PLANTEN Als Leiderdorp deel moet afstaan kan het aan totale opheffing niet ontkomen De BESTE MARGARINE Schadeclaim bij jeukziekte moeilijk Raad handhaaft subsidie restauratie r.k. kerk DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 DE I.HIDSP COURANT PAGINA 9 Burgemeester en wethouders in verweerschrift: Leiden moet bewijzen dat „algemeen belang" met annexatie is gediend heeft geen stedelijke allure. Vooral het grote getal eengezinswoningen in het plan wijst op een dorpse op bouw. B. en W. stellen daar tegenover, Langzamerhand geraakt de kwestie van de grenswijziging rond Leiden dat. het opvoeren van het getal een tot in de hoogste bestuursinstanties van ons land. Het is niet onwaarschijn- gezinswoningen juist van wijs be- lijk, dat in de komende zittingsperiode van de Staten Generaal deze zaak *eid getuigt. Niemand zal straks van aan de orde wordt gesteld en een eventuele grenswijziging door besluiten de?.e wijk in Leiderdorp de indruk van Tweede en Eerste Kamer wordt bekrachtigd. Een teken, dat in deze z ln ?en dorp te bevin- richting wijst, is de brief, die Gedeputeerde Staten op verzoek van de den. De voorzieningen zoals winkels, minister van binnenlandse zaken aan het gemeentebestuur van Leiderdorp scdoien, kerken en andere openbare hebben gericht met het verzoek de argumenten, die de gemeente Leiden gebouwen zullen de stedelijke m- heeft aangevoerd tegen het feit dat een groot gebiedsdeel van Leiderdorp druk versterken, niet in de grenswijziging is betrokken, te weerleggen. B. en w. van Leider- '7e}~^n "eett tenslotte aangevoerd dorp doen dit in een 20 folio-vellen tellend verweerschrift, waarin alle e^,v argumenten, die Leiden tegen het weglaten van Leiderdorp in de grens r rnnao wijziging heeft aangevoerd, worden aangevallen. GRENSWIJZIGING moet dienen om d-e Haagse overspill WEER AAN DE ORDE op te vangen? Welke wortel? Het zijn negen punten. Zoals be kend is de spits van Leiden's kri- B. en W. verwonderen er zich tiek gericht op het feit, dat de ge- voorts over, dat B. en W. in hun ar- meente Leiden bij het weglaten van gumenten er van spreken dat hel Leiderdorps uitbreidingsbeleid op weglaten van de Zijllaan en de de gronden van de Zijllaan en in de Meijepolder in de grenswijziging de groot mogelijk moet zijn en dat eigenlijk het gehele gebied van Lei derdorp en Oegstgeest aan Leiden gekozen voor het plan WlUveen, dat S&Z en W. van Leiderdorp citeren prof. Polak als antwoord, daar waar deze zegt: „hoe meer een gemeente in omvang toeneemt, hoe kleiner wordt de invloed van de burgerij op haar bestuur. Van het zelf doen der bur gerij komt steeds minder terecht, dat het Efficiency is niet het enige, waarop het in aangelegenheden van bestuur op aankomt. De gemeente is in de 76 BRABANTSE VADERS EN MOEDERS UIT CANADA NAAR NEDERLAND TERUG 76 Brabantse vaders en moeders komen zaterdag 27 augustus met een Raptim-chartervliegtuig op Schiphol terug van hun langdurige bezoek aan hun geëmigreerde kinderen in Cana da. Zij vertrekken daags daarvoor uit Toronto via Montreal en New York richting Nederland. Het zijn allen leden van N.C.B., de katholieke boerenbond in Brabant. Zij vertrokken 28 juni eveneens in een Raptim-charter naar Canada, waar zij bijna twee maanden bij hun geëmigreerde zonen en dochters heb ben vertoefd. Jubileumjaar voor Reclassering Bij het organiseren van de Natio nale Reclasseringsdag, die in de meeste gemeenten op zaterdag 1 ok tober zal worden gehouden, vraagt het eerst een nationale Reclasse- sering ditmaal extra aandacht