i; «.CM «sss; Scherp debat over Kongo in de Veiligheidsraad Sienen op de rails: iram onispoord Dierenasyl te Zoeterwoude geopend Veiligheidsraad wijst Kanza af Kwajongenswerk MET „DONNA'-GEW DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Drie Russische schepen zijn ken nelijk op weg naar het midden van de Stille Oceaan, waarheen de Sow- jet-Unie enige tijd geleden lange- De veiligheidsraad is gisteren 17.15 moemba afgevaardigde delegatie on- afstandsraketten afgevuurd heeft, al- uur Nederlandse tijd zijn beraadsla- der Kanza. dus meldt de Amerikaanse marine, gingen over de toestand in Kongo De Amerikaanse vertegenwoordi- Zij meldt voorts, dat een Russische begonnen. De regering-Loemoemba ger Wadsworth wenste dat de raad sleepboot en een tankschip waarge- zond een afvaardiging onder leiding zich niet zal overgeven aan debatten nomen zijn in het midden van de van Kanza, terwijl de door president en een stemming over de vraag, Noordatlantische oceaan. Kasavoeboe gesteunde regering-Ileè welke der twee Kongolese delegaties Hoewel de Amerikaanse marine een delegatie heeft gezonden, waar- nu tot de raadsbijeenkomst moet officieel geen commentaar op deze worden toegelaten. Hij was er voor scheepsbewegingen gegeven heeft, «¥-' - vragen waarnemers te Washington IHVHH De Sowjet-Russische vertegen- Terwijl de Amerikaan Wadsworth den, hetzij rechtstreeks of indirect, voorlopig geen van beide afvaardi- Loemoemba, Bomboko, het hoofd is. gingen hiervoor uit te nodigen. woordiger Zorin verklaarde dat de het woord voerde, betraden de beide met de aankomst van Premier door Bomboko geleide afvaardiging Kongolese afvaardigingen de verga- Chroesjtsjef in New York. Er zijn niet als een vertegenwoordiging van derzaal. Zij namen, tegenover e'kan- ook speculaties geweest over een po- de Kongolese regering kon worden der plaats in het gedeelte van het ging van de Russen om tegen de tijd beschouwd. Als zodanig beschouwde vertrek, dat is oestemd voor diplo- 1 jj—- hij uitsluitend de door premier Loe- matieke waarnemers. Russische aanval op Hammarskjoeid ÏDe eerste spreker in het debat in de Verenigde Staten, willen de Kon de veiligheidsraad over de toestand golese rijkdommen roven, in Kongo, de So wjetaf ge vaardigde De vertaling van Zorin's rede duur- Zorin, beschuldigde het Westen er- de drie uur, gedurende welke Ham- dus waarnemers, van de bespreking van de kwestie marskjoeld, die met een kleur van Kongo te hebben verdaagd cxm on- woede de vergaderzaal had verlaten, dermijning van de jonge staat te be- een antwoord opstelde, vorderen. Hij leverde scherpe kri tiek op België wegens het niet te- Tlin/**i*rh nlari rugtrekken van de troepen waarvan uncs 3W.fi fj a enkele eenheden „zogenaamd als deskundigen" zijn achtergebleven. De Sowjetafgevaardigde beschul digde de secretaris-generaal Ham- marskjoeld en het VN-commando in Mongi Slim, zei het zenden van troe- Kongo ervan niet in contact te zijn pentransportmiddelen naar Kongo getreden met de Kongolese regering door de Sowjetunie te betreuren, om- en de uitoefening van haar functies dit aanleiding zou kunnen zijn te hebben belemmerd. Om de uit- tot een internationaal conflict. De voering van de besluiten van de vei- voorzorgsmaatregelen van de VN, van Chroesjtsjefs aankomst in New York een spectaculair „schot in de ruimte" te lossen en misschien wel een mens de ruimte in te schieten. De Russische schepen in de Stille Oceaan zouden dan gebruikt kunnen worden om een mens in een ruimte cabine op te vissen en