»De Vluchteling van (ayenne« S)e Zingende Zwammen Gladiolen en dahlia's beheersten Haarlemse bloemenkeuring Derde dag zeilwedstrijden Alkmaardermeer C DINSDAG 23 AUGUSTUS 1960 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Gladiolen en dahlia's beheersten het beeld in de keuringszaal, al wa ren de dahlia's duidelijk in dé meer derheid. Dat zal de komende week stellig in nog sterker mate het geval zijn. Toch waren de gladiolen die men voor het voetlicht bracht nog van een zeer goede kwaliteit als men de slechte weersomstandigheden in aanmerking neemt. Zo noteerden we van C.S. van Dobben de Bruyn jr., Noordwijk, de fraaie Fire Flash, rood met blauw merk en de bijzonder mooie rose D.B.'s Glory, terwijl ook Danseuse, roomwit met rood merk en de roodbruine Toff sterk de aan dacht vroegen. De fa. Kloosterboer, St. Pancras, voerde de vlammend ro de Campfire ten tonele en van J. W. Frans, Warmenhuizen was het de sterke witte Eiffeltoren die opviel. Een juweel van een gladiool vonden we de rode Dr. Salk van P. Visser, St Pancras, die daarnaast ook nog de kloeke rode Vilcan exposeerde. Ripper is een voortreffelijke rode gladiool, die in prima conditie naar voren werd gebracht door Frijlink Zn., Sassenheim, terwijl Vink Co, Noordwijk, succes hadden met de beste rode Flaming Arrow. Van de dahlia's vonden we de oranje-rode no. 21 van de fa. Van Veelen, Sassenheim, heel goed. Deze variëteit komt dicht bij de Prairy Fire. In het groepje van de Sassen- heimse firma was ook de rode Vivo een uitblinker, met de gele pompon Goudstuk en de vleeskleurige Bron- ze Priscilla. Van Maarse, Aalsmeer, kreeg de gele Profuson een getuig schrift eerste klasse, maar naar onze mening zal de diepgele zaailing 9-6 die onderscheiding ook gaan behalen. Heel mooi vonden we ook de oranje pompon Yell en de best gebouwde oranje First Row. Kops, Hillegom, was present met de zachte lila Roem van Hillegom, een mooie dahlia, de lichtrode pompon Happy Days en lila decoratieve zaailing. Naast de fraaie lila-purperen Vio- ïetta van de fa. Van Oosten uit Den Haag, stonden de witte Snow Coun try en Artie van G. H. Lammers, Vijfhuizen; twee beste dahlia's. Prachtig materiaal zagen we ook in de groep van Bruidegom, Baarn; Ant. Nuyens, Limmen, etaleerde en kele aantrekkelijke Top-Mix-zaailin- gen en fraai materiaal bracht ook de fa. Ballego, Leiden, naar voren. We noemen van de groep uit de Sleutel stad o.m. de prachtige lila-rose prof. Van Slogteren, die een getuigschrift kreeg eerste klasse, de helderrode Sinbat, waaraan eenzelfde onder scheiding werd toegekend. Niet on vermeld mogen blijven de rose met geel getekende Pam Silk, de mooie Garden Architekt Nobis en de zalm kleurige C. K. Jelitto. Geerlings, Heemstede, exposeerde beste bloe men van de uitstekende rode Scarlet Beauty, de licht oranje-bronze Au tumn Top. Het fraaie, grillig ge vormde cactus-type Catharine Va- lente en de beste rode Sturmfackel. Van de groep van Ludwig Co, Hil legom, waren de witte Snow Moun tain, de vleeskleurig^ Sonatine en de lila pompon Tammy de uitblinkers. Verder noteerden we de grote blau we agapanthus Goliath van S. de Goede, Beverwijk, de fraaie Crocos- mia-zaailingen van Van Tubergen, Haarlem, die ook de mooie groot- bloemige Montbretia Emile Mac Kenzie etaleerde en de witte lelie White Superior in voortreffelijke conditie van A. J. v. d. Zwet, Roelof- arendsveen. VROUW BEROOFD Gisteravond is de 60-jarige mej. J. H. V. uit de Witte de Withstraat te Rotterdam beroofd van haar hand tas. Het gebeurde op de hoek van de Hartmanstraat en de Boomgaard dwarsstraat. Zij werd kwasi aange reden door twee mannen op een bromfiets. Daarbij rukte een van hen haar de tas uit de hand. Met- een ging het tweetal er vandoor. In - de tas zaten haar paspoort, een