Olympische revanchewedstrijden in Amsterdam Ned. hockeyploeg bood goed tegenstand tegen Pakistan M. v. d. Klooster uit Rotterdam won gisteren 6e Ronde van Sassenheim VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Het .tweede leven" van 't Olympisch dorp Op 30 september a.s. zal het olym pisch dorp zijn eigenlijke niet-olym- pische bestemming krijgen. „Het tweede leven" van deze in een mi nimum van tijd uit de grond ge stampte stadswijk begint met de in tocht van enige duizenden ambte naren en hun gezinnen. Het atleten- kwartier, dat 58 huizenblokken telt met 7789 kamers wordt bestemd voor ambtenaren en verder zijn nu een kerk, postkantoor, bioscoop, een zelfbedieningszaak, winkels en kan toren in aanbouw. De gasten wonnen tenslotte met 2-1 Vleugje Olympische sfeer met goede en slechte wedstrijden Ongeveer 10X00 toeschouwers hebben gisteravond in het olympisch stadion te Amsterdam enige tientallen gouden-, zilveren- en bronzen medaille winnaars en winnaressen bij de olympische spelen van Rome en de volledige Nederlandse olympische ploeg een uitbundige hulde gebracht. Om precies acht uur werden de vlaggen van de deelnemende landen aan deze olympische revanches onder de marathonpoort zichtbaar, gedragen door charmante turnster van het KNGV. Zij werden gevolgd door enkele hon derden andere meisjes, die elk de Ne derlandse driekleur torsten. Het vlag- genwoud vormde de erepoort, waar de olympische kampioenen tussendoor trok ken. Voorop de zilveren Marianne Heemskerk, geflankeerd door onze der de prijswinnaars, Tineke Lagerberg en Wieger Mensonides, en Eef Kamerbeek, vijfde in de tienkamp. Daarna kwamen de buitenlandse prijs winnaars en tenslotte de Nederlandse olympische ploeg. Een voör een werden de olympische kampioenen naar Voren {[eroepen om een sjerp in de Neder- andse kleuren en een lauwerkrans in ontvangst te nemen, telkenmale luide toegejuicht door het publiek. Voor Eef Kamerbeek was er nog een extra ver rassing. Hij kreeg de Gambrinus-bekfer, uitgeloofd door de gezamenlijke brou werijen voor de beste Nederlandse pres tatie bij het onderdeel atletiek. Er was een klein incidentje toen bij de gouden prijswinnaars de Pakistaanse hockey- kampioenen werden vergeten. Deze fout werd snel hersteld. Tenslotte maakten alle Romegangers een ereronde over het veld van het olympisch stadion. Nieuw baanrecord van Wilma Rudolph. Men merkte haar nauwelijks op, de donkere Wilma Rudolph, bijna verloren en een beetje timide stond de lange Amerikaanse bij de huldiging in de grote kuip van het stadion, maar nog geen half uur later stormde de drievou dige olympische kampioene verre su perieur aan haar tegenstandsters zelfbewust in de nieuwe baanrecordtijd van 11.6 sec. door de finish van de 100 meter. Meters daar achter vochten de Neder landse kampioene Ellen Ort en Lucinda Jones een felle strijd om de tweede plaats, uit welk duel door de Ameri kaanse met miniem verschil werd ge wonnen. Voor Lucinda was de tijd 11.9 voor de Haarlemse Ellen Ort werd 12.