3)e&2id4e6oti/ïa/nt Chroesjtsjefs aankomst in New York De Kongo in de Alg. Vergadering NOODWEER IN NOORD ITALIë weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15122 Directeur: J F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem„ Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w„ t 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. Rumóerige gladiatoren houden hun inioc' f Eisenhouwer maani tot kalmie Chroestsjef komt vandaag te New York aan. De „Baltika" zou vandaag bij het lichtschip Ambrose, voor de ingang van de haven van New York aankomen. Douaniers en personeel van de immigratiedienst zouden dan aan boord gaan voor het verrichten van formaliteiten. Een douane-officier verklaarde, dat het onderzoek „zeer nauwgezet zal zijn en enige tijd zal kosten." Bij het Staten Eiland zal de „Baltika" opnieuw het anker uitwerpen voor een onderzoek naar de gezondheidstoestand van de opvarenden. Duizenden agenten zullen de langs de over van Manhattan en op de brug gen van Broolyn en Manhattan zijn geposteerd om de anti-communistische demonstranten in bedwang te houden. Op de pier waarlangs de „Baltika" zal aanleggen heeft de politie een post ingericht. De oude installaties op de pier zijn inderhaast gedeeltelijk hersteld en weggehaald, mede uit veilig heidsoverwegingen. Zondag waren de werkzaamheden nog niet geheel vol tooid. De veiligheidsdienst van de Verenigde Naties is van 200 tot 300 man ver sterkt. De komende tien dagen zal het gehele terrein rondom het V.N.- hoofdkwartier worden afgezet. Loemoemba wil er ook bij zijn Voor het gebouw van de Russische delegatie bij de V.N. in New York is het zondagavond tot gevechten ge komen tussen naar schatting 2000 betogers, die protesteerde tegen de komst van Chroesjtsjef, en de politie. De demonstranten droegen borden met opschriften als „Chroesjtsjef, handen af van de Amerika's en „de mocratie, ja communisme, nee". Een aanzienlijke politiemacht ver hinderde, dat de betogers tot het ge bouw doordrongen. Daarop richtten de demonstranten, hoofdzakelijk Hongaarse vluchtelingen, een galg op, waaraan een pop bungelde, die geleek op de Russische leider. Joseph Moboeto BEROEP VAN EISENHOWER President Eisenhower heeft zater dag vanuit zijn buitenverblijf te Camp David, in Maryland, een op roep tot het Amerikaanse volk ge richt om de leiders van regeringen, „die de V.S. vijandig gezind zijn", „op kalme en redelijke wijze te ont vangen gedurende hun verblijf in New York. „Een dergelijk gedrag van onze burgers zou een nieuwe demonstra tie zijn van het Amerikaanse gevoel van verantwoordelijkheid", aldus de president. Gomulka trok geen aandacht -President Novotny van Tsjecho- slowakije en de Poolse communisti sche partijleider Gomulka zijn zon dag in New York aangekomen. Zij maakten de reis over de Oceaan aan boord van een Zwitsers vliegtuig. Zij waren de eerste twee leiders van het communistische blok, die in de Ver. Staten arriveerden voor de vijftien de zitting van de algemene vergade ring. Er deden zich geen incidenten voor op het vliegveld. Hoewel hun bewegingsvrijheid, in tegenstelling tot die van b.v. premier Chroesjtsjef en de Cubaanse eerste-minister Cas tro, niet is beperkt, zijn Novotny en Gomulka niet van plan het hoofd kwartier van hun delegaties bij de V.N. op Manhattan te verlaten. FIDEL CASTRO'S AANKOMST Toen de premier de auto waarmee hij het vliegveld verliet, bij zijn aan hangers liet stoppen, maakte zich 'n grote- geestdrift van hen meester. Verscheidene Cubanen slaagden erin over de drie tot vier meter hoge af scheiding te