S)e Êcidóe6oii4cmt i i 11 pi Pan-Afrika aarzelt met militaire hulp aan Loemoemba Oost-Duits!and sluit de deur voor West-Berlijn Directeur J F J. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: P APEN GRACHT 32 WOENSDAG 31 AUGUSTUS 1960 51ste JAARGANG No. 15106 Vier dagen de deur dicht Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0,59 p.w„ f 2,55 p. maand, f 7,50 p. kwartaal. Franco p.p. f 8.—. Advertent. 17 et p. mm., Telefoontjes f 1,50. Ontruiming van Kongo door Belgen voltooid De Pan-Afrikaanse conferentie in Leopoldstad heeft een aantal resoluties aangenomen die de regering van Kongo weinig hoop bieden op rechtstreek se militaire hulp van Afrikaanse staten om de opstandige beweging in Katanga de kop in te drukken. De conferentie, die reeds vijf dagen op initiatief van Loemoemba bijeen is om te spreken over concrete maatregelen om Kongo te herenigen, heeft enkele resoluties aangenomen waarin in algemene bewoordingen wordt gesproken over economische, politieke en militaire hulp aan Kongo, zonder dat er sprake is van troepensteun buiten het kader van de Verenigde Naties. De algemene indruk is dat de Afrikaanse landen Kongo wel willen steunen, maar uitsluitend via de Verenigde Naties. Dit kwam het sterkst tot uiting in een resolutie van Kameroen, die in een referendum Katanga onder toezicht van de Verenigde Naties beoogt. De Kongolese premier staat thans voor de keus zonder buitenlandse steun militaire operaties tegen Katanga te beginnen of het advies van o.m. Tune sië te volgen. Twee compagnieën Kongolese troepen in gevechtsuitrusting en bewapend met geweren en machinegeweren zijn vandaag uit Leopoldstad naar Loe- loeaburg vertrokken, kort voordat Loemoemba uit Stanleystad in de hoofd stad terugkeerde. De terugtrekking van de Belgische troepen uit Kongo is gisteren vol tooid. Ongeveer 180 man van het „be vrijdingsbataljon", dat in 1941 in En geland werd opgericht, werd toege sproken door de Katangese minister van buitenlandse zaken, Moenongo, voordat de militairen in Amerikaanse „Globemasters" stapten, die hen naar Brussel „zullen vliegen. Het bataljon was in Katnga aangekomen nadat de muiterij onder de Kongolese troepen, begin juli was uitgebroken en zes blanken werden vermoord. De Verenigde Naties hebben mede gedeeld dat zij de voormalige Belgi sche basis Kamina hebben overgeno men. Ruim vijfhonderd Belgische techni ci blijven, op verzoek der V.N., him taak vervullen opdat deze uitgestrek- Dreigend onweer Verleden week schreven we boven het artikel in deze kolom „Loe- moemba's nederlaag". Hij had een lesje gehad van de Veiligheidsraad en hij had dat lesje begrepen. Maar hoe snel de kansen in het politieke spel kunnen keren schijnt dezelfde Loemoemba te gaan bewij zen, want hij is ondanks het hem' gegeven en door hem begrepen lesje hard op weg naar de verwezenlij king van zijn eigen doel: de voor malige Belgische Kongo geheel onder zijn bewind. Hij, die vorige week nog zijn ster ke tegenstander leek, Tsjombe van Katanga, te zamen met Kalondji van Kasai, wordt meer en meer naar het achterplan gedrongen onder het non- interventionele oog van de Verenig de Naties. Kalondji is reeds in bal lingschap en als de schijn niet be driegt staat Tsjombe's goede maar kleine legertje binnenkort een aan val te wachten van de Loemoemba- Kongolezen. Hij, zowel als zijn te genstanders, hebben met verdeeld heid in eigen omgeving te kampen, maar de Afrikaanse ziel is ondoor grondelijk en Loemoemba gaat door op de weg die hij gaan wil. Het gerucht wil, dat hij direct of zijdelings hulp ontvangt van blanke officieren. Welke ideologie deze blan ke officieren dan aanhangen is niet moeilijk te raden; evenmin is zulks moeilijk ten aanzien van de prijs, die Loemoemba dan in de toekomst zal moeten, misschien ook willen