Kongolees parlement geeft volmacht aan Loemoemba Het gevecht om de ruimte Rusland protesteert tegen beperking van Chroesjtsjels vrijheid Het nieuwtje zit in de staart Dr. Reeves in Engeland WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 DE LEID SE COURANT PAGINA 6 Kamer en senaat van het Kongo- kwamen halen om hem naar de ge- lese parlement hebben premier Loe- vangenis te brengen. Zo kwam de moemba dinsdag met 88 tegen 2ö premier volgens Bolikango weer op stemmen bij drie onthoudingen, vol- vrije voeten. ledige volmacht van handelen ver leend. Kort nadat Bolikango zijn radio- n omschrijvtog Tan de bevoagdhe- toespraak had uitgesproken, kwamen den eegeveDi maar Kasjamoera, Loe- moemba's minister van voorlichting, verklaarde bij het indienen van het die hem, Loemoemba, moesten ar ree teren. Dank zij deze omgekochte militai ren heeft Bolikango, minister van voorlichting in de regering-Heo, zich tijdelijk meester kunnen maken van radio-Leopoldstad. VOLMACHT De volmacht wordt verleend tot dat een oplossing van de huidige cri sis is gevonden. Er werd geen nade- Premier Loemóemiba, gekleed in militairen van Loemoemba om te een goed zittend grijs pak, verscheen trachten hem te arresteren. Een in het parlementsgebouw te Leopold- stad, aldus persoonlijk een tegen spraak gevend van de berichten, vol gens welke hij zou zijn ondergedoken, tel tot de journalisten. Zijn aanhangers begroetten hem met Ghanese officier verzocht Bolikango vcrioek om de volmacht dat deze al- het gebouw te verlaten. lereerst zal worden gebruikt om de Bolikango sprak daarop in een ho- arrestatie te gelasten van een ieder 1 tot de journalisten. die beweert een minister te zijn zon- Na zijn persconferentie in het ho- der dat het parlement zijn vertrou- gejuich. De banken van de oppositie tel ging Bolikango terug naar het Wen in hem heeft uitgesproken, en in de vergaderzaal van de kamer van radiostation met zijn escorte van mi- om de bevoegdheden van president afgevaardigden, waar een gezamen- litaire politie, die op de hand van Kasavoeboe te beperken, lijke bijeenkomst van kamer en se- Kasavoeboe is. Een kleinere groep Het parlement besloot tevens tot naat zou wordeh gehouden, waren militairen op de hand van Loemoem- de vorming van een parlementaire ba weigerde hem de toegang. Na een oommissie die toezicht moet houden korte discussie met hun officier ver- op het gebruik van de speciale ber vrijwel onbezet. Buiten het parlementsgebouw had den met lichte machinegeweren be- trok Bolikango en begaf zich naar voegdheden door de regering. wapende leden van de militaire poli tie en militairen post gevat. In het gebouw zelf was Loemoem- iba's lijfwacht aanwezig. De leden hiervan zaten, met de geweren bij de hand, in de wandelgangen. De door president Kasavoeboe aan- de ambtswoning van Kasavoeboe. TOESPRAAK VAN LOEMOEMBA Loemoemba verklaarde nog te ho pen, dat de kamer en senaat woens dag een voorstel van de regering zal behandelen dat hem tot premier en Voordat er gestemd werd hield President benoemt in afwachting van Loemoemba een toespraak van een de ondertekening van een permanen- kwartier. Hij verklaarde hierin be- te grondwet voor Kongo. Loemoem- testêldëêerste "minister Deo was niët ziin geweest tot een verzoe- Ja altijd al een tegenstander van gesieiae eerste minister neo was niet 3» xr?