■j.;* mf F,i k fif ts J'i '5 j '6 »7 #."J (7 k^~*~~z NAJAARSBEURS GEBRUIKSGOEDEREN VREDENBURG GEBOUWEN ARTIKELEN VOOR HUISHOUDELIJK EN PERSOONLIJK GEBRUIK Politie demonstreert: méér loon aanbod tot schadevergoeding RECHTSZAKEN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT f2.50 M J Wjj(&M§teW y SEPTEMBER g i Ws£PT£M8ErW J SEPTEMBER g SEPTEMBER J SEPTEMBERg W J NSMilt* (Advertentie) POPPETJE GEZIEN - AUTOOTJE OPEN Straks modelactie Een klein reclamevliegtuigje met de tekst „de politie meer loon" heeft gistermiddag een uur lang boven Am sterdam gevlogen. Het was een toe stelletje van het Nederlands Lucht- reclamebedrijf dat gecharterd was door de Amsterdamse politieman nen, die hiermede hun actie voor loonsverhoging nieuwe kracht tracht ten bij te zetten. Om de kosten van dese vlucht te dekken hebben vele leden van de hoofdstedelijke gemeen tepolitie een gulden geofferd. Het toestelletje steeg om even voor één uur op het vliegveld Hilversum en keerde daar om ongeveer twee uur weer terug. Men heeft het plan morgen met dezelfde tekst boven Den Haag te gaan vliegen. Ook hier hebben de DE RIJNBRUG BIJ ARNHEM GESLOTEN De hoofdcommissaris van politie te Arnhem vestigt er de aandacht op, dat zaterdag 17 september tussen 18 en 19 uur nabij de Rijnbrug te Arnhem de jaarlijkse herdenking van de „slag om Arnhem" wordt ge houden. Het rij verkeer over de Rijn brug zal dan geheel worden stil ge legd. Zij, die gedurende die tijd de Rijn moeten passeren kunnen hun route via de Rijnbrug bij Rhenen kiezen. AUTOMOBILIST REED CAFé- TERRAS OP Een 19-jarige Amsterdammer heeft maandagavond nogal wat opschud ding veroorzaakt, toen hij met een grote personenauto tot ontzetting van de bezoekers een terrasje opreed van een café aan het Kleine Gartma'n- plantsóen. Omstanders haalden hem uit de wagen en brachten hem naar het vlakbij gelegen, politiebureau aan het Leidseplein. Daar bleek dat de jongen de wagen had mogen lenen van een hier ter stede wonende Zwit ser. De politie ónderzoekt de oor zaak van het vreemde gedrag van de jongeman. KORT., ssk Haar'emse b'oemenkeuring Het zomerse weer heeft de dahlia's die verwaaid en verregend waren, weer een stuk opgefleurd en dat kon men gisteren in de keuringszaal van het Krelagehuis in Haarlem goed zien. Er waren weer heel wat bloe men ingezonden en voor het over grote deel bleken ze van prima kwa liteit te zijn. Van de fa. Van Oosten uit Den Haag waren het vooral de goudgele Goldfinder, een niet te grote dahlia en prima voor de snij, de helderrode s.c. Mannequin en de helderrode s.c. Casparone die het meest opvielen. Een tafel vol bloemen, smaakvol gerangschikt, was er van A. Nuyens, Limmen. Uitblinkers: de lilarose s.c. Flora's Melody, de licht champagne- kleurige pompon Sweet Harmony en de uitstekende felrode pompon Mag nificat. Ook de kleine decoratieve Purple Joy mocht er zijn. En de grappige kleine Topmyx blijven het altijd goed doen. De fa. Maarse uit Aalsmeer toonde naast enkele zaai lingen onder nummer o.m. de gele semicactus Supermarket en de fraaie halskraagdahlia Constant, fluweel- rood met witte kraag. De witte decoratieve Novelle, de gele decoratieve Manon, de diep pur peren decoratieve Ludwigs Score en de gele semicactus Sonatine, waren in de groep van Ludwig Co te Hillegom de meest in het oog sprin gende dahlia's met de zeer aparte dec. Bolero, die een goudgele gloed over de rose bloemen heeft. Bruidegom, Baarn, zond een grote groep in met o.m. de gele s.c. Top Affair en de bonte Wonderfull.. Een magnifiek opgestelde groep had C. Geerlings, Heemstede. We zagen o.m. een imposant bloemstuk van de rode dec. Scarlet Beauty, een idem van de rode s.c. Talisman, de gele cactus Integer, die we bijzon der mooi vonden en verder noteer den we de bloedrode s.c. Sturmfac- kel en de gele decoratieve Full Moon. Kops, Hillegom, had weer veel succes met de geel met oranje Okla homa en de rose cactus Climax. Een mooi groepje zond W. de Ruyter, Oegstgeest, in. Mrs. De Ruyters Me mory, de witte s.c. Dentella Blanche met de ingesneden bloemblaadjes en een magentakleurige dec. onder nummer vielen het meest op. Van Veelen, Sassenheim, voerde o.m. ten tonele de bronze sport uit Priscilla, de bekende oranje dec. Arc de Triomph, de fraaie purperen dec. Requiem, de zo even genoemde Scar- let Beauty en last but