KENT »De Vluchteling van (ayenne« Bollenstreek krijgt binnenkort zeebadcentrum Langevelderslag wordt gereed gemaakt De BESTE PLANTEN MARGARINE I Wim wil ook I het vak leren S)e Zingende Zwommen f 26 C WOENSDAG 2-f AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 geheel te verwaarlozen, schijnen er toe geleid te hebben dat daar in elk geval óók iets gaat gebeuren, al zul len de voorzieningen aldaar minder important zijn dan aan het Lange- veld. Maar al ziet het er naar uit dat er ten dienste van de strand recreatie gericht tegen de principiële opzet voor een groot deel van dc bollen- van het plan. Bij deze instanties streekbewoners toch eindelijk een woog echter het behoud van de dui- beetje licht in de duisternis komt. nen als hoge natuurlijke zeewering De gemeenteraad van Noordwijk zó zwaar, dat men niet accoord kon heeft in zijn laatste vergadering be gaan met een gedeeltelijke afgra- langrijke en verstrekkende besluiten ving met het doel er gebouwen vlak in die richting genomen. Reeds lang was het Duindamse slag „de badplaats" van Noordwijkerhout aan het strand op te trekken. Bin- Wil de streek er in het badseizoen en voor een deel ook van vele strandrecreatiezoekenden uit de dorpen van nenkort is dan ook een herzien plan 1961 reeds van kunnen profiteren de bollenstreek. Het bleef daar aan het slag altijd maar een povere en voor het Langevelder slag te ver- dan is het noodzakelijk er in de ko- primitieve bedoening. Er was geen enkele bewaking, er was geen enkele wachten. mende maanden reeds een begin gelegenheid voor een gezellig zitje op een terrasje, er was geen uit- en De bezwaren van de provincie mee te maken. Het geen ook overi- aankleedgelegenheid. Wèl was er een soort van parkeerpleintje een vijf- Zuid-Holland tegen het voornemen gens in de bedoeling ligt van de ge- honderd meter van het strand af maar als er honderd auto's stonden was van Noordwijk het Duindamse slag meente Noordwijk. het daar eivol; bovendien zijn het niet direct autowegen die er naar toe - voeren. Het was écht niet veel zaaks maar in elk geval was het voor hen, die geen hoge eisen stellen, toch wat. Intussen is de ontsluiting by het Langeveld er bij gekomen, enkele kilometers noordelijk van het Duindamse slag en daar zal binnen afzien bare tijd een badcentrum worden gerealiseerd waar vele strandliefhebbers speciaal uit de bollenstreek reeds jaren op hebben gewacht. „Lang gewachtniet stilgezwegen; niet meer gedacht en toch nog gekregen," zouden we met een lichte variant op het welbekende rijmpje willen zeggen. Even heeft het er naar uitgezien dat het Duindamse slag helemaal in het (Noordwijkse) vergeetboek zou blijven. Zeer tot ongerief van Noordwijker hout, maar (naar wij heben horen verluiden) heeft een hogere instantie dan de gemeentelijke daar een stokje voor gestoken en zal dan het Duin damse slag óók meer armslag krijgen. en het strand maar op Noordwijks grondgebied, zijn verrezen en voorts ook wellicht voor een groot recrea tiecentrum bij de Ruigenhoek, met welke plannen de Provinciale Pla nologische Dienst nog steeds schijnt rond te lopen. Golfbanen naar de „Nora" GEWAARBORGD DOOR HET LEEUWENZEGEL^ Advertentiel Hoofdagent Cramer kreeg van- morgen in zijn verkeerslichten- centrum aan de De Gljzelaars- bank te Leiden bezoek van de 9-jarige Wim Banning, die ook 1 het vak wil leren en in zijn va- 2 cantie eens rondkijkt hoe het er bij de politie allemaal toegaat. Wim's moeder heeft een klei- ne maat uniform van de Ryks- verkeerspolitie vervaardigd kom- pleet met koppel, witte pet en blauwe rijbroek, maar Wim is van mening, dat alléén de kle- ren nog niet de man maken en daarom neemt hij maar wat praktijklessen. Met het fluitje kan hij al uitstekend omgaan. de meest gerookte filter sigaret in Amerika Outillage aan Duindamse Slag blijft beperkt Dat de voorzieningen aan het Duindamse slag toch nog beperkt blijven ligt in de lijn van de struc tuur van Noordwijk als badplaats, een structuur die men zo goed mo gelijk wil handhaven. Het strand van Duindam ligt prac- verband met de bouwplannen tisch tegen dat van Noord wij