—het presidentiele systeem geweest aanwezig Hii zou de vergadering n et ninS met Kasavoeboe, doch de ge- het presidentiele systeem geweest hebben^ ^>iige woo nd omdat^rLhei beurtenissen van de afgelopen da- Hij wil dat de premier tegelijk neooen oijgewoona ornaat verscnei- hebben aangetoond dat de pre- staatshoofd is. "FlS" skienteen dergelijke verzoen ingiet Woensdag zal worden gestemd over cies, die tegen Loemoemba zijn, Leo- erns^g wenst een voorstel om de president het poldstad nog met hebben kunnen be- Loemoemba verklaarde verder nog recht te ontzeggen de premier en reiken. dat hij, na zijn arrestatie, vermoord ministers te benoemen of te ont- De voorzitter van de kamer. Ka- had m0€ten worden. Hij stelde in dit slaan zonder voorafgaande goedkeu- songo, hield een toespraak waarin hij verband de procureur-generaal Rom ring van het parlement De aanban de nadruk legde op de ernst van de staat van beschuldiging. gers van Loemoemba willen dat dit toestand. Hij bracht hulde aan Ka- Hij zei verder over het bewijs te voorstel rechtskracht heeft van sep- savoeboe, „de eerste, die het woord beschikken, dat Kasavoeboe een ge- tember af. Hierdoor zou het ontslag „onafhankelijkheid" uitsprak" en neraal een 'groot bedrag ter beschik- van Loemoemba en andere ministers Loemoemba, „aan wiens vaderlands- king had gesteld, waarmede de mi- door president Kasavoeboe nietig De Kongolese delegatie, voor de herfstzitting van de Verenigde Naties, gefotografeerd bij de aankomst in New York. De afgevaardigden, die benoemd zijn door president Kasavoeboe zijn: zittend Justin Bomboko, de minister van buitenlandse zaken van Kongo en staand v.lm.r.: Bad Banga, Ylofa Kadi en M. Fele. Bomboko is het hoofd van de delegatie. liefde niet kan worden getwijfeld". Hij bezwoer president en premier hun twist bij te leggen en samen te werken tot heil van het land. Kasavoeboe ontslaat bevelhebber van Kongolese leger Uit betrouwbare bron te Brazza ville is vernomen, dat generaal Loen- doela, opperbevelhebber van de Kon golese strijdkrachten, bij decreet van president Kasavoeboe is ontslagen. ■Een woordvoerder van president Kasavoeboe heeft meegedeeld dat de regering Ileo een arrestatiebevel te gen Loendoela heeft uitgevaardigd. De minister van voorlichting van Ileo, Bolikango, heeft vertelaard dat Loendoela er voor verantwoordelijk is dat premier Loemoemba na zijn arrestatie weer op vrije voeten is te- komen. Bolikango en Loemoemba dreigen elkaar met arrestatie De minister van voorlichting in het Kongolese kabinet van Ileo, Bolikan go, heeft dinsdag in een toespraak tot het Kongolese volk via radio-Leo poldstad gezegd dat premier Loe moemba en diens medeplichtigen ge arresteerd zullen worden. Zij zullen een eerlijke berechting krijgen on danks het kwaad en het leed dat zij in Kongo hebben aangedaan, aldus Bolikango. Bolikango begaf zich dinsdagoch tend omstreeks kwart voor twaalf naar het radiogébouw, begeleid door vijf jeeps met Kongolese gendarmes- Na tien minuten onderhandelen met de directeur van de radiozender kreeg hij toestemming voor zijn radiotoespraak. Over de aanhouding en de vrijla ting van Loemoemba op maandag zei hij dat Loemoemba dadelijk naar de gevangenis van Akala gebracht had moeten worden en niet naar het Leopoldkamp. De generaals Loendoela en Npolo waren bij het kamp aangekomen en hadden gezegd dat zij Loemoemba litairen moesten worden omgekocht, zijn. Kongolese vliegvelden weer open onder beheer van V.N. De Verenigde Naties hebben dins dagochtend besloten de Kongolese vliegvelden weer open te stellen voor