Chinese kok veroorzaakte serie aanrijdingen door „die miezerige Hollandse regen" Honderd jaar geleden vochten B en W van Leiden met «huiszittenmeesteren» Op de vuisi in lokalen aan Oude Rijn DE TREIN IS AL OP DE HOOGTE VOOR DE LEIDSE KANTONRECHTER: DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT De trein rijdt al hoog. Om de nieuwe spoorbaan, vier meter boven de oude in te rijden ma ken de Nederlandse spoorwegen gebruik van een oude stoomlo comotief, die door een electri- sche locomotief over de nieuwe spoorbaan wordt gesleept. De tweeling op wielen rijdt de gkn- se dag af en aan op het spoor traject ter hoogte van de Kas- tanjekade te Leiden tussen het viaduct-in-aanleg aan de Lam- menschansweg en de spoorweg overgang aan de Herenstraat. Binnen afzienbare tijd zullen tussen viaduct en verhoogde spoorbaan de eerste contacten worden gelegd. Daarna wacht Leiden met belangstelling op de dag, waarop de eerste trein de overgang zal passeren. De spoor baan langs de Melchior Treub- laan tot aan de Kanaalweg Is ook practisch gereed. (Foto: De Leidse Courant) RIJNSBURG Gemeentesecretaris J. J. v. Dijk plotseling overleden De heer J. J. van Dijk, sinds 1940 secretaris der gemeente Rijnsburg, is plotseling overleden. Sinds de heer Van Dijk in januari 1940 zijn werkzaamheden in onze ge meente aanving voordien was hij secretaris-ontvanger van de Friese gemeente Sloten heeft hij zich doen kennen als een onvermoeid werker voor de belangen van de ge meente Rijnsburg. Als gemeentese cretaris was hij tevens ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Op ander maatschappelijk gebied bewoog hij zich o.m. als administrateur van de woningbouwvereniging „Spinoza". Ook tot het gebied van het kerkelijke strekten zich zijn werkzaamheden uit, daar de heer v. Dijk president- kerkvoogd was van de Ned. Herv. Gemeente in Rijnsburg. Eis altijd CETA BEVER' de beproefde BUITENB1ÜTS Hoewel de Leidse magistraten bij het grote aantal zaken, dat zij krij- gen te berechten t.a.v. bepaalde op merkelijke détails wel het een en an der gewend zijn, kan ongetwijfeld wel tot de hoge uitzonderingen wor den gerekend, dat een 36-jarige Chi nese kok uit Honkong, die sinds eni ge tijd de cliëntèle van een Venlo's restaurant Iaat genieten van de Chi nese culinaire kunst, voor de Leidse plv. kantonrechter terecht moet staan omdat hij op 8 juli jl. met een door hem bestuurde auto op Rijks weg no. 4 onder Oegstgeest bij een inhaalmanoeuvre een gespan, afkom stig uit Rijnsburg, nogal een flinke „duw" gaf, zodat het paard schrok en bijna op hol sloeg - vervolgens al slippende op het linker weggedeelte een tegenligger uit Amsterdam nog al wat schade toebracht om daarna „en passant" een paal, eigendom van de Prov. Zuid-Holland, te laten „sneuvelen" en uiteindelijk, na de els van de Leidse officier, mr. E. v.d. Schans, verklaarde, dat hij wel die 10 dagen in het Haagse Huis van Be waring zal gaan doorbrengen omdat hij met een weekloon van 50,- een boete van 75,- onmogelijk kan be talen, aan welke opsomming nog kan worden toegevoegd, dat het onder zoek ter zitting plaats vond via een Chinese tolk, hetgeen nogal wat tijd vergde. „Hoe kwam het toch, dat verdach te het gespan niet kon ontwijken" wilde de plv. kantonrechter graag weten. Na enige samenspraak met verdachte, verklaarde de tolk - een verontschuldigende glimlach ontbrak niet - dat verdachte door die mieze- (Advertentie) Logger met mijn aan boord uit de haven gestuurd De schipper van de logger Sche- veningen 38 „Alida Maria" heeft de marine verzocht een mijn die hjj aan boord heeft onschadelijk te maken. Hij wachtte drie mijl ten westen van Scheveningen tot het gevaarlijke projectiel gedemonteerd zou worden alvorens hij de haven wilde binnen lopen. Toen er echter niemand kwam opdagen is de schipper de haven binnengevaren, doch hij werd er snel weer uitgestuurd. De schipper van de Scheveningen 38 „Alida Maria", de heer Willem Rog, heeft toestemming gekregen