voor zijn arbeid, omdat het vijfentwintig- jaar geleden is, dat in ons land voor het eerst een Natioanle Reclasse ringsdag werd georganiseerd. VRAAG UW MELKHANDELAAR GEWAARBORGD DOOR HET LEEUWENZEGEL t Advertentie) De actieperiode loopt dit jaar van 19 september tot en met 2 oktober. Men hoopt in dit jubileumjaar ten ws giuiiu.cn vciii uc zjjjiiJBS! cu ui uc ivicijeuuiuex- ui ue grenswijziging ut bate van de reclasseringinstellingen Meijepolder niet kan uitgroeien tot wortel van een ernstig kwaad in zich gemeen- van alle gezindten een record-op- uschap brengst van de collecten te mogen zien. ZIEKENFONDSEN: Heden nieuwe officiële publikatie een harmonisch geheel. Harmonisch geheel? Dan maar opheffing. Mocht de wetgever na kennisne- bergt. Welke wortel van wélk kwaad hier wordt bedoeld is niet duidelijk. B. en W. onthouden zich derhalve van commentaar. Leiden sprak ook B. en W. van Leiderdorp voeren over geschillen en complicaties. In- voorhands aan, dat op de gemeente dien deze ontstaan zal dit niet de ming van de gevoelens van de Ra- Leiden de bewijslast van de nood- schuld zijn van Leiderdorp, aldus zaak van deze uitbreidingsplannen B. en W. den der l,etrokken Krenten van berust en dat volgens de grondwet- De nieuwe stad zou voorts volgens oordeel zijn, dat het omstreden ge- gever van 1848 grenswijziging slechts de argumentatie van het Leids col- foied van de gemeente Leiderdorp mag plaats vinden, indien „het al- lege tégen Leiden aanleunen en voor T gemeen belang" dit eist. De gemeen- belangrijke voorzieningen op Leiden aan de £emeente Leiden behoort te te Leiden zal nu moeten aantonen, aangewezen zijn. B. en W. van Lei- worden toegevoegd, dan zal naar dat het „algemeen belang" de toe- derdorp wijzen hierbij op de vele mening van B. en W. van Leiderdorp voeging van de in de Zijllaan en voorzieningen, die reeds in het zich Meijepolder gelegen gronden vor- snel uitbreidende Leiderdorp zijn ge- aan algemene opheffing van Leider- dert. Wat is een harmonisch geheel? troffen: sport- en, speelvelden, dorp niet kunnen worden ontkomen, vragen B. en W. van Leiderdorp zwembad, uitbreiding waterleiding- zich af. Wanneer genoemd gebied aan net etc. Ondanks de enorme groei Het alsdan overblijvende ,deel van Leiden zou worden toegevoegd, zou- van de gemeente kon deze ontwik- Leiderdorp zal dan nauwelijks aan- den deze gronden, waar ongeveer keling in goede banen worden ge- spraak kunnen maken op een zelf- 30.000 mensen kunnen wonen uit- leid. Leiden kan er slechts wél bij standig voortbestaan. Van een pla- sluitend bestemd worden voor ar- varen als een nabuurgemeente groeit nologische eenheid zal dan geen beiderswoningbouw. en deels op de stad is aangewezen, sprake meer zijn. Zou men echter een wijk voor 30.000 mensen alleen bestemmen Wijs beleid. voor arbeiderswoningen, dan is er juist van een harmonische opbouw Ander argument van Leiden was: zitting van 9 september aanstaande geen sprake. Het harmonisch even- het uitbreidingsplan van Leiderdorp aan de orde zal worden gesteld. wicht van de stad Lieden zou aldus nog meer verstoord worden. Ook bestrijden en W. van Lei derdorp, dat de 'gronden aan de Zijllaan wat ligging betreft bestemd zijn voor arbeiderswoningen. Het is ongetwijfeld wenselijk met het oog op nabijgelegen industrieterrein (Grote Polder), dat het getal ar beiderswoningen hoog is. Het ge tuigt echter van een goed beleid 'n grote stadswijk op te zetten met 'n flink aantal woningen in de middel bare en hogere huurklassen, omdat daardoor juist van het begin