WEET »De Vluchteling van Cayenne« c Chefarine,.4 WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 WEET U HET OOK NIET een vertikale stand krijgt. Na 8-20 AatKorLrlanl/An dagen is de bewerking afgelopen, «cuici tviatmcil Een oppervlakte van 1 vierkante me ter vereist 5-6 gram amalgama uit ongeveer 78% tin en 22% kwikzilver bestaande. We waarschuwen wel voor de hoogst ernstige giftigheid van kwik. Gordijnen verven Mijn groene veloursgordijnen zijn verschoten. Nu wil ik ze zelf verven. Kunt u mij inlichten hoe dit gedaan moet wor den? aldus mevr. H. Het is niet eenvoudig om gordijnen te verven. De gordijnen zijn reeds verschoten, schrijft u, maar natuur lijk niet overal evenveel, dus zult u zien, dat na het verven uw gor dijnen op sommige plaatsen veel lichter van kleur zijn geworden dan op de niet-verschoten delen. Bij de drogist kunt u koudwatervert' krij gen, deze heeft het voordeel, dat de stof niet zoveel krimpt als bij kook- verf. Wij raden u aan bij de gebruiks aanwijzing op zo'n pakje vooraf eens goed te bestuderen. Wellicht komt u dan tot de ontdekking dat u er beter niet zelf aan kunt begin nen, doch het werkje overlaten aan een goede chemische wasserij, die er voor in moet staan dat een goed resultaat verkregen zal worden. Spreekt u ook eens over mogelijk krimpen van de gordijnen. Het zou nl. zeer goed mogelijk zijn dat ze na het verven op geen stukken na meer passen, althans niet wat de breedte betreft. Nestkastje voor kerkuilen Is er verschil in grootte of in het plaat sen van nestkasten voor kerkuilen, die later door torenvalken worden bewoond? Het is een loffelijk streven van de directie van de Wieringermeer nest kasten voor torenvalken in Ooste lijk Flevoland te plaatsen, daar hier nog de geëigende nestgelegenheid nl. oude holle bomen enz. ontbreken om deze nuttige dieren als toren valken en uilen onderdak te ver schaffen. Meestal heeft men voor elke holenbroeder bepaalde maten van nestkasten en vliegopeningen, maar het is mogelijk dat de genoem de uilensoorten ook gebruik maken van de nestkasten voor torenvalken. Schrijft u eens aan de redactie van het door u bedoelde tijdschrift of anders aan de Ned. Heide Maatschap pij, afd. Vogelbescherming, Sickensz- plein 1 te Arnhem, daar deze laatste ook veel nestkasten plaatst en dus u ook wel inlichten kan. Bramen Hoe kan ik limonade maken van bramen en deze voor be derf bewaren? vraagt J. C. v. R. De bramen schoonmaken en was sen. Stukmaken en ze met water zachtjes koken. De massa laten uit lekken boven een teil of kom, zodat u zuiver sap overhoudt. Daarbij doet u I'/j kg suiker per liter sap. De suiiker moet geheel oplossen, waar na u een weinig citroensap kunt toevoegen. Het sap in flessen over doen tot een paar cm onder de rand. De flessen kurken en in de inmaak- pan verhitten tot op 80 of 100 gra den. Op deze temperatuur moeten ze twintig minuten blijven staan. Belasting Wanneer iemand bui ten zijn loon (waarover loonbelas ting wordt betaald) 290.— per jaar inkomsten heeft en hij heeft aan kosten voor verwerving b.v. contri butie van de bond f 50.