zijn schip in de Scheveningse bui tenhaven die zo goed als verla ten is te brengen. De marine heeft toegezegd deskundigen aan boord te zullen hebben die de mijn onder handen zullen nemen. Het is nog niet duidelijk wat voor mijn de Sch 38 heeft gevangen. Vast staat alleen dat het ding reeds half is doorgeroest en vrij ongevaarlijk is. rige Hollandse regen destijds het ge span te laat zag en daarna nogal wat zenuwachtig werd met alle gevol gen van dien. Verdachte gaf toe, dat hij misschien wel wat slecht had uit gekeken, maar ja het was nu een maal gebeurd. De boete was veel te hoog, want hij verdiende slechts 50 per week. „Vertelt U hem maar, dat hij ook 10 dagen kan gaan doorbren gen in het Haagse Huis van bewa ring" verzocht de plv. kantonrechter. Na een kort overleg met verdachte luidde de vertaling: „Dat vindt hij wel goed". Toen het uiteindelijke vonnis werd bepaald op 75 boete subs. 15 dagen en die 5 dagen méér, verdachte wel wat tegenviel, suste de tolk: „Dat komt wel goed". Hij had iets Het zal wel nimmer aan de open baarheid worden prijsgegeven, waar om een 40-jarige Haagse vrachtauto- chauffeur „iets had" tegen een Heemsteedse automobilist, toen hij deze tot tweemaal toe op Rijksweg no. 4 de wegberm probeerde in te „drukken" om er vervolgens vol gas van door te gaan. Daar verdachte bij zijn aanhouding verklaarde „van niets af te weten", ter zitting ver stek liet gaan en de Heemstedese automobilist zich ook van „geen kwaad bewust voelde, bleef de vraag „waarom' ondanks alle naspeuringen onbeantwoord. Daar getuigen de gedragingen van verdachte konden bevestigen, was de plv. kantonrechter, mr. W. de Ko ning, het direct met de officier eens, dat hier een zeer ernstige correctie diende te worden toegepast. Con form de eis, luidde het vonnis dan ook bij verstek 100 boete subs 20 dagen, alsmede de voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden, proef tijd 1 jaar. Zelf recht gezocht „Het is altijd weer een hoogst be denkelijk geval, als men na een over treding van een mede-weggebruiker, zelf het recht in handen wil nemen en hierdoor mensenlevens in gevaar brengt", aldus de plv. kantonrechter tegen een 65-jarige Leidse grossier, die kwaad was geworden, omdat hij op de hoek Middelstegracht-Groene- steeg met zijn bestelauto geen voor rang kreeg van een motorcarrier, be stuurd door een 40-jarige Leidenaar, die met dit voertuig uit de „voor mo torrijtuigen verboden" Groenesteeg kwam. Verdachte ging de carrier Oud geschil eerst thans opgelost In verband met de plannen om te komen tot het bouwen en inrichten van een of meer tehuizen voor be jaarden heeft de diaconie va? de Hervormde gemeente van Leiden het gemeentebestuur verzocht mede werking te willen verlenen bij het deblokkeren van die inschrijvingen in de Grootboeken der Nationale Schuld, welke in beheer zijn bij de Diaconie, doch waarvan de eigen dom niet vaststaat. Deze inschrijvin gen houden nauw verband met de Armenbakkerij en wat daarmee an nex is (Huiszittenhuis en Minne huis), waarover in de vorige eeuw een ernstig en langdurig geschil heeft bestaan tussen het gemeente bestuur en de Nederlands Hervorm de gemeente. Dit geschil is zelfs zo hoog gelopen, dat op een gegeven moment in de lokalen van het Huis- zittenhuis aan de Oude Rijn een ware veldslag is geleverd tussen burgemeester en wethouders en Huiszittenmeesteren. Gelukkig zijn de gemoederen sindsdien gekalmeerd. Daartoe heeft o.a. het besluit van de gemeenteraad van 1869, voorbereid door drie raadsleden (prof. Buys, prol Goud smit en mr Tollens), veel bijgedra gen. Helaas kan niet gezegd worden, dat alle vragen toen zijn opgelost Het verzoek van de Diaconie om mede te werken aan de deblokke ring van de inschrijvingen in de Grootboeken der Nationale Schuld is voor het college aanleiding geweest om te onderzoeken, of het mogelijk is de kwesties inzake de Armenbak kerij c.a. tot een definitieve oplos sing te brengen. Na bestudering van deze materie en