luchtverkeer. De vliegvelden blijven onder het beheer van de Verenigde Naties. De enige verandering op het vlieg veld Ndjili bij Leopoldstad is dat er behalve de Soedanese schildwacht bij de enige doorgang in de prikkel draadafrastering rondom het vlieg veld nu ook een Kongolese soldaat staat. Maar degenen die het terrein willen betreden, laten hun papieren aan de Soedanese soldaat zien. De Kongolese generaals Loendoela, opperbevelhebber van het leger van Loemoemba, en Npolo hebben zich in het begin van de middag naar het radiogöbouw te Leopoldstad begeven. Zij wilden niet zeggen wat zij in het gebouw zouden gaan doen. Uit Elisabethstad in Katanga is ge meld dat van dinsdagmiddag af alle vliegvelden in Katanga weer geopend zijn. Een uitzondering is echter ge maakt voor militaire vliegtuigen en toestellen die militairen en wapens vervoeren. Burgerluohtverkeer, dat wil zeggen luchtverkeer dat niet bijdraagt tot de burgeroorlog of de onrust, is weer toegestaan. Vervoer van troepen door de lucht behoeft niet beslist als een oorlog zuchtige handeling te worden be schouwd, aldus heeft een woord voerder van de VN verklaard. De bewaking van de vliegvelden door VN-troepen zal gehandhaafd blijven aldus de woordvoerder. Hij zei dat het radiogebouw en de vliegvelden wee.r zijn geopend om dat de spanning is afgenomen. De sluiting was bedoeld als tijdelijke maatregel, voegde hij eraan toe. Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft van zijn speciale vertegenwoor diger in Kongo bericht ontvangen, dat de vice-voorzitter van de Kon golese senaat en de voorzitter van de kamer van afgevaardigden schrifte lijk de verzekering hebben gegeven, dat het parlement zich zal belasten met het toezicht op de uitzendingen van radio-Leopoldstad en ervoor zal zorgdragen dat de radio niet gebruikt wordt voor doeleinden die de rust en de openbare orde afbreuk doen. Vol gens de speciale vertegenwoordiger van Hammarskjoeld, Dayal, werkte radio-Leopoldstad dinsdag normaal. DE TWEE KONGOLESE DELEGA TIES CONFEREREN MET AFRIKAANSE LANDEN Op initiatief van de Marokkaanse delegatie bij de V.N. zijn de verte genwoordigers van de twee Kongo lese delegaties naar de V.N. dins dagochtend door de groep Afrikaan se landen uitgenodigd hun stand punten uiteen te zettep. De bijeen komst vond plaats in de zetel van de Marokkaanse delegatie. De groep Afrikaanse landen bij de V.N. om vat de vertegenwoordigers van Ma rokko, Tunesië, de VAR, Soedan, Ethiopië, Ghana, Guinea, Liberië en Libië. De vertegenwoordigers van Ghana en Ethiopië, die troepencontingen ten voor de V.N. in Kongo hebben geleverd, hebben dinsdag een bezoek gebracht aan secretaris-generaal Hammarskjoeldi. NIEUWE JAPANSE UITNODIGING AAN EISENHOWER De Japanse premier Ikeda heeft in een boodschap aan Eisenhower, de Amerikaanse president uitgenodigd voor een bezoek aan Tokio, hetzij vóór het einde van Eisenhowers ambtsperiode of in elk geval op elk gewenst ogenblik na 20 januari. Het nieuws is dinsdag officieel be vestigd door de woordvoerder van het Witte Huis, Hagerty, die te ken nen heeft gegeven, dat de president eerstdaags Ikeda zal antwoorden. In officiële Amerikaanse kringen is men echter van oordeel dat de kans op een bezoek van ae presi dent in de verkiezingsperiode uiterst gering is en dat het Amerikaanse staatshoofd het bezoek zal uitstel len tot na de afloop van zjjn ambts periode. Zo'n Znnrbrand wordt sneller geblust dan ze gesticht is. Het een of twee