— per jaar, moet hij dan over die 290.nog belasting betalen? vraagt P. v. L. Die kosten voor de bond zullen verwervingskosten zijn die het loon, de hoofdbron, betreffen. Heeft men daarnaast meer dan 200.netto andere inkomsten tezamen, dus bij verdiensten, rente van spaartegoed e.d. dan valt men in de inkomsten belasting en is men verplicht een aangiftebiljet te vragen. Verlies Nederlanderschap Is het mogelijk dat een meisje dat trouwt met een Duitser, de Nederlandse na tionaliteit behoudt? aldus J. de G. Ingevolge de wet op het Neder landerschap wordt het Nederlander schap" o.m. verloren indien een Ne derlandse vrouw trouwt met een vreemdeling, behalve indien zij de buitenlandse nationaliteit volgens de buitenlandse wet niet deelachtig wordt. Volgens de Duitse wet wordt de Nederlandse echter Duitse, zodat het door u bedoelde meisje inder daad het Nederlanderschap verliest. Na de ontbinding van het huwelijk kan de vrouw echter het Nederlan derschap terugkrijgen, door binnen het jaar daarna haar wil daartoe kenbaar maken aan de burgemeester of andere lfcvoegde ambtenaar. Reiniging van putten Een huur huis is niet aangesloten aan de rio lering ómdat de gemeente langs die weg geen riolering heeft aangelegd. Regelmatig moeten daarom de fae- caliënputten worden geleegd waar voor de gemeente kosten in rekening brengt. Wie moet deze kosten dra gen, huurder of verhuurder? Er is geen huurcontract, aldus abonnee Ingevolge artikel 1620 van het Bur gerlijk Wetboek komt het schoon houden van putten, regenbakken en sekreten ten laste van de verhuur der, indien het tegendeel niet be dongen is. In uw geval is het dus duidelijk, dat deze kosten voor re kening van verhuurder komen. Mijnen en duinen Zou u zo vriendelijk willen zijn om mij het ontstaan van enige soorten mijnen en duinen uit te leggen. Kolen, tin en benzine en hoe zoiets ontstaat? aldus abonnee. Duinen zijn ontstaan doordat de wind het door de zon gedroogde fijne zand landinwaarts geblazen heeft. Door wat beplanting zoals helm en dergelijke werd dit zand vast gehou den en door de invloed van zee en wind veranderen de duinen nog re gelmatig van plaats. Steenkool is ontstaan, doordat mil joenen jaren geleden er planten groeiden in moerassige streken in de loop der tijden stierven deze plan ten en vormden als het ware lagen dode stof, die langzaam maar zeker het moeras dempten. Inmiddels trad natuurlijk een rottingsproces in en zo ontstond het veen. Veenlagen, die in de loop der vele eeuwen diep onder de grond kwamen te liggen, kregen een geweldige druk te tor sen en onder deze druk ontstond door chemische reacties steenkool uit dit veen. Tin wordt niet gevormd als b.v. steenkool, maar is een element. Het bevindt zich in de gloeiende massa magma, die binnen in onze aarde zit en komt via vulkanische eruptie naar de oppervlakte, waar het wordt ge vonden (o.a. op Banka en BilLiton). Benzine is een mengsel van vloei bare koolwaterstoffen, door destila- tie uit aardolie verkregen. Deze aard olie, het woord zegt het al, wordt in de aarde gevonden. Het is een vloeistofprodukt, dat ongeveer op gelijke wijze ontstaat als steenkool, namelijk uit dode plantenstof, die in bepaalde omstandigheden en druk in de aarde heeft gezeten. Mijnen zijn werkterreinen, waar de mens graaft naar delfstoffen. In verschillende gevallen kan zo'n mijn aan de oppervlakte liggen en eigen lijk niets meer of minder dan een afgraving zijn, terwijl het ook kan voorkomen dat de delfstoffen diep uitgegraven moeten worden, zoals bij steenkool