Twaalfde beurs van antiek en oude kunst Itisso Meer dan beurs": prachiige tentoonstelling alles Echt iets voor onze dochter ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 PracM «n praal uit vroeger tijd te Delft Voor de twaalfde maal na de laat- tte wereldoorlog heeft de Ver eniging van Handelaren in Oude Kunst in het voor een tentoonstel ling ale deze zo by uitstek geschikte Museum Prinsenhof te Delft, vele schatten uit de verzamelingen harer leden opgesteld. Ieder jaar weer wordt het moei lijker deze in binnen- en buitenland beroemde beurs te verslaan. (Na de eerste jaren reeds leek de woorden schat uitgeput en moest men zoeken naar steeds weer andere superlatie ven, waarmee de bewondering voor al dat schone kon worden uitgedrukt Toch zijn de beurzen nimmer een herhaling van een voorgaande, ieder jaar worden weer andere schatten getoond en ondanks een beperktheid die in de naam wordt uitgedrukt, is de beurs ieder jaar weer op een an dere manier veelzijdig- Men gaat zich afvragen hoe het bestaan kan elk jaar weer andere schatten den volkevoor te zetten, maar we kennen nu zo langzamer hand wel de speurzin der handela ren in oude kunst en antiek, ge paard aan een gedegen kennis, ieder op eigen terrein, en bovenal aan goede smaak en behoeven ons daar eigenlijk niet over te verwonderen. Al blijft het natuurlijk wel waar, dat echte oude kunst in de handel steeds schaarser wordt en vindplaat sen van goede stukken antiek steeds minder in getal pVe beurs 1960, die nog tot en met 14 september open is, staat bij zonder in het teken van de schil derkunst. Vele uitstekende werken zijn aanwezig, waaronder van mees ters van het eerste plan. Het is on doenlijk, alles op te sommen en al dwalende door de vele rijke zalen van het museum tekenden wij slechts een klein deel van het vele schoons aan. We zagen b.v. een klei ne Jan Steen, voorstellende een jon ge vrouw die een brief leest terwijl een oudere vrouw toekijkt en daar in trof ons een klein onderdeel van het fraaie paneeltje, de lichtval op een kleurrijk tafelkleed, dat het ge hele beeld in gloed zet. We onder gingen de dreigende sfeer, die spreekt uit een zeestuk van Hen- drick Jocobsz Dubbels met die inkt zwarte onweerslucht. Van Abr. Be- geyn, een in 1637 te Leiden geboren schilder, hangt er een merkwaardig stilleven van distels terwijl een jachtstilieven van Jan Weenix even- Palmhouten reisaltaartje, eind 15e eens bijzondere aandacht waard is. Veel meer namen ontmoeten we: Rembrandt met een vroeg manspor tret NicoLaes Maes, Jan Miense Mo leneer, Jan van Goyen met een van zijn markante stille bruinen, Ber nard van Orley. Uitzonderlijk fraai zijn ook een aantal Russisch-Byzan- tijnse ikonen die verschillende wan den sieren. Onder de vele andere voorwerpen trekken fraaie specimina van laat-middeleeuwse houtsnijkunst del aandacht, waarbij we wel op de eer-I ste plaats willen wijzen op het palm-l houten reisaltaartje uit het einde I van de vijftiende eeuw, een Calva- riegroep waarvan de kruisberg is in-1 gelegd met halfedelstenen en klein H parels. Indrukwekkend is een ande-1 re figuur: van de gegeselde Christus; anecdotisch een zeer realistische uit beelding van de Besnijdenis des He- ges met het strakgelijnde bronzen oorpus op rijk email. Er is uit Bergen in Henegouwen afkomstig verguld-koperen reliquie- kastje uit de tweede helft van de vijftiende eeuw, waarop het minus cule figuurtje van de H. Sebastiaan die door twee boogschutters met pij len' wordt doorschoten. Maar een der schoonste stukken is naar onze smaak een emaille kruis- groep in fonkelend blauw en diep- glanzend bruin. rr is zo veel te zien op deze ten- toonstelling en er valt voor ken ner en liefhebber zo veel te genie ten, dat men er uren voor kan uit trekken om slechts een enkele af deling te beschouwen. Er zijn fraaie oud-Hollandse en .Franse meubelen, Gothische kisten en kasten, klokken en uurwerken, kostbare bijouterieën in de geraffineerdste vormen en uit voering, zilveren gebruiksvoorwer pen, munten en penningen, Chinees