Oudste paard van Valkenburg Jongetje vermist onthulde monument Boeren mogen militaire oogsthulp net beta'en Nieuw-Guinea Raad Dokter Claudia (164) WOENSDAG 14 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De rijkspolitie te Horst heeft het vermoeden uitgesproken, dat er mis daad schuilt achter de verdwijning van een 11-jarige Hans Hermans uit Sevenum. Dit jongetje ging op 11 september voor zijn vader een zaag wegbrengen naar zijn oom in een van de kerkdorpen van Sevenum, Op weg naar die oom verdween hij spoorloos. Het vermoeden ontstond nadat gis teren een militaire radio-teleibnist de vondst meldde van een fiest. Het 'bleek de fiets van Hans Hermans te zijn, die diep verscholen was in een dichte bosschage. Een jongen van elf jaar zou volgens de speurders niet in staat zijn geweest de fiets zo volko men te laten verdwijnen in een zo dichte begroeiing. Bovendien kan er geen enkel motief gevonden worden waarom Hans Hermans dat gedaan zou hebben. Daarentegen zou een volwassene het wel kunnen. Er is geen enkele aanwijzing te vinden omtrent het motief van een eventuele misdaad. Het zoeken naar Hans Hermans wordt voortgezet in het bos- en heide terrein waarin de fiets gevonden werd. Ongeveer 200 militairen en burgers bieden de politie hulp. Op de Horse Guards parade in Londen wordt vandaag tot 18 september een tentoonstelling over de slag om Engeland gehouden, waarop natuurlijk ook een „Spitfire" is te zien. Bij deze oudgediende van grote faam zien we drie beroemde piloten uit de slag om Engeland in gesprek: V.l.n.r.: „Wing-commander" Roland Beamont, „Wing-commander" Don Kingaby en „Group-captain" Brian Kingcombe. Dertien september 1960 zal wel voor de Valkenburgers geboekstaafd blijven als een bijzondere dag. Het was niet alleen de vooravond van de paardenmarkt, maar deze keer was er een bijzonderheid bij. Door het paardenmarktcomité waren twee grote propagandazuilen opgericht, welke een sieraad zijn voor de ge meente en de eeuwen kunnen trot seren. Nadat de lampionoptocht, waar de kleuterschool zeer veel werk ■an had gemaakt, afgelopen was, /erzamelden velen zich op de Punt waar één zuil stond. Hier waren aan- vezig de burgemeester en de beide vethouders, de heren Ravelli en laasnoot van de N.V. Abex, de ge- neenteopzichter en het voltallig narktcomïté. Allereerst voerde de 'oorzitter van het comité, de heer C. ifeurs, het woord. Spr. gewaagde van grote bloei, die de markt door de euwen heeft gekend en die bekend ivas door heel Europa. Nu 't paard erdrongen wordt zoekt men naar niddelen om de marktin stand te ouden. Allerlei propagandamiddelen eeft het comité gebruikt totdat de narktmeester, de heer J. v. d. Nagel, het idee opperde om blijvende re- :lame te maken. Plannen werden gesmeed en dank zij de plaatselijke industrie is men erin geslaagd niet alleen twee recla me-objecten te hebben, maar het zijn monumenten geworden, die om hun vorm en kunst uniek zijn. Dank bracht de voorzitter dan ook aan de marktmeester voor zijn idee en ook aan de burgemeester, die zich en thousiast achter dit initiatief ge schaard heeft. Ook bracht spr. dank aan de gemeente-opzichter voor zijn medewerking hieraan. Bijzondere dank bracht hij aan de fa. Ravelli, die hier haar kunstzin uitgeleefd heeft en ook aan de N.V. Abex voor de mooie en snelle uityoering van deze zuilen. Hierna nam burgemeester M. A. v. d. Have het woord. „Trots ben ik" aldus spr., „op deze monumenten, die een- sieraad zijn voor ons dorp". Uitvoerig schilderde hij de grote be tekenis, die de paardenmarkt altijd in de geschiedenis van Valkenburg tot zelfs op kerkelijk terrein heeft gehad. Hierna kwam het plechtige ogenblik van de onthulling. Dit geschiedde op een wel heel bijzondere wijze. Hiervoor was het oudste, ofschoon nog heel sierlijke paard