VORSTEL IJ K VA KA N TIE VERB L IJ F Gesprek over loonbeleid wordt voortgezet Uitbreiding teeltrecht? WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De familie was nog druk bezig het huis te bewonderen, toen de eerste journalisten zich aandienden. Gezellig zaten zij op het terras bijeen. De zee is zo blank als een spiegel. De zon schijnt stralend. Ideaal voor een koninklijk onderonsje. H.M. de koningin, Z.K.H. prins Bernhard en de prinsesen Beatrix en Irene hebben zich, na de Olympische Spelen, naar Porte Ercole begeven. Bij Porte Ercole, ongeveer 150 km ten noordwesten van Rome, bevindt zich het nieuwe vakantiehuis van de koninklijke familie. De villa, die door architect Don Francesco Borghese is gebouwd, ligt tussen de rotsen aan de Thyrreense Zee. Het witte landhuis is in Spaanse stijl opgetrokken. Even poseren voor de fotografen Vader en dochter hebben zich terugge trokken om een boek te bewonderen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede: Heden heeft onder leiding van de minister van Sociale 7 *.ken en Volks gezondheid mr dr Ch. J. M. A. van RoOy een bespreking plaats gehad met de in de Stichting van de Ar beid verenigde organisaties omtrent de praktische toepassing van de be staande richtlijnen voor het loonbe leid. Hierbij waren namens de regering voorts aanwezig de minister van Economische Zaken de heer J. W. de Pous en de minister van financiën prof. dr J. Zijlstra, alsmede de staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Rool- vink. De bespreking droeg een oriënte rend karakter. Besloten werd, dat het gesprek op korte termijn zal worden voortgezet. Aanleiding was het Op 1 oktober aflopen van de CAO in de beetwor- xelindustrie. Deze CAO is een der weinige overeenkomsten, die slechts een jaar van kracht waren. Werkne mers en werkgevers waren een loonsverhoging van 6 overeen ge komen, maar de looncommissie van de Stichting van de Arbeid weigerde deze verhoging goed te keuren. De besprekingen van gistermiddag hadden evenwel een wijdere strek king dan het bespreken van de si tuatie in deze ene bedrijfstak meldt de ,Tel." Mede in verband met de onrust in de metaalnijverheid op loongebied zag men zich geplaatst voor het vraagstuk, of ons land aan de vooravond staat van nieuwe loons verhogingen n het kader van gedif ferentieerde loonvorming. Met name gaat het om de kwestie, of gebruik mag worden gemaakt van de z.g. openbreek-clausules. Hoewel de bijeenkomst het karak ter droeg van een eerste oriënterend overleg, waarbij het bij geen der zij den reeds tot een afgebakende stand puntbepaling is gekomen, neemt men in belanghebbende kringen aan, dat de regering bij een hervatting van het gisteren begonnen overleg zal aandringen op het betrachten van grote voorzichtigheid. De vorige loonsverhogingen zijn vlak achter de rug en bovendien zullen bij de begroting, die volgende week dinsdag wordt ingediend, te vens voorstellen tot belastingverla ging worden aangekondigd Het ge vaar voor een inflatoire ontwikkeling is dan ook eerder toe. dan afgeno men. Anderzijds wordt van werknemers zijde de laatste tijd steeds krachtiger naar voren gebracht, dat de produk- tiviteit in vele bedrijfstakken aan merkelijk sneller is gestegen dan men had mogen verwachten. Tevens wenst men ten behoeve van de ach tergebleven groepen een begin te maken met de oördinatie van de loonvorming. De Stichting van de Arbeid zal binnenkort weer bijeenkomen. Bloemenkwekerij De mogelijkheid bestaat dat ook dit jaar het teeltrecht voor. tloemkwe- kerijprodukten zal worden uitge breid. Het produktschap voor sier gewassen heeft al besloten het teelt recht voor de hoofdsoorten bloembol len te verhogen, en wel voor tul pen, hyacinten en narcissen met res. pectievelijk 10, 10 en 7 procent. Dit heeft minister Marijnen mee gedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Borst (CPN). De minister acht het niet uitgeslo ten, dat het produktschap voor het eind