KENTU KENT? OUDE RIJN VERTOONT VELE OUDERDOMSGEBREKEN Rijnstreek wil aansluiting bij Rijnvaart Pitmanschool Engeland heefi nu siijg"-tuig Misschien ióch een Sowjei-paradijs? WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE cm ir vi PAGINA 4 Ook Werninks beton is voor een be langrijk deel in aanvoer op de Rijn vaart aangewezen, terwijl Meelfa briek De Sleutels goed is voor ver voer per schip tussen 150.000 en 175.00 ton grondstof en fabrikaat per jaar. Voorts wordt de scheepswerf van Boot - Leiden ernstig gehandi capt door de slechte bevaarbaarheid van de Oude Rijn. Om de schepen naar Rotterdam te vervoeren moet door deze werf gebruik worden ge maakt van een hijsblok welke het achterschip tijdens de vaart van de werf aan de Zijl tot Gouda zodanig licht, dat het transport kan plaats vinden. Andere bij verbreding en uitdieping belanghebbenden zijn on der meer de Grofsmederij, de Ne derlandse Duriso! te Leiderdorp, werf „De Dageraad te Woubrugge, houthandel v.h. Jacob Sprey te Al phen, Oosthoek en Zoon te Alphen en dakpannen en klei war enfabriek v.h. D. van Oordt en Co eveneens te Aiphen. PLANTSOEN 65 - TEL. 26558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Duits - Engels Frans - Spaans Nederlands Middenst. Opl. Secretaresse (Advertentie Plan één! verbreding Korte Vliet Aansluiting van de Rijnstreek op de Rijnvaart is een belangrijke zaak, die door de Kamer van Koophandel te Leiden en een deel van zijn leden met kracht wordt bepleit. In een vaartocht, waaraan ook de commissaris van de koningin in Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz, vijf gedeputeerden en burgemeesters van gemeen ten in het gebied van de Kamer deelnamen, is eens te meer duidelijk ge worden, dat de klachten van het bedrijfsleven over de slechte toestand van de Oude Rijn als vaarweg niet overdreven zijn. Ook visserij De scheepvaart van trawlers en logger van Katwijk naar IJmuiden is van belang. De moeilijkheden voor de loggers en kotters, die jaarlijks naar Katwijk komen en voor bin nenschepen, die een volle lading aan boord hebben, zijn niet gering. Jaar lijks komen er zo'n kleine honderd loggers en kotters naar Katwijk om hier werkzaamheden te doen ver richten, resp. om hier de winter maanden door te brengen. Deze schepen moeten door Leiden heen. Van Katwijk tot voorbij Lei den worden in dit geval 17 brug gen gepasseerd, waarvan twee spoorbruggen, een trambrug, een brug over de rijksweg met slult- uren; bovendien veroorzaken de bruggen in Leiden vanwege de slnitverordening veel oponthoud. Fabrieken De Katwijkse Kalkzandsteenfa briek voert alleen aan kalk per schip jaarlijks 10 tot 12.000 ton aan. Een directe scheepvaartverbinding Utrecht-Leiden, bevaarbaar voor ten minste 500 ton-schepen, zou ook voor dit bedrijf van groot belang zijn. BESTUURSLEDEN KVP NAAR BERLUN De voorzitter van de KVP, mr. H. W. van Doorn, en de adjunct-secre taris dezer partij voor buitenlandse aangelegenheden, de heer C. F. Kleisterlee, zijn gisteren voor een bezoek van vijf dagen in West-Ber- lijn aangekomen. Zij brengen dit be zoek op uitnodiging van de Duitse bondsregering en zullen zich op de hoogte stellen van de toestanden in de verdeelde stad. Donderdag zal burgemeester W. Brandt hen ont vangen. Op Farnborongh In Engeland wordt deze week weer de jaarlijkse lucht vaart-, ,show" gehouden; de grote tentoonstelling, waarop de Britse fabrie ken hun kunnen aan het publiek tonen. Een van de nieuwtjes, die op deze tentoonstelling te zien zullen zijn is deze Short S.C. 1 „Vertol", een ma chine, die loodrecht opstijgen en dalen kan, dankzij een batterij straal motoren, in de romp, welke naar beneden gericht staan. Het is voor het eerst, dat dit vliegtuig zijn mogelijkheden aan het publiek zal demonstre ren. Op de foto „hangt" de Short S.C. 1 boven het zebrapad op het vlieg veld, waar hij even tevoren nog geparkeerd stond. Bewijzen tijdens proefvaart door autoriteiten De tien Leidse bruggen bijvoor beeld gaven zo'n oponthoud, dat al leen al de vaart door Leiden gister middag bijna een heel uur in beslag nam. Men had uitgerekend dat het ge zelschap, dat in Katwijk om twee uur aan boord was gegaan om on geveer half zes in het café-restau rant „de Brasem" aan de Brasemer- meer zou arriveren. Het was echter zeven uur voor men hder voor het slotdiner aan tafel kon gaan. De grieven van de industrie zijn in de volgende punten samen te vat ten; IDe