CETALAC DUINSTREEK De Leidse lllOSCIljieil LiUTtLGAT '^ojmmTAO Scherp Politiebonden over salaris ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA i M D&ój W w p rtxi (L VONDST f}E ONDERWATERJAGERS van Brittenburg hebben niets gevon den. Zelfs niet de stenen, die door twee redactieleden van de Nieuwe Leidsche Courant 's nachts om twaalf uur in het gebied van de expeditie te water zijn gelaten. Naar in een uitvoerige reportage gisteravond in genoemd blad wordt vermeld heeft vorige week maandag tussen tien Uur 's avonds en twee uur 's nachts een avontuurlijke zeiltocht plaats ge vonden, vice-versa Noord wijkKat wijk. Ietwat verstoord over de zwijg plicht, die aan amateurs van de ex peditie was opgelged door een lan delijk ochtendblad en een weekblad hebben twee leden van genoemde re dactie zich per zeilboot in het holst van de nacht naar de kust van Kat wijk begeven om hier enige stenen te water te laten. De stenen waren door de Noordwijkse beeldhouwer Henny Bal deskundig in archeologi sche merkwaardigheden veranderd. Zelfs de letters van „Brittenburg" stonden er op. De duikers hebben echter echt noch onecht gevonden en de rariteiten van de hr Bal liggen te wachten op het jaar duizend, waar in u wellicht van een „opmerkelijke historische vondst" gesproken zal worden. Daar de winkeliers van de Bree- straat niet meer tevreden waren over de feestverlichting die elk jaar in december wordt ontstoken is gis teravond tijdens een goed-bezochte vergadering besloten aanzienlijke verbeteringen aan te brengen. Dank zij de medewerking van enige grote winkelbedrijven zal de versiering worden ontworpen en vervaardigd door etaleurs en decorateurs van ge noemde bedrijven. Als de mogelijk heden zich gunstig ontwikkelen wil men trachten óók rond Kerstmis de verlichting te ontsteken. Het bestuur van de commissie Verlichting-Bree- straat is als volgt samengesteld: C. F. Meerpoel, voorzitter; J. G. Wolf- Verf met gemak en...- van Ceta Bever (Au verten'i Bij K.B. is benoemd tot lid van de Staatscommissie voor de Nederland se Burgerlijke Wetgeving, prof. mr. W. L. Haardt, advocaat en procureur buitengewoon hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden, wonende te Wassenaar. Burgerlijke Stand Geboren: Willempje Pietertje dr van A. Heemskerk en S. Haasnoot; Maria en Wilhelmina dochters van P. de Keuning en M. E. v. d. Oord; Yvonne dr van C. T. Breuer en M. J. Opdam; Hendrika Louise dr van W. J. Stauthamer en S. E. Brussée; Reinaldus Jacobus Maria René zn v. J. P. Langeslag en E. A .v. d. Ploeg; Attius zn van L. H. Dovianus en M. Teuben; Marretje Jacoba dr van K. Snijder en M. van Diermen; Reinoud zn van B. de Groot en C. M. v. d. Brink; Judith dr van U. Spitsbergen en J. H. Vink, Helena Maria dr van G. L. Borst en A. H. van Wijk; Rose- marie Bernardina dr van P. Harte- velt en B. I. M. Roozen; Hendrikus Johannes zn van G. Zierikzee en M. G. v. d. Veer. Ondertrouwd: E. M. F. de Jong en C. van der Meij; W. F. Mulder en E. Kluivers; B. M. de Bruin en H. J. Eilander; J. Haasnoot en A. L. W. Naves; L. J. Wijdeveld en E. F. Boersma; H. Ie Febre en J. H. Rozier R. Langezaal en M. Lagerberg; J. Kagenaar en J. H. Sinteur; J. Be- kooy en C. Seriier; T. H. Dickhoff en C. G. van der Poel; P. C. Meijer en H J. Pitlo; J. Reddingius en N J. de Koning; J. W. Bodrij en W. M. van der Linden; C. J. v. Duuren en S. A. J. van