in ons Zuid-Limburg. Spiegel maken Hoe maakt men spiegelglas voor een spiegel, dus niet voor grote ruiten. Kan men van ge woon vensterglas zelf ook spiegel glas maken en zo ja, wat is daar dan voor nodig? Vraag van J de G Bij het vervaardigen van grote glazen vlakken, die dus in veel ge vallen voor ruiten- worden gebruikt, gaat men tegenwoordig modern te werk. Het vloeibare materiaal wordt uitgegoten op een vlakke ondergrond en gewalst. Op die manier Krijgt men gewoon vensterglas. Door extra po lijsten, waarbij alle oneffenheden worden verwijderd en er een zuivere lichtbreking ontstaat, maakt men spiegelglas, dat ook wel voor vensters wordt gebruikt. Spiegels worden meestal vervaar digd van spiegelglas, omdat dit een gaaf en niet vertekend beeld geeft van het weerspiegelde. De spiegels worden tegenwoordig veelal vervaar digd door verzilvering van het glas aan een zijde. Dit geschiedt door een oplossing van zilvernitraat op het glas met een alkalische reduceiende stof in aanraking te brengen. Het zilver slaat dan neer op het glas en wordt daarna met vernis bedekt. Men kan ook spiegels maken vol gens een meer klassieke methode, en wel door tinfoelie en kwik. Op een horizontale vlakke steen breidt men tinfoeli uit, begiet het ter hoog te van 2-3 mm met kwik, dat met tin een amalgama vormt, schuift de tinfoelie, dat haar rand steeds in het kwik blijft, belast haar dan met ge wichten, geeft aan de stenen onder plaat een geringe helling, zodat het overtollig kwik wegvloeit en legt na afloop van een etmaal de spiegel met het amalgama naar boven op de stelling, die men allengs meer doet hellen, zodat de spiegel tenslotte Adressen Wij berichten mej. A. K. dat zij beide artiesten kan berei ken aan het adres Kudowastrasse 21, Berlijn (Grünewald). Werken in Engeland Is het di ploma A ziekenverpleging en kraam- aantekening ook in Engeland geldig? Bij wie kan ik inlichtingen en adres sen krijgen omtrent ziekenhuizen in Engeland? Vraag van W. v. E. Wij raden u aan u te wenden tot het advies- en inlichtingenbureau bij het centraal station te Amsterdam. Ook kunt u uw licht eens opsteken bij het gewestelijk arbeidsbureau in uw woonplaats. Aldaar beschikt men eveneens over de nieuwste gegevens. Ficus stekken Abonnee te L. vraagt wij hebben een ficus, die on der aan de stengel een stek maakt. Kunnen wij deze er zelf afhalen of moeten wij het een bloemist laten doen? Uit een liefhebbersoogpunt moet u dit zelf doen vinden wij. Daartoe houdt u de plant wat droog, zodat deze in een min of meer rusttoestand komt, daar stekken van een sterk groeiende plant moeilijk wortelen. snijdt dus over enige weken het stek onder een blad vrij schuin af en liefst op het al houtige gedeelte, daar u dan minder last van rot zult hebben. Om het z.g. bloeden tegen te gaan dompelt u het ondereind in scherp zand, sigarenas of houtskool poeder. Ook de wond op de oude stam wordt aldus behandeld. Ver volgens kunt u de stek in een flesje met water laten wortelen, wat meest al heel goed gaat. Zodra de wortels voldoende uitgegroeid zijn, oppotten in voedzame grond. Ook kunt u het stek in een potje met zandige grond zetten. Daar de bladeren nogal veel plaats innemen zet u er een stokje bij en bindt daaraan de opgerolde bladeren me; raffia vast. Voor een vlotte beworteling zet u er