S)e CcidaeSoti/fca/itt Beide Kongolese delegaties in New York Vergadering Veiligheidsraad verdaagd voor onbepaalde tijd KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DINSDAG 13 SEPTEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15117 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. LQEMOEMBA. IN EN UIT De twee Kongolese delegaties naar de Verenigde Naties, die van Tho mas Kanza, permanent vertegen woordiger bij de V. N. van de rege ring Loemoemba en die van Justin Bomboko, minister van buitenlandse zaken in het kabinet Ileo, zijn gis teravond in New York aangekomen. Kanza zei te zijn gekomen als per manent vertegenwoordiger met de rang van minister om deel te nemen aan de besprekingen in de veilig heidsraad en om een missie bij de algemene vergadering te vestigen. Hij dankte de veiligheidsraad voor zijn besluit de bijeenkomst „tot onze komst" uit te stellen. Hij voegde hier aan toe dat zijn delegatie zonder hulp van de Verenigde Naties nog niet in New York zou zijn gearriveerd. De autoriteiten van het voormalige Fr.-Kongo hadden geweigerd hem naar Bra'zaville te laten reizen. De Ver. Naties stelden de delegaties daarop een vliegtuig beschikbaar om zich naar Parijs te begeven. Kasavoeboe vraagt hulp van V.N. bij reorganisatie KongoJeger Kasavoeboe heeft de V. N. ge vraagd het nationale Kongolese le ger, dat onder bevel staat van de minister van defensie en onder op perbevel van hemzelf, te willen re organiseren en opleiden, evenals de provinciale politie, zulks in overleg met de provinciale regeringen. Voor al is het nodig, dat er snel kader voor leger en politie wordt opge leid. Voorts verzoekt hij de V. N. hulp bij het weer op gang brengen van de rechtspraak. Kasavoeboe en ,Ileo denken hierbij aan het aanwijzen van een groep juristen, waaruit op aanbeveling van het internationale gerechtshof kan worden geput. Tenslotte vraagt Kasavoeboe om vervoer en bescherming van Tsjombe en Kalondji, resp. premier van Ka- tanga en president van de mijnstaat, die voor een bespreking naar Leo- poldstad zijn uitgenodigd. Loemoemba vraagt wapens Premier Loemoemba heeft een be roep op de Verenigde Naties gedaan zijn regering vliegtuigen, wapens en een krachtige radiozender beschik baar te stellen om „de nieuwste im perialistische agressie tegen Kongo" te bestrijden. Loemoemba zegt „elders" om rechtstreekse hulp te zullen verzoe ken, wanneer de volkerenorganisatie zijn verzoek niet inwilligt, aldus blijkt uit de tekst van het telegram aan de Verenigde Naties, die ln Leo- poldstad is gepubliceerd. Het tele gram is ook gericht aan de Afro- Aziatische staten. Van Kongolese zijde in Leopold stad werd reeds eerder vernomen dat Loemoemba een algemene mobi lisatie heeft gelast. Naar van de zij de van de Verenigde Naties in de Kongolese hoofdstad verluidt treft Loemoemba voorbereidingen om zijn aanhangers die nog niet zijn bewa pend, alsnog van wapens te voor zien. KONGOTROEPEN OP VLIEGVELD Het vliegveld van Leopoldstad is in handen van Soedanese troepen van de Verenigde Naties, maar on geveer twee peletons ten dele bewa pende Kongolese soldaten, die gis teren op het vliegveld doordrongen, bevinden zich eveneens op het ter rein. De commandant van het detache ment Ghanese troepen in Leopold stad heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen bij het vliegveld Ndjili verklaard, dat de opperbevel hebber van het Kongolese leger, ge neraal Loendoela, twee peletons Kon golese militairen onder bevel van de commandant van de Ghanese troe pen op het vlieveld heeft geplaatst. De Ghanese commandant mag de troepen gebruiken voor werkzaam heden waarvoor hij ze geschikt acht. De Kongolezen hebben hun wapens achtergelaten en hun intrek geno men in een gebouw op het vliegveld. Zij gedragen zich vreedzaam en voe ren de hen opgedragen werkzaam heden uit, aldus de Ghanese com mandant. Loemoemba gearresteerd Patrice Loemoemba, tegen wie door de regering-Ileo een arrestatie bevel was uitgevaardigd, werd