- sec. pre cies afgedrukt, welke tijd ook de als vierde aankomende Joke Bij leveld kreeg toegewezen. Bleek de tijdwaarneming bij de da mes al niet best, in de finale 100 meter heren grepen de juryleden er weer naast en toen de uitslag werd bekend gemaakt, staken de toeschouwers hun mening niet onder stoelen of banken. Die 100 meter heren had na het weg blijven van de olympische tienkamp kampioen, Rafer Johnèon, diens landge noot Stone Johnson, Hans Smit en zijn clubgenoot Marius Bos, niet veel meer te betekenen. Na een slechte start, vocht de Jamaicaan Tom Robinson zich op de door de gevallen regen zware baan zich in 10.5 sec. naast en langs de Ameri kaan Les Carney, die dezelfde tijd kreeg toegewezen. Zestiende seconde la ter kwam de Nederlander Dirks als der de over de eindstreep. De met zo veel belangstelling tege moet geziene 400 meter werd een schertsvertoning. Otis Davis, de man die in Rome in de finale van de 400 me ter in een gevecht op leven en dood met de Duitser Carl Kaufmann de fantas tische tijd van 44.9 sec. liep, draafde nu op een sukkeldrafje achter de anderen aan. Toen h(j bij het uitkomen van de laatste bocht eindelijk aanzette, kon hij de Jamaicaan George Ker niet meer be reiken, De tijd van Kerr was 47.7 sec., die van Davis 47.9 sec. Met twee secon den achterstand kwam een verkram pende Jan van Uden op de derde plaats. Een nieuw baanrecord voor Bernie Cunliffe op de 800 meter. Inderdaad, de Amerikaan liep 1.50.1 en het oude re cord stond met 1.50.5 op naam van de Oostduitser Kruse. Dit was het enige vermeldenswaardige van dit nummer, waarop Henk Heida (1X1.8) tweede, Aad Steylen (1X2.3) derde en Wim Esajas (1.52.6) vierde werden. Hans Smit op hnwelijksreis, Don Bragg sprong 4.50 met polsstok Twee Nederlandse sprinters ontbra ken op het appel bij de start van de 100 Tijdens de olympische revanches In het Amsterdamse stadion werden de olympische atleten enthousiast gehul digd. Een speciaal applaus weerklonk, toen tijdens het défilé o.a. de Nederland se medaillewinnaars over het veld mar cheerden. We zien hier v.l.n.r. Eef Kamerbeek, Marianne Heemskerk, Wieger Mensoni des en Tineke Lagerberg. meter; beiden atleten van Vlug en Le nig uit Den Haag. De Nederlandse kam pioen Marius Bos was ziek. Hans Smit had een nog beter excuus. Hij was na melijk op.... huwelijksreis. „Servee spreekt een woordje mee", klonk het hoog uit de tribunes, steeds als de Maastrichtenaar zijn aanloop ging nemen. Maar het was onbegonnen werk voor de Limburger. Geen vechten tegen de beer, maar tegen „Tarzan" Don Bragg, olympisch kampioen polsstok hoogspringen met 4.70 meter. Bij 3.79 meter strandden Servee Wijssen en de andere Nederlander, Chris Gelens. Voor Bragg was het toen nog altijd insprin gen. De prachtig gebouwde Amerikaan die, als hij eerdaags zijn filmcontract tekent, een waardig opvolger van John ny Weismuller zal' zijn, ging van 4 me ter naar 4.20 meter, sprong ook deze hoogte bij de eerste poging en liet de lat toen op 4.40 meter leggen. Een lange concentratie, een soepele aanloop en weer bleef Bragg ruim boven de lat. Opnieuw gingen de standaards omhoog, 4.50 meter nu, drie centimeter boven het stadionrecord van Braggs landgenoot George Mattos, die in 1952 4.47 meter sprong. En weer plofte Bragg in een wolk van zaagsel neer, zonder de lat ge raakt te hebben. Verder ging Tarzan niet. Hij wees met een pijnlijk gezicht op zijn hand, dankte met een brede armzwaai voor het applaus en trok daarna zijn trainingspak weer aan. „Een handblessure", deelde de microfo- nist even later mee. En of dat nu waar was of niet, Don Bragg had voor de mooiste demonstratie van de avond ge zorgd. Matige wielervertoning Van „olympische revanches" kon bij het wielrennen alleen gesproken wor den in de