LEXINBTON »De Vluchteling van Cayenne« Hulde... Lexi geeft Goud voor een vulden! Géén bij bij i komkommer Zingende Zwammen Onrust bij metaalbewerkers She Herhaald doorlichten minder gewenst DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1960 DE LElDbfi CDUKAN1 20 voor een gulden GOUD omdat onze eigen melangeurs i 4 j in Amerika de beste tabakken V* ter plaatse kopen. een GULDEN omdat de verkoop van de Lexies over de gehele wereld zo enorm groot is. Gouden echtpaar v. d. Hulst- v. Steyn Auto tegen trein in Voorhout gereden Bestuurder ernstig gewond blijf zeer aangenaam te hebben ge vonden. Zij verwierven zich de vriendschap van de bevolking van La Courtine omgeving. Een afdeling van vijfhonderd man is in La Courtine achtergebleven ter voorbereiding van de aankomst van de eerste gevechtsgroep van de eer ste divisie infanterie, die acht sep tember a.s. haar oefeningen in die streek gaat beginnen. GROENTE-EXPORT NAAR ZWITSERLAND De Zwitserse autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de invoer van bonen en kropsla in dit land o.a. uit Nederland thans weer in beperkte mate zal worden toegestaan. Reeds enige tijd was deze invoer verboden. Verder is ook de invoer van tomaten in Zwitserland weer in beperkte mate toegestaan, echter al leen voor zover deze bestemd zijn voor verwerking in de fabrieken. Slechte bramenoogst door regen De aanhoudende, dikwijls zware regenval van de vorige week heeft in het Zeeuwse kleinfruit-centrum Kapelle-Biezelinge vrij veel schade toegebracht aan de bramen, waarvan de oogst in volle gang is. Tengevolge van het natte weer zijn er veel rotte vruchten en de kilo-opbrengst valt tegen. De kwaliteit is wel goed maar de telers moeten bij het plukken te veel vruchten laten vallen, die niet goed zijn. wereldmerk Gistermorgen omstreeks twaalf uur is op een niet beveiligde over weg aan de Onder den Damsterweg te Warffum, ongeveer driehonderd meter voor het station Warffum, een personenauto tegen een trein gere den. De wagen werd bestuurd door de 23-jarige E. Posthumus uit Stads kanaal. Doordat zijn snelheid tame lijk groot was (dit bleek uit de rem sporen) heeft hij niet meer kunnen stoppen toen hij de „Blauwe Engel", die op het traject GroningenRoo- deschool rijdt, zag aankomen. De be stuurder is ernstig gewond naar het ziekenhuis in Groningen overge bracht. De trein had zestien minu ten vertraging. De auto werd ernstig beschtdigd. Multimiljonair - bananenkoopman kocht circus Van Bever Onder normale omstandigheden moesten er nu op de veiling in Ka pelle-Biezelinge dagaanvoeren zijn van 25 tot "0 ton, maar de laatste dagen zijn ze niet hoger dan 20 ton. Van deze hoeveelheid is ongeveer 80 procent eerste kwaliteit. Er is een voortdurend grote vraag naar bramen, zowel van de zijde der binnenlandse conservenfabrieken als voor export naar fabrieken in West- Duitsland. D? prijs is vrij stabiel en ligt voor exportkwaliteit rond 95 cent per kilo. De tweede kwaliteit noteert regelmrtig tussen 75 en 80' cent per kilo. In Venlo mogen geen bijen t meer vliegen. De diertjes heb- ben de zomer van 1959 in de na- 5 jaarskomkommers een misgewas veroorzaakt door de blpesems te bevruchten. De tuinders kunnen t het misgewas, dat aldus ont- staat, niet aan de export kwijt en op de binnenlandse markt is het ook weinig waard. Zij hebben nu besloten alle t in en nabij Venlo gevestigde bijenvolken te evacueren naar de Peel en de heide bij Well in Noord-Limburg. Zij betalen de vervoerskosten