betalen. te vliegtuigbasis in stand kan worden gehouden. Uitsluitend militairen der Verenig de Naties zullen toegang hebben tot Kamina en Kitona, de andere grote gewezen Belgische luchtmachtbasis in Beneden-Kongo. LOEMOEMBA EN TSJOMBE. Uit Leopoldstad wordt gemeld dat militairen van Loemoemba thans de grens van Katanga tot op enkele ki lometers zijn genaderd. Loemoemba zelf is dinsdagavond per vliegtuig uit Stanleystad in Leo poldstad teruggekeerd. Waarne mers menen dat de volgende week van groot belang zal zijn in de strijd tussen Loemoemba en Tsjombe. Vijf Kongolese soldaten die gewond werden in een gevecht in de ->rovin- cie Kasai (het gebied van de thans bezette „mijnstaat") rijn dinsdag avond per vliegtuig in Leopoldstad aangekomen. Een nog onbevestigd bericht wil, dat twee Kongolese militairen in hetzelfde gevecht werden gedood. Kalondji doei beroep op de Gaulle In een boodschap aan generaal De Gaulle zegt de „president" van de „mijnstaat van Kasai", Kalondji, die thans in ballingschap te Elisabeth- stad verblijft, dat de troeper. van de Kongolese regering, die zijn land zijn binnengevallen, onder leiding staan van Tsjechische officieren. Vol gens Kalondji, heeft de Russische medische ploeg, die in Kasai is aan gekomen, bij haar bagage radiozen ders en zeer waarschijnlijk ook wa pens en munitie. Kalondji zegt ver der, dat de Bakwanga gestationeerde Tunesische troepen alles gedaan hebben om het verzet, dat georgani seerd wordt, te dwarsbomen. Hij doet een beroep op De Gaulle hem te helpen door stappen te doen bij „alle landen, die evenals u be zield zijn door de grote idealen van vrijheid en gerechtigheid". In een boodschap aan Hammers- kjoelds vertegenwoordiger in Kongo, dr. Bunche, vraagt Kalondji of Scan dinavische, Ierse of Canadese troe pen naar Zuid-Kasai gezonden kun nen worde: om een einde te maken aan „de marteling van de bevolking door de anarchistische troepen van Loemoemba". Europeaan door Kongolese troepen tot stilstand gekomen. HET INCIDENT IN STANLEYSTAD. De officiële woordvoerder van premier Loemoemba heeft verklaard dat het incident, dat zaterdag op het vliegveld van Stanleystad plaats had, „sterk overdreven" is. Het was slechts een twist van drie minuten tussen de Amerikaanse piloten en de Kongolezen, die hogelijk verbaasd waren dat het toestel zolang boven het vliegveld cirkelde, zei hij. Het was de eerste officiële reactie van de Kongolese regering op het incident. Het gebeurde op het vlieg veld van Stanleystad zou echter on der deelnemers aan de Pan-Afnkaan- se conferentie grote beroering heb ben gewekt, en verscheidene dele gatieleiders zouden de kwestie met Loemoemba willen bespreken. AMERIKAANS PROTEST. De V.S. hebben krachtig geprotes teerd bij de Kongolese regering over de aanval op de acht Amerikanen in Stanleystad en gevraagd om bestraf fing van de aanvallers, zo heeft het State Department dinsdag bekend ge maakt. In het protest, dat maandag in Leo poldstad is overhandigd door de Ame rikaanse ambassadeur in Kongo, Timberlake, wordt gezegd dat de acht Amerikanen „afgeranseld zijn met geweerkolven, geschopt en over de grond gesleept zijn". De behandeling, die zij van Kongo lese soldaten gekregen hebben, valt op geen enkele wijze te verontschul digen. De Amerikaanse regering vraagt dan ook om bestraffing vaci de daders en verzoekt de Kongolese Paus Johannes ontving prins Albert In zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo heeft Z.H. Paus Johannes XXm prins Albert van België ontvangen. Links staat Avery Brundage, voorzitter van de Olympische Spelen. regering te verzekeren, dat er maat regelen genomen zullen worden om dergelijke aanvallen in de toekomst te voorkomen. Lincoln White, de woordvoerder van het State Department, zei later dat het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken de aanval als een ernstige zaak beschouwt en de Kon golese regering „volledig verant woordelijk acht voor het optreden van haar troepen. De vulkaan de Etna is weer ac tief. Het aantal explosies bedroeg dinsdagmiddag ongeveer dertig per minuut. Tevens is een voortdurend onderaards gerommel hoorbaar. De plaats Nabira aan de Geel vinkbaai in Ned. Nw.