overleg met belanghebbenden zijn zij gekomen tot een oplossing, die definitief een eind maakt aan bestaande onzekerheden. Wanneer? Voor een goed begrip van deze materie is het noodzakelijk in korte trekken de geschiedenis van het Huiszittenhuis en de Armenbakkerij aan U voor te leggen. Wanneer het Huiszittenhuis is op gericht, is niet bekend. Vast staat in ieder geval, dat het Huiszittenhuis ver voor de Reformatie reeds be stond. In die tijd kende men de Huiszit- HET HUISZITTENHUIS EN DE ARMENBAKKERIJ AAN DE OUDE RIJN WAAR IN LEIDEN ZOVEEL OVER IS TE DOEN GEWEEST (Foto De Leidse OoMM*) tenmeesteren; dat zijn de vanwege de kerk aangewezen personen, belast met de verzorging van de huiszitten de armen. Het Huiszittenhuis was 't bestuurscentrum van de Huiszitten meesteren, waar deze vergaderden, waar opslagplaatsen waren van al lerlei voorraden van goederen, die als steun in natura werden verstrekt en waar des zondags de „armenpot" werd gekookt. De verhouding tussen overheid en kerk was vóór de Re formatie niet zeer duidelijk, waar te meer aanleiding voor was, omdat er slechts één kerk was. Na de Refor matie was de zaak al niet veel dui delijker; weliswaar was er een „oude" en een „nieuwe" leer, maar er was slechts één kerk, die van staatswege werd erkend. Deze vroe ger zo weinig scherp getrokken scheiding tussen kerk en staat is oorzaak, dat nu zo weinig zeker is omtrent de rechtsverhouding Huis zittenhuis c.a. kerk en/of over heid. 18e eeuw In ieder geval staat vast, dat in de 18e eeuw het Huiszittenhuis onder beheer stond van stedelijke en dia conale regenten en belast was met de verzorging van de armen van de Nederlands Hervormde gemeente. Het had een eigen bakkerij: de Ar menbakkerij. Beide instellingen stonden financieel zwak. Daarom besloot men in 1744 de Armenbak kerij administratief een zekere zelf standigheid te geven; dit hielp ech ter niet. In 1753 werd daarom een scherpere scheiding tussen Armen bakkerij en Huiszittenhuis tot stand gebracht. De gemeente gaf een voor schot van 32.200.20.000.als werkkapitaal en 12.200.voor de aanbouw van nieuwe graanzolders). Om de bakkerij tot betaling van ren te en aflossing in staat te stellen, werd ten behoeve van de Armen bakkerij een belasting geheven op de „extra-werklonen van de koele wijnen" (opbrengst ruim ƒ1.800. per jaar). Scheiding. In 1755 besloten heren burgemees- teren tot een algehele scheiding van Armenbakkerij en Huiszittenhuis. Er kwamen afzonderlijke regenten van de Armenbakkerij, zodat deze niet meer door de Huiszittenmeeste ren werd bestuurd. Toen ging het de Armenbakkerij goed. Bij de omwen teling in 1705 bleek zij de schulden te hebben betaald, een bedrag van 25.000.geschonken te hebben voor de oprichting van het Minne huis en een saldo te hebben ge kweekt van 62.000.De stedelijke overheid besloot daarom met de hef fing op te houden en de jaarlijkse winsten voortaan te verdelen onder de diaconieën, weeshuizen e.d., die van de Armenbakkerij brood betrok ken en dus medewerkten aan het ontstaan van de winsten. Twisten. Kort na 1840 ontstonden ernstige meningsverschillen en twisten om trent eigendomsrechten en beheers- redhten ten aanzien van Armenbak kerij, Huiszittenhuis en Minnehuis. In deze periode had ook de boven reeds gememoreerde strijd plaats. De twisten werden beslecht in 1852. Een geheel nieuwe regeling werd getrof fen in 1869, voor-bereid door voor noemd driemanschap. Duister. Vele duisterheden in de verhou dingen zijn echter blijven bestaan. De eigendomsvraag bijvoorbeeld van de Armenbakkerij was nog steeds onbeslist en eigenlijk ook die van het Huiszittenhuis, omdat daar over 100 jaar geleden ook al ver schil van mening bestond. Wie is nu bijvoorbeeld eigenaar van het Huiszittenhuis aan de Oude Rijn; van de pakhuizen aldaar en de woning van de voormalige knecht van het Huiszittenhuis? Bij deze percelen staat vermeld, dat hierop het recht van gebruik rust ten be hoeve van de diakenen van de Ne derlands