hetzelfde zou het geval kunnen zijn met de sche pen in de Atlantische Oceaan, al- voor goede diensten De afgevaardigde van Tunesië, Ruimf ecabine niet opgevangen wel gezien De Amerikaanse luchtmacht is er internationaal conflict. "Be niet in geslaagd de ruimtecabine van de aardsatelliet „Ontdekker XV" te na de zeventiende omwenteling om de aarde ongeveer boven het noord poolgebied afgestoten, maar de vlieg- veiligheids- tuigen die in dit doelgebied ten Srïï te voorkOTnenwerd ge- roaT het sluiten vaï, de vliegvelden bergen. De cabine werd volgens plan bSik gemaakt NAVCMroepen en radio Leopoldstad achtte hij vol »a de zevent.ende omwenteling om aldus Zorin. komen gerechtvaardigd. he?^S^l?erholt™cMUvannidei Slim stelde voor de veiligheids- ,uiBe.. u.e I on lïfuifrvSïcraï? hlkgSSÏ? hplan^rrii raad een commissie van goede dien- noorden van Hawai patrouilleerden sten naar Kongo te laten enden die slaagden er niet in haar op te van- w L/ff ln rip besprekingen zou voeren met de ver- gen. De aardsatelliet werd dinsdag- +1nfflinm nl schillende politieke leiders. Het ini- avond gelanceerd. Vliegtuigen, die wettige regering te ondiemynen, a - tia^e| hiervoor zou kunnen uitgaan voorzien waren van grote sleepnet- A,^Aa pBn uur van de Afro-Aziatische landen, die ten, patrouilleerden in het gebied Zorin s toespraak du"^"d® deel uitmaken van de VN-adviescom- van 100 bij 300 km. waar de cabine, en een kwartier. Waarnemers be- missie voor Kongo. die een groot aantal instrumenten schouwen baar als de scherpste Sow- Qm eyen voQr half Ned t^d VQOr wetenschappelijke waamemin- Je S vfn vanochtend, werd 1 et debat tot van- gen bevatte, zou neerkomen, veiligheidsraad sinds het begin van lfin0Npj tiid verdaagd de Kongolese crisis. Zorin sprak over middag 16.00 Ned. tijd verdaagd. „het ongepaste optreden vart de se cretaris-generaal", die het besluit van de veiligheidsraad, zich niet te mengen in de binnenlandse aange legenheden van Kongo, heeft ge schonden. De Sowjetunie zal alles in het werk stellen om Kongo te steunen, aldus Zorin. Hij beschuldigde de Verenigde Staten ervan „de kolonis ten openlijk te steunen" en zo het aanzien van de volkerenorganisatie te schaden. Belgiës NAVO-bondge noten, in het bijzonder Engeland en de satelliet „ontdekker XTV" wel in de lucht opgevangen. Het is nog niet bekend of een poging zal worden ge daan om de cabine van „Ontdekker XV" uit zee op te vissen. Sinds het uitwerpen door de sa- Vorige maand werd de cabine van De Veiligheidsraad heeft besloten de vertegenwoordiger van de rege ring-Loemoemba, Thomas Kanza, NIET uit te nodigen het debat over Kongo bij te wonen. De Sowjet-Unie, Polen en Ceylon wilden Kanza wel uitnodigen. Geen der raadsleden verklaarde zich hier tegen, doch de overige acht landen onthielden zich van stemming. Aangezien de uitnodiging slechts kon worden gedaan, indien zeven raadsleden zich hiervoor uitspraken, was hiermee beslist, dat Kanza de beraadslagingen niet zou bijwonen. Er was geen voorstel gedaan om Justin Bomkolo, de minister van buitenlandse zaken in de regering- Ileo, uit te nodigen aan de raadstafel plaats te nemen. RADIO-LEOPOLDSTAD ZWIJGT Sinds gistermorgen zwijgt radio- Leopoldstad. Er wordt zelfs geen mu ziek meer uitgezonden. Het schijnt dat er zich een technische storing heeft voorgedaan. De regering-Loe moemba meende dat de zender te lijden heeft gehad van bepaalde ma nipulaties van de zijde van Canadese technici, nadat de V. N. besloten hadden de uitzendingen stop te zet ten. Hierdoor