Scherp Nieuwbouw zoölogisch laboratorium Leiden Eén geheel met (lat Kaiserstraat Overdekte veemarkt Leiden Precario, een impopulaire belasting, onderwerp in de Leidse raad Chaudron, Bekooy en Schouten - 40 jaar in dienst - kregen eremedaille WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Zoals zo vele gebouwen van de universiteit, is ook het zoölogisch labora torium in de loop der jaren te klein geworden. Nieuwe richtingen van on derzoek werden ontwikkeld, studenten aantallen namen toe, groter instru mentarium werd nodig. Prof Van der Klaauw heeft in de laatste jaren voor zijn emeritaat met grote voortvarendheid gestreefd naar uitbreiding en als gevolg van zijn activiteit verrees in de afgelopen jaren aan de Kaiserstraat het 8 verdie pingen hoge gebouw, dat zo markant in het stadsbeeld oprijst. Velrouwd beeld gaat verdwijnen In dit gebouw werden twee afde lingen van het laboratorium gehuis vest, de morfologische en etholo gische afdeling en enkele centrale diensten, zoals administratie, biblio theek, werkplaats, klimaatcellen enz. Voor de andere afdelingen, physio- logie, oecologie en histologie wordt nu op de plaats van het oude gebouw een nieuwe vleugel gezet. Hierin zal op de beneden verdieping de afdeling physiologie van Prof. Dr. H. P. Wol- ve'kamp komen. Een behoorlijke practicumzaal, en een aantal kamers voor de staf, enkele kamers, die voor opstellingen van apparaten voor ver schillende typen van onderzoek zijn ontworpen, zullen hier worden on dergebracht. Op de eerste verdieping komt een grote practicumzaal voor de biolo gen, medici, geologen en pharmaceu- ten, met de bergruimten voor mate riaal ten behoeve van het onderwijs. De collegezaal, die voor het meren deel gespaard zal worden, zal van moderne hulpmiddelen bij het on derwijs worden voorzien. Op deze verdieping 2al ook ge huisvest worden het Instituut voor Theoretische Biologie, dat onder lei ding staat van Prof. Dr. H. R. van der Vaart. Voldoende. Op de tweede verdieping komen de afdelingen histologie (leer van d'e zieke weefsels) (Dr. K. F. A. Ross) en oecologie (studie ven dieren ten opzichte van de buitenwereld) (Prof. Dr. D. J. Kuenen). Hier zijn de ka mers voor stafleden en verder perso neel en tevens enkele ruimten voor gevorderde studenten, die aan bet onderzoek medewerken. Verder don kere kamer, kweekruimten voor die ren enz. Het gehele gebouw biedt voldoende ruimte voor de komende jaren, tenminste als de bevolking van Nederland zich wil houden aan de verwachtingen, die het CBS heeft uitgesproken. Is de toevloed van stu denten aanzienlijk groter dan werd verwacht, dan zullen er natuurlijk toch weer moeilijkheden komen. Enige mogelijkheid is er nog wel binnen dit gebouw om grotere aan tallen studenten te verwerken, maar veel is er niet. De bouw is uiterst compact en een efficiënte indeling maakt, dat de bouwkosten zo laag mogelijk zijn gehouden. Als over twee jaar het gebouw in gebruik genomen kan worden, zal de staf van het Zoölogisch Laboratorium na vele jaren van moeizaam passen en meten in volkomen ontoereikende ruimte eindelijk de gelegenheid krij gen op verantwoorde wijze haar on derwijs en onderzoekstaak te ver vullen. Toelichting van de architecten Binnenkort zal er een oud en ver trouwd beeld aan de Witte Singel een grondige verandering ondergaan. Het Zoölogisch Laboratorium tussen de Sterrewacht en de Kaiserstraat zal onder slopershanden vallen en door een geheel nieuw en modern gebouw worden vervangen. Alleen de fundering van het middelste gedeel te en de collegezaal zullen in de nieuwbouw opgenomen worden. Het nieuwe gebouw zal lager en korter worden dan het bestaande en van een veel eenvoudiger hoofdvorm zijn. Het ontwerp is in opdracht van de Rijksgebouwendienst gemaakt door het Architectenbureau: van Oerle- Sohrama-Bos, die reeds eerder de uit voering van het door de Rijksgebou wendienst ontworpen torengebouw