not least Top Choice, een roae semicactus waarvan de randen der bloemblaadjes oranje kleurig getint zyn. Zeer apart! En dan zagen we van de fa. Boon uit Bovenkarspel de overbekende Acidantehra bicolor Murielae en nog wat Agapanthus umbellatus die voor het overige niet al te best van kwa- bteit waren. dienaren van Hermandad een geld inzameling gehouden om de vlucht te betalen. In de hoofdstad trok de politiële noodkreet in de lucht veler belang stelling. In politiekringen neemt men aan, dat indien ook deze stap geen succes mocht opleveren over gegaan zal worden tot een model actie. In Utrecht heeft gisteren de Cen trale Bond van Politieorganisaties vergaderd, ter bespreking van de door de regering gedane voorstellen met betrekking tot de salariëring van de politieambtenaren. Daarbij bleek, dat de samenwerkende hoofdbestu ren over de inhoud van deze voor stellen zeer teleurgesteld zijn. Het ter zake in het georganiseerd over leg in te nemen standpunt werd be paald. De hoofdbesturen waren voorts van mening, dat het noodzakelijk is, dat een gesprek met de regering over de ten aanzien van de salariëring der politieambtenaren te nemen maatre gelen, zo spoedig mogelijk wordt ge houden. In verband hiermee werd telegrafisch aan de minister van Bin nenlandse zaken verzocht op zo'n kort mogelijke termijn een bespre king te organiseren, waarbij de min. van binnenlandse zaken persoonlijk aanwezig zou zijn. Telegram voor minister De Centrale Bond van Politieorga nisaties heeft minister Toxopeus gis teren telegrafisch gevraagd, op zo kort mogelijke termijn een bespre king over de politie-salarissen te organiseren, waarbij de bewindsman zelf aanwezig is. In de loop van het volgende jaar zal een nieuw maatsysteem voor he- renconfectie worden geïntroduceerd. Het is een genormaliseerd systeem, d.w.z. dat alle fabrikanten uitgaan van eenzelfde matentabel. De vrij heid van model, coupe en dessin blijft gehandhaafd. De initiatiefne mers verwachten dat als gevolg van het nieuwe maatsysteem meer man nen goed gekleed kunnen gaan met minder kosten voor fabrikant, de taillist en consument. Het nieuwe maatsysteem kent ma ten waarin met vier afmetingen van het lichaam rekening wordt gehou den, t.w. bandwijdte, zijlengte, heup en schouders. Alle margarine ihans veilig Naar de ministeries van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid meedelen is de schifting der margarinevoorraden volgens plan verlopen. Aan de hand van ambtelijke rap porten kan worden vastgesteld, al dus het communiqué, dat de handel zich alle moeite heeft gegeven de se lectie te doen slagen. Bevestigd wordt dan ook dat met ingang van vandaag, 13 september, alle geselecteerde margarine voor de verkoop is vrijgegeven en dat uitslui tend gevaarloze margarine in de handel is. De opheffing van het aanvankelijk ingesteld verkoopverbod geldt ook voor de uit nieuwe produktie der N.V. v. d. Berg en Jurgens afkoms tige margarine, derhalve inclusief de in de codelij st gepubliceerde num- De inrichters van een auto-tentoonstelling in Toronto, Canada, hebben zich een klein technisch grapje veroor loofd; tussen alle fraaie modellen voor 1961 plaatsten zij een model van de „Bubble-Car", een klein, aan een zeepbel herinnerend, wagentje met 'n plastic-dak waarin volgens hen de vrouw der schepping in 1965 haar boodschappen zou kunnen doen. De lieftallige Joan Hunter demonstreert hier het model. mers der margarinesoorten. Uiteraard wordt de nacontrole voortgezet, in het bijzonder in en kele gebieden op het platteland, waar de selectie pas in de loop van de ochtend kan worden nagegaan. De Directie van Van den Bergh en Jurgens N.V. maakt bekend, dat zij aan hen die geleden hebben aan de huidaandoening, welke wordt toegeschreven aan het gebruik van Planta of andere door haar geleverde margarine, de door hen geleden schade zal vergoeden volgens de hieronder vermelde regels: 1. Ongeacht de vraag of Van den Bergh en Jurgens N.V. voor het ontstaan der huidaandoening aansprakelijk is, zal alle schade binnen de grenzen van wet en'rechtspraak worden vergoed. 2. De vergoeding dient te worden aangevraagd op een formulier, dat schriftelijk kan worden aangevraagd bij Van den Bergh en Jurgens N. V., Postbus 1252, Rotterdam en dat de nodige aanwijzingen zal bevatten. Indien voor meer leden van eenzelfde gezin vergoeding wordt ver zocht, gelieve men het aantal hiervan bij de aanvraag van het for mulier te vermelden. 