zou het materiaal ge leden hebben. Voorts zijn de sleu tels van de studio's zoek. Dinsdag avond zouden de technici, die zich in het gebouw bevonden, door po litiemannen gedwongen zijn het ge bouw te verlaten. Deze technici zou den de sleutels hebben meegenomen. „Ba/f ka' en ,God zegen Amerika' Het vakverbond van de New Yorkse havenarbeiders heeft be sloten niet behulpzaam te zijn bij het aanleggen van de „Bal- tika" het schip waarmee Chroesjtsjef naar New York reist en niet de bagage van de Sowjetpremier te lossen. Bovendien zal een groep ha venarbeiders de „Baltika" tege moet varen en door het roepen van leuzen, spandoeken etc. uiting geven aan haar afkeer van zijn aanwezigheid in New York. Een orkestje zal zo hard mogelijk „God bless America" (God zegene Amerika) spelen, aldus een der vakbondleiders, telliet zijn geen radiosignalen van de cabine meer opgevangen. CABINE GEZIEN Officieren van de Amerikaanse luchtmacht hebben meegedeeld dat een vliegtuig de ruimtecabine heeft waargenomen. Het apparaat werd op 320 kilometer ten noordwesten van Christmas Island en 1300 tot 1600 kilometer ten zuidwesten van Ha waii gezien. De officieren zeiden te verwach ten dat een amphibievliegtuig de cabine omstreeks 18.00 Nederlandse tijd zal hebben bereikt om haar te bergen. PRESIDENT LUEBKE IN WEST- BERLIJN President Luebke van West-Duits- land is vanochtend met een speciaal Amerikaans vliegtuig in West-Ber- lijn aangekomen voor een bezoek van drie dagen. Zijn echtgenote was anderhalf luur tevoren met de trein in het westelijke stadsdeel aangeko men. In de middag zou de president een onderhoud hebben met burgemeester Brandt. Stenen op de rails neergelegd door Leidse kwajongens waren er de oorzaak van, dat de blan- we NZH-tram gisteravond om tien voor half zes ontspoorde op het verkeersplein nabij het via duct Pesthuislaan te Leiden. De tram reed enige meters de verkeersweg op. Gelukkig wa ren er op dit moment geen an dere voertuigen op het plein. Tot negen uur duurde de stag natie van tram- en wegverkeer, om half elf eerst kon de motor wagen weer op de rails worden geplaatst. Ernstige schade aan onderstel van tram, aan rails en wegdek waren het gevolg van deze kwajongensstreek. De politie stelt een onder zoek in. (Advertentie) van 2 geldleningen bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten resp. groot 122.000.— en 400.000.—. Bij de rondvraag informeert de Gemeenteraad van Zoeterwoude De raad van Zoeterwoude kwam het gebied van de volkshuisvesting, gisteravond in vergadering bijeen Nu wordt voor de garageboxen ga- ^eer Koek hoe het staat met de on- onder leiding van de loco-burge- rantie gevraagd van de gemeente derhandelingen over het leggen van meester, wethouder P. van Hofwe- Wethouder Kraan wüct de waterleiding in de Besjeslaan. gen. De voorzitter wees er op, dat van garantie eeer^nr-ke if v£>™ Hier0P boordt "e voorz.. dat de dit de eerste vergadering was in de steld wordt 2 leningen te verdik curator in het faillissement Kool 22-jarige ambtsperiode van burge- ken di weer zUiien moeten worden schriftelijk toestemming tot het leg- meester Smeets, dat de vergadering aSelost moeten worden d„ heeft wordt geleid door de loco-burge- Het voorstel van gen van de waterleiding heeft gege- «««.