sprint waarin de bronzen Valentino Gasparella in drie ritten zo wel met de zilveren Belg Sterckx als de Nederlandse kampioen De Graaf af rekende. In de ploegachtervolging had den de Italiaanse olympische kampioe nen het laten afweten. In allerijl had de organisatie de Westduitse achtervolgingsploeg uitgeno digd, die in de selectiestrijd voor de spe len met slechts 0.1 sec. verschil door de Oostduitsers, zij wonnen in Rome het zilver, waren geklopt. Maar voor de Nederlanders, die erop gebrand waren, revanche te nemen voor de nederlaag, die zij in het olympisch velodrome met 0.001 seconde tegen de Russen hadden geleden, waren zij geen partij. Zelfs niet nadat Nikkesen in de eerste ronde we gens een lekke band had moeten afstap pen. Van der Lans, Oudkerk en Nijdam wonnen de race in de matige tijd van 4 min. 51.2 sec., terwijl de Duitsers 4.56.0 lieten afdrukken. In het tandemnummer startten In het geheel geen olympische deelnemers. Het duo Scheps-Kappel dat voor de komst van Gerritsen-Paul lange tijd op een plaats in de olympische ploeg had gere kend, won twee van de drie ritten tegen de Westduitsers Fugerer-Modron en de Nederlandse gelegenheidskoppel Le grand-Verdoorn en mocht dan ook de ereronde rijden. „Hadden zij zo maar in Rome ge speeld", verzuchtte een der hockeylei- ders na afloop van de aantrekkelijke wedstrijd waarin de Nederlandse hoc keyploeg een eervolle 12 nederlaag tegen de olympische kampioen Pakistan had bevochten. Inderdaad, de Nederlan ders hadden een stuk beter gespeeld dan in sommige ontmoetingen in het olympisch hockeytoernooi. Er werd met een hartverwarmende felheid terugge vochten tegen het harde spel van de Pakistani, die voornamelijk daardoor de olympische titel hadden veroverd. Ove rigens werd het duidelijk dat hockey geen spel is om bij kunstlicht te spelen, zeker niet in het Olympisch stadion, waar het van de tribunes af vaak moei lijk was de bal te volgen. De olympische kampioenen stuitten na het begin op grote tegenstand van de Nederlanders, die met passes over de breedte van het veld hun aanvallen op bouwden. Na een kwartier brak rechts- Extra DAMES EN HEREN REGENJASSEN De nieuwste tinten. Zaterdagprijs I 24.95 Bij Maison Spier KOOPT V MET PLEZIER Haarlemmerstraat 109 t.o. Bat Leiden buiten Hooghiemstra, die met Van Er ven Dorens de beste speler uit de ploeg was, in zijn eentje door, kwam in de cirkel, maar zijn scherpe voorzet werd niet afgerond. Onmiddellijk daarop schoot Van Gooswilligen de bal weer terug in de cirkel waar Hooghiemstra nog steeds stond. Hij wipte öe bal langs doelman Gardner, maar er was inmid dels voor buitenspel gefloten. Ook een schot van de Beer trof geen doel. Van de voet van Gardner ging de bal over de lat. In de 23e minuut namen de olympische kampioenen de leiding. Toen doelman De Ruiter, die tot dan toe alle schoten met veel bravour had verwerkt over de bal gleed, stond middenvoor Aboul Wareed klaar om de ruststand op 01 te brengen. De tweede helft was nog geen minuut oud toen Wim de Beer de gelijkmaker scoorde. Gardner was ver uit zijn doel gekomen en werd door de Nederlandse linkervleugel omspeeld, waarna de Beer de aanval afmaakte (11). Aangemoe digd door de toeschouwers probeerden de Oranjehemden de olympische titel houders onder nog zwaardere druk te zetten, maar het waren toch weer de Pakistani die de leiding namen. In de 16e minuut bracht