komen, die hen van Castro scheidde. De minister-presi dent kwam uit de auto, maar tien politiemannen duwden hem naar de wagen terug en vormden een muur tussen Castro en de Cubanen. Nadat aanvankelijk verscheidene hotels hadden geweigerd de Cubaan se leider onderdak te verlenen, was te elfder ure nog een appartement voor hem gevonden, mede dank zij de tussenkomst van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken en de Ver. Naties. Toen Castro bij zijn hotel aankwam werd hij toegejuicht door zijn land genoten, terwijl New Yorkse demon stranten kreten liet horen als „Cas tro, je bent een varken" en „ga naar huis, schooier". De ingang van het hotel werd bewaakt door een politie man met een machine-pistool. Soekarno en Loemoemba Het besluit van president Soekar no om de algemene vergadering der Ver. Naties bij te wonen doet waar nemers geloven, dat Indonesië de kwestie „Nieuw-Guinea opnieuw aan de V.N. zal voorleggen. Indonesië zou daarbij op een gunstige beslis sing hopen, nu de Afrikaans-Aziati sche groep in de Ver. Naties groter is dan voorheen. Ook Loemoemba heeft verklaard dat hij naar New York wil gaan. GELUKWENSEN VOOR KONING BOUDEWIJN VAN NEDERLANDSE KONINKLIJKE FAMILIE De Nederlandse koninklijke familie heeft koning Boudewijn telegrafisch gelukwensen doen toekomen met zijn verloving met dona Fabiola. Het te legram was ondertekend door konin gin Juliana, prins Bernhard, prinses Beatrix en prinses Irene. KONGOLESE TROEPEN UIT KATANGA De Verenigde Naties hebben zon dag te Elisabethstad meegedeeld, dat de commandant van de Kongolese strijdkrachten, die Katanga zijn bin nengetrokken, ermee heeft inge stemd, dat zijn eenheden zich in de provincie Kivoe zullen terugtrekken tot op vijftig kilometer van de grens tussen deze provincie en Katanga. De Zweedse kolonel Mollersward is erin geslaagd deze toestemming te verkrijgen. Uitslag Wereldmissiefoto In de Wereldmissietoto is als prijs- getal uit de bus gekomen het getal 5352443 15 De prijswinnaars kunnen zich tot vrijdag 23 september 1960 17 uur melden bij het Centraal Missie Com missariaat, Laan Copes van Catten- buch 76 te Den Haag, telefoon 070 110533. De koning en zijn bruid Hammarskjoeld bijt van zich af De eerste buitengewone verga dering van de Algemene Vergade ring der Verenigde Naties, die gewijd had moeten zijn aan een behande ling van de situatie in Kongo, werd gisteren beheerst door een droge en buitengewoon vinnige tussenkomst van secretaris-generaal Hammars kjoeld. In een repliek van precies 45 seconden aan de Russische gedele geerde Zorin, die hem vijftig minu ten lang met kritiek en sarcasme had overstelpt, gaf de secretaris-generaal te verstaan, dat hij zijn functie zou neerleggen als de Algemene Verga dering niet alles in het werk zou stellen om een einde te maken aan de Russische beschuldigingen. Hammarskjoeld, die om zijn kalm te bekend is, stelde in feite de As- semblée voor de keus tussen zijn goede wil en de beschuldigingen van Russische zijde. De behandeling van de Kongolese kwestie nam nauwelijks meer dan een uur in beslag en was gekenmerkt door het optreden van de Russische en de Amerikaanse afgevaardigde, die slechts herhaalden wat zij reeds in de Veiligheidsraad hadden gezegd. Daarvóór waren niet minder dan 4 uur nodig geweest om het Ameri kaanse voorstel, de nieuwe door de Veiligheidsraad voorgestelde leden van de V. N. onmiddellijk toe te la ten, tot dinsdag 20 september op te schorten. De Verenigde Staten wil den klaarblijkelijk een punt tegen de Sowjet-Unie boeken door als eer ste dit initiatief te nemen. Maar