Vrouw - sinds een week vermist slapend in bos gevonden Sfe Zingende Zwammen Nood-toto op komst? Inbreker overmeesterd K.R.O. leidt aantrekkelijk winterprogramma in visie op televisie ..IA \NDAG 26 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA S Kampioene op de schrijfmachine HONDERD JAAR GRAFISCHE KUNSTINRICHTING J. VAN POLL SUYKERBUYK Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de N.V. Grafische Kunstinrichting J. van Poll Suyker- buyk te Roosendaal verscheen een jubileumboek, niet zo maar 'n boek dat met enkele plaatjes de korte fei ten van een honderdjarige historie vertelt. Verre van dat. Het is een boek geworden, niet alleen om te bekijken, maar ook om te gebrui ken, een boek, dat op kunstzinnige wijze de gescheidenis van het be drijf in beeld brengt en van de vier generaties, die gedurende die eeuw aan het hoofd ervan stonden of staan. Kees Zwart uit Breda, die de ge gevens hiervoor samenstelde en het geheel zijn vorm gaf, zegt in zijn in leiding: „Een boek met een veel heid aan cliché- en druktechnische combinaties, voor technici in de gra fische industrie. En het is een boek met een aantal uitdrukkingsmoge lijkheden in druktechniek, voor de grafische ontwerpers. Dit boek ge tuigt van wat door een hechte sa menwerking tussen zetter, layout- man, chemigraaf, tekstschrijver, drukker, fotograaf en ontwerper, technisch mogelijk is". Inderdaad, dit gedenkboek illu streert op voortreffelijke wijze wat er op het gebied van de grafische kunst bereikt kan worden. Het is 'n juweeltje geworden van druktech niek. Zaterdagmiddag waren de Houtrusthallen in Den Haag weer het strijdperk, waar de nationale kampioen (e) machineschrijven werd beproefd. De „bruto" winnares (d.w.z. de deelneemster met de meeste aanslagen per minuut, doch nog ongecorrigeerd op fouten) was mej. Trix van Weeveren uit Rotterdam, die ook het vorig het kampioenschap in de wachtsleepte. Hier wordt zij ondervraagd door een verslaggever van de Nederlandse Radio Unie. „Floriade" te Rotterdam plechtig gesloten door minister Marijnen Tentoonstelling bracht batig saldo Om zeven minuten vóór tien werd gisteravond een tweetal oranjevlaggen met het embleem van de Floriade erop, gestreken, één temidden van een carré van 24 vlaggen van de landen die hebben deelgenomen, één van de hoogste hoogte van de euromast. De internationale tuinbouwtentoonstelling, die in een half jaar tijds enige miljoenen bezoekers heeft gehad, was daarna officieel gesloten door de minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen. Tot midder nacht ging het feest op de uitgestrekte terreinen echter nog door en op de Euromast had men reeds uitgerekend, dat ofschoon men voor de opening een resultaat van een half miljoen bezoekers gedurende floriade-maanden redelijk had genoemd, het getal van 681.000 betalende bezoekers reeds was overschreden. Duizenden bezoekers hadden reeds meer dan een uur tevoren zich rond de afzetting van het grasgazon voor „De Postiljon" geschaard om de slui tingsplechtigheid bij te wonen. In 't licht van schijnwerpers voerden daar de muziekkorpsen van de Holland- Amerika-Lijn, de Kon. Rotterdam- sche Lloyd en de Steenkolen Han dels Vereniging een taptoe uit. Half tien nam de algemeen voor zitter van de „Floriade" dr. A. J. Verhage, het woord. De gedachte, dat wij hier voor de laatste keer staan, lijkt triest maar is het niet, zeide hij. De „Floriade" heeft in zes maan den tijds het vakmanschap van de Nederlandse tuinbouw uitgedragen in een wedkamp met vele buiten landse inzendingen. Onder de velen, die spreker dank bracht, behoorde ook de gemeente Rotterdam, wier gastvrijheid, zoals hij het noemde, in het bijzonder ook belichaamd werd in een belangrijke bijdrage van de gemeente, nl. het klaarmaken van tentoonstellingsterrein en -gebou wen. Het verheugde dr. Verhage te kun nen mededelen, dat de tentoonstel ling met een batig saldo zal sluiten en een niet onbelangrijk bedrag naar de gemeente zal terugvloeien. Dank van Israël Het echtpaar, dat zes maanden lang de Israëlische inzending had opge luisterd met zijn typisch handwerk, bracht vervolgens dank aan Neder land voor de genóten gastvrijheid