waterstand van de Oude Rijn vanaf Katwijk tot Leiden is sterk onvoldoende. Vooral de water stand langs de oevers is te ge ring. De scheepvaart door de Oude Rijn wordt in hevige mate belemmerd door de talrijke, langs de oevers gemeerde, woon arken; anderzijds worden de woonarken door de scheepvaart bedreigd. Ook deze belemme ring en bedreiging zijn hoofdza kelijk te wijten aan de geringe waterstand in de Oude Rijn en langs de oevers. Oplossing: woonarken verwijde ren en vaarwater uitdiepen op circa 4 meter minus NAP. 2 Het omhoog brengen der spoor brug bij de Vink in de lijn Lei- den-Den Haag. Dit is uiterst be langrijk in verband met het voornemen tot opvoering van de frequentie der treinenloop. (Om het kwartier i.p.v. om het half uur). 3 Het aanbrengen van een behoor lijk remmingwerk nabij de Vink- brug en verandering van draai richting der brug. Van beide kanten moet men thans voor het linker bruggat gaan meren. Aan beide kanten ontbreken rem- mingwerken. 4 Het verbreden van de Korte Vliet (Vink-Allemansgeest) is een eer ste vereiste om de last van het passeren van 10 Leidse bruggen te omzeilen. Vooral met grotere schepen neemt de doorvaart door Leiden veel tijd in beslag en veroorzaakt anderzijds veel stagnatie in het stadsverkeer. 5 Het uitdiepen en het verbreden van de Vliet vanaf Allemans- geest naar de „Lammebrug". 6 Bij het aanleggen c.q. vernieu wen van bruggen over de wa terwegen om en nabij Leiden moet een doorvaartbreedte van 12 m als minimum worden ge nomen om de frequentie der brugopeningen zoveel mogelijk te beperken. Een van de sprekers aan boord van het salonschip Avifauna" deze middag, de heer Den Heeten, ver klaarde, dat de ontwikkeling van de Oude Rijn sterk Is achtergebleven bij die van het bedrijfsleven. De meest gerookte filter sigaret in Amerika - Nu ook in Nederland (Advertentie). PTT-beamble vulde clubkas aan De voormalige PTT-beambte J. O., die in zijn vrije tijd penningmeester was van de handbalclub WGW in Den Helder, kreeg omdat de con tributie van zijn vereniging zo slecht binnenkwam een kastekort van 600 gulden. Dit tekort werkte hij eind 1959 weg met gelden, die hij als lo- ketambetenaar van de PTT onder zich had. Hij zou dit gedaan hebben met 't voornemen dit geld weer in de PTT- kas terug te storten, als de contri butie van de WGW-ers weer binnen zou komen. Maar die contributie kwam niet binnen en zo bleef O. het ene gat stoppen met het andere. Totdat er begin 1960 in de PTT-kas een tekort van 900 gulden werd ge constateerd. Verdachte stond giste ren terecht voor de rechtbank te Alkmaar. De officier van justitie, mr dr J. Vellinga, eiste twaalf maan den met aftrek van voorarrest, waar van vier maanden voorwaardelijk, verdediger van O., mr H. Scholten, pleitte clementie voor verdachte ,die inmiddels bij de PTT is ontslagen. RUIM HONDERDVIJFTIGDUIZEND MENSEN BEZOCHTEN FIRATO Op de laatste dag van de Firato in het Amsterdamse RAI-gebouw heb ben 19.357 personen deze elfde inter nationale tentoonstelling van elek tronica bezocht. Daarmee kwam het totale aantal bezoekers op 152.586, iets minder dan vorig jaar. Daaren tegen hebben de exposanten meer zaken gedaan dan tijdens de tiende Firato. De grootste belangstelling zo wel van kopers als belangstellenden richtte zich wederom op televisie, radio en bandrecorders. Stal lid Rijkspolitie bananen en worstjes? Rechtzaak in Zwolle De officier van justitie bij de rechtbank te Zwolle heeft één maand gevangenisstraf geëist tegen de in middels geschorste 44-jarige wacht meester, eerste klas der rijkspolitie, W. van D. te Veessen, die terecht stond als verdacht van diefstal van bananen en worstjes. Als getuige trad op een collega van v. D., de wachtmeester der rijkspolitie M. K., die samen met verdachte diensten gelopen had. Tijdens een nachtelijke patrouille bleek v. D. vier bananen bij zich te hebben. Hij gaf er twee aan K. met de me dedeling, dat hij ze van zijn vrouw had gekregen. Een andere keer had verdachte enkele worstjes.' K. vond de zaak herdacht en sprak er met zijn chef over, die zich op zijn beurt in verbinding stelde met de districts commandant van de rijkspolitie te Apeldoorn, jhr A. M. C. Mollerus. Deze gaf K. opdracht rapport op te maken. Dit rapport was het belang rijkste stuk ter zitting. Verdachte ontkende de bananen en worstjes te hebben gestolen. Hij zei de bananen uit een kist te hebben gehaald waar in een groentehandelaar