zij schijnen in hun haast pas op het laatste ogenblik het secretariaat en hun Britse en Franse vrienden op de hoogte gesteld te hebben. Ten slotte werd een Guinese resolutie, waarin het uitstel werd voorgesteld, goed gekeurd. Z.M. koning Boudewijn van België en zijn verloofde, Dona Fabiola de Maray y Aragon, gefotografeerd bij het jachtslot te Ciergnon in de Belgische Ardennen. Kolonel Jos. Moboetoe (foto) heeft de sluiting gelast van de Russische en Tsjechische ambassades in Leo- poldstad. De Russische ambassadeur heeft laten weten, dat hij geen or ders van „onbevoegde" zijde zou opvolgen. Nuntius geweerd uit Oost-Berlijn De apostolische nuntius in West- Duitsland, mgr. Corrado Bafile heeft van de Oostduitse autoriteiten geen toestemming gekregen in Oost- Berlijn een dienst bij te wonen, al tlus is van kerkelijke zijde in West- Berlijn vernomen. Dc bisschop van Berlijn, Julius kardinaal Döpfner, heeft de bood schap van de nuntius in de kerk van de H. Familie in Oost-Berlijn voor gelezen. Mgr. Bafile noemde de weige ring van de Oostduitse autoriteiten onbegrijpelijk. In westelijke kringen wordt het besluit van de Oostduitse autoriteiten beschouwd als een in breuk op de bewegingsvrijheid in geheel Berlijn waartoe de grote Vier hebben besloten. De kerkelijke autoriteiten hebben later een officiële verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd, dat „de houding van de regering van de Duitse democratische republiek je gens de apotoslische nuntius zoveel ernstiger is, omdat dit de eerste maal is, dat een buitenlandse bezoeker van Berlijn geen toestemming heeft gekregen de oostelijke sector te be treden". Cubanen onteigenen De drie Amerikaanse banken op Cu ba, die talrijke kantoren in Havanna en andere Cubaanse steden hebben, zijn zaterdagavond krachtens een de creet, getekend door president Dorti- cos en premier Fidel Castro, genatio naliseerd. De banken waren de laatste Ameri kaanse eigendommen, die de Cubaan se regering nog niet had onteigend of in beslag genomen. In Midden- en Noord-Italië zijn minstens dertig personen om het le ven gekomen door met overstromin gen gepaard gaande stormen. Deze overstromingen hebben zich in ver scheidene gebieden in 't centrum der Italiaanse Alpen voorgedaan. Nabij Trento werd een gedeelte van de internationale spoorweg door de Brenner-pas onbruikbaar ge maakt. Honderden auto's zijn ge strand in Trento, Brescia, Bergamo en andere districten van Trentino en Lomibardije. Het weg- en spoor wegverkeer over verscheidene pas sen in de Italiaanse Alpen is tot stil stand gekomen, terwijl huizen en bruggen onder het overstrominswa- ter zijn bezweken. Tengevolge van een grote grond verschuiving bij Loveno, in de ber gen ten noorden van Brescia, zijn vijftien mensen om het leven geko men. Zondag regende het in het Alpen gebied nog hevig, terwijl in de val lei van Aosta boven de 2.000 mtr sneeuw viel. Het slechte weer heeft zich sinds zondagmiddag uitgebreid tot Midden- Italië, in het bijzonder tot Toscane, Umbrië en hete gebied ten noorden van Rome. Daar alle weg- en spoorwegverbin dingen, alsook telegraaf- en tele foonverbindingen door grondver schuivingen en overstromingen zijn verbroken, is nog geen duidelijk beeld verkregen van de schade ver oorzaakt door de stortregens in ge noemde gebieden. Gisteravond werd de spoorlijn Ro me-Florence op verscheidene plaat sen door overstromingen versperd. De verbindingen tussen de Italiaan se hoofdstad en het noorden van het land werden geheel gestagneerd toen ook de spoorlijn in de gebieden van Grosseto, Pisa en