Tineke Lagerberg zorgde voor derde Olympische medaille de Rini Dobberen herenploeg voor wisselslag-estafette kansloos PAKKER-RENTMEESTER VRIJDAG 2 SEPTEMBER I960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Koningin Juliana, prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben al enkele uren na hun aankomst in Rome blijk gegeven vap hun grote belangstel ling voor de olympische evenementen. Gisteravond woonde het koninklijk ge zin namelijk de zwemwedstrijden in het nieuwe olympische zwembad bij. „Hary is de snelste". zeggen zijn tegenstanders Na de finale barstte Ray Norton iiv de kleedkamer in snikken uit. 1 „Ik heb slecht gelopen" herhaalde 1 hij. telkens als om zich te veront- 1 schuldigen bij zijn coach, Bud Win- 1 ters. Maar Winters zeide: „Hary was vandaag de snelste. Hij is nummer 1 van de sprinters van wereld klasse". Hij voegde hieraan echter toe, dat Norton lang niet in zijn beste vorm was geweest. „Hary heeft grote indruk op mij ge- maakt", aldus Winters, „maar Ray Norton was zichzelf niet. Voor de eerste keer in zijn loopbaan gaf hij tekenen van zenuwachtigheid en de lichte aanval van dysenterie, die vele atleten verzwakt heeft, droeg i er niet toe bij om hem te kalme- ren. Maar wij hebben geen veront- i schuldigingen, Hary is de beste". En dit laatste werd beaamd door Dave Sime en Figuerola, alhoewel 1 de Cubaan zich kwaad maakte over 1 de door Hary veroorzaakte valse 1 start. 1 Chris vort Saltza ongenaakbaar, doch Ilse Konrads en Dawn Fraser geklopi in 400 m. vrije slag Ceremonie protocolaire van de 400 me ter vrye slag dames, donderavond in Rome: in het midden de Amerikaanse Chris von Saltza (goud 4.50.6), links de Zweedse J. Cederqvist (zilver 4.53.9) en rechts Tineke Lagerberg (brons 4.56.9). De Chinese schoolslagzwemmer Mo Kuo-Hsiung heeft gisteren bij wedstrij den in Hongkong op de 100 meter school slag een tijd gemaakt van 1 min. 11.0 sec. Hij bleef daarmee een halve seconde beneden het officiële wereldrecord, dat sinds 1957 op naam staat van de Rus Wladimir Minaschkin. Deze tijd zal wel niet als wereldrecord v/orden erkend, daar communistisch China geen lid is van de Fina. Na Marian Heemskerk en Wleger Mensonides was Tineke Lagerberg het derde lid van de Nederlandse zwem ploeg, dat op deze olympische spelen een medaille veroverde. Het 19-jarlge zwemstertje uit Naarden werd op de 400 meter vrije slag derde achter de Ame rikaanse Chris von Saltza en de Zweed se Jane Cederqvist Een ander Nederlands succes op deze avond, die werd bijgewoond door H.M. de Koningin, prins Bernhard en de prin sessen Beatrix en Irene, was de serie- overwinning van Ria van Velsen op de 100 mèter rugslag. Zij ging als tweede zwemster in 1.11.1 achter de wèreldre- cordhoudster Lynn Burke, die in 1.09.4 haar serie won, over naar de finale, die zaterdagavond wordt gezwommen. De andere Nederlandse meisjes brach ten het er minder goed af. In de 400 meter finale kon Corrie Schimmel het tempo niet volgen en werd zevende, slechts 0.1 sec. voor de Zweedse Seger- strom. Bijzonder teleurstellend was het zwemmen van Rini Dobber in de rug- slagserie. Zij werd in de tweede race vijfde in 1.14.2, een tijd die bepaald ver beneden de stand van de Amsterdamse ligt. De heren wisselslag estafette-ploeg moest in de finale met de achtste plaats genoegen nemen in een tijd, die enkele seconden boven de prestatie van de se rie lag. Tineke Lagerberg startte in de 400 meter finale tussen de Zweedsen Ceder qvist en Segerstrom. De Amerikaanse Chris von Saltza nam onmiddellijk na het startschot op overtuigende wijze met haar krachtige atletische slag de leiding op de rest van het veld, waarin de Aus tralische cracks Dawn Fraser en Ilse Konrads in een laag tempo