Rennies speelt 't klaar. En op prettige wijze. Deze smakelijke tabletjes gewoon maar laten smelten op uw tong en alle leed is geleden. Prompt. Want niét zodra komt de Rennies- oplossing met uw speeksel in d'e maag of alle overtollig maagzuur wordt geneutraliseerd en kan U geen kwaad meer doen. Koop 'n pakje Rennies en steek 'n paar bij U. Dan bent U altijd veilig en uw maaltijd wordt nooit verstoord. Onder 't eten niet, ook niet erna. Alleen maar bij de eerste aanwijzing Rennies nemen, onopvallend, zonder water of wat ook. (Advertentie! De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren vanaf haar basis te Vanden- berg, in Californië een aardsatelliet, de vijftiende „Discoverer", gelan ceerd. Wanneer de satelliet in haar baan geraakt, zal het tweede raket- gedeelte worden losgemaakt, waarna gepoogd zal worden de ruimtecabi ne in de lucht op te vangen, wanneer deze de terugreis naar de aarde is begonnen. Indien de ruimtecabine niet zou worden opgevangen, zal zij in de omgeving van Hawai in zee storten. Intussen is de Amerikaanse „Ont dekker" in een baan om de aarde ge komen, aldus heeft een woordvoer der van de luchtmacht op de basis Vandenberg meegedeeld. De omlooptijd van de satelliet is 94 minuten. „Ontdekker XV" is ma ximaal 760 km en minimaal 209 km van het aardoppervlak verwijderd. Na de zeventiende omwenteling zal de ruimtecabine - boven het noord poolgebied - worden uitgeworpen. De ruimtecabine zal morgenoch tend (02.00 uur Ned. tijd) worden uitgeworpen. Het doelgebied is een oppervlakte van ca. 100 bij 300 km ten noorden van Hawai. Een woordvoerder van de lucht macht heeft meegedeeld dat een vol gende „Ontdekker" wellicht in ok tober zal worden gelanceerd en mis schien een aapje zal bevatten. To op heden is de Amerikaanse luchtmacht er in geslaagd twee ruim tecabines, die van „Ontdekker XII en XIV", op te vangen. De Russen hebben tot op heden éénmaal een deel van een ruimtevaartuig gebor gen. Bemande Russische raketvlucht? Volgens het Engelse blad „Daily Express" zal Chroesjsjef in New York bekend maken dat Russische ruimtevaarders met raketten een hoogte van 96 km hebben bereikt en veilig op aarde zijn teruggekeerd. De wetenschappelijke medewer ker van het blad schrijft dat twee Russische astronauten na elkaar in de neus van een omgebouwde mili taire raket een ruimtevaart hebben gemaakt en „zonder ernstige ver wondingen" op aarde zijn terugge keerd. Het blad noemt geen bron van het bericht. De Sowjetregering heeft dinsdag in een nota bij de V.S. geprotesteerd tegen de „beperkingen zonder weer ga", die premier Chroesjtsjef zijn op gelegd wanneer hij in de V.S. is ter bijwoning van de algemene vergade ring der V.N. In de Sowjet-nota wordt de maat regel der Amerikaanse regering een onvriendelijke daad jegens de Sow- jetunie genoemd, gericht op belem mering van het werk der Sowjet-de- legatie op de vijftiende zitting van DE ZAAK „LAS PALMAS" De rederij van de „Las Palmas", het Westduitse schip, dat gisteren door de Franse marine is opgebracht, heeft verklaard dat het schip, dat een dienst tussen Hamburg en Casa blanca - via Rotterdam en Antwer pen - onderhoudt, een gemengde la ding heeft, waaronder zich niets be vindt wat als oorlogsmateriaal kan worden beschouwd. Het schip heeft later toestemming gekregen zijn weg te vervolgen zon der het gedeelte der lading, waar naar een onderzoek werd ingesteld. Het staat thans reeds vast, aldus een Franse verklaring, dat