Livorno, waarover de treinen naar Rome en Florence en omgekeerd waren omgeleid, afge sneden werd. De reizigers moesten uitstappen en zijn in hotels en parti culiere woningen ondergebracht'. De uit Rome gezonden hulpploegen voor de getroffen streken konden him be stemming niet bereiken. OOK STORM IN ROME Vanmorgen is een buitengewoon hevige storm boven Rome losgebar sten. In enkele ogenblikken waren de straten in beekjes veranderd. Het zicht was tot een minimum beperkt en het verkeer moest stapvoets rij den. Talrijke kelders zijn onder w lopen. Uit de omgeving van Rome is melding gemaakt van grote overstro mingen, In het noorden van Italië dreigt de situatie ernstiger te worden en voor al in het gebied tussen het Como- meer, Sondrio, Brescia en Bergamo. Sinds zondagavond valt opnieuw on afgebroken regen. In Paisco Loveno is een boerderij door een aardverschuiving bedolven. Tot dusver zijn elf lijken geborgen. Vier boeren worden vermist. Bom op 'n blaadje Uit Amman wordt gemeld, dat de privé-huisknecht van koning Hoes sein, Izz Qdin (foto) bekend heeft, van de ambassade van de Verenigde Arabische Republiek geld te hebben ontvangen om een bom te plaatsen in de privé-vertrekken van dé koning Zestien Afrikaanse en Aziatische landen hebben zondagavond bij de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties een ontwerp-resolu- tie ingediend, waarin secretaris-ge neraal Hammarskjoeld wordt ver zocht „met kracht voort te gaan met het helpen van de centrale Kongo lese regering bij het herstel en de handhaving van de orde in geheel Kongo". In het ontwerp worden de eerder genomen besluiten van de Veilig heidsraad volledig onderschreven. Op alle Kongolezen wordt een beroep gedaan, eventueel met steun van Afrikaanse en Aziatische vertegen woordigers, te komen tot een spoe dige, vreedzame regeling van hun binnenlandse conflicten. De regerin gen van alle leden van de V. N. worden dringend opgeroepen, vrij willig bij te dragen tot een V. N.- fonds voor Kongo, onder toezicht van de volkerenorganisatie en in overleg met de centrale Kongolese regering te gebruiken voor het her stel van de economie van het land. Voorts wordt alle landen verzocht, zich te onthouden van elke actie die het herstel van orde en rust in de weg zou kunnen staan of de eenheid en onafhankelijkheid van Kongo zou kunnen ondermijnen. Tevens wordt gevraagd geen wapens te verschaf fen of andere bijstand voor militai re doeleinden te verlenen, tenzij dit geschiedt op verzoek van de Ver. Naties. Tenslotte wordt alle landen verzocht, de resoluties van de Vei ligheidsraad te aanvaarden en ten uitvoer te leggen. Russen recalcitrant. De Sowj et-afgevaardigde liet on der de delegaties een verklaring van haar regering circuleren, waarin het Kremlin o.m. zei dat de Sowjet-Unie „alle steun en bijstand" aan de Kon golese republiek zal blijven geven. De tekst van deze verklaring was zondagochtend al door Tass bekend gemaakt. Diplomatieke waarnemers in New York beschouwen haar als een waarschuwing, dat Moskou zijn eenzijdige hulp aan Kongo zal blij ven verlenen, ook al zou de Alge mene Vergadermig er op staan, dat steun slechts via de V. N. mag wor den gegeven. KONINGIN EN PRINS TERUG Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene zijn van hun vacantie in Nederland teruggekeerd. Zij zijn zondagavond om kwart over zes op het vliegveld Soesterberg aangekomen. Mgr. Angelo Perugini, chef ven het Vaticaanse secretariaat van de Latijnse brieven, is zaterdag op 71- jarige leeftijd gestorven. Hij is meer dan dertig jaar lang, onder drie pau sen, in