100 jaar „De Goede Herder" Regenjassen Siudenienschutterij moei in Alphen een lange paal halen Werktijdverkortng voor miljoen werkers VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Burgemeester van Zevenhoven: eerste burger van Zoeterwoude Belangrijke promotie voor het gehele, tien leden sterke, gezin Detmers Mgr. M. A. Jansen droeg pontificale H. Mis op De oversten van de verschillende Nederlandse kloosters, met in het midden de provinciale overste, moe der Maria Bonaventure. (foto Leldse Courant) Bij KJ). is benoemd tot burge- A. Smeets op, die pensioengerechtigd bijna honderd jaar geleden, 2*8 jaar meester van Zoeterwoude de heer J. is en 31 oktober aanstaande officieel het klooster te Leiderdorp met vaste A. Detmers, aan wij gelijktijdig eer- afscheid neemt. hand heeft bestuurd. Ook verschil- vol ontslag is verleend als burge- Gisteren hebben de zusters van naventrura, vergezeld van de huis- lende oud-huisgenoten, sommigen meester van.Zevenhoven. Dehenoe- DELANGRIJKSTE MOTIEF voor „De Goede Herder" te Zoeterwoude- overste van Leiderdorp, moeder reeds hoogbejaard, wilden niet ach- mmg gaat 3 "0®™^De heer burgemeester J. A. Detmers van Leiderdorp het honderdjarig bestaan Maria Agnes en de eerwaarde moe- teiiblijven en kwamen hun gelukwen- Oetmers volgt burgemeester H. J. J. Zevenhoven om van standplaats^ te van de congregatie in Nederland op ders van andere kloosters in het sen aanbieden. feestelijke wijze herdacht, te begin- land. Ontelbare kostbare bloemstukken nen met een pontificale H. Mis, die Het was een algemene receptie waren in de hal en elders in het door mgr. M A. Jansen, bisschop Waar zeer velen van hun belang- klooster op.ges4.-fd, waarcjjor vele van Rotterdam in de kapel van het stelling blijk gaven. Onder hen burgerlijke overheden en instanties klooster werd opgedragen. merkten we o.m. op burgemeester zowel als particulieren blijk gaven In de namiddag werd een nlei-of- Van Diepeningen van Leiderdorp, van hun waardering voor het werk ficiële receptie gehouden, waar zeer diens ambtgenoten van Leiden, Zoe- der congregatie en hun medeleven vele kerkelijke en burgerlijke per- terwoude, Noordwijk en Harmeien, met de zusters. Verschillende ge- sonen, onde wie vele oud-huisgeno- voorts ds. Van Dijk en echtgenote, schenken, waaronder meubilair voor ten. de zusters kwamen gelukwensen, predikant van Leiderdorp, verschil- de wachtkamer, waren daarvan mede Een schat van bloemstukken vulde lende kinderrechters ,twee bestuurs- evenzovele stoffelijke blijken, kapel, zalen en gangen en vele daar- leden van het Katholiek Verbond Na de receptie volgde een intiem van droegen kaartjes met namen van Voor Kinderbescherming, alsmede diner met de rectoren der kloosters burgerlijke overheden en Instanties, dit als aardige bijzonderheid af- en een aantal andere geestelijken en waarmee de congregatie uit hoofde stammelingen der familieleden van een en ander verliep onnodig dat van doel en werk mee te maken moeder Everard, die vanaf 1863, dus te zeggen in de beste stemming, krijgt Het feest werd ook bijgewoond door de eerwaarde oversten van de andere kloosters in Nederland, te we ten in Almelo, Velp, Bloemendaal en Tilburg. De feestelijke viering, die van daag wordt voortgezet, werd geopend met een pontificale H. Mis, opgedra gen door de -bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen. Assistentie by deze plechtigheid verleende de gees telijke leidsman van het klooster te Leiderdorp, rector J. C. de GToot als presbyter assistens. Troondiaken.s waren Dom Beekman OSB, van de abdij van Egmond en rector L. J. H. Wolf van het klooster te Bloemen daal. Als diaken fungeerde de pastoor van de KruisherenpaTOchie te Zoe terwoude, p. A, P. M- Emmen OSC en als subdiaken de prior van het klooster der Kruisheren, p. dr. LJ. Smabel Ceremoniarius was rector A. M. Gerlach van het klooster te Velp. Het koor der zusters zong ondt* leiding van zuster Maria Dionysia de Missa superba „Aimor Gesu, amore" van Oswald JaeggL Voorts werden