van de heer C. de Vries ingeschakeld. Dit 26 jaar oude dier was met een lijn aan de vlag verbonden, welke het monu ment bedekte. De burgemeester leidde het paard van het monument weg en heel sierlijk rees de vlag omhoog en was de onthulling een feit geworden. Hierna gaf de Valkenburgse Har monie blijk van de vreugde die zich van de gemeentenaren had meester gemaakt. Na afloop hiervan nam een van de directeuren van de fa. D. Ravelli 't woord. Spr. was dankbaar gestemd dat Valkenburg tot dit idee gekomen was en dat dit werk met hun mede werking tot stand gekomen was. Dank bracht hij ook aan zijn broer en zijn medewerkers, die allen hard hebben moeten werken om deze zui len op tijd klaar te krijgen. Spreker wenste, dat Valkenburg's paarden markt tot in lengte van dagen zou blijven bestaan. Hierna bedankte de marktmeester allen, die medegewerkt hadden en ook de vele aanwezigen voor hun be langstelling. Verbond voor Veilig Verkeer Jhr. Roéll opnieuw voorgedragen als voorz'tter De verbondsraad van het Verbond voor Veilig Verkeer heeft gisteren besloten, aan de op 11 oktober te Groningen te houden algemene ver gadering van het verbond jhr Th. Roëll voor herverkiezing in de func tie van voorzitter van het verbond voor te dragen. „Het hoofdbestuur van het ver bond stelt er prijs op mede te delen", zo wordt in een communiqué gezegd, „dat tot deze voordracht door de verbondsraad met algemene stem men is besloten. De verbondsraad heeft bij zijn beraadslagingen reke ning gehouden met het feit, dat jhr Roëll te kennen had gegeven op grond van persoonlijke overweging'en zich niet meer herkiesbaar te stel len. Na een geslaagde bemiddeling door een commissie van goede dien sten, waarbij rekening is gehouden met de door vijf leden van de ver bondsraad, tevens voorzitters van districten van het verbond, ten aan zien van de leiding van het verbond geformuleerde wensen, is jhr Roëll alsnog bereid gevonden zich in het belang van het verbond voor een herverkiezing beschikbaar te stel len". De boeren, die hulp van militairen hebben gekregen bij het binnenha len van de oogst, zulleri de man schappen individueel nóch collectief mogen betalen. Aldus deelt de leger- voorlichtingsdienst mede. Er zal hun wel een bedrag in rekening worden gebracht, doch dit geld zal op het departement van Defensie worden geconsigneerd. Later zal er een be stemming aan worden gegeven. Het ministerie van Defensie zal zich ove rigens niet bemoeien met het vast stellen van de bedragen die de boe ren zullen moeten betalen, het laat dit over aan andere instanties. POWERS SR. WIL ONDERHOUD MET CHROESJTSJEF Oliver Powers, de vader van de in de Sow jetunie wegens spionage tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeelde Amerikaanse piloot, wil proberen Chroesjtsjef persoonlijk om vrijlating van zijn zoon te vragen, wanneer de Sowjetpremier zich vol gende week in New York bevindt. Powers sr., een inwoner van Pound, Virginia, zal zich echter slechts naar New York begeven, wanneer hij er zeker van is dat Chroesjtsjef hem te woord zal staan. Een met plaatijzer beladen Deense vrachtauto is dinsdag in Flensbtfrg met weigerende remmen van een helling afkomend, de wacht kamer van een dokter binnengere den. De chauffeur en een vrouw in de wachtkamer kwamen om het le ven. Twintig mensen werden ge wond. Een vogel heeft kortsluiting en een breuk in een hoogspanningska bel in het Normandische plaatsje Amblie veroorzaakt, die aan een persoon het leven heeft gekost en ongeveer twintig kleine branden heeft doen ontstaan. Het American Ballet Theatre is dinsdagavond zijn tournee door de Sow jet-unie begonnen met een voor stelling in het Stanislawski Theater in Moskou. Tot de aanwezigen be hoorde mevrouw Chroesjtsjef. SPORT Nederl.