Hervormde gemeente Op het kadaster komt voor het perceel Haarlemmerstraat 166, eigenaar ge meente Leiden, behoudens een klein gedeelte van 11 centiaren wordt dit perceel door de diaconie verhuurd aa" de firma Kanbier. Voor alle ze kerheid heeft de diaconie der Ned. Hervormde gemeente een bedrag van ƒ560.000.hoewel dit niet in het Grootboek aangetekend staat, beschouwd als te zijn geblokkeerd. band bestaat tussen de diaconie cn de gemeente Leiden, doch eveneens dat de revenuen die de gemeente Leiden hiervan heeft verwaarloosd kunnen worden. Voor de diaconie is aan deze band evenwel het nadeel verbonden, dat zolang de gemeente Leiden enigerlei aanspraken of me dezeggenschap heeft de diaconie niet vrij over de bezittingen kan beschik ken. Oplossing. Tezamen met een vertegenwoordi ging van de Diaconie heeft het col lege gezocht naar een bevredigende oplossing inzake deze materie. Bij het overleg is van de zijde der Dia conie naar voren gebracht, dat zij nog aanspraak kan maken op terug vordering van de gemeente van het bedrag, dat zij na aftrek van de re venuen, voortvloeiende uit de hier voor betwiste bezittingen, sedert 1853 heeft uitgekeerd voor de armen verzorging, zijnde ongeveer tot op heden 1.500.000.—. Met de Diaconie zijn b. en w. tot de conclusie gekomen, dat het zo niet onmogelijk, toch zeker niet doelmatig is te trachten de rechtma tigheid van de aanspraken van beide kanten vast te stellen. Zowel het college als de Diaconie geven er de voorkeur aan, dat beide partijen er kennen geen aanspraken, voort vloeiende uit de kwestie rondom de Armenbakkerij c.a. meer te hebben ten opzichte van elkaar. SPORT Hieruit blijkt, dat er ten aanzien van de inschrijvingen in de Groot boeken der Nationale schuld en de hiervoor genoemde percelen wei een VOETBAL DE CENTRALE TRAINING VAN HET NEDERLANDS ELFTAL Voor de centrale oefenbijeenkom sten van het Nederlands A-elftal, die op 14, 27 en 29 september a.s. in het sportpark „De Vliert" worden ge houden, zijn de volgende spelers ge selecteerd: Pieters Graafland (Fey- enoord), Wiersma (PSV), Kuys (NAC), Muller (Ajax), Van der Hart (Portuna '54), Klaassens (Feye- noord), Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feyenoord). Voor de training van woensdag 14 september a.s. zijn bovendien nog uitgenodigd:.Hogerman (Ajax), Bos kamp (DWS-A), de Koning (Spar ta), Kerkhoffs (Spel. Enschede) en Oor van der Gijp (Feyenoord). BILJARTEN STEDENONTMOETING LEIDEN—HAARLEM Zondag werd een aanvang gemaakt met de jaarlijkse stedenontmoeting Leiden-Haarlem. Leiden wist in de 13 kampioenschappen 8 overwinningen te behalen, zodat de voorlopige stand 16-10 in het voordeel werd van Leiden. De hier volgende spelers wonnen hun partijen: F. Bakker, R. Vrijburg. M. Dijkman, W. Hillebrand, W. v.d. Velden, D. Zirikzee. D. Wijfje, P. Hillebrand. De verliezers waren: A. Siera, P. No- teboom, J. v. d. Meij, J. v. Stigt, Th. Orth. A.s. zondag wordt in Haarlem de returnmatch gespeeld. achterna en reed dit voertuig op de Nieuwe Rijn „klem" met het gevolg, dat een lantaarnpaal sneuvelde en de materiële schade niet gering was. Verdachte gaf volmondig toe, dat hij in een opwelling van drift verkeerd had gehandeld. Dientengevolge eiste de officier alleen een geldboete t.b.v. 75 subs. 25 dagen en liet hij het rijbewijs buiten het geding. Omdat verdachte zijn fout zo ruiterlijk had toegegeven en goed doordrongen was van zijn fout, was de plv. kanton rechter zeer mild en vonniste hij met 40 boete subs. 8 dagen. De bestuurder van de carrier werd bij verstek conform de eis, veroor deeld tot 30 boete subs. 7 dagen. Gevaarlijk inhalen Een 19-jarige vertegenwoordiger uit Voorschoten kwam bij een in haalmanoeuvre op de Papen laan met zijn auto op het linkerwegdek en vloog aldaar tegen een tegenligger op. „Ik zag de auto plotseling voor mij opdoemen en kon met mijn snel heid van 75 km/u niet tijdig afrem men, dus moest ik naar links uit wijken en kwam zo tegen die tegen