vul- j^QthcrKl&ÏIKCH Benoemingen Bisdom Haarlem De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot moderator en gods dienstleraar aan de R.K. Kweek school Magister Vocat te Amsterdam de weleerw. heer W. J. de Graaff, die kapelaan was aan de Posthoorn te Amsterdam. Op voordracht van de provinciaal van de Jezuïeten is benoemd tot studentenmoderator te Amsterdam de zeereerw. pater J. van Kilsdonk S.J. De bisschop van Haarlem, mgr. dr J. A. E. van Dodewaard, za) deze week en de komende week geen audiëntie verlenen. VREEMDE HUIDZIEKTE VEROOR ZAAKT DOOR VERGIFTIGING? Sinds een paar dagen heeft zich in Rotterdam, Amsterdam, Utrecht en Den Haag een vreemde huid ziekte geopenbaard, waarvan de oorzaak nog niet is gevonden. Van de honderden gevallen, die bij de huisartsen, de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdiens ten en ook de ziekenhuizen zijn bin nengekomen, name-* enkele tien tallen een ernstige wending. De ziekte, die met hevige jeuk en vaak hoge koorts gepaard gaat, heeft nergens een gevaarlijk karak ter getoond. Niet alleen van medische zijde, maar ook van de kant van de keuringsdienst voor waren en de pharmaceutische hoofdinspectie wordt gespeurd naar de ziektever wekker. (Alg. Dagbl.) Dodelijke botsing in Haarlemmermeer Vanmorgen omstreeks half negen is op de Schipholweg op ongeveer driehonderd meter ten noordwester^ van de kruising met de rijksweg nr. 4 (Den Haag-Amsterdam) een ver keersongeval gebeurd, waarbij de bestuurder van een personenauto, de 27-jarige ongehuwde H. v. Gelderen uit Maarssen, om het leven is geko men. De personenauto raakte bij het inhalen op het linker weggedeelte, waar een frontale botsing tegen een autobus.van de fa. Maarse-Kroón, Aalsmeer, volgde. De personenauto werd ongeveer tien meter meege sleurd en tegen een achteropkomen de vrachtauto in elkaar gedrukt. De bestuurder en een achter in de wa gen zittende passagier raakten be kneld en werden met zeer veel moei te uit de wagen bevrijd. De passa gier, een zekere Van S., is vrij ern stig gewond naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. MEUBILAIR VERDUISTFRD Drie personeelsleden van een grote n.v. woninginrichting in het centrum van Rotterdam zijn gearres teerd verdacht van verduistering van meubilair ter waarde van ca. 6.000,Het zijn de 29-jarige chauf feur J. E., de 31-jarige magazijn knecht A. G. F. en de 28-jarige ma gazijnbediende W. J. van der W. Ze hebben hun slag geslagen tij dens de vakantie van een pakhuis baas. De stoelen, ledikanten, en an der meubilair,' bestemden ze voor eigen gebruik en doorverkoop. Een van hen had een bankstel thuis la ten bezorgen, maar toen het te groot bleek te zijn, ging het weer terug. Een moeder met een kinder wagen is pardoes tegen een trein gelopen op de met knipperlichten bewaakte overweg in de Kerkewijk te Veen endaal, waar per dag slechts twee goederentreinen passeren. Ge lukkig had de trein op dat moment slechts geringe snelheid. Twee kin deren, twee en drie jaar, die in de wagen zaten, werden op straat ge slingerd. Wonder boven wonder lie pen de kinderen en de 32 jarige moeder, mevr. B. uit Veenendaal, geen latsel op. De kinderwagen werd praktisch niet beschadigd. Na de opening van een aqua riumtentoonstelling in Kopenhagen verdrongen de bezoekers zich spe ciaal voor één der aquaria, waarin niets anders dan water te zien was. Al spoedig deed het gerucht de ron de dat hier een onzichtbaren vis „te zien" was de clou van de expo sitie. De bezoekers werden echter danig teleurgesteld toen later bleek, dat de eigenaar, in de drukte van de voorbereidingen, vergeten had zijn vissen in het aquarium te doen. HEI PROGRAMMA V.D.SPELEN inckinminstfios201andenvic«fen «worden opge. 9l££=!