DELFTS BLAUW Waar het geboren wordt DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 w> DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Koninklijke familie in het nieuwe vakantiehuis „Piet Hein" en „Groene Draak" in het haventje Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben hun nieuwe vacantiehuis in Port 'Ercole maandag betrokken. Toen enkele Nederlandse journa listen maandagmorgen op uitnodi ging van prins Bernhard een kijkje kwamen nemen, waren de konink- „Donna" teistert New York De orkaan „Donna" die New York bereikte met een windsnelheid van ongeveer 130 kilometer - in het cen trum van de wervelstorm circa 210 kilometer - per uur, heeft bewerkt dat verscheidene stations van de on dergrondse spoorweg onder liepen terwijl de veerdiensten door de hoge golfslag moesten worden gestopt. Het verkeer over de bovengrondse spoorweg kon voortgang vinden. De rivier de Hudson overstroom de, nadat twintig centimeter regen op New York was gevallen, West Side Highway, een der drukste stra ten van Manhattan. In New York's centrale park en in het Rockefeller-centrum werden bo men ontworteld. In Connecticut bleek de snelheid van de orkaan van circa 200 km per uur tot 145 km per uur te zijn afge nomen. Duizenden mensen aan de kust hadden uit voorzorg hun wo ning verlaten, maar de schade die de storm heeft aangericht is gering. Niettemin is in enkele kustplaatsen de noodtoestand afgekondigd. Volgens de laatste cijfers heeft de orkaan tot nu toe in totaal 148 do den geëist, van wie 20 in de Ver. Staten. KLM ONDERVINDT HINDER VAN „DONNA" Naar wij van de zijde van de KLM vernemen heeft de luchtvaartmaat schappij vandaag bij de vluchtuit- voering naar Amerika enige hinder ondervonden van de orkaan „Don na", die thans over de Ver. Staten trekt. Verschillende vluchten naar de Ver. Staten en Canada liepen ver traging op, aangezien de vliegtuigen óf langer bleven wachten op een tussenstation, óf een omweg maak ten om het gebied, waarin de orkaan zich bevond, te ontwijken. Inmiddels is het centrum van de orkaan New York reeds gepasseerd, zodat de KLM verder weinig last van „Donna" zal ondervinden. In doorgaans welingelichte krin gen te Washington is vernomen dat de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Herter, verzocht heeft de algemene vergadering der VN te mogen toespreken op 22 sep tember. President Eisenhower zal op verzoek van kardinaal Spellman op 26 september te New York een be langrijke rede over de buitenlandse politiek van de VS houden voor ver tegenwoordigers van katholieke lief dadigheidsinstellingen. Daar Chroesj- tsjef op 23 september het woord zal voeren in de algemene vergadering, zal hij als het ware tussen twee vu ren in komen te zitten. Eisenhower krijgt op deze wijze de gelegenheid te antwoorden op de beschuldigingen van de Russische premier. Men meent in Washington, dat Herter in zijn rede voor de algemene vergade ring een overzicht zal geven van de tot nu toe gevoerde ontwapeningsbe sprekingen en in het bijzonder aan dacht zal schenken aan de bespre kingen te Genève over het stopzet ten van de kernproeven. De toon van zijn rede zal, naar men verwacht, gematigd zijn. WAPENSTILSTAND IN KONGO? Een woordvoerder van de Ver enigde Naties in Leopoldstad heeft gistermiddag verklaard dat in geheel Kongo 'n wapenstilstand van kracht is. Slechts twee incidenten zijn te betreuren, in Kasai, waar twee vol gelingen van Kalondji door kogels werden gewond en een Liberiaanse soldaat van het V.N.-leger door een pijl lichte verwondingen opliep. De opperbevelhebber van de V.N.