en hebben het er I graag voor over. Het vliegver bod kost de tuinders een kwart cent per komkommer. from America's Best Tobaccos NEDERLANDSE MILITAIREN TERUG UIT LA COURTINE De tweede van de twee gevechts groepen van de vierde Nederlandse divisie infanterie is gisteren in twee colonnes, ter sterkte van respectie velijk duizend en drieduizend man, de terugreis naar Nederland begon nen. De Nederlandse militairen ver klaarden voor hun vertrek hun ver- Gaarne plaatsen wij nog een foto van het echtpaar J. J. v. d. Hulst-v. Steyn uit Voorhout, dat 6 september a.s. in goede gezondheid zijn gouden huwe lijksfeest hoopt te vieren Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Am sterdam is vanochtend een groot deel van de arbeiders niet aan het werk gegaan, slechts hier en daar werd gewerkt. De arbeiders staan in groepen op het terrein bijeen en de situatie viel om tien uur nog niet te overzien, zo deelde de directie mede. Gistermiddag wilde een delegatie van arbeiders met de directie een aantal eisen tot loonsverhogingen, o.a. verhoging der tarieven en in voering van de 45-urige werkweek bespreken. De directie was echter niet bereid de delegatie te ontvan gen, omdat zij zich op het standpunt stelt, dat als er onderhandeld wordt, dit rget de ondernemingsraad of de erkende vakorganisaties geschiedt. Naar schatting hebben gistermiddag een 400 arbeiders (10 pet van bet totaal aantal arbeiders bij de NDSM) het werk neergelegd. In de hele metaalnijverheid heerst onrust. De CAO voor deze bedrijfs tak loopt tot december 1962; wel is er de z.g. openbreek-bepaling in op- Het Nederlandse circus „Van Be ver", dat zijn winterverblijf had bij Terheijden bij Breda, is verkocht aan een multimiljonair, een bananen- koopman op Martinique, een van de Franse bovenwindse eilanden in de Caraïbische zee. De manege en de paarden blijven bij de familie Van genomen, waarvan pas in juli 1961 Bever, die de dieren thans aan bui- gebruik kan worden gemaakt. Later op de dag meldde de direc tie van de NDSM: tenlandse circussen verhuurt. Van Bever en „Boltini", dat thans door West-Brabant reist, waren de In de loop van deze morgen heeft enige overgebleven Nederlandse wi fe" betrekkelijk geringe groep ar- cussen# Be "inanciële toestand bij beiders van de Nederlandse Dok- en Van Bever was de laatste jaren ni t Scheepsbouw-Maatschappij te Am- r0oskleurig sterdam een wilde staking gefor- B' ceerd, en deze groep poogt nu de an- dere arbeiders te bewegen zich bij Bij een inbraak in het gebouw deze staking aan te sluiten. Hoe van de Gereformeerde kerk in Epe groot het aantal stakers is kon men is in de nacht van dinsdag op woens- nog niet opgeven. dag een totaalbedrag van ƒ800, De aanleiding tot deze actie zijn aan collectegelden gestolen, door arbeiders gestelde eisen tot De diefstal werd woensdagmiddag loonsverhoging. Het is voor 't eerst ontdekt door een schoonmaakster, sedert 1948 dat zich een conflict van die in de consistoriekamer een open deze aard bij de NDSM voordoet. gebroken kast vond waarvan de in houd over de vloer verspreid lag. MY. VOOR GENEESKUNST: Het hoofdbestuur van de Maat schappij voor Geneeskunst te Am sterdam acht het ongewenst dat z.g. doorlichtingen onnodig worden her haald. Doordat vele instellingen en grote bedrijven in voorkomende si tuaties röntgenonderzoek van lon gen e.d. eisen, waarbij dan nog komt het bevolkingsonderzoek, daj, om de twee of drie jaar in verschil lende gemeenten pleegt plaats te hebben, ontstaat