af aan Tot zover B. en W. van Leiderdorp in dit preadvies, dat in de raads- Bouwplan van twee en een kwart miljoen in Eindhoven 225 Miljoen gulden moet 'n nieuw winkelcentrum aan het 18 Septem- berplein in Eindhoven gaan kosten. Het wordt een enorm project, waar in opgenomen 81 winkels, veel kan toorruimten en een café-restaurant. Financier is de Luma A.G. te Zürich (Zwitserland). Naar de ontwerper meedeelde wordt de galerij zeventig meter breed, veertig meter diep en vijftien meter hoog. Het oppervlak bedraagt ongeveer 3600 m2. Met de bouw zal anderhalf jaar gemoeid zijn. In de achterbouw van het plan zal een in- en uitvoercentrum, een congresgebouw en een hotel worden gebouwd. GEMEENTERAAD VAN ZOETERWOUDE Uitbreidingsplan zal worden gewijzigd Eenheid? wordt voorkomen dat deze wiik een Tijdens de gisteren, onder voorzitterschap van de burgemeester, gehou- te eenzijdige bevolkingsopbouw zou den ve*gadering van de gemeenteraad van Zoeterwoude, werden vele pun- kriigen *en behandeld. Als voornaamste hiervan moeten worden genoemd een besluit tot wijziging van het uitbreidingsplan, als gevolg van een ingeko men bezwaarschrift, dat echter eerst moest worden afgewezen, alsmede een aantal subsidie-aanvragen. t i - j j. Voorts werd besloten, niettegenstaande een bezwaar van de zijde van Leiden heeft ook aangevoerd, dat Qedep. Staten, het subsidie voor de restauratie van de r.k. kerk te hand- oit deel planologisch een eenheid haven> Tenslotte zal de gemeente zich aansluiten bij de gemeenschappelijke met de stad vormt. Ook dit betwij- regeling i.z. schooltandverzorging te Alphen a.d. Rijn. felen B. en W. van Leiderdorp. Het betekent een diskwalificatie van de g en stelden voor van de Wed. een besluit van B. en W., waarbij zijn historische waarde, die moet worden van Teijlingen aan te kopen een per- bouwaanvrage aan de Dorpsstraat we- toegekend aan de gedecentraliseerde ceel groncj jn <je Westeindse polder gens strijd met het uitbreidingsplan opbouw van ons staatsbestel. Als i-Vjn_ ^e te maken Pasveer-rioolwa- was afgewezen. B. en W. stelden ook men zo gaat redeneren, zou binnen terzuiveringsinstallatie. De heer van nu voor afwijzend op het verzoek te afzienbare tijd het gehele westen def pioeg ze^ <jat gebleken is dat voor beschikken. De kath. fraktie wilde de van Nederland, dat planalogisch als deze installatie een vrij groot bedrag heer van der Kolk tegemoetkomen en de? éénbestor1 moeten" worden nodig is' sPreker was van mening, de rooilijn zodanig te verleggen, dat nw? t«1,JOL dat bet voorstel van B. en W. beter de bouw mogelijk wordt. De voorzit- ar^r, S kan worden aangehouden en dan te ter zei, dat eerst het verzoek van Van ïüfn ^n de Zhl? denkbaar d n trachten de definitieve zuiveringsin- der Kolk moet worden afgewezen stallatie te doen uitvoeren. De voor- daarna kan dan worden voorgesteld B. en W. van Leiderdorp bespre- zjtter antwoordde, dat B. en W. de- het uitbreidingsplan te wijzigen. De ken °ok bet argument van de zelfde mening zijn toegedaan. Rijn- heer van der Ploeg kon hiermede ak- overspill" van Den Haag. Wat Den jan(j heeft echter aangedrongen op koord gaan, doch wilde dan deze wij- Haag teveel krijgt aan inwoners zou Sp0edige uitvoering. Er is een plan in ziging uitbreiden, zodat de ter plaatse naar Leiden moeten verhuizen, voorbereiding voor woningbouw in de gevestigde industrie ook uitbreidings waarom niet naar Leiderdorp vra- Westeindse polder. Getracht zal wor- mogelijkheid krijgt, De voorzitter gen zij zich ai. En voorts: kan men £en