- bcciu uuv. uc luvu-uuxgc- Het voorstel van h w ven- De heer teune blijft echter wei- meester. De heer Smeets is thans met dan met alcemene «rtémmpT' gerachtig. In verband hiermede is E vakantie. mSien aigemene hemmen aange- verz0cht de wet tot opheffing vaal Sowjet spionage- ar mada? De democratische fractieleider uit het Amerikaanse huis van afgevaar digden, McCormack, heeft verklaard dat de Sowjet-Unie „een armada spionage-treilers" zendt naar de NAVO-vlootmanoeuvres, die dins dag in de Atlantische Oceaan be ginnen. Amerikaanse, Nederlandse, Canadese, Franse, Noorse en Engel se eenheden nemen aan deze oefe ningen deel. Mc Cormack zegt, dat sinds 1 aug. meer dan 200 Russische treilers van de Oostzee naar de Atlantische Oce aan zijn vertrokken. Op goede gron den kan worden aangenomen dat de NAVO-vlootoefeningen een record aantal van deze ongewenste Sowjet- spionnen zullen aantrekken. Ervan uitgaande dat Russische treilers voor spionagedoeleinden worden gebruikt dient de Amerikaanse regering in de algemene vergadering van de Ver enigde Naties volledig verslag uit te brengen over Russische spionage- schepen en hun activiteiten. Voor zo'n 36 katten en 18 honden, die om wat voor reden dan ook in het geheel geen tehuis hebben, of voor enige tijd hun tehuis moeten missen, kan in de toekomst aan de Besjeslaan te Zoeterwoude een onderkomen wor den gevonden. Daar is n.l. in op dracht van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van dieren een asyl gebouwd, dat gistermiddag door de presidente van de afdeling, mevrouw I. Mak,v. Bever Donker, officieel is geopend. Doch sedert enige maanden vóór deze officiële openstelling herbergt het asyl reeds een aantal „zwervers" en ook dieren, die door hun „baas" voor enige tijd in pension worden gedaan. Een vaste gast kent het asyl ook, in de gedaante van de geit van wijlen Corrie de Wekker, die zelf gedurende haar leven veel voor de dieren heeft gedaan. De opening. Mevrouw Mak heette tijdens de ope ningsplechtigheid allereerst de vele belangstellenden welkom, in het bij zonder burgemeester K. van Diepe- ningen van Leiderdorp, de Leidse wethouder Menken, die de burgerva der van de Sleutelstad vertegen woordigde, de afgevaardigden van het hoofdbestuur en van de zuster- afdelingen, de Politebond voor Die renbescherming en de leden van de Jeugdnatuurwacht. Burgemeester Smeets van Zoeterwoude was verhin derd. Reeds anderhalf jaar geleden was de eerste steen gelegd voor het nieu we asyl en niemand had toen maar enigszins kunnen vermoeden, dat de bouw zo lang zou duren, aldus me vrouw Mak. Hoewel de vereniging dankbaar gestemd is voor hetgeen reeds is bereikt, zijn er nog een groot aantal wensen, waarvan zij er een met name noemde: de aanleg van een goede toegangsweg en een parkeer terrein voor de bezoekers. In het bijzonder wilde de presiden te dank brengen aan mevrouw Die ben, die de benodigde grond had ge- Mevrouw E. 't HartBlok, secreta resse van de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren verrichtte gister middag aan de Besjeslaan te Zoeter woude de officiële opening van het nieuwe asyl voor dieren door het hij sen van de Nederlandse vlag. (Foto :„De Leidse Courant"). schonken, aan de gemeente Zoeter woude voor haar medewerking bij de bouw, aan de beheerder van het asyl, de heer J. Vogelenzang, en aan de secretaresse van de vereniging, me vrouw E. 