maan dagmiddag in zijn woning aangehou den en door soldaten naar een mi litair kamp gebracht. Een 50-tal soldaten en gendarmes was naar de ambtswoning van de voormalige premier gekomen. Onder escorte van twee militairen werd hij in een gesloten auto weggevoerd De auto werd gevolgd door twee vracht auto's met soldaten. Van enige op winding bij het publiek bleek tij dens het transport niets. Na twee uur weer op vrjje voeten Na twee uur te zijn vastgehou den, werd Loemoemba weer op vrije voeten gesteld. Hij reed in een jeep door het centrum van Leopoldstad, waarbij hij het volk door een luid spreker heeft toegesproken. Hij riep „men heeft mij onwettig gearres teerd, maar de samenzwering tegen mij is verijdeld. Ik ben weer vrij man". De Belgische radio-omroep die 't bericht omriep voegde hier echter wel aan toe, dat zijn inlichtingen nog niet bevestigd waren. TEGENSPRAAK Bolamba, staatssecretaris voor voorlichtingszaken in de regering- Loemoemba, heeft tegenover verslag gevers verklaard dat het bericht over de arrestatie van Loemoemba „vol slagen onjuist" was. Volgens Kongolese militairen heeft Loemoemba een half uur doorge bracht in kamp Leopold het buiten Leopoldstad gelegen kampement van het Kongolese leger. Bolomba verklaarde dat Loemoem ba naar kamp Leopoldstad was ge gaan om ontstane „misverstanden" met militaire leiders te bespreken en de Kongolese militairen toe te spre ken. Loemoemba heeft later zelf ver klaard dat hij wel in het kamp ge vangen werd gehouden. Hij zei" te zijn gearresteerd door soldaten die tot de Bakongo beho ren, volgelingen van Bolikango. Bo vendien zouden de soldaten zijn om gekocht en onkundig zijn geweest van het feit dat het arrestatiebevel door „een Belg" was getekend. Het was, volgens Loemoemba, op eigen verzoek dat de soldaten hem naar kamp Leopold voerden. De daar aanwezige militairen wilden onmid dellijk president Kasavoeboe „de schuld van alles" en procureur-ge neraal Rom arresteren, maar Loe moemba wist hen hievan te weer houden, aldus de voormalige pre mier. V.A.R.-troepen in Kongo aan V.N.-bevel onttrokken De Egyptische onderminister voor presidentiële zaken, heeft maandag avond in een uitzending voor radio- Cairo medegedeeld, dat het bataljon valschermtroepen, dat Egypte in Kongo ter beschikking van de Ver enigde Naties heeft gesteld, aan de militaire VN-leiding aldaar is ont trokken. De onderminister, Hatem, verklaar de dat de VAR-troepen uit Kongo zullen worden teruggetrokken, om dat „de V.N. zijn afgeweken van de haar verleende opdracht". Hatem noemde de bezetting van radio-Leopoldstad en van Kongolese vliegvelden door V.N.-militairen als voorbeelden daarvan. Onderminister Hatem, die de rang van kolonel heeft, verklaarde nog, dat de verbindingsofficier van de VAR-troepen in Kongo zich in ver binding had gesteld met de opperbe velhebber der V.N.-eenheden, de Zweedse generaal Von Horn, wie hij had megedeeld, dat de VAR-militai- ren niet op Kongolese troepen zou den schieten, die zouden pogen het vliegveld van Leopoldstad weer in handen te krijgen. De verbindingsofficier had gene raal Von Horn verzocht de VAR- troepen terug te trekken van het vliegveld, doch deze had dit verzoek afgewezen. Later is van officiële Egyptische zijde medegedeeld dat de Verenigde Arabische Republiek uitsluitend de regering-Loemoemba als het wettige bewind over Kongo beschouwt. „De VAR zal haar troepen uit Kongo terugtrekken, wanneer de re gering-Loemoemba hierom vraagt", aldus deze mededeling. Ook Ghana-troepen? President Kwame Nhroemah van Ghana heeft Hammarskjoeld een brief geschreven, waarin hij zegt, dat Ghana zijn troepen aan het V.N.