bespoedigen. Met algemene wees er op, dat het laatste het geval wel zo veel waarde aan dit argu- stemmen werd daarop besloten de van der Kolk aanzienlijk zou kunnen ment hechten nu de regering heeft aankoop van de hiervoor bedoelde vertragen en wethouder Kraan dat grond aan te houden. De raad ver- nog geen antwoord is ontvangen van leende een crediet voor het ontwer- de betreffende firma op de door B. en pen van een plan voor een Pasveer- W. gedane suggestie. Besloten werd installatie aan de Hoge Rijndijk. De het verzoek van de heer van der Kolk kosten hiervan bedragen 5.700. af te wijzen. Het uitbreidingsplan zal De eigenaar van de vuilstortplaats worden gewijzigd, waarbij tevens zal De bisschop van Ivrea, Mgr.^Albi- aan de Ommedijkseweg vraagt thans worden bezien de kwestie van de in- no Mensa, heeft van zondag af on- een jaarlijkse vergoeding van 150.-. dustrie. Blijkt echter, dat de industrie geveer 1000 inwoners van het dorp De heer Van Mil vond het vreemd, het geval van der Kolk zou stagne- Montalto, dat zich niet aan het ge- dat dit nu pas gevraagd wordt, terwijl ren, dan zal eerst de wijziging ten be zag van hun pastoor wil storen en de gemeente er toch al enkele jaren hoeve van Van der Kolk worden aan- zich afgescheiden heeft, in de ban stort. De voorzitter zei, dat indertijd gebracht, gedaan. de toestemming tot storting werd ver- i oro kr?gen. Deze toestemming werd bij Ged. Staten hebben bezwaar ge- T., "f 1? ef verleend- 1113118 wil de eigenaar, maakt tegen het subsidie ln de kosten In de herfst van dat jaar st'erf de de dakpannenfabriek Van Oordt te van restauratie van de r.k. kerk aan Ca™iïosVaM bijMreen hal™ eeuw AlPhen 3 d-eontract hebben de Hoge Rijndijk. Besloten werd dit i^avauos, na mjna een_ naive eeuw en vraagt nu deze jaarlijkse vergoe- subsidie te handhaven. ding, terwijl er dan nog vier jaren IN DE BAN zijn ambt daar te hebben vervuld. «llfT'&jluan ^ieSTfv?! ™rde,n.Aestort' De vergoeding De L.T.B, heeft verzocht alsnog de zeer geliefde kapelaan Nicola Ave- rone to. zijn opvolger zou worden benoemd. De bisschop benoemde evenwel een ander tot pastoor. Slechts onder politie-bewa'king kon deze zijn plaats innemen. Een deel van de gelovigen scheidde zich af en werd toegekend. Nieuwe straatnamen belastingschade te vergoeden aan C. J. van Klink, van wie de gemeente destijds grond heeft gekocht. B. en W. handhaafden hun voorstel om de vol- De straatnaamgeving lokte enige le belastingschade te vergoeden. De va», wc ecJUVi_cll BIB «u-wx, discussie uit. Het ging hier over en- heer van der Ploeg zei, dat de me- hield zondagsbijeenkomsten op het kele nieuwe straten aan de Hoge Rijn- ningen hierover in de kath. fraktie kerkhof. Pogingen van protestantse d,Jk- B en w- stelden voor deze resp. verdeeld zijn. De een wil alles ver zijde orn deze groep aan zich te bin- *e noemen Nassaustraat, Bonifacius- goeden, een ander maar 50% en weer den mislukten. Meer succes had de straat en Titus Brandsmastraat. De anderen willen in het geheel geen vorig jaar geëxcommuniceerde pries- heeri Van Mil wilde de Nassaustraat, vergoeding geven. Het voorstel van ter Johan Taddei die zich heeft uit- Servatiusstraat noemen. Het bleef B. en W. werd dan in stemming ge- geroepen tot aartsbisschop en pri- echter Nassaustraat. Over de parallel bracht en met 7 stemmen voor en maat van Italië der Orthodoxe Kerk. met de Hoge Rijndijk lopende straat, vier tegen aangenomen. Ongeveer 300 inwoners van Montalto die B. en W. de naam willen geven B. en W. stelden voor toe te treden