de rederij noch de kapitein, die door valse ver klaringen waren misleid, verant woordelijk kunnen worden gesteld. Vorig jaar november brachten de Fransen een ander schip van dezelf de Duitse rederij, de „Bilbao" op. Het werd vrijgelaten, nadat 100 kis ten met jachtmunitie in beslag wa ren genomen. Een maand later werd 262 tori TNT - een explosieve stof - gehaald van het Nederlandse kustvaartuig „Biesbosch". de algemene vergadering en op het slechter maken van de internationa le sfeer op het ogenblik dat de hoof den van vele staten nieuwe pogin gen willen doen om de internatio- j nale spanning te verkleinen. De Sowj et-regering staat er op dat de Amerikaanse regering strikt1 de verplichtingen nakomt die zij op zich heeft genomen op grond van de overeenkomst over de vestiging der centrale instellingen van de V.N. De Sowj et-regering verwacht verder dat de V.S. ervóór zorgen dat het hoofd der Sowj et-delegatie zich ongehin derd kan bewegen tussen New York en Glen Cove, het gebruikelijke hoofdkwartier van de Sowjet-delega- tie tijdens de zittingen der algeme ne vergadering. Chroestsjef zal in het hoofdkwar tier van de Sowj et-delegatie in Man hattan verblijven. Dit is op korte af stand van het gebouw der V.N. ge legen. „VEILIGHEIDSOVERWEGINGEN" De woordvoerder van het Witte Huis, Hagery, heeft laten weten dat de beperking van de bewegingsvrij- heid van premier Chroesjtsjef tij* dens zijn verblijf op Amerikaanse bodem hij mag Manhattan Island niet verlaten uitsluitend is inge steld uit veiligheidsoverwegingen. Hij zei dit naar aanleiding van Chroesjtsjefs verklaring, dat de be perking niet kan bijdragen tot een beter wederzijds begrip. De Verenigde Staten hebben het Russische protest tegen het besluit de bewegingsvrijheid van Chroes jtsjef in New York te beperken van de hand gewezen. RUSSISCHE OFFICIER VLUCHT NAAR DE V.S. De voorzitter van de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het huis van afgevaardigden, Fran cis Walter, heeft meegedeeld dat zijn commissie vandaag een Russische officier zal horen, die naar de V.S. is gevlucht. Het was de eerste me dedeling over de aanwezigheid van een gevluchte Russische officier in de Verenigde Staten. Het is niet be kend tot welke tak van de strijd krachten de officier behoort. Het verhoor maakt deel uit van het onderzoek van de commissie naar de activiteiten van de Sowj et-inlich tingendienst in de Ver. Staten en De bisschop van Johannesburg, dr. Ambrose Reeves, die na de gebeurtenis Dit is de Canadair Forty Four, het eerste vrachtvlieg tuig ter wereld, aldus Canadais Ltd., dat een scharnie- staat op geen enkele wijze in ver- sen in Sharpeville naar Engeland vluchtte om aan een eventuele arrestatt rend staartstuk heeft, dit ter vergemakkelijking van het laden en lossen van vracht. De staart kan in 90 sec. band met de vlucht van de twee des- te ontkomen, en die vrijdag j.l. terugkeerde in Zuid-Afrika, is in het P 105 graden worden 'opengeklapt en in dezelfde tijd weer worden gesloten en vergrendeld. De Fourty Four, kumdigen van het nationale veilig- heim naar Engeland gedeporteerd. We zien de Anglicaanse bisschop hit' een laagdekker, heeft vier turboprop-motoren type Rolls Royce Tyne, „jjn kan op 85% van alle vliegvelden ter heidsbureau naar de Sowjetunie, al- met zijn echtgenote op het platform van London Airport na zijn aankomst wereld opereren. dus Walter. (telefotfl)

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6