Benelux gaat radio van drie kilometer Nog beter beeld van heelal telescoop bouwen Seminarie groeit snel 2 Doden en 5 gewonden bij autobotsing DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960OE C.ETDSE COURANT PAGINA 7 J. M. HOOGSTRATEN OVERLEDEN In Deventer is de voorzitter van de vereniging van vleeswarenfabri- kanten in Nederland en van de fe deratie V.B.E., de heer J. M. Hoog straten in de ouderdom van 68 jaar overleden. De heer Hoogstraten, die een voor aanstaande positie innam in de vlees- en vleeswarenindustrie en de hier mee samenhangende organisaties, is in leven ook lid geweest van de ad viescommissie van de runder- en varkenscentrale, bestuurslid van de vereniging tot bevordering van de export van vee en vleeswaren en be stuurslid van de Kamer van Koop handel voor Salland en Twenthe. Hij was officier in de orde van Oranje Nassau en drager van het erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice" Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een uiteenzetting gegeven over de plannen van de regeringen der drie Benelux- landen, gezamenlijk een nieuwe radiotelescoop te bouwen die de vorm zal hebben van een kruisantenne. Het voorbereidende werk voor dit studieproject is inmiddels begonnen onder leiding van een „Raad voor het Benelux kruis-antenneproject", waar in voor Nederland zitting hebben prof. dr. J. H. Oort (voorzitter), prof. dr. H. C. van de Hulst, prof. dr. A. Blaauw, prof. Ch. L. Seeger, en ir. H. Rinia, en voor België prof. R. Coutrez (secretaris-penningmeester), prof. P. Bour geois, prof. A. van Hoof, prof. P. Ledoux en ir. Y. Heek. Verder zullen aan het project meewerken een Amerikaanse en Australische deskundige, ter wijl van de jongere geleerden, die aan het grote project zullen werken, er een uit Zweden en een uit Groot-Brittannië afkomstig is. Rijkdom van gegevens Veel experimenten Daar dit alles geheel nieuw en zeer ingewikkeld is, moet heel veel geexperimenteerd worden, voordat bepaald kan worden hoe uiteinde lijk de bouw moet geschieden. De fi nanciële steun van het bureau voor wetenschappelijk en technisch per soneel van de OEES voor het Bene lux kruisantenneproject is bedoeld voor deze fasse van experimenteren, die ongeveer 2 jaar zal duren, aldus het ministerie. Met het oog op de grote betekenis van dit Benelux-initiatief heeft het bureau voor wetenschappelijk en technisch personeel van de OEES een eerste financiële bijdrage van ongeveer 50.000,in de kosten van het project goedgekeurd, terwijl nog verdere financiële steun gege ven zal kunnen worden. In de nau welijks 12 jaren, waarin de radio- astronomie tot volle ontwikkeling gekomen is, hebben de radiogolven een rijkdom aan gegevens verschaft, maar tot nu toe is de vooruitgang van de radio-astronomie beperkt ge bleven door enerzijds de zwakheid van de signalen en anderzijds het uiterst geringe oplossend vermogen van de bestaande radiotelescopen. Wegens de lange golflengten dezer radio-straling kan een radio-tele scoop slechts een zeer vervaagd beeld geven van het heelal. Zelfs met de beste huidige instrumenten zijn die beelden nog wazige vlekken die ongeveer half zo groot zijn a)s de zon of de maan. De telescoop kan dus geen details onderscheiden die belangrijk kleiner zijn dan de zon of de maan. Nog groter Hierin kan slechts verbetering worden gebracht door de omvang van de radio-telescopen te vergro ten. Men schat, aldus het ministerie, dat het voor een doeltreffende be studering van het heelal door radio methoden nodig zal zijn, details van ongeveer 1 boogminuut of het l/30e deel van de middellijn van de zon te onderscheiden. Voor de golflengten van ongeveer 1 meter, die zich het 'beste tot een dergelijke bestudering zouden lenen, zou een radio-telescoop met een opening van ongeveer 31/* km vereist zijn. Het is uiteraard on mogelijk, een beweegbare holle spie gel van een dergelijke grootte te bouwen. De radio-astronomen zijn daarom op zoek naar andere moge lijkheden om dergelijke grote afme tingen te bereiken. Het project voor een grote kruisantenne zal, als