hebben Taddei gevraagd in de Or- van Titus Brandsmastraat, bestond tot een gemeenschappelijke regeling thodoxe Kerk te worden opgenomen, verschil van mening. De heer Koek inzake de schooltandverzorging te Al- Taddei zond een afgevaardigde naar kon niet inzien waarom dit niet Hoge phen a. d. Rijn, voor zover betreft de het dorp, eveneens een afvallige Rijndijk kon blijven. De voorzitter r.k. jongens- en meisjesschool aan de priester, die de priesterlijke bedie- antwoordde, dat er grote moeilijkhe- Hoge Rijndijk. Het eerste jaar zal dit ning ging uitoefenen. Het aantal den zouden ontstaan bij de huisnum- f 350,kosten. De heer van der aanhangers groeide tot 1000. ondanks mering, zodat het tenslotte toch werd Ploeg wist ook dat de andere school- het feit, dat de gemeente hun geen Titus Brandsmastraat. besturen in de gemeente over deze kerk ter beschikking heeft willen De heer J. van der Kolk, was in kwestie zijn benaderd. Spreker zou stellen. beroep gekomen bij de raad, tegen deze schoolbesturen willen opwekken zich ook bij de schooltandverzorging aan te sluiten. De voorzitter ant woordde, dat de tandarts op het dorp zo goed mogelijk de tandverzorging behartigd. Als deze over een goede huisvesting kan beschikken zal hij de schooltandverzorging op zich nemen. Het schoolbestuur aan de Hoge Rijn dijk heeft ook scholen te Leiderdorp, die reeds bij Alphen zijn aangesloten. Na deze toelichting werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Subsidies Op het verzoek van de Stichting Kath. Gezinszorg om het subsidie m.i. v. het jaar 1959 nader te bepalen op 35% voor de gezinsverzorgsters en op 30% voor de gezinshelpsters werd gunstig beslist. Aan de Stichting Maatschappelijk werk alhier werd een subsidie over I960 verleend van 3.727,15. De r.k. jeugdbeweging in de paro chie Zuidbuurt vroeg voof" 1960 een subsidie te verlenen van 1.000,—. De commissie voor de financiën ad viseerde voor elke jeugdbeweging het subsidie van ƒ600,—dat in de begroting is geraamd, te brengen op ƒ800,B. en W. stelden voor het geraamde subsidie te handhaven en deze kwestie opnieuw te bezien bij de begroting 1961 De heer Paardekooper merkte op, dat bij de behandeling van de be groting 1960 door hem reeds is ge vraagd dit subsidie te herzien. De voorzitter zegde alle steun toe doch wilde eerst het verzoek om subsidie afwachten. Nu is het verzoek er, doch de steun is verdwenen. De heer de Graaf is wel voor jeugdbeweging maar acht 1.000,— toch wel erg hoog. De heer Van Mil was van mening dat deze subsidieregeling nodig moet worden herzien. De voorzitter wees er op, dat in dertijd is besloten een subsidie te verlenen voor de kadervorming. B. en W. handhaafden hun voorstel, dat werd aangenomen met 8 tegen 3 stemmen. Op voorstel van B. en W. werd besloten de oude subsidieregeling voor de Kruisverenigingen in te trekken en een nieuwe regeling vast te stellen. Deze regeling houdt in, dat naast het subsidie voor het nor male kruiswerk ook kan wórden bij gedragen in de kosten van stichting van een w(jkgebouw. Deze bijdrage is dan 30 van de stichtingskosten. Het voorstel werd met algemene stemmen aangenomen. Tenslotte werd nog besloten de be taling van de rente en aflossing van een door het Wit-Gele Kruis op het Dorp te sluiten geldlening van 65.000,en aan genoemde vereni ging te verkopen 400 m2 grond aan de Korte Miening tegen 25,per vierkante meter. Bij de ingekomen stukken bevond zich het gedeeltelijk door Gedepu teerde Staten goedgekeurde uitbrei dingsplan „Industrieterrein Hoge I Rijndijk". De