-be vel in Konga zal onttrekken als men Loemoemba niet toestaat zijn „eigen radiostation in Leopoldstad te ge bruiken". Ghana behoudt zich het recht voor zijn troepen ter beschikking van Loemoemba te stellen, aldus Nkroe- mah. Wrak van „Bermuda" geborgen Vanmorgen is het wrak van de 199 brt metende Nederlandse kustvaar der „Bermuda" op enkele mijlen ten noorden van Hoek van Holland ge borgen, door een bok en vaartuigen van Van der Akker. De „Bermuda" verging tijdens de zware storm van 20 januari vrij onverwacht voor onze kust. Enige tijd later spoelde het lijk van de gezagvoerder in de omgeving van de Hoek aan. Van de vier overige opvarenden is nimmer een spoor ge vonden. Bergers hebben in de afge lopen weken de gehele bovenbouw van de „Bermuda" gesloopt. Giste ren kwam een drijvende bok om het schip te lichten. De pogingen werden toen echter niet met succes bekroond. Vandaag kwam het vol met lucht gepompte wrak wel naar boven en werd het achter de bok naar de Hoek gesleept. De „Bermuda" die onge veer zes meter in het water steekt zal de Nieuwe Waterweg overge- sleept worden en aan de zuidkant ervan, buiten het vaarwater, neerge zet worden. Marinier dodelijk getroffen Op vliegveld „Valkenburg" Gisteravond omstreeks kwart voor zeven is op het marine vliegkamp Valkenburg een wachtpost, ingedeeld bij de bewaking van het vliegkamp, onvoorzichtig met zijn vuurwapen opgetreden. Een passerende marinier werd door drie schoten zo ernstig getroffen, dat hij kort na overbren ging naar het Academisch Zieken huis te Leiden aan de verwondingen overleed. De getroffene is de 19-jarige ma rinier der eerste klasse P. Weij, on gehuwd en afkomstig uit Arnhem. De marechaussee heeft een onder zoek ingesteld naar de ware toe dracht van dit ongeluk. Soldalen als landarbeiders De chef van de generale staf heeft buiten de reeds ingestelde verrui ming van de oogstverlofregeling voor militairen toestemming gegeven nog 500 militairen toestemming te doen geven te helpen bij het binnenhalen van de oogst. Vandaag zullen ook 80 militairen naar de Haarlemmermeer vertrekken. De toestemming wordt alleen ge geven op aanvraag van de land bouworganisaties. De hulp wordt niet gegeven zoals indertijd tijdens de bietenloofcampagnes voor het vee, toen door de droogte voedsel schaarste ontstaan was. De militairen worden met be houd van hun militaire status tij delijk landarbeider en worden als zodanig ook gesalarieerd. Charmante steun voor De Gaulle President Charles de Gaulle van Frankrijk heeft een bezoek gebracht aan Bretagne. Temidden van moeilijke besprekingen over diverse problemen met de autoriteiten vond de president in Plestis-Les-Greves (foto), even tijd voor een charmant intermezzo. Een vliegensvlug karwei Na bijeenkomst van een kwartier: De veiligheidsraad van de V. N. is gisteren te 20.50 uur (Ned. tijd) bijeengekomen, bijna een uur later dan aanvankelijk was vastgesteld. De vertraging was, naar men meent, te wijten aan de afwezigheid van de Amerikaanse afgevaardigde, James Wadsworth, en van de Russische af gevaardigde Valerian Zorin. James Wadsworth stelde na de ,ikwl Bolletje.'* Voor het plaatsen van 200 kilo zware houten spanten op een in aanbouw zijnd fabrieksgebouw bij Kopenhagen wordt gebruik gemaakt van een helikopter, die over het plaatsen van een spant anderhalve minuut doet. Vier arbeiders doen hetzelfde werk in een half uur... De foto geeft een beeld van het werk. opening van de zitting voor het de bat voor onbepaalde tijd te verda gen met het oog op de verwarring, die volgens de berichten in Kongo heerst. Hij opperde, dat de voorzit ter de raad opnieuw bijeen zal roe pen als de toestand duidelijker ge worden is. De Rus Zorin verzette zich tegen het Amerikaanse voorstel. Wads worth was van mening, dat hierover niet gedebatteerd kon worden, waar op de voorzitter het Amerikaanse voorstel in stemming bracht. Het werd goedgekeurd met negen stem men voor en twee tegen (de Sow- jet-Unie en Polen). Zorin stelde daarna onmiddellijk voor de raad dinsdag te 1.30 uur op nieuw bijeen te roepen. Voorzitter Ortona echter handhaafde het besluit van de raad de zitting voor onbepaal de tijd te verdagen en gaf te ken nen, dat de Sowjet-Unie een bijeen komst van de raad mag aanvragen op de gebruikelijke wijze. Om 21.05 uur ging de veiligheidsraad uiteen. V erzoeningscommissie