hadden overgenomen. Het werk is opgedragen aan de IBB te Oegstgeest. Beide gebouwen te samen zullen voor lange tijd de accommodatie vor men voor het onderwijs in de Zoölo gie en er zal daardoor een einde ko men aan reeds jarenlang bestaand gebrek aan ruimte voor het onder wijs en het wetenschappelijk werk van deze Hoogleraren. Aanvankelijk heeft het plan be staan, het bestaande gebouw geheel te verbouwen en het nieuwe doel- geschikt te maken. In de praktijk is dit niet uitvoerbaar gebleken. Labo- De nieuwe vleugel van Zoölogie gezien van de overzijde van de Witte Singel. ratoria stellen zulke dwingende eisen aan de afmetingen der lokaliteiten en in het bijzonder aan de flexibiliteit van de indeling, dat dit moeilijk in een dergelijk oud gebouw met zware binnenmuren te realiseren is. De daartoe opgestelde plannen bleken zo kostbaar te zijn, dat nieuwbouw verreweg de voorkeur verdiende. Door de geringe verdieping-hoogte in de nieuwbouw en de veel efficiën tere indeling kan in een geringe in houd veel meer en veel doelmatiger werkruimte worden ontworpen. Een factor was, dat lichttoetreding van buitenaf onvoldoende bleef voor het werk, dat in een laboratorium moet worden verricht. De totale stiohtingskosten zullen bedragen circa 1.600.000en het werk moet in 1962 gereed zijn. Nieuw stuk over oud onderwerp: In een pre-advies van b. en w. te Leiden komt opnieuw de veemarkt hal van Leiden aan de orde. Nog maals wordt hierin op de onmisbaar heid van deze hal gewezen. Het ad vies geeft bevestigend antwoord op de vraag of de ruim zes en een half miljoen, die aan de overdekte vee markt besteed zullen worden ver antwoord zijn. De betekenis van de veemarkt wordt reeds toegelicht door het feit, dat Leiden als marktstad tot de eerste tien van het land behoort. Verdere uitbreiding van de toevoer is te verwachten. Men acht het voorts zeer gewenst, dat een overdekte veemarkthal wordt gebouwd. De dieren hebben in de overdekte ruimte meer handels waarde. Vooral op koude en regen achtige dagen ondervinden dier en zijn verkopers schade aan de ge zondheid. In een overdekte markt kunnen de dieren in goede conditie worden aangeboden. De exploitatielasten zijn niet ge ring. Jaarlijks zullen rente en aflos sing plus exploitatielasten 543.263,- bedragen. De marktgelden zullen ongetwijfeld voor een nieuwe vee markt worden verhoogd. De inkom sten worden geraamd in het pre-ad vies op circa 232.000. Rekening houdend met de lasten, die thans de veemarkt vraagt zal een bedrag van 269.263 per jaar voor rekening van de gemeente overblijven. Naar ver wacht wordt zal de nieuwe financiële verhoudingswet het mogelijk maken, dat het bedrag per inwoner met het oog op bijzondere lasten van een ge meente wordt verhoogd. De stichting van een nieuwe veemarkt houdt zo bij uitstek verband .met de centrum positie van de gemeente Leiden, dat men de verwachting mag koesteren voor extra-uitkeringin aanmerking te komen. Het stuk wordt besloten met het voorstel aan de Raad voor de bouw van een nieuwe veemarkthal op het terrein ten oosten var de Haarlem merweg nabij Groenoord een bedrag van 6.647.808 beschikbaar te stel len. Het wordt een hal van 80x100 meter, waarvan de hoofdingang aan de oostzijde is gelegen. Burgerlijke Stand Geboren: Cornelia Helena d. v. C. J. Witsenburg en M. C. Piket. Mar ja Cornelia Maria d. van T. M. Bolle- boom en M. W. van Leeuwen. Jan Ronald z. v. J. v. d. Stroom en W. Pijpers. Teunis Jan z. van J. M. de Koning en C. D. Vonk. Hedy d. van G. A. Mingelen en W. Donkers. Maria Christina d. van J. M. de Koning en C. D. Vonk. Jan z. van D. J. van Win*- gerden en M. K. Brausch. Overleden: C. Willems 20 j. doch ter. T. van Twisk 64 jaar man. J. Weijers 47 jaar man. Acht jubilarissen bij Zaalberg POTLOOD EN GEEST No. 514. Horizontaal: 1. lidwoord, 3. zijtak Douro, 7. afhangend gedeel te, 9. kippenloop, 11. siciëteit (afk.), 12. wild zwijn, 14. godin der over winning, 16. en andere (afk.), 18. venster, 20. speer, 22. water in N.