linksbinnen Nazir Ahmed, de gevaarlijkste man uit hiun voorhoede, met een strak schot in de rechterbenedenhoek de stand op 12. De overwinning was verzekerd, want in de resterende 20 minuten slaagden de Nederlanders er niet meer in de Pa kistaanse achterhoede nogmaals te ver schalken. Er deed zich nog een merk waardig incident voor. In de 23e minuut werd linkshalf Van Dyck door de Pa kistaanse scheidsrechter buiten de lij nen gestuurd omdat de Nederlander zich in onwelvoeglijke termen over de leiding had uitgelaten. Na een minuut achtte de Pakistaner het genoeg en liet Van Dyck verder spelen. VOETBAL SPARTA-COSTARICA De Roterdamse eredivisieclub Sparta zal morgenmiddag een wedstrijd spelen tegen het nationale team van Costarica. Zilveren beker voor Eef Kamerbeek Braggs landgenoot, Willy May, nam de 110 meter horden voor zijn rekening. Schuin tegen de wind en de regen in finishte hij op zijn gemak in 13.9 sec., weer een nieuw baanrecord. Voor Eef Kamerbeek was na Keith Gardner (14.2) de derde plaats weggelegd in 14.6 sec. Na een eerste 400 meter in 65 secon den was er op de 800 meter dames nog van alles mogelijk. Gerda Kraan had de leiding voor de winnares van de zilve- Nederlands weer voor Wilma Rudolph fataal De drievoudige olympische kam pioene, de Amerikaanse hinde Wil ma Rudolph heeft weinig plezier ondervonden van haar deelnemen aan de z.g. olympische revanche Wedstrijden, die gisteravond in het olympisch stadion van Amsterdam werden gehouden. Zij zegevierde weliswaar op de 100 meter in de onder deze om standigheden fameuze tijd van 11.6 sec., maar na afloop in de. kleedkamers bleek, dat zij een ta melijk ernstige splerscheuring aan het linkerdijbeen had opgelopen. Deze blessure was het gevolg van het lange wachten voordat de da mes aan de start verschenen, het geen de spieren in de koude stijf deed worden. Dr. Piet Smit, de man die onze Nederlandse atleten in het olym pische dorp in Rome zo voortref felijk verzorgde, heeft haar onder zocht en haar geadviseerd om he denavond in Keulen niet te starten, aangezien de gevolgen niet waren te overzien. De ooach van de Amerikaanse ploeg, Edward Stemple, heeft de Amerikaanse sprinster direct naar het hotel gebracht en onder de wol gestopt. Hij deelde mee. dat vooral bij dit koude weer Wilma Rudolph geen risico kon lopen en daarom niet deelnam aan de 4 x 100 meter estafette. Het Amerikaanse team werd aangevuld met de Neder landse sprintster Tilly van der Zwaard uit Aalsmeer. Eef Kamerbeek heeft een extra ver rassing gekregen in de vorm van de zil veren Gambrinns-beker, welke uitge loofd woa voor de beste prestatie op het onderdeel atletiek tijdens de olympische spelen. HfJ ontving de beker nit handen van Jh*. Ms van Hliiegatn De finish van de 100 meter dames, welke gewonnen werd door Wilma Ru dolph (rechts). Naast haar Barbara Hud son, die vijfde werd. ren medaille in Rome, de Australische Brenda Jones. Ine ter Laak-Spijk volgde in vierde positie. Voor de marathon- tribune werd een gat geslagen. Gerda Kraan en Brenda Jones trokken er tus sen uit en Ine ter Laak-Spijk scheen de aansluiting te gaan missen. Maar terwijl iedereen op het Australische-Nederland- se duel lette, dat Brenda Jones tenslotte bij het uitkomen van de laatste bocht in haar voordeel besliste, vocht Ine zich in haar eentje naar voren. En het En- schedese meisje, wiens keiharde wed- strijdmentaliteit