zijn afval gooide. De worstjes, zo verklaarde hij, had hij uit een automatiek-sla gerij. De eigenaar ervan zou hem eens hebben gezegd: „als de auto matiek dicht is, loop dan maar ach terom en haal maar wat hartigs uit de slagerij". De slager zei zich van een definitieve toezegging niets te kunnen herinneren, maar hij achtte het toch ook niet onmogelijk, dat hij wel eens zoiets tegen v. D. zou heb ben gezegd. De groentehandelaar zei, dat de bananen, die hij in de af- valkist deed helemaal zwart waren en dus niet meer geschikt voor de handel. De twee vermiste Amerikaanse code-deskundigen van het nationale inlichtingenbureau in de Ver. Staten zijn in Rusland opgedoken. De Sowjet-regering heeft het verzoek naturalisatie van de twee mannen ingewilligd. Foto: William Martin (links) en Barnon Mitchell (mid den) tijdens een persconferentie in Moskou. Schooljongen bracht zekerheid over de Planta-affaire Bij werkzaamheden in de centra le van het provinciaal elektrisch be drijf te Leeuwarden is de 19-jarige G. Hollander van een hoogte van zeven meter gevallen. In het Diaco- nessenhuis is hij aan de gevolgen van zijn verwondingen overleden. Dank van minister De minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr dr Ch. J. M. A. van Rooy, heeft gisteren de elfjari ge Robert Ouwerkerk uit Rotterdam ontvangen om hem te bedanken voor 't feit, dat men dank zij hem tot de slotsom is gekomen, dat de „Plan- ta."-margarine de oorzaak moest zijn van de huidziekte. Toen Robert bij dokter W. A. Treurniet kwam, ver telde hij, dat alle kinderen uit het gezin Ouwerkerk, die ziek waren, de nieuwe margarine hadden gege ten. Zijn zesjarige bToertje, dat niet ziek was geworden, had alleen maar roomboter gekregen. Dokter Treurniet bracht de ge neeskundige dienst van Rotterdam op de hoogte van zijn bevindingen, waarop een nader onderzoek werd ingesteld. Minister van Rooy zei het bijzon der plezierig te vinden, dat hij in de gelegenheid was Robert te bedanken en overhandigde hem een schooltas en een vulpenhouder. Ook kreeg Ro bert een oorkonde, ondertekend door de minister en door de directeur- generaal van de volksgezondheid, prof. dr P. Muntendam. Prof. Muntendam die getuige was van de ontmoeting, verklaarde ten slotte het zeer op prijs te stellen, dat huisartsen als dokter Treurniet zo'n belangrijk aandeel hebben gehad in het vinden van de oorzaak van de huidziekte. De Spaanse „Katholieke Actie" en andere organisaties hebben Paus Johannes verzocht de procedure in te leiden voor de zaligverklaring van zijn voorganger, wijlen paus Pius de twaalfde, aldus meldt het blad van de Jezuieten „Cvilta Oattolica". KIND VIEL UIT TREIN Gistermiddag ca. 12.30 uur is tus sen Ommen en Mariënberg een 4- jarig meisje uit de trein gevallen. Een 12-jarig zusje zou haar naar het toilet begeleiden, maar vergiste zich in de deur waardoor het kind naar buiten vieL Ogenblikkelijk werd aan de noodrem getrokken. Toen men het kind langs de rails vond, bleek dat het slechts lichte ver wondingen had opgelopen. NED. KATH. MIDDENSTANDS BOND. De Ned. Kath. Middenstandsbond zal op donderdag 15 september in Utrecht een buitengewone bondsver gadering houden waarin men afscheid zal nemen van zijn voorzitter, de heer J. A. Koops. De heer Koops heeft het voorzitterschap 25 jaar be kleed. De vergadering zal zich voorts bezig houden met het kiezen van een nieuwe voorzitter. De enige kandi daat tot dusverre voor deze functie is de heer J. B. A. Hurkmans te Breda. Wachtmeester tot overtreder „Geef maar een geelltje" De procureur-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft gis termiddag in hoger beroep tegen de 46-jarige geschorste wachtmeester der le klasse J. M. de V. van de verkeersgroep Amsterdam der rijks politie wegens het tezamen met een collega aannemen van een gift (25 gld) van een verkeersovertreder zes maanden gevangenisstraf geëist. Verdachte, die evenals voor de rechtbank met klem bleef ontken nen, behoorde tot de groep van vijf wachtmeesters van deze verkeers groep, die wegens het aannemen van steekpenningen van het publiek door de rechtbank werden veroor deeld tot straffen variërende van vier tot vijftien maanden met af trek. „Geef maar een geeltje" zou de wachtmeester gezegd hebben tot 'n autosloper, die met een wrak van een wagen van de Utrechtse auto markt kwam, dan ben je overal van af".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 4