PTT. maakte 70 miljoen ROMEINSE COMPOSITIE IN ZWART EN WIT 4-voudigecombinatie,een Chefariive 4 Duo Belka en Slrelka voor TV u Weer twintig miljoen meer dan het vorig jaar Nieuw bestanddeel van margarine oorzaak van jeukziekte? Jubileum en direktiewisseling v( Martha Stichting WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1960 DE LETPSE COURANT EAUINA wetenschappelijk succes Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderenI Een belangrijke ontdekking op geneeskun dig gebied is „synergismus". Hiermede Vordt bedoeld de wederzijdse versterking van de werking van verschillende genees middelen. De vier middelen verenigd in Chelarine„4"-elkalzonderlijk al beroemd- werken tezamen nog beter. Ze helpen vaak ook dan, wanneer andere middelen talen en doen werkelijk wonderenf/ Engels De vakanties en de Olympische zomerspelen in Rome hebben de mensen over de gehele wereld aan het reizen gebracht. Vooral in Rome, een brandpunt van veel verschillende zomeractiviteiten, kan dat tot verrassende ontmoetingen aanleiding zijn. Foto: een groep studenten in de theologie uit Manilla, de hoofdstad van de Philip- pijnen, ontmoet hier op een plein in Rome een groep Olympische atleten uit hun land. BINNENLANDS BRIEVENPOSTVERKEER De gunstige economische om standigheden in het afgelopen jaar zijn op de bedrijfsresultaten van PTT van grote invloed ge weest, zo wordt in het verslag over 1959 meegedeeld. Het voor delige saldo van de exploitatie rekeningen bedroeg in totaal 70. min gulden tegen 39,6 miljoen in 1958. Dit bedrag is als volgt sa mengesteld: (tussen haakjes zijn de overeenkomstige cijfers van 1958 vermeld): postdienst 11,9 (9,1) postcheque- en girodienst 7,3 (6,8) telegraafdienst 3,0 (-1,4) telefoondiehts 51,8 (28,8) draadomroep -4,0 (-3,7) Bovendien is de verlies- en winst rekening gecrediteerd met een be drag van 20 min gulden ten gevolge van de calculatorische rente^er- sehillen, alsmede door de rente wel ke is verkregen op de belegde re serves. Hst gunstige bedrijfsresultaat is voor eer belangrijk gedeelte toe te schrijven aan de omstandigheid, dat de lasten met nog geen 4 pet. zijn gestegen, de baten daarentegen met ruim 8 pet. Bij de beoordeling van het winstsaldo moet men, volgens het verslag, voorts in aanmerking nemen, dat de voorgenomen verho ging van de pensioenbijdrage van het bedrijf aan het algemeen burger lijk pensioenfonds nog steeds niet tot stand is gekomen. Aangezien bij de vaststelling van de tarieven reeds met déze verho ging rekening was gehouden, is een extra vergroting van het batig saldo ontstaan van 11 min gld. Telefoon loopt goed In de exploitatiesector heeft de telefoondienst voor het grootste ge deelte tot de winst bijgedragen. Dit heeft het mogelijk gemaakt om, on danks de aanmerkelijke loonstijgin gen van de laatste maanden, in het lopende jaar een voorstel te doen tot intrekking van de verhoging van 4 pet. op de gesprekkentarieven. Het exploitatieresultaat van de te legraafdienst, die enkele jaren defi citair is geweest, vertoont weer een positief saldo, zowel ten gevolge van een stijging van de baten, speciaal van de telex, als van een verlaging van de lasten. In de exploitatiesector keerde het bedrijf aan het rijk uit: a. 372 pet. van de bedrijfs- baten 21,7 min b. kapitaalrente 38,3 min c. winst 26,0 min In de kapitaalsector droeg het be drijf bij met: a. afschrijvingen b. opbrengst verkochte bedrijfsmiddelen c. yoorraadvermindering d. reserveringen ter belegging 91,5 min 1,2 min 10,3 min 64,8 min totaal 167,8 min Ondanks de schaarste op de ar beidsmarkt en de te geringe bouw capaciteit, zal het bediijf zijn inves teringsactiviteit in de eerstvolgende jaren dan ook aanmerkelijk moeten trachten op te voeren. Het bedrijf zal daarvoor in elk opzicht steun no dig hebben, aldus het jaarverslag der PTT. Tegen piinen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, went die wordt beschermd door het bestanddeel Chelarox. 