-Guinea wordt in de nabije toekomst opvoerbasis voor het Wisselmerengebied in het binnenland. Voor dit doel is men on langs begonnen met het bouwen van verschillende faciliteiten. In Bakwanga, de hoofdstad van de vroegere „mijnstaat" van Kalondji is het rustig, aldus heeft een woord voerder van de Verenigde Naties in Leopoldstad meegedeeld. De Europese inwoners hebben zich gedurende een nacht, onder bescher ming van Tunesische VN-troepen, teruggetrokken in de plaatselijke club. Het werk in de diamantindus trie die drie dagen geleden nog op volle toeren draaide is echter tengevolge van de arrestatie van een Politiebewakingen aan de grens versterkt Van Fidel Castro naar Loemoemba, van Cuba naar de Kongo is in de com munistische politiek maar een kleine stap. /"\ok bij het Midden-Oostelijke ^kruitvat wordt de brandende lont weer angstwekkend dicht bij het spongat gehouden. De pro-westerse premier van koning Hoesseins Jor danië, Majali, is vermoord. Majali was geen vriend van de Verenigde Arabische Republiek en de VAR geen vriend van het westen. Majali was zelfs een fervent tegenstander van de Egyptenaar Nasser. Het is op het ogenblik nog te boud om te stellen, dat handlangers van Nasser de hand in de moord op Majali hebben gehad, at hem het elimineren van de Jorda- niër niet onwelkom zal zijn, lijkt ons echter wel waarschijnlijk. Hoewel we moeten afwachten of Hoessein sterk genoeg is een pro- westerse politiek met behulp van Majali's opvolger te blijven voeren, dient te worden afgewacht, maar de politieke balans is momenteel zeer ten ongunste van het westen gedaald. Het valt daarom te begrijpen, dat vooral Engeland (oliebelangen!) de ontwikkeling in dat gebied met be zorgdheid gadeslaat. ,e tegenstelling tussen Sowj et-Rus land en communistisch China, die D zich de laatste dagen weer heeft toe gespitst, mag daarbij nauwelijks een lichtpunt worden genoemd. Zij die optimistisch genoeg zijn of zo licht gelovig te menen, dat een breuk tus sen die twee grootmachten de onder gang van het wereldcommunisme zal inluiden, dienen wel te bedenken, dat de godloze communistische ideo logie in beide landen onverzwakt blijft bestaan. Het komt ons daarbij voor, dat een breuk tussen Rusland en China meer beangstigend is dan een harmonisch samengaan. Want het is de vraag of Rusland on danks aanmatiging en uitdagend ge krijs een conflict met het westen wil riskeren. Naar ons gevoelen moet aan de Russische leuze van vreedza me co-existentie een zekere waarde worden gehecht, althans voorlopig, want Rusland kan wachten en zal, om dat te bereiken, China in toom willen houden. In dat licht moeten we ook de weigering van Rusland zien China deelgenoot te maken van zijn atoomgeheimen. Een China, dat zijn eigen weg gaat, zal zich niet alleen laten leiden door de ideologie van zijn leiders, maar meer nog door de latente haat van het gele ras tegen het blanke, daarbij gesteund door zijn overmacht aan mensen. Een olifant in een glazen kast doet meer schade dan een alleen maar grommende beer. Oost-Duitsland heeft kort na middernacht de grens tussen Oost- en West- Berlijn voor Westduitsèrs gesloten. Oostduitse volkspolitie bij de Branden burger Thor verklaarde dat de beperkingen volgens de opdracht van kracht zijn geworden. In West-Berlijn zijn alle leden der politiemacht, die dinsdagavond geen dienst hadden, naar hun post opgeroepen. De Westduitse staatssecretaris voor