van het jaar ook tot een pro centuele verhoging in de bloemiste rijsector zal beskuiten. Hij meent, in tegenstelling met het Kamerlid, dat deze principebesluiten meer met de belangen van de kleine kwekers re kening houden. Zij houden namelijk in, aldus de minister, dat een zeker percentage van het teeltrecht be stemd is voor nieuwe ontwikkelings gebieden. Verder voorzien zij in het toepassen van een zekere progressi viteit ten aanzien van de uitgifte van teeltrecht. De verstrekking van dit recht aan jonge en beginnende kwe kers zal ook soepeler worden. De minister van Landbouw en Visserij wacht dan ook met belang stelling de maatregelen die het pro duktschap zal nemen af, en zegt toe de Kamer óp het daartoe geëigende tijdstip te zullen inlichten. De Rlfsenburgse bossen Raadsleden wenden zich tot, minister De kwestie rond de Rijsenburgse bossen is weer in de belangstelling gekomen, nu voorstanders van het behoud van deze bossen een nieuwe stap hebben ondernomen. De raads leden dr W. Takken, J. W. Torscheid en J. A. A. Steenbeek hebben zich schriftelijk in een adres gewend tot de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw. De bossen zijn dee- tijds aan de voormalige gemeente Rijsenburg geschonken onder de ge accepteerde voorwaarde, dat het ge- schonkene nimmer als bouwterrein zou dienen. Onteigening van deze bossen door de gemeente met het doel onder dit servituut uit te ko men is immoreel, aldus deze raads leden in him adres. Ook zijn rij van oordeel, dat het strijdig zou zjjn met de strekking en opzet van de ont eigeningswet indien speciaal artikel vier daarvan zou worden toegepast met het doel een gemeente in de ge legenheid te stellen een stuk bos' van zichzelf te onteigenen om een ser vituut te ontduiken. Het drieman schap verzoekt tenslotte in het adres aan de minister te willen bevorde ren, dat het raadsbesluit van 4 maart 1960, waarin tot genoemde onteige ningsprocedure besloten werd, wordt vecnietigd. De 42-jarige bromfietser F. Nie sen uit Eindhvoen is in het Binnen- ziekenhuis aldaar overleden. De heer N. werd zaterdagavond ernstig ge wond in een sloot langs de Oirschot- sedijk gevonden, nadat hij door tot dusver onopgehelderde oorzaak in aanraking was gekomen met een der langs de weg staande bomen. Door onvoorzichtig het rijwiel pad over te steken kwam de 73-ja- rige mej. M. A. v. Leur gisteravond Op de Scheveningsweg in Den Haag om het leven. Zij kwam in aanra king met een bromfiets, bestuurd door de 26-jargie mej. J. P. In de Ursulakliniek te Wassenaar is zij aan haar verwondingen overleden. De stakende Deense postbestel- lers, wier aantal de afgelopen twee dagen tot 3.000 was toegenomen, heb ben besloten vanochtend het werk te hervatten. Uit een museum in de Ameri kaanse stad Southampton, in de staat New York, is maandag een gouden kruis gestolen, dat ontworpen is door Salvador Dali. Het kruis is bekend onder de naam „het Heilig Hart van Jezus" en bevat de grootste hartvor mige parel die bekend is. Het stuk is verzekerd voor 35.00 dollar. Een Zuidslavisch militair vlieg tuig heeft dinsdag een landing ge maakt op het vliegveld bij de Oos tenrijkse stad Graz. De twee inzit tenden hebben asiel gevraagd. Benoemingen Bisdom Haarlem Mgr dr J. A. E. van Dodewaard, bisschop van Haarlem, heeft tot pas toor van de parochie van de H. Jo seph te Beverwijk (Oosterwijk) be noemd de zeereerw. heer A. J. H. Hagdoorn, die kapelaan was te Hil versum, parochie H. Hart; en tot rector van Huize „De Hartenkamp" te Heemstede de zeereerw. heer dr G. Neefjes. Gelukwensen van de Lords'' voor Cor/y Oorry Brokken heeft dinsdag in Amsterdam tijdens een drukbezochte receptie de „gouden plaat" gekregen ter gelegenheid van het persen van de 100.000ste plaat van „Mylord". Tijdens de receptie kwamen o.m. de Wama'a als „vertegenwoordigers wan de bond van my lords" Oorry met het behaalde succes feliciteren.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7