Goedkope huizen zijn favoriet Minder ambtenaren, méér sociale werksters Minister overweegt max:mumsnelheid op ALLE wegen PTT maakte f. 91 miljoen winst Premie-spaarregeling slaat in Rijtoer van de Koninklijke familie door Den Haag WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960DE LEIDSE COURANTPAGINA 7 Minister Klompé Het motto van minister Klompé voor het departement van Maat schappelijk Werk kan luiden: „Min der ambtenarén en meer sooale werkster". In de toelichting op haar begroting kondigt minister Klompé aan, dat het getal van de sociale werkster volgend jaar met honderd zal worden vermeerderd, in de vol gende jaren moeten er nog meer bij komen. Daarentegen zal de perso neelssterkte van het departemc-nt te ruglopen, en wel mex bijna tweehon derd ambtenaren; er blijven er dan nog nauwelijks negenhonderd over. De uitgaven van Maatschappelijk Werk klimmen met ruim zeven-en- een half miljoen gulden, wat vooral een gevolg is van de verhoogde in vesteringssubsidies voor de ontwik- kelings- en de probleemgebieden en van de salarisverhogingen der maat schappelijke werkster, gezinsver zorgsters en andere functionarissen. Spectaculair is de verlaging van de kosten voor de contractspensions, die met ongeveer elf-en-een-half miljoen gulden zullen dalen. Vanzelfsprekend correspondeert hiermee een daling van het aantal Verplichte W.A. Een wetsontwerp voor verplichte verzekering tegen Wettelijke Aan sprakelijkheid van alle motorrijtui gen zal binnenkort door de minister van Justitie worden ingediend. Dit deelt de minister mee in de memorie van toelichting tot zijn begroting voor 1961. Ander opvallend punt: de vergoe ding aan toegevoegde advocaten in strafzaken, die tot op heden maxi maal 50 bedroeg, wordt verdub beld: 100. Ook in civiele zaken komen hoge re vergoedingen voor toegevoegde raadslieden: thans tot 200. contractpensions, in de periode lus sen januari 1959 en juli I960. Het aantal gezinnen in die pensions liep toen terug van ruim 3500 lot onge veer 1450. Minister Klompé hoopt, dat het huisvestingsprobleem voor de gezinnen die niet later dan in ja nuari 1959 in Nederland zijn gearri veerd, vóór het eind van '61 is opge lost. In de begroting voor Verkeer en Waterstaat 1961 wordt het invoeren van parkeermeters via een in te die nen wetsontwerp tot wijziging van de motorrijtuigenbelastingwet aan gekondigd. Voorts is een ontwerp van wet tot wijziging van de wet autovervoer personen in voorberei ding. Ingediend zal worden een ontwerp van wet tot wijziging van de we genverkeerswet om mogelijk te ma ken op te bepalen wegen bij minis teriële beschikking een maximum snelheid in te voeren. Verwacht wordt, dat een wijziging van het wegenverkeersreglement, ten behoeve van een betere bescher ming van voetgangers op voetgan gers-oversteekplaatsen, spoedig tot stand zal komen. Een algemene ma ximum-snelheid op wegen buiten de bebouwde kommen is in voorberei ding. Dit jaar oktober zal hier te lande door de Europese verkeers-ministers geconfereerd worden over de resul taten van het overleg met een aan tal nabuurlanden inzake harmonisa tie van de voornaamste verkeersre gels. NIEUWE UITGANGSPUNTEN VOOR KOSTPRIJSBEREKENING IN DE LANDBOUW Tussen de minister van Landbouw en het Landbouwschap is overeen stemming beieikt over een herzie ning van de uitgangspunten voor de kostprijsberekeningen ten behoeve van het garantiebeleid voor de land bouw. De op deze nieuwe basis be rekende kostprijzen zullen voortaan het objectieve uitgangspunt voor de vast te stellen garantieprijzen zijn, zo vernemen wy van het Landbouw schap. In de afgelopen maanden heeft een werkgroep, bestaande uit vertegen woordigers van het ministerie van Landbouw, het Landbouwschap en het Landbouw-Economisch Instituut een herziening van de uitgangspun ten voor de kostprijsberekeningen ten behoeve van het garantiebeleid voorbereid. Tussen de minister van Landbouw en het bestuur van het Landbouwschap is inmiddels over eenstemming bereikt over de voor stellen van genoemde werkgroep. Het staatsbedrijf der PTT heeft ruim 91 miljoen winst gemaakt. De posterijen de telegrafie, de telefo nie en de postcheque- en girodienst laten resp. voordelige saldi zien van 2.241.000, 2.483.000 60.902.000 en 5.037.000. Alleen de draadomroep geeft weer een