door aan mevr. Marijnen, mevr. Van Walsum en mevr. Verhage een han ger met broche aan te bieden. Burgemeester Van Walsum, die vervolgens het woord kreeg, sprak woorden van dank, «allereerst aan alle werkers van de „Floriade", voorts aan de leiding en ten slotte aan de georganiseerde uinbouw, die, zeide hij, een prestatie te zien heeft gegeven, waar wij en zij trots op mogen zijn. Dat er een batig saldo is, noemde de burgemeester verheu gend, maar, zo vervolgde hij, de hoofdzaak is, dat er gelegenheid is geweest tal van mensen uit binnen- en buitenland opnieuw met de stad Rotterdam te confronteren. Banden nauwer aangehaald Ook minister Marijnen sprak woor den van dank. Deze tentoonstelling, zeide hij, heeft de banden tussen de tuinbouw en de andere sectoren van het bedrijfsleven nauwer aangehaald en daarnaast zijn andere banden ver stevigd. De minister meende dit te kunnen zeggen in deze dagen, dat de Verenigde Naties bijeen zijn, tegen de achtergronod van de 24 vlaggen, die in de internationale verhoudin- en ongetwijfeld evenzo vele nieuwe banden hebben gelegd. „Van kiem tot kracht" is het devies ■van de „Floriade" geweest. Spreker verklaarde zich overtuigd dat hier kiemen zijn gelegd voor nieuwe krachten, krachten voor de Neder landse tuinbouw, voor de stad Rot terdam en voor de internationale samenwerking. Het is dan ook, zo besloot hij, ondanks de weemoed van het scheiden, dat ik toch met groot optimisme de woorden hier uit spreek: de Floriade 1960 is gesloten". Een trompetter blies daarop „The last post", het Wilhelmus weerklonk en de „Floriade"-vlaggen gingen neer Van heden af zal de tentoonstel ling er niet meer zijn, maar de Euro mast komt vrij te staan en zal, zoals de bedoeling was, voortaan normaal voor het publiek te bereiken zijn. FAMILIE KAUFMANN IN NEDERLAND. De familie Kaufmann uit Koep- pern is in Nederland aangekomen. Het is de familie Kaufmann mogelijk gemaakt zich in Nederland te vesti gen, in verband met de moeilijkhe den die dit gezin in Koeppern heeft ondervonden nadat de heer Kauf mann was opgekomen voor een Joodse caféhouder,' die in deze plaats blootstond aan anti-semitische pla gerijen. Mevrouw Kaufmann en haar zoons zullen zich binnenkort in het zuiden van Nederland vestigen. De heer Kaufmann en zijn twee soons zullen daar werk krijgen bij een groot we genbouwbedrijf. De heer Kaufmann zelf zal echter nog naar Duitsland terugkeren in verband met een vonnis inzake een verkeersongeluk met do delijke afloop. Bij zijn aankomst in Nederland verklaarde de heer Kauf mann, dat de berichten die door de burgemeester en de hoofdcommissa ris van politie van Koeppern zijn verspreid over schulden, die hij zou hebben in verband met dit verkeers ongeluk, onjuist zijn. De sedert 17 september vermiste 34-jarige mevrouw H. J. M. Wille- kensRutjes uit Tilburg is na bijna een week in de bossen tussen Loon op Zand en Tilburg slapende aangetrof fen. Onmiddellijk nadat de vrouw, die aan periodieke geheugenstoornis lijdt, als vermist werd opgegeven, werd een uitgebreide speurtocht met speur honden ondernomen. Succes bleef echter uit. Vrijdagavond meldde zich een boer bij de rijkspolitie in Loon op Zand, die aan de rand van het bos met een vrouw had gesproken, wier vreemd gedrag hem was opgevallen. Tkttl*nwhimreii!lfirortlm0iit Miren mtiitimen unnmtn nn mende/neming llOifiMIQtertheLMardeêentedt'ik'teèen- 1 XlwvmfmimtiuuKieiitnn.jl m 1 [Br NEDERLANDSE BLOEMEN NAAR FATIMA Traditiegetrouw zullen ook dit jaar op 13 oktober weer bloemen naar Fatima gezonden worden van uit Nederland. Op die dag staan de kapel, het al taar op de trappen van de basiliek en vooral het beeld dat in de pro cessie wordt meegedragen, in een zee van bloemen. Allen die willen medewerken aan deze jaarlijkse nationale hulde, kun nen hun bijdrage storten op giro 426154 t.n.v. penningm. Vereniging Fatima te Boxtel met vermelding: Bloemenactie. Op 12 oktober zullen deze bloemen officieel worden aangeboden door de Nationale Nederlandse Bedevaart. De intentie die men hieraan ver bindt luidt: het verkrijgen van de wereldvrede en Maria's bescherming voor de zwijgende kerk. Staatssecretaris van O. K. en W. heeft