Kasavoeboe en Loemoemba mogen niet naar huis Commissie vanwijze mannen7 moet oplossing zoeken Hammarskjoeld vraagt spoedzitting Veiligheidsraad Waar seinpalen al niet goed voor zijn 3)e DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15113 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 ,We gaan nog niet huis' Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. uitgesproken. De telefoonverbindingen tussen Leopoldstad en Brazzaville zijn nog steeds verbroken, evenals de veer dienst over de Kongo-rivier naar Brazzaville. In Leopoldstad wordt door Kongo lese troepen druk gepatrouilleerd. Een woordvoerder van de VN dreigementen ONTSLAG VAN LOEMOEMBA WAS GRONDWETTIG. Na een stormachtige zitting van zes uren en een redevoering van Loe moemba, heeft het Kongolese Huis van Afgevaardigden gistermiddag, met V(M1 60 tegen 19 stemmen, een resolutie aangenomen, waarin besloten werd de Leopöld^Ud"hMfrtekend"Cge"maak't! maandag door de president der republiek Kasavoeboe en de minister- jat de VN de vliegvelden van Leo- president Loemoemba gehouden redevoeringen, die tot de jongste crisis in poldstad, Stanleystad en Loeloeabure Kongo hebben geleid, geheel en al te annuleren hebben gesloten. Hij rei dat dit be- Kort voor de stcmmmg nam het Huis een voorstel van premier Loemoem- tekende dat er feitelijk aan het ver- ha aan over instelling van een „commissie van wijze mannen", die tussen voer va^ Kongolese troepen met Rus- de beide staatslieden zal moeten bemiddelen m een poging om het gerezen sjsche vliegtuigen naar de gebieden 'ir °l)'0,SS'n^ 'P b'enffeii. van Kasai en Bakwanga een einde is Ook de Kongolese senaat kwam gisteren in zitting bijeen. In en om het gekomen. „wij zijn bereid, elke maat- parlement.ssehouwhielden tientallen Kongolese militairen de wacht, ter- »egel te „emen om Kongolese levens wul militaire politie de toegangsbewijzen van de genodigden en journalis- te redden", aldus de woordvoerder, ten op de publieke tribune controleert Hij wüde hierover echter niet nader A=nv^lle=Tl en Bij zijn aanval op de Belgen, de ko- Uliwelden' \anvaiitii cii lonialisten en andere „samenzweer ders", sprak Loemoemba ook over „ondermijnende" rooms-katholieke Loemoemba heeft in zijn rede in pamfletten. Toen hij verklaarde dat ^et parlement nog meegedeeld, dat In een redevoering van twee uur, in Kasai een r.k. bisschop was aan- zijn ministers Bomkoko en Delvaux die Loemoemba in het Huis van Af- gehouden, die vermomd was als een het bevel van president Kasavoeboe gevaardigden heeft gehouden viel generaal van Kalondji's strijdkrach- om hem Loeboemba, te ontslaan, hij wederom de Verenigde Naties aan. ten> verliet Nzezi Landa, een der op- hadden ondertekend Hij verklaarde dat de 0W,«b"elheb; dichters van Kasavoeboe's Abakpar- minister van buitenlandse zaken ber van het nationale Kongolese leger, tlJi schreeuwend en heftig gebarend Bomkoko is sinds woensdagochtend generaal LoendoeIa die uit Stanley- de zaal. „iet mecr gezien. Hij kwam in zyn stad naar Leopoldstad e, Loemoemba's rede werd verschei- hotel in Leopoldstad aan, kort nadat niet op het vliegveld van Leopol st d ^ene maien onderbroken door kreten de politie hem daar had gezocht, had mogen landen. van en afkeuring. De premier Toen hij dit hoorde verdween hij Op zijn rit naar het parlementsge- riep op tot samenwerking. weer. bouw werd Loemoemba door Kongo Volgens hem zou Kongo uiteenval- Minister Delvaux verscheen in het lese militairen bewaakt. Twee Soe- len, als hij zou aftreden. parlement. Hij stapte rechtstreeks danese soldaten gingen met hem het A ctffiw vtrwarupi? naar het spreekgestoelte en deelde gebouw binnen doch de voorz. van tuemand ai eed a vekwarüek. mee jCjaj. hij was aangehouden en ge- het Huis van Afgevaardigden gelast- Intussen zijn gisteren nog meer durende twee dagen ondervraagd te hun het gebouw te verlaten. vrachtauto's met troepen in Leopold- door zijn collega van justitie, die de stad aangekomen. Zowel de aanban- parlementsvergadering ook bijwoon- Ileo, de voorzitter van de senaat, gers