= Oe Grieken opener aft# de i HILVERSUM I - 402 m. 7.00 VARA; 10.00 VPRO; 10.20 VARA; 19.30 VPRO; 20.00-24.00 VARA 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.23 Idem. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.30 Voor de jeugd. 8.55 Tips van de voedingsmarkt. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9.40 Water standen) 10.00 Moderne theologie, le zing. 10.20 Gram. 10.35 Kamermuziek. 11.00 Gram. 11.30 Cabaret. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb. me dedelingen. 12.33 Van het platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muziek. 13.45 De wereld wil bedrogen zijn, lezing. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Holland Festival 1960: Carillonconcert. 17.00 Versierde vakantietips. 17.50 Rege- ringsuitz.: Emigratierubriek. Het emi gratiepraatje van H. A. van Luyk. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: Mens en dier: het dier in de moderne beeldende kunst, door P. A. L. Janssen. 19.00 Voor de kin deren. 19.10 Hammondtrio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Metro- pole ork. en solist. 20.40 Désiré Bis- quet maakt een bootreis, detective- parodie. 21.58 Pianorecital. 20.20 Act. 22.30 Nieuws. 22.40 Gram.. 23.00 Ge sproken portret. 23.15 Actuele poëzie. 23.35 Gram. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II - 298 m. 7.00-24.00 NCRV 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 800 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Solo- instrumenten. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Gram. 9.40 Voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Fil- harm. orkest en solist. 12.05 Volks liederen. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Koperorkest. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op pad, lezing. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Gram. 15.30 Kamermuziek. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Metropole ork., sol. en koor. 18.15 Het Spectrum, lezing. 18.25 Gram. 18.30 Leger des Heils- muziek. 18.45 Boekbespr, 19.00 Nws en weerber. 19.10 Muzikaal gesprek. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.00 Intern, muziekweek 1960: Koor., ork. en sol. (Om 20.35-20.50 Muzikale volkenkunde van Nederlands Nieuw- Guinea, lezing). 22.10 Lichte muziek. 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Pla- tennieuws. 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 17.30-17.40 Intern, jeugdjourn. 20.00 Journ. en weeroverzicht. AVRO: 20.20 Sportprogr. 20.50 Muzikaal pro gramma. 21.25 Act. 21.45 Nieuwe ta lenten. 22.20 Einde. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) van 18.00-20.GO uur Bambina, Oh Marie, Casetta in Ca nada, Arrivederci Roma, Quando vien la sera, Lebero, Venezia la luna e tu, Splende l'arcaballeno, Roman tica, Drei Münzen im Brunnen, O sole mio, Addio amore, I'ane, Ma- gicien, Le testament, Marchand de fleurs, La marche nuptiale, Ces pe- tites choses la, Si je n'avais plus. Tango de l'aiguille, Mon coeur qui battait, La musique a papa, Deux escargots s'en vont l'enterrement, Bel' bottom blues, Wanderin, Red river valley, All or nothing at all, April showers, Memories of you. It happened in Monterey, Come dance with me, Cheek to cheek, I was lucky, Something's coming, Maria, I feel pretty, Tonight, Bye bye blackbird, When the Saints go marchin' in, Dip- permouth blues, St James Infirmary, Tears, Doctor Jazz, Muskrat ramble, Aleander's ragtime band. VTITKAANSE RADIO (25.67 m.; 31.10 m.; 48.47 m.; 196 m.) 22.15 Olympische atleten bij de Paus. Een krachtige zuidelijke wind, die dwars over de startlijn liep, heeft de derde dag van de Alkmaardermeerzeil- wedstrijden een speciale stempel gege ven. De indewindse start was veelal be palend voor de uiteindelijke positie, die de schepen innamen tijdens het afblazen zodat er bij de