- strijdmacht, generaal Von Horn, heeft gisteren met de commandant van het Kongolese leger, generaal Loendoela, gesproken over een reor ganisatie van diens strijdkrachten. LUCHTVAARTBESPREKINGEN SCANDINAVIË—V.S. UITGESTELD De luchtvaartbesprekingen, die vandaag zouden beginnen tussen de Scandinavische en de Amerikaanse regeringsautoriteiten in Kopenhagen zijn uitgesteld tot morgen. Een van de leden van de Amerikaanse dele gatie kan namelijk niet eerder dan woensdag in Kopenhagen zijn. De besprekingen zijn gisteren formeel geopend. De openingsvergadering nam slechts vijf minuten in beslag, waarna de conferentie verdaagd werd. Inmiddels heeft de Amerikaanse delegatieleider, de heer Edward Bol ster, verklaard dat de Amerikaanse autoriteiten niet de bedoeling heb ben de landingsrechten van de SAS in Amerika te besnoeien. „Wij heb ben alléén opdracht de bestaande lyke vakantiegangers nog steeds zelf bezig het huis te bekijken. Port 'Ercole, op ongeveer 150 km ten noordwesten van Rome, is een klein vissersdorpje op het schier eiland Orbetello. Even voorbij het knusse haventje, waar in de loop van de ochtend ook het koninklijk jacht „Piet Hein" een ligplaats had geko zen, slingert de weg zich omhoog langs de rotsachtig kustlijn rond het schiereiland. Enkele kilometers voor bij het dorp voert een door scherpe stenen schier onbegaanbare zijweg naar beneden, naar het blauwe wa ter, en aan het einde van dat pad heeft de Italiaanse architect prins Borghese in opdracht van prins Bern hard het huis gebouwd. Pas om twee uur in de nacht van zondag op maandag waren de ko ningin, de prins en de prinsessen uit Rome in Port 'Ercole gearriveerd en nog steeds ontdekten de koningin en haar dochters nieuwe schoonheden in de bouw van het vakantieverblijf en in het uitzicht over zee. Plotseling rende prinses Beatrix het huis in om op de balustrade te rug te komen met een verrekijker. Zij had in de verte twee schepen ont dekt, die recht op Port 'Ercole af stevenden. „Ja het is hem, de „Groe ne draak" komt er aan", riep zij en thousiast uit, nog steeds door de kij ker turend. Begeleid door H.M. mij nenveger „Gemert" voer het schip, dat onze kroonprinses van de Neder landse bevolking ten geschenke had gekregen, de baai in. De „Gemert" zwenkte af naar de haven om naast de „Piet Hein" het anker te laten vallen en het statige jacht van de prinses waagde zich tot vlak bij de bungalow, zodat men elkaar van wal en schip kon toeroepen. Weer kwamen de vele fotografen in actie, maar toen ook „De Groene Draak" in het décor was opgeno men, was het tijd voor de lunch en werd het koninklijk gezin in zijn fraaie nieuwe bezitting alleen gela ten. 25 JAAR ST. ADELBERT- VERENIGING Het hoofdbestuur van de St. Adel- bertvereniging heeft zich uitgespro ken vóór de omvorming van vak bonden in bedrijfsbonden en -r- mits deze in de richting gaat van een ge leide bundeling van uitvoerende, me diale en leidinggevende groepen met daarboven een toporgaan vóór medewerking aan de tot standkoming daarvan. Dit heeft de voorzitter, mr F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, medegedeeld op een persconferentie ter gelegenheid van het zilveren ju bileum van genoemde vereniging dat zoals bekend op 24 en 25 september a.s. in Amsterdam wordt gevierd. Hü voegde daaraan toe dat in de kringen der leden de gedachten hierover nog wel verdeeld z(jn. „St. Adelbert" is niet een politieke en evenmin een zuivere standsorga nisatie. Zij is wel ook een sociale or ganisatie, naast de K.A.B., de werk gevers-, middenstands-, boeren- en tuindersorganisaties. Haar doel is ideëel en materieel. Op dat materiële doel richt zich sinds kort meer in het bijzonder de „beroepscentrale katholieke intellec tuelen", doch deze komt, aldus baron van Voorst tot Voorst, moeilijk van de grond. Slaagt de B.K.I. dan zal zij in de nieuwe bedrijfsbond als verte genwoordiging van de leidinggeven de groep kunnen optreden. Opne ming in de bedrijfsbond van de lei dinggevende en mediale groepen te zamen acht het hoofdbestuur ook zeer wel mogelijk. De intellectuelen, aldus de voor zitter, moeten zich aaneensluiten. Zij moeten ook in de sociale sector hun geluid laten horen. Van de zijde der vakcentrale worden de ideeën en taken van deze voor de maatschap pij zeer belangrijke groep niet vol doende gezien. In ieder geval evolueren wij naar een