voorzitter deelde mede, dat aan H. M. de Koningin is gevraagd het openbaar belang te erkennen van het leggen en hebben van een wa terleiding in dt Besjeslaan. Dit als voorbereiding van de toepassing van de wet tot opheffing van privaat rechtelijke belemmeringen. Voorts zeide de voorzitter, dat binnenkort de goedkeuring te verwachten is van Volgens een woordvoerder van de Ziekenfondsraad zal een schadeclaim op de fabrikanten van „Planta", de margarine waarvan wordt aangeno men dat ze de oorzaak is van de plotseling uitgebroken jeukziekte in enkele steden, uiterst moeilijk zijn, zelfs wanneer wetenschappelijk zou worden bewezen dat de margarine werkelijk oorzaak is van de ziekte. In elk geval zouden schadeclaims zich hoofdzakelijk moeten beperken tot de eventuele kosten van opname in een ziekenhuis. De ziekenfondsraad zal over deze kwestie overigens geen speciale ver gadering houden. De eerstvolgende OUD-DIRECTEUR SCHIPHOL OVERLEDEN De oud-directeur van het luchtha venbedrijf Schiphol, de heer U. F. M. Dellaert is gisteravond omstreeks 9 uur in de Amsterdamse Boerhaave- Kliniek overleden, aldus heeft de persdienst van Schiphol meegedeeld. De heer Dellaert, die 67 jaar is ge worden, werd één dag na zijn af treden als directeur, op 1 juli, met een borstaandopning in de kliniek opgenomen. Het is nog niet bekend wanneer het stoffelijk overschot ter aarde zal worden besteld. De heer Dellaert is een van de luchtvaartpioniers van ons land. In 1920 werd hij stations chef van de K.L.M. Japan koopt de „Bloemendael" (voormalige .Willem Barentsz I voor 4,5 miljoen De Nitton Maatschappij voor de walvisvaart, een Japanse onderne ming, heeft vandaag bekendgemaakt, dat zij een contract heeft gesloten voor het overnemen van het voor malige fabrieksschip van de Neder landse Maatschappij voor de Walvis vaart de „Bloemendael". De „Bloemendael" droeg voorheen de naam „Willem Barentsz" doch werd omgedoopt, nadat een nieuw en groter fabrieksschip die naam ging dragen. De maatschappij wil het schip gebruiken voor haar walvis operaties in het centrale en het noor delijke gedeelte van de grote oceaan. Het met de Nederlandse maatschap pij gesloen contract moet nog wor den goedgekeurd door de Japanse regering. De Japanse maatschappij deelde mede, dat de prijs voor het schip 420.000 pond sterling,, afgele verd Yokohama, bedraagt. De Nederlandse maatschappij voor de walvisvaart heeft de bekendma king van de Nitton maatschappij voor de walvisvaart bevestigd. PRINS ASCHWIN OP DELFTSE ANTIEKBEURS De twaalfde oude kunst- en an tiekbeurs in „het Prinsenhof" te Delft, heeft op de eerste dag al zeer veel bezoek getrokken. Tot de bezoe kers behoorde prins Aschwin von Lippe-Biesterfeld, broer van prins Bernhard, die geen beurs overslaat. De prins, die conservator is van de afdeling Aziatische kunst van het Metropolitan Museum in New York, kwam om hajf elf en vertrok om half zes toen het museum werd ge sloten. Hij werd op de beurs rond geleid door de organisator, de heer Marcel B. Keezer. de aankoop van de Kliko-vuilnisauto. Tot leden van de instelling voor maatschappelijke zorg worden geko zen de heren A. Pieterse, H. H. van Kapel, P. van Bemmelen en L. van Vliet. De aftredende voorzitter van deze instelling, de heer G. P. van Leeu wen, wordt herbenoemd. De aftredende leden van de wa terleidingcommissie, de heren J. van Vliet, C. J. van Leeuwen en J. B. N. van Diemen, worden allen herbe noemd. Ook de zitting hebbende leden van de woontruimtecommissie de heren P. Koning, J. H. van der Ploeg, A. M. Schinkel, H J. van Mil en H. J. M. Sieverding, worden herbenoemd. Alle andere agendapunten gingen zonder discussie onder de hamer door. De heren C. J. van Leeuwen en J. van Vliet waren afwezig. bijeenkomst heeft volgende maand plaats na de vakanties. Heden nieuwe publikatie? Vandaag zal op het departement van sociale zaken en volksgezond heid over de materie besprekingen gehouden worden met prof. dr. P. Muntendam, direc.