k-dorp voor het noordelijk deel van Noord en by een toenemend bezoek zou- Wyk zelf zal de Golfclub daar bin den beide bevolkte strand-delen el- nen afzienbare tijd het veld moeten ,r kaar spoedig raken. Dat zou bete- ruimen en met zijn golflinks moeten (KVP) heeft de minister van Ver kenen dat Noordwijk naar zijn verhuizen naar een andere plaats ic keer en Waterstaat schriftelijk ge- Naar „Trouw" verneemt, zal in de smaak een te groot contingent men- het Langeveld In het komende na- vraagt» of de regering als aandeel- vacature-Joekes voor de Raad van sen-met-de-boodschappentas binnen jaar zai men 'daar reeds een begin houdster van de N.V. Nederlandsche State worden voorgedragen mr. dr. zijn strandgrenzen zou krijgen en mee maken door de aanleg van golf- Spoorwegen goedkeuring (décharge) A. A. v. Rhijn, oud-minister van dat strookt nu eenmaal niet met de banen in de buurt van het radio- voor het beleid verleent aan de com- Landbouw en Visserij en oud-staats- wens Noordwijk exclusief te houden, station. Het zal echter wel 1964 wor- missarissen en directie op grond van secretaris van Sociale Zaken. Het wil als badplaats een zekere ma- den voor deze banen in zijn geheel het jaarverslag over 1959. Hij vraagt De heer Van Rhijn is een vooraan- te van splendid isolation bewaren, bespeelbaar zijn en daarom zullen de regering uit het jaarverslag staand lid van de prot. chr. werkge- Geen kampeerders en zo weinig mo- 00k zgn noodholes worden aange- voldoende inzicht heeft verkregen meenschap in de P.v.d.A. gelijk dagjesmensen. ]egd> dié men enkele jaren eerder, om tot een goedkeuringsbesluit te Men wil er de upper ten, de haute naar men hoopt in 1962, zal kunnen hm?1®11; Met name op het gebrek aan chic, de groten der aarde als b.v. gaan bespelen. inlichtingen over de deelnemingen een Soraya een voornaam verblijf van de N.S. heeft de heer Janssen "e 44-jarige Belgische schepe- - - - - kritiek. Hij verzoekt de minister te ling Pierre M. Huybers van een vaar- bevorderen, dat over 1959 en volgen- de jaren wèl voldoende gegevens p de Gelderse IJssel is over- VRAGEN OVER VERSLAG N.S. Het Tweede-Kamerlid Janssen MR. DR. VAN RHIJN IN RAAD VAN STATE? bieden. Daarom beperkt men de XT. j. kritiek. Hij voorzieningen bij het Duindamse NieUW Uitbreidingsplan bevorderen, slag tot het allernoodzakelijkste en 1 de jaren we zoekt men het bij het noorderlijker A]les by e]kaar genomen wordt er «orden bekend gemaakt, liggende Langeveld, zy het nog in nu ZQ maar ineens haast achter ge- arren moede. Geen autoweg naar t zet al heeft het dan wel erg laeng Duindamse slag, geen waterleiding geduurd voor men op gang kwam. en geen dagwinkels. Er zijn plannen gemaakt en verwor- net pen. Enige maanden geleden had boord gevallen en verdronken. Dat laatste wil men wèl naar De beeldhouwer Titus Leeser uit Ommen heeft van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland opdracht j gekregen ontwerpen te maken voor ,e?,?ei Groningse beelden, bestemd voor het nieuwe genoeg van ^iet exclusieve Noordwy!k t uitbreidingsplan Lan- kustvaartuig „Soemba" heeft in de provinciehuis. Deze beelden zullen - - - - - 8eveld reeds «eI?ed maai het De- nacht van dinsdag op woensdag ge- worden geplaatst aan de beide in- het seind dat het in de omgeving van de gangen van het thans in aanbouw •»T gcvciu iccub kcicku maar Noordwykse strand af om voor het partement van Waterstaat verwachten ^trandrecreaUe^o^wei- Hoogheemraadschap van Rjjnland toegang van Oslofjord' ongeveer 15 zijnde"eerste "werkgcdceitè "van "he™ nigmogelyk gevaar, voor die exclu- hSlTn. "eze® bezwaren waref^ia teeftm'o^en^tfem Pr™nci?.huis aan Koningskade siviteit beducht te zijn. te Den Haag. VERMISTE STUDENT BLEEK TARZAN De 23-jarige student uit Goes die sinds zondagmorgen werd vermist en waarvoor het gehele opsporingsap paraat in werking kwam, is gister middag in het bos tussen Domburg en Oostkapelle gevonden. De jonge man liep daar doodgemoedereerd in Tarzan-costuum, d.w.z. in zijn zwem broekje. Boswachter Schoe kwam hem tegen en kon hem met zijn 1,93 m-lengte moeilijk over het hoofd zien. De student