^£<2kW6oiVtatit 1 V.N. versperren vliegvelden in Kongo m in gedrang De internationalisatie van Nieuw-Guinea Wilhelm Pieck overleden WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 51ste JAARGANG No. 15112 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 'Nederl Nieuw Guinea Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Adverten ties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w., f 2,95 p. maand, f 7,90 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.Advertent. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50. lese president Kasavoeboe in de ver klaring, die hij via het radiostation van Brazzaville heeft laten omroe pen ook heeft medegedeeld dat hij, behalve premier Loemoemba, nog nen. Gizenga is leider ran de link» ministers, die bekend stonden georiënteerde Afrikaanse solidari- „huo, SC*l® Tg™g/n' teits partij, die met dertien zetels in het parlement vertegenwoordigd ia, *lch de minister van justitie, Mwam- ^D'eTo^olï/ZSfer^jeugd- ^d^eTc^e^ S Nog weinig steun voor Kasavoeboe ZiïfttSSSSKJSZSl beweging van Kongo heeft een be- sluit te zijn gekomen, nadat hij in De Ver. Naties hebben met het oog op het handhaven van de orde en de roep gedaan op de Kongolese jeugd de afgelopen twee maanden de chaos rust, besloten de controle op die vliegvelden, welke belangrijk voor het om Loemoemba te steunen. Er zijn in Kongo, dat volgens hem naar het werk van de V.N. worden geacht, te versterken. Dit betreft elf grote voor de radio nog geen sprekers ge- communisme afglijdt, steeds groter vliegvelden, waaronder die van Leopoldstad, Loeloeaburg, Matadi, Bakwan- weest, die Kasavoeboe hebben ge- had zien worden, ga, Kamma, Stanleystad en Elisabethstad, en een onbepaald aantal kleinere steund. De Franse radio-omroep meldde vliegvelden. Het leger schijnt nog steeds de or- later nog dat Kasavoeboe zijn toe- De maatregel houdt, volgens de woordvoerder van de V.N., in dat vlieg- ders van de premier op te volgen, spraak in zijn ambtswoning te Leo- tuigen, die niet in dienst van de volkerenorganisatie staan, alleen met hoewel Kasavoeboe bekendmaakte poldstad op een band had laten op- nadrukkelijke toestemming van de V.N. gebruik van de luchthavens mogen zelf het opperbevel over het leger op nemen, waarna deze band over de maken. De maatregel maakt deel uit van het V.N.-optreden op grond van zich te zullen nemen. rivier de Kongo naar Brazzaville de resoluties van de Veiligheidsraad, aldus de woordvoerder. Het besluit Volgens juristen in Leopoldstad werd gesmokkeld, geldt behalve voor de genoemde grote vliegvelden ook voor die van Kindoe, was Kasavoeboe bevoegd Loemoem- Voleens dezelfde bron beheersen Bakavoe Coquilhatstad. ba te ontslaan, mits zijn ontslagbesluit troepen der V N thans de verbin- Een functionaris van de V.N. verklaarde, dat de hulp, die Sowjet-vliegtui- door een lid van het kabinet was ge- dingen tussen Leopoldstad en Braz- gen verlenen bij het overbrengen van Kongolese troepen naar de provincie contrasigneerd. zaville Volgens de omroep bevinden Kasai, gebaseerd is op een louter tweezijdige overeenkomst tussen de rege- Kringen uit de Abako-partij ver- Kasavoeboe en Loemoemba zich bei- ringen van de Sowjet-Unie en Kongo. klaarden dinsdagmorgen dat vanuit den in Leopoldstad. Thijsstad „versterkingen" naar Leo- woordvoerder van de volkerenorga- poldstad onderweg waren. Het was nisatie in de Kongolese hoofdstad echter niet duidelijk wat voor ver- bekendgemaakt. sterkingen dit waren, radiostation Premier Loemoemba, die dinsdag- De senaat en het Huis van afge- Robby viel met neus in de boter V.N. sluiten LOEMOEMBA VRAAGT AFRIKAANSE STATEN OM MILITAIRE HULP Premier Loemoemba heeft de on afhankelijke Afrikaanse staten om onmiddellijke militaire hulp verzocht en van de Verenigde Naties geëist dat zij de vliegvelden van Kongo vrijgeven en radio Leopoldstad her openen. DE GAULLE SPRAK. Minister-president vertelde eigen lijk geen nieuws aldus min. Luns avond om 19 uur een radio-rede zou vaardigden zijn vanmorgen, om ne- houden, verklaarde verrast te