ligger op," aldus verdachte's ver weer. „Tegen de politie verklaarde u des tijds, dat u de auto al op een afstand van ca 100 meter zag" „Uw snelheid was aanzienlijk hoger dan 75 km/u en daardoor kon u niet op tijd af remmen", aldus de plv. kantonrech ter. Hierop zweeg verdachte maar. „Een ernstige overtreding" waren zowel de officier als plv. kanton rechter van oordeel. Conform de eis, werd het vonnis daarom ƒ80 boete subs. 20 dagen. Niet snel genoeg Omdat op de Rijnsburgerweg een file auto's op -tocht met ouden van-dagen niet snel genoeg reed volgens de opvatting van een 47-ja rige chauffeur uit Warmond, ging hij inhalen en kwam met zijn vracht auto op de linkerweghelft terecht. Een aldaai rijdende tegenligger werd dermate ernstig „geramd", dat de toegebrachte schade ruim 1500 be droeg. „Ik bleef op de rechter weg helft en kwam pa*- na de aanrijding door een gebroken as aan de linker kant terecht" aldus verdachte's le zing van het geval. Hij stond met deze lezing geheel alléén, want enige ooggetuigen spraken dit zonder méér tegen, 60 boete subs. 20 dagen luid_ de de eis. Het vonnis werd echter ƒ75 boete mbs. 15 dagen, gezien de ernst van het feit. De eigenaar van de tegenligger kon», .gde alvast aan, dat de rekening ad 1500 spoedig bij verdachte zal worden ingediend. Verwaarloosd rerkeer Hoewel de aanrijding niet al te ernstig was geweest, werd het een 30-jarige exportleider uit Voorscho ten bijzonder kwalijk genomen, dat hij bij het linksafdraaien op Rijks weg no 4 geen voorrang hac. ver leend aan een op het rijwielpad rij dende bromfietser. Verdachte was van mening, dat het snelverkeer ter plaatse zoveel van de aandacht vroeg, dat het verkeer op het rijwielpad licht werd verwaarloosd, waarop de officier repliceerde, dat hieraan nu maar eens een einde inoest komen, omdat het aantal aanrijdingen ter plaatse te hoog is. Eis en vonnis conform, t.w. 50 boete subs. 10 da gen. Z0ETERW0UDE- LEIDERD0RP Sportver. Meerburg afd. zaalspor ten Gisteravond werd in „De Drie Eendjes" de jaarvergadering gehou den van de afdelingen Volleybal en Badminton van de sportver Meer burg, onder leiding van de voorzit ter, de heer R. Paulides, die allen welkom heette in het bijzonder de nieuwe G. A., kapelaan J. Werner. Van de afd. Leiden van de NeVoBo was een schrijven ingekomen, waar in medegedeeld werd dat de zaal voor volleybal was afgekeurd. In verband met deze mededeling had de voorz. reeds contact opgenomen met de comm. van beheer der zaal en kon naar aanleiding hiervan on der voorbehoud mededelen, dat be gin november een aanvang wordt gemaakt met de restauratie van de gymzaal. Duur hiervan zal plm. 2 maanden bedragen. Getracht zal worden het eerste deel van de com petitie alleen uitwedstrijden te spe len, zowel voor volleybal als bad minton. Besloten werd tot deelname aan de Toto, waarvoor zich 30 leden opga ven. Bestuursverkiezing: niet meer herkiesbaar stelden zich mej. A. Hoogervorst en de heren H. v. d. Hoeven en H. de Gunst. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen mej. L. Vertegaal en de heren A. de Vrind en J. v. d. Meer. De heer Paulides werd opnieuw tot voorzitter gekozen. In verband met de moeilijkheden bij het betalen der contributie werd besloten deze wekelijks te doen op halen. Hiermede zullen zich belas ten mej. A. Hoogervorst en H. de Gunst. De nieuwe G. A. zeide het prettig te vinden kennis te kunnen maken en verzekerde deze kennismaking te zullen voortzetten zowel met de ver eniging als individueel. Voorz. Pau lides sloot de vergadering onder dankzegging voor het vertrouwen, hem opnieuw tot voorz. te kiezen. Hij rekent opnieuw op de medewerking van de leden en hoopte dat het ko mende nog meer succesvol zal zijn dan het verschenen jaar. Tenslotte de samenstelling van het nieuwe be stuur: R. Paulides, voorz.; J. v. d. Meer, secr.-penningmeester; C. Brui nes, 2e secr.; L. Vertegaal, Je pen ning®.; A. de Vrind.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7