DE DUITSE BADPLAATSEN IN HET BINNENLAND De magische kracht van het „tafelwater" ESSO PETROLEUM ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA kuur als met vakantie. Geen wonder, dat alleen de rust soms genezing brengt. Mainberg bijvoorbeeld heeft vele „managerzieken" onder zijn cliënten. De overwerkte „captains of industry" worden tot rust en bezin ning gedwongen. Is het begrijpelijk, dat ook het geplaagde hart zich wat comfortabeler gaat bewegen? Bad Zalzuflen legt per jaar vele honderd duizenden guldens uit alleen voor de Kurmusik, vertelt ons de Kur- kenner Otto Zieke. Men onderhoudt dan ook naast een kapel, die meest al gespierde romantische muziek speelt een eigen Kur-orkest van vijf tig tot zestig musici. Zulk een kuur kan een geestelijk bad zijn. pvaar komt nog bij, dat men naast de bronnen, aan welke naar ons gevoel zoiets als een magisch-mys- tische kracht wordt toegekend, ook moderne klinische middelen ge bruikt. Voor rheuma bijvoorbeeld doet men méér dan modderpakketten rond de ledematen wikkelen, of 'n patiënt in zuivere koolzuur baden. Men masseert, bijvoorbeeld onder water met een krachtige waterstraal, geheel volgens de manier, die ook in Nederlandse klinieken wordt toege past, in Driburg en Lippspringe be handelt men onder meer ziekten van de ademwegen en daarbij worden de inhalatie-methoden gevolgd, die ook elders in de wereld gebruikelijk zijn. Zulke verantwoorde genezings methoden staan naast andere, die de scepticus met enig argwaan bekijkt. Wat bijvoorbeeld te zeggen van gro te takkenheggen die in Zalruflen staan opgesteld. Zij worden veron dersteld gezonde lucht te produceren dank zij het feit, dat het genees krachtig bronwater langzaam van boven naar onder druppelt. Sommi gen hebben wat moeite met deze ge neeswijzen die in veel gevallen al eeuwen oud zijn. Maar je moet er in geloven, zeggen de Duitse „bal- neo-therapeuten". Hoezeer men in Duitsland gelooft in de heilzame werking van kuren in badplaatsen moge blijken uit het Tegen rheumatiek wordt een bad in feit, dat ook de sociale verzekerin- het zuivere koolzuurgas genomen, gen hun leden op betaalde vakantie naar badplaatsen zenden voor ge- Deze foto werd gemaakt in Pyrmont nezing. Gezonde geest en kuurmuziek In Duitsland vindt men badplaatsen in 't binnenland. Naar Nederland se begrippen is dit 'n onmogelijkheid. Baden doet men in zee of hoogstens thuis in bad. Slaat men echter een landkaart van ons-oostelijk buurland op, dan blijkt dat er vele tientallen, zo niet honderden plaatsen zijn, die met „bad" worden aangeduid. Wat is de bedoeling van deze „ba der"? We hebben vijf van deze plaatsen bezocht en zijn tot de ontdekking gekomen, dat houderdduizenden hier genezing komen zoeken in het ge neeskrachtig bronwater, dat over vloedig uit de bodem opwelt. Er zijn verschillende baden, al naar het ver schil in de stoffen waarmee het wa ter vermengd is. Als er koolzuur in het water zit, zoals dat in vijf plaat sen, die wij bezochten het geval was, heeft men geluk gehad. Dit koolzuurhoudende water nl. smaakt lang niet onvriendelijk. Het doet denken aan tafelwater, prikt op de tong en is dorstlessend. Zwavelhou dend water echter smaakt naar rotte eieren. Het verschil in humeur tus sen de bezoekers van resp. koolzuur of zwavelbaden is dan ook opval lend. In bad Salzuflen bijvoorbeeld, Pyrmont, Lippspringe, Driburg of Mainberg zien de patiënten er opti mistisch uit. Zij hebben zich met dit leven verzoend en nippen vriendelijk van hun glaasje kuurwater, terwijl zij naar de kuurmuziek luisteren. In bad Oberdorf daarentegen ligt de zaak anders. Hier niets dan melan cholie en pessimisme. Hoe kan het ook anders als je iedere dag een vloeistof moet drinken, die smaakt naar het drab van een nooit gezui verde riool. In de badplaatsen bevinden zich mensen, die zijn aangenomen om de publiciteit te verzorgen. Van hen horen we, dat de kuurbaden ook in- BUS IN SLOOT GEKANTELD van de weg afgeraakt en in een sloot Gistermiddag is een autobus met •te"cht gekomen. De bus moest uit- veertig passagiers op de Barneveld- voor tegenligger op deze seweg op de grens van Amersfoort smalle weg. De chauffeur, de 30-ja- 6 6 nge G. R. uit Harderwijk kon zijn De oudste bron van Salzufflen: een mooi klassiek tempeltje is gebouwd boven de plaats waar voor de eer ste maal het koolzuurhoudende water opwelde derdaad genezing brengen. Dat som migen „op krukken de stad binnen komen" en zonder stokken het oord verlaten. Maar niet alleen deze lieden, die er op uit zijn om reclame voor