aangelegenheden, geheel Duitsland be treffende, gaf als zijn mt 'ng over de door de Oostduitse regering genomen maatregel te kennen, dat deze regering er kennelijk op uit is onrust onder de Westelijke bondgenoten te zaaien. Verscheidene auto's met Westduitse nummerplaten, die van West- naar Oost-Berlijn wilden gaan, keerden bij de grensposten terug, na door de Westduitse politie van de toestand op de hoogte te zijn gebracht. Uit om gekeerde richting kwamen verschillende Westduitse wagens ongestoord de grens over. Van 1 tot 4 september zullen in West-Berlijn bijeenkomsten worden ge houden van Duitsers afkomstig uit de gebieden die thans aan verschillende Oosteuropese landen behoren. Jordanië slaat een verkeerde weg in MMWÊÊÊ EraHHHI WÈi In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn maandag de 44-jarige premier Haza Majali en tien van zijn medewer kers bij een bom-aanslag om het leven gekomen. Het gedeelte van het regeringsgebouw, waarin het bureau van de premier was gevestigd, is volkomen vernietigd. Foto: militairen en brandweerwagens snellen naar de rokende ruïnes van het ontplofte gebouw. v, De Oostduitse regering zegt niet te kunnen toestaan dat de luchtcor- ridors tussen West-Berlijn en West- Duitsland worden misbruikt voor het vervoer van militaristische en irren- dentistische elementen" naar Wes- Berlijn. Deze corridors zijn slechts bedoeld voor gebruik door de geal lieerde strijdkrachten in West-Ber lijn. De westelijke mogendheden „zijn volledig verantwoordelijk" wan neer een dergelijk „misbruik" toch plaats heeft. Krachtens de vier-mogendheden- overeenkomsten hebben Duitsers toe gang tot alle sectoren van Berlijn. De burgemeester van West-Berlijn, Brandt, bracht donderdag nog een bezoek aan 't bureau van de sociaal democratische partij in Oost-Berlijn en werd door enkele honderden Oostberlijners hartelijk toegejuicht. Brandt zal de Oostduitse maatre gelen, zowel wat betreft de vrijheid van toegang tot Berlijn als de bewe gingsvrijheid in de stad zelf, vandaag zelf met drie westelijke commandan ten bespreken. In een verklaring van het West- berlijnse stadsbestuur wordt gezegd, dat de data van het congres en de bijeenkomst reeds maanden bekend waren. Congres noch meeting hebben ten doel haat te zaaien of propagan da te maken. De beperking van de bewegingsvrijheid in Berlijn is vol komen willekeurig. Tien miljoen bewoners van de vroegere Duitse gebieden die thans aan Polen en de Sowj et-Unie beho ren vieren jaarlijks in West-Duits- land de „dag van het vaderland". Dit jaar hebben de belangrijkste gebeur tenissen plaats in West-Berlijn. Op 3 september begint een congres met o.m. sprekers uit de Verenigde Sta ten en Frankrijk, de volgende dag zal in de Waldbühne, die 25.000 per sonen kan bevatten, een bijeen komst worden gehouden waar bur gemeester Brandt en de Westduitse minister voor al-Duitse zaken Lem mer het woord zullen voeren. In de Oostduitse regeringsverkla ring wordt gezegd dat de internatio nale wet, zoals omschreven in de overeenkomst van Potsdam en het Handvest van de Verenigde Naties, het propageren van agressie met het doel bestaande grenzen te verande ren verbiedt. De bijeenkomsten van vluchtelingen zijn volgens Oost-Ber lijn tegen Oost-Duitsland en zijn buurstaten gerichte propaganda. West-Berlijn behoort niet tot West- Duitsland en „de door de Westduitse regering geleide en gefinancierde or ganisaties" hebben niet het recht hier werkzaam te zijn. In West-Berlijn wordt aangeno men dat de Oostduitse maatregel slechts is gericht tegen Westduitsers die aan de congressen willen deelne men. Er zijn geen aanwijzingen dat de beperkende bepalingen ook voor West-Berlijners en vreemdelingen gelden. Een functionaris van het Oost duitse ministerie van buitenlandse zaken heeft