-generaal voor de volksgezondheid. Hierbij zal getracht worden een overzicht te krijgen van de stand van zaken en zo mogelijk van de resultaten van een onderzoek door het Rijksinstiuut voor de Volks gezondheid, in samenwerking met de research-bureaus van de Unilever. Het staat nog geenszihs vast of het nieuwe bestanddeel in de margarine inderdaad de ziekte verwekt, terwyl evenmin vaststaat of in het bevesti gende geval, van schuld door de pro ducenten kan worden gesproken. Een officiële verklaring over een en ander kan in de loop van de dag worden verwacht. „UITLEVENDE" BROMFIETS JONGENS IN EINDHOVEN VAN DE STRAAT Op een terrein achter de Demer- tunnel in Eindhoven zal men een gras- en zandbaan voor bromfietsers gaan bouwen. Dank zij een particu lier initiatief wil men zodoende jeugdige bromfietsers, die zich an ders op de openbare wegen in en rond de stad „uitleven", gelegenheid geven wedstrijden te organiseren. De Eindhovense verkeerspolitie, verschillende oliemaatschappijen en andere bedrijven hebben grote be langstelling voor de plannen. Om streeks de komende bevrijdingsher denking wil men met het evenement gaan starten. Sloop Bussumse T.V.-toren gestopt Onvoldoende veiligheidsmaatregelen In opdracht van de politie is van morgen het sloopwerk aan de tele- visietorer in Bussum stop gezet. Der ze televisietoren is een aantal jaren geleden in Bussum gebouwd, maar is niet meer nodig, omdat bij „Crai- lo" in Hilversum een nieuw televi sietoren in gebruik is genorfien. De oude toren is verkocht aan een slo per, die vorige week met slopen is begonnen. De 35 meter hoge toren is gemaakt van honderden stalen buizen, elk 5.50 meter lang en 21,5 kilo zwaar. Gistermiddag is een van de buizen van een hoogte van 27 me- t§r gevallen, deze boorde zich in de langs d< toren lopende Nieuwstraat. Gelukkig liep er op dat moment nie mand voorbij. De politie stelde een onderzoek in en kwam tot de con clusie, dat bij het slopen niet vol doende veiligheidsmaatregelen zijn genomen. Teg?n de sloper is proces verbaal opgemaakt NEDERLANDSE SCHEPELINGEN STAAN TERECHT IN V.S. Van de zijde van de Holland-Ame rika Lijn, die eigenaar is van de „Al- blasserdijk" wordt medegedeeld, dat de afdeling New York van deze re derij zorg draagt voor de verdedi ging van de beide van moord ver dachte zeelieden W. H/ en A. H. v. D. Zoals gemeld zullen deze zeelie den op 17 oktober voor het Ameri kaanse districtsgerechtshof in Brownsville (Texas) op beschuldi ging van mishandeling de dood ten gevolge hebbend, terecht staan. De ze mishandeling werd op het havens emplacement van Brownsville ge pleegd en de twee zeelieden werden enkele uren nadat het lichaam van het slachtoffer was gevonden, in ar rest gesteld. DE REIS VAN HET KONINKLIJK GEZIN Uit Ischia wordt gemeld dat de koningin vanochtend aan boord van het jacht de „Groene Draeck" aan de Golf van Napels is aangekomen. De prins bevond zich aan boord van de „Piet Hein" die even later te Ischia meerde. De twee jachten werden begeleid door Hr. Ms mijnenveger „Gemert".

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9