sloeg op de vlucht, maar liep toen in de armeir van de wachtmeester der rijkspolitie Men- heere, die in burger op patrouille was. Een redelijke verklaring voor zijn merkwaardig gedrag heeft de student niet gegeven. Hij verklaarde er nu eenmaal zin in te hebben ge had zomaar in zwembroekje rond te lopen. „Ik heb niets strafbaars ge daan", zei hij. Inmiddels vragen de autoriteiten zich af of en welke rekening zij voor de opsporingsmoeite moeten in dienen. De „service" legde drie da gen lang beslag op 70 militairen, drie boswachters, een aantal particulie ren en de rijkspolitie van West- en Oost-Kapelle en die v in Nederland door N.V. Cigarettes Import Cy. v/hA. J.Blok (Advertentie) 4e DIVISIE PARADEERDE IN LA COURTINE De Nederlandse vierde infanterie divisie heeft dinsdag aan het einde van haar jaarlijkse grote oefeningen in het kamp van La Courtine, in het Franse departement Creuze, van het gemeentebestuur van La Courtine, de regionale autoriteiten en van tal rijke bewoners van de plaats af scheid genomen. Nederlandse en Franse militaire eenheden defileer den op het terrein voor het stadhuis voor de Nederlandse generaal-ma- joor Van der Veen en diens Franse collega generaal Lansade, de com mandant van de troepen in het ge bied van Limoges. De militaire en de burgerlijke autoriteiten legden kransen bij het monument voor de gevallenen in de twee wereldoorlo gen. De burgemeester van Ussel, de heer Var, overhandigde geschenken aan de Nederlandse officieren. Bouwplannen nog dit jaar realiseren Gezien het vorenstaande is er Noordwijk alles aan gelegen het Lan gevelder slag als badcentrum zo snel mogelijk tot bloei te brengen, omdat men daarmee het Duindamse de wind wat uit de zeilen wil nemen. Nog dit jaar wil men daar be ginnen met de bouw van dagwinkels en er zijn ook plannen voor een res taurant. Er komt een vlotte verbin ding voor het autoverkeer, met een parkeerterrein dat voorlopig plaats zal bieden aan zeshonderd wagens. De winkels en andere inrichtingen komen langs of in de onmiddellijke nabijheid van de weg naar zee; ze zullen door de gemeente worden ge bouwd, die ze dan aan gegadigden wil verhuren. Men heeft de Hilver- sumse architect M. Hartman aange zocht de ontwerpen te maken, waar bij hij voor de bouw nauw zal moe ten samenwerken met de Noordwijk se gemeentewerken. Deze architect maakte ook de plannen voor de nieu we bebouwing rond de vuurtoren. Ten behoeve van de bebouwing bij het Langevelder slag zal de elec- triciteitskabel vanaf het radiostation Nora worden doorgetrokken, terwijl het gehele Langeveld zal worden aangesloten aan het waterleidingnet, met een aftakking naar het strand. Een en ander is ook van belang voor de verschillende campings, die de en tussen Noordwijkerhout DOOR OTTWELL BINNS 52) Nauwelijks waren de woorden over zijn lippen, toen de nacht plot seling helder verlicht werd door een felle lichtbundel, die tastend de beide oevers afzocht. Sandy gaf bijna een uitroep van verbazing. „Een zoeklicht! Verdorie, die boot moet goed uitgerust zijn." Vaag konden zij achter het licht de omtrekken van de boot onder scheiden, met twee mannen aan boord, een aan het roer en een op de voorplecht. „Liggen, kerel", siste de Schot Landon in de oren. „Ogen en gelaat weerkaatsen dat licht." Ze kropen achter de verschansing van takken die Sandy opgericht had. Langzaam kwam de lichtbundel hur. kant uit, en gedurende enkele mi nuten baadde de hut en de omgeving in een verblindende schijn. De Schot vloekte binnensmonds, maar ten laatste zweefde de bundel toch ver der, het gestamp van de motor over stemde alle andere geluiden, en de boot passeerden het kamp zonder het te ontdekken. Geluidloos richtten beide mannen zich op en staarden de verdwijnende vijand na. Het was een onmogelijkheid, uit te maken wie zich aan boord bevonden. De twee vaag te onderscheiden ge daanten op het dek bevonden zich te veel in het duister om hun ge zichten te kunnen onderscheiden. Toen ten slotte de lichtstraal achter een bocht verdween, verbrak Lang don met opgeluchte stem de stilte. „Als ze ons zochten, zijn we er ge lukkig