't HartBlok, die zeer veel heeft gedaan voor de totstandkoming van het asyl. Als uiterlijk teken van de officiële openstelling, werd ver volgens door mevrouw 't Hart de na tionale vlag gehesen. Wethouder Menken bracht hierna de felicitatie over van het gemeente bestuur van Leiden en hij wenste de vereniging persoonlijk veel succes bij haar mooie werk. De heer Cronenburg, hoofdbestuur der van de Politiebond voor Dieren bescherming, verheugde zich er bij zonder over, dat er weer een asyl was opgericht. Bij de uitoefening van haar taak heeft de politie vaak met het probleem van zwervende dieren te maken en het is dan prettig voor het politiepersoneel, wanneer zij een goed adres voor deze dieren weten. Gelukwensen werden eveneens aan geboden door de heer S. Kooistra, namens het hoofdbestuur van de lan delijke vereniging. Tevens bracht hij de goede wensen over van de voorzit ter van het bestuur, die tot zijn spijt verhinderd was. Tot slot werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld het interieur van het asyl, dat vnl. door giften tot stand is gekomen, te bezichtigen. De opbrengst van de collecte, die tijdens de bezichtiging werd gehouden, was 130-^ ge percelen grond van de fam. Van Leeuwen in de Zuidbuurt, ontmoet bij Ged. Staten bezwaar, omdat de koopprijs belangrijk ligt boven de door de heer Van Dijk getaxeerde waarde. Dit bezwaar geldt te meer, omdat hierdoor tevens een prijs wordt vastgesteld voor de aangren zende grönden. Aangezien b. en w. langs andere weg hebben vernomen, dat bedoelde grond reeds is aange kocht door het R.K. Kerkbestuur van de par. St. Jans Onthoofding stellen b. en w. voor het raadsbesluit van 18 november 1959 in te trekken. Dit voorstel wordt met algemene aangenomen. In de vergadering van 22 decem ber 1959 hebben b. en w. voorgesteld aan de R.K. Woningbouwver. „St. Willibrord'" een grondvoorschot te verlenen van 13.500.en 'n bouw- v oor schot van 21.000.ten behoe ve van de reeds gebouwde garage boxen. Dit voorstel werd in genoem de vergadering aangehouden. De voorschotten zouden worden ver strekt als annuïteitsleningen met een looptijd van resp. 50 en 30 jaren. Teneinde deze kwestie te kunnen afhandelen, stellen b. en w. thans voor de genoemde leningen alsnog te verstrekken. De heer Van der Ploeg zegt dat hij in de vergadering van december jl. al heeft gesteld, dat waarschijnlijk de goedkeuring van Ged. Staten niet zou worden verkregen. Spr. wil de ze aangelegenheid terugzenden naar de commissie voor openbare werken. De voorz. antwoordt, dat indertijd is gezegd, dat G-.S. wel bezwaren zullen hebben als de grond beschik baar werd gesteld tegen 25.per m2. B. en W. stellen echter voor de grond te verkopen tegen de werke lijke prijs. De heer Van Mil vraagt, of het b. en w. bekend is, dat deze garage boxen reeds enkele jaren geleden werden gebouwd. De woningbouw vereniging heeft dus die grond on rechtmatig in beslag genomen. Spr. vindt dit een vreemde positie. De gemeente heeft nu het heft in han den en kan vragen wat ze wil. De voorz. licht toe, dat indertijd bouwvergunning is verleend ook Twee beelden van de verwoesting welke aangericht is door de orkaü voor de garageboxen. De financie- „Donna" die ook in de Verenigde Staten danig heeft huisgehouden. Bove* ring speelt daarbij geen rol. Een beeld van de jachthaven van Boston waar de bemanningen van f De heer Van Mil vraagt zich af, of schepen een vertwijfelde strijd voerden met het natuurgeweld. Ondi het wel op de weg van de raad ligt Het beeld van verwoesting in Morehead in Zuid Carolina: rails liggeïl hieraan medewerking te verlenen, verkreukeld verspreid; een zware dieselloc is als het ware nonchalant o] ten beweegt de wo- gesmeten en boten werden uit het water geslingerd om tientallen mei Volgens de statuten ningbouwvereniging zich alleen op verder op het droge te belanden.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6