3. Het formulier zal ook de nodige aanwijzingen bevatten hoe de ver eiste medische verklaring kan worden verkregen. Men wordt dus dringend verzocht zich niet tot zijn arts te wenden voordat men het formulier heeft ontvangen. 4. Het formulier dient, tezamen met de medische verklaring en alle bewijsstukken van de schadeposten, waarvoor vergoeding wordt ge vraagd, te worden ingezonden aan Van den Bergh en Jurgens N.V., Postbus 1252, Rotterdam. 5. De vergoeding van die schadeposten, welke zonder nader onderzoek op de ingezonden stukken kunnen worden afgedaan, zal zo spoedig mogelijk na de administratieve controle per postwissel worden uitbetaald. 6. Met betrekking tot schadeposten, welke naar het oordeel van Van den Bergh en Jurgens N.V. niet of niet zonder nader onderzoek voor vergoeding in aanmerking komen, zal de ingediende vordering ter vaststelling worden doorgegeven aan een Commissie, waarin de hieronder genoemde personen zich bereid hebben verklaard zitting te' nemen Mr. J. van Vollenhoven (voorzitter), oud-President der Arron dissementsrechtbank te Rotterdam; Mr. J. J. Hage, oud-Directeur van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor en van de Coöp. Vereniging Centraal Beheer; Prof. Mr. P. Sanders, hoogleraar in het burgerlijk en handels recht aan de Ned. Economische Hoogeschool te Rotterdam. Tevoren is van het voornemen om deze personen te benoemen mededeling gedaan aan de Departementen van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie. 7. Degene, die de weg van de in dit aanbod vermelde regeling wil volgen, aanvaardt daarmede de uitspraak van de Commissie als bindend. Uiteraard zal de uitspraak ook voor Van den Bergh en Jurgens N.V. bindend zijn. De Commissie zal van de betrokkene nader bewijs van de door hem gestelde schade kunnen verlangen. Geen schadepost, waarvan vergoeding wordt gevraagd, zal door de Commissie geheel of gedeeltelijk worden afgewezen zonder dat tevoren de betrokkene of zijn gevolmachtigde in de gelegenheid is gesteld tot schriftelijke of mondelinge toelichting. De Commissie zal haar uitspraak schriftelijk mededelen. Een door de Commissie vastgestelde vergoeding zal terstond na de uitspraak worden .uitgekeerd. 8. De kosten verbonden aan het verkrijgen van de medische verklaring alsmede de kosten van de bovengenoemde Commissie zullen geheel voor rekening van Van den Bergh en Jurgens N.V. zijn. Onderzoek in Duitsland naar blaasjesziekte In het bondsland Noordrijn-West- falen wordt thans een officieel on derzoek ingesteld of er margarine met een voor de gezondheid scha delijke emulgator of een anti-spat- middel in de handel is. Het ministerie van Binnenlandse Zaken heeft aan de controlelabora toria voor voedingsmiddelen opge dragen alle margarinesoorten, ook die welke in Duitsland vervaardigd worden, te analiseren. Deze labora toria beschikken over de chemische formule van de emulgator, die in Nederland op grote schaal huidaan doeningen veroorzaakt heeft. In het land Noordrijn-Westfalen zijn twintig gevallen van de „jeuk- ziekte" geconstateerd. Volgens ver klaring van enkele zieken zouden deze geen uit Nederland afkomstige margarine hebben gebruikt, maar wel gebak van Nederlands fabri kaat. De laatste dagen wordt gebak uit Nederland aangevoerd onder schrif telijke garantie op de verpakking, dat het zonder margarine is vervaar digd. Leerjongen in deegmachine verongelukt Maandagmiddag kort na het mid daguur raakte de 15-jarige D. Here tijdens werkzaamheden in een bak kerij aan de Veldpoort te Swalmen met zijn rechterhand bekneld in een deegmengmachine. Door de in bewe ging zijnde machine werd de jongen met zijn bovenlichaam in de kuip getrokken en zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse overleed. Het slacht offer was pas enkele weken in dienst bij deze bakker. De jongen was door de Raad voor de Kinderbescherming in Tilburg in een pleeggezin te Swalmen ondergebracht. HAAGSE POLITIERECHTER Hagenaar ging met spaarbank boekje naar Leiden Een „hopeloos geval" aldus de of ficier van justitie bij de Haagse po litierechter, tijdens de behandeling van de zaak tegen de Haagse 32-ja- rige W. S., die voor de derde maal achtereen valsheid in geschrifte had gepleegd. De