vervol gens een hoes van plastic overheen. De stek wordt vervolgens op een warme plaats uit de zon gezet. Be worteling kan in beide gevallen van ca. een half tot een jaar duren. Behandeling clematis Hoe moet ik mijn clematis behandelen om er bloemen aan te kry'gen? vraagt mej. J. E. N. De slierten zullen u het volgend jaar bloemen geven, dus u moet hieraan niet snoeien. U leidt deze lange takken maar tegen het een of andere steunsel. Wilt u wat meer vertakking hebben, dat de plant van onder wat voller wordt, dan kunt u één van die lange takken flink in korten (na de bloei) doch anders laat u alles ongesnoeid zitten. Wan neer u dergelijkè planten koopt, kunt u ze het beste flink insnoeien Mocht de plant later te wild worden, dan kunt u deze het beste na de bloei flink inkorten. W.A. verzekering en bromfiets die links paseert Een vrouw zit bij haar man achter op de scooter en krijgt tijdens de rit schade aan haar kleding. Kan zij haar man, die W.A. verzekerd is, aansprakelijk stellen? 2. Mag langzaam verkeer een brom fiets b.v. de sc/iooter links passeren als hij rechts ruimte heeft? aldus H. A. H. 1. Neen, want de echtgenote is geen derde in de zin der W.A. polis. Bovendien geldt slechts aansprake lijkheid t.o.v. de duopassagier (e) bij grove schuld. Een echtgenote heeft nimmer een W.A. claim op de we derhelft. 2. Een bromfiets of fiets dient juist links in te halen, (zie art. 23 W.V.R.). Althans indien zij dit doen zonder te hinderen. Het rechts voor bijrijden. zoals in de praktijk gebeurt is altijd foutief en zelfs gevaarlijk omdat de bestuurder van het voor bijgereden voertuig er geen reke ning mee kan (en behoeft) te hou den. Het uitgangspunt van deze stel ling is vanzelfsprekend indien er geen rijwielpad aanwezig is, want is dat wel het geval, dan moet het langzaam verkeer daarvan gebruik maken. (art. 49 W.V.R.). Lengtebepaling wedstrijdbaan I. Hoe wordt de afstand berekend van de stayers wedstrijden? Is dit het aantal ronden x de lengte van de baan? Zo ja, waar wordt die baan dan gemeten voor deze bere cening? aldus T.V. 2. Kunt u ook opgeven welke renners de ronde van Italië gewonnen hebben van 1946-1958. 1. Inderdaad wordt de afstand van DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Wa. terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 12.00 Orgel en piano. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Gram 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.25 Militair orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 De souffleur, hoorspel. 15.00 Koorzang. 15.30 The aterorkest en sol. i6.15 Logboek 1949. 17 00 Voor de jeugd. 17.30 Harmonie orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muziek. 18.45 Journaal. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Krab en avaard, klankb. 20.00 Nieuws. 20.05 Racio Philharm. orkest en solist. (In de pauze: 20.50- 21.35 IJsschots 8 zwijgt voortaan, hoorspel) 22.30 Nieuws, beursber. v. New York en S.O.S.-ber. 22.45 Jazz muziek. 23.00 Sportact. 23.10 Dag boek van een grootvader, hoorspel. 23.45 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb. meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13 00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Lichte muziek. 13.40 Lichte muzeik. 14.00 Blaasork. 