het wordt uitgevoerd, het eerste experi- ment zijn om het vereiste scheidend vermogen te bereiken. Honderdduizenden spiegels In de plaats van een complete hol le spiegel van 3Vi km zal vermoe delijk een woud van enige honderd duizenden kleine spiegels gemaakt worden. Het plan is deze op te stel len in twee lange stroken, die lood recht op elkaar staan en vast op de grond bevestigd zijn. De stroken zou den ongeveer 3 km lang en ongeveer 30 m breed zijn. Door de juist ver binding van al deze kleine antennes zou een beeld van de hemel verkre gen kunnen worden, dat vrijwel even gedetailleerd is als dat wat te bereiken zou zijn met een complete holle spiegel van 3 km middellijn. Men moet uiteraard rekening hou den met het probleem van de be weegbaarheid. Het is niet voldoende een beeld te krijgen van de hemel vlak boven ons. Men moet ook in staat zijn grote delen van de hemel ten noorden en ten zuiden ervan waar te nemen, en de mogelijkheid moet aanwezig zijn een bepaald ge bied of voorwerp gedurende enige tijd te volgen bij zijn dagelijkse loop langs de hemel. Door een passende constructie van de afzonderlijke an tennes dopr ze afzonderlijk be weegbaar te maken en door een systeem van elektrische verbindin gen onderling, is het mogelijk dit alles te bereiken, zelfs al staat de radio-telescoop als geheel vast op de grond. KIJKEN NAAR DE BALLON SATELLIET De sterrewacht te Utrecht ver strekt de volgende opgave van tij den van passeren over Nederland van de Amerikaanse ballonsatelliet: 23 aug. 22.20 uur 24.37 uur; 24 aug. 21.59 uur 23.55 uur; 25 aug. 21.37 uur 23.43 uur steeds vrij hoog aan de hemel. Het aange geven tijdstip is het hoogste punt van de baan. De satelliet is ongeveer vijf minuten ervoor en erna zicht baar gaande van west naar oost. De sterrewacht te Utrecht verzoekt het publiek dringend zich niet tele fonisch om inlichtingen tot de ster rewacht te wenden. Het seminarie te Noordwijker- hout groeit snel. Het is wel ze ker dat het complex gebouwen september 1961 in gebruik kan worden genomen. Staande op de kapel-in-aan- bouw maakte de fotograaf bij gaande opname. Links ziet men de woonflats voor leraren en leerlingen (twee gebouwen met steigers) daarachter de aula voor bijeenkomsten, toneelvoor stellingen etc. (met koepeldak), rechts het schoolgebouw met de leslokalen en geheel rechts de sporthal. Achter de woonflats ligt het klooster voor de zusters, die huishoudelijke diensten in het seminarie zullen verrichten. (Foto: De Leidse Courant) Als gevolg van blikseminslag is het bedrijfsgedeelte van de grote boerderij van de heer A J. Joling aan de Zwijnsweg in de Noord-Oost polder geheel uitgebrand. Alle land bouwwerktuigen met uitzondering van twee tractoren gingen verloren, Ook een gedeelte van de* oogst ging in vlammen op. Het woonhuis dat, zoals bij grote boerderijen gebruike lijk is, apart staat bleef behouden. Cafétaria in het Parijse Louvre Op rijksweg 11 bij Ede zijn maan dagmorgen twee personen omgeko men en vijf ernstig gewond bij een botsing tussen een Nederlandse en een Duitse personen auto. Twee van de gewonden verkeerden gister avond nog in levensgevaar. Het ongeluk gebeurde toen de be stuurder van de Nederlandse auto, de 51-jarige Rotterdammer C. P. v. d. Ende, die met 5 passagiers op weg was naar Ede, op de rijksweg wilde keren om de afrit naar deze plaats in te rijden. Hij was de zijweg abusievelijk voorbij gereden en wilde, op aanwij zing van zijn zuster, mevr. Steen wij k-v. d. Ende uit Berkel, die was uitgestapt, via de middenberm ke ren. Waarschijnlijk heeft mevrouw Steen wijk de snelheid van de nade rende Duitse auto onderschat en haar broer het teken gegeven om terug te ryden. De Duitse auto ramde het voer tuig, dat zich midden op de weg bevond, in volle vaart in de flank. Beide auto's sloegen over de kop en belandden ernstig beschadigd in de middenberm. De heer v. d.Ende en zijn 83-jari- ge moeder werden gedood. De andere familieleden, mej. A. v. d. Ende en het veertienjarige dochtertje van mevr. Steen wij k-v. d. Ende en de dertienjarige