al zo vaak is gebleken, liep zienderogen in, sprintte wat zij kon en maakte haar achterstand van zeker vijfentwintig meter op de leeggelopen Gerda Kraan ruim voor de streep nog goed. Brenda Jones werd dus eerste in de nieuwe baanrecordtijd van 2.11.4. Het oude stond sedert de olympische spelen van 1928 te Amsterdam op naam van Lutta Radke met een tijd van 2.16.8, tweede was Ine Spijk in 2.12.8 en derde Gerda Kraan vóór de teleurstellende Australische Dixie Willis. Overige nummers. „Hup Klaas, hup Klaas". Luide werd Klaas de Ruyter aangemoedigd. Acht honderd van de drieduizend meter moest de atleet uit Apeldoorn nog lopen en hij lag ruim dertig meter voor op de moei lijk en stroef over de baan gaande Australiër Dave Power, de man die de bronzen medaille veroverde op de 10 km. in Rome. Klaas de Ruiter hield die voorsprong en liep zelfs nog uit. Hij finishte in de goede tijd van 8 min. 25.2 de beste prestatie die hij ooit in zijn loopbaan verrichtte en zorgde voor de enige Nederlandse overwinning op de internationale nummers. Kees Koch en Eef Kamerbeek waren de enige deelnemers bij het discuswer pen nu de Amerikaan Rink Babka het nodig had gevonden eerder naar New York terug te vliegen. Kees Koch zege vierde met een verste worp van 53.21 meter en Kamerbeek kwam tot 45.41 meter. Op de steeds natter wordende baan werd de Nederlandse damesestafette ploeg met een verschil van 0.1 sec. ver slagen door de Nederlands-Amerikaanse combinatie. De Nederlanders Joke Bij- leveld, Nannie Haase, Ria van Kuik en Ellen Ort noteerden 47,9 sec., terwijl de Amerikaanse olympische kampioenen, die met Barbara Jones, Lucinda Wil liams, Barbara Hudson en.... de Ne derlandse Tilly van der Zwaard aan traden 47.8 lieten afdrukken. Tilly van der Zwaard verving de drievoudige me daillewinnares Wilma Rudolph, die we gens een blessure opgelopen op de 100 meter van verdere deelneming afzag. Gistermorgen om 9 uur werd een aan vang gemaakt met het wielerfestijn, ge organiseerd door W.V. Sassenheim en Omstreken". Allereerst kwamen een aantal kleine toerrennertje aan de start voor hun 20 rondjes over het parcours aan de Zandslootkade. Hier was het Tonny Zeldenthuis, die met allures van een echte renner de toon aan gaf en met grote voorsprong als eerste eindigde. Martin Döfferhoff en Jaap van Vliet werden resp. 2 en 3. Hierna kwamen de nieuwelingen en adspiranten aan de beurt om 30 ronden te draaien. Hier waren het P. de Jong uit Roelofarendsveen en H. v. d. Lans uit Lisse, die al spoedig een voorsprong namen. In de 20e ronde sprong ook H. van Pierre uit Uithoorn weg en voegde zich bij de twee koplopers. Wel werd er door premies fel gejaagd, maar het pe- leton wist de sterke 3 renners niet meer te benaderen. Met nog 3 ronden te rij den ging H. van Pierre alleen weg en werd met mooie voorsprong winnaar. Bij de sprint om de 2e en 3e plaats was het H. v. d. Lans, die P. de Jong op de streep versloeg. Verdere uitslagen: 4. G. Koster, Leeuwarden; 5. H. Balvert, A'dam; 6. T. Leemans, Leiden; 7. C. Smit, A'dam; 8. R. Troost, Zaandam en 9. M. v. Hage, Sassenheim. Tijd 38 min. 43 sec. 