14.30 Gram. 15.40 Vokaal ens. 16.00 Verkennin gen in de Bijbel. 16.20 Kamermuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Metropole ork. en solist. 18.15 Sportrubriek. 18.30 Accordeonmuziek. 18.50 Gram. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Kamer koor. 19.30 Radiokrant. 19.50 Pol. le zing. 20.00 Gram. 20.35 Gram. 20.445 Vijf weken in een kimono, lezing. 21.00 Muziekkorps. 21.30 Lichte mu ziek. 22.00 Periodiekenparade. 22.10 Gram. 22.30 Nieuws en S.O.S.-ber. 22.40 Gram. '2.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert. 23.30 Gram. 23.5524.00 Nieuws. TELEVIS/E-PROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht. AVRO: 20.20 Act. programma. 20.30 Sportprogramma. 21.00 U spreekt met uw moordenaar, t.v.-spel. 23.00 Einde. beroemde genees middelen in een tablet doen won deren! tegen pijnen en niet alleen geen bezwaren heeft ge maakt, doch zelfs positief zijn afvaardi ging naar Leipzig toejuicht. Hiermede staat reeds vast dat Neder land met een sterke ploeg zal uitkomen. Niettemin worden de pogingen voortge zet om nog twee internationale meesters elk land mag met zes spelers deel nemen in de ploeg op te nemen, zo dat er ruimte komt voor een min of meer gelijkwaardige afwisseling of zelfs vervanging indien onverhoopt ziekte mocht optreden. HET m m Da m spel griep. SPORT „Zet u hem daar maar in de hoek". de stayerswedstrijden berekend naar het aantal ronden x de lengte van de baan. De baan wordt gemeten langs de binnenkant, namelijk langs de zwarte lijn die op 30 cm van de bin nenkant af loopt. Dit is de enige maat, welke gemeten wordt, daar het onmogelijk zou zijn rekening te houden met de hoog1 e of laagte waarop de stayers in de baan rijden, die immers steeds aanmerkelijk zul len verschillen. 2. Wat betreft uw tweede vraag, daarop kunnen wij u niet nauwkeu rig antwoorden en u kunt zich het beste wenden tot de Italiaanse bond, waarvan wij u hierbij het adres ge ven: Unione Velocipediste Italiana, Foto Italico, Roma, Italia. Vraag: Mej. W. v. E. te Leiden vraagt waar ze zich moet melden als ze als verpleegster mee wil met kin derbedevaart naar Lourdes. Antwoord: Het bureau van de Ver eniging tot Samenstelling van Ne- derl. Bedevaart te Den Bosch, Opho- viuslaan 116, zal u alle inlichtingen kunnen verstrekken. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de dinsdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Preston North End- Burnley 2-3; Fulham-Nottingham Fo rest-1-0. Tweede divisie: Ipswich Town-Brigh ton and Hove Albion 4-0. Derde divisie: Bradford City-Grimsby Town 1-3; Watford-Port Vale 0-0. ZWEMMEN DE LEIDSE WATERVRIENDEN Maandag 12 september werd in „De Overdekte" voor het diploma A en B ge zwommen door de leden van de Leidse Watervrienden. Geen enkele candidaat werd afgewezen. De geslaagden waren: Diploma A meisjes: Astrid Roman, Coby Bracshoven, Jos v. Hattem, Lies Filippo, Dieny de Vries, Joke Mostert, Rietje v Tongeren, Mary Kok, Suze Vreeken, Baps Banning, Rina Banning, Corry de Vrind, Anneke Vermond, Leny Rijsbergen, Joke v. Bemmelen, Thea Smits, Loes Trouwee, Rietje Wakka, Corry v. d. Meyden, Ankie Marijt, An neke v. d. Klauw, Wilma Neuteboom, Margriet Deegenaars. Diploma A jongens: Wim Fallaux, Chris Hogenes, Hans Flaman, Arie Haas noot, John Kershof, Theo Cornet, Wim Nagtegaal, Chris de Tombe, Jan