-België op Duindigt De jaarlijkse wedstrijden tussen 'ederlandse en Belgische harddra- |ers zullen op zondag 2 oktober a.s. de renbaan Duindigt worden ge- >uden. De wedstrijd bevat vier on- jerdelen, namelijk een draverij voor •ie-jarige paarden over 2000 me- een draverij voor vier-jarige 'er 2100 meter en twee draveijen >or paarden van 5 jaar en ouder, over 1600 en 2600 meter. In er onderdeel zullen vier paarden jit de beide landen mogen starten. start zal plaats hebben achter een auto. definitieve uitslag van deze idenwedstrijd zal bepaald worden ior een puntentelling. Het eerst nkomende paard krijgt 20 punten, :t tweede 12, het derde 7, 'het vierde 5 enz. 8 Ook de op deze dag te houden overige draverijen zullen zijn open gesteld voor Belgische harddravers, >dat op een groot aantal buitenland deelnemers wordt gerekend. Het aal in de draverijen te verrijden Irag aan prijzen en premies is im 20.000. kARDESPORT Hairos II naar Berlijn De Europees- en wereldkampioen dros n neemt op zondag 18 sep- nber a.s. deel aan de Matadoren- nnen, die op de Berlijnse baan Ma- indorf worden gehouden- In deze faamde internationale heat, die :t een totaal prij zenbedrag van ,000 DM is gedoteerd, moet Hairos resp. 40 en 20 meter voorgift ge- n aan zijn concurrenten. De Russische dravers, die voor deze averij waren ingeschreven, zullen it aan de start verschijnen. (TEMMEN geslaagde kanaalpoging 3e Engelse zwemmer Peter Fer- is er dinsdag in geslaagd het Ka al over te zwemmen van Dover ar Kaap Griz-Nez. De 24-jarige ienieur, die 200 pond weegt en 2 ter lang is, legde de afstand af in uur en 31 minuten. UJARTEN wereldkampioenschap driebanden )insdag werd het tournooi om het reldkampioenschap driébanden 'rtgezet. Vingerhoedt won in 60 trten van Schertz en Henny de yter in 61 beurten van de Uru- ffuees Monestier. De uitslagen luiden: Vóór 1 juli geopend De regering streeft er naar dat de eerste zitting van de Nieuw-Guinea- Raad geruime tijd vóór 1 juli 1961 geopend zal worden. Zy meent dat aan deze raad een bepaald burget- recht toegekend zal moeten worden, zij het aanvankelijk wellicht in be perkte vorm. Dit wordt meegedeeld in de me morie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het voorstel voor een gedeeltelijke herziening van de be windsregeling Nieuw-Guinea. De regering wijst er op, dat de maatschappij van Nederlands Nieuw. Guinea uit zoveel groepen en gele dingen bestaat, dat het niet mogelijk zal zijn deze allemaal in de Raad te vertegenwoordigen. De Raad zal daardoor wellicht nog gebreken ver tonen, maar dit doet an ade waarde van het lichaam als geheel niet af; het wordt een gesprekspartner, met wie gezamenlijk naar geschikte vor men en methoden gezocht kan wor den. Arago (Col.) 60 82 5 0.731 Legarde (Equad.) 55 82 5 0.670 Suarez (Peru) 60 90 5 0.666 Navarra (Arg.) 58 90 5 0.664 De Raiyter (Ned.) 60 61 7 0.983 Monestier (Urug.) 41 61 6 0.672 Friedenthal (Arg.) 60 56 9 1.071 Iglesias (Cthili) 40 56 4 0.714 Tiedtke (Did.) 60 64 8 0.937 Bonomo (Arg.) 48 64 6 0.750 Vingerhoedt (Belg.) 60 60 6 1.000 Schertz (Oost.) 48 60 5 0.600 Het algemeen klassement ziet er als volgt uit: 1. Vingerhoedt 15 pun ten, 2. Bonomo 12 pnt., 3. Monestier 12 pnt., 4. De Ruyter 12 pnt., 5. Schertz 11 pnt., 6. Friedenthal 11 pnt. WANDELSPORT Wandelmars van Brussel naar Rotterdam Zaterdagmiddag 24 september om half een wordt te Brussel het start sein gegeven voor de wandelmars Brussel-Rotterdam, waarbij de route loopt over Mechelen, Antwerpen, Wüstwezel, Rijsbergen, Zundert, Princenhage, Breda, Zevenbergsche- hoek, Dordrecht en Rijsoord. De vol gende dag, 's middags tussen half 4 en half 5, - worden de wandelaars in Rotterdam verwacht. Voor deze pres tatietocht, die voor de twintigste maal wordt gehouden, zijn 43 in schrijvingen binnengekomen, waar bij vier van