start een ontzettend ge drang was voor een gunstige plaatsing. De favorieten voor de eindzeges in de diverse klassen zijn nu in dit minder lichte weer wel naar voren gekomen. Ondubbelzinnig was de kandidatuur van een Bouw van Wijk in de Vrijheidsklas- se en van B. Tournier bij de Olympia- ojllen; zij eindigden nu al drie dagen als eersten. Bij de Flying Dutchman zal de eindtriomf beslist worden tussen Sten huis en Jongeneel, die tot dusverre resp. 66 en 60 punten vergaarden. Maarse weet zich met twee eerste en een vierde plaats zeer sterk bij de Finnjollen. Ter wijl van de rest bij de Sterns zich be gint los te maken uit dit enorme veld. Opmerkelijk was gisteren het herstel van Kirkenier bij de Valken, in welke klasse Hoppe en Snijders de Alkmaarse crack voorlopig nog vooraf gaan. SPORT VOETBAL DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de voetbalwedstrij den die maandagavond voor de Engelse league werden gespeeld, luiden: Eerste divisie: BlackpoolTottenham Hotspur 13; West Ham UnitedAston Villa 5—2. Tweede divisie: Stoke City—Sunder land 00. Derde divisie; ChesterfieldBury 22; Halifax TownTorquay United 32; Colchester UnitedGrimsby Town 1—1; Coventry City—Bradford City 22; Hull CityNewport Country 5—1; TranmereSwindon Town 22. Behalve de geprojecteerde tournee van het Nederlandse amateurelftal naar IJsland ia voor het voorjaar van 1961 ook een ontmoeting FrankrijkNeder land vastgesteld. De wedstrijd zal de definitieve1 datum is nog niet bekend in Oriënt worden gespeeld. MEXICO KOMT NAAR NEDERLAND Het bestuur van de KNVB is met de Mexicaanse voetbalbond overeengeko men nog dit seizoen de re turn-wedstrijd van de ontmoeting Mexico—Nederland te spelen. Hoewel de datum nog niet vaststaat, is wel zeker, dat de ontmoe ting in mei 1961 wordt gespeeld. De KNVB heeft voorts een verzoek van Uruguay ontvangen voor een wed strijd tegen het Nederlandse A-elftal Deze ontmoeting zal een onderdeel moe ten zijn van de trip die de ploeg van Uruguay in het voorjaar van 1961 naar Europa maakt. Ten aanzien van de return-wedstrij den tegen Suriname en de Nederlandse Antillen zUn nog geen besprekingen ge opend. Wel zijn de drie bonden al in principe overeengekomen om de vier jaar wedstrijden tegen elkaar te organi seren. CRICKET KNCB TEAM-FREE FORESTERS Maandag is op het VOC-terrein te Rotterdam een cricketwedstrijd gespeeld tussen een elftal van de KNCB en het Engelse Touring Team Free Foresters. De Britten wonnen deze ontmoeting met vier wickets. Het KNCB-team was all out yoor 142 runs. De Free Foresters scoorden 146 voor 6 (tijd). WIELRENNEN MIES STOLKER TWEEDE IN BELGIS In een wegwedstrijd over 90 kilome ter voor beroepsrenners is onze landge noot Mies Stolker maandag in Zingen (België) tweede geworden achter we reldkampioen Rik van Looy. De Belg reed de afstand in 2 uur en 10 minuten, Stolker volgde op twee lengten. De derde plaats was voor de Belg Demun- ster. Van de overige Nederlandse deel nemers werd Joop Capteirt 12e, Arie van Wetten 18e en Bas Maliepaard als 25e geklasseerd. WATERPOLO Maandagavond werd In Rome bekend gemaakt, dat het Nederlands waterpolo- teara nog op de openingsdag van de spelen (donderdag! a s. in het water zal moeten voor de wedstrijd tegen Zuid- Sla vië. De ontmoeting begint op 20 uur 30. De daarop volgende dag (vrijdag) speelt Nederland tegen Australië om 22.00 uur, en op maandag 29 augustus volgt om 21 uur de ontmoeting tegen Zuid-Afrika. Uitslagen luiden: 12 m2 klasse: 1. Rakker (Barto Kraan) de Braassem; 2. Mariandel (J. van SU* veren) Braassem. Valkenklasse: 1. 