in vele gevallen een te dichte opeenvolging. Volgens het hoofdbestuur moet men zich hoeden voor overdrijving (zonder daarbij al te zeer de nadruk' te willen leggen op de gevaren, die verbonden 'kunnen zijn aan onder zoek met ioniserende stralen). De Maatschappij voor Geneeskunst zal daarom de in aanmerking komende instanties op de gevaren van her haaldelijke doorlichting wijzen en er bij hen op aandringen onnodige herhaling zo veel mogelijk te ver mijden. Oorzaak ontploffing te Hilversum nog niet bekend B. en W. van Hilversum betreuren het feit, dat in afwijking met de voor schriften het vullen van ballonnetjes in een tent is gebeurd. Als dit, zoals in de vergunning voorgeschreven was, in de openlucht was gedaan, zou die ontploffing zeker niet hebben plaats get/onden. De oorzaak van de waterstofgasocit- ploffing, waarbij twaalf personen min of meer ernstig gewond raakten, is overigens nog niet vastgesteld. Een lid van de brandweer, die toezicht zou houden, was om zes uur 's ochtends al op het terrein, maar toen hij daar niemand zag, veronderstelde hij, dat het feest was afgelast wegens de re gen. Het blijkt echter, dat men met het vullen van ballonnen bezig was in een tent op het z.g. Radiocity-ter rein. B. en W. weten één excuus voor het in de wind slaan van de verorde ning: het was bijzonder slecht weer. Dp slachtoffers maken het redelijk wel. Eén van de negen tamelijk ern stig gewondep kon gisteren uit het ziekenhuis worden ontslagen. Q POOR OTTWELL BINNS 53) „Denk er maar nooit meer over. We zijn inderdaad op zoek naar dia manten, zoals je zegt, hoewel Dudley het helemaal niet nodig schijnt te hebben, er ligt in Engeland een massa geld op hem te wachten. Maar, wat wilde je dan voorstellen?" „Ik wil met hem mee gaan, Sandy. Als je me terugstuurt naar Cayenne zal ik hem misschien nooit weerzien, en dat is het enige wat het leven nog de moeite waard maakt voor me De Schot floot weer een deuntje tussen zijn tanden. „Wees daar maar niet bang voor, meisje. Als ik Dudley goed ken, is het eerste wat hij zal doen zo gauw hij goed en wel op veilig gebied is, jou bericht te sturen. Of anders komt hij je zelf gewoon halen „Neen, nooit!" fluisterde het meisje heftig. „Dat mag niet gebeuren. Als hij in Cayenne kwam, zou hij in groot gevaar verkeren. En als hij mijn vader mocht ontmoeten „Daar heb je gelijk in. Het zou een gevaarlijke ontmoeting worden als die twee elkaar ooit weerzien. „Hij komt terug", onderbrak Mimi haastig. „Vlug, Sandy, beloof me, dat ik mee mag gaan." „Ik beloof je, dat ik je niet terug zal sturen voor Dudley er iets over zegt", antwoordde jiij bedachtzaam. „En als hij er nooit over spreekt je bent natuurlyk gelovig?" „Ja, wat bedoel je daarmee?" „Wel, er leven hier wel een paar zendelingen en missionarissen bij de Indianen, begrijp je?" „Oh, maar dat Een donker rood trok over haar gezicht, en er verscheen een zacht licht in haar ogen, maar voor ze nog iets kon zeggen, trad Langdon de hut weer binnen, en werd het ge sprek gestaakt. Twee uur later echter, toen zijn metgezellen sliepen, was Sandy nog klaar wakker, en over dacht de nieuwe toestand. „Het zou dwaasheid zijn om haar zonder meer verder mee te nemen in de wildernis. En als die Philibert ons toch nog achterna komt, en haar te pakken krijgtde hemel mag weten wat er dan van komt. Voor het overige is ze echter bij ons even veilig als waar anders ookIn elk geval, we zullen zien hoe het af loopt." De volgende dag, een uur