uitgevoerd het „Laudate" van M. Bakker en Psalm 160 van Albert de Klerk. Het orgel werd bespeeld door Bram Martij n. De bisschop hield een korte toe spraak tot de zusters, waarin mgr. Oude herinneringen werden tijdens de receptie uitgewisseld. (foto Leidse Crt.)) s. Na 1 okt. ook 's maandags TV De zendtijd van de Neder landse Televisie wordt per 1 ok tober uitgebreid van 1822 uur per week, aldus een mededeling van de NTS. Dit houdt in dat na deze datum - voor het eerst op 3 oktober - ook op maandag avond een volledig -avondpro gramma zal worden uitgezon den. ,Dit programma zal ver zorgd worden door de televisie diensten der omroeporganisaties. In verband met het feit dat nog geen extra studioruimte voor deze maandagavond be schikbaar is, zal, zolang deze toestand voortduurt, voorname lijk worden uitgezonden uit de Singer concertzaal te Laren. Ook het NTS-journaal zal worden uitgebreid, zodat voor taan naast de bestaande jour naaluitzendingen, ook op maan dagavond een N.T.S.-journaal wordt uitgezonden. Het uitzendschema zal vanaf 1 oktober er als volgt uitzien. Zondag 20.0022.30 uur; maan dag 20.0022.05 uur; dinsdag 20.0022.20 uur; woensdag van 17.00—17.40 en van 20.00—22.20 uur; donderdag 20.0022.20 uur; vrijdag 20.0022.15 uur; zater dag van 17.0017.30 uur en van 20.—22.20 uur. De resterende zendtijd zal worden gebruikt voor Eurovisie- programma's en extra uitzendin gen. veranderen was wel de geisoleerde positie van zyn gemeente, die hij overigens waardeert om de prachtige polder in de omgeving. Ook zijn vol gende standplaats Zoeterwoude is agrarisch, maar de ligging van deze buurgemeente van Leiden is zoveel meer centraler (Rijksweg 4A), dat -de gehele familie Detmers de benoe ming, die vanmorgen is afgekomen met vreugde heeft begroet. Van me vrouw Detmers horen we, dat hun oudste zoon Peter (15 jaar) in Al phen op de Mulo is. Is de verhuizing van de familie naar Zoeterwoude ook voor hem al een belangrijke verbe tering, anders ligt het nog bij de veertienjarige dochter des huizes Gerda, die studerend aan de MMS te Leiden, nu bij Zevenhoven vergele ken naast de schooldeur komt te wo- len, dat dit allemaal destijds nog géén Leids grondgebied was, je rijdt nabij deze school toch al ongeveer in Leidens binnenstad". /CONTACTEN MET Zoeterwoude had burgemeester Detmers niet anders dan via de burgemeester van thans, burgemeester Smeets, die met hem in dezelfde kring van burge meesters zat. En voorts kent hy als lid van de KVP, de Zoeterwoudse kring-secretaris de heer Van Mil goed. Overigens zijn hem de zaken van Zoeterwoude practisch vreemd en hij waagt zich dan oqk nog niet aan een prognose over zijn toekom stige taak. Waarschijnlijk meer dan Zevenhoven, zal Zoeterwoude aan in dustrialisatie doen, hoewel het toch ook kennelijk de bedoeling is van de planologen, dat Zoeterwoude hoofd zakelijk agrarisch blijft. Dit is sterk het geval met Zevenhoven, dat zich niet voor industrialisatie leent en dat bepaald ontsierd zou worden met grote industrieën te plaatsen. Over zijn afgelopen ambtsperiode laat burgemeester Detmers zich liever niet uit, omdat hij de sprekers bij zijn afscheid niet het gras voor de voeten weg wil maaien. Bovendien: „het klinkt zo lawaaiig om over eigen werk te spreken". Natuurlijk bestond zijn werk voor een belang rijk deel in het verdedigen en onder steunen van de agrarische belangen, uitbreiding van het wegennet, wo ningbouw etc. Details echter zullen de lezers bekend zijn uit de raads- verslagen en berichten in dit blad uit deze gemeente midden in het ryke poldergebied ten noorden van de Nieuwkoopse plassen. Volgende week brengt burgemeester Detmers een kennismakingsbezoek aan Zoeter woude. Zijn benoeming gaat in per 1 november, maar hij kon nog niet meedelen, wanneer zijn installatie zal plaats vinden. Personalia. Johannes Alphonsus Detmers is op 14 augustus 1915 te Rotterdam ge boren. In Nijmegen doorliep hij de lagere school en de HBS, afdeling van het Canisius-college, waarna hij volontair werd in verschillende