20 tebl, 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f3.60 4 Kostbare schilderijen te A'dam gestolen makelaar de gedupeerde De afgelopen nacht heeft de En gelse makelaar R. W. A. C. uit Lon den bij de Amsterdamse politie aan gifte gedaan van diefstal van vijf kostbare schilderijen met een totaal waarde van circa ƒ600.000 uit een woning in de Sloestraat in Amster dam-Zuid. De makelaar vertoefde in ons land teneinde te trachten de doeken te verkopen. Het kostbaarste der gesto len kunstwerken is „Het oordeel van Paris" van Rubens. De andere doe ken zijn een aquarel van Renoir, „Twee geliefden op een bank" (ƒ80.000), portret van een oude Dat de Russen trots zijn op hun jongvte ruimtevaartsucces blijkt wel uit vrouw van Gerard Terborgh 4000) deze foto. Zelfs jle Amerikaanse pianist Van Cliburn verscheen met de en een zelfde portret van Verspronck fig M j (ƒ6.000). Toen de Engelsman vannacht laat thuis kwam in een door hem voor twee maanden gehuurde woning aan de Sloestraat, waarvan de eigenlijke bewoners met vacantie zijn, trof hij een grote chaos aan. Er wordt vol gens de politie evenwel niets an ders vermist dan de vier kunstwer ken, voor zover men althans kan na gaan. Bij het onderzoek is 90k Interpol ingeschakeld. BRAND VOORKOMEN Vannacht omstreeks half twee be- Klachten over voorzitter Veilig Verkeer Tegen de herverkiezing van de praeses, jhr. Th. Roëll, bestaat in het Verbond van Veilig Verkeer zeer ernstig bezwaar. De leden hebben in verschillende actievergaderingen uit laten komen, dat zij niet tevreden zijn met het beleid van da algemeen voorzitter en dus vraagt men zich af waarom deze na een zittingsperiode van 6 jaar herkozen moet worden. Vijf districtsvoorzitters hebben een lijst van grieVen gericht tot alle le den van de verbondsraad en gespro ken over de bezwaren van herverkie zing van jhr. Roëll. Als candidaat voor het voorzitterschap heeft men de tweede voorzitter jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten op het oog. Laatsgenoemde heeft zich bereid verklaard zich verkiesbaar te stel- Wanneer wij het gehele brieven- postverkeer in percentages uitdruk ken is direct zichtbaar dat de ver zending van brieven, gedrukte stuk ken en nieuwsbladen het leeuwen aandeel uitmaken van de dagelijkse zorgen van de Posterijen. Dienstpost en briefkaarten vormen tesamen 13% van het brievenpost- verkeer. Expresse-zendingen en aangeteken de stukken komen betrekkelijk wei nig voor. Onder de post „diversen" is de verzending van monsters, ongeadres seerde stukken e.d. samengevat. totaal 86,0 min DUITS MEISJE VERDRONKEN Tijdens het spelen in zee in dins dagmiddag een vijftienjarige Duitse toeriste, S. Francke uit Mörs, om het leven gekomen. Het meisje, dat de zwemkunst vrij wel niet machtig was, speelde in de ruwe golven bij het opkomen van de vloed en werd door de zee meege sleurd. Een Belgische toerist, tracht te het meisje te redden, doch daar hij zelf in moeilijkheden kwam en bewusteloos dreigde te worden moest hij het meisje loslaten, dat daarna door de vloedstroom werd meege voerd. 0N2E CORRESPONDENTIE MET HET BUITENLAND De cijfers lahtal kg brievenpost dat.C n elke 100 kg die uit Ncd verzonden wordt,voor de g dé tonden bestemd is NEDERL.