Galen; H. Matze en W. chouls; W. Oosterbeek en N. Mulder; S. van Gorkum en M. J. Boom, J. R. Böttner en A. E. M. de Best; D. Beij en C. de Wit; W. W. Heijns en M G. Pot; K. van Beelen en J. G. van der Zeeuw; G. de Wilde en H. G. M. v. Roosmalen; W. M A. van Kesteren en E. P. Meiman; L. H. Biegstraaten en A. W. Schouten; H. T. Hoogen- boom en I. M. T. Verkuijlen; A. Ra- mak en J. Spies. Overleden: C. Boezaard 82 jr man; D. van Aalst 67 jr man; G. P. Onvlee 83 jr man; K. M. W. Dorlandt 53 jr echtgen. van L. D. Cattin. slag, secretaris; en M. Eek jr., pen ningmeester. Het bestuur van de K.A.B. deelt mede, dat de vakbondsbesturen en cursisten van de Gewestelijke Sociale School, die een uitnodiging hebben ontvangen voor de openingsavond van de K.A.B. Gewest Leiden en nog geen bericht tot deelname hebben ingezonden, zulks alsnog kunnen doen door het aan de uitnodiging gehecht strookje ingevuld in te zen den aan de secretaris van de plaat selijke K.A.B., Herensingel 8, alhier; uiterlijk tot maandagavond 12 sep tember a.s. Couture Riël eerste show wintermode COUTURE RIëL Leiden-Den Haag opende gisteravond het winter seizoen met een speciale show. Veel zin om aan de komende winter te denken hebben we uiteraard nog niet, maar toch wordt het zo zoet jesaan tijd onze garderobe weer in orde te maken. Behoudens een ja pon die ons deed denken aan de dertiger jaren, geeft het modebeeld niet veel nieuws te zien. De uitge breide collectie van Riël bestond voornamelijk uit eenvoudige, stijl volle modellen. De mantelcostuums hebben zowel wijde als getailleerde jasjes; warm getinte ruiten zijn vaak gekozen voor deze pakjes. Veel rui ten vertonen eveneens de middag japonnetjes. Bruin en blauw is hier een gevierde combinatie. Bijzonder geslaagd vonden we het eenvoudige effen middagjaponnetje, dat met een zijden overrok in dezelfde kleur ook 's avonds gedragen kan worden. Rechtvallend zijn de meeste man tels- bont is hier veelvuldig als gar nering gebruikt en een enkele maal ook als voering. Mantels in het meer sportieve genre zijn gevoerd met ge zellige wollen ruiten. Wat betreft de bontmantels, die ook uitgebreid vertegenwoordigd wa ren op deze show, we zagen ze on der meer van Persianer, Indisch lam, bisam-buik, nertz, nertz-staarten en aertz-koppen. De prachtige glans en tekening toont de kwaliteit van deze mantels. Zeer geslaagd vonden we een mantel van licht-rosig/beige In disch lam met een nertzgarnering. In het tweede deel van de show, toonden de vijf mannequins die de maten van 36 t/m 46 vertegen woordigden voor het merendeel cocktail- en avondjaponnen. Recht- of bolvallend zijn de rokken, maar veel ruimte vertonen -ze niet. Suc ces oogstten o.m. een turquoise ~ij- den jurkje met een bolvallende rok, .waarvan de onderkant met franje was afgewerkt en het lichtgrijze Lurex deuxpièces in combinatie met een hel blauwe fluwelen mantel. Traditiegetrouw besloot men de show met een bruidstoilet. De model len werden wederom vervolmaakt met juwelen van de firma Steltman uit Den Haag. E.M.B.E. LEIDSCHE SPAARBANK In de maand augustus 1960 werd er bij de Leidsche Spaarbank inge legd ƒ2.115.842,en terugbetaald 1.633.606,—. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 527 en het aantal afbetaalde boekjes 261. Op 6.255 rekeningen van deel nemers aan de Afhaaldienst werd 109.005,bijgeschreven. Er werden 913 spaarbusjes ter le diging aangeboden met een gezamen lijke inhoud van ƒ30.223, Het tegoed der 46.338 inleggers be droeg aan het einde der maand 37.972.327,—. Jongerencontact Instuif JONGERENCONTACT INSTUIF Zaterdag 17 september a.s. wordt door de Instuif en het Jongerencon tact een feestelijke openingsavond van het jongerenseizoen 19601961 georganiseerd voor alle r.k. jongeren. Het eerste gedeelte vindt plaats om 7.30 uur in de Hartebrugskerk: spreker pater P. Wes- seling. Toegang vrij Om ca. 8.30 uur be gint het tweede deel, een feesthal in het An- tonius Clubhuis. De muziek wordt verzorgd door de Rhytme Club, afgewisseld met enkele korte sket ches door het Rotterdams artiesten- paar „Jossy en Co", terwijl de dans- leiding in de bekwame handen zal zijn van Evert Castelein. Toegangs kaarten voor dit gedeelte a 2. zijn verkrijgbaar op de onderstaan de adressen. Voor degenen die de feestavond niet bezoeken of geen kaarten heb ben kunnen krijgen zal in de Roma- nuszaal (achter de Hartebrugskerk) vanaf 8.30 tot ca. 9.15 uur een korte bijeenkomst worden gehouden, met o.a. gelegenheid tot discussie. Het doel van deze samenkomst is belang stellenden in de gelegenheid te stel len nader met het Jongerencontact kennis te maken. Voor wat de kaart verkoop betreft, voorzie je snel van kaarten, de voorraad is beperkt. Verkoopadressen zijn: J. Lager berg, Sophiastraat 43, tel. 21477; W. de Water, Goejestraat 69, tel. 30300; M. Brouwer, Galgewater 10, telef. 25810; J. van Hees, Maresingel 43a, tel 24240; K. Mentink, Mulderstr. 6, tel. 26170. Nederlandse Ambassadeur in Australië Ontwikkeling van Nieuw Guinea moet versneld worden „Nederland moet het verlenen van onafhankelijkheid aan Nederlands Nieuw-Guinea versnellen om te voor komen dat het een tweede Kongo wordt". Dit heeft de Nederlandse am bassadeur in Australië, dr J. G. de Beus, vandaag in Sydney verklaard. Hij zei, dan druk van de V.N. en anti-koloniale landen Nederland en Australië er toe dwingt Nieuw-Gui nea sneller te ontwikkelen dan aan vankelijk het plan was. Indien de ontwikkeling echter te veel versneld zou worden, zouden alle mogelijke catastrofen daaruit kunnen voortvloeien. „De gebeurtenissen in Kongo heb ben ons getoond, dat we een hoger tempo moeten volgen", aldus dr. De Beus. Een tien-jarenplan om de bevolking rijp te maken, zou Nederlands Nieuw- Guinea een grote mate van zelfbe stuur geven. De ambassadeur zei dat het op ze kere dag mogelijk zou kunnen zijn, dat heel Nieuw-Guinea één land is. De Nederlandse regering wenst zeer gaarne met Australië samen te wer ken voor de ontwikkeling van Nieuw- Guinea. Wij begrijpen volledig dat Australië op goede voet met Indonesië moet blijven, vervolgde hij. Australië zal Nieuw-Guinea voor altijd als buur land hebben. Nederland betaalt 80 milj. gulden per jaar voor westelijk Nieuw-Gui nea. Ofschoon deze uitgaven hoog zijn, zouden wij niet graag dit land verlaten voordat het goed op eigen benen staat, besloot dr. De Beus. Wapens neer in Kongo Een functionaris van het bureau van de generale staf van het Kon golese leger heeft medegedeeld dat dit leger, de zg. „force publique", de wapens heeft neergelegd. Dit ge schiedde in opdracht van de opper bevelhebber, generaal Loendoela. KATWIJK Benoemd. De heer N. C. Schriek te Noordwijk is door b. en w. be noemd tot klerk ter secretarie (afd. financiën). Duivensport. Met 179 oude