meetrokken. Tineke Lagerberg en Corrie Schimmel, die in de buitenbaan zwom, bleven met de beide Australische meisjes op één lijn, teïwijl de blonde Amerikaanse steeds verder uitliep. De 100 meter ging in 1.06.0, de 200 meter in 2.18.8 en zo groot was op dat moment de voorsprong van de Californische zwemster, dat al duidelijk was bij wie het goud terecht zou komen. Tineke Lagerberg had zich intussen losgemaakt uit de tweede lijn, maar met nog drie banen te zwemmen kwam de al eerder verwachte aanval van de 15-jarige Zweedse Cederqvist, sedert enkele weken wereldrecordhoud ster op de 800 meter. NIET All EEN SPORTSTERREN! Corrie Schimmel was bU al dit ge weld in de achterhoede teruggevallen. £ij ging moeilijk door het water zonder de cadans die in dit zware nummer no dig is. Naar Chris von Saltza keek eigen lijk niemand meer. Vele meters voor het duel Lagerberg-Cederqvist uit ging de Amerikaanse volkomen onbedreigd op de titel af, waarmee zij op prachtige wijze revanche nam voor. de nederlaag welke zij in de sprint tegen Dawn Fra ter had geleden. Vlak voor het laatste keerpunt kreeg Cederqvist onze Tineke te pakken. De Naardense had geen re serves meer in petto om met succes te rug te kunnen vechten maar met de bronzen medaille, die zij met flinke voorsprong vóór Ilse Konrads en Dawn Fraser in de wacht sleepte, was zij ook tevreden. De uitslag was: 1. en olympisch kam pioene Chris von Saltza (VS) 4.50.6 (nieuw olympisch record); 2. J. Ceder qvist (Zweden) 4.53.9; 3. Tineke Lager berg (Nederland) 4.56.9; 4. Ilse Konrads (Austr.) 4.57.9; 5. Dawn Fraser (Austr.) 4.58.5; 6. N. Rae (Gr. Br.) 4.59.7; 7. Corrie Schimmel (Nederland) 5.02.3; 8. B. Segerstroem (Zweden) 5.02.4. De Japanner Tuoshi Yamanaka heeft vanmorgen in de eerste serie van de 1500 meter vrije slag met een tijd van 17.46.5 het olympisch record op deze afstand verbeterd. Het oude record stond sinds de spelen van 1956 te Mel bourne op naam van de Amerikaan George Breen met 17.52.9. Hedenmorgen werden de zwemwed strijden voortgezet met de series 4x100 meter estafette dames. De Nederlandse dames estafetteploeg, bestaande uit Jopie Troost, Sita Posthu mus, Hennie van der Velden en Cockie Gastelaars werd gediskwalificeerd door een verkeerd wisselpunt op de 4x100 meter vrij slag estafette dames. De Ne derlandse meisjes finishten als 2e ach ter Australië, dat een tijd van 4.17.6 deed noteren. Het verschil aan de finish bedroeg ruim 2 meter. De diskwalificatie was het gevolg van verkeerd overnemen door Sita Posthu mus van Jopie Troost. Volgens de kamprechters zou Sita Posthumus zijn vertrokken voordat Jopie Troost had aangetikt. De Spelen tellenca.1300scheidsrechters In de tweede serie van de 100 meter rugslag dames had Rini Dobber een vol komen ongeïnspireerde race gezwom men. Het leek alsof zij verlamd werd door het machtsvertoon van wereld recordhoudster Lynn Burke in de baan naast haar. De Amerikaanse trok zich in hoog tempo over het water en dit zwem men was wel in schrille tegenstelling tot dat van het Amsterdamse meisje. Rini Dobber moest behalve Lynn Burke ook de Deense Petersen en de Oostduitse Ingrid Schmidt laten gaan en met nog twee series te zwemmen was het al dui delijk, dat de 1.14.2 van de Amsterdam- ste onvoldoende zou zijn voor een plaats in de finale. Ria van Velsen deed het daarna heel wat beter. De Haagse nam resoluut de leiding en behield die in een mooie stijl zonder dat de Japanse Tanaka en de Britse Stewart haar ernstig konden be dreigen. De avond was begonnen met de finale van de wisselslag estafette heren, waar in het Nederlandse viertal Jiskoot-Men- sonides-Korteweg-Kroon tussen de ploe gen van Japan en Groot Brittannië zwom. In de strijd van de grootmachten