zoon van de familie Ouwendijk in Ede werden ernstig gewond. Mej. v. d. Ende verkeert nog in levensgevaar. De bestuurder van de Duitse auto, de heer J. Aling uit Gelsenkirchen en de heer G. A. Bertholt uit Essen die naast hem had gezeten, werden ook ernstig gewond. De laatstge noemde verkeert eveneens nog in levensgevaar. De 27-jarige stucadoor W. van Goor uit Ospel (gem. Nederweert) is gisteren op de rijksweg Maarheze- Weert verongelukt. Rijdend op zijn motor is hij waarschijnlijk onwel geworden, ten gevolge waarvan hij tegen een personenauto botste. Deze kon hem niet ontwijken. De motor rijder was op slag dood. Op een van de terrassen van het Louvre in Parijs is een zelfbedienings restaurant ingericht (foto) waar de enthousiaste bezoekers van het museum hun tocht door de vele zalen even kunnen onderbreken om zich behalve geestelijk ook lichamelijk te voeden... Nederlandse actie voor Belgisch gezin De Bredase Kamer van Ko. phan- del, het departement „West-Bra bant" van de Maatschappij voor nij verheid en handel, en de Brabantse werkgeversvereniging zijn gisteren een landelijke actie begonnen ten behoeve van een uit Kongo terug gekeerd, zwaar getroffen Belgisch gezin. De Belgische minister van Volksgezondheid heeft tot adoptie van dit gezin geadviseerd. De be trokken actie zal op 1 oktober be ëindigd worden en heeft, zo deelt men ons van de zijde van het actie comité mede, de instemming van de Belgische ambassadeur in Nederland. Het te adopteren gezin bestaat uit negen personen van wie zeven kin deren. De vader, vroeger schoolhoofd in Luluaburg, werd volgens mede delingen van het Belgische ministe rie van volksgezondheid op 9 juli van dit jaar door muitende soldaten neergeschoten. Het twee-en-een-half jarig jon getje J. F. G. M. Braam, uit Beekr bergen is gisteren, toen hij aan het spelen was met een buurmeisje in een regenwaterput gevallen en ver dronken. Het water in de put stond 90 centimeter hoog. De moeder van het buurmeisje en later politie en brandweer hebben nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch tever geefs. JONGE BADER BIJ BLOEMEN- DAAL VERDRONKEN In Bloemendaal aan zee is gister avond de 13-jarige Herman Ritsema uit Amsterdam verdronken. Leden van de plaatselijke red dingsbrigade hebben het stoffelijk overschot na uren zoeken gevonden, iets ten zuiden van een bekende uit spanning in de Kennemerduinen. Het reddingswerk werd georgani seerd toen omstreeks acht uur een kampeerder op het strand jongens kleren onbeheerd had aangetroffen. Het stoffelijk overschot is naar het politiebureau gebracht. Arrestant ontvlucht op Stationsplein Gistermiddag is op het Stations plein de 32-jarige koopman H. K. gevlucht, toen hij onder bewaking van twee wachtmeesters der rijks politie werd overgebracht van een arrestanten wagen naar de Stations hal voor zijn transport naar Veen- huizen. De man zit daar zijn straf uit die hem indertijd was opgelegd wegens souteneurschap. Hij was naar Amsterdam overgebracht voor zijn berechting door de politierechter wegens heling van een auto. De po litierechter veroordeelde de man daarvoor tot vier weken gevangenis straf. Tijdens zijn overbrenging slaagde de man er in zich op het drukke Stationsplein uit de voeten te ma ken. Vannacht was hij nog voort vluchtig. Zijn signalement luidt: lang 1.85 meter, donkerblond haar. Hij is gekleed in een bruin wollen vest en draagt beige schoenen. Hij heeft in zijn mond 'n bovenprothese. SMALDEEL 5 Het ministerie van buitenlandse zaken heeft dinsdag desgevraagd meegedeeld, dat hr. ms. vliegkamp schip „Karei Doorman" na een be zoek aan Japan in de eerste helft van september zal terugkeren naar N'euw-Guinea om vandaar de reis te vervolgen via de zuidelijke Stille Oceaan, waarbij een bezoek aan Auckland in Nieuw-Zeeland zal wor den ingelast. Het smaldeed 5 (het vliegkamp schip en hr. ms. onderzeeboot jagers „Groningen" en „Limburg") zal naar Nederland terugkeren via Kaap Hoorn. Ook in Zuid-Amerika zullen nog enige havens worden aange daan. Verwacht wordt, dat de sche pen medio december