't Spul (H. C. Kirke nier) A.R.Z.V.; 2. Barry II (J. M. Snij ders) De Kaag. Olympiajollen: 1. Windveer (B. Tour nier) Aegir; 2. Janus (TJ. de Vries) de Kaag. Pampusklasse: 1 Wervelwind (G. Bie- sot) de Kaag; 2. Karekiet (L. A. L. van Dijken) A.R.Z.V. Vrijheldsklasse: 1. Rakker (B. van Wijk) de Braassem; 2. Boeiloeier (J. R. Korswagen) de Kaag. Klein Duimpje (J. Stenhuis) W.VA Regenboogklasse: 1. Ree (mr. C. Wal- lig) Z.Z.V.; 2. Duke (J. C. van der Velde) de Kaag. Finnjollenklasse: 1. Finnig (W. Maar se) de Kaag; 2. Gold Finn (H. Willems) Schinkel. Cor Groot, die met zyn Sempter Va- gans als sparring-partner dient voor onze Olympische drakenzeiler Van Duyl heeft maandag -deelgenomen aan een Olympische trainingswedstrijd. Winnaar werd de Portugees Carlos Ferreira met Grifo III. het Argentijnse schip Tang© bezette de tweede plaats en Cor Groot werd derde. Eeuwenoude volkssport verdween bijna geheel' hei kolfspel De oude volkssport van het kolven verenigt in de tweede week van sep tember meer dan 800 leden van de Ne derlandse kolfbond in de viering van het 75-jarig bestaan van deze bond. Ter gelegenheid van dit jubileum zullen van 8 tm. 13 september in het Huis van Egmond in Hoogwoud kolfwedstrti- den worden gehouden, waaraan de af zonderlijke verenigingen zullen deelne men. Deze viering steunt op een oudere traditie dan de driekwart eeuw van de kolfbond doet vermoeden. Zo is bekend, dat in 1390 Albrecht van Beieren de kolfbaan aan de ingang van de Haarlem merhout schonk aan de Haarlemmers. Acht jaar later kregen de Briellenaara toestemming dit slagbalspel te beoefe nen. Minder vrijheid tot spelen kregen degenen, die onder het gezag van Utrecht vielen. Een resolutie van de stad verbood hen tijdens de preek op de kerktoren vertier te maken met kolf spel. Ook in de Amsterdamse Nes mocht lange tijd niet gekolfd worden vanwege de kloosters in de omgeving. Aanvankelijk in de middeleeuwen in bet open veld gespeeld, werd het kolfspel naderhand beoefend op speciale banen. Het aantal hiervan moet aanzien lijk zijn geweest. Rotterdam telde er 62. Lelden 26. Den Haag 25, Utrecht 21 en Haarlem 12. Maar zoals Amsterdam kolfde, kolfde er geen: de kolf vrienden zagen elkaar daar op 216 banen. By de bond zijn op het ogenblik 27 clubs aangesloten die gezamenlijk be schikken over 20 kolfbanen. DOOR OTTWELL BINNS 51) ogenblik later wist hü evenwel, dat Dudley Langdon kon de slaap on- het dit niet was, want plotseling be- mogelijk pakken, en met de Schot woog de Schot zich en fluisterde was het al niet veel beter gesteld, scherp: Terwijl Mimi vlak bij hen in diepe „Pst, Dudley, ben je wakker?" rust was, zaten beiden te roken en „Ja." te praten, met zachte stem, tot het „Hoor je niets?" geldetter van de regen ophield, en „Jawel, maar ik kan niet uitmaken slechts de laatste druppels zacht van wat het is, het klinkt zo regelmatig het ene blad op het andere dropten, als het getik van een klok maar Langdon sloot de ogen, echter zon- zwaarder." der de verlangde slaap te kunnen „Verdraaid, dus je hoort het ook! verschalken. Nu de regen opgehouden Ik heb al geprobeerd, mezelf wijs te was, kwamen de nachtdieren weer in maken, dat het een van die dwaze actie. Dichtbij deed een jaguar zijn inbeeldingen is, die je krijgt als je huilend gebrul horen. Vuurvliegen niet kunt slapen, maar dan zou jij schoten door de lucht en van alle het niet kunnen horen. Nu weten we kanten klonk het vleugelgerucht van zeker, dat het werkelijk bestaat. Ik vampiers, die hun jacht naar bloed vraag me af, wat het kan zijn." aanvingen. Bij dit alles klonk nog „Ik begrijp er niet veel van. Het een ander geluid, iets dat hij niet is een volkomen regelmatig geluid, thuis kon brengen, en dat hij in het Als we op de grote rivier waren, zou begin meende te moeten houden voor ik zeggen dat het het stampen van het kloppen van zijn eigen hart. Een een motorboot was „Verduiveld, kerel", meende de an der. „Je hebt het geraden! Het stam pen van een motor, dat is