functie geweest. Winst voor Zweedse socialisten De sociaal-democraten, die sinds 1932 in Zweden vrijwel onafgebro ken aan de macht zijn geweest, heb ben bij de gisteren (zondag) gehou den verkiezingen de helft van de 232 zetels in de nieuwe Kamer gekregen Zij boekten een winst van vfjf zetels. De conservatieve partij verloor van haar 45 zetels er negen, waar door haar leider, Hjalmarsson, niet meer aan het hoofd staat van de grootste oppositiepartij. De liberalen zijn nu met 39 zetels de op één na grootste partij geworden. Hun winst bedroeg één zetel. De centrumpartij de voormalige agrarische partij verhoogde haar zetelaantal met drie tot 35. De communisten tenslotte gin gen één zetel vooruit, waardoor zij er nu zes hebben. Hoewel de sociaal-democraten van premier Erlander niet een absolute meerderheid hebben gekregen, be schikken zij toch met steun van de communisten, die hun ook in het verleden hebben bijgestaan, over een dergelijke meerderheid. Vliegramp op Guam Engeland heeft de Afrikaanse staat Senegal erkend, aldus is zon dag in Londen bekendgemaakt. Dit oammer bestaat oit 10 pagina'i (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) RUSTIG WEER Veranderlijke bewolking en plaatselijk enige regen. Van nacht hier en daar mist. Weinig wind. Weinig verandering in temperatuur. Zeven en zeventig mensen zijn zondag op het eiland Guam om het leven gekomen door het veronge lukken van een DC-6, die met 86 passagiers en een bemanning van acht leden op weg was van Formosa naar San Francisco. De overige ze ventien inzittenden liepen voor het merendeel zware verwondingen op. Het toestel, eigendom van de World Airways, maar gecharterd door Amerikaanse strijdkrachten vervoerde militair personeel, zestien verwanten van militairen en acht Chinezen. De bemanning bestond uit burgers. Het ongeluk geschiedde kort nadat het toestel na een tussenlan ding op Guam was opgestegen. Later opklaringen De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mee: Een boven Rusland aanwezig ge bied van hoge drux is tijdens het weekeinde langzaam in de richting van de Zwarte Zee getrokken, terwijl het restant van de depressie, die za terdag boven Zuid-Engeland lag, in Zuid-<Frankrijk is aangekomen. Op de Oceaan kwam een krachtig stijggebied van de luchtdruk tot ont wikkeling. Het verplaatste zich met grote snelheid naar het oosten, voor afgegaan door een koufront, dat van morgen Ierland bereikte. Dit front zal morgen Nederland passeren en daarbij enige regen veroorzaken. Achter het front bevindt zich drogere polaire lucht, zodat in de loop van de dag van het westen uit weer opkla ringen zijn te verwachten. 20 Sept.: zon op 06.22; onder 18.44; maan op 05.36; onder 18.38. Hoogwaterstanden 20 Sept.: v.m. 3.10; n.m. 3.28. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI zw. bew. 17 4 STOCKHOLM zw. bew. 19 11 OSLO regen 16 11 KOPENHAGEN geh. bew. 19 14 ABERDEEN regen 17 12 LONDEN zw. bew. 21 12 AMSTERDAM "?h. bew. 19 13 BRUSSEL zw. bew. 20 13 LUXEMBURG zw. bew. 19 10 PARIJS l.bew. 22 8 BORDEAUX zw. bew. 17 13 GRENOBLE zw. bew. 16 11 NICE onweer 19 14 BERLIJN mist 19 13 FRANKFORT geh. bew. 21 12 MüNCHEN zw. bew. 21 12 ZURICH zw. bew. 21 10 GENèVE regen 14 9 LOCARNO regen 16 12 WENEN half bew. 24 16 INNSBRUCK zw. bew. 24 13 BELGRADO onbew. 27 17 ATHENE onbew. 26 19 ROME zw bew. 28 21 AJACCIO geh. bew. 26 18 MADRID onbew. 23 11 LISSABON geh. bew. 22 17 Korreltje Wat anderen Iemand voor schade be rokkenen, is niets vergeleken bij wat een mens zichzelf aandoet

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1