ge meentenhuizen, zoals Druten, Beu- ningen en vóór zijn benoeming te Zevenhoven te Woerden, waar hij de diverse gemeentelijke rangen door liep. In 1953 werd hij burgemeester van Zevenhoven. Vandaag vrydag wordt het - feest in huiselijke kring gevierd, dat de congregatie gelukwenste met het zeggen door de zusters, tezamen eeuwfeest. Hij drukte de zusters op het hart dat de gelofte moet steunen op de liefde als de voornaamste deugd, waarop zij hun werk moeten baseren. Onder he ontbijt, dat mgr. tezamen met het convent nuttigde, hCeft de bisschop de zusters nog- met de meisjes en jonge vrouwen, die zij onder hun hoede hebben. Ter gelegenheid van dit eeuwfeest was in een der kamers van het kloos ter een kleine tentoonstelling inge richt, waar fraaie werkstukken van handenarbeid uiteraard meest PETROLEUM-VERWARMING 's Werelds toonaangevende merk. Voor kille dagen, voor verwarming van nevenvertrek- ken en aanvullende verwarming bij strenge kou. Modellenserie van stijlvol-MODERN tot VRAAG UW LEVERANCIER "tijdloos '-KLASSIEK. Dan is er nog José, die te Nieuw koop op school gaat, zij zal in-Leiden de Mulo bezoeken. Zo zal de nieuwe benoeming van burgemeester Det mers een verbetering voor het ge hele, tien leden sterke, gezin beteke nen. In het bijzonder uiteraard voor de heer Detmers zelve, die overstapt van een gemeente met 1400 inwoners naar een van ruim 6000. Natuurlijk houdt hij ernstig rekening met de grenswijziging, die in de Tweede Ka mer dit zittingjaar aan de orde ge steld zal worden, maar zelfs indien het parlement het door de vele inge zetenen gewraakte besluit neemt Zoeterwouds gebied aan Leiden toe te wijzen, hetgeen naar is berekend ongeveer een halvering van het in wonertal betekent, zelfs dan is de burgemeester eerste burger van een ruim tweemaal zo grote gemeente. De burgemeester met wie wij van morgen in het bescheiden maar knus se gemeentehuis van Zevenhoven, uitziend over het vlakste vlakke land, dat men zich denken kan een onder houd mochten hebben, ziet in, dat de eventuele grenswijziging van Zoeter woude een zeer belangrijke zaak gaat worden aan het begin van zyn ambtsperiode. Het is niet de eerste maal, weet hij dat Zoeterwoude grondgebied aan Leiden moest afstaan. „Het is me onlangs nog opgevallen, dat de open bare school aan de Herenstraat te Leiden het wapen van Zoeterwoude (Advertentie) draagt. Je kan je bijna niet voorstel- Valneline, Malinine, Falcon LEIDEN Br e'estraat (Advertentie) maala toegesproken Later sprak mgr. vrouweiyke handwerken, te zien Jansen ook de in de zaal verzamel- waren en -waar Vele bezoekers een de meisjes toe. Hier werd een dank- kijkje kwamen nemen. Speciaal de brief voorgelezen en een drietal bal- Barnes onder hen staken hun be- letdansjes uitgevoerd, welke ver- w0ndering voor dat werk niet onder richting de bisschop met spanning stoelen of banken, volgde. Zeer druk bezochte receptie ZWAMMERDAM Overleden: Gysbertus Vermeu- Des namiddags recepieerde de pro- len 44 j., e.v. J. de Bruin, vinciale overste moeder Maria Bo- Deze vereniging met een a1t,vq„ q j pprhiedwaardiee ouder- Sekocht in Alphen a.^d. Ryn. Daar ligt zij op het stationsecplacemen Leiden een tweetal stemming aan toe, werden studentikoze demonstra- verkregen en het enige ties dank zij het enthou- dat nog ontbrak was de siasme van de heroprich- mast, waarop de „vogel", ters van de studenten- die afgeschoten moet wor- schutterij St. Sebastianus. den, gemonteerd wordt. Gisteren werd deze mast eerbiedwaardige ouder dom - zij werd in 1891 op gericht - heeft vele ups en downs gekend. Na grote successen in de beginpe riode, vooral in het Zui den des lands en België volgde een lange tijd van volslagen rust, die slechts éénmaal, vlak na de oor log werd onderbroken, toen in een concours te Eupen een beker werd ge wonnen. Met uitzondering van deze beker gingen meter lang echter tijdens de brand van Minerva alle beschei- De aanschaffingskosten den verloren, en er was hebben echter zulk een ook geen sprake meer van gat in