en jonge duiven hield de postduiven vereniging „De Rhynmonders" een wedvlucht vanaf Roermond, afstand 156 km. De duiven werden gelost te 11.40 uur met een sterke zuidwes tenwind. De le duif arriveerde te 14.12.17 uur, maakte dus een snelheid van 956,44 meter per minuut. De uit slagen waren als volgt: M. Spuve- rein 1, 3 en 6; Th. de Kluiver 2; B. Pouw 4, 9 en 10; J. Heemskerk 5; B, Mulder 7 en Nic. de Vreugd 8. KATWIJK AAN DEN RIJN Turndemonstraties. Door de slechte weersomstandigheden waren de sportdemonstraties, te geven in 't kader der Koninginnefeesten door de sportvereniging „Katwijk aan den Rijn" uitgesteld Deze werden nu gisteravond gehouden op het terrein *,Het leze de monstraties begunstigd door prachtig weer, zodat ook duizenden mensen dieze verrichtingen door de gymnas ten bijwoonden. Na een mars door het dorp vingen de demonstraties precies op de aangegeven tijd aan. De kleuters waren het eerst aan bod en lieten zien, dat ook zij al aardig op weg waren om echte turnsters te worden. Vervolgens de grotere en daarna de groten. Hun werk dwong de bewondering af van het publiek, voornamelijk bij de oefeningen op de evenwichtsbalk. Zij werden be loond met een daverend applaus na elke demonstratie. Een der lerares sen maakte bij de aanvang bekend, dat deze avond ook een propaganda- avond zou zijn. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen na deze avond, hetzij als lid hetzij als donateur van de Sportvereniging „Katwijk aan den Rijn", toetreden. Het was een prachtige avond, in alle opzichten. N00RDWIJKERH0UT VVSB-nieuws. Zondag a.s. speelt WSB de eerste thuiswedstrijd in de competitie tegen DIO. De thuisclub POTLOOD EN GEEST Oplossing no. 507. Horizontaal: 1 vals, 3 loop, 5 Ede, 7 stand, 9 kap, 11 staal, 13 Dee, 15 end, 16 Leens, 18 tas. 20 Rolde, 22 Rai, 23 gram, 24 stop. Verticaal: 1 valk, 2 set, 3 lente, 4 poel, 6 das, 7 speer, 8 Dante, 10 adé, 12 Ada, 14 enorm, 16 lang, 17 sla, 19 slap, 21 dis. Lido De verschrikkingen van de laatste oorlog hebben zich in ve lerlei vorm gedemonstreerd en veel is daarover reeds gepubliceerd en in beeld gebracht. Een nieuwe - vrese lijke - bladzijde in dit gruwelboek is de film „Strafbataljon 999' In dit bataljon stopten de Duitse leiders iedereen, die ze kwijt wilden: een legeroverste die 500 van zijn man nen van de dood redde door hen achteruit in stelling te brengen, een boer, die niet tijdig van zijn verlof terugkeerde, een bacterioloog, die door een op zichzelf genomen proef - waardoor hij duizenden soldaten hoopt te redden - geen gevolg kan geven aan het oproepbevel om iij dienst te komen, een boef, die zich aan andermans eigendom vergrijpt tijdens een luchtalarm, het zijn en kele gevallen uit de samenstelling van het strafbataljon, dat voor de gevaarlijkste karweitjes wordt ge bruikt. Karweitjes overigens, die slechts door enkelen naverteld kon den worden, omdat het overgrote deel dezer mensen de dood werd in gejaagd. Ontstellend is deze roman over de verdoemden uit de tweede wereldoorlog en de schrik slaat ve len ongetwijfeld om het hart bij de gedachte, dat 'n dergelijk regiem uiteindelijk eens de macht zou heb ben veroverd in de wereld. Het is een film, die velen tot be zinning zal brengen over de gruwe len van de oorlog. Of het echter hel pen zal? Luxor. Conny Froboess verovert Leiden. Twee weken geleden zagen we wat „Echt iets voor