nieuwe vorm van sociale orga nisatie, aldus de voorzitter. Hjj ver wacht deze binnen vijf jaar. In elk der groepen wordt of zal worden ge werkt aan een schema; uit daarop volgende samensprekingen moet de structuur resulteren. SLUITING DER BANKEN OP BEPAALDE ZATERDAGEN De Nederlandse Bankiersvereni ging heeft besloten, dat ingaande deze maand de banken elke derde zaterdag van de maand voor het pu bliek gesloten zullen zijn. De banken te Amsterdam en Rotterdam hebben evenwel de mogelijkheid versche pingsdocumenten, waarvan de ver zending naar het buitenland geen uitstel kan dulden, aan de kas in ontvangst te nemen. TEKEN DES TIJDS? Vannacht hebben onbekenden een bezoek gebracht aan ^en slagerij aan de Noordsingel ni Rotterdam. Het enige wat slager A. G. van G. van morgen miste waren.... vier pakjes roomboter. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER A Kruising voorrangs- weg met een weg welke geen voorrang Koningin Juliana zal op dins dag 18 oktober a.s. de Sinai-kliniek van de Centrale Vereniging voor de Joodse Geestelijke Gezondheidszorg officieel openen. De nieuwe Joodse kliniek werd gebouwd op een per ceel bosgrond aan laan 1914 in Amersfoort. Aan de draaibank. Het mes Is op dg juiste hoogte gesteld en schraapt de overtollige, nu nog zachte klei van de schijf, die met de voeten in beweging wordt gebracht. Het bord is na een maal bakken gereed voor beschil dering en zei r»a het glazuurbad. dat over de beschildering heen komt. opnieuw gebakken worden, waarna weer 'n stuk blauw delfts aardewerk gereed is. Op de voor grond de glpsvormen waarmee vazen van eenzelfde model wor den gemaakt Reeds drie eeuwen lang handhaaft zich 'n fraai handwerk (Van onze verslaggever) Delft (P P) - In het schildersatelier van „De Porceleyne Fles", Delfts oudste aardewerkfabriek, heerst een doodse stilte. Met recht zou men kunnen zeggen, dat het vallen van een speld een luidruchtig lawaai betekent, een lawaai, dat de schilders zou kunnen afleiden van hun artistieke arbeid, waarop zij zich volkomen concentreren. Een aantal jongelui werkt hier uiterst nauwgezet aan hun werkstuk ken en zelfs door ons binnenkomen laten zij zich niet afleiden. Nauwkeurig kijkend naar het model of de foto, of hun fantasie de vrije loop latend, brengen zij op de borden en vazen de zwart uit vloeiende penseelstreken aan, die straks gedurende het bakken tot het decor zullen worden van wat voor buitenstaanders het „Delfts blauw" is. Voor de buitenstaanders, want in de fabriek van de „Porceleyne Fles" wordt nooit over „Delfts blauw" gesproken, maar geldt alleen de uitdrukking „blauw Delfts", dit in tegenstelling tot het wit Delfts aardewerk en andere Delftse kleuren. Terwijl wij onze ogen de kost ge ven, vertelt onze leidsman ons het een en ander over „De Porceleyne Fles" en naarmate wij daar meer over horen, groeit onze belangstelling en blijven wij soms verbaasd staan kij ken naar al de pracht en praal om ons heen. „De Porceleyne Fles" heeft een zeer rijke historie, want in 1953 vierde zij haar driehonderdjarig bestaan. Zij werd ten tijde van de grote kera mische bloei ln Delft gesticht door David van de Pyet in 1653. Delft telde ln deze dagen ongeveer 30 pottebakkerijen, maar en dit is zeker de grootste verdienste van de diverse eigenaars „De Porceleyne Fles" is de enige fabriek die zich tot heden heeft kunnen handhaven, on danks de grote en dikwijls zeer zware moeilijkheden in de loop van deze drie eeuwen en de concurren tie, o.a. van het Engelse aardewerk en het Franse en Duitse porcelein, die da Delftse aardewerk Industrie zoveel schade toebracht Door zich aan te passen aan de moderne tech niek heeft men zich echter een vas te afzet verworven en neemt men thans een monopolie-positie in. Chinese Inspiratie Het was het prachtige Chinese por. celeln, dat de Delftse pottebakkers ln de 17de eeuw inspireerde tot een verfijning van de techniek, die ook met aardewerk goede resultaten gaf. Joost Thooft, een