van Loemoemba, als die van Ka- de. Delvaux zei, dat hij het bevel van die door president Kasavoeboe tot savoeboe beweren dat dit versterkin- het staatshoofd had gecontrasigneerd premier is benoemd in de plaats van gen voor hen zijn. Totnutoe heeft het om het land te redden en te voorko- Loemoemba, woonde de senaatsverga- ieger de orders van de premier op- men, dat Russische of Belgische dering van gisteren niet bij. Volgens gevolgd, doch een deel der troepen vliegtuigen op Kongolees gebied lan- het Belgische persbureau Belga zou zou ^h VOor Kasavoeboe hebben den. hij bezig zijn in het geheim een nieu- p we regering te vormen. De stemming over de door het Huis van Afgevaardigden aangenomen re solutie geschiedde bij handopsteken. De uitslag van de stemming werd door de aanhangers van Loemoemba met herhaalde kreten begroet. Het woord is nu aan president Ka- Eisenhower waarschuwt Rusland De persconferentie van president Eisenhower was woensdag voorna melijk aan twee onderwerpen gewijd, aan Kongo en de komende algemene vergadering der Verenigde Naties. Wat Kongo betreft deed de presi dent een beroep op de Sowj et-Unie haar eenzijdige actie met het doel haar eigen politieke oogmerken in Afrika te bereiken te staken. Hij be treurde dat de Sowjet-Unie vlieg tuigen, bestuurd door Sowjetrussisch militair personeel, voor militaire doe len aan premier Loemoemba ter be schikking schijnt te stellen. Hij was van mening dat de Sowjet-Unie, in dien dit waar blijkt, het beginsel schendt, dat tot dusver in Kongo is gevolgd, namelijk dat er geen mili tair personeel van een der grote mo gendheden wordt ingezet. De Vere nigde Staten nemen deze actie van de Sowjet-Unie zeer ernstig op. Indien de Sowjet-Unie eenzijdig zou blijven handelen zou er een ern stige toestand ontstaan, aldus Eisen hower. De president verklaarde verder dat er weinig kans is dat hij premier Chroesjtsjef tijdens de komende zit ting van de algemene vergadering der VN zal spreken. De Sowj et-pre mier diende eerst bepaalde voor waarden te vervullen. Eisenhower noemde deze voorwaarden niet maar hij antwoordde bevestigend op een vraag of hiertoe behoorde de vrijla ting van de twee gevangen genomen piloten van de RB-47, die op 1 juli door een Sowjet-jager werd neerge schoten. Hoewel hij dit jaar redenen had om naar de algemene vergadering der VN te gaan. had hij niet het voornemen de VN te verlagen door deel te nemen aan een scheldDartij en propagandastrijd, zei dp presi dent. Senaior Kennedy is vol goede moed De democratische kandidaat voor het Amerikaanse presidentschap John Kennedy vond tijdens een redevoering in Detroit 60.000 mensen onder zijn gehoor. port de Sowjet-Unie niet bij name, T nodoch aangenomen wordt dat hij, met Loemoemba te dulden en niet voor A 1 Vipt Huis van Afgevaardigden te bui- het onder punt drie genoemde, doelt het Hu s g g Secretaris-generaal Hammarskjoeld op de Sowjetrussische hulp aan Loe- tV. tt„:„ Afrta heeft de veiligheidsraad verzocht op- moemba c.c. vaardigden, die van half elf 'smor- Kongolese regeringstroepen zijn, gens tot vijf uur 's middags heeft van de Kon£<>lese ontwikkelin- als gemeid, met door Rusland ter be- geduurd, werd herhaaldelijk onder- gen* schikking gestelde grote transport- broken door persoonlijke incidenten 111 een nieuw rapport brengt hij vliegtuigen naar de provincie Kasai en dreigementen. Loemoemba, die de de volgende vier punten naar voren: vervoerd, waar prompt een hevige debatten zwijgend en onverstoorbaar 1. Hulpverlening aan de Kongolese strijd ontbrandde niet aanhangers had aangehoord, nam om twee uur regering tot een bedrag van hon- van Kalondji's „mijnstaat", die vele het woord, om te verklaren dat de val derd miljoen dollar. slachtoffers, speciaal onder de bur- van zijn regering tot anarchie en 2. Er moet een beroep op regering gerbevolking, heeft geëist, burgeroorlog zou leiden, en tot de en volk van Kongo worden ge- De Sowjet-Unie heeft verder mili- ineenstorting van Kongo. De leve- daan om spoedig en met vreed- taire vrachtauto's ter beschikking ring van Russische vliegtuigen noem- zame middelen een einde te ma- van de regering-Loemoemba gesteld, de Loemoemba slechts een voorwend- ken aan de binnenlandse strijd. „Doordat partijen van bepaalde sel tot het optreden van Kasavoeboe. 