Conny" was, deze week speelt en zingt ze in „Als m'n grote broer dat wist!" Wat dan nog?, zouden we willen zeggen, want zo erg is het helemaal niet wat Conny uithaalt. Het verhaal is er weer een van groeiend succes in een zangersloopbaan. Ditmaal is het niet een oom, die Conny's zang-ide- alen in de weg staat, maar 'n grote broer natuurlijk ook een zanger die bij wijze van afwisseling een beetje dwars is en een lesje ver dient, omdat het voor de film nu eenmaal beter is, dat hij met zijn vrouwelijke impresario trouwt. Het „idool van de teenagers" zingt dat het een lust is, haar acteren is 'n beetje té pril en té onbevangen, maar wat doet dat er toe? Voor de teenagers en alle jeugdigen van hart is het een plezierige, vrolijke film. Casino Deze week is geprolon geerd dc voortreffelijke Russische film „Het lot van een mens". Aan- bevolen voor been de 18. Rex Salomo en de koningin van Sheba" zijn voor Leidei de 2de week te bewonderen, 18 jaar. Trianon Afgekeurd. Studio Afgekeurd. komt in de volgende opstelling uit. Doel: P. Peeters; achter: Jac. Duiven voorden en M. de Groot; midden: M. van der Klauw, B. Slingerland en R. Kaptein; vóór. A. F. C. Duivenvoor den, Jac. van der Burg, A. Kuipers, H. van Eeden en J. van der Voort. WSB 2 speelt in Leiden tegen ASC 3 en WSB 3 speelt uit tegen Rouw koop 2. WSB 5 speelt om 14.30 uur thuis tegen SVLV 5. WSB 1 ZM speelt zaterdagmiddag om 4.15 uur uit tegen Hazerswoudse Boys en WSB 2 ZM speelt huis te gen Katwijk 5. Junioren Docos AWSB A; WSB CForeholte B. Adspiranten Warmunda aWSB a: Teijlingen b—WSB b; WSB c— EJC e: WSB d—Ter Leede b. WSB e-SJC 1. Pupillen Lisser Boys aaWSB aa; WSB bbTer Leede cc. HILLEG0M Welke paarden doen mee? Aan de internationale kortebaan-draverij die dinsdag a.s. te Hillegom wordt fehouden zullen de volgendt paar- en deelnemen: Ray Robinson, Uiver S, Vuurgoudhaantje S, Yankee Ere bus, Xissiy Norton, Uppsala Pluto, U Daniël Radboud, Torero, Partout, Xenia Scott, William Hannover K, Trea Cornelia, Youngstar, Uno Pron to, Quirinus, Unica, Eureka, Uil, Wala, Spencer, Vaut Mieux K. NOORDWIJK Noordwijkse Reddings Brigade. Op de najaarsvergadering van de NRB, gisteravond gehouden in „De Zeeleeuw" waren zoals gewoonlijk actieve werkers aanwezig, ter be spreking van het afgelopen seizoen en het vaststellen van het winter- programma. Voorzitter E. de Groot herdacht in zijn openingswoord het verscheiden van het erelid Jan v. d. Niet, een man die een grote rol ge speeld heeft in het Noordwijkse bri gadeleven, een idealist die voor al len een voorbeeld was. Bij velen zal deze pionier in dankbare herinnering blijven voortleven. Het afgelopen seizoen noemde de voorz. zeer merkwaardig en zal ze ker met gulden letters in de annalen worden aangetekend, want twee nieuwe strandposten, de Langevel- derslag en de Duindamseslag, wer den betrokken en al stond men in beginsel hierover wel wat huiverig, de werkzaamheden hieraan verbon den zijn uitstekend verlopen. Ver heugend noemde spr., dat na een lange reeks van jaren de erkenning van de NRB door de gemeente is uit gesproken door de toekenning van een subsidie, waardoor het mogelijk was de veiligheidsdienst langs het 9 km. lange strand uit te breiden. Het bestuur vertrouwde erop, dat de gemeente ook in de komende jaren deze onmisbare steun zal handha ven. Het derde roemrijke feit was, dat een lang gekoesterde wens