jong Delfts ingenieur, bllea de traditie van de Delftse Plateelbakkers nieuw leven in. Onder zijn leiding hervatte „De Porceleyne Fles" op 'n nieuwe basis de vervaardiging van het met de hand geschilderde blauw delfts aar dewerk. waarbtl de oude Cornelia Tulk de leermeester van een nieuw corps Jonge schilders werd. Als artistiek adviseur werd de me dewerking verkregen van A. Ie Com- te, die aan de poly-technische school (de huidige Technische Hogeschool) decoratieve kunst doceerde. Spoedig associëerde Thooft zich met A. La- bouchere, die door ziekte van Thooft reeds enkele jaren de leiding alleen op zich moest nemen en de fa briek tot grote bloei wist te bren gen. In de prachtige showroom bezichti gen wij de produkten. die door „De Porceleyne Fles" worden ver vaardigd, want het is niet alleen het „blauw delfts" dat d« fabriek verlaat Ook herinneringstegels wand en vloertegels, alsmede bouwkera- mlek en vuurvaste stenen voor de ovenbouw. Afzonderlijk van dit alles staat het „oude" aardewerk. Oud Delfts en Willeen m Een antieke kast trekt onze aan dacht en wanneer wij daarin kij ken, vertelt onie gastheer ons hoe Koning Willem III in 1887 deze col lectie oud delfts aan „De Porceley ne Fles" schonk, als blijk van zijn waardering en belangstelling voor de herleving van het oude handwerk. Deze collectie bleek voor de schil ders ook een gloedvolle bron van In spiratie en menig kunstenaar want dat zijn zij ongetwijfeld heeft in spiratie gevonden ln een van de ge schonken stukken en schitterende resultaten bereikt. In de andere toonzaal vinden wij collecties wit delfts, het Pljnacker- aardewerk terwijl ook de invloed van „moderne" kunst ln produkten van jonge medewerker» merkbaar i». Grillige schilderingen op borden vazen In parelmoerachtige tint geven de produkten 'n prachtige weerschijn en zijn een lust voor het oog. Het Picasso-achtlge doet de leek niet vreemd aan, want ook dit aardewerk heeft een eigen, bijzondere attrac tie. In de bakkerij Met een laatste blik op de prachti ge kruiswegstatie, de ingelegde vloer en de magnifieke reliëfwerken be treden wij de bakkerij en merken nu direct de verandering van sfeer. Hier geen doodse stilte, hier geen pracht en praal, maar de noeste ar beid van de arbeiders, die in gips- vormen de grijze, brei-achtige mas sa gieten of op de draaischijven met klonten witachtige, uit Engeland afkomstige klei de vormen maken, waarop straks de schilders de decors aanbrengen. Behalve over vakkennis moeten de draaiers zeer zeker over 'n kunstzin nige aanleg beschikken, want onder hun handen groeit de kiel uit tot een pul, schaal of vaas, die straks wie weet waar op tafel zal tronen als een bewijs van gestage arbeid. Na het gieten óf draaien worden de verkregen vormen gebakken, waar na ze door de schilders met de'hand worden beschilderd. Hiervoor wordt een speciale verf gebruikt, die op het aardewerk een zwarte kleur aehterlaat, maar, nadat het voorwerp in het glazuurbad is gedoopt en ten tweede male in ovens van een straatlengte lang is gebakken, blauw wordt. Na afkoeling is 't blauw delfts aardewerk dan gereed. Opleiding en praktijk. Nog verhit van het staan bij de ovens waarin dag en nacht de wagens met aardewerk dat in vuurvaste dozen (z.g. cassettes) is verpakt, worden binnengereden, vernemen wij iets over de vorming van de jonge schil ders. Een 5-jarige opleiding op de teken academie waarborgt, dat de fabriek de beschikking krijgt over uitsteken de krachten, terwijl daarnaast een langdurige opleiding op de schilder, ateliers de jongelui hiertoe be hoort ook een aantal meisjes tot volwaardige krachten voor 't bedrijf maakt. Gemiddeld genomen kan men zeggen dat zij na 5-10 Jaren het vak tot in de puntjes verstaan en prachtige werkstukken afleveren. Pronkstukken, die door de glanzende, fluweelachtig glazuur van elke imita tie zijn te onderschelden, ook voor de leek. Maar die leek zal, wanneer hij met de diverse produkten van deze bloeiende industrie