op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de beperken de bepalingen duidelijk gelden voor Westduitsers. Het commando der Westberlijnse politie heeft inmiddels opdracht ge geven de bezetting van alle grens- en sectorposten te versterken. De po litie bij de posten van Westduitsers, die zich naar de Oostelijke sector van de stad willen begeven, te waar schuwen. De sluiting van de grens tussen Oost- en West-Berlijn geldt alleen voor de duur van het congres tot 4 september. De Oostduitse politie bewaking aan alle toegangen is ver dubbeld. In Bonn zien diplomatieke waarne mers de Oostduitse maatregelen als een poging om rechten uit te oefenen die de Russen reeds enige tijd voor de Oostduitsers wensen. In een verklaring van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken wordt onder meer gezegd dat Berlijn nooit Oostduits grondgebied is geweest en dat de verantwoorde lijkheid voor de vrije doorgang tot Berlijn volgens overeenkomst bij de Sowj et-regering berust. Het ministe rie ziet de maatregelen als een der „agressieve bedreigingen van het Sowj et-marionettenregime in Oost- Duitsland." Ook de Oostberlijnse politie bij de grensposten is versterkt. Als regel worden West-Duitsers naar West- Berlijn teruggezonden. Volgens een Oostduitse bekendmaking van gister avond worden West-Duitsers alleen in Oost-Berlijn toegelaten als zij 'n Vrij koel weer Om het omvangrijke en diepe lage drukgebied met centrum boven de Finse Golf, stroomt koele lucht van polaire oorsprong naar West- en Midden-Europa. Door de onstabiele opbouw van deze lucht komen ook hierin buien voor. Een kleine, van de oceaan af komstige storing bereikte vanmorgen Ierland. Deze storing trekt naar ver wachting over Zuid-Engeland in de richting van het zuiden van ons land. In verband daarmede blijft er ook morgen kans op regen bestaan. In het temperatuurverloop komt niet veel verandering en het blijft vrij koeL verblijfsvergunning hebben. De Westberlijnse politie aan de controle Dreilinden, het oostelijk einde van de 160 km lange Auto bahn van West-Duitsland naar West- Berlijn, heeft vanmorgen meegedeeld dat het verkeer uit Westduitsland normaal is. De Oostduitse grenswacht bij de grenspost Helmstedt is vandaag ver sterkt, maar de weinige reizigers naar Berlijn werden vlug geholpen. Volgens de Westduitse grenswacht is niemand teruggezonden. West- Duitsers moeten hun persoonsbewijs laten zien waarop hun geboorteplaats staat aangegeven waaruit kan wor den opgemaakt of de houder een vluchteling is die waarschijnlijk de aangekondigde bijeenkomsten in West-Berlijn wil bijwonen. Oit nummer bestaat uit 10 pagina's weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Half tot zwaar bewolkt met enige regen. 'Weinig verandering in temperatuur. Zwakke tot ma tige wind, in hoofdzaak tussen west en zuid. 1 Sept.: zon op 05.51; onder 19.28; maan op 16.49; onder 00.51. Hoo~waterstanden 1 Sept.: voorm. 11.08; n.m. 11.53. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen luiden: temp. gist. max. min. HELSINKI zwaar bew. 11 8 STOCKHOLM onbewolkt 13 4 OSLO licht bew. 16 5 KOPENHAGEN geh. bew. 17 13 ABERDEEN regen 15 9 LONDEN licht bew. 19 10 AMSTERDAM regenbui 18 13 BRUSSEL regen 18 12 LUXEMBURG zwaar bew. 18 12 PARIJS zwaar bew. 19 13 BORDEAUX licht bew. 21 12 GRENOBLE regen 22 13 NICE licht bew. 24 15 BERLIJN regen 20 13 FRANKFORT regenbui 19 13 MUNCHEN regen 19 11 ZURICH zwaar bew. 19 12 GENEVE zwaar bew. 20 12 LOCARNO licht bew. 11 WENEN zwaar bew. 20 14 INNSBRUCK zwaar bew. 18 9 BELGRADO zwaar bew. 27 16 ATHENE onbewolkt ROME licht bew. 31 19 AJACCIO half bew. 26 14 MADRID onbewolkt 32 16 LISSABON onbewolkt 27 18 MALLORCA zwaar bew. 31 22 Korreltje Niets is moeilijk, wanneer men het zelf niet behoeft te doen.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 1