ki vervulling is gegaan, nl. de aanschaf van een jeep voor het snellere ver voer van de reddingsmiddelen. Dit kwam tot stand doordat een milde gever een bedrag van 1000 (2/3 van de kosten) hiervoor beschikbaar stelde. Een moeilijk jaar staat voor de boeg, vanwege de voorbereiding van het 40-jarig bestaan, welke op 9 maart 1961 haar beslag krijgt. Het bestuur rekent in deze echter op al ler medewerking. Door aller mede werking is de gehouden collecte in het seizoen schitterend geslaagd en kon een bedrag van ƒ1125 in de kas worden gestort. Het verzoek, gericht aan de afd. Hillegom van het Roode Kruis om medewerking van haar le den voor de strandwacht aan de Lan- gevelderslag, werd negatief beant woord, omdat hiervoor geen leden beschikbaar zijn. Toch was het een verheugend feit, dat de le Hillegom- mer zich had opgegeven als lid van de NRB, het wachten is nu op meer. Het verslag van de hoofdleider gaf aan, dat 8 leden slaagden voor het diploma strandwacht A en B en 2 voor C. De strandwachten zijn steeds goed bezet geweest. Jammer is het, dat enkele verdrinkingsgevallen zijn voorgekomen, doch deze kwamen voor in het gebied, dat niet door de NRB werd bewaakt. Besloten werd een EHBO-cursus te vormen onder leiding van dr. de Beer; opgaven kunnen geschieden bij de hoofdin structeur. De eerste avond hiervoor werd vastgesteld op dinsdag 27 sept. a.s. Op deze avond zal besproken worden de definitieve avond, waar op de cursus zal worden gehouden. Door het bestuur werd mededeling gedaan, dat een schrijven is verzon den naar het H.B., met het verzoek om propaganda-vergaderingen te be leggen te Hillegom, Noordwijker- hout, Sassenheim en De Zilk voor het pnimeren van het lidmaatschap van de NRB om de strandposten te kunnen versterken. De opleiding hiervoor zal de NRB alsdan gaarne op zich nemen. Bij de bespreking jubileumviering konden nog geen positieve feiten worden genoemd, doch bij monde van de voorz. van de propagandacommissie, de heer J. Koeman, werd mededeling gedaan, dat gedacht wordt aan een receptie, een feestelijke jaarvergadering, een bondsstranddag en een revue enigs zins in het teken .van het jubileum op 30 jan., 1, 8, 9 en 13 februari '61, met een propagandistische inslag. Hij hoopte als cadeau te kunnen aan bieden een aanwinst van 300 nieuwe leden. Het bestuur had in deze ook een wens, en wel, dat Noordwijks burgerij bij het 8e lustrum een ca deau zal aanbieden in de vorm van verbindingen in onze badplaats, waardoor het mogelijk zal zijn inten siever en vlugger te kunnen optre den bij het uitvoeren van reddingen. Het bestuur kreeg vrij mandaat om de jubileumviering voor te bereiden. Het voorstel van het bestuur aan schaf van een telefoonaansluiting voor de hoofdinstructeur, werd met algemene stemmen goedgekeurd. Na een korte rondvraag, waarin ei.kele interne zaken werden besproken, volgde sluiting van deze prettige ver gadering. STOMPWIJK DRUKBEZOCHTE OUDERAVOND Voorziter A. J. Luiten noemde, bij de opening, het een verhéugend feit, dat zoveel ouders gehoor gegeven hadden aan de oproep van het ouder comité om in café v. Geijlswijk bij een te komen om het contact tussen de ouders en het onderwijzend per soneel te bevorderen en levendig te houden. Na het verslag van de vo rige ouderavond kwam penningmees ter v. Swieten aan het woord, die slechts een saldo van 1.40 kon aan bieden. Pater Coenen, o.s.c., die