zijn gen uur in een gecombineerde zitting De Ver. Naties hebben dinsdag het over het besluit. Sinds president Ka- bijeengekomen, radiostation van Leopoldstad geslo- savoeboe maandagavond via radio ten, zulks in het belang van de hénd- Leopoldstad had meegedeeld, dat hij DE VERKLARING VAN having van orde en wet, zo heeft een Loemoemba en zijn regering ontsla- KASAVOEBOE gen had, omdat zij het land naar een broederstrijd voerden, had Loemoem- De Franse radio-omroep heeft van- zich verscheidene malen via de radio morgen omgeroepen dat de Kongo- tot de bevolking gericht. Waarnemers in Leopoldstad be schouwen het besluit van de V.N. als een poging om te voorkomen, dat po litieke leiders van de twee partijen door ophitsende radiotoespraken een r\e president van Frankrijk, gene- burgeroorlog veroorzaken. raai Charles de Gaulle, heeft zijn Loemoemba's woordvoerder, Serge aangekondigde persconferentie ge- Michel, heeft dinsdag meegedeeld dat' houden en daar woorden gezegd, die Kasavoeboe en de minister van fi- op de eerste plaats gesproken zijn nanciën, Pascal Nkaey, evenals Ka- tot de Fransen, maar over hun hoof- savoeboe een leider van de Abako- den heen tot de rest van de wereld, partij, betrokken waren bij een Hij heeft met de van hem bekende „komplot" tot oprichting van een na- openhartigheid dingen gezegd die tionale bank, die feitelijk in handen soms vrij hard waren, vooral aan zou zijn van de Belgen. M T het adres van de Noord-Atlan- Kasavoeboe en Nkaye zouden dit Minister Luns heeft gisteren tijdens ,,Nu nog^zegt minister Luns, ..wijst tische Verdragsorganisatie (NAVO) met medeweten van de V.N. achter een persconferentie aan boord van Indonesië vierkant alles van de hand en de Verenigde Naties (UNO) en de rug van premier Loemoemba om de „Nieuw Amsterdam" de minis- wat niet zonder meer overdracht van daarbij tegelijk de Algerijnse kwes- hebben gedaan. ter is daarmede naar de vergadering de soevereiniteit van Nieuw-Giunen tleD|aGa8uu|rdmoet beschouwd wor- tel'if bL™ ht dS'ad worden uitgaa°de Un^én gedaaif over T, ^Uernitiona- illusie, te bedenken dat Indonesië den als een eerlijk man, voor zover telexberichten van correspondenten - Nieuw Guinea", waarover d^ standpunt zou hebben verlaten, een politicus eerlük kan zijn; hij is gelezen door een functionaris van de St) mlnister-p^Sident, Of de omstandigheden bij de echter minder politicus dan soldaat. Kon6olase regering Medewerkers Quay tijdens een cock- UNO gewijzigd zouden zijn door de Dat heeft in het internationale po- 3an buitenlandse radrojouniaals heb- vande buitenlandse pers ontwikkelingen in Kongo, ging minis- litieke verkeer z'n voor- en nadelen. b.e" °ok moeilijkheden met de auto- had °;t''laten. ter Luns nu zelf eens onderzoeken bij Waar het de gewoonte is van an- nteiten- zijn komend bezoek aan New ork. deren om fluwelen handschoenen aan te trekken, toont graag de ijzeren vuist. En bovenal mogen we hierbij niet vergeten, dat hij op eerste plaats spreekt als Fransman en niet als internationaal politicus. De gloire de la patrie,'de ere van zijn grote en roemrijke va- t - j derland gaat hem boven alles. En netszitting yan vannacht uitgegeven beluisteren dat er niet was. we zullen er goed aan doen dit te communiqué van de Kongolese na- „Maar de minister-president heeft heb 'darT d'e minister"-presid~ent'en bedenken bij het overwegen van zijn tionale regering wordt gezegd, dat niets nieuws gezegd", aldus de minis- weer andermaal „Vooropgesteld zij, woorden. de president Kasavoeboe „na het ple- ter. „Ik vertrek nu voor de negende <jat <je minister van Buitenlandse Za- gen van verraad van zijn functies is maal als hoofd van de Nederlandse ken en niet de minister-president, het De Gaulle sprak vóór Frankrijk tot ontheven en dat het kabinet deze delegatie naar de vergadering van de buitenlands beleid exploiteert", de rest van het westen. Het is functies overneemt totdat het parle- UNO. Daar zal ik precies zoals alle derhalve verklaarbaar, dat men zijn m.ent bijeenkomt." vorige keren met collega's van be- Vragen van