-SIAMESE ECHTPAREN NAAR KONINGSPAAR VAN THAILAND Op instigatie van de ambassadeur van Thailand (het vroegere Siam) bereidt het bestuur van de Neder lands-Indische bond van ex-geïnter- neerden (NIBEG, in 1946 in Siam opgericht) thans een ontmoeting voor van Nederlands-Siamese echt paren met de koning en koningin van Thailand tijdens het staatsbe zoek dat dit vorstenpaar van 24 tot 26 oktober a.s. aan ons land brengt. Van de ruim 18.000 Nederlanders, die als geïnterneerden aan de Bir- ma-Siam-spoorweg tewerk werden gesteld, circa 3000 hunner hebben daarbij het leven verloren is een aantal met een Siamese vrouw ge huwd in het vaderland terugge keerd. De bedoeling is met name deze echtparen in de gelegenheid te bij de vorstelijke bezoekers uit het verre oosten. Het NIBEG-bestuur (secr. B.A. van Ketel, Nieuwe Prin sengracht 53, Amsterdam) ziet gaar ne blijken van belangstelling van deze echtparen tegemoet. Buren van N.S. klagen over radio-lawaai hondjes Belka en Strelka voor de t.v.-camera's in Moskou. Reeds afge'everd product wordt teruggenomen Naar aanleiding van de berichten rullen tegen „Planta" ^an de oude merkte een bewoonster van de St. omtrent gevallen van huiduitslag, samenstelling waarin dit bestand- a Zusterstraat te Schiedam, dat somtijds gepaard gaande met koorts deel niet voorkomt. "0P k'0m en eeD het^ol£ende°mede* vlekken, die fU.lnd W Ze vond dit vreemd, vooral om- Prenten er ho/e dat ze meende een van de daar te- Uit tot dusverre verkregen infor- 'coor^ *ot graden ande- werkgestelde mannen te herkennen maties is gebleken, dat er enige hon- ren "a°den een algemeen gevo°l (er werken er ongeveer 80). De derden gevallen, voor het merendeel van onwel-zlJn- man ging naar binnen, maar kwam van goedaardig karakter, zich voor- na enige tijd weer buiten. De vrouw doen, veelal geconcentreerd in de miensiei onderzoek, waarschuwde een buurman, die te- grote steden in het westen van het T lefoon heeft. Deze belde de politie, land. BlJ de„nY; v?n den ?er* en fa ctie de werkplaats binnendrong en g-ei2s a 'r een inten- daar op 2 plaatsen brand ontdekte. U,i het °nd«™ek. dat aanstonds sief onderzoek ingesteld naar de mo- De brandweer werd gealarmeerd 113 eerste meldingen uit Rotter- gelijke schadelijkheid van het be- die juist van een brandje elders te^ dam met kracht ia aangevat, is de standdeel dat in „Planta" is ver- rugkwam. Het vuur werd spoedig 001rIa?k, de ziekte nog niet met werkt. Dit onderzoek vindt plaats in gedoofd waardoor vermoedelijk een zfk"held vastgesteld. Maar er be- nauwe samenwerking tussen het re- grote brand voorkomen werd. De süu!t en)£e aanwijzing dat de oor- searchlaboratorium van de Unilever, dader is door de Dolitie eearre<stPPrd 233,5 verband houdt met een nieuw de farmaceutische dienst van het Hii is nsvchisch eestonrd bestanddeel, dat bij de zeer recente rijksinstituut van de volksgezond- wijziging in de samenstelling van heid en de geneeskundige hoofdin- het margarinemerk „Planta" is toe- spectie. Waarschijnlijk moet de oor- De houtzagerij van de firma v. gevoegd. In verband hiermede heeft zaak van de geconstateerde huid- Halewijn te Krimpen aan de Lek is de fabrikant van dit produkt, Van ziekte worden toegeschreven aan de hedenmorgen geheel uitgebrand. Ook den Berg en Jurgens nv. in Rotter- twee weken geleden aan de marga- twee nieuwe vrachtauto's gingen dam, in overleg met de gezondheids- rine toegevoegde nieuwe emulgator, verloren. Schade ongeveer 100.000. autoriteiten besloten, teneinde ieder een middel dat dient om in margari- De meubelfabriek van Westhof mogelijk risico uit te sluiten, de ne de melk in fijn verdeelde toestand en Krabben te Eibergen is heden- voorraden „Planta", zowel bij de met de vetten te mengen. uitgebrand. Schade ongeveer handel als bij de consument, op Van de zijde van het bedrijf ver korte termijn terug te nemen en te klaarde men desgevraagd, op dit ogenblik geen nadere mededelingen te kunnen doen over de in omloop gebrachte hoeveelheden margarine. 