Amerika, Japan en Australië waren onze jongens uiteraard kansloos. Zij werden de laatste in 4.18.2 ihaar kon den toch, vooral door het goede zwem men van Gerrit Korteweg op de vlin derslag en Ronnie Kroon op de vrije slag, de ploegen van Groot Brittannië, Italië, Canada en Rusland goed partij blijven geven. Voor de derde maal ging later de Stars en Stripes aan de middelste mast omhoog toen de Amerikaanse 4 maal 200 meter vrije slag-ploeg de titel in de nieuwe wereldrecordlijst van 8.10.2 had behaald. Er was op dit nummer een hevige strijd voorzien tussen de Ameri kanen, de Japanners en de Australiërs. Maar het kwartet Harrison-Blick-Troy- Farrell vormde een klasse apart. -Strijd was er eigenlijk alleen maar om de zil veren medaille, die na een enerverende race, waarin Jon Konrads ook al de lend in de Australische malaise van deze avond zijn krachten verkeerd ver deelde, door Japan met klein verschil werd gewonnen. De uitslag was: 1. en ol. kampioen Verenigde Staten 8.10.2; 2. Japan 8.13.2; 3. Australië 8.13.8; 4. Gr. Brittannië 8.28.1; 5. Finland 8.29.7; 6. Zweden 8.31.0 7. Duitsland 8.31.8; 8. Rusland 8.32.2. p'aabfen zich in iinale Ook de Nederlandse Twee met Stuur man is gistermiddag in de herkansingen van de olympische roeiwedstrijden uit geschakeld. De Nederlanders werden derde achter Italië en Tsjecho Slowa kije. Gelukkig zorgde de sterke Nederlandse dubbel twee Bakker-Rentmeester, dat deze derde dag van de olympische roei wedstrijden voor Nederland tenminste niet somber eindigde. Met grote overmacht, leidend van start tot finish en roeiend in een per fecte stijl, zegevierde de Nederlandse double scull in de eerste herkansing, die laat in de middag werd geroeid. Het is overigens een race zonder his torie geworden, want al direct na de start liep de Maas-Wilem III combinatie onweerstaanbaar van de overige drie ploegen weg. Toen de finish was bereikt oedroeg het verschil zeker vier lengten Van de vier Nederlandse ploegen die donderdag in actie kwamen zijn er dus drie de gestuurde twee, de twee zon der stuurman en skiffeur Lex Redelé uitgeschakeld. Slechts de dubbel twee Bexker-Rentmeester, die zaterdag in de finale, moet uitkomen, en de gestuurde Vier van Njord, die zich in de halve finales van vrijdag heeft geplaatst, zijn nog in de strijd om de olympische me dailles. Een trieste balans, temeer daar ae Vier van Njord toch zeker niet in staat moet worden geacht zich voor de eindstrijd te kunnen kwalificeren. Prinses Beatrix (links) en prinses Irene 'midden) zien Tineke Lagerberg haar bronzen medaille op de 400 meter vrije slag dames winnen. WIELRENNEN UITVAART KNUD ENEMARK-JENSEN Het stoffelijk overschot van de in Italië op zo tragische wijze om het leven gekomen Deense renner Knud Ene- mark-Jensen is gisteren onder grote be langstelling in zijn geboortestad Aarhus ter aarde besteld. Niet minder dan 75 kransen werden in de stoet meegevoerd. De herdenkingsrede van de dominee maakte zo'n diepe indruk op de ploeg maats van Jensen dat twee hunner, door de aandoening overmand, buiten kennis raakten. GAIARDONI WORDT PROF Santé Gaiardoni, wereld- en olym pisch kampioen op de sprint en olym pisch kampioen op de kilometerrace, zal begin 1961 overgaan naar de beroeps- i klasse. De Italiaan deelde dit mee in een interview met een journalist van de „Ga- zetto dello Sport". De reglementen staan de Italiaan niet eerder toe prof te wor den. Gaiardoni's levenswens is zijn land genoot Maspes na te volgen en op de wereldkampioenschappen tweede te wor den achter zijn idool. OLYMPISCHE WIELERPLOEG TERUG Met Marinus Paul zijn arm in een rekverband voorop, stapten de Ne derlandse wielrenners, die aan de olym pische spelen hebben deelgenomen, gis teravond