Kamerlid woorden in Parijs met een ander, Premier Loemoemba heeft de bij- vriende westelijke mogendheden en Andriessen. gretiger oor heeft beluisterd dan in zondere vertegenwoordiger van de met de secretaris-generaal van de andere hoofdsteden, hoe groot de be- Ver. Naties schriftelijk verzocht zich UNO zo diepgaand als mogelijk is Het Tweede Kamerlid de heer langstelling en de nieuwsgierigheid te houden aan de resoluties van de van gedachten wisselen over de toe- Andriessen (KVP) heeft de minister- daar ook was. Want in de andere Veiligheidsraad. komst van Nieuw-Guinea." president schriftelijk gevraagd of er hoofdsteden kent men ook de passie Leopoldstad scheen dinsdagmorgen Minister Luns citeerde een toe- sprake is van een voornemen van de van De Gaulle, het weer terugvoe- nog vast in handen van Loemoemba spraak van de vorige minister-presi- regering stappen te doen bij de UNO ren van Frankrijk naar de hegemo- te zijn. Het gebouw van radio-Leo- dent, dr. W. Drees, tot de Eerste Ka- om te komen tot internationalisatie nie van Europa. Het valt daarom te poldstad en het hoofdbureau van po- mer over trustschap van de UNO over van Ned. Nieuw-Guinea. begrijpen, dat de eerste reactie van utie zijn op zijn last door militairen Nieuw-Guinea. In die dagen werd al Indien deze vraag niet bevestigend Britse regeringskringen op de voor- omsingeld. De veerdienst over de gezegd dat Indonesië zich daartegen wordt beantwoord wil de heer An- steiien van net b ranse staatshoofd Kongo-rivier naar Brazzaville, in zou verzetten, omdat in een dergelijk driessen weten wat de oorzaken zijn n zeer gereserveerde was. De Bntse voormalig Frans Kongo, is afgesloten, trustschap zou zijn vastgelegd dat van het misverstand, dat heeft geleid regering is gekant tegen een soort Intussen heeft vice-premier Antoi- Nieuw-Guinea niet bij Indonesië tot het Reuter-bericht. waarin dit jllf jj -m gevormd ne Gizenga vanmorgen over de radio hoort. Een meerderheid was voor een voornemen aan de regering wordt toe- bekendgemaakt Loemoemba te steu- trustschap niet te verwachten. geschreven. Gaulle T 1 1 Minister Luns meende, dat de mi- ovenal LOeiTIOemba kriigt nist«-PKsident bij z«ngehoor de j_x beginselen van de regering in de Niet tevreden. De Rotterdamse Robby Ouwerkerk, die enige tijd geleden de opmerking maakte, dat de huidziekten van zij» moeder en broers misschien wel in val. staan met het gebruik van plantenboter, is dinsdag als een wonderdokter door minister mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy op het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid in Den Haag ontvangen. In aanwezig heid van de directeur-generaal voor de volksgezondheid prof. dr. P. Mun tendam bood de minister Robby een fraaie schooltas aan. Foto boven v.l.n.r.: mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, die bovendien een handtekening plaatste in het knipselboek van het Rotterdammertje, Robby Ouwerkerk, en prof. P. Muntendam. Bij de fabrikant van Planta in Rotterdam wordt thans koortsachtig gewerkt aan de bevoorrading van winkeliers met Planta van de oude samenstelling. Foto onder: Planta in oude samenstelling rolt onaf gebroken van de band. steun beginselen van de regering kwestie-Nieuw-Guina als bekend had Geheel akkoord met de uitlatingen van de minister-president ging de verondersteld. De persvertegenwoor- heer Lims blijkbaar niet. Toen op digers hadden m de woorden van de de persconferentie werd dóórge in een, na een buitengewone kabi- regeringsleider echter iets menen te zej bij: „Ik veronderstel, dat ik in deze materie een dieper inzicht van een „vrij Duits comité", dat mi litairen aanwierf onder de Duitee krijgsgevangenen in de Sowjet-Unie. Dii nummer bestaat uit 12 pagina's gendheden" en zijn pogingen om tot een onafhankelijke „derde macht" tussen de Sowjet-Unie en de V. S. te komen. In Engeland ziet men nl. het nauwe bondgenootschap tussen de Britten en de V. S. als de eigen lijke waarborg voor de veiligheid van Europa. ïyiaar dan is het evenzeer begrij- pelijk, dat men in Bonn aan zienlijk