Kien- jet, Peter Bink, Rudi Zijlstra, Tony Ver- straten, Rob v. Weesel, Gerard v. d. Wa ter, Harrij v. d. Pluym, Jacobus .Siera, Hans Flaman, Stefke v. Haastrecht. Diploma B meisjes: Dietje Wolters. Diploma B jongens: Bram Janssen, Rinus Haak, Rudi Visser. DUIVENSPORT WEDVLUCHT VILVOORDE Wedvlucht vanaf Vilvoorde, afstand plm. 137 km., gelost te 7.45 uur met z.w. wind. De Vriendenclub In concours 159 vogels, le duif te 9.16.49 uur; C. Caste- lijn 1, 10; J. Rietbroek 2; J. Vinkenstijn 3; J. Beekman 4; J. Veilbrief 5, 7; L. Gijsman 6, 8, 9. Leidse Postduiven Club In con cours 88 vogels; le duif te 9.17.24 uur. D. v. Mossevelt 1, -6; P. Groenendijk 2; D. v. d. Nieuwendijk 3, 5; Meesters 4; H. van Riet 7; J. Filippo 8; v. d. Voort- Koome 9; F. Sloos 10. De Bonte Duif In concours 26 vo gels; le duif te 9.19.20 uur. A. v. d. Mijs I, 5; W. Nagtegaal 2, 7; M. Noordervliet 3, 4, 6, 8, 9, 10. SCHAKEN NEDERLAND-ENGELAND Voor de jaarlijkse schaakinterland tussen Nederland en Engeland, die dit jaar op 8 en 9 oktober a.s. in Vlissingen wordt gehouden, is het Engelse tiental samengesteld uit de volgende spelers: J. Penrose, C. H. O. d'Alexander, P. H. Clarke, L. W. Barden, R. G. Wade. P. S. Milner Barry, K. W. Loyd D. V. Mardle, B. Cafferty en J. E. Littlewood. Dr. Fuwe in schaakolympiade Het schaakteam, dat Nederland op de schaakolympiade te Leipzig, die half oktober a.s. begint, zal vertegenwoor digen voor een belangrijk gedeelte reeds samengesteld, nadat reeds enige tijd vaststond, dat de Nederlandse kam pioen Donner en de internationale mees ters Prins en Kramer van de partij zou den zijn, is thans de zekerheid verkre gen dat de oud-wereldkampioen dr. M. Euwe de Nederlandse kleuren aan het eerste bord zal kunnen verdedigen. Er bestond over het meedoen van dr. Euwe aanvankelijk enige onzekerheid, omdat het niet bekend was of deze het daartoe nodige verlof zou kunnen krij gen. Het is echter gebleken, dat de Stichting Studiecentrum voor admini stratieve automatisering, waaraan de heer Euwe als directeur is verbonden, Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan de (Advertentie) heer w. j v d. Voort. Korenaarstraat30. Nleuw-Vennep. LADDERWED STRIJD Deze week eerst een verdienstelijk werk van onze Haagse medewerker de heer Prangers. De manier, waarop alle motiefstukken op hun plaats worden gebracht, is machtig. Wedstrydprobleem no. 1014 Auteur: B. J. Pranger, Den Haag le publikatie «SB SB urn mm m m m s w i m m IlSIE 1 P O BIS II E 85 Tl w m m •■p jgp Zwart: 6, 8, 9, 12, 14. 17. 19. 23, 24, 26. 29, 36. Wit: 11, 16, 22, 25. 27, 28, 30, 32, 37, 40, 43. Wit speelt en wint. Vervolgens een knap stuk werk van onze medewerker de heer Dubbeldeman. De wijze waarop hier het motief tot stand komt is eveneens heel goed be dacht. Wedstrijdprobleem no. 1015 Auteur: J. Dubbeldeman, Leiden le publikatie W i„: iJ 'f m 'e ra 0 m m mm m m m m m m B mjs a e S R S SS [3 5: P 13 r m Zwart: 8, 10, 12, 15, 18, 28, 29, 31, 33. Wit: 20. 24, 27, 30, 36, 40/42, 47, 48. Wit speelt en wint. Oplossingen van allé problemen over de maand september kunnen worden ingezonden tot uiterlijk 6 oktober a.s. aan boven deze rubriek vermeld adres. Oplossingen No. 1002: Wit: 22, 2, 43 (46) 250, 30. 20. 5. No. 1003: Wit: 30, 372, 28, 471, 14. 24. 5. No. 1004: met schijf 7 op 11: 27 (32) 349. 