de financiën van de enige activiteit, zodat het vereniging geslagen, dat bestaan van St. Sebastia- het vervoer niet betaald nus zelfs aan de meeste kan worden. Wat doet de studenten niet bekend student dan? Hy neemt was. Naar aanleiding van met enige vrienden de een opmerking van een paal op de schouders en stokoude reünist tijdens brengt hem zelf, maar dit het Universitaire lustrum kan niet in de maand sep- herrees zij in de afgelo- tember, want dan heeft Br was een kleine tentoonstelling van handwerken Ingericht, waarbij dit per. weken. iedereen het te druk met aardige wandkleedje in appliqueerwerk. (foto Leidse Courant) Alle noodzakelijke attri- het opvangen van 't aan komende eerste jaar. Dus mans (2e jaars wis- en na- moet ieder karwei door tuurkunde) het, standpunt groen of noviet opgeknapt. van de pro-praeses. De discussie liep uit op een Omdat de heroprich- soort weddenschap: De no- ters van St. Sebastiaan toe vallig allen leden zijn van de RKSV St. Augustinus werd dus de pro-praeses van de novitaatscommissie van deze vereniging ge- Stoelendans van Sint Sebastianus vraagd een zestiental van zijn onderdanen voor het paaltransport beschikbaar te stellen. Er wordt door vieten zouden alleen dan mogen paalsjouwen wan neer de heer Hermans zelf van te voren een zwaardere prestatie gele verd zou hebben. Vanmorgen om acht uur is hy vertrokken met een fors model houten arm stoel op de schouders, lo pend naar Den Haag. Haalt hij het Benoorden hout zonder de stoel maar een ogenblik de grond te laten raken, dan betaalt de pro-praeses tot zekere hoogte de aanschaffings kosten van de paal en bo vendien mag de heer Her mans dan 's middags om een uur een zestiental no- Secretaris N.V.V.: Naar schatting zal dit jaar en in de komende twee jaren in on geveer 139 bedrijfstakken en ondernemingen op de een of andere wijze arbeidstijdverkor ting worden ingevoerd. Hiervan zullen ruim een miljoen werk nemers profiteren. Dit heeft de heer W. F. van Tilburg, secretaris van het Ne derlands Verbond van Vakver enigingen, vanochtend medege deeld op het congres van de Al gemene Bedrijfsgroepen Centra le in Amsterdam. Dit jaar zal de eerste etappe van een uur korter werken per week worden ge realiseerd in ongeveer 60 be drijfstakken en ondernemingen. Hierbij zijn ruw geschat 370.000 arbeiders betrokken. Voor de komende twee jaren zijn ervoor 79 bedrijfstakken en onderne mingen met circa 900.000 werk nemers plannen uitgewerkt om te komen tot de 45-urige werk week. Daarvan zullen ongeveer 46 bedrijfstakken en onderne mingen met circa 580.000 werk- nemes in 1961 tot een verkorting van drie uur ineens overgaan. De heer Van Tilburg meende aan de hand van de hem beken de gegevens te kunnen vaststel len dat invoering van de werk tijdverkorting niet tot belangrij ke daling van de produktie heeft geleid. „Hoewel niet altijd even gemakkelijk aantoonbaar, heb ben wij de indruk, dat er zo serieus mogelijk naar gestreefd wordt dusdanige maatregelen te treffen, dat daardoor het ver lies aan produktie-uren zoveel mogelijk wordt opgevangen. Ook van werknemerszijde is daartoe de wil aanwezig," zo zei de N.V.V.-secretaris. de verantwoordelijke stu- vieten overreden de paal denten echter scherp toegezien dat aan de no vieten geen te grote opga ven gesteld worden en dus maakte de pro-praeses be zwaar. OEFTIG ARGUMENTE- REND bestreed een van de heroprichters, de redenaar L. J. F. Her- op de schouders lopend van Alphen naar Leiden te brengen. Volgens de berekenin gen van geheel St Sebas tiaan lopen er om half zes van middag zestien opge wekte novieten met paal over de Breestraat, bege leid door de heer Her mans, ditmaal op de fiets. De stad Oesoemboera in het Bel gische beheerschapsgebied Roeanda- Oeroendi heeft donderdag minstens vijf zware aardschokken te verdu ren gehad, waardoor verscheidene mensen lichte verwondingen oplie pen, de elektriciteitsvoorziening werd verstoord en aanzienlijke schade werd aangericht

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4