3. Herhaling van het uitdrukkelijke buitenlandse zijde hulp hebben ont- Onder applaus van tweederde van - bevel van de veiligheidsraad, dat vangen, is de toestand in Kongo dui- de afzonderlijke landen zich bui- delijk ernstiger geworden," aldus ten de Kongolese ontwikkelingen Hammarskjoeld in zijn rapport, moeten houden. Dit slaat op sta- Vandaag is te New York van ge- ten, die mogelijk door middel van woonlijk betrouwbare V.N.-bronnen tweezijdige overeenkomsten met vernomen dat de veiligheidsraad, Kongo vaste voet in dit land wil- naar verwachting, Hammarskjoelds len krijgen. jongste Kongolese rapport in een Ontwapening van Kongolese mi- spoedzitting, die waarschijnlijk vrij- litaire eenheden. dagavond of zaterdag a.s. zal worden Hammarskjoeld noemt in zijn rap- gehouden, zal bespreken. het aanwezige aantal leden verklaar de Loemoemba de volledige onafhan kelijkheid van Kongo te willen. Loemoemba besloot zijn rede met de verklaring dat, als het parlement zich uitspreekt voor een federaal of confederaal stelsel, hij zich daar niet tegen zou verzetten, maar zulks zou dan op een wettige manier dienen te gebeuren. De passagiers van een van de wagens van een Engelse dieseltrein - die een dezer dagen bij Reading ontspoor de - zullen dankbaar zijn, dat net op de plaats van de ontsporing een seinpaal stond: De stevig in de grond ver ankerde constructie voorkwam namelijk een ernstig ongeluk door de omvallende spoorwagon te ondersteu nen en zo te voorkomen, dat deze ondersteboven van het talud rolde. De oorzaak van de ontsporing moet gezocht worden in een verschuiving van de railbedding. .iktdBolletje/* de échte eierbeschuit Advertentie De Gaulle over Algerije In redevoeringen te Brest en Quim- per in Bretagne heeft president De Gaulle gisteren een nieuwe leus ge bruikt, namelijk „Volk van Algerië, Algerië is van u". Frankrijk zal niet toestaan dat een minderheid zich van Algerië meester maakt voor haar eigen politieke doeleinden. Wij zijn bereid met alle Algerijnen over de toekomst van het land te praten, maar de messen moeten voor het be treden van de conferentiezaal terzij de worden gelegd, aldus De Gaulle. Frankrijk heeft wat Algerië betreft zijn weg gevonden, de weg naar vrede. Op een groot plein in Quim- per, waar De Gaulle sprak, waren naar schatting 20.000 mensen aanwe zig, die hem onder grote bijval aan hoorden. Reactie van Bonn op de voorstellen van De Gaulle Uit het stilzwijgen van Bonn over de voorstellen van president De Gaulle met betrekking tot de NAVO en de Europese samenwerking, kan worden afgeleid, dat de Westduitse regering tegenover deze voorstellen zeer terughoudend staat. De ongun stige weerklank, die De Gaulle's voorstellen op deze punten bij de westelijke bondgenoten hebben ge vonden, is ook tot Bonnen doorge drongen. De eerste reactie van de Westduit se regering op de persconferentie van De Gaulle is in zoverre een mis verstand geweest, dat deze regering de krachtige houding van Franse president tegenover de Russische intimidatiepogingen heeft toege juicht. Dit sloeg echter niet op De Gaulle's plannen met betrekking tot Europa en de NAVO. Bondskanselier Adenauer, aldus wordt in Bonn vernomen, wenst niet door middel van luidruchtige ver klaringen over de plannen te discus siëren, doch uitsluitend langs de weg van diplomatiek overleg. De Paus wenst Afrikaans college in Rome TEGENWICHT VOOR MOSKOUSE „UNIVERSITEIT DER VRIENDSCHAP" Als tegenwicht voor de „universi teit der vriendschap", welke in de komende maand te Moskou wordt geopend voor de communistische op leiding van de toekomstige elite der Afrikaanse landen zal in Rome een college worden geopend om de toe komstige leiders van Afrika in ka tholieke zin op te leiden. Paus Jo annes XXIII heeft te kennen gege ven dat dit Romeins college voor Afrika hem