- Brab. 23. zijtak Po, 25. hoofdstad van Peru, 27. meisjesnaam, 29. myth, fi guur, 30. bijwoord, 32. lichte be dwelming, 33. rivier in Italië. Verticaal: 2. Europeaan, 3. voedsel, 4. komt van 't varken. 5. vlaktemaat, 6. onbekende, 8. meisjesnaam, 10. iemand de achting geven, welke hem toekomt, 11. vrouw van Abraham, 13. akker, 15. mohammedaans leider van godsdienstoefeningen, 17. deel van een kachel, 19. koemestvocht, 21. ka rakter, 24. juffrouw, 26. Europeaan, 28. boom, 29. in het jaar der wereld (afk. Lat 31. boom. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 513. Horizontaal: 1. Rome, 4. naar, 7. oneer. 9. kwetsbaar, 10. men, 11. tin, 15. vooreerst, 18. Oer- le, 19. löss, 20 knar. Verticaal: 1. riks, 2. moedeloos, 3. ten, 4. neb, 5. Arabieren, 6. dorp, 8. esp, 12. aval, 13. ver, 14. ster, 16. Res, 17. elk. Kath. Bridgeclub opgericht Op uitnodiging van enige initiatief nemers waren gisteravond tientallen katholieken in restaurant Royal bij eengekomen om te trachten de vroe gere kath. bridgeclub nieuw leven in te blazen. Doordat pater J. Sweerts OSC la ter zou komen werden eerst de kaarten opgevat en speelde men ter kennismaking een robbertje. In de korte vergadering sprak pa ter Sweerts als zijn mening uit dat het met het groot aantal katholieke bridgers in Leiden niet moeilijk moest zijn om tot een bloeiende ver eniging te komen temeer daar men nu al op zoveel enthousiasme kon rekenen. De nieuwe g. a., die wat bridge drives betreft zijn sporen in „De Vroolijcke Arcke" reeds heeft ver diend, had ook niet veel moeilijk heden met de bestuursverkiezing. Unaniem werd besloten de contri butie vast te stellen op 1.50 per jaar en ƒ0.35 per speelavond. Hierna werd het voorlopige be stuur: de heren N. van Wijk, voor zitter, P. J. Cuppen, secretaris en C. H. v. d. Drift, penningmeester, door de g. a. geïnstalleerd. De heer H. C. van Leeuwen nam zoals van ouds, het materiaal weer onder zijn hoede. Alle aanweizigen gaven zich op als lid Aanmeldingen worden gaarne in gewacht bij de heren P. J. Cuppen, de Sitterlaan 74, tel. 30830 en C. H. v. d. Drift, Breestraat 159, tel. 20851. Pater Sweerts maakte daarna nog even van de gelegenheid gebruik te wijzen op de bridge-drive, die vol gende week Woensdag in de Vroo lijcke Arcke wordt gehouden. De burgemeester van Leiden heeft vanmorgen op de Haagweg een lint doorgeknipt en hiermede het nieuwe tankstation van de Esso, in gebruik gesteld. Leidens eerste bur ger merkte in een toespraak op, dat dit gebouwtje een mooie afsluiting is van de onlangs geopende Chur- chill-laan. Mej. mr Romein, verbon den aan het directoraat Rijkswater staat hees de vlag op het nieuwe station. Tijdens een bijzonder gezellige bij eenkomst in „De Burcht" heeft de Koninklijke dekenfabriek Zaalberg gisteravond de bedrijfs-jubilea ge vierd van acht van haar werknemers, t.w. de heren P. Chaudron, J. Schou ten en J. Bekooy, die veertig jaar bij dit bedrijf in dienst waren en de bronzen ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau kregen uitgereikt, en van de heer P. Blan- sjaar, die 35 jaar in dienst was, ter wijl vier werknemers hun 25-jarig dienstverband vierden, n.ï. de heren P. Benning jr., J. Flippo, D. Berg man jr. en B. Jasperse. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord door de perso neelschef, de heer H. Bokern. Dé heer H. I. J. Schrandt, direc teur, sprak bij afwezigheid van zijn vader, de heer W. A. Schrandt, als eerste tot de jubilarisen. Hij ver heugde zich erover, dat in de loop der jaren zich een kern in het be drijf had gevormd, waarvan hij nu enkele werkers kon huldigen. De heer P. Chaudron noemde hij een verf meester le klas, die zich dit werk geheel in de praktijk eigen heeft gemaakt, waarvoor spr. de grootste waardering had. Wat spre ker het meest bij de heer