in een rede voor de jongeren van de KVP in Alkmaar gezegd, dat het kabinet van ministers de moge lijkheid onderzoekt tot een nood-toto te komen. De vergunning voor de sporttoto loopt per aanstaande zondag af. Spr. laakte de houding van de liberale fractie in de Eerste Kamer. Zij heeft de sporttoto het slachtoffer gemaakt van een politieke situatie. De toto is hierdoor in een impasse geraakt. Zaterdagnacht is ingebroken bij de winkelier G. Huurman te Hoog Blok land. Door het forceren van de voor deur verschafte de inbreker zich toe gang tot de winkel. Het leeghalen van de winkellade werd hem echter noodlottig, want een deel van de geldstukken liet hij op de grond vallen. Door het gerinkel bespeur de de eigenaar onraad, waarop deze te voorschijn kwam. Een vechtpartij volgde, waarbij de zwager van de winkelier, die ook was toegesneld, de indringer met een klomp te lijf ging en hem wist te overmeesteren. De inmiddels gewaarschuwde politie bracht de inbreker, de 31-jarige C. A. uit Gorinchem naar het arrestan tenlokaal. Zijn buit was een horlo ge en wat klein geld. A. is geen on bekende bij de politie De laatste tijd zijn verscheidene diefstallen in de omgeving gepleegd. De 74-jarige K. Raatjes werd zondagmorgen in het portaal van zijn woning aan de Sumatrastraat te Amsterdam dood aangetroffen. De man is waarschijnlijk in de nacht van zaterdag op zondag van één hoog van de trap gevallen. De buren ver telden later, dat zij omstreeks half drie wel een bons hadden gehoord, maar zij hadden daaraan geen aan dacht geschonken. Streven naar taakverdeling tussen radio en televisie In een vanwege „het gerucht" zeer druk bezochte persconferentie van wege de KRO heeft de voorzitter pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P. waar mogelijk openhartige mededelingen gedaan omtrent brandende kwes ties die de laatste maanden ook in de pers niet onbesproken zijn gebleven. Algemeen betreurd is het heengaan van de programmaleider Toon Ram melt en mede in verband daarmoe is gezinspeeld op een op handen zijnde structuurwijziging bij onze katholieke omroep. Voor wat de radio betreft, is meegedeeld, welke taken uit het verleden behouden kunnen blijven en welke nieuwe taken kunnen worden aangetrokken. Gestreefd wordt naar heroriëntatie en positie-versteviging van de radio naast de televisie. Een andere belangrijke activiteit met betrekking tot beide media betreft het onderwijs voor volwassenen buitan schoolverband, waarbij gezocht wordt naar oplossing van het vraagstuk der vrijetijdsbesteding. Thuis gekomen vertelden huisgenoten de boer over een radiopolitiebericht van maandag j.L, waarbij een vrouw uit Tilburg als vermist werd opge geven. Tot één uur in de nacht heb ben de rijkspolitie uit Loon op Zand en de gemeentepolitie van Tilburg opnieuw met inzet van speurhonden in de bossen gezocht. Daarbij werd de fiets van de vermiste vrouw gevon den, doch zijzelf bleef spoorloos. Vanmorgen werd de speurtocht voortgezet en toen troffen de politie mannen de vrouw, die kennelijk een week lang in de bossen had rondge zworven, slapende aan. Zij werd naar het ziekenhuis in Tilburg overge bracht. Avondcollege Het onderwijs voor volwassenen door middel van radio en t.v., zoals de KRO zich dat voorstelt, is reeds ter kennis van onze lezers gebracht. Het zal de titel „Avondcollege" dra gen en worden gesteund door katho lieke organisaties die zich niet op omroepgebied bewegen. De toe te passen methode is voor ons land ge heel nieuw; het is in Frankrijk ont staan en daar met opvallend succes tot ontwikkeling gebracht. De lessen zullen met schriftelijke onderwijs worden gecombineerd en evenals de cursus „Schrijven voor de Omroep" worden verzorgd door het Studiecentrum van de Augustijnen te Culemborg. Toch zijn de omroeples sen zo samengesteld, dat ze ook zon der schriftelijke lessen als een be grijpelijk en aantrekkelijk geheel te volgen zijn door hen die geen exa men wensen af te leggen. Men zal met vier cursussen starten, namelijk over democratie, Europa, opvoeding in het gezin en Nederlands. Lichte en serieuze programma's De lichte muziekprogramma's wor den voornamelijk geconcentreerd op