groter exploitatiete kort, nl van 6.327.000. In de nieuwe begroting kondigt de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals, evenwel geen tariefsverlaging aan. Wel wordt mee gedeeld, dat van de winst 15 mil joen aan het Rijk zal worden uitge keerd en dat de noodzakelijk geach te investeringen in duurzame be drijfsmiddelen 200 miljoen bedra gen. Gasten in de Ridderzaal; een achttal Papoea-ambtena ren, werkzaam bij het gouvernement van Nederlands Nieuw-Guinea, dat op het ogenblik een bezoek brengt aan ons land. Op de eerste rij van rechts naar links: M. W. Kaisiepo, F. Poana, A. Krey, F. Jofuway. Op de tweede rij van rechts naar links: H. Joku, K. Taran, oud-gouverneur Van Waarden borg, L Bauw en D. Sarwon, Boter vrij van omzetbelasting in nieuw melkprijsjaar De regering is van plan, in de loop van het nieuwe melkprijsjaar de om zetbelasting op boter af te schaffen. Dit staat in de toelichting die minis ter Marijnen op zijn begroting heeft gegeven. Het open rijtuig met de vier prinsessen bij de aanvang van de rijtoer door Den Haag op de middag van Prinsjesdag. Bij .Zilvervloof" 9 83 miljoen gespaard Jjj iWi n Uit beschikbare aanwijzingen valt af te leiden, dat de belangstelling JÉ SEflH voor de premie spaar-regeling rijks- iIWk[^TTrï'r jBfcgFfl ambtenaren in aanmerking ne- mende, dat deze spaaractie eerst onlangs een aanvang heeft genomen l y?' 3* niet onbevredigend is. Zoals werd voorzien, nam na- Êftf* ifcl jBPli dat de rijksregeling was tot stand j m spaarregelingen toe. Op 30 juni 1960 JÊÊ hadden 10 provincies en 510 gemeen- HHb j- .m f JjfijB ten een premiespaarregeling inge- Hj3|< 4 -4 voerd, per 27 oktober 1959 bedroe- I gen de overeenkomstige cijfers 7 en j| Het aantal deelnemers aan het spaarplan „De zilvervloot" bleef ook IsZKfyji in de jongste periode toenemen. Per W< i -14*ÊrJ 1 - w| 30 juni 1960 bedroeg het aantal - IS f jeugdspaarders naar schatting rond b jaf?ZJE 323.000, het totaal gespaarde bedrag K /h vH| beliep circa 83 miljoen. ,4i TöBL j] Het ligt in het voornemen om te fff zijner tijd over enige principiële as- pecten van de algemene premie- fr'-r - spaarregeling nog het advies te vra- *1 - gen van de Sociaal-Economische Raad. De gouden koets met het koninklijk paar onderweg naar de RidderzaaL Getal woningwetwoningen verminderd Geruime tijd voor het tijdstip waar op de rijtoer van de koninklijke fa milie zou beginnen, verzamelden zich vele belangstellende voor het Huis ten Bosch. Luid gejuich steeg op, toen de koningin, prins Bernhard en de vier prinsessen, de treden van het bordes afdaalden en plaats namen in het staatsierijtuig. Vriendelijk zwaai den de koningin, de prins en de prin sessen naar de juichende menigte. Vooral de kleine prinses Marijke liet zich niet onbetuigd. Ondanks de regen stonden duizenden mensen langs de route opgesteld, die de hoge gasten vrolijk met rood-wit-blauwe en oran je vlaggetjes toezwaaiden. Via Bezuidenhoutseweg, Heren gracht, Korte en Lange Poten, Spui straat, Wagenstraat en Paviljoens- gra'cht ging het in snelle vaart naar de Zuidwal, waar de rijtuigen voor het gemeenteziekenhuis enkele Ogen blikken stopten. Ruim driehonderd patiënten, waarvan vijftig in hun bed den waren voor het ziekenhuis verza meld. Ook vele leden van het zie kenhuispersoneel hadden zich van een goed plaatsje verzekerd. De vijfjarige Frik je Ronkers bood de koningin een boeket gele rozen aan. Prins Bernhard kreeg een door de patiënten vervaar digd mozaiek, voorstellende drie paardenhoofden. Twee poliopatiëntjes boden prinses Beatrix, die bescherm vrouwe is van het Prinses Beatrix- Poliofonds een door de polio-patiën tjes vervaardigde tekening, een lepel tje van het ziekenhuis Zuidwal en een boeketje aan. De prinsessen Ire ne, Margriet en Marijke kregen even eens een Zuidwallepeltje en een boe ketje. Nagewuifd door patiënten en per soneel vertrok de koninklijke familie via Brouwersgracht en Jan Hen drikstraat door het centrum van Den Haag weer naar het koninklijk pa leis Huis ten Bosch. Veertien mensen zyn gister avond in Cairo om het leven geko men toen een gebouw van vier ver diepingen instortte. Negentien men sen wenden gewond. GRENSCONTROLE NEDERLAND- DUITSLAND BEKORT In een tractaat van 30 mei 1958 zijn Nederland en de Duitse Bondsrepu bliek