uit het KLM-vliegtuig dat hen van Rome naar Amsterdam had ge bracht. Henk Nijdam kon het nog niet begrijpen, dat de achtervolgingsploeg op zo een jammerlijke wijze uit de strijd was geworpen. „Iedereen heeft ons als eersten over de streep zien gaan", zo zei hij. En chef d'équipe Ari evan Vliet viel hem onmiddellijk bij. „Volgens mij was de jury niet deskunlig genoeg", zo zei de veelvoudige Nederlandse sprint kampioen. De jongens werden op Schiphol ver welkomd door dr. P. van Dijk, de voor zitter van de KNWU, die verklaarde, dat hij best tevreden was over de resul taten van onze wielrenners.„Tegen pech is nu eenmaal niets te doen", aldus dr. van Dijk. De heer Martin was erg teleurgesteld over de berichten, die in de pers ver schenen waren na de slechte eindpresta- ties van onze wegrenners. „Toen Hugens en van Kreuningen beiden op kop za ten", zo zei hij, „was het de bedoeling, dat ook Renee Lotz naar hen toe zou springen. Met drie Nederlanders in de kopgroep hadden we dan een beste kans op een medaille gehad. Op het beslissen de moment kreeg Lotz echter een lekke band, waardoor de kans teniet ging", aldus de heer Martin. DE BEREIKTE RESULTATEN Na de zesde wedstrijddag van de Olympische Spelen 1960 is de verdeling van het goud, zilver, brons per land als volgt: Rusland Ver. Staten Duitsland Italië Australië Hongarije Turkije Groot Brittannië Roemenië Zweden Bulgarije Denemarken Japan Nederland Polen België Tsj. Slowakije Ver. Arab. Republiek Zuid Slavië Frankrijk Brazilië Mexico Perzië HET PUNTENKLASSEMENT Na donderdag luidt het puntenklasse ment voor de landen: 1. Rusland 185 pnt.; 2. Ver. Staten 132 npt.; 3. Duitsland 106 pnt.: 4. Hongarije 72 pnt.; 5. Italië 61 pnt.; 6. Australië 57 pnt.; 7 Groot Brittannië 43 pnt.; 8. Roe menië 38 pnt.; 9. Turkije en Polen elk 32 pnt.; 11. Nederland 30 pnt.: 12. Zwe den'en Tsjecho Slowakije elk 26 pnt.: 14. Japan 20 pnt.; 15 Denemarken en Bul garije elk 18 pnt.; 17. Zuid Slavië 11 p.; 18. Frankrijk. België en Zwitserland elk 10 pnt.; 21. Mexico en Canada elk 7 pt.; 23. Brazilië. Ver Arabische Rep. en Zweden elk 5 pnt.; 26. Perzië 4 pnt.; 27. Cuba 3 pnt.; 28 Noorwegen en Zuid Afrika elk 1 pnt. Het was gistermorgen veel koeler in Rome. De -zon gluurde af en toe door het wolkendek heen. Toch werden nog temperaturen van ongeveer 30 graden celsius (86 graden fahrenheit) verwacht Nog altijd heet, maar de laagste tempe ratuur tijdens de spelen tot dusver. Jesse Owens, de oud-wereldrecord houder op de sprint en in het versprin gen, is in Rome speciaal verslaggever van 22 Amerikaanse bladen. Alhoewel zijn honorarium ver boven het gemiddel de ligt sommige bladen betalen hem 400 dollar voor zijn atletiek kronieken woont Owens in een bescheiden hotel kamer in de buurt van het Terminus station. In zijn commentaar op Boston's sprong van 8.21 meter gaf Owens als zijn me ning te kennen, dat deze prestatie te Rome niet herhaald zal worden. De politie in de buurt van het zwem- stadion moest gisteravond versterkt worden toen het publiek zich door de afzetting heen een weg baande naar de reeds volle tribunes. Honderden men- sen, die niet naar binnen konden, drom den samen voor de loketten. Op een ge geven moment klommen jongelui over de loketten heen terwijl anderen via lantaarnpalen en over een omheining het stadion wisten te bereiken. Hun voorbeeld werd door anderen gevolgd totdat de te hulp geroepen politieagen ten zich op het afdak boven de loketten posteerden en de jongens, die daar al zaten, er af probeerden te werken. Het laatste woord bleef aan de ordebewaar ders nadat zij versterking hadden gekre gen. Chris von Saltia wordt omhelsd door Tineke Lager berg.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 6