gramofoonplaten en een achttal en sembles. Koren worden ingeschakeld en internationaal bekende volkslie deren krijgen moderne bewerkingen. Via de Springplank hoopt men voca listen te kunnen aantrekken; er blijkt voldoende talent onder de jongeren aanwezig te zijn. Bij de serieuze mu ziek wordt het aantal cycli drastisch beperkt en wel tót twee, namelijk orgeluitzendingen door Bernard Bar- telink en integrale liederen van Ga- briël Fauré. Opera's zullen deels door relais van het buitenland wor den uitgevoerd. Op het gebied van de christelijke cultuur wordt de Vlaams-Nederland se samenwerking voortgezet door middel van enkele manifestaties in januari 1961. In samenwerking met de KAB komen er enkel uitzendin gen over de christelijke sociale emancipatie. In de rubriek Amusement komen de Tierelantijnen terug, behouden, „Kopstukken" met geheel nieuwe onderdelen en Jan de Cler gaat door met zijn Memojandum. Het program ma voor de vrouw wordt uitgebreid met een serie over „schoonheid waaraan we dagelijks voorbij gaan". Nieuw bij de schoolradia zijn uitzen dingen voor de middelklassen van de lagere school. Na zijn herstel doet Gabriël Smit weer volledig mee. Ook de t.v. ontplooit zich. Alhoewel gescheiden optredend, ontplooit do tv. afdeling grote ac tiviteit, waarbij althans voor zo ver het medium daartoe aanleiding geeft bruikbare krachten van de radio-afdeling worden ingeschakeld. Voor het nieuwe seizoen heeft de t.v. van de KRO de volgende inde ling gemaakt: toneel en amusement, muziek en film, documentair-in- structieve en kinderprogramma's. Van de Nederlandse auteur Jef Heydendaal worden zes spelen uit gezonden, waarin onder de titel „Po ging tot gesprek" gewone problemen aan de orde komen. De zaterdag- avond-accoorden uit Treslong in Hil- legom zullen volledig blijven door klinken in de huidige aantrekkelijke vorm. Althans tot begin 1961 zal ook het programma „Piste" blijven. Er komen verder Parijse uitzendingen, cabaret en music box. Nieuw is de actualiteiten-rubriek „Brandpunt" waarover spoedig na dere mededelingen worden gedaan. We weten intussen, dat ook mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, er medewerking aan zal verlenen. „Open hof" wordt een instructief spel, waaraan onder leiding van mr. Jan Derks ook professoren en stu denten zullen meewerken. Er komen verder rubrieken over kerkelijke bouwkunst en over het samen-op- weg-zijn; de Testplaat zal liggen in de interesse-sfeer van de opgroeien de generatie. Van alle werelddelen zullen filmreportages worden gege ven en voor de jeugd zal Tom Poes in het marionetten-theater van Bert Brugman optreden. Tijdens de persconferentie hebben de heren mr. Willy Wagenaar en Jan Castelijns onderscheidenlijk het ra dio- en televisie-programma van de KRO toegelicht. lend. Pierre Janssen doet opnieuw „kunstgrepen" en daarvoor werkt hij 'sterk met zijn handen, breed gebarend om zijn interessant betoog klem bij te zetten. Stellig niemand heeft daar last van; het werkt sympathiek. Maar wat te zeggen van Lou van Burg, een en al irriterende bewege lijkheid, soms hinderlijk voor de kij kers en zeker niet minder voor de slachtoffers op het toneel van de studio. Die slachtoffers hebben bo- vedien het risico van een geruchtma kend effect van een of ander mecha nisme te verduren. Maar laten we ons troosten mot de gedachte, dat er ve len onder ons zijn, die van al dat ge rucht geen last hebben, ook niet de meespelende zuidelijke buurgenotcn. KRO op zaterdag. Er zat weer de nodige afwisseling in het ontspan ningsprogramma. Ed Lautenschla- ger had een vraaggesprek met het echtpaar Mol, dat in Tanggayika zulk voortreffelijk medisch werk ver richt en met enkele negerstudenten uit hetzelfde Afrikaanse gebied, die in Oxford studeren. Helaas waren de filmbeelden van Ad Zonneveld wat onduidelijk. Scherper was de filmreportage van de reizende jour nalist Wim Hornman, die vanuit en over Paraguay op onderhoudende wijze vertelde. Voorafgaande aan een opnieuw spannende en verrasende Hitchcockfilm werd in Treslong te Hillegom een serie zaterdagavond- accoorden vertoond, met Teddy en Henk Scholten als charmante gast vrouw en gastheer. Met name