50.000. ALPHEN AAN OEN RIJN Volgens de in het jaarverslag ge- gen dan blijkt dat van elke 1000 kg )emde cijfers zenden wij vanuit zowel de Verenigde Staten als West- Nederland momenteel 8900 ton (1000 Duitsland ieder 13 ontvangen, kg.) post naar het buitenland. Onze correspondentie met België brengt het tot 11 kg., Italië en Zwit- Wanneer wij dit cijfer tot meer seriand komen niet verder dan resp. bevattelijke afmetingen terugbren- 3 en 4 kg. De radio van de Hotelplan trein klinkt te hard. Dit is een klacht van de bewoners aan ds. Van Leeuwen hoeksingel en de Spoorsingel te Delft. Iedere morgen om elf uur komt deze trein voorbij en de mu ziek overstemt de radio's van de be woners van genoemde singels en is zó hard, dat het personeel aan de loketten zich niet verstaanbaar kan maken. NS hebben een onderzoek ingesteld en vastgesteld, dat de mu ziek gemaakt wordt door middel van pick up en versterker in de bar van deze vacantietrein. Men heeft be loofd maatregelen te nemen. Ten slotte mogen pariculieren ook geen muziek maken in de treinen. Eis tot schadevergoeding. Inmiddels heeft een Utrechts ad vocaat, wiens vrouw eveneens, naar zij aanneemt, een huidziekte heeft opgelopen ten gevolge van het nut tigen van „Planta", de nv. Van den Berg en Jurgens aansprakelijk ge steld voor de kosten en schade, wan neer mocht blijken dat het marga- rineprodukt de oorzaak van de huid ziekte is. Woensdag 14 sept. hopen ds. J. Th. Meijer en zijn echtgenote mevr. J. E. Meijer-Scheffer te Alphen a.d. Rijn, hun zilveren jubileum te vieren als direktie van de Martha Stichting. Het jubileum zal tevens een af scheid betekenen, op 16 september zal n.l. de leiding van de Martha Stichting overgaan op een drieman schap bestaande uit de heren ds. J. Veen, voormalig vlootpredikant, mr. W. Vogel, tot nu toe directie-assistent van de Vereniging de Martha Stich ting en J. D. van der Ploeg, tot nu hoofdleider van „De Arendshorst", een der inrichtingen van de stich ting. De installatie van de heer Van der Ploeg zal echter wegen? ziekte niet dadelijk kunnen plaats vinden. Het jubileum van ds. en mevr. Meijer zal feestelijk worden her dacht. Zondag 11 sept, is er in de kerkzaal een bijzondere dienst, waarin hij zelf zal voorgaan. Woens dag 14 en donderdag 15 september zal het feest in interne kring met de kinderen en de medewerkers worden gevierd. Vrijdag 16 september volgt dan het afscheid, alsmede de direktie- overdracht, om half drie gevolgd door een receptie. Moeder schrikt aanrander af Het krachtig optreden van een moeder uit Baarlo heeft haar 17-ja- rige dochter van aanranding ge spaard. Het tweetal reed op de fiets door de bossen nabij Baarlo, toen onverwacht een ongeveer dertig ja rige man tussen moeder en dochter in kwam rijden en trachtte het meis je van de fiets af te duwen. Zijn optreden werd steeds brutaler tot de moeder riep: „Ik ken je", waarop de man schrok en er ijlings vandoor ging. Moeder en dochter gingen de aanrander achterna, toen deze in de bosjes verdween durfden zij niet ver der te volgen. ZES MAANDEN VOOR MEINEED Wegens meineed is een 48-jarige koopman uit Naarden gisteren door de rechtbank te Utrecht tot zes maanden met aftrek veroordeeld. De koopman had op ccn zitting van de economische politierechter als getuige een valse verklaring af gelegd over de verkoop van een boerderij in Maartensdijk. Hij wist namelijk dat er bij de verkoop „zwart geld" was gebruikt

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5