het, of ik laat me hangen. Luister nog maar eens goed." Beiden luisterden weer scherp toe, maar enige tijd vernamen ze niets anders dan de gewone geluiden van de nacht. Dan hoorde Langdon het gestamp weer opnieuw, en Duisterde opgewonden: „Daar is het weer." Ja, ik hoor het ook." Een paar minuten bleef het geluid duidelijk waarneembaar, en Sandy fluisterde: „Het is de schroef van een motor boot Zolang ik op zee voer, heb ik het altijd in mijn oren gehad. Het moet een heel kleine boot zijn, want anders zou ze niet op deze riviertjes kunnen komen. De vraag is maar, wie het zijn?" „Daar zullen we voorlopig wel geen antwoord op kunnen geven. Maar wie het ook is, het moet een moedige kerel zijn, om in het donker voort te durven gaan." „Dat is waar. Maar vooral, ik vind het verdraaid verdacht dat iemand het in zijn hoofd haalt 's nachts ge woon door te blijven varen. Of hij heeft geweldige haast, of hij zoekt naar iemand." „Naar ons, bedoel je." „Naar wie anders?" „En een kami>- vuur kan 's nachts een kamp ver raden waar men overdag zonder meer voorbij varen zou." „Zoals het onze brandt zullen ze het niet licht ontdekken." „Dat vrees ik ook niet", mompelde de Schot „We zijn bovendien goed verborgen achter de bomen. Als die boot naar ons zoekt hebben we een goede kans, dat ze ons kalm voorbij varen. Maar het lijkt me goed als we probeerden uit te vissen wie het zijn, als ze langs komen. Als het mijnheer Filbert is, zal ik ditmaal de kans ora dat nootje te kraken niet voorbij la ten gaan." Hij stond op en onderzocht het magazijn van zijn geweer om er ze ker van te zijn dat het geladen was Zijn manier van handelen liet aan duidelijkheid niets te wensen over. Plotseling schoot hem evenwel iets anders te binnen." „Daar denk ik juist aan de kano. Ze ligt in het volle gezicht, boven op de oever. We moeten ze ver bergen." Hij verliet de hut, maar keerde een ogenblik later weer terug om de bijl te halen en na een poosje ver nam Langdon het doffe geluid van bijlslagen. Even later dook de Schot weer uit het woud op met een aantal groene takken in zijn armen, die hij vlak voor de kano in de zachte aarde stak, zodat deze vanaf de rivier on zichtbaar was. Dan meende hij: „We moeten het licht uit doen, ondanks de vleermuizen." De stormlamp werd gedoofd, en in de diepe duisternis wachtten de twee mannen luisterend af, terwijl het geluid van de schoerf als het zwakke kloppen van een mensenhart tot hen kwam door de nacht HOOFDSTUK XIV Een uur verstreek. Nu eens klonk het geronk van de motor als van vlakbij, e» een enkele keer scheen het geheel opgehouden te hebben. Fluisterend legde Sandy de oorzaak van deze verandering in geluidssterk te uit. „Dit riviertje zit vol scherpe bochten." „Ja", antwoordde Langdon kort, en weer viel de stilte van gespannen afwachten. Na nog een uur werd het geluid plotseling zeer duidelijk, en de Schot haalde diep adem. „Ze komt", meende hij. „Gelukkig maar, ik was het luisteren al lang moe." Geruisloos bewoog hij zich voort in de duisternis, en Langdon vernam een zacht geklik, toen de ander het geweer in de aanslag bracht „Als ze passeren, zul je toch niet schieten, Sandy?" „Neen. Als ze ons met rust laten, kunnen ze wat mij betreft zonder hulp naar de duivel varen. En dat ze er niet zonder ongelukken af zul len komen, is zeker, wart de rivier zit veel te vol met ondiepten en boomstronken voor zo'n tocht" Langdon hoorde hem naar de In gang van de hut bewegen, en kroop zelf naar de andere kant waar hü met ingehouden adem bleef staan luisteren naar de naderende geluiden. „Ze varen verduiveld langzaam", fluisterde de Schot „Ze küken na tuurlijk goed uit naar zandbanken, en meteen moeten ze de oevers in het oog houden. Houd je doodstil, daar zyn ze."

Leidse Courant | 1960 | | pagina 5