door de katholieke le ken van de wereld zal worden aan geboden ter gelegenheid van zijn 80e verjaardag, welke hij op 25 novem ber volgend jaar hoopt te vieren. Het college zal dienen om jonge Afrikaanse studenten onder te bren gen, die aan de universiteit te Rome studeren. In Vaticaanse kringen rekent men er volkomen op dat de leken van de wereld met hun financiële steun dit project vande Paus zullen verwe zenlijken. De geestelijkheid zal de Paus ter gelegenheid van zijn 80ste verjaar dag een kerk aanbieden. Deze wordt in Rome gebouwd. ARGENTIJNS VLIEGTUIG IN DE LUCHT ONTPLOFT Het verongelukken van een DC-6 van de „Aerolineas Argentinas" heeft gisteren aan 31 mensen het leven gekost. Het toestel, dat op weg was van Asuncion, de hoofdstad van Pa- raguy, naar Buenos Aires, werd vol gens ooggetuigen op 300 km ten noorden van de Argentijnse hoofd stad boven Uruguees grondgebied tijdens een hevig onweer door de bliksem getroffen. De brandende wrakstukken kwamen bij Salto over een groot gebied verspreid terecht. Onder de inzittenden 25 passa giers en een bemanning van zes le den bevonden zich de vrouwen van twee Amerikaanse diplomaten in Argentinië. De overige slachtof fers waren afkomstig uit Paraguay, Uruguay en Argentinië. SABOTAGE Het verongelukken van het Argen tijnse verkeersvliegtuig is mogelijk een gevolg van sabotage, aldus heeft de president van de Aerolineas Ar gentinas op een persconferentie in Buenos Aires meegedeeld. Aanvan kelijk werd bericht dat het toestel door blikseminslag is verongelukt, maar thans acht men het niet uitge sloten dat zich aan boord een tijd bom heeft bevonden. Tot de passagiers behoorde de vroe gere peronistische minister van volks gezondheid, Bevilacqua. Chroesjtsjef en zijn voornaamste medewerkers zullen dit weekeinde met de „Baltika" uit een der Oost zeehavens naar New York vertrek ken. Aan het State Department is of ficieel meegedeeld, dat premier Chroesjtsjef op 19 september in New York zal aankomen om de zitting van de VN-assemblee bij te wonen, die de volgende dag begint. Hoe lang hij in Amerika zal blijven, is niet bekend. Oil nnmmer bestaat uit 12 pagina's Weersverwachting, meegedeeld door het KNMI, geldig van don derdagavond tot vrijdagavond, opgemaakt te 11.15 uur RUSTIG WEER Droog weer met opklaringen. Vannacht plaatselijk mist. De zelfde of iets hogere temperatu ren. Zwakke wind. 9 Sept.: zon op 06.04; onder 19.10; maan op 21.11; onder 10.39. Hoogwaterstanden 9 Sept.: v.m. 5.45; n.m. 6.10. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Droog weer De belangrijkste verandering in de luchtdrukverdeling is de verplaat sing van het Azorenhogedrukgebied naar de ingang van 't Kanaal. Daar door werd de weg naar West-Euro pa voor oceaan-depressies tijdelijk geblokkeerd. Een actieve depressie midden op de oceaan verplaatst zich dan ook in de richting van IJs land. Vanochtend breidde het hoge- drukgebied zich verder over het vasteland van West-Europa uit. Een oud oceaanfront, dat inmiddels bo ven Nederland was aangekomen, verloor daarbij steeds meer aan be tekenis. In verband met deze ont wikkeling zal het morgen rustig en droog weer zijn met opklaringen. Daarbij kan vannacht tijdelijk mist ontstaan. HELSINKI regenbui 13 6 STOCKHOLM regen 13 3 OSLO onbewolkt 15 4 KOPENHAGEN licht bew. 15 8 ABERDEEN zwaar bew. 18 8 LONDEN zwaar bew. 18 11 AMSTERDAM geh. bew. 16 13 BRUSSEL zwaar bew.17 11 LUXEMBURG zw. bew. 10 PARIJS zwaar bew. 21 14 BORDEAUX mist 20 11 GRENOBLE regen 20 13 NICE licht bew. 22 14 BERLIJN zwaar bew. 15 5 FRANKFORT mist 13 9 MUNCHEN regen 10 9 ZURICH geheel bew. 17 12 GENEVE geheel bew. 19 11 LOCARNO mist 20 7 WENEN zwaar bew. 18 8 INNSBRUCK regen 19 11 BELGRADO onbew. 19 7 ATHENE onbewolkt 88 23 ROME zwaar bew. 28 13 AJACCIO zwaar bew. 24 15 MADRID onbewolkt 30 18 MALLORCA licht bew. 27 15 LISSABON onbewolkt 32 17 Kor r e 11 j e Doet iedere dag uw plicht en re ken niet op de volgende. Paus Leo XIII in een Apos tolische Brief aan „Alle vor sten en volken".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1