het afscheid van de artisten was aan trekkelijk. Dat was dan het besluit van het optreden ook nu van buiten landers, van wie we noemen de Ame rikaanse negerzanger-pianist Memphis Slim met een boogie-woogie, Monico Roe als handige transfor Amatrice en de Ménestrels met een grappig marionettennummer. Teenagers, die mogelijk niet aan hun trekken zijn gekomen, krij gen zoals we hebben vernomen over vier weken hun kans. We moe ten nog vermelden, dat de NTS een reportage heeft gegeven van de fees telijke intocht van de Belgische ko ning Boude wijn met zijn verloofde in het opgetogen Brussel. Het viel op, dat de jonge koning vol zorg zijn Spaanse verloofde op haar gemak stelde. Komende uitzendingen. Woensdag a.s. zendt de NCRV de rubriek „Pas Geperst" uit, waarin Pi Scheffer bekende en minder be kende artisten van de grammofoon plaat aan het woord laat. Daarna: een voordracht van Antonia Ridge („Eerlijk als goud") en de actualitei tenrubriek van Peter van Campen: „Attentie". O.a. zal in deze afleve ring een reportage worden gegeven uit La Coutrine door Alfred van Sprang. Met in de hoofdrollen Mary Dres- selhuys die het stuk destijds bij de Nederlandse Comedie ook op het to neel speelde Ellen van Hemert en Ramses Shaffy, zal de VARA don derdag „Leocadia" uitzenden, een stuk van de Franse toneelschrijver Jean Anouilh, dat door A. Viruly werd vertaald. Willy van Heemert voert de regie. In het programma, dat de KRO vrijdag uitzendt, zal in een documen tair programma „De Weg", een beeld worden gegeven van de foutieve en juiste gedragingen der verkeersdeel nemers op de weg. Deze documentaire werd samengesteld door Bert Odé. Aansluitend zal een bezoek worden gebracht aan de anti-slipschool van de KNAC op „Zeeburg" te Amster dam. Bij deze reportage treedt Leo Pagano als commentator op. (Van onze t.v.-medewerker). Bewegelijkheid bij de AVRO. De AVRO heeft zondagacond twee per sonen in een programma gebracht, die we weliswaar eerder hebben ge zien, maar niet vlak achter elkaar. Het waren Pierre Janssen, conserva tor van het Stedelijk museum te Schiedam en Lou van Burg, leider van de spel-show „Een kwartje ner seconde". Het zijn beide zeer beweeg lijke figuren, maar zo heel verschil- Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.0024.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 De groente man. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 1050 Voor de kleuters. 11.00 Pianorecital. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Jazzmuz. 12.20 Regeringsuitz.: Voor de land bouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.?u Metropole orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Lichte muziek. 14.30 Gram. 14.40 School radio. 15.00 Licht progr. 15.30 De Vi visectie, gesprek. 15.45 Kamermuz. 16.15 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Opera muziek. 19.45 Journaal. 20.00 Nieuws. 20.05 Theaterork. 10.35 Filmpraatje. 21.05 Operettemuziek. 22.05 Kamer muziek. 22.30 Nieuws, beursber van New York en S.O.S.-ber. 22.45 Boek bespreking. 23.00 Huornensemble. 23.15 Jazzmuziek. 23.55—24.00 Nieuws HILVERSUM II. 29 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en Overweging. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Pontificale Hoog mis. 11.30 Gram. 1150 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Promenade-orkest en solist. 12.50 Act, 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennws. 13.30 Lichte muziek 13.50 Alt-mezzo en gitaar. 14.35 Voor de plattelands vrouwen. 14.45 Waar is Mr Milburry, hoorspel (VII). 15 35 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Gesproken brief uit de Nederlandse Antillen, door Hank Dennert. 18.00 Grain. ^.'O Pol. le zing. 18.30 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Act 19.25 Gram. 20.30 Kamer orkest en solist. 21.30 Fluitrecital. 22.00 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Filmmuziek. 23.00 Gram 23 55—24.00 Nieuws. TELEVISIE-PROGRAJIMA'S NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. 70.20 Fi'm. 20 30 Deels docu mentaire, deels get-kende film. 20.45 Film. 21.00—*2.35 Speelfilm.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 3