afgekomen, Sandy." .Goddank wel! Het is duidelijk, dat ze naar iemand op zoek zijn, en het zou al heel toevallig zijn, als er nog meer achtervolgden op deze onzalige stroom rondzwierven. We kunnen nu evenwel kalm gaan slapen, want er is geen gevaar, dat ze voorlopig te rugkomen. Ze zullen de rivier wel afvaren tot aan de hoofdstroom, en ik geloof dat ze handen vol werk zullen hebben als ze aan de stroom versnellingen komen." „Als ze overdag terugkomen „Dat zullen we moeten riskeren. En als dat gebeurt, en ze willen ons lastig vallen dan zal ik veel lust heb ben, piraat te worden, dat was een verdraaide fijne boot." Hij lachte goedgehumeurd, stak de lantaarn weer aan en joeg een paar vleermuizen uit de hut, die van het onbewaakte ogenblik geprofiteerd* hadden. Dan legde hij zichzelf rustig neer en ging slapen. Langdon wist niet beter te doen, dan zijn voorbeeld te volgen. Zonder verdere opwinnende ge beurtenissen verliep de nacht. De morgen brak aan onder een stromende regenbui, die een uiterst sombere en moeizame dag voorspelde. Maar met het oog op de geheimzin nige motorboot, die hen in de nacht voorbij gevaren was, en vooral we gens Pedro, die ongetwijfeld zijn makkers zo spoedig mogelijk op de hoogte gesteld zou hebben van zijn wedervaren, oordeelden zij het ver standig het weer te trotseren en hun weg voort te zetten. Tot tegen de middag regende het ononderbroken door; de rivier zwol zo hoog, dat het water over de oevers stroomde, en een eventuele landing volslagen onmogelijk maakte. Daar na brak de zon echter weer door, en veroorzaakte onmiddellijk een opge ruimder stemming. Sandy Muir deed zijn wonder schone stem weer langs de oevers schallen, dat de wouddieren er ver schrikt van door gingen. Zonder avonturen ging de dag voorbij. De volgende dag was Langdon zover opgeknapt, dat hij af en toe een pagaai ter hand kon nemen, waardoor de snelheid aanmerkelijk verhoogd werd. Toen de derde dag geëindjgd was zonder enig teken van verdere achtervolgers meende Sandy opgewekt: „We zijn er zeker in geslaagd, die kerels van de wys te brengen. Ik denk dat zij nog steeds een eind terug aan het zoeken zyn, daar kun nen ze gelukkig alleen maar apen en tapirs vinden om met hun hinder- derlijke attenties lastig te vallen." Langdon deelde zijn optimisme, maar over Mimi's gelaat gleed een uitdrukking van twijfel. „Maar, Sandy, je kent die Philibert nog niet. Hij is erger dan een tijger. Hij zal nooit vergeten wat je hem aangedaan hebt En Adèle is nog veel erger dan hy." „Ze is een furieuze kat, dat kan ik je verzekeren", lachte Sandy zor geloos. „Maar hier in het oerwoud zijn we heus geen gemakkelijk te vinden muisjes voor haar bekje Als we een boot gevonden hebben, die jou mee terug wil nemen naar Cayenne, zullen Dudley en ik, samen, ons mannetje wel staan. Maak je over die Philibert en Adèle maar niet be nauwd, daar zullen we het heus wel mee klaarspelen." Het meisje gaf geen antwoord, maar bleef enige ogenblikken zwij gend voor zich uitstaren, een ver strooide uitdrukking in haar ogen, die de Schot zeer goed opmerkte. Toen Langdon een paar minuten later de hut even verliet, informeerde hij: „Waar zit je over te prakkizeren, juffie? Toch zeker niet over Phili bert?" „Neen", antwoordde Mimi lang zaam. „Maarmaar ik wil niet terug gestuurd worden naar Cayen neniet alleen." Sandy Muir floot tussen zijn tan den, en meende: „Je begrypt toch wel, dat Dudley niet mee kan gaan!" „Ja, dat begrijp ik heel goed, maar Sandy ik kan met hem meegaan!" „Dat is wel waar", antwoordde hij. „Maar ik ben nu niet zo heel erg geschikt als chaperonne „Hier in het woud, wat hindert zoiets?" meende het meisje met een argeloosheid die hem verbaasde. „Ik heb gehoord wat jullie van plan zijn. Je bent op weg naar een riviertje waar Dudley diamanten weet van een soort, zoals er nog zelden in Guiyana gevonden zyndiamanten, zoals mijn vader gestolen heeft „Weet je dan alles van die geschie denis af." „Ja. Myn vader sprak er een keer over met een man, die hem erbij geholpen had." Sandy knikte begrijpend. Wordt vervolgd.

Leidse Courant | 1960 | | pagina 9