voor de middag bereikten ze weer een uit gestrekt moeras, van waaruit een brede rivier een uitgang scheen te bieden uit het netwerk van smalle waterloopjes, dat tot nu toe gevolgd was. De stroom liep in de richting van de grote rivier. Na een korte bespreking besloten ze, deze te vol gen. Twee uur later kregen ze wer kelijk de grote rivier in zicht, en toep ze de bocht omschoten, ontdekten ze meteen vlak tegenover hen een grote landingsplaats, waar boven de winkel een grote vlag wapperde. „Alle duivels", riep de Schot. „Dat treffen we! Dat is Baptist's Landing, of ik mag gehangen worden." „Je hebt gelijk Sandy", sprak Lang don. „Hier ben ik vier jaar geleden ook langs gekomen, voordat „En ik ben er pas drie weken ge leden geweest!" lachte de ander. „Ik heb er een patroondoosjé vol dia manten verkocht en dank zij het feit, dat ik jou ontmoette, heb ik de dol lars nog in mijn bezit. We zullen ons een eerste klas uitrusting kunnen aanschaffen." Er verscheen een ongeruste blik in Langdon's ogen. „Is de oude Baptist daar nog altijd? Die bruine kleur van me begint er een beetje af te slijten. Hij kent me goed en hij is op een paar Franse kranten geabonneerd." „Wees maar gerust. De oude Jean Baptist is tegenwoordig altijd in Ca yenne om daar de zaken te behar tigen. Hier ia nu een andere Jean, de baas, een Creool, afkomstig van Georgetown, een halve Brit, een heel geschikte kerel, die niet veel praat. Hij heeft een vrouw, die als een zuster voor Mimi zal zorgen. Ik heb hen goed leren kennen toen ik hier een week lang geweest ben. Er is niets te vrezen; we kunnen veilig landen." Hij pagaaide de rivier over en na derde de landingsplaats, die als een wig in het ongerepte woud uitgekapt was. De open plek was aan drie zij den door hemelhoge bomen omgeven. In het midden stonden twee stevig gebouwde, ruime gebouwen, op palen gezet voor eventueel hoog water. Het ene deed dienst als woonhuis, en het andere bleek de winkel van de han delaar. Aan de rechterkant waren enige inlandse hutten gebouwd, met er tussen een paar veldjes groenten. Op de ruw gebouwde landingssteiger za ten een paar schilderachtig geklede fndianen, bedienden van de hande laar. Toen de kano de aanlegplaats be reikte, kwam er leven in de tot dan toe onbeweeglijke figuren. Toen ze Mimi ontdekten, schreeuwden zij van verbazing, terwijl een van hen opge wonden naar het huis liep. Sandy Muir grinnikte. „Die gaat Pascaline vertellen dat je er aan komt, Mimi. Een blank meisje is een zeldzaam verschijnsel zo ver de rivier op. Je zult meer welkom zijn dan een beker vol dia- fnanten, dat is hier een veel vaker voorkomende gebeurtenis hoewel je het niet zou zeggen aan het uiter lijk van de plaats." Juist toen zy uit de kano stapten, verscheen een jonge vrouw, eenvou dig gekleed, op de bovenste trede van de trap, die naar de woning leidde. Even bleef ze met een nietgelovende uitdrukking op haar gezicht staan, dan wierp ze opgewonden haar han den omhoog en rende de trap af, naar de nieuwgekomenen toe. „Dat is Pascalineen ze heeft een verdraaide ha^st, je te verwel komen, meisje", lachte de Schot, en schreeuwde dan zo hard hij kon: „Hallo, Pascaline, hallo! Ik ben weer terug, zoals je ziet, net als een vals geldstuk." „Kijk", riep de Creoolse uit. „Daar is monsieur Sandy weermet de dame, die hij volgens zijn beweren mee zou brengen," „Kalm aan, Pascaline!" Hij lachte harder. „Het i§ mijn vrouw niet, het is Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 8