't Was intussen kwart voor elf toen de amateurs aan de start verschenen. Voordat het startsein werd gegeven, werd de onlangs overleden burgemees ter Jhr. Sandbergh van Boelens met enige woorden herdacht, waarna één minuut stilte werd gehouden. Hierna begonnen ruim 50 renners uit alle wind streken van ons land aan de 130 ronden of 100 km. In een hoog tempo werd er gestart en spoedig was het H. v. Gent uit Leiden en Balvert uit Amsterdam, gevolgd door W. v. Smirren uit Amster dam, die een gat trachtten te slaan. Ge noemde Balvert, die onder rugno. 25 reed en volgens het programma Ab Sluis was, is na de wedstrijd door de jury, die daar niet in gekend was ge diskwalificeerd. Dit drietal v/erd. later aangevuld door B. Zoet, v. Smirren, J. Stolk, v. d. Klooster en Vink. Door enige premies werd er in 't peloton hard getrokken. Na 30 ronden was het v. d. Klooster en J. Stolk, beiden uit Rotter dam, die zich van de kop losrukte en 50 a 60 m. naar voren schoven. Zo ging het geruime tijd door in 't hoog tempo, waarvan Stolk het slachtoffer werd en moest lossen. Na 40 ronden gingen Ca- velier, Schuring, Blommaert, Hoekstra en Stolk het nog eens proberen en spoe dig werd v. d. Klooster door deze ren ners opgeslokt. Dit zestal ging nu geza menlijk door en ronde na ronde i ze terrein. Na 56 ronden werd het pe- leton door hen gedubbeld. Bert Zoet, die niet soepel' draaide vanwege een val, moest later de strijd staken. Even als vele anderen, die het moordend tempo in dit bochtige parcours niet kon den volhouden of door valpartijen de dupe werden. Na 70 ronden probeerde ook H. v. Gent uit Leiden met H. Hoek stra uit Ureterp (Friesland) een jacht in te zetten. Later voegde zich hierbij weer v. d. Klooster. Enige ronden later kwam er weer een valpartij, waarbij Hoekstra moest opgeven en v. Gent wat afzakte. M. v. d. Klooster kon toen rus tig zijn solo doorzetten. P. v. Dijk. een geboren Sassenheimer, nu woonachtig in Wormerveer, ging met Balvert uit het peleton en zette in een hoog tempo de achtervolging op v. d. Klooster in. Bal vert moest spoedig lossen, maar v. Dijk liep ronde na ronde in en zag kans om alleen een ronde in te halen. Intussen wist v. d. Klooster zijn 2e ronde uit te lopen en hij kon niet meer worden be dreigd. Er waren toen nog een tiental ronden te rijden. H. v. Gent, die er goed zin in had, sprong nog eens naar voren en zag kans een 50 m. voor het peleton te komen om zeker te zijn van een goede plaats. Er werden diverse sprint jes ten beste gegeven om premies in de wacht te slepen. De einduitslag werd: 1. M. v. d. Klooster die ook de leiders- prijs won; 2. P. v. Dijk; 3. Balvert, maar deze werd gediskwalificeerd door de consul van de KNWU, de heer Sloot weg; 3e werd dus C. Schuring, A'dam; 4. J. Stolk, Rotterdam; 5. W. Blommaert Haarlem; 6. H. v. Gent; 7. J. Fransen, Halfweg: 8. A. Veenendaal, Zeist. De 100 km. werden verreden in 2 u. 38 min. 33 sec. Na afloop werden de prijzen in het KSA gebouw uitgereikt. DE RONDE VAN POLEN Huub Zilverberg, die woensdag in de Ronde van Polen zo'n goed figuur had geslagen, is gisteren in de vijfde etappe niet meer gestart, zodat Nederland niet meer voorkomt in het landenklasse- ment. RENTMEESTER WON IN BELGIë De Nederlandse wielrenner Piet Rent meester heeft donderdag in de Belgische plaats Tongeren een profwedstrijd ge wonnen, waaraan 33 renners deelnamen. De uitslag was: 1. Piet Rentmeester (Ned.) de 100 km, in 2 uur 28 min.; 2. Jos Verachtert (B.) op 10 meter; 3. Henri Luyten (B.) op 20 meter; 4. Mar tin van Geneugden (B.) op 30 meter; 5. André Valeyen (B.). Piet Damen werd negende.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4