40. 10, 6. 1, 5. No. 1005: Wit: 371, 440, 404, 18, 471, 34, 4, 20. 19. No. 1006: Wit: 24. 471, 30. 41, 15, 11. 19. 37, 7 (11) 26 (31)a, 32 (371) 621, 43 No. 1007: Wit: 16, 39, 18, 40, 504, 28, 39, 29, 11, 38. Dit pr. schijnt bij oplos baar. Opmerking J. A. J. Wortman. No. 1008: Wit: 18, 23, 43, 25, 7, 19, 5, 40. 44. No. 1009: Wit: 23, 449, 31, 39, 42, 29, 9, 43, 20, 34 en 24. No. 1010: Wit: 427, 44. 31. 11, 24, 4. No. 1011: Wit: 41, 10, 5, 19, 33 fraai. SLAGSPEL Hieronder volgen nog een tweetal standen, welke het bestuderen waard zijn. No. 1: Zwart: 6, 7, 9. 11/14, 17, 19, 21. 22. 24. 29 en 30. Wit: 26, 28. 31/33, 35/39, 44, 45, 47 en 50. No. 2: Zwart: 3, 7/9. 12. 14, 16/19, 21. 22. 25 en 26. Wit: 29/35. 37, 39. 40. 42/45 en 48. Voor beide geldt: door welke combi- natiezet wordt er gewonnen? CORRESPONDENTIE B. J. P. te 's G., mijn dank, alles is reeds in orde. Th. de Z. te S., dit is wel een moeilijk geval; daarom even geduld. DOOR OTTWELL BINNS 70 „Een eind verder passeerde Le Coq ons kamp in een motorboot, en hij had geweldige haast. Hij kreeg ons echter niet in de gaten. Op het ogen blik ligt zyn boot op de plek waar deze rivier in de hoofdrivier uit mondt, gemeerd, onder bewaking van een paar Indianen. Daardoor zijn we ook op net idee gekomen, deze stroom op te varen. Jules zag op een gegeven ogenblik olie op het water drijven, waardoor we haar ontdekten." „Hetgeen een buitengewoon geluk genoemd mag worden. Maar zeg te gen je Indianen, dat ze van hier af voorzichtiger roeien. Het water draagt ieder geluid mijlen ver mee, en als Le Coq en zijn bende een beetje oplettend zijn, zouden ze ons gemakkelijk kunnen horen aanko men. En ze handelen zonder enig gewetensbezwaar. Als ze vermoeden dat je hun plannen wilt dwarsbomen, zullen ze je zonder aarzelen neer schieten. Daar ze de diamanten ge vonden hebben, die we uit mijn oude claim gewassen hebben, denk ik niet dat ze nog erg veel interesse hebben „Die zullen ze hu toch in geen geval meer te zien krijgen", lachte Harborough, en gaf zijn Indianen een bevel. Meteen hielden de roeiers op met hun gezang, en onder doodse stilte voer de kano met matige vaart verder. Het was een zwaarbewolkte nacht, ontelbare vuurvliegjes vlogen tussen de bomen en over het water op en neer. De stilte werd aanhou dend verstoord door het gezoem der muskieten, het gesjirp der krekels en vooral door het voortdurend kwa ken van de kikvorsen. In de stilte van de nacht groeide dit geluid aan tot een waarlijk verbazingwekkend lawaai, en de stemmen waren zo ge varieerd, dat het scheen of de vloek van Babel over het kikvorsenvolk was neergedaald, even zwaar als eer tijds over de bouwers van de toren. Onder bescherming van deze ge luiden waren ze in staat volkomen ongemerkt tot op driehonderd meter te naderen van de plek daar een lichtgloed tussen de bomen hun be stemming aanduidde. Op een geschik te plaats, waar de rivier een kleine inham vormde, besloten ze aan land te gaan. Na een gefluisterde beraad slaging slopen de drie blanken, ge wapend met geweren, verder, terwijl de Indianen bij de kano achter bleven. Langdon gaf de richting aan, en de anderen volgden als schimmen. Plotseling bereikten hen een wild gezang. „Le Coq en Co. vermaken zich goed", fluisterde Harborough. „De hemel geve, dat ze een goede