geconfronteerd wordt, niet gemakkelijk een keuze kunnen maken uit al het prachtige aardewerk, dat „De Porceleyne Fles" de enige fabriek, die 't echte blauw delfts aardewerk vervaardigt, biedt. Een oude meester in het vak legt de laatste hand aan 'n delf'-blau. we pul, die later, wie weet waar, als pronkstuk een kamer zal sie ren. Op de voorgrond, aan de wand en op de schoorsteen staan reeds fraaie exemplaren van zijn noeste arbeid. De 17-jarige Raaltenaar J. B. I. Bos is gisteren in de Stationsstraat in Raalte met zijn bromfiets tegen een bestelauto gebotst, waarbij hü zo ernstig werd gewond dat hij en kele uren later in het ziekenhuis overleed. Op een Weens station is maan dag een voorstadstrein in volle vaart op een stootblok gereden met het ge volg dat 55 personen min of meer ernstig gewond werden. Een opslagplaats van de Ame rikaanse luchtmacht bij de basis Ramstein, West-Duitsland, is maan dagavond door brand vernield. De schade wordt geraamd op ruim 3 miljoen gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend. Negen geheime zenders en meer dan 500 gramofoonplaten zijn in de buurt van Osnabruck in beslag ge- Weinig veranderingen in de herenmode „Smalle pijpen" voor de jongelui De herenmode zal in het seizoen I9601961 weinig spectaculaire ver anderingen vertonen. Het colbert wordt, zowel voor kostuums als voor sportcombinaties, het één-rij drie- knoopsmodel, met aflopende schou derlijn en eventueel een rugsplit. De twist kamgarens zullen weer sterker dan voorheen op de voor grond treden, voornamelijk ruiten en ook strepen in bronskieuren. Voorts zal bij sportkostuums en jassen als bijzondere tendens het accent vallen op schuine of Italiaanse zakken. Deze prognose ten aanzien van de herenmode voor de winter 1960 1961 heeft het Nederlands Instituut voor Herenmode bekend gemaakt ter gelegenheid van de vijftiende herenmodebeurs, die gisterochtend in het Amsterdamse RAI-geboüw is geopend. Deze vakbeurs, waaraan wordt deelgenomen door de Neder landse herenkleding- en herenmode artikelen-industrie en enkele Belgi sche. en Duitse fabrikanten, zal tot 15 september a.s. het jaarlijks con tactpunt zijn tussen Industrieën en detaillisten. „Pei hoed". Onder invloed van de mode voor vooruitstrevende jongelui zullen er volgens het Nederlands Instituut voor Herenmode in het winterseizoen meer pantalons zonder omslag en met smalle pijpen (vóór korter dan achter) met ritssluitingen te zien zijn. Nieuw zijn ook de colberts met manchetten en de pet-hoed van haar- vilt. Wat de kleuren betreft zullen groen-bruin, multicolour grijs, olijf en multicolour blauw bij de kos tuums overheersen, terwijl voor jas sen velours iets minder gangbaar zal worden. Vrijetijdskleding. Opmerkelijk in de ontwikkeling van de herenmode is de uitbreiding van de garderobe met vrije tijdskle ding. Zo vertoonde de produktie van sporthemden en weekenders in 1959 een stijging van bijna 40% verge leken met voorgaande jaren. De toe neming van de produktie van vrije tijdskleding wordt toegeschreven aan het feit, dat Adam in zijn vrije tijd de grote stad de rug toekeert. Uit gegevens van het Economisch Instituut voor de Middenstand blijkt, dat de omzet van de detailhandel in heren- en jongensconfectie aanzien lijk is gestegen. In het eerste half jaar van 1960 werd weer een stijging van 12% ten opzichte van de over eenkomstige periode van 1959 gere gistreerd. De omzetten in de detail handel in herenmode-artikelen ver tonen een minder spectaculaire stij ging. Aan de grotere wensen van Adam ook t.a.v. het assortiment kan grotendeels door Nederlandse produktie worden voldaan. Opmer kelijk was in het eerste halfjaar van 1960 de met 61% gestegen produktie van korte- en spijkerbroeken. In de zelfde periode werd voor een bedrag van 21.5 miljoen gulden aan heren- bovenkleding geëxporeerd (v. j. 17 miljoen). Er werd in dezelfde perio de voor een waarde van 21 miljoen

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8