J. Schouten, getouwsteller, was opgevallen, was zijn bijzonder aangename karakter, waarvan hij ook veel aan anderen had meegegeven. De heer Bekooy, als laatste „40-jarige", dankte hij voor zijn trouw aan het bedrijf. Toen de spinnerij, waar hij eerst werkzaam was, werd opgeheven, heeft hij zich spontaan tot dekenruwer omgeschoold. Hij reikte namens de directie een en veloppe met inhoud uit. Onder de aanwezigen bevond zich ook wethouder A. J. Jongeleeïi, die niet alléén uit belangstelling was ge- kotnen; hij kon n.l. deze drie jubila rissen meedelen, «lat het Hare Majes teit had behaagd, hun de ere-me daille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verle nen. Namens B. en W. bood hij de jubilarissen gelukwensen aan, waar na hij overging tot de uitreiking van deze medailles. De heer H. I. J. Schrandt, die eerst de genoemde jubilarissen met hun onderscheiding complimenteerde, richtte zich vervolgens tot de heer P. Blansjaar, voorman deken weverij, 35 jaar in dienst en tot de heren P. Benning, stoker, D. Bergman jr., de kenwever, J. Flippo, stukkencontro- leur en B. Jasperse, baas eindcontro le, die 25 jaar in dienst waren. Al len dankte hij voor hun troüw aan het bedrijf. Namens de Ondernemingsraad sprak hierna de heer J. Bavela&r een Woord van geluwens. Hij bood tevens namens het personeel enve loppen met inhoud aan en een kist si garen, terwijl hij de dames verraste met een bouquet bloemen. Bovendien reikte hij aan de 40-jarige jubilaris sen de draagmedaille uit voor hull koninklijke onderscheiding. De heer A. Thorn feliciteerde ver volgens namens het administratieve personeel en bood sigaren aan; De districtsbestuurder van de Al gemene Bedrijfsbond in de textiel, „De Eendracht", de heer P. Kruit, sprak naast een algemene felicitatie een speciaal woord van gelukwens tot de vier jubilarissen, die lid zijn van het N.V.V., de heren J. Bekooy, D. Bergman jr., J. Flippo en B. Jas perse. Hij overhandigde hun een boekwerk. De heer Philippo bood narnehè de afdeling weverijen de heer Schouten, die een bekwaam sportvisser is, spe ciale viskleding aan, zodat hij zijn geliefde sport onder alle weersom- Verhoging brengt f. 82 000 exira op Er is eigennijk maar over één zaak in de Leidse raad gistermiddag uit gebreid gesproken en dat was over de kwestie van de precario-rechten - verordening. Onder precario vat de gemeente allerlei belasting samen, die betaald moet worden voor het hebben van automaten voor de deur, het plaatsen van een uithangbord en reclame, het bezitten van een schui tenhuis, rijwielbeugels voor de deur enz. enz. De heer Lambermont noemde het de meest-impopulaire belasting, die de burger kan betalen, andere spre kers waren het daar wel mee eens. Afgezien van het feit waarover de heer Duyverman (VVD) zich Ver wonderde dat in deze kwestie de rechtskundige commissie niet ge hoord was kwamen er in de nieu we verordening, die een prijsverho gend effect heeft, zo veel schemer - zaken voor, dat de raadsleden er niet van harte mee eens konden zijn. Dé heer Lambermont (KVP) zette uiteen, waarom de belasting zo im populair is. Zij komt altijd onver wachts en zij valt altijd tegen. Bo vendien wordt met precario ook eigenlijk geen „genot" belast, zoals de stukken dit plegen te omschrij ven, maar (voor de meeste midden standers) bittere noodzaak. Neem een kleine sigarenwinkelier, die het tóch al moeilijk heeft. Zijn vrouw staat in de winkel, de man verdient er wat bij en men heeft een automaat die in de „gesloten uren" nog wat opbrengt. Een verhoging van 10,— tot ƒ22,— kan deze mensen voor moeilijkheden plaatsen. Waarom, zo vroeg het raadslid zich af, zijn post zegelautomaten, brievenbussen, tele fooncellen etc. niet belast, terwijl een telefoonzuil voor een taxi-onderne ming, óók een publiek-nuttige on derneming, wel belast worden. De heer Lambermont rekende voor. dat de méér-opbrengst voor de gemeente 82.000 zal