dames, een recordcijfer. Tot heden zijn er drie dames in ge slaagd de tocht te volbrengen. Oudste behuizing van Westelijk Nederland bij opgravingen te Vlaardingen ontdekt Bij de voortzetting der opgravin gen van de nederzettingen uit de laatste steentijd te Vlaardingen (23002100 voor Chr.) is de gehele plattegrond blootgelegd van een gro te houten behuizing, waarvan de houten palen met duidelijke kapspo- ren van stenen bijlen uitzonderlijk goed waren geconserveerd. De ne derzettingen zijn gelegen op de oever, wallen van een kreek, die over een afstand van ongeveer 2l/t km in het terrein gevolgd kon worden. Het betreft te Vlaardingen neder zettingen van een bevolking, die in haar levensonderhoud voorzag door visvangst, met name steur, jacht op herten, wilde zwijnen, af en toe een beer, en veehouderij. Tot de ge temde dieren behoorden het rund en het varken. Voorts werden graan korrels aangetroffen, die de oudste graankorrels uit ons land zijn. Tengevolge van het zakken van de bodem en het stijgen van de water stand zijn te Vlaardingen tussen 3 en 6 meter onder nieuw Amster dams peil ook resten van verganke lijk materiaal uitstekend bewaard gebleven. In tegenstelling tot Noord-, Oost-, Midden- en Zuid-Nederland zijn te Vlaardingen behalve aardewerk, ste nen wapenen en werktuigen ook voorwerpen van been, gewei, hout, touw enz. bewaard gebleven. De onderzoekingen worden uitge voerd met steun van het gemeente bestuur van Vlaardingen en ver richt door het Instituut voor Prae- en Protehistorie van de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam onder leiding van prof. dr W. G. Glasbergen. Vanmorgen trok ln het raam van de jaarlijkse volksfeesten een kinder corso langs de straten van Sassen- heim. De foto toont „onverbloemd" aan hoe de jengd denkt over de zo mer, die achter ons ligt. MYSTERIE OP SPITSBERGEN Een elf man sterke internationale historisch-culturele expeditie onder leiding van de Zweedse professor Hans Christiansson van de universi teit van Uppsala, keert thans terug van een verblijf van ruim 2 maan den op Spitsbergen. De expeditie telt vijf Zweden, drie Finnen, een Deen, een Duitser en een Nederlander, Pe ter Manneke uit Utrecht. Het doel van de expeditie was een onderzoek naar de overblijfselen van een oud zeehond en jagerskamp, dat anderhal ve eeuw geleden door Russen 'werd ingericht, en verder bestudering van de vraag of de met ijs bedekte eilan den reeds, vóórdat zij in 1596 door Willem Barentsz werden ontdekt, bewoond waren. Professor Christiansson deelde na terugkeer in Hars tad in Noord-Noor- wegen mee, dat de expeditie twintig skeletten had ontdekt van bewoners van het kamp, dat te Russekeila aan de kust van de ijsfjord, een van de baaien van het hoofdeiland van Spits bergen, gevestigd was. Geconstateerd kon worden dat alle twintig mensen vrijwel tegelijkertijd gestorven wa ren en men wil nu door een onder zoek van de beenderen te weten zien te komen wat voor een ramp die plotselinge vernietiging van het kamp teweeggebracht kan hebben. Overigens hebben de onderzoekers geen sporen van prehistorische be woning van de eilanden gevonden, maar vele vondsten zouden er op wijzen dat er reeds lang voor de komst van Barentsz mensen op Spits bergen woonden. Op 4 oktober zullen onder auspi ciën van de WONG (Wetenschappe lijke Onderzoekingen ir. Nederlands Nieuw-Guinea), twee etnologen en een taalkundige in Ned. Nieuw-Gui nea aankomen voor wetenschappe lijke onderzoeken in het zuiden van het eiland. Het zijn dr A. A. Gerbrands, con servator in algemene dienst aan het rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden, de taalkundige C. L. Voor hoeve en de etnoloog L. M. Serpenti. Laatste groet van Sassenheims jeugd aan Zomer 1960"

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5