de badplaats te maken, ook de meeste Duitsers geloven in de genezende kracht van een kuur in een van de baden. Hollanders, nuchterder van aanleg en meer ingesteld op de An gelsaksische geneesmethode, die lie ver de injectienaald of het mes han teert, staan sceptisch tegenover dit randgebied van de geneeskunde. Na tuurlijk er komt méér kijken bij 'n kuur dan alleen maar „in een bad met tafelwater zitten", in het inha leren van geneeskrachtig bronwater of het laten leggen van modderpak ketten tegen het lidmaat dat gebre ken vertoont. „Mens sana in corpore sano" is het devies van alle Duitse badplaatsen: „een gezonde geest in een gezond lichaam". Daarom is het gehele programma van een kuur in gesteld op het aankweken van een gezonde, zonnige geest. Iedere dag speelt de Kurkapel in de grote Kur- zaal en 's avonds zijn er concerten, bonte avonden, toneelstukken, ope ra's en operettes om de Kurgasten aangenaam bezig te houden. Want een opgewekte geest bevordert de genezing. Rust, ook van de geest, is het doel, dat met de ontspanning wordt nagestreefd. Daarom zijn er ook parken, rond de gebouwen met baden prach tig aangelegd. Vogels kwinkeleren in het struweel. In Pyrmont bezit men zelfs subtropische palmen; de wandelingen strekken zich uit over paden van vele kilometers lang; de heuvels bieden prachtige vergezich ten kortom men voelt zich tijdens 'n passagiers tijdig waarschuwen alvo rens de bus kantelde, zodat velen zich konden vasthouden aan de leu ningen. Slechts de bejaarde heer v. K- werd zodanig gewond, dat hij in een ziekenhuis moest worden opge nomen. De bus werd later weer op het droge gebracht. Esso),^, voor oliehaard de haardolle met het hoogste rendement (?sso) méér warmte minder roet zuinig P. M. PERQUIN HOGE MORSWEG 78, OEGSTGEEST - TEL. 21584 b.g.g. 21351 Surinaams Passiespel trekt grote belangstelling Albert Helman's „Caraibisch Pas siespel" is vrijdagavond in première gegaan in het openluchttheater te Paramaribo. Aan de uitvoering namen vierhon derd mensen van alle leeftijd en be volkingsgroepen deel. De Christusrol werd vertolkt door een 28-jarige Creoolse onderwijzer die door zijn machtig stemgeluid de toehoorders bijzonder boeide. Het passiespel-koor verbond met toepasselijke spirituals de hoofdscènes met elkaar. Het ge heel was gedurende twee-en-een halfuur een zeer boeiend schouwspel. Dit spel wil zowel het evangelie verhaal van het Lijden en de Kruis dood, als de reacties daarop in de hedendaagse Surinaamse wereld tot uitbeelding brengen. Het theater bestaat uit twee boven elkaar gelegen delen. Het beneden- plan geeft het marktplein weer, waar onze tijdgenoten zich bewegen, de bovenbouw duidt de verschillende plaatsen aan waar zich het eigen lijke passieverhaal afspeelt. De regie werd gevoerd door de Nederlandse mass.aspel regisseur Anton Sweers. De koten van het passiespel bedragen ongeveer hon derdduizend gulden, die bijeenge bracht werden door de Sticusa de Suralco en het Surinaamse bedrijfs leven. Zowel in de nabuurlanden als in Nederland bestaat er zeer grote be langstelling voor dit spel. Inmiddels werden reeds opnamen voor televisie en filmjournaal naar Nederland ge zonden. Acht miljoen gulden vraagt het Bredase college van b. en w. aan de "Tt 3-jarige Th. P. F. Guley uit raad voor de aanieg van de noorde- de Hengelolaan in Den Haagis gis- lijke invalsweg vanaf rijksweg 16, termiddag verdronken in het water Moerdijk-Belgische grens, naar Bre- lajngs de pedemsvaartweg. De jongen d3p ter ontsIuiting van de industrie- moet spelend te water zijn geraakt, gebieden De Krogten en de Emer. Aarisbisschop-presideni op inspeciie HONDERDJARIGEN Mevrouw G. Smilde-Huitink in Sellingen, gem. Vlagtwedde, is gis teren honderd jaar geworden. De nog krachtige oude dame heeft vele gelukwensen in ontvangst genomen. Mevrouw M. Laarman-Prins, die woont in het hervormd Rusthuis op het Bagijnhof te Dordrecht, hoopt zaterdag 10 september haar honderd ste verjaardag te vieren. Over takkenbossen stroomt onop- houdelijk het zouthoudende water, Aartsbisschop Makarios, president van de jonge republiek Cyprus, inspec- die de lucht in de omgeving met fijne teert een contingent Griekse troepen, dat op het eiland gelegerd is. Krach- zout-kristallen verzadigt Deze hoge tens de overeenkomst van Zürich zal Griekenland 900 militairen op het wanden zijn opgetrokken in eiland legeren, en Turkije 600. Deze troepen vormen een onderdeel van de a Salzuflen Cypriotische strijdkrachten. i

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8