laatste maal, op 30 juni, had de thans gedetineerde verdachte een bedrag van 6,- veranderd in 600,- in een spaarbankboekje van de Rijkspostspaarbank. Op het kan toor te Leiden had hij er f 72,50 op ontvangen na aanvraag. De verdach te motiveerde zijn daad doordat hij 5 weken achterstallig was bij z'n hos pita. De officier van justitie eiste zes maanden gevangenisstraf met af trek, waarvan 3 maanden voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. De raadsman van verdachte Mr. J. Hazenberg uit Wassenaar, kon niet begrijpen dat de Leidse kantoorbe dienden hier in gestapt waren, om dat duidelijk in het boekje was te zien, dat er geknoeid was met de cijfers. De rechter veroordeelde W. S. conform de eis van de officier, met als bijzondere voorwaarde dat vedachte zich gedurende de proef tijd onder toezicht moet stellen van de r.k. reclassering en wanneer die dit wenselijk acht, moet verdachte zich onder behandeling van een psy chiater stellen. Maand gevangenistraf voor verduistering Zes maanden gevangenisstraf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar eis te de officier van justitie bij de Haagse politierechter tegen een 54- jarige fabrieksarbeider uit Leiden, wegens verduistering van 695, toebehorend aan de stichting Em ma us vriend en Nederland. De verdachte was door de stich ting aangesteld als colporteur van het blad „Honger en Dorst". Boven dien kreeg hij tot taak het aanstel len van meerdere colporteurs, die bü hem dan het bedrag van de verkoop moesten afdragen. Gedeeltelijk be steedde hij het geld echter, zonder toestemming, ten bate van de stich ting, terwijl h(j de rest achterhield. Dit was gebeurd over het tijdvak augustus 1958 tot februari 1959. Toen het in februari uit kwam had, vol gens de verdachte, de stichting hem villen pressen terug te betalen, an ders zouden zij er „werk va^ ma ken". De colporteur, die inmiddels een baan als fabrieksarbeider had ge vonden in Voorburg kon dit onmo gelijk. En uiteindelijk heeft de stich ting haar voornemen uitgevoerd, met als resultaat dat hij zich thans moest verantwoorden. De officier vond het geval zeer ernstig juist, omdat er zo vaak dergelijke feiten aan het licht komen bij liefdadigheidsinstellingen. „Deze verduistering moet gezien worden als een bedrog boven een bedrog", aldus was hij van mening, want de verdachte is reeds eenmaal eerder voor een dergelijk feit ver oordeeld. Als bijzondere voorwaar de voegde hij aan zijn eis toe, dat verdachte zich op geen enkele wijze mag inlaten met colportagewerk voor liefdadigheidsinrichtingen, ge durende de proeftijd van drie jaar. De raadsvrouwe van verdachte drong in dit geval aan op genade voor recht, want een onvoorwaar delijke gevangenisstraf zou de gena deslag zijn voor het gezin van haar cliënt, waarvan de huisvrouw zwaar invalide is, terwijl het jongste kind pas 8 jaar is. Hiertoe zag de rechter echter geen redenen aanwezig. Wel wilde hij rekening houden met de omstandigheden van verdachte en met de reeds verlopen tijd van een jaar tussen het plegen van de daad en de behandeling hiervan. Hij ver oordeelde Jac. Ant. W. tot 4 maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. waarin verdach te zich moet onthouden van iedere deelname aan colportagewerk. Diefstal kost fosfateerder vier snipperdagen „Dan moet u maar een paar snip perdagen opnemen". Dit zei de Haag se politierechter tegen een 35-jarige Leidenaar en hij veroordeelde de fosfateerder tot 4 dagen gevangenis straf wegens diefstal van 5 paling fuiken. In april 1960 was de Leidenaar in een water te Voorburg aan het peu ren geweest. Hij had echter geen en kele paling kunnen vangen op deze manier. Toen beproefde hij zijn ge luk maar op de palingfuiken van een zekere heer Breukeling uit Voor burg. Voor het gemak nam h': bo vendien de fuiken mee naar Leiden, waar hij er enkele uitzette in de Spoorhaven. In 1946 en in 1955 was de verdachte al wegens diefstal ver oordeeld. Gezien de ernst van de zaak eist de officier van justitie één week gevangenisstraf. De raadsman van verdachte zag in dit geval liever een voorwaardelijke gevangenisstraf in verband met de geestelijke toe stand van zijn cliënt. De rechter kon hiertoe echter niet besluiten, al deed h;i d"ie dagen van de eis in zijn von nis af.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5