de uitno diging had aanvaard om voor de ouders te komen spreken, had voor dit jaar als onderwerp genomen de verhouding van de ouders tot de school en het onderwijzend perso neel, met het kind als centrum De kleuterschool is veel belangrijker dan men denkt en is geen bewaar plaats meer doch zeer positief ge richt op de vorming van het kind Z-ier belangrijk achtte spr. ook net huisbezoek, waarbij men dikwijls tot de meest wonderlijke ontdekkingen komt en de achtergrond van karak tereigenschappen van de leerlingen beter leert kennen. De ouders moe ten eerlijkheid betrachten ten op zichte van het kind en een open oog hebben voor hun gebreken, maar ook respect hebben voor de mening van de onderwijzer, die dooroplei ding en dikwijls jarenlange erva ring scherper zien en beter kunnen oordelen dan de ouders. Spr. hoopte op de samenwerking van school en ouders God's Zegen moge rusten en het onderwijzend personeel hier door in staat zal zijn de leerlingen tot goede katholieke mensen te vor men. Het oudercomité, dat in 1957 met haar werkzaamheden startte, achtte de tijd gekomen om de ouders zelf te laten beslissen over de sa menstelling van het comité en trad daarom geheel af. Na stemming en herstemming werden benoèmd de dames v. Maren-Olsthoorn. Olst- hoorn-v. Veen, Olyhoek-v. d. Ploeg en de heren A. J. Luiten, M. v. Haaster F. v. Swieten en J. de Kier. De heer A. Knijnenburg, die niet meer in het comité terugkeerde, werd door de voorz. bedankt voor het vele werk dat hij voor het co mité had verricht. Reeds vorig jaar is duidelijk uiteengezet waarom het oudercomité orq zeer bijzondere re den over voldoende financiën moet beschikken De vorig jaar getroffen regeling blijkt niet aan de verwach tingen te voldoen en de voorzitter verzocht de ouders dringend, in het belang van het onderwijs, een an dere regeling te treffen. Na een kor te discussie werd men het eens en in het vervolg zal 4 maal per jaar aan de schoolkinderen een envelopje worden meegegeven, waarin de ouders hun bijdrage kunnen doen. In „Sursum Corda" zal tijdig bekend gemaakt worden wanneer de enve- KONGOLESE REGERINGS TROEPEN TERUGGEDREVEN? Vandaag werd te Leopoldstad ver nomen, dat zich vrijdag jl. een eer ste treffen heeft voorgedaan tussen eenheden van Loemoemba en mili tairen van Tsjombe. Het vond plaats ten noorden van Albertstad, aan de grens tussen Kivoe en Katanga. „A.F.P." verneemt te Elisabeth- stad van zeer goed ingelichte zijde, dat de Kongolese regeringstroepen werden teruggedreven. COMMUNISTISCHE LEIDERS SAMEN NAAR NEW YORK Premier Chroesjtsjef is gisteren in Kaliningrad (het voormalige Königs- berg) aangekomen om zich in te schepen aan boord van het lijn schip „Baltika", waarmee hij met zijn ge zelschap naar New York gaat ter bijwoning van de algemene vergade ring der VN. Het blijkt dat ook de delegatielei ders van Hongarije (Janos Kadar), Burgarije (Todor Zjivkof) en Roe menië (Gheorghiu-Dej) intussen in Kaliningrad zijn aangekomen en met de „Baltika" naar New York zullen varen. Er is nog niets bekend over de plannen van de delegatieleiders van Polen en Tsjechoslowakije, Gu- mulka en Novotny. Men acht het echter mogelijk dat het schip een Poolse haven aandoet om de Poolse en Tsjecho-Slowaakse delegaties aan boord te nemen. In diplomatieke kringen te Mos kou denkt men dat Chroesjtsjef tien dagen in New York zal