en Delfts porselein, statuettes en bronzen dierfiguren uit de Floren tijnse school, tekeningen, voorwer pen uit de vóórchristelijke oudheid en de tijd der Vinkingen, schoonge vormd aardewerk, bronzen en ivoor, oude tapijten met de warmste kleu ren. Bij één der inzendingen willen we echter wat uitvoeriger stilstaan, de inzending nl. van de 25 jaar bestaan de Vereniging van Antiquaren, met een verzameling handschriften, boek en plaatwerken uit het bezit der le den. Om enkelé te noemen: een prach tig verluchte aflaatbrief uit 1463, een schoon staal van miniatuur en calligrafeerkunst van Spaanse origi ne. (Wie kopen wil: de brief kost 4000,enkele zeer mooie getij denboeken en een gedrukt Livre d'Heures, waarvan de prenten door een Parijse monnik met de hand zijn gekleurd, boekbanden, kaarten gra vures en andere plaatwerken, wie- gedrukken en tenslotte een fraai exemplaar van het beroemde plaat werk: Surinaamse Insecten (1719) van Maria Sibylla Merian. Dit en het vele andere is dikwijls van een schoonheid in vorm en kleur en getuigt, van een ambachtelijke vaardigheid, die stil maakt en waar van de waarde niet in geld is uit te drukken. Niettegenstaande de bijna vijftien miljoen gulden, die alle voorwerpen bij elkaar in de handel waard moeten zijn. VOLOP BLOEMEN en gezonde planten met ren. Een prachtig ivoren corpus ge q. tuigt van een vakmanschap zondeiDlOGmen-mestkegeltje! weerga. Ook van kerkelijk vaatwerk zijn prachtige voorbeelden aanwezig. Van een rij kbe werk te grote zilveren ciborie, Haarlems werk uit 1649, kunnen we alleen maar betreuren dat ze op deze tentoonstelling staat en niet meer op een plaats waarvoor ze eigenlijk is gemaakt. Hetzelfde moet ook gezegd worden van het prachtige Romaanse kruis uit Limo- JUBILEUM PASTOOR J. C. M. VAN EGMOND De zeereerw. heer J. C. M. v. Eg mond, geboren te Warmond en pas toor van Zuidihorn (Gr.), heeft op plechtige wijze zijn 121/»-jarig pries terschap gevierd. Behalve kerkelijke plechtigheden in Zuidhorn en in de tot parochie behorende kapel te Hoogkerk, was er een huldigingsre ceptie. De bisschop van Groningen, mgr. Nierman, en de plebaan mgr. Koelman kwamen persoonlijk hun gelukwensen aanbieden. Op de Stationsweg te Velzen- zuid is de 54-jarige heer J. R. van den Berg uit Amsterdam op de bromfiets' aangereden door een auto, die in een van de bochten van deze weg slipte en op het linkerweggedeelte kwam. De heer Van den Berg die onderweg was van IJmuiden naar Amsterdam werd op slag gedood. MeststoHenmengsel 6*13-18. Ontheffing nr. 513 Bloeibevorderend Organisch; daardoor wortelverbranding uitgesloten. Gemakkelijk en hygië nisch in het gebruik. Lees de ETISSO bloementips in „Margriet" en vraag ook naar de speciale mesttabletten voor cactussen. ME Dl CA - 's HERTOGENBOSCH (Advertentie» EEN KIJKJE OP DE NIEUWE HERFSTCOLLECTIE VAN DE ENGELSE ONTWEEPEE NORMAN HARTNELL Links: „Old Flame", een rode ge borduurde avondjapon van tafzUde met stola. Midden: „Pearl Barley", een taf- zijden avondjapon, geborduurd met grijze zijde. Opvallend Is de tweede „rok", die omgeslagen kan worden. Ook hiervoor ls tafzijde gebrnlkt. Rechts: „Town Mouse", een korte satijnen avondjapon, bestikt met gouddraad, met bijbehorende man- teL Een bijzondere lekkere drank ls op wij durveh het woord bij na niet meer te gebruiken een warme zomeravond (het mag ook een zoele zijn) een verfrissende aardbeienbowl, die uw gasten ze ker in de smaak zal vallen. Verse aardbeien zijn er niet, maar de vruchten uit de fles lenen er zich ook toe. Voor een kleinere portie gebruikt men 250 gram aardbeien. desgewenst suiker toevoegen. Ver der hoort er een fles witte wijn en ijsgekoeld spuitwater bij. Nog Iets verfrissends. U kunt een verrukkelijke cock tail samenstellen uit een kwart li ter aalbessensap, een achtste liter Vermouth, twee flessen spuitwater en een geraspte citroenschil Men serveert de drank ijsgekoeld, gegar neerd met schijfjes citroen. Mis schien iets^voor het volgend jaar? Schimmelinfectie aan voeten In overdekte en open