voor Kongo Men had verwacht, dat de Veilig heidsraad maandag zou beraadsla gen over de kwestie of één dan wel allebei de delegaties van Kongo ge hoord zouden moeten worden. De raad had namelijk het bericht ge kregen, dat zowel de regering Loe moemba als de tegenregering-Kasa- de echte eierbeschuit (Advertentie) voeboe een delegatie naar New York had gzonden. Wadsworth heeft ech ter met zijn voorstel discussie over de delegatiekwestie, die volgens waarnemers hevig zou zijn gewor den, afgesneden. De delegaties uit Kongo waren overigens nog niet aangekomen voordat de raadsverga dering verdaagd werd. Na de verdaging is van gezagheb bende zijde onthuld, dat maandag achter de schermen gesproken is over de vorming van een verzoe ningscommissie voor Kongo. Sommige raadsleden geven de voorkeur aan het zenden van een commissie naar Kongo, die alleen rapport zou moeten uitbrengen. An deren wilden de voorgestelde com missie als „bemiddelaarster" laten fungeren. RUSSISCHE DELEGATIE WIL BIJEENKOMST De Sowjet-vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, de onderminister van buitenlandse zaken Zorin, heeft maandagavond laat verzocht de raad vanmiddag tegen 15 uur plaatselijke tijd (20 uur ,Ned. tijd) in spoedver gadering bijeen te roepen ter be spreking van de kwestie-Kongo. By aankomst van de Britse mi nister van Gemenebest-aangelegen heden Duncan Sandys in Salisbury, Zuid Rhodesia, hebben ongeveer 100 overwegend jonge Afrikanen gede monstreerd voor onafhankelijkheid. De politie wist de betogers uiteen te drijven. In de Noord-Indische staat Ut- tar Pradesj zijn in de zeven weken vóór 3 september 6.498 mensen over leden aan cholera en ingewandsont steking, zo is in Lucknow bekendge maakt. Nu en dan bewolking Het continentale hoge drukgebied, dat de afgelopen dagen oorzaak was van het fraaie nazomerweer trekt zich langzaam verder naar het oos ten terug. Daardoor kon om een nieuw hogedrukgebied met centrum boven de Oceaan, koelere lucht met bewolking tot ons land doordringen Het nieuwe hogedrukgebied ver plaatst zich nu nog maar weinig zo dat de depressie-activiteit op de Oceaan langzaam over de Britse eilanden naar het zuiden uitbreidt. Randstoringen van de depressie bij IJsland zullen ook morgen bewol king veroorzaken met later een klei ne kans op wat regen. De tropische cycloon „Donna" verplaatste zich de afgelopen 24 uur met toenemende snelheid naar het noordoosten. Het centrum lag vanmorgen dicht bij de monding van de St. Lawrence-rivier. De cycloon transformeert zich nu snel tot een gewone depressie en koerst verder in de richting van de zuidpunt van Groenland. Dit Hommer bestaat uit 10 .tagina'i (Medegedeeld door het KNMI, geldig van dinsdagavond tot woensdagavond, opgemaakt te 11.15 uur). VERANDERLUKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking en weinig of geen regen. In het oos ten en zuidoosten van het land lagere middagtemperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. 14 Sept.: zon op 06.12; onder 18.58; maan op onder 15.28. Hoogwaterstanden 14 Sept.: v.m. 9.34; n.m. 10.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden temp. gisteren weer max min. HELSINK- geheel bew. 17 12 STOCKHOLM zwaar bew 19 10 OSLO geheel bewolkt 18 14 KOPENHAGEN onbew. 18 13 ABERDEEN licht bewolkt 16 8 LONDEN 24 9 AMSTERDAM mist 24 12 BRUSSEL onbewolkt 25 13 LUXEMBURG 24 9 PARIJS geheel bewolkt 25 16 BORDEAUX mist 23 10 GRENOBLE half bewolkt 25 11 NICE onbewolkt 23 16 BERLIJN licht bewolkt 22 11 FRANKFORT onbewolkt 24 11 MüNCHEN 20 6 ZüRICH mist 23 10 GENèVE half bewolkt 23 11 LOCARNO geheel bew. 23 14 WENEN onbewolkt 22 8 INNSBRUCK mist 24 6 BELGRADO onbewolkt 23 10 ROME 28 12 AJACCIO 25 12 MADRID licht bewolkt 34 16 LISSABON -f 19 MALLORCA 28 11 Korreltje Er ligt een vacuum, een God-kwijt zijn achter de veelheid van veront rustende verschijnselen, die wij waar nemen. (Prinses Wilhelmina in „Eenzaam maar niet alleen").

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1