in het vader land zullen terugkeren. BANKEN SLUITEN EEN ZATERDAG PER MAAND Het bestuur van de Nederlandse Bankiersvereniging heeft besloten dat met ingang van september 1960 de banken elke derde zaterdag van de maand voor het publiek gesloten zullen zijn. Het bestuur acht het niet langer verantwoord de geleidelijke invoe ring van de vijf-daagse werkweek achterwege te laten, nu overal het beginsel van het lange week-end weerklank vindt. Het bestuur hoopt dat de cliënten begrip zullen hebben voor de rege ling en hun transacties zoveel mo gelijk op andere dagen af zullen wikkelen. Beperkte uitzonderingen zullen o.a. worden gemaakt voor Amsterdam en Rotterdam in ver band met het scheepvaartverkeer. Ook voor de kantoren waar uitslui tend vreemd geld gewisseld wordt geldt de regeling niet. In 1960 zullen de banken dus ge sloten zijn op 17 september, 15 ok tober, 19 november en 17 december. Aan bovenstaand besluit der Ne derlandse bankiersvereniging is overleg met de werknemersorganisa ties in het bankbedrijf vooraf ge gaan. KIST MET HANDGRANATEN AANGESPOELD Gisteren is op de kust bij Ouwer- kerk een kist met handgranaten aan gespoeld, die door de mijnoprui- mingsdienst onschadelijk is gemaakt. Volgens deze dienst bestaat de moge lijkheid dat er in de komende tijd meer kisten aanspoelen. Voor de kust aldaar is enige tijd geleden mu nitie in zee „gedumpt". Deze dum ping lijkt gedeeltelijk mislukt te zijn. VERMIST Sinds zondagmorgen zoekt de rijks politie op Walcheren naar de 23-ja- rige student W. Doekes uit Goes De student was zaterdagmiddag naar Domburg gekomen om het week einde door te brengen bij een paar kamperende vrienden Zondagmor gen vond men zijn kleding achter het zeehospitium „Zonneveld" te Oostkapelle Van de jongeman is ech ter nog geen spoor gevonden. DE FRAUDE TE ZIERIKZEE De ambtenaar van de cultuurtech nische dienst in Zierikzee, G. de W., die, zoals is gemeld, vrijdag is gear resteerd op verdenking van verduis tering, is vandaag voor de officier van justitie in Middelburg geleid. Uit het onderzoek is gebleken dat de man ongeveer 3500.moet heb ben verduisterd. De betrokken landbouwers zijn door de handelingen van de ambte naar niet gedupeerd. Hoe groter mond, hoe groter gewin Sterrenparadevoor Nationaal rheumatonds Op het Haagse Malieveld Op woensdag 31 augustus zal op het Haagse Malieveld een „Grand Gala" worden gehouden ten bate van het Nationaal Rheumafonds. Om de rheuma te kunnen bestrijden die ongeveer tien procent van onze be volking heeft aangetast heeft het Nationaal Rheumafonds veel geld no dig. Het fonds tracht dit geld onder andere bijeen te brengen door de landelijke actie „gelukssteentjes". Dit zijn tegeltjes, die overal verkocht worden en de mensen attenderen op de rheuma en haar bestrijding. Ten einde deze tegeltjes onder zoveel mo gelijk mensen te brengen is het Na tionaal Rheuma fonds de actie „Geef het door" begonnen. Als appèl tot deze actie zal nu de „Grand Gala" worden gehouden. Bij deze demonstratie zullen in de sterrenparade favorieten van radio en televisie optreden zoals Corrie Brokken, Mieke Telkamp, Rita Reijs, Teddy Scholten, Greetje Kauffeld, Truusje Koopman, Ria Verda, Jos Cleber, Willy AJberti, John de Mol, Harry de Groot, Henk Scholten, Johnny Holshuyzen en Pim Jacobs. Verder is er een .concours d'elegan- ce", waarbij men de nieuwste mo dellen van diverse automerken zal kunnen bewonderen, alsmede een show van paarden en honden. Het concours en de show zijn mogelijk geworden door de medewerking van de Haagse autohandel de Haagse maneges en de kynologenclub „De Hofstad". De postkoets zal er gere den worden door de „Europa-koet sier" Johan van der Touw. Demon straties van verschillende takken van hippische sport ontbreken even min op het programma. Te Hastings In het Engelse graafschap Sussex Is weer het jaarlijkse Engelse kampioenschap voor stadsomroepers gehouden. Charles Lucket, de 71-jarige omroeper van Burton-On-The-Water in Gloucestershire, zette er een bij zonder grote mond op... J

Leidse Courant | 1960 | | pagina 7