zwem inrichtingen In bospaden en In strandbaden In de laatste twintig tot dertig jaar is zwemmen en baden voor veel mensen een gewoonte gewor den. Dat is een heel gelukkige om standigheid en het is daarom jam mer, dat aan deze gezonde bezig heid een bezwaar verbonden is. Dat is de verbreiding van schim melaandoeningen aan de huid en aan de nagels van de voeten. Volgens recente onderzoekingen komt de schimmelziekte of mycose reeds tamelijk veelvuldig voor. Vanzelfsprekend het meest bij men sen die in het dagelijks leven ta melijk nauw contact met elkander hebben en die bovendien dikwijls gebruik van zwem. of andere ba den maken: bewoners van interna ten, militairen, schoolkinderen. De ziekteverwekkende schim melsoorten groeien namelijk het best in een vochtige omgeving; ver breiding van de besmetting kan plaats hebben via badplankjes, bad- borstels en natte vloeren. Bij bad- personeel en zwemleraren kan voetschimmel zelfs als een be roepsziekte worden opgevat. Vooral 's zomers. Op hun beurt vormen deze per sonen zelf herhaaldelijk een bron van besmetting voor anderen als zij met blote voeten op natte zwem- badvloeren lopen. Maar het zijn niet alteen de gewone open of over dekte zwembaden waar de be doelde voetschimmels kunnen woe keren: in strand- en bosbaden kan men eveneens een voetmycose op lopen. De besmettingskans is overi gens niet altijd even groot, want in de zomermaanden groeit de schim mel beter dan in koudere jaarge tijde. Gewoonlijk begint de huidafwij king in de plooi tussen vierde en vijfde teen. Vandaar breidt zij zich meestentijds naar de voetzool uit. Bestaat de aandoening geruime tijd, dan worden niet zelden de na gels van de voeten aangetast en ook heeft dan wel uitbreiding naar de onderbenen en naar andere de len van het lichaam plaats Vooral de huid en de nagels van de han den kunnen meedoen en dat vormt dan een groot ongerief. Behandeling. Er komt een acute vorm van deze huidziekte voor, die met zo veel pijn en last gepaard gaat, dat de patiënt zijn gewone werkzaam heden niet kan verrichten. Daar naast wordt de laatste jaren ook een meer langdurige en slepende vorm van voetschimmel waarge nomen, waarbij de voeten en even tuele andere aangetaste delen van het lichaam er voortdurend tame lijk onsmakelijk uitzien. Mycose kan daarom geen onbetekenende ziekte worden genoemd! Wanneer er heftig jeukende, ac- cuut ontstoken plekken zijn, zal de dokter als regel eerst proberen de zieke huid tot rust te brengen. Pas daarna komt toepassing van be paalde schimmeldodende zalven in aanmerking. Behandeling van aan gedane nagels is uiterst lastig. Het kan nodig zijn dergelijke nagels volledig te verwijderen, waarbij dan ook nog dient te worden ge zorgd voor genezing van de aan grenzende huid, anders zou de schimmelinfectie opnieuw om zich heen kunnen grijpen. Goed afdrogen. zwembadinfektie te voorkomen. Nu is de desinfektie van zwembadma teriaal niet gemakkelijk door te voeren. Het enige afdoende zou zijn het dragen van goed aansluitend» badschoenen, maar. velen houden da ai niet van. Het beste wat men dan'nog kan doen, is het stevig af drogen van de voeten, vooral ook in de plooien tussen de tenen na het zwemmen en baden. Verder kan men eventuele barsten van de huid op die plaatsen aanstippen met jodiumtinctuur. dr. H. W. SCALONGNE U kunt niet weten Krakende stalen matrassen die nen af en toe ingesmeerd te wor den met vaseline. Sigarettenaanstekers dienen ge vuld te worden met wasbenzine halfom gemengd met terpentijn. Geen autobenzine gebruiken! Wanneer men per trein op reis gaat, dient men zijn dame het eer ste te laten instappen. Bij het uit stappen verlaat de heer als eerste de trein om haar de helpende hand te kunnen bieden. Z(jn de ringetjes In een schoen, waardoor de veters zijn geregen, scherp geworden, leg dan op de bovenzijde van de ringetjes een stukje hout en klop aan de binnen zijde de ringetjes plat Voorkom aitdrogen van bnsjes verf, door na het gebruik het busje op z'n kop te zetten. Dan kunnen er geen luchtbelletjes meer bijko men en dient de verf als luchtdich te afsluiter. Rubber onderleggers en matten, kunnen als nieuw gemaakt worden met thinner, In de handel ver krijgbaar. Plastic tasjes e.d. worden weer als nieuw door deze te behandelen met een doekje met water en vloei baar wasmiddel. Handen bleven schoon en reuk- vr(j als u ze vóór het schoonmaken van uien en worteltjes of aardap pelen even inwrijft met azijn. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Pompoen of kalebas is een me loenachtige vrucht, die men zo hier en daar nu weer in de groente winkels ziet liggen. De meesten be schouwen hem uitsluitend als een siervrucht en weten dus niet, dat men van deze eetbare soort heer lijke gerechten kan maken. Wanneer het pompoenvlees in een vruchtensla wordt verwerkt kan de uitgeholde schil prachtig wor den gebruikt om de vruchtensla daarin op te dienen. Een gezellig gezicht, vooral wanneer de rand wordt versierd met stukjes vrucht vlees en wat slagroom! Maar gaar gemaakt is kalebas ook bijzonder smakelijk. Een paar recepten hiervoor vindt U onder het weekmenu. ZONDAG: kop bouülon met toas tje kaasboter, kalfsfricandeau, princessebonen, r aardappelen, druiven. MAANDAG: rest koud vlees, ge mengde sla, gebakken aardappe len, broodomelet. DINSDAG: gebakken kaasplak, an dijvie, aardappelen, sinaasappel vla. WOENSDAG: bloemkool, gebakken hamplakken, aardappelpurée, yoghurt met geraspte appel. DONDERDAG: bloemkoolsoep, ri sotto, fruit. VRIJDAG: gevulde kalebas, rijst, tomatensaus, sla, krentenpanne- koekjes. ZATERDAG: kervelsoep/ citroen- rijst. GEVULDE KALEBAS I De kalebas schillen en in de lengte doorsnijden of in plakken verdelen. De stukken in een bo dempje water, wat melk en iets zout gaarkoken (vooral niet te zacht). Het vruchtvlees en het zaad verwijderen en de plakken bedek ken (of de helften vullen) deels met roerei met kaas, deels met b.v. doperwten. De schotel garneren met kaascroutons. GEVULDE KALEBAS II 4 Kleine kalebaseen wassen, 10 mip. in water met zout koken, in de lengte doorsnijden en uithollen. 1 Ui fijnsnipperen en vermengen met: 100 gr. gehakt, 4 tomaten (in stukjes gesneden), y2 eetlepel ge hakte peterselie en het fijngesneden vruchtvlees van de kalebassen Het mengsel op smaak afmaken, onge veer 10 min. in 50 gr. boter fruiten en de kalebashelften ermee vullen Paneermeel en geraspte kaas er over strooien en in een matig hete oven een bruin korstje geven. AL VERLEIDT de zomer en het zonnige weer vooral de jonge meisjes en ook ons ouderen wel tot vlbtte, luchtige, sportieve kle ding, toch mogen we het geklede jurkje niet verwaarlozen. Want plotseling staan we voor het feit, dat er dit of dat is waar we naar toe moeten en waar we toch wel een beetje goed gekleed wen sen te verschijnen. Dan moeten we in onze garderobe een aardig, aantrekkelijk kleedje hebben, dat we bij die gelegenheid kun nen aantrekken. Och, bij ons zal dat nog wel meevallen, want wij, volwasse nen, houden daar wel rekening mee, maar hoe staat het met onze jonge dochters Het zwaartepunt ligt bij haar garderobe op de vlotte, sportieve en er zijn ge noeg jonge meisjes, die ais het er op aan komt niet over een ge kleed jurkje beschikken. Toch moeten ze zoiets bezitten Geluk kig is er tegenwoordig volop keus voor de jeugd, ook op dat gebied. Wat denkt u bijvoorbeeld van zo'n leuk gekleed Jurkje voor de bakvis, als het model op onze foto draagt Het ls ver vaardigd van een leuke stof met een metaalachtig effect Er be vindt zich een dessin van kleine witte stipjes in, die geometrisch verdeeld zijn. Let u eens op de leuke wijde rok, die onze meisjes tegenwoordig zo graag dragen met een petticoat er onder. Kijk eens naar de blousende mouwtjes, die een tikje biedermeierachtig aandoen. En dan die leuke witte afstaande kraag, die een speciaal chachet aan het geheel geeft 1 Zo'n jurkje staat ook uw dochter goed. Laten we er in elk geval voor zorgen, dat ze een japonnetje heeft voor feestelijke gelegenheden. (Nadruk verboden).

Leidse Courant | 1960 | | pagina 10