hij was op 17 woexrdigers van vele grote katholie- der, waar zij met een vriendinnetje september betrokken bij een ver- ke organisaties, ongeveer 80 in getal, gitaar speelde. Nauwelijks hadden de keersongeval in Zierikzee. De heer In zijn gelukwens namens het ge- meisjes het spel hervat of zij hoorden Scheffers reed niet een bromfiets te- hele episcopaat wees mgr. dr J. A. E. gestommel in het huis. Heleentje ging gen een landbouwtrekker op, die van van Dodewaard de jubilerende St. kijken en werd door de man over- rechts kwam. Hij bleek e dubbele Adelbert-Vereniging erop, dat de meesterd en naar de schuur gesleept, schedelbasisfractuur te hebben op- leek voeling moet houden met de Waar het kind verbeten vocht en luid- gelopen, theologie en haar beoefenaars. „In keels gilde, met gevolg dat buur- een tijd als de onze, aldus de bis- vr0Uwen werden gealarmeerd en bei- schop, waarin de gelovige leek zich (je mannen het op een lopen zetten ploffing op 9 september in de werk- meer en meer bewust wordt van naar hun auto. Jongens uit de buurt plaats voor minder validen te Zie- zijn verantwoordelijk lidmaatschap hadden tegenwoordigheid van geest rikzee. Vannacht is hij o'-erleden. van de Kerk, welke bewustwording mee brengt, dat hij zich bezint op zijn eigen taak en plaats in de Kerkge meenschap, op zijn verhouding tot de hiërarchie enz. is deze voeling meer dan anders nodig. Wij zijn al len weliswaar gelovigen, maar niet allen theologen. De theologie is al tijd nog een vak en vereist een aparte vorming". Ik zeg dit, zo verklaarde de bis schop, na rijp beraad en bedoel het als een feestgeschenk mijnerzijds en geenszins als een verwijt, ook al zult U er misschien een critisch geluid in kunnen beluisteren. Als het ooit no dig is geweest, dat de leidinggevende leek, die geroepen wordt zijn hou ding te bepalen en anderen voor te lichten over levensvragen, welke al lernauwst met het geloof verweven zijn, dat hij samenspeelt met vaktheoloog, dan is dat wel nü, en zeker in dit ons land. Mogen wij, leken, dan weer niets doen? Mijn antwoord is, aldus de bisschop, U moogt niet alleen, maar U moet zelfs zeer veel doen. U moet op de allereerste plaats de vaktheo logen, zowel de dogmatici, de moraal- en de pastoraaltheologen als de exegeten stimuleren, ja pres sen, om hun volle aandacht te geven aan die vraagstukken, welke mo menteel dringend om een oplossing vragen. Na mgr. Van Dodewaard sprak de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr J. M. L. Cals, die de aanwezigen erop wees, dat de minister wel degelijk rekening heeft te houden met de publieke opinie. Dat is tegenwoordig des te meer no dig, omdat leer en leven zo dicht bij elkaar liggen. Twee motorrijders zijn zater dagmiddag in de tweede Hugo de Grootstraat in Amsterdam frontaal tegen elkaar gebotst. De 22-jarige monteur J. Witte uit Amsterdam, die een der motoren bestuurde, kwam om het leven. De bestuurder van de andere motor kreeg een schedelba sisfractuur. Zaterdagmiddag daverde de Amsterdamse Koopmansbeurs van het ge- tromme Het was de jairlijkse „Beurs-trommeldag" waaraan door vele korpsen en nog meer „tamboers-in-los-verband" werd deelgenomen. De laatstgenoemden lawaaimakers bleken niet allemaal opgewassen tegen de vermoeienissen van het trommelen, zodat een zitje - maar beslist geen rustig zitje! - dankbaar werd aanvaard.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4