overeengekomen, hun grens controle samen te voegen en ge meenschappelijke spoorwegstations en grensaflosstations aan de Neder lands-Duitse grens in te stellen. De ratificatie-oorkonden zijn inmiddels uitgewisseld en de overeenkomst treedt op 28 september a.s. in wer king. Met België bestaat een derge lijk verdrag reeds sinds 1948. De parlementaire goedkeuring en de ratificatie van het tractaat heb ben om verschillende redenen nogal wat tijd gevergd. De Duitse en Ne derlandse spoorwegen wilden, in verband met de sterke toeneming van het internationale vervoer, de inhoud van de overeenkomst echter zo snel mogelijk realiseren. Dank zij een afspraak tussen de betrokken instanties in beide landen konden de bepalingen van de overeenkomst met ingang van de zomerdienst 1958 reeds voorlopig worden toegepast. De reizigers hebben dus reeds enige tijd van de verbeteringen in de grenscontrole kunnen profiteren. In 1961 zijn de goedkope woningen favoriet. De bouw van de eenvoudige woningen in de lage prijsklassen krijgen voorrang. Aldus de memorie van toelichting op de begroting van minister Aartsen. De regering streeft er naar in 1961 80.000 huizen te doen bouwen en venvacht dat zij bijna een vijfde deel daarvan niet behoeft te subsidiëren. De overige 65.000, die wel onder de steun van de overheid vallen, zijn goedkopere woningen. Minister Van Aartsen heeft er oog voor, dat nu het aantal woningwet woningen moet teruglopen, in som mige gemeenten wel eens te weinig goedkopere huizen zouden kunnen verrijzen. Zijn oplossing voor deze kwestie is, vijfduizend van de 32.500 premiewoningen door woningbouw corporaties te laten optrekken; de overheid zal dan een zekere garan tie moeten verstrekken, voor de te sluiten leningen. Blijkens de Memorie van Toelich ting moet de helft van deze 65.000 uit woningwetwoningen bestaan. De om vang van deze categorie neemt dus, in vergelijking met dit jaar, af, wat een. krachtiger ontplooiing van de bouw van particuliere premie-hui zen moet inhouden. Voor de goedkoopste soort premie woningen (de z.g. A-sector), liggen op het ministerie al zoveel premie- aanvragen, dat vele ervan voorlopig nog niet kunnen worden ingewilligd. In het algemeen komen de pre mie-aanvragen voor de duurdere huizen (de B- en C-sector) voors hands helemaal niet aan bod. Een verlichte taak Probleemgebieden Tweeduizend woningwetwoningen zullen in 1961 speciaal bestemd wor den voor de bevordering van de in dustriële ontwikkeling in de pro bleemgebieden. En ook het volgend jaar wil de regering voor vijfduizend huizen van het woningwetcontingent die volgens de meest doeltreffende plannen zijn opgetrokken, de bijdra gen met gemiddeld twee gulden per week verhogen. Bouwkosten Hoe de grondkosten zo laag moge lijk kunnen worden gehouden, wordt op het departement bestudeerd. De bouwkosten wil de bewindsman be perken door overspanning van de bouwmarkt tegen te gaan en elk streven naar mechanisatie en pre- fabricage aan te moedigen. Verder te gaan met het sluiten van zjg. continu-contracten vindt mr. v. Aartsen niet nodig. Om meer huizen volgens een bouwsysteem te laten verrijzen, zal het deel van het wo ningwetcontingent, dat in systeem bouw wordt uitgevoerd, met twintig procent kunnen worden vergroot, Dat deel zal overigens voor het hele land ten hoogste zesduizend huizen omvatten. De raad voor de woningbouw wil de minister opheffen; zijn taak zal worden overgedragen aan de voor lopige raad voor de volkshuisvesting. Tot slotnog een paar cijfers uit de begroting: de voorschotten die het Rijk in 1961 voor ruim 32.000 wo ningwethuizen moet toezeggen, ko men de overheid op meer dan 585,5 miljoen gulden te staan. Voor de uit betaling van grond- en bouw voor schotten in 1961 is een som van 670 miljoen gulden geraamd. De volgend jaar uit te keren rijks subsidies voor de woningbouw wor- De Elndhovense verkeerspolitie heeft dezer dagen voor het eerst gebruik don geschat op ruim 298 miljoen gemaakt van oranje knipperlichtjes aan de koppelriemen. De koppels zijn gulden. Daarvan is 146 miljoen be- aan de voor- en aan de achterzijde voorzien van drie kleine oranje lampjes, stemd voor woningwethuizen en 125 welke gevoed worden door een batterij. miljoen voor premie-woningen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7