enthousiaster is over De Gaulles woorden. Daar waardeert men diens krachtige houding zeer en heeft men zijn voorstel, de bestaan de economische alliantie (economie en politiek liggen nu eenmaal niet ver van elkaar vandaan) tot andere gebieden uit te breiden, met grote instemming ontvangen. Men ziet het daar als een verdere versterking van de groeiende vriendschappelijke band tussen de West-Duitse Bond republiek en Frankrijk, of zo men wil tusen De Gaulle en Adenauer, en Bonn beseft wonderwel dat een hechte band met een aangrenzend sterk Frankrijk van meer waarde is dan die met een altijd min of meer weifelachtig Engeland. Daarentegen staat men in Navo- kringen vooralsnog scheptisch te genover de door De Gaulle voorge stelde verdragswijzigingen. Men wees er op, dat uitbreiding van het Atlantische bondgenootschap tot de landen van het Midden-oosten en Afrika zoals De Gaulle wil veel problemen voor de kleine landen zal oproepen en men twijfelde er dan ook aan of deze kleine landen een wijziging van het verdrag in deze zin kunnen aanvaarden. Dat dit voor Nederland althans moeilijk het ge val kan zijn bewijst het commentaar, dat gisteren in Haagse kringen werd gegeven. Minister Luns ging beduusd naar Amerika „Ik ben er een beetje beduusd van," zei de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns (rechts boven in het beeld), toen hij tijdens een persconferentie aan boord van de Nieuw-Amsterdam, voor zijn vertrek naar de Verenigde Staten, zoveel journalisten bijeen zag. Het Oostduitse persbureau ADN meldt dat de Oostduitse president Wilhelm Pieck Leden, woensdag, op de leeftijd van 84 jaar is overleden. Wilhelm Pieck werd in oktober 1949 benoemd tot eerste president van Oost-Duitsland. Hij was toen 73 en had dertig jaar gestreden voor de communistische zaak. Zijn benoe ming was een gevolg van zijn ver kiezing tot eerste voorzitter van de Duitse communistische partij in '45. In 1944, na het overlijden van Ernst Thaelmann in een Duits concentra tiekamp, had Pieck, die in Moskou verbleef, de leiding van de partij overgegnomen. Pieck heeft een groot deel van zijn leven buiten Duitsland doorgebracht. Tijdens de eerste wereldoorlog vluchtte hij naar Nederland, waar hij illegale vlugschriften uitgaf. In 1918 keerde hij in het geheim naar Duits land terug, waar hij in december 1919 meewerkte aan de stichting van de Duitse communistische partij. In 1924 woonde hij te Moskou de begrafenis van Lenin bij en leerde hij Stalin kennen. Later werd Pieck gekozen in het uitvoerend bestuur van de Komintern. Naar Duitsland teruggekeerd werd Pieck in 1928 lid van de rijksdag en in 1929 lid van het gemeentebestuur van Berlijn. Zijn laatste redevoering hield hij daags voor het uitbreken van de brand in de rijksdag. Voor de nationaal-socialisten hem konden ar resteren, wist hij naar Parijs uit te wijken, waar hij. tot in 1939 de oor log uitbrak, verbleef. Toen reisde hij naar Moskou, waar hij verbleef tot de Russen in 1945 Berlijn verover den. Gedurende zijn verblijf in Moskou werkte Pieck mee aan de stichting HOE wordt het weer? (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) BIJNA OVERAL DROOG WEER Bewolkt, maar op de meeste plaatsen droog weer. Aan van-1 kei ijk weinig wind, later zwak ke tot matige noordwestelijke, wind. Weinig verandering in, temperatuur. 8 Sept.: zon op 06.02; onder 19.12; maan op 20.43; onder 09.29. Hoogwaterstanden 8 Sept.: v.m. 5.08; n.m. 5.33. Het weer in Europa HELSINKI regen 11 8 STOCKHOLM zw.bew. 14 5 OSLO onbew. 14 4 KOPENHAGEN regenbui 17 11 ABERDEEN geh. bew. 13 10 LONDEN motregen 14 11 AMSTERDAM geh. bew. 16 10 BRUSSEL geh. bew. 16 10 LUXEMBURG mist 13 19 PARIJS geh. bew. 16 12 BORDEAUX regen 21 13 GRENOBLE regen 19 10 NICE half bew. 22 15 BERLIJN zw. bew. 15 9 FRANKFURT zw. bew. 14 5 MüNCHEN zw. bew. 12 8 WENEN onbew. 17 11 INNSBRUCK zw. bew. 14 7 BELGRADO regen 28 12 ATHENE onbew. 31 ROME onbew. 25 11 AJACCIO onbew. 23 11 MADRID onbew. 26 10 MALLORCA onbew. 13 LISSABON onbew. 30 Korreltje

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1