bedragen. Men dient er rekening mee te houden, dat deze verhoging overwegend ten koste gaat van de middenstand. Voorts wees hij op een onbillijkheid: de naam van een winkel, op een zonne-: scherm aangebracht, moet precario opleveren. Hier is toch alléén maar sprake van noodzaak. Ook de heer Van Weizen (CPN) ontwikkelde enige bezwaren tegen de verhoging, maar verklaarde niettemin, dat hij ditmaal nog vóór zal stemmen, ge zien de moeilijke financiële situatie van de gemeente. De heer Sannes (P.v.d.A.) vroeg zich af of het bil lijk is, dat zonneschermen per stuk betaald moeten worden en niet per meter gevelbreedte. De heer Ques- tro (Pr. Chr.) wees er tenslotte op, dat met deze precarid-verhoging vooral één categorie van de gemeen te belast wordt. standigheden kan beoefenen. Als spe ciale verrassing kon hij hem nog meedelen, dat hij persoonlijk kam pioen was geworden van de Leidse hengelsportcompetitie. De voorzitter van de afdeling Lei den van het C.N.V., deheer S. Stok- kel, bood mede namens de districts bestuurder, de heer L. Oosterom, die verhinderd was, bood de heer P. Chaudron speciale gelukwensen aan, die lid is van „Unitas". Tijdens de huldiging kwam een ge lukstelegram binnen van de heer W. A. Schrandt, directeur, die zoals ge meld op zakenreis in het buitenland verbleef. De gezellige muziek tijdens de ju bileum-bijeenkomst werd verzorgd door dames en heren van de admini stratie, onder leiding van de heef A. J. Peltenburg. Wethouder A. J. Jongeleen met de drie 40-jarige jubilarissen, die de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, ontvin gen. Op de foto v.ï.n.r. P, Chaudron, wethouder Jongeleen, J. Bekooy en Schouten. (Foto: „De Leidse Courant"). Noodzaak Wethouder Stolp verklaarde, dat ook de gemeente niet zo ingenomen is met precario. De inkomsten echter zijn bittere noodzaak. Met deze Vef- hoging heeft men niet anders gedaan dan de tarieven aanpassen aan dié van elders. Hoezeer de gemeente be lang heeft bij eigen belastinggebied, blijkt nog eens uit een schrijven van G. S. waarin goedkeuring wordt ge hecht aan de aanleg Van een riool, van Leiden-Zuidwest naar het cen trum, in de overtuiging, dat de raad tot het invoeren van rioolrechten zal besluiten. Zoals bekend zullen deze met in gang van 1 januari een feit zijn. De wethouder voelde er thans weinig voor wijzigingen aan te brengen in het precario-ontwerp, daar het in dat geval uitstel zou betekenen en dé Verordening niet per 1 jan. 1961 van kracht kan zijn. Niettemin meende hij, dat er aandacht besteed zou moe ten worden aan de kwestie van de zonneschermen. De kwestie van dé namen, aan de orde gesteld door de heer Lambermont komt voor nadere overweging ir. Eanmerking, evenals de kwestie van de breedte der scher* fnen, die door de heer Sannes Werd aangèfoerd. Bovendien nafn de wethotldéf een zeer royaal standpunt In tëh aanzien van de gemeenteleden, dié ernstig doof deze precariö benadeeld kunnen worden. Hoe wel hij het niet in zoveel woor den uitsprak vestigde dè Wét- houder wel de indruk, dat dè kleine middenstanders, dié inét moeite het hoofd bovén watéf kunnen houden, geheel of ge deeltelijk yan precario bevrijd zullen worden. Allé voorstellen van B. en W. Wèf- den in de raad gistermiddag aange nomen. De heer Questro (Pr. Chr.) dankte B. en W. voor het besluit tót opheffing van de Armenbakkerijeh het Huiszittenhuis en daarmede het opruimen van een oud geschil in de gemeente. Aan het begin van de vergadering heeft de voorzitter van de Leidse Raad, jonkheer mr R H. van Kin schot wóórden van felicitatie ge sproken tot wethouder Jongeleen, die zoals men eerder in dit blad heeft kunnen lezen onlangs zijn 26*ja^ rig raadslidmaatschap vierde. Marktberichten WOERDEN, 21 sept., KaasAan- 105 partyen, eerste kwaliteit 2.13- 2.21, tweede kwaliteit 2.05-2.12, ex tra kwaliteit 2.50. Handel redelijk.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2