voorraad rum meegenomen hebben en te horen naar wat ze zingen, is dat ook wel zo." Toen ze vlak bij het kamp waren, hield het gezang op, en enige minu ten later klonk het brullend gelach van een paar halfdronken kerels, ge volgd door de wild protesterende stem van een vrouw. „Neen, neen Le Coq. Dat kun je niet toestaan. Het zou erger dan een misdaad wezen!" „Adèle!" fluisterde Langdon scherp. „Dat klonk alsof ze iets duivels gemeens van plan waren." „Ja", antwoorc.de Langdon grim mig. „We moeten ons haasten, ik geloof dat we geen minuut te vroeg zijn." Ze versnelden hun schreden en even later hoorden ze een der man nen op ruwe, lachende toon zeggen: „Maar natuurlijk, Adèle! Een be grafenis en een bruiloft tegelijk. Het verdriet en de vreugde van het leven in een enkele nacht." Dan ging de spreker verder, met een dwingende klank in zijn stem: „Adèle breng haar hier. Henri de Faramond zal trots op je zijn als hij verneemt, hoe je zijn dochter hebt uitgehuwelijkt." „O Het was Langdon, die in uiterste verbazing kreunde. „Watbegon zijn vriend, hoe wel hij zeer goed begreep, wat deze verwarring veroorzaakt had. „Die naam! Hoorde je het niet? Mimi is is de „Ja", fluisterde Harborough snel. „Ik vermoedde dat al een uur ge leden, toen je me het hele verhaal vertelde. Maar wat doet er dat toe? Reeds voor jullie elkaar ontmoetten, was Mimi van jouw partij. Je zult er waarschijnlijk niets van gehoord heb ben, maar dezelfde avond, dat je zelf uitbrak, was zij bezig geweest om Le Coq voor je bevrijding aan het werk te zetten; evenals ik. Maar zij was mij toch nog voor, hoewel ik dat op dat ogenblik nog niet wist. Je kunt haar niet aan de genade van deze schurken overlaten." „Haar in hun handen laten? Ik denk er niet aan!" Langdon sloop snel verder tot aan de rand van de open plek, en de anderen volgden hem. Toen hij de laagste bomen bereikte draaide hij zich om en deelde fluisterend zijn instructies uit. „Jij sluipt helemaal naar het an dere eind vaq de open plek, Har borough, en jij Jules, blijft halver wege. Als we hen overvallen, trach ten ze natuurlijk een goed heenko men te zoeken, hetgeen we hun in ieder geval moeten beletten. Houd je gereed als je mij te voorschijn ziet komen." Hjj wachtte tot de twee anderen verdwenen waren, en loerde dan voorzichtig naar het kamp. Hetgeen hij te zien kreeg was waarlijk niet geschikt hem kalm te doen blijven. Een groot vuur brandde in het mid den van de open plek, de ganse om trek helder verlichtend. Een klein eindje daar vandaan zat Sandy Muir tegen ;en kist geleund, stevig vast gebonden. Hij scheen half buiten kennis. Le Coq zat in een kampstoel, met drie lege flessen naast zich en een tinnen beker in zijn hand. Hij was volslagen dronken. De andeie drie stonden dicht bij hem, terwijl Adèle een klein eindje van hen af stond, haar gezicht doodsbleek maar haar zwarte ogen brandend als vuur. „Dat zul je nooit doen, Le Coq" zei ze wild. „O neen?" Le Coq lachte verach telijk. „Dat kippetje probeert te kraaien of het een echte haan is! Maar we zullen zien wie hier de baas is!" Hij wendde zich met een dronken- mansstem tot Philibert. „Het schijnt me toe, myn vriend, dat je het blijde nieuws aan je uitverkorene zelf zult moeten meedelen." Wordt vervolgd

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8