blijven. INDONESISCHE OPROEP NIEUW GUINEA-GANGERS De Indonesische „speciale militai re samenwerkingsorganisatie" heeft een oproep gericht tot personen, die uit Ned. Nieuw Guinea naar Indone sië zijn gekomen, om zich te melden bij haar kantoor te Djakarta, indien zij wensen, dat Ned. Nieuw Guinea bij Indonesië zal gaan behoren. De organisatie is een groepering onder auspiciën van de Indonesische rege ring, die pogingen doet voor aan sluiting van Ned. Nieuw Guinea bij Indonesië. In de aankondiging wordt voorts gezegd, dat mensen afkomstig uit Nieuw Guinea zich kunnen melden „als zij naar Nieuw Guinea wensen terug te keren, of willen deelnemen aan de worsteling voor de bevrij ding van dat gebied, geestelijk of li chamelijk". Nieuw overleg Zaterdag a.s. komt de z.g. Techni sche Commissie van de „Centrale van Poiitie-Organisaties", waarin de Nederlandse politiebond (NVV), de Katholieke Politiebond St. Michaël (KAB) en de Bond van Christelijke Politie-ambtenaren (CNV) samen werken, bijeen voor een bespreking ter inleiding van een gezamenlijk overleg over de van de regering ont vangen voorstellen inzake de salaris sen. Dit voorstel houdt in, zo bleek uit een mededeling van het ministerie van binnenlandse zaken, dat de re gering een toeslag wil geven op de salarissen ter vergoeding van de in- conveniënten, vooral van de lagere ambtenaren. Nader wordt vernomen, dat deze toeslag 40 per maand bedraagt voor sommige categorieën van het poli tiepersoneel, ingaande 1 oktober a.s. De ambtenaren die niet regelmatig de typische politiefuncties vervullen, zullen van deze toeslag worden uit gezonderd. Hoewel de besturen der organisa ties zich tot geheimhouding hebben verplicht zolang er wordt onderhan deld ine het georganiseerd overleg, toonden zij zich niettemin teleurge steld over dit voorstel. Men acht de voorgestelde verbetering ver bene den de gewenste en noodzakelijke herziening. Marktberichten LEEUWARDEN, 9 sept. Kaas Goude volvet 1.84-1 85, Edam 40+ 1.73-1.74, broodkaas 1.73-1.74; stem ming goed. KATWIJK AAN DEN RIJN, 9 sept. Groente Waspeen A-I 2.00-2.90, waspeen A-II 2.10-4.90, waspeen B-I 1.40-1.50, waspeen CII 0.70, bloem kool A-I 60.00-89.00, bloemkool A-II 40.00-72.00. bloemkool B-I 36 00-49.00, bloemkool B-II 18.00-35.00, bospeen 30.00-38.00, groene kool 7.00-11.00, augurken 10.00-50.00, sla 3.00-15.00, snijboren 62.00-125.00, prinsessebo- nen 41.00-93.00, pronkbonen 49.00- 53.00, rode kool 9.00-9.10, andijvie 29.00-3°.00. selderie 4.00-8.00, peter selie 12 00-13.00. spitkool 24.00-25.00, zaaiuien 0.90-1.80 per kist. Aanvoer waspeen 68.000 kg. waarvan 32.00 kg voor export. Bloemkool 30.000 waar van 3000 voor export. lopjes zullen vv- rden uitgereikt. Bij de rondvraag kwam het „overblij ven" ter sprake. Voor de ver wonen de kinderen brengt dit inderdaad wel problemen mee, vooral in de winter. De ouders van de kinderen van de kleuterschool kunnen zich, wanneer er geen andere middelen zijn, voor overleg vooi het overblij ven in verbinding stellen met de zus ter van de kleuterschool. Tevens zal een proef genomen worden, welke meteen zal ingaan, voor de school kinderen die de schoolmis bijwonen en niet te ver van de school wonen. Deze kinderen mogen voortaan na dt- H. Mis naar huis om te eten ech ter onder voorwaarde, dat zij weer op tijd op school aanwezig zijn.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 2